c I Fleurige Koninginnedagviering in bevlagd Beverwijk „Kweekplaats" van goede huisvrouwen Eén-Mei bijeenkomsten, optochten en feesten .Clowntje Riek De dood van dr. Leidekker Dinsdag 2 Mei 1950 Heemskerk en Castricum bleven niet achter Vlaggen in de smalle straten van Bever wijk, vlaggen tegen de duinrand van Bak- kum en vlaggen in het groen van Heems- kerk overal oranje en steeds weer de zon, die de vonken deed spatten uit het koper en nikkel van de muziekinstrumen ten der fanfarecorpsen: ook „de stad en ommelanden" hebben een Koninginnefeest gevierd dat er zijn mocht, temeer omdat de Beverwjjkers dit jaar kennelijk met en thousiasme en eensgezindheid deelnamen aan hetgeen de organiserende commissies hen hadden toegedacht. De animo voor de volksspelen, die op verschillende plaatsen werden gehouden, was groot en de kinderoptocht met ver sierde fietsen, wagentjes en autopeds werd een lust voor het oog. Vele kinderen hadden een dankbaar ge bruik gèmaakt van het feit dat om deze tijd van het jaar de tulpen „gekopt" wor den en deze koninklijke bloem heeft dan ook bij de versiering de hoofdrol vervuld. Voorafgegaan door de Beverwijkse Har moniekapel, welke zich deze hele warme dag lang kranig geweerd heeft, maakte de stoet een rondgang door de straten. Haarlem won In het Sportpark werd des avonds een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Junioren uit Noordholland en Haarlem, welke door laatstgenoemden met 51 werd gewon nen. In het begin waren de Noordhollanders enige ogenblikken iets sterker en zij kon den toen ook een doelpunt forceren dat echter even later door de Haarlemmers tweemaal werd afgestraft (de Haarlemse middenvoor zorgde voor het tweede doel punt met een voortreffelijke kopbal), zodat de junioren na de rust de moed wat hadden laten zakken en de Haarlemmers voortdu rend in de meerderheid bleven en de stand geleidelijk opvoerden tot 15. De bonte avond. 's Avonds werd er in het gebouw aan de Schans door de vereniging „Koningin nedag" een bonte avond ten beste gegeven. De openingsrede werd afgestoken door de heer J. v. d. Berg. Het symphonic-orkest „Symphonita" onder leiding van de heer L. Stiens gaf een goede vertolking van de Ouverture „De kalief van Bagdad" en De Jorxghe Wijkers zetten enkele schetsen op de planken, waarvan vooral de schets „Attestatie de Vita" wat al te traag van stapel liep, zodat een en ander niet het succes oogstte wat vooral de acteurs er van verwachtten. Voor het optreden van de goochelaar- telepaath Timanini moest het toneel nog al veranderd worden, wat geruime tijd vergde. Maar de trucs die hij bracht ver goedden weer veel. Een leeg biervat, dat plotseling limonade bevatte, was zelfs een sympathieke toer, daar de limonade ver kocht werd en de baten werden afgedra gen voor de kankerbestrijding. naar het veld aan de Torenstraat om mede te dingen in de kinderspelen en te luiste ren naar de toespraak van burgemeester C. F. Smeets en het spelen van het volks lied. Toen om 1 uur de kruitdamp opgetrok ken was waren de uitslagen: Ruiter te paard, jongens: 1. Gerard Glo rie. Zaklopen, jongens: 1. Jan Tromp. Vlaggetjessteken, meisjes: 1. Willy Ter voort. Buslopen, meisjes: 1. Ria Liefting. Hindernisloop jongens: 1. Ed. Jonker. Blokjesrapen, meisjes: 1. Jetty Merkel- bach. Blokjesrapen jongens: 1. Jan Krimp. Vlagsteken jongens: 1. Gerard Jonker. Het eerst bij de trein, jongens: 1. Jan Nebbeling. Balletje rapen, meisjes: 1. Ans v. Mourik Stoelendans, meisjes: 1. Gretha Schuit. Wasophangen, meisjes: 1. Lies je Broek huizen. Kruiwagenrace, meisjes: 1. Ria Admiraal Trekpaard, jongens: 1. Fok de Bruin. Om de Koninginnedag wat beter te vie ren dan vorig jaar had het U.N.O.-comité te Castricum een uitvoering georganiseerd van de Opera „Die Verschwörenen" van Fr. Schubert, die voor deze gelegenheid geheel in Nederlandse tekst gebracht werd door de R.K. gemengde zangvereniging „Zang en Vriendschap" uit Beverwijk. Het publiek in de bijna geheel gevulde zaal van W. Borst te Bakkum heeft kunnen genieten van een voor een amateurgezel schap buitengewoon goed opgevoerde opera. Storende fouten hebben we niet kunnen ontdekken en zowel de zang als de uitvoe ring waren zeer goed verzorgd. Botsing kruispunt Zeestraat—Koningstraat Op het kruispunt ZeestraatKoning straat in Beverwijk kwamen Maandagmid dag twee personenauto's met elkaar ir botsing. De bestuurder van een auto welke in de Koningstraat reed merkte een uit de Zeestraat komende personenwagen te laat op met alle gevolgen van dien. Beide wagens werden beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich nie{ voor. SCHOORSTEENBRANDJE. In een perceel aan de Kastanjelaan in Beverwijk brak Maandagavond een schoor steenbrandje uit. De brandweer die spoe dig ter plaatse was wist het vuur spoedig meester te worden. Over de oorzaak van het brandje tast men nog in het duister: de schoorsteen was niet vuil. KIND LIEP TEGEN FIETS. Op de Groenelaan in Beverwijk stak Maandagmiddag een 5-jarig meisje plotse ling de rijweg over. Het kind liep tegen een passerende fietser op en werd tegen de grond geslingerd en liep een hoofdwond op. Nadat dokter M. de Ruiter het meisje verbonden had, kon het naar huis worden gebracht. ALS KINDEREN SLAPEN De geheelonthouders kinderclub „Kin dergeluk" zal op Woensdag 3 Mei in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk haar laatste opvoering vair dit seizoen geven. De jongere kinderen spelen „Als de kin deren slapen" door M. A. Brand Buys Jr. en de ouderen „De straf van de oude Heks", door P. Fr. Servatius van Enschede. HONDERD VEERTIG LITER MELK OVER DE STRAAT Maandagmorgen fietste een jonge Cas- tricunrmer met een carrier, die met vier bussen melk van elk 40 liter beladen was door de Burg. Mooystraat. Door onoordeelkundig laden kiepte de c-arrier plotseling voorover en rolden de bussen over straat. Twintig liter melk bleek nog in de bussen aanwezig te zijn. DE HUISHOUDSCHOOL: Betoog van een vrouwelijke deskundige Heemskerk vierde feest Al om 9 uur in de ochtend waren vele ouders naar de kom van het dorp geko men om getuige te zijn van de optocht waarin hun kinderen meeliepen en de hierna gehouden aubade voor het gemeen tehuis onder leiding van de heer Lou Ter voort en met medewerking van het onmis bare fanfarecorps „St. Caecilia" was zelfs enigszins ontroerend door haar eenvoud. Burgemeester Nielen dankte de kinderen voor hun mooie zang en deelde mede dat een gelukstelegram naar de Koningin was verzonden om haar namens de Heems- kerkse burgerij geluk te wensen. De burgemeester werd een bouquet bloe men aangeboden. Vervolgens gingen de kinderen naar de diverse scholen, waar zij werden onthaald op lekkernijen. De kermisvermakelijkheden werden de gehele dag volop bezocht en de paling- en haringkraampjes deden goede zaken. 's Middags werden de kinderen onthaald op een filmvoorstelling en 's avonds was het de beurt voor de volwassenen, die in de cafés muziek en dans zochten. De kinderen speelden in Castricum Begunstigd door hetzelfde Oranjezonnetje werden Maandagmorgen de door de „U.N.O." te Castricum georganiseerde jeugdwedstrijden verspeeld, waaraan de leerlingen van alle Castricumse scholen deel namen. Onder muziek en tromgeroffel trokken de kinderen naar het Oranjeboom plein aan de Pernéstraat. Daarna begaf de stoet van een kleine duizend kinderen zich voor Beverwijlk DINSDAG 2 MEI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De Slangenkuil. Luxor Theater, 6,45 en 9.15 uyr: De drie musketiers. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Nino- Corso Theater (Castricum), 8 u.: Ninotchka. WOENSDAG 3 MEI Bioscopen: Zie Dinsdag. De directrice van de Beverwijkse Huis houdschool schrijft ons: Wanneer een meisje zes klassen van de Lagere school gevolgd heeft wordt meestal gekozen welke richting zij verder zal vol gen. Heel dikwijls wordt dan uit het oog verloren wat de taak van de vrouw in de toekomst zal zijn. 90 procent van de meis jes treden in het huwelijk. Heel veel meis jes ontvangen tegenwoordig een „intellec tuele" opleiding, waar zij weinig leren dat zij later voor hun gezin en hun taak als moeder nodig hebben. Op het ogenblik worden in ons land al in veel plaatsen cursussen gegeven aan fabrieks- en kan toormeisjes, om ze op te vangen en voor de taak van huisvrouw en moeder weer bekwaam te maken. Het jonge meisje van nu is de jonge moeder in de toekomst. Niets is meer omvattend dan de taak der huisvrouw. Toch wordt hier in het alge meen te weinig aandacht aan besteed. Overal in ons land zijn scholen geplaatst, waar ieder meisje voor haar taak als huis vrouw opgeleid kan worden. Gelukkig hebben al heel veel mensen van deze scho len gehoord en sturen hun dochters wan neer zij zes klassen L. O. doorlopen heb ben naar een Huishoud- en Industrieschool. Op deze scholen wordt in de primaire op leiding, dat wil zeggen in de 1ste 2 klassen op de huishoudschool de grondslag gelegd voor datgene wat een meisje voor haar taak als huisvrouw nodig heeft. Na de primaire opleiding (2 klassen huishoudschool) volgen de vakopleidingen, zoals voor costuumnaaien, diploma huis naaister, coupeuse, enz., hulp in de huis- PERSONEELSVERENIGING VIERDE KLEIN JUBILEUM In de zaal van de heer BÖhm te Sant poort heeft de personeelsvereniging van de firma Van Hattum en Blankevoort Zater dagavond haar éénjarig bestaan gevierd, waarbij een zeer gevarieerd programma in non-stop tempo werd afgewerkt. De heer D. Koster oogstte daarbij met zijn cithermuziek, waarbij hij onder ande ren het „Harry Lime Theme" ten gehore bracht, begrijpelijkerwijze veel bijval.. Het zelfde gold de Heri's, die zelfgemaakte lied jes met guitaar"begeleiding zongen. Gewa pend met hun accordeon brachten twee meisjes onder de naam „The White-Red Sisters" eveneens populaire liedjes. Het geheel werd afgewisseld met ver schillende schetsjes, die de lachspieren da nig aan het werk hielden. De heer J. Faber uit Beverwijk projec teerde de film „Terug naar het eiland", een film, die gewijd is aan de moeilijke tijd welke Walcheren in de laatste wereld oorlog heeft ondervonden. Uitstekend van toon werd de eerste sonatine van Schubert gespeeld door de heren J. de Vrijer en H. Wijninckx. Tot besluit bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij „The Skyliners" onder leiding van ✓de heer G. Walter de muziek verzorgden. houding, kinderjuffrouw, kinderverzorg- ster, enz. Voor meisjes die eerst een MULO of H. B. S. volgen en nog tijd hebben voor zij „moeten verdienen" zijn nog meer moge lijkheden. Na deze scholen kan men op de huishoudscholen eerst een vormingsklas aflopen. lste verpleegster, huishoudkundige, huis houdkundige voor inrichtingen, lerares costuum en lingerienaaien akte N. a., lerares kunstnaaldwerk akte N, lerares huishoudkunde en wasbehandeling akte N. 7, lerares koken en voedingsleer akte N. 8, lerares kinderverzorging akte N. 20, lerares landbouwhuishoude akte N. 19. Deze opleidingen en nog veel meer wor den op huishoudscholen gegeven. Gelükkig zijn in de meeste plaatsen van ons land deze scholen zodat ieder meisje voor haar taak als huisvrouw klaar ge maakt kan worden. Naast de leervakken voor de praktijk wordt voor leerlingen die 'van de lagere school afkomen het lager onderwijs niet vergeten. Dit onderwijs wordt in aansluiting op het L. O. en in verband met de praktijk van het leven ge geven in de lessen voor Voortgezet Lager- onderwijs. De Gemeentelijke Huishoud- en Indus trieschool in Beverwijk is de school die geplaatst is voor meisjes van Castricum, Uitgeest, Heemskerk en een deel. van Vel sen, speciaal voor die meisjes die boven het Noordzeekanaal Ayonen. Meifeest in Thalia „Heel Nederland heeft belang bij gezond visserij-bedrijf" In het Thalia-Theater zijn gisteren de verschillende organisaties van de P. v. d. A. bijeengekomen om mee te werken aan de opvoering van het „Meispel 1950". Voorzitter L. van Hameien herinnerde in zijn openingsrede aan de strijd, die het groepje pioniers in 1889 voerde om te komen tot de 1 Mei-viering en het in voeren van de 8 uren-dag. Sindsdien is de opmars van het socialisme begonnen. Dat die opgang mogelijk was, dankt het aan de idealen voor recht en gerechtig heid. Maar ook na het geslaagde Meifeest van heden, ook na hetgeen de strijders tot nu toe bereikt hebben mogen wij niet stil staan, zei spreker. De algemene voorzitter van de Centrale Bond van Transportarbeiders, de heer Rein Laan Sr., wierp daarop een histori sche terugblik op het ontstaan van het socialisme en de strijd, die het heeft moe ten voeren. Wij zijn nu van staatsonder- danen, staatsburgers geworden, aldus spreker, hieraan toevoegend, dat men thans de strijd moet voeren voor de democratisering van het economisch leven. Het begin is al bereikt: het tot stand komen van de P.B.O. Niettemin, zei de heer Laan, stuit men in de vakbeweging nog steeds op een zeer sterk verzet tegen de medezeggingsschap in de bedrijven. Men moet doordrongen zijn van het feit, dat elk bedrijf, elke onderneSning een arbeidsgemeenschap is in de werkelijke zin des woords. Deze gemeenschap kan slechts bereikt worden via de P.B.O. Uitvoerig belichtte spreker de taak, die de Commissie voor het saneren der visserij wacht en de gevolgen, die een sanering voor IJmuiden met zich mee zal brengen. Deze commisise zal de gehele structuur van het visserij- bedrijf onder de loupe nemen, zowel de situatie van de vloot als van de afzet en de conservering van de vis. Ook zal aan haar aandacht niet ont snappen de zo hoogst noodzakelijke sanering van de vloot, van de aan voer en van de verkoop der vis, evenmin als het financiële beheer der bedrijven en de sociale zekerheid der opvarenden. Mede zullen in het onderzoek worden betrokken de pro blemen van opleiding, van onderwijs en dergelijke. De leden dezer commissie wacht een dankbare taak, omdat het de rege ring voorkomt dat het dringend noodzakelijk is, dat de gehele econo mische en sociale structuur van een dergelijke bedrijfstak, waarbij de be langen van vele duizenden gemoeid zijn, onderzocht wordt. Maar niet alleen, aldus de heer Laan, Voos* de kinderen Toen Rick zijn slaapje gedaan had, ging hij maar weer verder. Hij liep en hij liep, en hij keek om zich heen, maar de weg was hem helemaal onbekend. De arme Pack.... hij verlangde toch zo naar zijn vriendje Bunkie.... Maar zou hij hem nog wel ooit terugzien? Als hij zo bleef dwalen, kwam hij misschien hoe langer hoe verder van hem vandaan inplaats van dichterbij! Als die akelige hond er ook maar niet ivas geweest-, was dit alles niet gebeurd; dan was Clowntje Rick nog rustig bij z'n vriendje. Terwijl Rick dit alles overdacht, liep hij nog altijd buiten de stad, tussen het gras en het koren. Daar zouden de mensen hem niet gemakkelijk zien. Eens stond hij voor twee voorwerpen die \hij nieuwsgierig bekeek. Dat waren een bróodzakje en een drinkenskruxk, die aan een werkman toebehoordende man was daar dichtbij bezig met graafwerk. „Wat zou daar wel inzitten?" dacht Rick. de IJmuidenaren hebben belang bij een gezond visserijbedrijf, want het gehele land heeft er voordeel van als de visserij gesaneerd wordt. Volksstem en N.A.S.B. De „IJmuider Volksstem" heeft zich met een drietal socialistische strijdliederen laten horen, waarbij bleek, dat het ensemble over een krachtig vrouwenkoor met veelbelovend stemmenmateriaal be schikt. Het vrouwenvendel der IJmuider afde ling van de Arbeiders Sportbond heeft de aandacht gespannen gehouden door een voortreffelijk nummer hoogbrug, vooraf gegaan door enkele rhythmische oefenin gen. Meispel 1950 Het speciaal voor deze avond geschre ven „Meispel 1950" zit goed in elkaar: het geeft de tegenstellingen tussen de bonte roes van de kermislol en de gezon de vreugde van het vieren van het Mei feest. De medewerkenden waren leden van de arbeiders-toneelvex-eniging „Pal- vu", de mandolineclub „Excelsior" en de „IJmuider Volksstem". Mede dank zij de goed geslaagd décors heeft men met de verschillende tafereel tjes veel effect weten te bereiken. Een uitnemend „nummer" was het cir cus met zijn „Herr Direktor" en „August". Vooral de laatste heeft ons een clown voorgespeeld, waar wij met genoegen naar gekeken hebben. Er zat vaart in zijn optreden en er sprak geestdrift uit zijn woorden. De andere spelers konden het tempo niet altijd vol houden, omdat men de tekst onvoldoende beheerste. „Op de kermis" was daardoor een zwakke plek, maar „De tovenaar" daaren tegen een geslaagde aanloop tot de geest driftig gezongen apothéose. Het zou jammer zijn als dit „Meispel 1950" opgeborgen zou worden; men kan het gerust nog wel eens meer uitvoeren, al zal naar wij hopen hier en daar de tekst, aan de hand van komende ge beurtenissen in blijdere zin gewijzigd kunnen worden. A. J. VAN DER WEIJDEN Ook de afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid heeft Maandag naai Meifeest kunnen vieren. Het kinderfeest in.de speeltuin van „Kin dervreugd" kreeg een groot getal kinderen bijeen, die door de bekeride „oom Piet" met zijn poppenkast zijn vermaakt. De morgen uren werden verder gevuld met spel en dans onder leiding van de A.J.C. Clubgebouw „Kindervreugd" bevatte des avonds een zeer groot getal belangstellen den tóen de heer K. Marks, voorzitter, deze eerste Mei-bijeenkomst na de bevrijding van de afdeling Velsen-Noord opende. Na te hebben gewezen op de verkiezingen, die voor d'e P. v. d. A. een test zijn gebleken, spoorde de voorzitter aan het werk voort te zetten. In een viertal liederen liet de Vrouwengroep zich horen en daarna was het podium het domein van de politieke cabaretgroep „De Rode Koers" uit Zaan dam, die met schetsen, gedichten en voor drachten veel waardering kreeg. De spreker, de heer J. van Os v. d. Abee- len verklaarde het in de aanvang van zijn x-ede een gelukkige omstandigheid te achten Koninginnedag en 't Meifeest gelijktijdig te kunnen vieren, zonder stoornis. Het sym bool van de verkregen geestelijke vrijheid zag hij belichaamd in Koningin Juliana. In de tweede wereldoorlog is begrepen wat geestelijke vrijheid is, maar spreker betwijfelde of de communisten het ten volle deden. Zij blijken nog niets te hebben ver staan van de waarde van de mens als zelf standig denkend wezen, zei spreker, wat hij toetste aan gesprekken met vooraanstaande communisten. Bij de democratisch socia listen echter dient de vrijheid vooi-op te staan bij het politieke streven. De spreker besloot zijn aandachtig ge volgd betoog met een opwekking tot „de strijd voor een verenigd Europa als bol werk tegen de grootmachten". Santpoortse P. v. d. A. In de Weijman heeft Maandagavond de Partij van de Ax-beid haar 1 Mei-bijeen komst gehouden met medewerking van de A.J.C. en „De stem des volks". Mr. ir. B. W. Havemans uit Den Haag sprak over het feit dat het socialisme uit zijn isolement bevrijd is. Nadat hij de posi tie der arbeidesklasse zoals ze in de loop der recente historie iS v*r schouwing had genomen 2- d' h een opwekking paraat te' ziS gdo die de socialisten wacht Vo°r d»- 's Middags heeft de p 'v honderd kindex-en feest terrein achter het ProvinS®4 1 «eb Communisten -De Velsense en Bevem,:;i de C.P.N. hebben het feel? v Iedl"- gevierd met een mars door ^fe stoet werden naast rode en R,,, -n' kl gen borden met opschriften a?Sf5 opbouw" en „Geen oorWsiW "Vt^- ningbouw" meegevoerd Bij hPt atï> voor de gevallen verzetssttriin» toekomstige Raadhuisplein k gengroet gebracht, waarnam terrein nabij het zwembad n: - s. duinen trok. m Het communistische heer H. den Ho; het ontstaan van lander neffi0 ,ld?.va ndtl> vrede en brood voort te zetten, van de vrede, aldus deVeèrSmSA is onze voornaamste wens Vervolgens voerde de heer c de E.V.C. het woord. Hij wlVN zakelijkheid om in de strijd vonrri w te volharden en schouder aan Jk moeilijkheden te overwinnen. u4e,4 Eén Mei-viering In de bovenzaal van veili?!^ „Kennemerland" hebben dep S°Uï de de Vrouwen».!.'1»; VARA, de Stem des Voagfe* Koers en de A.J.C., alle a'fi* verwijk, Maandagavond serie het feest van de eerste Mei ge®!}1 De voorzitter van het 1 Méi-Comitj m G. Lampmk sprak het ominJ-SS Sa%n voordrachtj. heette in het bijzonder welkom de van deze avond mr. ir: B. W RSW'*8 Den Haag, die dezelfde avond G sprak. Vervolgens declameerde de kunstenaar Joh. Lapère verzen van Adema van ScheltemaT? ontroerde zijn toehoorders met een u over een jonge Jood, die door het w regiem naar de gaskamers wordt eevLt Ook de A.J.C. was deze avond actief het programma voor „elck wat wils" vatte. Des middags was er een feest voor de jongeren, dat" in de jaert" te Wijk aan Zee werd gehouden. IJmuidense vletterman bij de Hembrug verdronken Omstreeks half acht is vanmorgen 1=. hoogte van de Hembrug onder Amsterdu een tragisch ongeval gebeurd, dat ie 3;. jarige IJmuidense vletterman P, Refa het leven heeft gekost. De vlet, waan» hij langszij van het Finse stoomschipVim meevoer scheerde af en R. raakte te water Vermoedelijk is hij door de koude tji vangen, want een dreg, die hem onmidkl lijk werd toegeworpen heeft geen resultir, mogen hebben. De Virgo, die van de Ooste-' lijke binnenhaven in IJmuiden naar As- sterdam onderweg was, is later doojfl. stoomd en de Rijkspolitie te water heeftk de loop van de ochtend het stoffelijk ovtr- schot opgehaald. Het is naar een Amstei. dams ziekenhuis overgebracht. KINDERFEEST VAN „ONDERLINGE VRIENDSCHAP" Het •bestuur van de IJmuidense Buurt- vèreniging „Onderlinge Vriendschap"Wt Zaterdag ongeveer 250 kinderen va te leden een prettige middag bezorgd. Et w o.a. het kindercabaretgezelschap van'Hany Meijer, dat deze middag de kinderen hed bezig gehouden met goochelen, zangwed- strijden voor aardige prijzen, een clorc en samenzang bij de accordeon. Schoten ontvangt Velsen Voor de promotiecompetitie naar de Iw de klasse, waaraan deelnemen WFC, Vela. Schoten en CDN, zijn voor Zondag vast gesteld SchotenVelsen en WFC—CDN, Vermoedelijk wordt de week daarop gespeel! VelsenWFC en CDN—Schoten, Ingelast is voor Zondag de wedstrijd Tet- rasvogelsSchagen voor de deide klassx Ripperda begint de promotiewedstrijd» met een uitwedstrijd tegen Uithoorn, voor de groep ADO, Succes, OFC, CSV plaats in de -derde klas zijn ADO—OFC en Succes—CSV. HFC 2 speelt Zondag de eerste proniotis- wdestrijd en wel tegen AFC 3 in Amsterda, Verder zijn de volgende beslissmgswtfr strijden vastgesteld: Volewijckers 3-Zan- voortmeeuwen 2 en Bloemendaal 2SDZ voor DINSDAG 2 MEI Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 u Luxor: „Ik ben een kleurling", 18 j,, 2,4-14 7 en 9.15 uur City: „Greep des doodsLi 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Dert zondaars", 18 j„ 2,30, 7 en 9.15 mjm Hals: „Zij die te veel zijn", 18 9.15 uur. Rembrandt: „Verborgen stroming, 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: ;,w macïitige Joe Young", 18 j., 2, 4.15,7 en uur. Spruit en Bosstraat 7: Teutoons# van' bloemenschilderijen 10—1, 2-6 riot Mei). WOENSDAG 3 MEI Grote Kerk: Vereniging Ereschuld a Dankbaarheid, herdenkingsplecntigne uur Lion d' Or: Stichting Bloemendag Individueel Voortgezet Onderwijs, tj® komst, 8 uur. Gereformeerde Kerk,.WK singel, bijeenkomst ter gelegenheid Zaaiweek, 8 uur. Bioscopen: mm avondvoorstellingen FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel Wat zou hem kunnen vex'rassen? De per soon van de dader? Of een daad van de tegenpartij? Ach, de tegenpartij. De tegen partij zal niets dan heel snel vluchten, als hij haar het vuur te snel aan de schenen legt. Daar heeft hij nog genoeg gelegenheid toe. Morgen, denkt Zopan je, mox-gen, dan zal ik duidelijk maken waar ik de dader denk te zoeken. De Van Miereveldtstraat is een stille straat. De huizen zijn alle gelijk en hebben in het daglicht iets eentonigs. Maar nu is 't nacht. De enkele straatlantaarn vermag het donkere huizenblok niet van zijn mas sale indruk te ontdoen, 't Is één donker vlak, geprojecteerd tegen de hemel. Alleen aan het einde van de straat brandt nog een licht. De meeste mensen zijn al naar bed. Wat zal men zo laat op doen. in de donkere Novembernacht? Eenvoudige mensen sla pen. Misschien- komen we nog voor verras singen te staan. Als Zopan je in de vestibule van het huis op de Prinsensingel staat en zijn jas uitdoet, hoort hij boven gerucht. Het geluid komt van zijn kamer. Mevrouw Van Hem kan het niet zijn. Die gaat 's avonds om half elf naar bed. Als vrouw van de klok maakt ze het geen avond later. Er moet iemand op zijn kamer zijn. De verrassing misschien? Eerder een in breker. Zopanje pakt zijn revolver en sluipt naar boven. Zo zacht kan hij echter niet zxjn, of de man die zich op zijn kamer op houdt heeft hem gehoord. Op de overloop verschijnt een grote, athletische figuur, een man met blauwe ogen. 't Is Wim Esman, de amanuensis. Dag inspecteur, zegt hij heel onschul dig. Goedenavond Esman, groet Zopanje. Hij heeft de revolver vlug in zijn jaszak gedaan, doch laat deze voorlopig niet los. Is Esman de tegenpartij? Wat moet hij anders 's avonds zo laat op zijn kamer? Hoe kom je hier? vraagt hij streng. Mevrouw Van Hem liet me binnen. Ik zei, dat ik u een belangrijke mededeling had te doen. Daarom mocht ik op u wach ten. Mevrouw kent me wel, voegt hij er aan toe, alsof dat als een verontschuldi ging kan gelden. Hm. Lang gewacht? Een uur zowat. Zopanje trekt zijn jas niet uit! Laten we maar naar binnen gaan, zegt hij, terwijl hij de kamerdeur opent. Esman gaat hem voor naar binnen. Sigaret? Gx-aag inspecteur. Esman neemt voorzichtig een sigaret uit de koker en steekt haar met een onhandig gebaar op. Intussen heeft Zopanje vast kunnen stellen, dat de amanuensis niet gesnuffeld heeft. Hij heeft daar een zeer scherp oog voor. In de eerste plaats dit, Esman, zegt hij, als ze eenmaal gezeten zijn. Waarom was je niet op school vandaag? Meneer van Bemmelen was verschrikkelijk boos, dat je weg durfde te blijven. Iemand als jij kan niet ziek zijn volgens hem. Esman glimlacht bij dit compliment. Ik was dan ook niet ziek, vertelt hij. Ik voelde me alleen zeer schuldig. Waarom? Ik heb gisteren iets verzwegen. Zo. Zopanje zegt verder niets, maar kijkt de amanuensis zeer nauwlettend aan. Van deze man met de onschuldige blauwe kin derogen heeft hij dit in de laatste plaats verwacht. Wat kan een mens zich vei"gis- sen! Onwillekeurig blijft zijn oog op de das van Esman gericht. Hij begrijpt zelf aanvankelijk niet- goed waarom hij dat doet, doch na enige tijd merkt hij dat hij een rood streepje in de das heeft onder kend. De amanuensis heeft blijkbaar niet veel smaak. In de das is een klein rood stx-eepje verwerkt. Het vloekt ontzettend met het lila ovex'hemd en het groene sport- costuum. De das is echter van zijde. Hier geeft het rood dus geen aanknopingspunt. Maar wat zei Esman ook alweer? Je had dus iets verzwegen. Nu pas dringt de betekenis van deze worden tot Zopanje door. Hij gaat rechtop zitten en vaart tegen Esman uit. Dat is een gemene streek van je, Esman. Zo maak je het onderzoek node loos moeilijker en langduriger. Als het recht zó zijn beloop moet krijgen, dan zit de dader volgend jaar nog niet achter slot en grendel. Ja, inspecteur, ik vind het ook een hopeloos iets. Maar toen ik had nagelaten het u te zeggen, durfde ik er niet op terug te komen vanwege de verdenking. Ik heb er echt een beroerde dag van gehad en ben er bijna door verdronken. Verdronken, zeg je! Je wou je toch zeker niet gaan verdrinken. Nee dat niet. Ik was naar het Doornse Vliet gewandeld om wat op te frissen. Ik wilde wat gaan zwemmen. Koude beweging man. Ja, 't was niet zo warm meer. Maar daar had ik anders niet veel last van. Ik had meer last van een visnet, een fuik, die niet aaxxgegeven stond. Stroperij dus. Ja, dat moet wel. Ik sprong er met een flinke duik in en bleef er met mijn hoofd en armen in vast zitten. Als er niet een behulpzaam man ixx de buurt was ge weest, had u me vanavond hier niet ge zien. Zopanje knikt bedachtzaam. Dientengevolge zou ik gedacht heb ben, dat jij de moord had gepleegd en de ware dader zou op vrije voeten gebleven zijn. Je hebt me bijna een mooi kooltje gestoofd. Waar presteerde je dat? Bijna honderd meter voorbij het oude sluisje in het Doornse Vliet. Er is daar zo'n hoog woonscheepje, dat men gebruikt om in te bivakkeren bij de aanleg van dijken en zulk soort werkzaamheden. Stroomer heeft me daar wat hete koffie gegeven, anders had ik er misschien toch nog iets uit ovex'gehouden. Zopanje hoort een bekende naam. Wie was die reddende engel? Stroomer. 't Is een maxinetje dat je overal tegexx kunt komen. Het is een heel bekende figuur in de stad. Maar wat hij nu eigenlijk precies uitspookt weet inie- mand. Vandaag kwam hij anders heel goed te pas, zegt Zopanje effen, terwijl hij van zijn verwondering laat mers hebt geboft Esman. „i Ja inspectexxr, ik heb gelul g Ze zwijgen, tot Zopanje zich hew® dat hij ondanks de woordenvloe amanuensis nog niet weet wat zwegen heeft. Als hij er naar vraagt, gint Esman bedachtzaam te verte - - U weet dat ik ontdekte jv beurd was. Op het ogenblik da bij kwam, legde ik onwillekeurg hand op de stoel die voor het bur Ik kan niet precies zeggen waarom J deed. Misschien omdat ik me op blik zeer slap voelde. Ik schrok Inspecteur, die stoel was warm! Jtf even voordat ik binnenkwam nog op gezeten hebben. .„„.-jm Zopanje knikt. Als hij dit gngfï gehoord had, zou hij het nau loofd hebben. Sinds vanmiddag «HL hij heel veel in een ander hchU Er is dus iemand bij Lakker die op de hoogte was van het gene» de trap. Langs deze weg moet de buiten zijn gekomen. Ook gist hij deze weg gegaan. Het ise in de keten. Slechts de pe«0'on, fln(. het bureau van dr. Leidekker m breekt er aan. (Wordt vervoWl

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6