c J H. DE VRIES „Slechts door aanvaarding van de situatie kunnen wij aan onze toekomst bouwen" Ceta-Bev&Z-KHia, de Zuitüqe u/tts mét Te/ipeétijn.! De radio geeft Zondag De radio geeft Maandag Dodenherdenking in de Ridderzaal 5aaauetr f 1.95 Heringa Wuthrich PANDA EN DE MEESTER .-GELEERDE Zaterdag 6 Mei 1950 Koninklijk woord op lustrum der Bevrijding Koningin Juliana heeft Vrijdagavond de volgende radiotoespraak gehouden: ..10 Mei 1940 en 5 Mei 1945, voor altijd onvergetelijk, zijn levend voor ons als de dag van vandaag. Wij tellen de jaren van Mei tot Mei en van Pinksterfeest tot Pink sterfeest, zoals onze dichters zeggen. We voegen fragmenten samen en een volledig beeld ontstaat. Wat er is voorge vallen gedenken we liever met onze ge dachten dan met woorden. Bij alle redevoeringen ter herdenking van de oorlog en van degenen, die er hun hoogste offer in brachten, is steetis het hoofdmotief: laten w ij het ideaal, waar voor z ij gestorven zijn, in ons leven waar maken. En velen wanhopen, of wij ooit in vre destijd die eendracht en die energie zullen kunnen opbrengen, die daarvoor nodig zijn. Na vijf jaren vrede gaan velen zelfs zover, dat zij menen, dat het geestelijke goed, in de strijd verworvxen, in de veel bewogen en teleurstellende nasleep teloor is gegaan. Maar een geestelijk goed gaat niet verloren. Het kan ondergronds gaan, maar het blijft doorwerken. En het werkt nog steeds. Let op, overal om u heen, in uw eigen kring en elders. Het gaat steeds verder. Bewust en onbewust wil men an ders, voelt zich daartoe onweerstaanbaar gedrgven. Waarom-zouden we in herhalingen tre den door oude voorbije tijden te plaatsen voor de tegenwoordige, daar iedere tijd nieuwe mogelijkheden biedt en de voorbije altijd weer gebleken zijn tot een verderf inplaats van tot opbouw te leiden? Er ligt hier een diepgaand verschil of men de feiten in de ogen durft te zien, of men ze verwerpt of aanvaai'dt omdat het eindresultaat van dit aanvaarden of ver werpen voor ieder mens een zaak is tussen hem zelf en God. In West-Europa heeft Nederland het zwaarst geleden en ook het meest opval lend herstel beleefd. Buitenlanders zien dit duidelijk en verklaren, dat wij met zoveel wilskracht aanpakken. Naar Nederland blijft men uitkijken. Nederland heeft ver plichtingen in de broederschap der volken, Het hoort een voorbeeld te zijn van ont plooiing in het nieuwe seizoen van' de tweede helft der twintigste eeuw. Er moet worden losgelaten wat voorbij is. als offer. Laat ons aanvaarden, dat her stel van mensen-waarden alleen kan ge schieden vanuit een volkomen rustig, uit gebalanceerd verlangen naar vrede en vooral naar welvaart. Welnu, we gaan dus blijkbaar de weg al op, die leidt naar zelf-hervinden in de traditie van vernieuwing, door zichzelf te geven voor volk en land, in de enige mo gelijkheid aangedaan leed te laten voor wat het is cn te vergeven. De twijfel is een slechte kamex-aad en de hoop eigenlijk niet minder, omdat beide concrete aanvaarding verwerpen en dus nimmer een gezonde beschouwing ont staan kan. Niets kan ons beletten alles te vei-wach- ten van het leven, maar dan als begrip voor dat, wat het leven ons bi-engt in de afmetingen van onze draagkracht. Hoop en twijfel trekken ons links en rechts. Aanvaarding geeft recht op herstel van welk verlies dan ook. Ons verlangen zijn de draden, waarmee God weeft en het weefgetouw van God is onnaspeurlijk, evenals het vei-vliegen van onze vei-langens. Doch niet éen draad zal onbruikbaar blijken, omdat God deze zal weven in het gewaad van zijn schepping". Geallieerde generaals spraken tof het Nederlandse volk Gneraal Foulkes, de stafchef van het Canadese legex-, veldmaarschalk Montgo- mei-y, de oppei'bevelhebber der strijdkrach ten van de Westelijke Allantie en genei'aal Bi-adley, de chef van de Amerikaanse gene rale staven, hebben Vrijdagavond in het nationaal progi'amma van de Nederlandse Radio-Unie tot het Nederlandse volk ge sproken over de behaalde overwinning op de Duitsers en de noodzaak van samen werking in het Atlantische Pact om de vei'kregen vrede te bewaren. De drie genei'aals brachten het Neder landse volk hulde voor de moed en vast beradenheid, die het tijdens de Duitse be zetting heeft getoond. In het bijzonder dankte genei-aal Bradley en Nederlandei's voor de adoptie der Amerikaanse soldaten- graven en voor hun brieven, die aan vaders en moeders van gesneuvelde Amerikanen zoveel troost gebracht hebben. Veldmaai'schalk Montgomery zeide: „Wij moeten ons nooit meer laten terugzinken in de staat van apathie en onvoorbereid heid, die de landen van het Westen tot een lokaas voor de Duitse aggi-essie maakten". Abt van de abdij van Egmond gekozen De monniken van de regale abdij van Egmond hebben tot abt gekozen Dom Pau- lus Andx'iessen, die tot nu toe prior was van het klooster. Nu de pi'iarij wederom haar oude titel van abdij heeft verki*egen werd hij tot 38ste abt gekozen sinds de abdij duizend jaar geleden gesticht werd. GENERAAL-MAJOOR RAWLINS BEZOEKT UTRECHT Vrijdag bracht generaal-majoor Rawlins, destijds commandant van de 49ste Britse divisie, die in 1945 het opperbevel had bij de bevi-ijding van de stad Utrecht, een be zoek aan deze stad. Bij een receptie ten stadhuize waren onder andere aanwezig de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, mr. G. A. W. ter Pelkwijk, in 1945 burgemeester van Utrecht en mr. M. M. Kwint, burgemees ter van Velsen, in 1945 commandant van de Binnenlandse Sti-ijdki-achten te Utrecht. Burgemeester De Ranitz bood de generaal de ei'emedaille van de gemeente Utrecht aan. ADVERTENTIE ADVERTENTIE HILVERSUM I, 403 M. - 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Gei'efoi'mecr- de kei-kdienst. 9.15 Koor. 9.30 Nieuws. 9,45 Platen. 9.55 Hoogmis. 11.30 Platen. 11.40 Ka merorkest. 12.15 Apologie. 12.35 Platen. 12.40 Lunchconcert. 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.40 Platen. 14.20 Het Boek der Boeken. 14.35 Koor. 15.05 Katholiek overleg. 15.30 Strijkkwartet. 15.55 Platen. 16.10 Kathbliek Thuisfront. 16.15 Reportage. 16.30 Vespers. 17.00 Vesperdienst. 18.00 Ziekendienst. 18.30 Platen. 19.00 Ge wijde muziek. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.30 Nieuws. 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boek bespreking. 20.05 Dé gewone man. 20.12 Ge varieerd programma. 22.35 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Symphonie-orkest en solist. HILVERSUM II, 298 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Postduivenberichten. 8.20 Platen. 8.30 Voor de tuin. 8.45 Orgel. 9.00 Vacantietips. 9.10 Sportmededelingen. 9.15 Verzoekprogramma. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 ,,Geef het door". 10.05 Voor kinderen. 10.30 Doopsgezinde kerkdienst. 12.00 Kamer muziek. 12.30 Voor tie jeugd. 12.40 Volks liedjes. 13.00 Nieuws. 13.20 „De Spoorwegen spreken". 13.20 Haimonie-orkest. 13.50 „Even afrekenen, heren". 14.00 Platen. 14.05 Boek bespreking. 14.30 Orkest 15.45 Filmpraatje. 16.00 Dansmuziek. 16.30 Sportrevue. 17.00 „Gesprekken met luisteraars". 17.20 Muziék- praatje. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Meisjeskoor, 18.05 Sport. 18.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Radio- Ivmpus. 19.30 Semi-klassieke muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Populair concert. 20.35 „Het houten paard", hoorspel. 21.10 Tenor en piano. 2i.45 Actualiteiten. 21.55 Surinaamse volksmuziek. 22.10 Hersengymnastiek. 22.35 Viool. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.10 Sport. 8.20 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fiuit en piano. 11.20 Voordracht. 11.40 Platen. 12.00 Trio. 12.30 Weerbericht. 12.33 Marinierskapel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mandolinemuziek. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.35 Strijkkwartet. 15.00 Platen. 15.30 Piano. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor kinderen. 17.15 Platen. 17.30 Koor en solist. 18.05 Voor kinderen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole-orkest. 19.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.35 „Johann Sebastiaan Bach", hoorspel. 21.30 Koor, Bach-orkest en solisten. 22.00 Evangelisch commentaar. 22.10 Kamermuziek. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pla ten. 11.00 „Op de uitkijk". 11.15 Carillon en orgel. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Platen. 13.00 Nieu-ws. 13.15 Promenade-orkest. 13.50 Platen. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", cau serie. 14.20 Piano. 14.45 Voordracht en harp spel. 15.00 Tenor en piano. 15.30 Voordracht. 15.45 Voor de vrouw. 16.30 Voor kinderen. 16.45 ..Musicalender". 17.30 Voor padvinders. 17.45 Regerxngsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 13.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Filmprogramma. 19.30 Muziekpraatje. 19.45 Regeringsuitzending. 20.00 Nieuws. 20,10 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportage. 23.25 Platen. Invoer in Maart voor 65 pCt door uitvoer gedekt Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige cijfers bereikte de invoer (zonder pakket- post en diamant) wat de waarde betreft in Maart 1950 een ï'ecoi'dhoogte en wel van 614 millioen (Februari 521 mil- lioen). De ingevoerde goederen hadden een to taal gewicht van 2.17 millioen ton (v.m. 1.48 millioen ton). Doordat de uitvoer (zonder pakketpost en diamant) naar verhouding nog iets meer toenam, namelijk van 313 millioen (gewicht 0,76 millioen ton) in Februari tot 'ƒ400 millioen (gewicht 1.18 millioen ton) in Maart steeg het dekkingspercentage van 60 tot 65 pet. Voor het gehele eerste kwartaal van 1950 bedraagt, het dekkingspercentage eveneens 65. Dit is iets gunstiger dan voor het ovei'eenkomstige tijdvak van 1949 (63 pet), Maar blijft nog vrij belangrijk bene den het vooroorlogse peil (1938: 71 pet). De stijging van de invoer werd vooral veroorzaakt door de grotere importen van granen en minerale oliën. Daarnaast was ook de vermeerdering van de invoer van koffie en thee, plantaardige oliën en vetten en ertsen zeer belangrijk^ Bij de uitvoer valt vooral de stijging van onze aardappelexpoiten op (Februari ƒ2,5 millioen, Maart ƒ14,9 millioen). De grootste uitvoerposten werden ook in Maart gevormd door de textiel- en zuivel producten, welke beide nog enigszins om vangrijker waren dan in Febx-uax-i. Oud-burgemeester van Den Haag veroordeeld Drie maanden gevangenisstraf en 10.000.boete Het gereechtshof te 's-Gravephage heeft mr. W. A. J. V., oud-burgemeester van Den Haag, die in beroep was gekomen tegen een vonnis vaix de Haagse rechtbank we gens overtreding van het Deviezexxbesluit, veroordeeld tot drie. maanden gevangenis straf en een boete van tienduizend gulden. Drs. W. B., eertijds secretaris van mr. V., werd vei'ooi'deeld tot vijf maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorax-rest (vijf maanden) en duizend gulden boete. Eerste schip met Amerikaanse wapens in Rotterdam gelost Verklaring van minister Schokking Nu het eerste schip met Amerikaanse wapens in Rotterdam is gelost, heeft de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, verklaard: „Deze wapenhulp is een logisch uitvloeisel van Nederlands aansluiting bij het Noord-Atlantisch Pact. Bij dit pact hebben twaalf vi'edelievende mogendheden zich aaneengesloten en be loofd elkander bij te staan in geval van een aanval. Deze wapens zijn niet bedoeld om aggres- sxeve doeleinden te dienen. Nederland was en is een vredelievende natie, die niet anders wenst dan in vrede en vriendschap met alle volkeren te leven. Maar mocht onze vrijheid worden aange tast, dan zijn wij vast besloten met alle middelen de aggressie af te weren. Nieuwe wapenzendingen zullen volgen. De Amerikaanse hulp betekent een waar devolle aanvulling op onze eigen krachts inspanning. Nederland zal evenwel zelf het leeuwenaandeel moeten leveren en zal zich offers moeten getroosten, wil het geen ge willige prooi voor een eventuele aggressor zijn". A.T.G. vaste bespeler van Amsterdamse Stadsschouwburg De voordracht van B. en W. om aan de stichting „Amsterdams Toneelgezelschap" (onder leiding van Albert van Dalsum en A. Defresne) de vaste bespeling op te dragen van de Amsterdamse stadsschouw burg voor de tijd van twee jaar met één optiejaar te weten van 1 September 1950 tot 1 September 1952 werd door de gemeenteraad na een korte discussie zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. PLASTIC WATERLEIDING VERVANGT BEKENDE SYSTEMEN. Op een uit de Middeleeuwen daterende boerderij van de heer R. W. Fokken te Eemnes is men dezer dagen overgegaan tot de toepassing van het moderne mate riaal plastic ten behoeve van de waterleiding. Tegen de hoge zuurgraad van de bodem rond de boerderij was tot dusver geen enkele leiding bestand geble ken. De laatste maal waren de buizen van een bitumen mantel voorzien, doch ook deze bleek na enige tijd totaal verteerd te zijn. Op advies van de directie van de Utrechtse Waterleiding Maatschappij werd daarom een proef genomen met een buis leiding van polyaethyleen (een Nederlands fabrikaat). De nieuwe leiding zou door het bodemzuur niet worden aangetast. Zij is voorts bijzonder sterk: een éénduims buis, die een wanddikte van 2 mm heeft kan 25 atmosfeer druk verdragen. Bij Koninklijk Besluit is het Schepen besluit gewijzigd. Hierdoor wordt een diplo ma van vakbekwaamheid als volmatroos ingevoerd. j In vele plaatsen des lands zijn Donderdagmiddag de gevallenen in de oorlog herdacht en monumenten ont huld voor hen, die vielen in het ver zet. De nationale dodenherdenking geschiedde evenals andere jaren in de Ridderzaal in Den Haag, waar alle lagen van ons volk vertegenwoordigd waren. De minister-president en tal van' mi nisters, de voorzitters van de Eerste- en Tweede Kamer en vele Kamex-leden, de Commissaris der Koningin in de pi'ovincie Zuidholland, vele burgemeesters en tal van andere autoriteiten waren aanwezig. Van buitenlandse zijde woonden verte genwoordigers van het corps diplomatique in grote getale de plechtigheid bij. De voorzitter van de Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranenburg, hield een rede waarin hij zeide: „Hoewel er mensen zijn, die van de ene dag in de andere leven, die zich zo spoedig mogelijk van deze droevige en harde ervaringen willen ontdoen, die ex- niet meer aan willen denken en voortdu rend op zoek zijn naar nieuwe genoegexïs en nieuwe emoties, moet men zich, wan neer men dei-gelijke symptomen consta teert, er voor hoeden deze met bitterheid op rekening van het Nederlandse volk te schx-ijven. Het Nederlandse volks als ge heel wordt niet gekenmerkt door een op pervlakkige en onbezorgde geestesgesteld heid, maar door zoi-gzaamheid en door het voortdurend indachtig blijven aan vroegere ervaringen. Velen zijn ontgoocheld, anderen echter hebben een zekei-e voldoening in de harde dagelijkse arbeid gevonden, in de zwai'e en moeilijke taak, te voorzien in de behoeften van het volk en het land opnieuw op te bouwen". „Laat het verleden niet los" Nadat het Toonkunstkoor van Den Haag „Wilt heden nu treden" had gezongen, sprak prof.- dr. K. Dijk uit Kampen. „Als wij onze doden gedenken", zo zeide prof. Dijk, „gaat onze liefde vergevend uit naar hen, die onze vijanden waren, en strekt zij zich tot allen, voor wie de vrij- heid. de gex-echtigheid en de nationale eer onontbeerlijke levensgoederen zijn. Indien wij onze herinnex'ing laten leiden door deze liefde, betekent dit allerminst, dat wij in een verbroederingsroes door het vex'leden een streep halen en onze eigen Nederlandse volksleer inruilen voor een soort internationale synthese. Het zou ver raad aan onze doden zijn als wij de zaak van Nederland px-ijs gaven. Het zou vloe ken met de gedachtenis-kruisen, die overal de opgerichte tekens zijn van onze helden- strijd, indien we aaix ons nationale vaandel een andere wimpel dulden dan de Oranje vaan. Wat de wereld nodig heeft in deze tijden zijn toegewijde mensen, die niet eerst vragen: Wat heb ik aan het leven, ADVERTENTIE voor Weer nieuwe dessins Vistranola kreukvrij, wasecht p. M. Lingerie Lavable fine 90 cm breed p. M. I l«wJ BARTEUORISSTRAAT 27 bij de Grote Markt TELEFOON 11770 maar wat heeft het leven, wat heeft mijn volk, wat heeft de wereld, aan mij?" Prof. Dijk wilde dit met nadruk zeggen tot de jeugd die wèl de benauwing van de bezettingsjaren heeft meegemaakt, maar in de vreugde der bevrijding in de ver wachting van de toekomst het verleden gemakkelijk loslaat. „Daarom klinkt van de graven der ge vallenen de roep tot de jongeren: Houdt de band met ons, met de strijd voor vrij heid en x-echt, met de nobelste tx*adities van ons volk vast, en draagt ze verder om ze aan een nieuwe generatie door te geven. Dan slaan ouderen en jongeren de handen ineen tot de her-bouw van ons geteisterd volksleven". Na zang van de tenor Donald Dame en het Toonkunstkoor en piano-soli van Eduardo del Pueyo, sprak de vice-mi- nister-president, mr. J. R. H. van Schaik. Hij zeide, dat in de bezettingstijd ons volk getoond iieeft een strijdbare geest te be zitten. Het heeft een hardnekkige guerrilla strijd tegen de bezetter gevoerd. De kracht van die strijd lag niet allereerst in zijn onmiddellijk concreet succes, evenmin in zijn betekenis als bijdrage tot de xxedex'laag van de vijand. Maar hij ontleende zijn gx-ote waarde aan de volle ontplooiing van een der edelste eigenschappen, waarop de Ne derlander terecht prat gaat, te weten fel en onverzoenlijk te reageren op alles wat betekent verkrachting van het recht en schending van de hoogste ,en heiligste menselijke goederen. Kwetsbare plekkexi Oogenschijnlijk is Nedex'land weder een welvax-exxd land geworden. Toch moeten wij oppassen ons door het vele goede en de uiterlijke schijn niet op een dwaalspoor te laten brengen en blind te zijn voor de zeer kwetsbare plekken in ons bestel. Nedex' land is en blijft een verarmd land en heeft zijn wederopkomst wel uit energie, .maar grotendeels slechts met buitenlandse mate riële en financiële hulp tot stand kunnen brengen. Aan die-hulp komt een einde zo dat onze volkshuishouding weer op eigen kracht zal xnoeten drijven. De vrede der volken heeft het op dit ogenblik niet verder kunnen brengen dan tot ernstige spanningen in de internatio nale toestand. „Laten wij niettemin niet pessimistisch zijn en vertrouwen hebben. Laten wij vurig hopen dat de dramatische worsteling die zoveel millioenen slachtoffers heeft geëist, zoveel bloed en tranen heeft gekost en zoveel menselijk® scheppingen tot vernie tiging heeft gebx-acht, over alle tegenstel lingen heen toch haar bekroning zal mo gen vinden in een overwinning van het goede over het kwade en van de broeder schap der volleen over hun verdeeldheid en gespletenheid". Met het zesde couplet van ons volkslied, dat door alle aanwezigen gezongen werd, werd de bijeenkomst besloten. Op de Waalsdorpex-vlakte Duizenden hebben Donderdagavond deelgenomen aan de herdenking van de gevallenen op de Waalsdorper vlakte in de duinen nabij Den Haag. In een lange stoet trokken zij langs het eenvoudige, met rode, witte en blauwe bloemen versierde monu ment, dat herinnert aaix de honderden Ne derlanders, die op de Waalsdorpervlakte door Duitse executiepelotons wex-den neer geschoten. Om acht uur kondigde het ge schal van een trompet twee minuten stilte aan. Over de duinen klonk toen een stem, die namens heel ons volk de helden van het verzet voor het offer van hun leven dankte. De Koningin en de Prins der Neder landen zullen bij hun aanstaand officieel bezoek aan Parijs.onder meer vergezeld wor- den door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Kort buitenlands nieuws van Vrijdag Het kabinet van India is afgetreden zoals in de constitutie bepaald was, en on middellijk is de premier Pandit Nehroe door de president opnieuw als formateur aangewezen. Nehroe heeft alle ministers van zijn oude kabinet bereid gevonden hun portefeuilles weer op te nemen en boven dien nog twee nieuwe ministers aan zijn kabinet toegevoegd. In Eritrea in het gebied van Agamet zijn onlusten uitgebro ken, waax-bij gevechten ontstonden tussen politie en vex-zetslieden. Britse troepen zijn in allerijl naar het toneel van de strijd gezonden. Er zijn reeds tah'ijke doden en gewonden gevallen. In Catania op Sici lië is een hevige ontploffing in een munitie opslagplaats de doodsoox'zaak geweest van 15 pex'sonen. De stakingen in Finland bx'eiden zich nog steeds xxit en er is groot gevaar voor de regering ontstaan. Behalve de spoorwegmannen, van wie slechts een zeer klein percentage gehoor gegeven heeft aan de oproep ixx militaire dienst, gaan ook alle onderwijzers en ambtenaren het werk neer-leggen. In Frankx-ijk gaan de de- monstx-aties van linkse elementen tegen het ontslag van px-of. Joliot Curie als hoge commissaris voor de atoomenergie onver droten voort. In Rio de Janeiro heeft zich een tragisch en merkwaai'dig ongeluk voorgedaan, toen de straten door het was sende water der rivieren waren onderge lopen. Een bus bleef steken in een onder gelopen straat, de chauffeur trachtte de motor weer op gang te brengen en het voertuig vloog toen in brand, waardoor twaalf inzittenden het leven vex'loren. De economen van de internationale ar- beidsoi'ganisatie hebben in een rapport de wereld gewaarschuwd voor het gevaar van grotere werkloosheid in de meeste landen, \vaax*van zekere voortekenen zijn waar te rxempn. De plaatsvervangers der minis ters van Buitenlandse Zaken der grote vier hebben Donderdag geen enkele vooruitgang gemaakt bij hun besprekingen inzake het Oostenrijkse staatsverdx-ag en zullen 22 Mei vex-der gaan. De Verenigde Staten heb ben in een nieuwe nota aan Moskou de Sovjet-Unie beschuldigd van verwaarlo zing van haar internationale verplichtin gen bij de behandeling van het incident met het Amex'ikaanse vliegtuig boven de Oostzee. De Amerikaanse Senaat heeft een hulpvex-leningswet ten bedrage van 3.122.450.000 dollar aanvaax-d. 2.850.000.000 dollar hiervan zijn bestemd voor de Marshall-landen. De wet werd met 60 tegen 8 stemmen aanvaard. ADVERTENTÏE HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Dr. Drees opende „Mijlpaal 1950" De tentoonstelling „Mijlpaal 1950" te Arnhem is Vrijdag dor minister-president dr. W. Drees geopend. De burgemeester van Arnhem, de heer Chr. G. Matser, heeft tevoren in herinnering gebracht, dat deze tentoonstelling in het bijzonder beoogt het Nederlandse volk een blik te geven op het geen in'de vijf na-oorlogse jaren aan her opbouw tot stand werd gebracht. De minister-president sprak de hoop uit dat de tentoonstelling bij de honderddui zenden, die haar zullen bezoeken, het besef zal achterlaten, dat wij eexr eind zijn ge vorderd, maar nog menige schrede hebben te doen in de richting van het doel, dat het Nederlandse volk in vrijwel al zijn gele dingen voor ogexx staat, namelijk het bou wen aan een nationaal tehuis, waarvan vrijheid, welvaart, vrede en onze grote cultuurgoederen de max'kantste grondpij lers zijn en dat zij een inspiratie moge worden om op de ingeslagen weg voort te gaan. ADVERTENTIE GEN. CRONJéSTRAAT 43 KRUIDBERGERWEG 51 - SANTPOORT Tel. 14990— Voor alle merken stofzuigers v.a. f 2.50 p. week 27. Zoals wij_ df> vorige keer beloofden zullen wij eens gaan zien hoe het Panda verging nadat hij uit het kelderluikje klom. Welnu, dat is niet met twee woorden gezegd! Hij kwam, toen hij naar buiten klom, gewoon maar op straat terecht dat wil zeggen op de straat, die langs de muur van professor Kalker's fabriek liep. Dat was dus niets ongewoons. Maar het ongewone was, dat er door die straat twee zonderlinge heren wandelden, 'die Panda scherp in het oog hielden terwijl hij daar uit het luikje kwam geklauterd. Je moet weten, dat deze heren delectiven waren van de Geheime Dienst, genaamd Nooit- gedacht en Fijntjes. Het was volkomen toevallig dat zij door deze straat wandel den, litaar zij zouden geen detective ge weest zijn', wanneer Panda's gedrag hun niet was opgevallen. „Verdacht individu!" zei geheim-agent Nooitgedacht, en geheim agent Fijntjes voegde daar scherpzinnig aan toe: „Kruipt door een luikje!" Meer hadden zij niet nodig om handelend op te treden. Als één man wendden zij zich tot Panda, en vroegen: HeedaarU doet ver dacht! Bent u misschien een geleerde die een uitvinding heeft gedaan?" „Nee* dat niet," zei Panda, die natuurlijk niet wist wie zij waren. „Maar ik heb wel dringend hulp nodig! Er zitten spionnen in dit ge bouw!" „Ah zo, spionnen," sprak Nooitge dacht teleurgesteld. „Neen, daar hebben wij niets mee te maken. Wij hebben geen opdracht om spionnen te vangen. Goeden dag." Zij namen hun hoeden af en wilden doorlopen.... maar Panda, die dolgraag enige hulp wilde hebben bij de bestrijding van de schurken Chi Fon en Honnepon, riep hen na: „Wacht u toch even, heren! Helpt u ons toch! Die spionnen willen de uitvinding van de professor stelen, en. De geheim-agenten keerden onmiddellijk op hun schreden terug. „Een professor met een uitvinding!" riep Fijntjes verheugd. „Ja, die valt onder onze dienst! Daar zul len wij »nmidde\ljjk werk van maken!" De bloemetjes buiten. dP70 rijs in een bloCmen zijn. De parken, tuinen 1 het«& len dan met rose, rode p!s^ blauwe bloeften een ïu^i*. vormen. Terwijl dp dienst de laatste handt™""«4 sieren der Vffle lunügS^S njzenaars bezig !lu„ S i; kledij te steken, aliWra Gezondheid. Een Engeh schrift maakt melding sappel ka n hevige j naakt melding die zijn adamsapnel k.'«•- - patient had een ÜSV voelde hij iets in z|„ SÜ;'JS Ha oor, un nals v.J sulteerde zijn arts wees een fractuur.{W Averechts. Een rechter in rv gisteren 13 maanden 25**1 xut aan een 26-jarige klaarde dat hij op het men in verdovende handelen, nadat hij een (S die was uitgegeven dooTff bureau voor verdovende Ne tUm was bedoeld om de i"— middelen te bestrijden do??' Kapsalis zeide dat hl' men had tot de conclusie dat er geld ,n te verdienen ,n Kamperen bu Se bron. Viitkli pele oorlogsinvaliden fiS®* kens, kacheltjes en ta»l2!Ltt'l gangen van het Italiaan» van financiën postgevat If* deling.dat zij daar zoden todat de minister hen ontval Als vertegenwoordigers vaTi? aanse bond van oorlogsgw zij een hóger pensioen. De' - heeft een deputatie ontvangen 3 demonstranten verklaarden rW niet tevreden zijn en 's gebouw zullen blijven omoifc? onderhoud met de minister t. ij Jongen. Te Soerabaja heeft de wta tienjarige Indonesische jongen 4! teerd, die een landgenoot atS schoten had vermoord. Tegen belastering. De plaatselijke saties van ex-h West-Duitse staten hebben «u aangegaan „om een eind te mib-, de belastering van de Duitse sofa op te komen voor zijn recta;- financiële en wettelijke eis-* nieuwe bond heeft „geen poiiijÜ, militaire bedoelingen", aldus de zitter Eugen Eisenschink. Staking. Te Athene zijn Donderde? scholieren gearresteerd, die klasgca trachtten over te halen om in stda gaan uit protest tegen het heffe o extx*a-schoolgeld. In vele mlddfe scholen zijn leerlingen in sta% gaan toen hun werd verzoen', oh schoolgeld te betalen om de rejti in staat te stellen toeslagen ai leraren te geven. Brullende passagier. Een buschaulfezi ZuiS-Afrika, die bij een eindpun'.ii buurt van Bulawayo zijn passaging afgezet, wilde op zijn gemak een sip: gaan roken, toen hij achter zich hi passagiersruimte lawaai boord, i draaide zich om en zag een plek. Hevig geschrokken, reed hij wegen' schoon de leeuw bij het nemen van schex-pe bocht uit de wagen-,spie stopte de chauffeur niet voor hij t km verder gereden had. Vervangers. In Chili duurt,de stakini i ziekenhuispersoneel voort, De verpis; sters werden in de kraamafdelhii door jonge soldaten en matrozen it vangen, die met zorg over de haal* vertrouwde zuigelingen waakten. Oi de Chileense doodgravers zijn in ska gegaan. Hun taak is eveneens door© tairen overgenomen. Extra-kracht. Een jonge werkloze Fra acteux', Joseph Antoine Foata, ta gisteravond tweemaal het toneel ial Folies Bergères op en trachtte aii opvoering deel te nemen. Het dacht dat hij bij de artisten beb«e en lachte hartelijk. Tien dagen leden kwam Foata het toneel „Theatre des Variété's" op en intera peerde Fernandel, Frankrijks beito ste komiek. In de Folies Bbs® kwam hij het toneel op, toen de meisjes aan het dansen warenfflv» de voor haar een tapdans uit. Labour won de tussentijds1 verkiezingen in Brïghouse BRIGHOUSE. De t zingen te Brighouse in Yorkshire, E geworden door het overlijden van M.. bourlid Cobb, zijn door Labour^ met een meerdex-heid van 431 stfcs voor haar candidaat Edwards, cp 24.004 stemmen werden uitgebracou nationaal-liberale (conservatieve) daat, majoor Wooley, die 23.o67 s.eJ verkreeg, verzocht om een herrem, het houden waarvan de uitslag we kend gemaakt. Bij de algemene verkiezingen mie» verkreeg Labour de zetel met een meerderheid van Z.l« Labour heeft thans in het LagffiJ absolute meerderheid van zeven ze minaal doch kan over een lute meerderheid van negen zeteü-^: ken doordat de twee Ierse naJ^ hun zetels niet hebben mgenomt- ADVERTENTIE Algemeene Boekhandel en -- heeft belangstelling voor de aankoop 7;-- boeken, enkele stuks of Uw bibliotheek GEDEMPTE OUDE GRACHT JACOBIJNESTRAAT 3 TEL. De wonderwereld der boelden eerste speurtocht in gezelscb P mee- en tegensprekers, door r- Bosch Keuning N.V., Saarn. Bridge, een handboek voor door mr. F. W. Goudsmit, dedftj^ voor gevorderden waarin J y Culbertson's Goldbook1949 dige systeem Goudsmit Bf Niv,i> druk; Van Holkema en Warenao sterdam, 1950. R»binfl*£ Pionneneindspelen, dooiI. fflel gj uit het Russisch door H. Adem grammen; N.V. De Tijd-tr ^3 H-' Het vaste Plantenboek do ,3Cj,| dr. J. D. Ruys en Th. Uitgeverij, Amsterdam.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2