c CJvd. Broek Moment vol wijding na een indrukwekkende „stille tocht" THALIA .Clowntje Rick RIJWIELEN - STOFZUIGERS De dood van dr. Leidekker Zaterdag 6 Mei 195C De avond der naamlozen Crofe bedrijven herdachten hun doden De parelende roep van een lijster en een kwekkerende eend de stoppen de trein uit IJmuiden en een haast ademloze schare om de vijver van het Velsense crematorium welke zich groepeerde om de rouwende driekleur en het stenen litteken van een diepe wonde in het Nederlandse volk: het waren de symbolen van een ontroe rend moment in de gang der dagen het moment der gedachtenis tijdens de gewijde dag die ook deze vierde Mei is geworden. Duizenden voeten zijn Donderdag tegen achten naar Driehuis gegaan om onze doden te eren op het grastapijt voor het zandstenen monument. De ban van het klokgelui lag over een gemeente die zich opmaakte tot haar jaar lijkse stille tocht door straten en langs wegen, vlak voor het eerste lustrum der bevrijdingsfeesten. Kort is het ogenblik geweest, dat deze duizenden aandachtig de tred inhielden op het sein van de hoorn blazers maar diep moet in veler hart de naald der herinnering gedrongen zijn, daar bij die stille vijver. Vrouwen in de kracht van hun jonge leven, gebogen vrouwen en man nen, duizenden mannen in een onaf zienbare rij, zich windend door Vel- sens dodenakker, zwijgend en eerbie dig, zo hebben zij de geallieerde doden en de Nederlandse gevallenen gegroet wier graven gedekt werden door een kleed van voorjaarsbloemen zo hebben zij later ook geluisterd naar de stilte onder de klare hemel toen alle geluid plotseling ophield en het laatste bim-bam van de klokken wegebde. Een vlag rees traag aan de mast en ont plooide zich op de lichte wind de be klemming werd weggenomen door die vertrouwde driekleur en de klanken van het „Wilhelmus". Een eerste vrouw maakte zich los uit de groep der naaste verwanten om haar bloemen te leggen aan de voet van de gebeeldhouwde mannen figuur; zij is gevolgd door een stil défilé langs het monument waar zich de bloemen optasten tot een blank en puur memento. Helder klonken de tonen van de kapel de zangers stemden schuchter in met de goede, eenvoudige melodieën en in een langzame tred passeerde man na man en vrouw na vrouw de plaats waar de as van zovele doden ook uit de hellekampen en de gaskamers verstrooid is op de wind. tigheid relief gegeven aan de gevoelens van weemoedige herdenking. Behalve de familieleden van de omge komenen toonde een grote kring van per soneelsleden belangstelling voor deze her denking. De heer A. Boon hield namens de be- drijfsunie een toespraak en nadat een gramofoonplaat met het „Ave Verum" was gedraaid nam ir. J. Tromp als directeur het woord. Hij herinnerde aan een jaren geleden gehoord thema, dat luidt „Gelukkig zijn zij, die zelfstandig zijn en zich toch in het diepst van hun wezen met allen verbonden voelen". Dit is de mooiste vorm van vrijheid, zei spreker, wanneer wij daarbij denken aan onze vrijheid, verkre gen door het offer van kameraden. De Harmoniekapel ,,De Eendracht" speelde het ontroerende „Ases Tod". Vervolgens werd na een trompetsignaal een minuut stilte in acht genomen. Onder de tonen van Chopin's Marche Funèbre volgde de bloeinlegging van directie, per soneel en nabestaanden en de plechtigheid werd met een défilé besloten. Beverwijk eert zijn doden Donderdagavond hebben vele Beverwij- kers getuigenis afgelegd dat zij diegenen die met hun leven onze vrijheid betaalden, niet vergeten zijn. Bij liet gebouw van Openbare Werken aan de Breestraat werd een stoet opgesteld welke via de Zeestraat naar het monument op het pleintje bij Westerhout trok, waar door velen bloemen werden neergelegd. Door het comité „16 April 1944" werd ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de beruchte razzia een krans neergelegd. Vervolgens trok de stoet via Zeestraat- Kreutzberglaan naar de begraafplaats „Duinrust", waar de twee minuten stilte, ingeluid door bazuingeschal, in acht wer den genomen. ADVERTENTIE De eerste aardbeien 5 Mei: witlof I 5565, witlof II 2946, spinazie 812, sla I 1931, sla II 618, sjalotten 6172, stoof sla 3538, rabarber 819, prei 2837, bospeen 62, radijs 35, bloemkool 37, aardbeien 96 c. p. doosje. ONDERSCHEIDEN Woensdagavond werden op het raadhuis te Castricum door burgemeester C. F. Smeets namens de minister van Oorlog aan de heer Ch. G. v. d. Bosch het „Ereteken voor Orde en Vrede" en aan de heren W. J. H. Hübben en A. Horsten het „Oorlogs Herinneringskruis" met gesp uitgereikt. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. L. Can- negieter. Gereformeerde Kerk 10 en 17 uur: ds. A. G. Kornet. Herv. Evang. Vereniging, 10 uur: ds. Boers van Amsterdam-W. ADVERTENTIE Castricum Wij d in gsdiensten Vóór uit de vier windstreken van Velsen de korte of lange rijen zich samenvoegden tot de brede stroom naar'en door „Wester- veld" en de urnentuin is er in de Gerefor meerde Kerk van Santpoort een korte liturgische dienst gehouden en na de stille tocht verzamelden velen zich in een inter kerkelijke samenkomst rond de kansel van de kerk aan de Kanaalstraat in-IJmuiden waar drie predikanten voorgingen. Bij het Hoogovenmonument Omstreeks kwart over vier in de mid dag schaarden deputaties van het Hoog- ovenpersoneel zich rond het gedenkteken aan de Wenckebaohstraat om daar een korte plechtigheid ter nagedachtenis van hun gestorven makkers bij te wonen. Familieleden van de gevallenen hadden vlak vóór het front van het monument, waar de Hoogovenvlag halfstok naast ge hesen was, een plaats gekregen. Nadat de Hoogovenharmonie het „Wilt heden nu treden" en „Blijf bij mij Heer als de avond daalt" ten gehore had gebracht, betrad de chef van de sociale afdeling der Hoogovens de heer G. S. K. Blaauw het podium om in enige treffende woorden de slachtoffers van de nazi-terreur een posthume hulde te brengen. Namens arbeiders en beambten van de Hoogovens en nevenbedrijven werd ver volgens het woord gevoerd door de heer J. Mulder. Namens het gezamenlijk personeel wer den vervolgens twee kransen aan de voet van het monument gelegd. Tenslotte sprak de president-directeur ir. A. H. Ingen Housz een herdenkingsrede uit met als thema: „Onze volle liefde heb ben wij meer dan ooit verpand aan vrij heid en vrede waarnaar wij allen hunke ren". Onder het spelen van het Wilhelmus ging toen de Hoogovenvlag in top, waarna ir. Ingen Housz onder doodse stilte een krans namens directie en commissarissen legde. Afgevaardigden van het personeel dei- Hoogovens en de familieleden defileerden hierna langs de gedenksteen. Velen legden bloemen. En bij de Papierfabriek Op de plaats waar aan de Zuidgevel van gebouw P.M. 18 der Velsense papierfabriek de grote bronzen herdenkingsplaat met de namen van de achttien om het leven geko men personeelsleden is aangebracht, werd Donderdagmiddag tijdens een sobere plech NAAR LIMMENS MONUMENT Donderdagavond vond de jaarlijkse Stille Tocht plaats naar het Monument voor gevallen verzetstrijders te Limmen. Onder het indrukwekkende gelui der klokken vertrok de ongeveer duizend deelnemers tellende stoet om half acht van de R.K. kerk te Castricum, waar twee minuten stilte in acht werd genomen. Twee koren zongen enige toepasselijke liederen waarna de burgemeesters van Limmen en Castricum en enige nabe staande bloemen en kransen legden aan de voet van het monument. BEVRIJDINGSDAG IN CASTRICUM Zelden is in Castricum de bevrijdings dag zo lauw gevierd als dit jaar. Alleen de R.K. „St. Cuneraschool" vierde deze gedenkwaardige dag met volskdansen. De volksfeesten leden zo erg aan bloed armoede, dat ze een roemloze dood stierven. Alleen een honderdtal kinderen hadden belangstelling voor de verrichtin gen der dames en heren, die op de fiets aan het ringsteken waren en over ver sperringen klommen om .het eerst „bij de trein" te komen. 's Avonds vond de tweede opvoering plaats van Schubert's opera „De Bondge noten" met een bevrijdingsbal na, maar deze zoete naspijs vermocht niet de bit tere smaak van de gehele dag uit de mond te spoelen. ZONDAGSDIENSTEN Dr. H. v. d. Werff, Bakkumerstraat 48, telefoon 428. Zr. De Wit, Bakkumerstraat 41, tel. 430. (Het theater met de beste films) Zaterdag en Zondag 6.45 en. 9.15 uur, Maandag, Dinsdag en Woensdag 8 uur De nieuwe verfilming van de wereld beroemde avonturen-roman ALEXANDER DUMAS' DE DRIE MUSKETIERS The Three Musketeers IN TECHNICOLOR In de hoofdrol Lana Turner, Gene Kelly, June Allyson, van Heflin, Angela Lansbury Een wonder van schoonheid en actie! Toegang 14 jaar ATTENTIE: Zaterdag en Zondag be ginnen de eerste voorstellingen te 6.45 uur, in verband met de grote lengte der hoofdfilm. Zondag matinée 3 uur TEX RITTER in de spannende Western REVOLVERSERENADE" In ons volgend programma: THE THIRD MAN (DE DERDE MAN) Heemskerk STILLE TOCHT Nadat Donderdagavond in de beide kerken der gemeente Heemskerk een rouwdienst was gehouden, waarin voor de gevallen strijders voor de vrijheid werd gebeden, stelde zich in de Maerelaan een stoet op die onder klokgelui naar de R.K. begraafplaats ging, waar door vier meis jes een krans is gelegd op het graf' van de onbekende Franse soldaat. Een meis jeskoor zong „Rust in Vrede". Ook op de Algemene begraafplaats werd een krans op de. graven gelegd. ADO'S ELFTAL Zondag treedt het ADO-elftal. tegen QSC als volgt in het veld t.w. Kloes, C. Dirks en Welboren, Dam, J. Dirks en Wij- man, Beentjes, Commandeur, Voormeer, De Wit en Van Tunen. Voor «Ie kinderen 1 Met 'n bons kwam Rick op de straat neer. Het deed 'm wel wat pijn, en hij zat versuft op de stenen. Maarde man had gelukkig niets gemerkt en liep door. Rick was weer vrij'. Hij wreef z'n bol en keek om zich heen. Ook hier was hij onbekend, die straat had hij nooit gezien. „Nou ja, ik zal wel weer verder lopen en zoeken, ik ben tenminste weer aan dat gevaar ontkomen!" dacht hij. Rick wou juist opstaan en op weg gaan, toen opeens een jongetje hard kwam aan lopen, die een houten karretje achter zich aan trok. Dus verstijfde hij weer terstond want het was te laat, om zich te verschuilen. „O, wat een leuke pop ligt daar!" juichte het jochie. 46 Hoogoven-openluchtspel op „Watervliet" De personeelsverenigingen van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens hebben de nationale feestdag gevierd met een uit stekend geslaagd openluchtspel. De enige wens, die daarbij onvervuld bleef, was een zonnige dag. Desondanks hebben duizen den bezoekers genoten van een bevrijdings- spel, dat zowel door zijn samenstelling als door zijn uitvoering tot in alle onderdelen een succes is geweest. De samensteller, de heer G. Barbiers, heeft, daarbij geholpen dor een hem door de directie royaal ter beschikking gestelde perfecte outillage in de korte spanne tijds van drie weken niet alleen een mise-en- scène ontworpen, maar ook teksten ge schreven en de leden der onder-afdelingen van Hoogoven-Staten weten te winnen voor een werkelijk bevrijdingsfeest, dat artistieke kwaliteiten had. Het spel, dat op „Watervliet" opgevoerd werd en waar honderden aan medewerk ten, begon met een proloog, gezegd door een verteller, de heer A. Kok. De decla- matrice (Suze de Graaff—van der Linde) bepaalde daarop met Adama van Schelte- ma's gedicht „Laten wij denken aan de dagen" de gedachten bij de in de oorlogs jaren gebrachte offers en voerde ons ver volgens terug naar de zorgeloze dagen vóór 1940. Boerendansen, sportieve prestaties muziek illustreerden de herinnering aan deze tijd. We zagen onder meer enige uit stekende nummers hoogrek en knots- zwaaien, benevens aardige tafereeltjes ir nationale costuums door de volksdans groep. Het binnentrekken der Duitsers op 10 Mei 1940 was een der meest indrukwek kende momenten van het spel. De regie had daarbij een mooi effect bereikt door de Duitse horden te flankeren met in rood geklede duivelinnen en mede het geluid als hulpbron in te schakelen. Gxé Bolho- ven, die de leiding der dansen had, liet deze groepen nauw aansluiten bij de impo sante enscenering. De declamatrice, met het „Toen hieven zij de armen hoog en zwoerenoproe pend tot het verzet, sprak bet geslagen volle nieuwe bezieling in. De welverzorgde dictie en de op het juiste moment ge plaatste teksten (een pluim voor de samen stellers) betekenden een treffende her innering aan de donkere dagen van 1940 tot 1945. De indrukwekkende parade der vlaggen van alle verbonden naties werd voorafge gaan door de voortreffelijk toegeruste Hoogoven-Harmonie onder leiding van zijn dirigent G. J. P. Martineau. Onder de klanken van de onsterfelijke Verdun-mars „Le régiment du Sambre et Meuse" luidde men de bevrijding in. Het blazen van het Engelse signaal „The last Post" en het heigen van alle vlaggen ter herdenking van de gevallenen was even eens een ontroerend moment. De. apotheose vond men in het zich scharen rond een praalwagen, die de toorts der vrijheid droeg, terwijl de declamatrice de smeek bede om vrede vertolkte. Zij die de leidende figuren achter de schermen (voor zover er bij een openlucht spel van schermen gesproken kan worden) zijn geweest, hebben eer van hun werken gehad. De heer G. Barbiers en zijn „as sistenten", de heren G. S. K. Blaauw en J. Wormsbecher, hebben woorden van hulde, gesproken door de algemeen directeur ir. A. H. Ingen Housz, in ontvangst mogen nemen, die hun ten volle toekwamen. Zij hebben heel wat gepresteerd. Na de pauze voerden medewerkers van de sociale afdeling een parodie op de opera „Carmen" op, eveneens van de hand van de heer Barbiers. Het was een parodie, die niet na te vertellen is, maar het publiek onthaalde op een mengsel van Carmen, Faust, Butterfly, Paljas, Aïda enzovoorts. Het begin wees er al op, dat er iets zots zou komen: een atonale ouverture, gespeeld door orkestleden die ieder voor zich in een andere toonaard musiceerden. Een ook Generaal Kruis: „Wij moeten de les van 1940 begrijpen" Dodenherdenking op de Crebbeberg Donderdag zijn op de miltaire begraaf plaats „Grebbeberg" te Rhenen de geval lenen herdacht. Vele militaire en burger lijke autoriteiten, onder wie de generaal b. d. H. G. Winkelman en de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, waren hierbij aan wezig. Voorts waren er deputaties van het K.N.I.L., de Koninklijke Marine, de Ko ninklijke Landmacht, de Vereniging 8ste Regiment Infanterie, de Burgerlijke Strijd krachten, de brigade Prinses Irene en de Luchtstrijdkrachten. Ter weerszijden van de hoofdingang stond een erewacht, gevormd door de vierde verbindingscompagnie uit Haarlem. Naast het grote herinneringskruis op het middengedeelte van het kerkhof hing de nationale driekleur halfstok. Namens de minister van Oorlog, die door een vergadering van de ministerraad was verhinderd aanwezig te zijn, sprak gene raal mr. H. J. Kruis de herdenkingsrede uit. „Wij herdenken de doden van de Mei dagen van 1940, aldus de generaal, de do den van de Grebbeberg, die nu bijna tien jaar geleden vielen in een schier hope loze strijd. Wij herdenken ook allen, die na hen zijn gevallen. Wij danken hen voor de lessen, die zij ons hebben geleerd. Zij hebben getoond het eigen belang te kun nen achterstellen bij het belang van ons allen. Thans wordt de wereld bedreigd mgt een onweer. Als het losbarst zijn en vol vertrouwen wr®* doden verplicht onze' h ZlJr: geven aan de gemeenscha?6 V* en hun ter ere. Zij, die vrt?\,ln hoorden tot een strijdtnaK^ opgewassen tegen de gewei? 10 '-f- Zij hebben ons de toekomst, zij hebben ons s t» zelfde fouten te begaan tÜ M'». alleen. Nu en in de tnewü schouder aan schouder met i "i volken. Deze tatematio»S is de weg naar het behoud w Ale urn Ho cfmlr. 1 - net behonH Als wij de grote les van li,! begrepen, dan zullen wij 1? ken. Mocht die les niet bJÏL 1 •711 n -711 cyocT/IVtrnw. j "te tes met begrejvj zijn zij gestorven om slecht!, onze eer te redden. Moge V»00;.^ helpen", aldus besloot generii de goede weg te vinden' m vrede rusten 5 n or<& Luitenant-kolonel jhr D t a Lawick van Pabst legde hièrna t Koningin en de Prins d^L'S-i een krans aan de voet van r„, -ei, raai Kruis eerde de gevalt, kranslegging namens de NedSj®"* ring. "d"U!u, Generaal-majoor D. A vanrn. een krans van de Koninklijk- Verder werden kransen feleea luchtstrijdkrachten, het KNvt gade Prinses Irene, de ver,,,. de stichting Oorlogsgraven de iu'" derlandse Militaire Oorln«'.i.:.r?i Bond Nederlandse Militaiïï S den, de Nederlandse MUitataT^ Oud-strijders en het Uteagl de stichting Leger-monumea,^1 berg Tot slot werden twee minuten r„ - in acht genomen, waarna de met het Wilhelmus, gespeeld dWS ninklijke Militaire Kapel, weTÈ ADVERTENTIE DEZE WEEK gunstige aanbieding BOOROMSLAGEN met en zonder ratel Op de militaire begraafplaats op de Grebbeberg in RKenen vond Donderdagmr- een plechtige dodenherdenking plaats. De chef van de Generale Staf, generaal® H. J. Kruis, legt een krans bij het ere-kruis. qua zang geslaagd nummer was het duet van de prologus uit Paljas en Don José met Escamillo als lachende derde. Hoe het mogelijk is om Don José de „Indian love call" uit Rose Marie te laten zingen (en goed,) ten overstaan van een Butterfly, die antwoordde met de priester zang uit Aïda, kan aileen in het brein van een handige parodist opkomen! De zang was, over het geheel •genomen, zeer ver-, dienstelijk. Er ontbrak aan „Carmen" evenmin een ballet: Gré Bolhoven heeft er met de Waldteufel-guitaardans een geslaagd num mer van gemaakt. A. J. VAN DER WEIJDEN ADVERTENTIE Wij leveren uitsluitend eerste klas merken, op gemakkelijke betalingscondities. Schrijft U eens aan postbus 269, Haarlem. Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 6 MEI Kennemer Theater, 7 en 9,15 uur: Manon. Luxos Theater, 7 en 9.15 uur: Fiêsta. W. B. Theater, 8 uur: De noodlottige reis, tevens: Diamantdieven van Arizona. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Jeanne d'Arc. ZONDAG 7 MEI. Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 Manon. Luxor ^Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: Fiësta. VV. B. Theater, 2.30, 4.30 uur: Zoro's zwar te zweep, 8 uur: De noodlottige reis, te vens: Diamantdieven van Arizona. Corso Theater, (Castricum), 3 en 8 uur: Jeanne d'Arc. MAANDAG 8 MEI. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Tiësta. VV. B. Theater, 8 uur: De noodlottige reis, tevens: Diamantdieven van Arizona. Corsa Theater (Castricum), 8 uur: Jeanne d'Arc. Schout bij nacht J. J. L, bevorderd tot vice-admiraal Schout bij nacht J. J. L. Willingeisr* ingang van 15 Mei bevorderd tot admiraal. De heer J. J. L. Willinge werd ot April 1898 in Den Helder geboren, In 1 kwam hij op het Koninklijk Instituut vss de Marine te Willemsoord en in 1333 b de Hogere Marinekrijgsschool, Dam! werd hij geplaatst bij het departement defensie. Eind 1936 ging' hij met de te „De Ruyter" naar Nederlands Indië, In volgde zijn plaatsing bij het departer. van Marine te Batavia. Op 1 April IS# volgde zijn benoeming tot kapitein-Ia» nant ter zee. In 1941 werd hij benoemd chef van de staf van het Nederlandse ah- der in Oost-Indië en in Januari 1942 hij belast met het commando over de.tui ser „Sumatra", waarmede hij in Fete; 1942 uitweek naar Colombo. Via Z'3 Afrika arriveerde hij met deze kruistnt Engeland en in April 1943 werd hem tó bevel toevertrouwcf over de kanonneer boot „Van Kinsbergen" in de West-te- sche wateren. In October van dat jaar hij weer naar Colombo, waar hij fung«- de als chef van de staf van de beveMtó der strijdkrachten in het Oosten. Op 1 1944 volgde zijn benoeming tot ksp;.m ter zee. In October 1945 kwam hij te 3b tavia aan. Na de benoeming van schout nacht A. S. Pinke tot commandant derit macht in Nederlands-Indië werd iuj dus met de functie van chef van de stal* zeemacht in Nederlands Tndie. In 1947 keerde hij naar Nederland teru^ 16 April 1947 werd hij benoemd toij® mandant der zeemacht in Nederl op 1 Mei van dat jaar volgde zijn bed ring tot schout bij nacht. Zondag ontscheping van de „Skaugum" Het troepenschip Skaugum 3^ heden laat in de middag m de R haven. De ontscheping van de o. P begint Zondagmorgen om acht uur-^ FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 31) Natuurlijk zwijg ik hierover. Alle in formaties worden hier gegeven zonder dat wij ons afvragen met welk doel u ze in wint. Wij hebben min of meer zwijgplicht. In de grond van de zaak is 't natuurlijk vanzelfsprekend, dat we niet spreken over de informaties, die vertrouwelijk ingewon nen worden. In de hal zitten enige zakenlieden te wachten. Geen van hen kent inspecteur Zopanje. Ze knikken effen, als hij hen groet. Ze zien in hem slechts een collega, een collega, die het minder heeft. Dat blijkt uit zijn eenvoudige kledij. Buiten is de Novembermorgen met de vrieskou in de luchi. Met welbehagen haalt inspecteur Zopanje enige keren diep adem. 't Is nauwelijks te geloven, bedenkt hij ondertussen, dat ik zo spoedig al het juiste spoor in handen «gekregen heb. Vóór van avond kan ik weten wie de moord ge pleegd heeft. Of beter: ik weet het nu, maar vóór vanavond kan ik de dader ge arresteerd hebben. Als inspecteur Zopanje in het huis op de Prinsensingel zijn burgerplunje verwis seld heeft voor zijn uniform, rept hij zich naar het politiebux-eau. Commissaris Vink is zeer verrast, als hij het nieuws hoort. Deze grijze, wat vermoeid uitziende man, laat nooit merken, wat in hem omgaat. Doch vandaag toont hij oprechte verba zing. Stroomer dus! Hij schudt het hoofd. Ik ben toch al enige tijd commissaris Zopanje. Maar wil je geloven, dat dit de grootste verrassing van mijn loopbaan is. Het zyn meestal dezelfde mensen, die mis daden plegen, of een bepaald soort mensen. Ik vind Stroomer geen misdadig type. Na deze ontboezeming wordt hij weer zakelijk. Wil je nog assistentie? Nee, dank u commissaris. Ik ga alleen. We zullen samen naar'het bureau lopen. Ik verwacht niet dat de man tegenstand zal bieden. Dan wens ik je veel succes. Hopelijk is hij thuis. Als hij niet thuis is, weet ik waar ik hem zoeken moet, zegt Zopanje overmoe dig. Doorne is niet groot. Die man zal hier of daar wel op straat zwerven. Dan verlaat hij het gebouw, 't Is kwart voor tien. Als het een beetje wil, heb ik hem om tien uur, meent Zopanje. Doch het verloopt niet zo voorspoedig, als hij wel verwacht had. In de stille straat, waar Stroomer woont, spelen wat kinderen. Als de inspecteur naar nummer 15 loopt, kijken ze op. Hij is niet thuis hoor. Hij is vanmor gen al weggegaan, vertellen ze. Waarheen? De kleinen zwijgen. Weten jullie niet waar hij naar toe gegaan is? herhaalt Zopanje. De kinderen schudden hun bolletjes. Is er verder niemand thuis? De kinderen schudden weer hun kleine bolletjes. Ze beginnen nu moed te krijgen. Ze komen wat naar Zopanje toe en bekij ken hem vol aandacht. Wat een mooie knopen, zegt een klein jongetje wat een glimmers. Hij kijkt met overgave naar de knopen van Zopanje's uniform. Bent u van de politie? vraagt een blond meisje, wat komt u doen? Hij is toch niet stout geweest? Met haar hoofdje gebaart ze in de rich ting van het huis. Ondertussen heeft Zopanje aangebeld. In spanning wacht hij af, doch niemand komt hem opendoen. Teleurgesteld gaat hij het hekje uit. 't Zou ook al te mooi zijn geweest, als hij hem onmiddellijk thuis had getroffen. Maar wat nu? Zal hij hem zoeken in de stad? Als hij de motorfiets neemt, kan hij Doorne binnen een uur doorzocht hebben. Zopanje aarzelt. De kinderen staan nog steeds bij het hekje. Ziet u wel, hij is niet thuis, zeggen ze. Maar waar is hij dan? vraagt Zopanje nogmaals. Misschien is hij gaan vissen, zegt het kleine blonde meisje zacht, hij had laarzen aan toen hij wegging. Inspecteur Zopanje kan het meisje wel kussen. Zonder het zelf te weten wijst ze hem het goede spoor. Wat zei Esman gis teravond ook al weer? Hij sprak over fui ken en een hoog woonscheepje, dat men wel bij de aanleg van dijken gebruikt om in te bivakkeren. Het ligt in het Doornse Vliet, honderd meter voorbij het oude sluisje, 't Is zeer goed mogelijk, dat Stroo mer daar is. Door de stemmetjes van de kinderen schrikt inspecteur Zopanje uit zijn gepeins op. Ze vragen hem iets: Wat heeft hij gedaan, meneer? Zopanje kijkt strak voor zich uit. Wat heeft hij gedaan? Een moord gepleegd! Maar dat kan hij niet tegen deze kinderen zeggen. Hij is stout geweest, zegt hij ten slotte, maar nu moet ik weg hoor. De kinderen zeggen hem vriendelijk ge dag en blijven hem nakijken tot hij om de hoek van de straat verdwenen is. Als inspecteur Zopanje een motorfiets van het politiebureau haalt, komt hij com missaris Vink gelukkig niet tegen. Het zou al te pijnljjk zijn. Hij zou immers eerlijk moeten erkennen, dat hij niet geslaagd was Stroomer te arresteren. Misschien heeft zijn tocht naar het Doornse Vliet meer re sultaat. Als hij op de motorfiets door de straten naar buiten rijdt, is 't hem werkelijk of het vriest. De koude wind snijdt hem pijn lijk in het gezicht. Zijn lippen worden droog en hard. Na vijf minuten is 't of zijn oren bloeden. Er is veel verkeer op de grote weg. Enige zware auto's schieten rakelings langs hem. De bomen kan Zopanje nauwelijks meer onderscheiden. Hij weet, dat hij te hard rijdt, doch hij kan niet anders. Spoedig slaat hij linksaf, een kleine zijweg in. De grond is nog zacht door de aanhoudende motregen van de vorige da gen, maar de motorfiets ondervindt er geen merkbare hinder van. Met een snelheid van 30 kilometer gaat het in de richting van het Doornse Vliet-. Links van hem lig gen de weilanden, rechts de bouwlanden. Dat staat in verband met bevloeiïngsmoei- lykheden. Aan het einde van de weg slaat rechtsaf. De weg gaat omhoog, je fiets begint te klimmen. Eten hij het niet zal halen, maar als gas geeft, schiet hij omh00^ luiiye Dan staat Zopanje op de oude hieraf kan hij de gehele omJ^Lacc.' Daar liggen de weilanden, g de sloten, die op het Doornse monden. In de verte ziet .-eS de omliggende dorpen. De b gen hier en daar, Vliet i werden neergeplant. Het D t scheep een kleine stroom, 't Is er stil, vaart kent men hier niet. gevist en 's zomers als t de sportieve Doornse inwone ling en verfrissing. Velen g jer voorkeur naar de grote r'v t, de andere kant van de stad vjS?it ners zeggen echter, dat gh01gelsp»l Nee, voor de visvangst en a moet men naar het Doorn Dat bewijzen de vele lp zijn. In één daarvan heeft ...ed hij zijn einde gevonden. Gelukkig red. Honderd meter verder (y scheepje liggen. Hel woonscW Zopanje zet de motor at. afzet is de motorfiets op de Langzaam hobbelt hij naai (Wordt oerprfSÏÏ

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6