fijn? c AKKERTJES J Njord wint weer de Varsity 'sAIachts bakker De radio geeft Dinsdag RHEUMIN kM PANDA EN DE MEESTEIUGELEERBE 3 tlaandag 8 Mei 1950 JVc een zeer spannende strijd werd het hoofdnummer van de Varsity gewonnen door „Njord" in de tijd van 10 min. 43.6 sec. met slechts 1/5 sec. verschil op ..Triton". Het moment van de finish. Voor „Njord"; achter „Triton". ROEIEN Na felle strijd met Triton. Hét baanrecord verbeterd. Alle bijnummers voor Njord en Triton. De 65e officiële Varsity is Zondag te Jutphaas gewonnen door Njord, dat ook verleden jaar zegevierde. Voor de oorlog hebben wij lange periodes gekend waarin Laga en Nereus domineerden. Na de oorlog zijn Triton en Njord de overwegende posi tie gaan innemen. Triton heeft driemaal achtereen gewonnen en daarop is Njord met twee overwinningen gevolgd. Ditmaal bleek wel heel duidelijk hoezeer Leiden en Utrecht de situatie beheersen, want zij voch ten eigenlijk samen het hoofdnummer uit en behaalden alle overwinningen in de bijnummers, zodat de vier tegenstanders zonder één enkel succes bleven. Nereus, de enige van het viertal die in het hoofd-* nummer de beide kemphanen geruime tijd bijhield, behaalde voorts enige goede tweede plaatsen en zou binnenkort weer sterk aan bod kunnen komen. Het is nu vijftien jaar geleden dat de Amsterdam mers voor het laatst de Varsity wonnen. Met Laga, dat de drie laatste Varsities vóór de oorlog nog op zijn naam bracht, is het slechter gesteld. Er haperde gisteren zowel technisch als ten opzichte van hardheid veel aan de Delftse ploegen. De totale lijst der overwinningen in 65 wedstrijden ziet er nu aldus uit: Laga 21, Nereus 17, Njord 13, Triton 13, Aegir 1, Argo 0. Wat de twee laatsten betreft moet er aan herinnerd worden dat Aegir (Gro ningen) pas sinds 1918 en Argo (Wage- ningen) zelfs pas sinds 1946 aan het hoofd nummer deelneemt. Dit hoofdnummer heeft gisteren een prachtige, boeiende race tussen Njord en Triton doen aanschouwen. Toen deze strijd aanving was het weer, aanvankelijk mooi, heel slecht geworden. De ploegen hadden bovendien "lang hijgde start moeten-wach ten m regén en kodde wind. Die wind stond dwars over het water en de. omstandig heden schenen allerminst geschikt voor record-verbetering. Niettemin werd het baanrecord voor Jutphaas, dat in 1947 door Triton op 10 min. 47 2/5 sec. was gebracht, verbeterd en op 10 min. 43 3/5 gebracht. Al bij het oproeien had de Triton-ploeg nevens die van Njord (waarvan algemeen grote verwachtingen gekoesterd werden) door bootbeheersing, gelijkheid in een lange, krachtige haal en soepel lichaams- werk de aandacht getrokken. Ditmaal werd de indruk bij het oproeien volkomen be vestigd; dit bleken de twee ploegen van ADVERTENTIÊ in""" Pijnen die U wakker houden, ontnemen U de beste remedie: de SlaapI Zorg voor een goede nachtrust, neem 'n „AKKERTJE" als U wakker ligt van de pijn. „AKKERTJES" rijn ideale pijnstillers bij kiespijn, tandpijn, spier-, zenuw- en aangezichtspijnen. Let op het AKKER-merk en weiger namaak I helpen direct! HILVERSUM I, 402'M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Li< htbaken", 10.00 Voor kinderen. 10.15 .5lalen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de /rouw. 11.30 Platen. 11.50 Godsdienstige cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30 12.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws 13.20 Politiekapel. 14.00 Weense solisten. 14.30 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Populair'concert. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor kinderen. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Orgel. 18.00 Amusementsorkest. 18.20 Sportpraatje. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25- „Dit is leven". 19.40 Platen. 19.45 Voor padvinders. 20.00 Nieuws. 20.05 Koor, philharmonisch orkest en solisten. 22.50 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Koor en solisten. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 "Voor de vrouw. 9.00 Hersengymnastiek. 9.25 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Popu lair concert. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Piano voordracht. 11-30 Voor zieken. 12.00 Platen. 12 30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland, 12.40 Cowboyliedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel weekoverzicht. 13.25 Metropole- orkest en soliste. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 P'.aten 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. !7 45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. I." '5 piano. 18.30 Voor de strijdkrachten. 1990 Voor kinderen. 19.05 Fanfare-orkest. 19 Toneelbeschouwing. 19.45 „Paris vous pr.:lo". 19,50 Platen.. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Orgel. 22.30 Tenor en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. klasse te zijn.* Triton leidde in een iets hoger baantempo; het had blijkbaar zijn kans gezien in een poging om „van Jcop af te winnen", maar kon de Leidse studenten niet van zich afschudden. Herhaaldelijk dwong Njord de leiders, die niet meer dan een halve tot driekwart lengte voorsprong konden krijgen, door zijn aanvallen tot afmattende spurts. Het tactische beleid van de Njord-slag Dutry van Haeften noopte Triton ertoe, op ongeveer 800 M. voor de finish een harde spurt in te zetten teneinde licht tussen de boten te krijgen. Er was even een meter licht, die evenwel spoedig weer te niet werd gedaan. Met driekwart lengte achterstand zette Dutry op de laat ste honderden meters een brillante eind spurt in, die zijn ploeg volmaakt volgde. Onweerstaanbaar schoot de Leidse ploeg langs de Utrechtse naar voren. Triton be hield zijn vorm en hield'verbeten vol, maar het was zichtbaar dat het niet meer om hoog kon. Toch kregen de Leidenaars pas in de laatste tien of twaalf meters hun voorsprong; zij wonnen onder groot enthou siasme met niet meer dan een halve meter verschil. Zelden heeft een Varsity-crace een zo boeiende strijd te zien gegeven. Njord's overwinning was verdiend en de verkla ring moet niet slechts in de voortreffelijke eindspurt gezocht worden maar in het feit dat Dutry over de gehele 3000 M. een tactisch beleid toepaste, dat de tegenpartij tenslotte murw maakte. Als dezelfde ploe gen over 2000 M. (de gebruikelijke baan- lengte) elkaar zouden ontmoeten zmi m.i. Njord ook op die afstand winnen; er zit toch meer in dan in Triton, dat overigen^ goede verwachtingen kan koesteren als het deze vier enige tijd bijeen houdt. En dat prachtige strijd heeft geleverd. Nereus heeft op de derde plaats een goed figuur in deze race geslagen. De drie overige ploegen o waren zeker een klasse minder dan de leiders. Het gehalte van sommige bijnummers was aanmerkelijk hoger dan vaak het ge val is. Triton won de jonge twee, jonge vier en jonge acht; Njord de lichte vier, overnaadse twee, overnaadse vier en skiff. Van al deze junior-ploegen leek mij in zijn klasse de lichte vier van Njord de beste; deze jonge ploeg behield volkomen haar eenheid en beheersing, y/on met een lengte of vièr "voorsprong op- nr, 2 uit een „veld" van zes ploegen en had nog veel over. Merkwaardigerwijze was de tijd iets beter dan die van de winnende jonge vier, n.l. 7.18 3/5 tegen 7.19 2/5. De winnende over naadse twee van Njord slaagde erin dezelfde tijd te maken als de winnende twee van Triton, n.l. 8.38 2/5. Deze race leverde het voorbeeld dat ook in overnaadse twee, een nummer dat vaak (ten onrechte) slechts als „sleuren" be schouwd wordt, betere techniek beslist. Dé Leidse twee was 12 K.G. lichter dan de Triton-twee en zelfs 26 K.G. lichter dan de Nereus-twee, die de tegenstanders waren. Triton had een goede jonge acht, die verdiend won met Nereus op de tweede plaats en een behoorlijke jonge vier, die. eveneens (met minder dan een lengte ver schil) Nereus vlak achter zich had bij de finish. IJl* was veel publiek, dat aanvankelijk van mooi lenteweer genoot en het later geducht koud heeft gehad. ADVERTENTIE Sproeten? SPRUTOL Een kwarteeuw Simavi Het hoofdbestuur van de vereniging „Simavi" (Steun in Medische Aangelegen heden voor Inheemsen) hield Zaterdagmid dag ter gelegenheid van haar 25-jarig be staan een receptie in het Indisch Instituut te Amsterdam. Onder andere kwamen minister mr. J. H. van Maarseveen, de Hoge Commissaris van Indonesië in Ne derland mr. Moh. Roem en de staatssecre taris van Sociale Zaken, dr. P. Muntendam hun gelukwensen aanbieden. Minister Van Maarseveen reikte aan de voorzitter, dr. G. Royer, de versierselen uit van officier in de orde van Oranje-Nassau. In een toespraak zeide de voorzitter dat „Simavi" voor de oorlog slechts over een budget beschikte van f 80.000. Na de oorlog is dit sprongsgewijs omhoog gegaan en het vorig jaar beschikte men over een half millïoen gulden. Dit bedrag is door het Nederlandse volk voor een groot deel bij eengebracht met zeer veel kleine contribu ties. De heer Moh. Roem bracht namens zijn regering dank voor het vele goede werk door „Simavi" in Indonesië verricht Zangeres üanna Brandsma overleden De zangeres Janna Brandsma, geboren te Steenwijk op 18 Juli 1883, is Zaterdag na een langduirge ziekte overleden. Zij stu deerde bij mevrouw Noordewier-Reddingius en aangezien haar stem veel gelijkenis had met die van haar lerares, was men aanvan kelijk de mening toegedaan, dat zij de op volgster van mevrouw Noordewier zou worden. Janna Brandsma verleende veelvuldig haar medewerking aan oratorium-uitvoeringen, vooral van werken van Bach en Handel. Van 1915 tot 1923 maakte zij deel uit van de Madrigaalvereniging te Amsterdam onder leiding van Sem Dresden. Daarna was zij geruime tijd verbonden aan het „Hollands vocaal kwartet". Werken van Vincent van Gogh in Nederland teruggekeerd Met de „Westerdam" zijn vandaag te Rotterdam aangekomen de twee collecties werken van Vincent van Gogh die in Sep tember naar de Verenigde Staten werden verzonden. Ze zijn tentoongesteld in New York en Chicago, waar zij ruim een half millioen bezoekers trokken: De schilderijen zijn eigendommen van ir. Van Gogh, een neef van Vincent en aan het Rijksmuseum Kröller Müller te Otterlo. De heer J. van de Kieft terug uit Indonesië „Situatie is niet zo plezierig" AMSTERDAM, 7 Mei. De heer J. van de Kieft, leider van de Eerste Kamerfractie van de Partij van de Arbeid en voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Dag bladpers 1945" is na 'n bezoek aan Indonesië van 10 weken in Nederland teruggekeerd. Op Schiphol verklaarde hij aan verslag gevers dat de situatie in Indonesië niet zo plezierig was als hij van officiële kanten wel had gehoord. Indonesië' wordt geteis terd door stakingen, die zich voordoen in de havens, op de cultures, bij het trans portwezen, in de fabrieken en in het hotel waar de heer Van de Kieft verbleef. Voorts was de heer Van de Kieft onder de indruk gekomen van de sfeer van on veiligheid in Indonesië. Ook financieel ge zien weet men niet, waar men aan toe is. De onrust heerst niet alleen bij de Euro peanen, maar ook bij de leidinggevende Indonesiërs. De heer Van de Kieft heeft met talrijke Indonesische autoriteiten onder wie presi dent Soekarno, gesproken. Zij sluiten de ogen niet voor deze moeilijkheden doch leggen er de nadruk op, dat Indonesië nog een zeer jonge staat is. „Wij komen er wel bovenop", zeggen zij. Tenslotte zeide de heer Van de Kieft: „Er is nog geen be hoorlijk gezagsapparaat. Men weet vaak niet precies, wie het gezag uitoefent". Scholier overviel sigarenwinkelier Een sigarenwinkelier in Den Haag trof Zaterdag in zijn winkel aan de Koningin Emmakade een jongeman achter de toon bank bij de kassa aan. Op de vraag van de winkelier, wat hij daar uitvoerde, zei de jongen, „ik moet vloeitjes hebben". „Dan moet je vóór de toonbank wezen" merkte de winkelier op. De jongeman trok een dolkmes en sprong op de winkelier toe, waarna een vechtpartij ontstond, waarbij de winkelier aan hoofd en handen gewond werd. Toen de vrouw van de winkelier op het rumoer afkwam, sloeg de aanvaller op de vlucht. Voorbijgangers wisten hem te grijpen en aan de politie over te leveren. Hij bleek een 18-jarige H.B.S.'er te zijn, die dicht bij de sigarenwinkel woont. Mislukte roofoverval kostte de dader een vingertop Een bejaarde landbouwer, die met een neef op een boerderij nabij Harkema- Opeinde (Fr.) woont, werd Zaterdagnacht wakker door een hevig geklop op de deur. Toen hij de deur opende, stond er een ge maskerde man voor hem, die hem „je geld of je leven" toeriep. De neef van de boer, die inmiddels ontwaakt was, greep een sabel en ging daarmee de indringer te lijf, die weldra het hazenpad koos, echter met achterlating van een vingertop, welke de sabelzwaaiende neef had afgeslagen. De politie had aan dit stuk van overtui ging voldoende om de bijpassende man op te sporen. Het was W. K. uit Harkema- Opeinde die een vingertop miste, maar die desondanks ontkende, iets van de zaak af te weten. INBREKERS NAMEN BRANDKAST MET f 10.000 MEE. Aan de Bredase baan te Roosendaal zijn inbrekers binnengedrongen in de kelder van een winkelpand, waarin zich de brand kast bevond. Deze hebben zij meegenomen en weggebracht naar een veld in de om geving. Daar heeft men de opengebroken kast teruggevonden. De brandkast bevatte een bedrag van f 10.000. OUD-KATHOLIEK ONDERSTEUNINGS FONDS Zondagmiddag werd in de Oud-Katho lieke Gemeentezaal te Haarlem de eerste Districts-bijeenkomst gehouden van het Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds. Een groot aantal personen uit Aalsmeer, Am sterdam, Haarlem, Krommenie, IJmuiden en Zaandam was aanwezig. Pastoor Mole- man sprak over het onderwerp „De Oud- Katholiek in gesprek met anders denken den". Bij de discussie kwamen nog enige interessante puhten naar voren. Een collecte voor het seminarie bracht ongeveer 70,op. De vergadering werd geopend door de voorzitter van de afd. Haarlem, die tevens de discussie leidde en gesloten door de secretaris van de afd. Amsterdam. De afd. Haarlem, die als gast- vrouwe optrad, kan op een zeer geslaagde middag terugzien. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Velsen Velsens herbouwplan in zijn geheel goedgekeurd De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft zijn goedkeuring gehecht aan de herbouwplannen voor IJmuiden- Oost en IJmuiden-West. De herbouwplan nen voor alle delen van de gemeente Vel sen hebben thans van de minister de benodigde goedkeuring gekregen. Zware nederlaag voor Velsense Jeugdelftal Het Haarlems jeugdelftal heelt het Vel- ser jeugdelftal Zaterdag een zware neder laag toegebracht. Met niet minder dan 7-0 moesten de jeugdige Velsenaren de eer aan hun Haarlemse sportvrienden laten, zodat zelfs de eer niet eens gered werd. Wat dit laatste betreft, moet worden opgemerkt, dat de Velsenaren ook geen moment de geluksgodin op hun hand hadden. Maar ook moet worden vermeld, dat de Haar lemse doelman op dreef was. De oorzaak van de grote nederlaag moet gezocht worden in het ontbreken van Van Bugnum op de spilplaats. Reeds in de aan deze ontmoeting voorafgegane selectie wedstrijd was gebleken, dat deze „Velsen"- speler in de verdediging de centrale figuur was. De speler, die thans op de spilplaats stond was dit allerminst en dit is de ver klaring van het feit, waarom de Haar lemse aanvallen zo gevaarlijk waren. Tot overmaat van ramp was doelman Vader van Terrasvogels niet fit, hetgeen tot ge volg had, dat hij voor de rust tweemaal werd gepasseerd. Na de rust stond hij zijn plaats af aan de reserve-doelman Ebbeling die voor zijn kranig werk een paar „open doekjes" kreeg, doch hij kon niet verhin deren, dat hij tot viermaal toe gepasseerd werd. Van deze vier doelpunten was het één nog mooier dan het ander. Vooral het vierde een voorzet van links ineens in geschoten door de rechtsbuiten was bij zonder fraai. Over het geheel kan gezegd worden, dat het spel van de Haarlemse ploeg ook door tastender was. Mogelijk, dat dit zijn oor zaak vond in het leeftijdsverschil. De Haar lemse spelers waren gemiddeld één jaar ouder dan de Velsenaren, die straks in de wedstrijd tegen Edmonton niet ouder dan 17 jaar mogen zijn. Jeugd en politie Een niet gering deel van de interesse der Velsense politie is de vorige week uitgegaan naar de „kleine gevallen", waarin een deel der Velsense jeugd een minder plezierige rol speelde. Zo werd in Velsen-Noord een knaap gegrepen, die bezig was met het ingooien van een fa- brieksruit. Toen de politie het jongmens aan de tand voelde bleken er vrienden in de omtrek te zijn, die dezelfde sport be oefenden en dus eveneens ingerekend werden. Het kostte de heren een paar vrije Zaterdagmiddagen en een hap uit hun spaarpot. De tienjarige Bloemendaler, die naar IJmuiden was komen wandelen, kwam eveneens met de sterke arm in contact doordat hij bij een sleepboot in de haven werd aangetroffen. Er kwamen een paar fantastische verhalen los maar ten slotte bleek dat hij van zijn pleegmoeder weggelopen was. Hetzelfde overkwam een jonge inwoner van huize „Waterland" in Velsen hij werd op de Meervlietstraat gevonden en netjes bij v de-directrice -"af geleverd. Velsen-Noord „Suomi" bezette twee eerste plaatsen bij de Nieuwelingendag De Nieuwelingendag te Amsterdam van de Kon. Ned. Athleüek Unie heeft Zondag middag op de sintelbaan aan het Olympia- plein successen voor de leden van de HAV „Suomi" opgeleverd. Bij de finale 100 meter dames C werd T. Prins derde in 13.5 sec. gevolgd door 4. L. Hurkmans met 13,7 sec. en 5. T. v. d. Berg. In de serie maakte I. Waasdorp 14,3 seconden. Het kogelstoten dames C was voor me vrouw M. Klaver-Budding, die eerste werd met een worp van 8,86 meter. L. Hurk mans bezette de derde plaats. De laatste deelde met I. Waasdorp de tweede en derde plaats bij hoogspringen dames D met 1,30 meter. In e C-klasse hoogspringen dames werd mevrouw M. Klaver-Budding tweede met 1,25 meter. De Suomi-heren Tj. Luttik en A. H. Koet bereikten op de 800 m. C-klasse respectievelijk de vierde en vijfde plaats met 2 min. 9,4 sec. en 2 min. 9,8 sec. Joop F. Smit en H. A. Koning kwamen uit op de 3000 meter heren D. Eerstge noemde ging direct van kop om de leiding te nemen en deze niet meer af te staan. Met 9 min. 41,8 sec. werd hij eerste. Koning kwam als vijfde binnen in 10 min. 11,4 sec. De estafetteploeg met H. v. Willigen (800 m), Tj. Luttik (400 m.), N. Adelaar (200 m) en Joh. Adelaar (200 m) slaagde er bij de Olympische estafette in om vierde te worden in 3 min. 47 sec. Er waren bij deze wedstrijden meer dan vierhonderd deel nemers (sters). Beverwijk VRACHTWAGEN VERNIELDE ERKER VAN SCHOENENWINKEL Toen de bestuurder van een vrachtwa gen Zaterdagmiddag in de Beverwjjkse Begijnenstraat een karretje van de reini gingsdienst wilde passeren, hield hij teveel rechts, waardoor zijn wagen in onzachte aanraldng kwam met de erker van een schoenenwinkel. De erker en het kozijn plus de ruit sneuvelden. SCHOORSTEENBRANDJE Tengevolge van een lekke en vuile schoorsteen brak Zondagmox-gen aan een perceel in de Gladiolenlaan te Beverwijk een schoorsteenbrandje uit. De bewoners wisten het vuur met enige emmers water te doven. VIJFTIEN JAAR E.H.B.O.-WERK In het Statenhuis aan de Velserweg heeft de E.H.B.O.-afdeling van de Hoogovens Zaterdagavond haar 15-jarig bestaan her dacht. De voorzitter van de brandweer, de heer Gigengak, sprak een woord van wel kom tot de talrijke aanwezigen. Hij deelde nog mede dat enige leden door ziekte ver hinderd waren te komen. Deze werden evenwel niet vergeten, zij ontvingen een taart. Ir. Spies sprak woorden van waar dering voor het E.H.B.O.-wei'k en ver heugde zich in de aanwezigheid van dr. Vreeling, die voor zijn vertrek naar Indo nesië, als docent optrad. De heer Van Swinderen bracht het verloop der vijftien jaren E.H.B.O.-werk in herinnering. Het feestelijke gedeelte der avond stond onder leiding van de heer G. Bonnema. Ook de leden kwamen menigmaal op de plan ken. Castricum BUS MET VOETBALLERS IN GREPPEL Doordat de chauffeur van de autobus met het elftal van CSV bij Middenmeer onwel raakte, raakte de bus aan het slin geren en leek het er even op alsof de reis in het kanaal zou gaan eindigen. Door de tegenwoordigheid van geest van een der CSV-spelers eindigde de escapade echter in een droge greppel. In de bus ontstond een paniek, maar persoonlijke ongelukken kwamen niet vooi*. De spelers- en sup- portersschare ondervond 5 kwartier ver traging. Wereldnj hte Q0| Vrede. De Italiaanse linW, organisatie „partisan.. g-t. hebben bekend l»iiO Italiaanse katholiek."?I' nen, welke erop eeriS® "Ha J wakker te schuddend ril paganda. Tevens verir tisanen om een «eu„ 6 1 gen de atoomborf Macht, De regering van a Zuid-Afrika heeltX «ui, gediend dat het verboï munistische partij en V,"'i::-' ties inhoudt. Het waarschijnlijk met worden aangenomen n! motief, dat de regering Brand. Een brandje, dal a zaagmolen, heeft tot gevel?*.5 n nagenoeg de gehel. g i Rimouski aan ST,JAC C Lawrence in vlammen nj? nacht brandde de stad en er z.jn reeds acht defaS? ren, van wie enkelen vim 2*1 zij het water inliepen om ïffi) men te ontkomen. NegenKM zen zijn verwoest, delïïïfl a ruim tien miUioen dollar 1 Ongeluk. Een Catalina-v&.w, Australische luchtmacht gfi e noodlanding te Georgetown? e •1? rlanS scraakta1^ vermeld. Vijf lede„ kwamen om het leven, eau ernstige kwetsuren op Feest. De dag van de arbeid is - 5 [and deze Zondag gevierd u iS i kwamen communisten in politie, die optochten nietTS De bereden agenten sloegen f dels en spandoeken der deiL. stuk en voerden chargesnit Scherper. Volgens Russische «b* de electronentelevisie reeds Octoberrevolutie uitgevonden J? Russische natuurkundige Bomt Daaraan werd de mededelm. voegd, dat de Sovjet-Unie televisiestation beschikt dat siai f jaar reeds programma's uitzennt-0 van de beelden scherper zijn Z? ook ter wereld. ADVERTENTIE 2 O TABLETTEN 3 5 tl SCHEEPVAART Abbekerk, 5 te Allepey. Alderamin, 5 v. Madras. Alhena, pass. 5 Ouessant. Alphacca, 5 v. Montevideo n. Santos, Amarapoora (tr.), plm. 11 v. Djakarta. 15 Juni te A'dam verw. Arnstelland, pass. 5 Finisterre. Aagtekerk, 6 te Antwerpen v, Havanna. Aalsdijk, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Akkrumdijk, 5 te Boston v. New York. Almdijk. 3 te Vera Cruz v. R'dam. Ardea, 5 v. Santagio n. Kingston. Aagtedijk, 5 verw. te Antw. v. Havanna. Alcinous, 5 150 m. ZW. Landsend n. Liverpool. Alphard, 5 300 m. Z., St. Vincent. Armilla (t), 5 v. Haiphong n. Pladju. .v Axeldijk, 5 480 m: ZlZW. Kp. Race. Albireo, 5 pass, Spogüè, Algorab, pass. 5 Kp. Real. Alwaki, 5 v. Trinidad n. Recife. Aardijk, 5 220 m. O. Charleston Harbour. Alamak, 6 13 u. R'dam verw. v. Basrah. Alkaid, 5 150 in. ZO. Bahia. Amstelstad, 5 360 m. N. Flores. Blitar, 5 v. Belawan n. Aden. Bloemfontein, 5 v. East London n. Pt. Elizabeth Bantam, 5 14 u. te Belawan. Blijdendijk, 4 te Calcutta v. R'dam. Britsum, 5 v. Las Palmas. Baud, 5 v. Ambon n. Sorong, 6 Verw. Bontekoe, 6 te Makassar v. Menado. Boskoop, 5 900 m. ZW. Flores. Bacchus. '3 v. Mobile n. Houston. Blommersdijk, verw. 8 pass. Gravesend. Cameronid (tr.), plm. 9 verw. te A'dam. Clavella 6 te Wellington v. Singapore. Cuanza, .'5 v. Djakarta n. Belawan. Cheshire (tr.), 4 v. Sydney n. Djakarta. Celebes, 1 verw. te Aden. Ceronia (t), (i v. Saltend h. R'dam. Cottica, 5 180 m. W.t.Z. Madeira. Drente, 2 te Portland v. San Francisco. Duivendrecht, 5 220 m. N.t.O. St. Vincent. Delft, 5 v. Callao n. Paita. Dalerdijk, 6 verw. Balboa. Douro, 2 v. Barbados n. St. Lucia. Edam, 5 840 m. O. Kp. Race. Enggano. 5 nog te Basrah. Erinna (t), 5 v. Pladju n. Balilcpapan. Esso Amsterdam (t), o 580 m. W. Fiores. Esso Rotterdam (t), 5 460 m. N.NO. Flores. Eemdijk, 5 210 m. N.NO. Sombrero fcil. Garoet, 6 te Soerabaja. General W. M. Black (tr.), plm. 18 verw. te A'dam v. Djakarta. Grootebeer (tr.), pass. Brothers. General M. B. Stewart (tr.), 4 v. Djakarta n. Amsterdam. General S. D. Sturgis (tr.), 4 v. Djakarta naar Rotterdam. Gooiland, pass. 6 Ouessant n. Las Palmas. Hercules, 6 te Algiers v. Tunis. Hestia, pass. 5 Dungenes n. Laguaira. Heelsum, 5 v. San Juan n. Ciudad Trujillo. Helena, 5 120 m. O.ZO. Curagao. Helicon, 5 300 m. Wt.Z. Bermuda. Ilos, 5 v. Rijeka n. Catania. Ittersum, 5 280 m. Z. Kp. Race. Jaarstroom, 6 te R'dam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 5 te Port Said. Joost v. d. Vondel, 5 440 m. W.NW. Flores» Kelbergen, 5 te Savona v. R'dam. Klipiontein, 5 v. Teaeriffe. Kedoe, 4 te Singapore. Laagkerk, 5 v. R'dam n. Basrah. Larenberg, 5 pass. Las Palmas. 28. Terwijl Panda dus trachtte om buiten hulp te vinden, (zoals wij hebben gezien en nog verder zullen zien) had professor Kalker ernstige moeilijkheden in de kelder van zijn fabriek. De versuffing, die de boeven Chi Fon en Honnepon had over meesterd na hun smak óp de harde vloer was namelijk niet van blijvende aard, en hoewel zij nog enigszins duizelig waren, stortten zij zich welgemoed op de geleer de waar zij nu al zo lang achteraan zaten. Dit was hun kans! Onder deze omstandig heden is 't dus maar goed, dat Panda tracht te de beide wandelaars die hij had ontmoet te overreden om te hulp te komen. En dat kostte hem niet veel moeite! „Met' spionnen hebben wij niets 'van doen," legde Geheim agent Nooitgedacht uit. „Maar geleerden. tut-tut! Dat is een andere zaak!" „Een héél andere zaak," bevestigde Geheim agent Fijntjes. „In vertrouwen kan ik u mededelendat wij verbonden zijn aan de Geheime Dienst, afdeling Intelligentie onder-afdeling Geleerden, sxib-onder-afde- ling Uitvinden." „Geleerden hebben name lijk de gewoonte om alles wat zij uitvinden aan vreemde spionnen te vertellen," vulde Nooitgedacht aan. „En wij zijn er om dat te verhinderen." „Zodat," besloot Fijntjes, „wij onmiddellijk aan het werk zullen gaan om deze geleerde die zich, volgens deze getuige, in dit gebouw bevindt, onder han den te nemen!" En na dit gezegd te hebben togen de spitsvondige detectiven aan het werk. Zij openden hun koffertjes en haal den daar lange, valse baarden uit, waar mee zij hun tóch al onduidelijke verschij ningen op onherkenbare wijze vermomden. „Ikik begrijp dit allemaal niet," mom pelde Panda; maar hij was dan ook niet bij de Geheime Dienst en hij hoefde het niet te begrijpen. Langlee Scot. 6 pass. Gibraltar n. tot: Lemsterkerk, 6 te Khorramshar. Loosdrecht, 4 v. Dubai. Luna, 5 v. Limassol n. Famagusta Laertes, 5 70 m. W.ZW. Kp. de Gaia Langkoeas, 5 210 m. W. Flores Lievevrouwenkerk, 5 verw. pass. Alelm LoeiMUrkeik, 6 verw. t.e Bombay, Leerdam, 6 v. Baltimore n. Norfolk Meliskerk, 6 te Suez. Mentor, 5 v. Kymassi n. Malta, Modjokerto, 5 te Belawan. Molenlcerk, 6 te Melbourne. Mij dr écht, 5 dwars Victoria. Melampus, 4 v. Penang n, Belawan. Merwede, 5 125 m. Z.t.W. Kp. Finisterre. Milo, 6 te Soerabaja v. Semarang. Maas, 6 v. Punta Cardon n. Mararaifo Marissa (t), 6 120 m. ZG, Landsend Maetsuycker, 4 te Fremantle v, DMate Nieuw.Amsterdam, 6'te R'dahi v.'MM NoorÖam, 5 360 m. ZO. Kp. Race,' Noordwijk, pass. 5 Ouessant. Notos, 3 te New York v. Port au Prince, Oranje, pass. 5 Malta. Ophir, 6 te Muntok v. Semarang. Ossendrecht, 6 pass. Zuid Ibiza. Parkhaven, pass. Kp. Finisterre, Poelau Laut, 5 te Panarukan v. Tarakan', Prins Willem IV, 6 te Antwerpen, Pygmalion, 5 v. Puerto Cabello, Prins Philips Willem, 5 120. m. W, Sc Poseidon. 5 400 m. ZW. Bermuda, Prins Alexander. 5 200 m. O. Kp, Pace, Prins Joh. Willem Friso, 5 te Hamb, v.S'fc Plato, 3 te Barranquilla v. Cartagena, Roepat, 6 pas. Vlissingen. Rempang, 6 Loods Palembang. Salland, 5 v. Rio de Janeiro n, Santos. Sarangan, 6 verw. Singapore. Sibajak, 5 v. Colombo n. Fremantle. Sloterdijk, 5 v. Soerabaja n. Makassar. Soestdijlc, 5 v. New York. Stad Arnhem, 5 v. R'dam n. Savona. Stad Maastricht, pass. 5 Ibiza. Stentor, pass. 5 Ouessant. Sumatra, pass. 5 Minicoy. Slamat, 4 te Bombay. Skaugum (tr.), 6 16 u. H. v. Holland ve.-1 8 uur ontschepen. Sommelsdijlc, 4 te Brownville v. GalveSfl Salawati, 6 verw. Boston v, Mobile, Saroena (t), 5 rede Muntok v. Pladju. Stad Breda. 5 150 m. N.t.O. Finisterre. Stad Dordrecht, 5 120 m. Ouessant. Streefkerk, 6 verw. te Port Said Stad Breda, 7 te Antwerpen verw. Straat Soenda, 3 v. Osaka n. Miri Tankhaven III (t), 5 rede Port SwettttM Sungeigerong h. Port Said: Tarakan, 5 dwars Algiers. Tjikampek, 3 te Santos. Tankhaveu. H (t), 5 te Palembang_v. Btft: Tasman, 5 v. Semarang n. Soerabaja. Tiba, 5 475 m. Z.t.W. Porto Praya. Tiberius, 5 180 m. ZO. Trinidad. Tjibesar, 5 v. Hongkong n. Osaka. Tjimenteng, 5 te Balikpapan v. MatëSi, Tero, 6 te Recife. Telamon, 6 te New York verw. v. Baltisct Tjisadane, 4 v. Djakarta n. tSoera'oaja. Trajanus, 3 te Port au Prince v. Kesv ÏOK Vulcanus, 'pass. 5 Gibraltar. Van Riebeeck, 5 v. Soerabaja n. Tega Van Riemsdijk, 5 te Singapore v. Belaw- Veendam, 6 te Le Havre. Valerius, 4 te Soerabaja. Waterman, 6 te Djakarta v. R'dam. Weltevreden, 5 22 u. v. Aden. Willemstad, 5 te Curagao. Westerdam, 5 600 m. W. Scilly, 8 o u. Holland. ..w Winterswijk, 5 120 m. ZW. Lissabon n Zeeman, 5 te R'dam v. Djakarta. Zwijndrecht, 5 v. Saffi n. R'dam. Zuiderkruis (tr.), 6 4 u. pass. Gibraiu:, verw. Hoek van Holland. Zonnewijk, 5 900 m. Z. Colombo. KLEIJit U# Actinia, 5 v. Swansea n. Antwerpen. Barendsz, 5 v. Huil te Rouaan. Birmingham, 5 v. Goole te Harlinga Brinda. 5 v. Lanelly te Brussel. Duiveland, 5 v. Grangemouth te bo^ Err.ke, 6 v. R'dam n. Schevenmgen. Evertsen, 5 v. Norresundet n. Express, 5 v. Parijs n. Antwerpen. Elisa, 5 v. Mogador n. Agadir. Erd Staal, 1 v. Famagusta n_ izm^- Gaasterland, 5 v. Leith n. Rdam. Glashaven, pass. 6 Holtenaw. Hast I. 6 v. Vlissingen. Hast III, 6 v. Londen n. Rouaan. Hast V. 5 v. Uddevalla n. Adam. Henriëtte, 5 v. Antwerpen n. R dam- Ibis. 6 v. d. Theems n. Boness. Lacra, 6 v. Adam n. Londen. Lies. 6 v. R'dam te Ardrossan. Lisse, 5 v. Rouaan n. R'^m- d Marcella. 5 v. Rouaan n. St. Louis Q Marne, 5 te Parijs. Mies, 5 v. Rouaan n. Londen. Mataran, 5 v. Port Lyauty Mirfak. 5 v. Casablanca n. Mftrsew* Nassauhaven, pass. 5 Brunsbutte Okko Bosker. 4 v. Londen te uaeih Prima. 5 v. Blyth n. Tonnay Charan Rose Marie, 6 v. Rouaan te Lonoen Seaham, 6 v. Goole te Adam. Sirius. 6 v. Blyth te Adam. Soemba. 5 v. Kingslynn n. LOOgT Van Brakel, 5 v. R'dam te Van Gelder, 5 v. Londen n. Cijr- Volkerak, 5 v. Boness n. KMB' Venus, 5 v. Par n. Snodland. Vivo, 5 v. Middlesbro n. R'dam. Witte Zee, 3 v. R'dam te C i sleepboot 5 ««PBS* n a'l

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2