c Voetbal in Kennemerland Beverwijk en Omstreken Speettweckapparaai .Clowntje Rick Demonstrate De dood van dr. Leidekker Maqudag 8 Mei 1950 Stormvogels won met grote cijfers Voor de K.N.V.B.-beker speelde Storm vogels gisteren in Oudkarspel tegen D.T.S. Evenals de vorige week Sloterdijk zulks deed, speelde ook D.T.S. met groot enthou siasme, doch daar het terrein dezer club heel wat beter bespeelbaar was dan dat van de Amsterdamse club, kwamen thans de technische capaciteiten van de Storm vogelsspelers beter tot hun recht. Zonder al te grote inspanning bleef de verdediging van Stormvogels de Oudkarspelse voor hoede de baas. terwijl aan de overkant de verdediging der thuisclub de handen vol had aan het vaak goed vlottende spel van de IJmuidense voorhoedespelers, die bo vendien ditmaal een schotvaardigheid aan de dag legden, welke gunstig afstak bij die van verscheidene dit seizoen gespeelde competitiewedstrijden. De invaller-midvoor Visschoonmaker was al in een bijzonder productieve bui: Hij nam niet minder dan vier doelpunten voor zijn rekening. De Boer, wie men on getwijfeld de prijs voor het fraaiste doel punt van de wedstrijd zou hebben kunnen toekennen, scoorde er twee, evenals Deu- ling, terwijl Van Opbergen de bal eenmaal langs de doelman van D.T.S. plaatste. Voor de Oudkarspelaars was het tenslotte een voldoening Kraak, die een rustige middag had, althans eenmaal te passeren (91) D.E.M. plaatst zich in Beker-ronde Door een 31 overwinning op D.I.O, heeft DEM. zich in de volgende bekerronde van de K.N.V.B. geplaatst. Het was een in alle opzichten verdiende overwinning voor de Wijkenaren die zich over alle linies sterker toonden en de lichte veld- meerderheid vooral in de eerste helft in doelpunten tot uitdrukking brachten. Het begin was ondertussen niet zo erg hoopvol voor D.E.M., want de thuisclub had spoedig succes door Korevaar. Slote- maker bracht de partijen in evenwicht en nadat D.I.O. geruime tijd stand had ge houden werd het kort voor de pauze 31 door doelpunten van Appel en Slotemaker. Ook in de tweede helft was D.E.M. de sterkste al gaf D.I.O. goed partij. Het duur de vrij lang voordat Kuier voor D.E.M. doelpuntte. Met een voorsprong van 41 kon er met D.E.M. niets meer gebeuren. Wel trachtte D.I.O. nog een gunstiger resultaat te verkrijgen maai' de achter hoede der thuisclub verijdelde alle po gingen zodat met 41 het einde aanbrak. Vitesse uitgebekerd Een offensief, dat bijna de gehele tweede helft duurde, leverde Vitesse Zaterdag in de wedstrijd tegen W.F.C. om de K.N.V.B.- beker geen resultaat op of het moest de strafschop zijn, waarmee W. de Wildt na twintig minuten de achterstand tot 21 verkleinde. Tegen het einde stond geheel Vitesse op de W.F.C.-helft om de ver diende gelijkmaker te scoren. Maar het korte spel der Vitessenaren, hun slechte schieten en het stugge verdedigen van de achterhoede van W.F.C. voorkwamen doel punten, zodat W.F.C. zich in de volgende bekerronde plaatste. In de eerste helft had het met twee invallers spelende Vitesse de tegenstan ders, die met een combinatie van het eerste en tweede elftal verschenen, danig onder schot. Dit had geen resultaat, integendeel, toen de Vitesse-aehterhoede bij een uitval van W.F.C. treuzelde met wegwerken nam deze laatste na een half uur spelen de leiding nam. Even later scoorde W.F.C. voor de tweede maal-(20). Na rust kwam Vitesse met de beste be doelingen op het veld, met het reeds ge melde resultaat Terrasvogels beter op dreef dan Schagen In de ontmoeting TerrasvogelsSchagen is het spel van de Noordelijke voorhoede bepaald tegengevallen, temeer daar deze linie de vorige week tegen A.P.G.S. niet minder dan vier doelpunten scoorde. Röb- ken en zijn medeverdedigers bleven dan ook vrij gemakkelijk heer en meester van het terrein. Alleen in de tweede helft was er een periode, waarin zij zich voor hon derd procent moesten geven. Toen zette Schagen bij de reeds in de eerste helft ver kregen 10 achterstand een tiental minu ten alles op alles doch de verdediging van de thuisclub, waarin behalve Röbken ook ADVERTENTIE Akkerman Jr. en Zaal lastig te passeren waren en Dortmundt en Bus zeer behoor lijk werk leverden, hield stand. Terrasvogels scoorde één doelpunt, door dat Röbken een strafschop op de juiste wijze nam. Van Santpoorts standpunt be keken was het maar goed, dat de thuisclub zo'n gemakkelijke scoringkans kreeg, want opk haar voorhoede toonde zich niet be paald schotvaardig en in de enkele geval len, waarin goed geschoten werd, toonde de doelman van Schagen zich zijn plaats waard. Het zat hem echter mee, toen een hard schot van de voet van Bunschoten door de lat gekeerd werd en Van Dun, die wei één der zwakste voorhoedespelers was, de bal op enkele meters afstand nog naast de paal werkte. Vitesse versloeg A.P.G.S. In een goede, snelle wedstrijd is Vitesse er in geslaagd op A.P.G.S. een overwinning van 20 te behalen, waarbij vooral de bij Vitesse als linksbuiten opgestelde P. Duin een goede partij speelde. Beide doelen kwamen om beurten in gevaar, maar de verdedigingen bleven meester van het ter rein. Vooral de doelman K. Zonneveld redde enige malen fraai. Aan de andere kant leverde een door W. de Wildt geno men vrije schop op de rand van het straf schopgebied wegens haken van P. Duin geen resultaat op. Na rust gaf Vitesse de toon aan, hetgeen voorlopig alleen hoekschoppen opleverde. Na 25 minuten had P. Duin succes toen hij de bal inschoot (10). Fel viel A.P.G.S. aan en J. Tool kon ter nauwernood een doelpunt voorkomen. Vi tesse begreep het gevaar en zette het Am sterdamse doel onder zware druk. Bij een aanval van Vitesse kon een der verdedi gers van A.P.G.S. niet beter doen dan de bal met de hand te spelen. De strafschop schoot H. v. Velzen in (20). V.V.E.—Baarn 1—3 De bekerwedstrijden zijn voor V.V.E. achter de rug, want tegen het goed spelen de Baarn moest V.V.E. met 13 het hoofd buigen. Vooral de doelman van Baarn kan op een goede wedstrijd terugzien. Na een half uur spelen opende W. v. d. Mey de score (10). Met een snelle aan val maakte de midvoor van Baarn voor rust gelijk. In de tweede helft werd een fout in de achterhoede van V.V.E. afge straft met een strafschop. Hoe V.V.E. ook werkte om de stand gelijk te maken het lukte niet. Wel passeerde Baarn in de laatste minuten de Blok nog eenmaal en bracht de stand op 13. V.V.B. moest Rivalen als kampioen erkennen V.V.B. verscheen met vier invallers. Reeds na vijf minuten kreeg de Amster damse midvoor een kans voor open doel, maar schoot over. Naar gelang het over wicht van Rivalen toenam werd het gevaar voor V.V.B. groter. Toen Arisz de bal na twintig minuten onvoldoende wegwerkte schoot de zeer bewegelijke middenvoor hoog en hard in (01). Both kreeg de bal uit het midden toegespeeld, doch schoot na een run hard naast. Bijna een half uur was gespeeld toen de linksbuiten van Ri valen de achterhoede der thuisclub onge hinderd passeerde en hard langs Michel schoot (20). Vier minuten later beging Arisz een verdedigingsfout, de Rivalen- middenvöör' gaf een tikje aan zijn. links binnen en het derde doelpunt volgde (03) Eerst na 40 minuten had V.V.B. succes. Verswijveren zette flink door, passeerde linksachter en doelman, schoot op doel, maar de rechtsachter kopte de bal juist voor de voeten van v. d. Wel. Deze gebruikte zijn kans voor het lege doel (13). Hoewel het na de hervatting in de voor hoede van V.V.B. beter klopte, bleef Riva len het beste van het spel houden. De voor hoede was niet doortastend genoeg om de stugge verdedigers te kunnen passeren. Na 20 minuten forceerde de Amster damse middenvoor een snelle doorbraak maar doelman Helder voorkwam door uit lopen een doelpunt. Tien minuten voor het einde kreeg de linksbinnen der Amster dammers de bal vrij en het was 14. Nadat Michel de Amsterdamse doelman op de proef had gesteld kwam het einde -van deze wedstrijd. Voor de aanvang overhandigde aanvoer der Arisz de kampioensploeg een bloemen mand. Verzwakt I.E.V. leed zware nederlaag De laatste competitiewedstrijd van I.E.V. tegen R.K.A.V.I.C. te Amsterdam heeft de Velsenaren, die vorige week de eerste de gradatie-ontmoeting wonnen, een zeer zware nederlaag bezorgd. Invallers namen bij I.E.V. de plaats in voor doelman Van Tunen, v. d. Berghe, Hamersma en Zon neveld, waardoor het verband zoek was. Bovendien spaarden de overige spelers zich voor de komende degradatiewedstrijden. Direct nam R.K.A.V.I.C. het spel geheel in handen en verkreeg door verkeerd opstel len van I.E.V.-invaller-doelman spoedig een voorsprong van 20. I.E.V. maakte zich enkele keren vrij van de druk, doch het bleef bij enkele uitvallen. De verzwak king stelde R.K.A.V.I.C. in staat voor de rust nog tweemaal te doelpunten (40). Na de hervatting was het tempo de in vallers te hoog en de druk op het doel van I.E.V. werd nog groter. Spoedig was het 5—0 en even later 6—0. De verdedigers Michel, v. d. Vlies en spil Slatemaker werkten moedig, maar konden niet ver hinderen dat de stand op 80 werd ge bracht. C.S.V. zet promotiecompetitie met zege in Met drie autobussen trok C.S.V. Zondag naar Wieringen. Het werd vooral voor rust een goede wedstrijd, waarin C.S.V. de kansen beter gebruikte dan Succes. Zo werd in de eerste minuut de Castricumse achterhoede volkomen overspeeld en G. de lieer bracht ternauwernood op de doellijn redding. Hierna nam C.S.V. het spel in handen en na tien minuten doelpuntte J. Kimmelaar. Steeds bleef C.S.V. aanvallen en na 30 mi nuten spelen bracht H. Jacobs de stand op 02. Zelfs slaagde H. Jacobs er in een derde doelpunt te scoren, maar de scheids rechter had buitenspel geconstateerd. Na rust ging de strijd gelijk op. J. Kim melaar had pech, toen hij voor het open doel staande uitgleed en de bal naast ging. Kort voor tijd raakte deze speler gewond en speelde op halve kracht als linksbuiten mede. Concert IJmuider Harmonie De IJmuiden Harmonie heeft belangrijke versterking ondergaan: twaalf nieuwe le den zijn via het jeugdorkest toegelaten tot het corps en het bestuur heeft vier po- gaunen en vier klarinetten kunnen aan schaffen uit gelden die het ter beschikking gesteld kreeg. Voor het concert, waar grote belangstel ling voor bestond,had men een aantal ouden van dagen uitgenodigd. Bij het begin van de uitvoering huldigde het corps het aanwezige bruidspaar Suijkerbuyck, dat dezer dagen vijftig jaar getrouwd is. Een treffend puntige, op Franse manier gespeelde mars was de introductie tot een goed concert. Wat klinkt zo'n Vlessing- mars (ditmaal was het ,,Mooi Nederland") ons altijd weer bekend in de oren. Sam Vlessing, wiens composities voor harmonie orkest te IJmuiden hun ontstaan vonden, leeft nog steeds in de harten van alle IJmuidense muziekliefhebb.ers. Jan Groot geeft dan ook altijd enkele werken van deze componist op de door hem geleide concerten. Ditmaal was het onder meer de Oreste-ouverture, die dooi de kwaliteiten welke de vertolking had, een goede indruk maakte. Het klarinetten- spel klonk soepel en warm van toon, er was vlot trombonewerk te beluisteren en het noodlotsmotief kreeg door het fond van bassen en tuba's het juiste, onheilspellende effect. De figuraties om het Oreste-motief en in het bevrijdingsmotief der finale waren technisch terdege bestudeerd. Dirigent Groot gaf het altijd weer boeiende werk in de juiste, felle opvatting, zoals Vlessing zich de uitvoering dacht. In het menuet van Boecherine toonden de klarinetten wederom hun kwaliteiten en was de stipte rhythmiek een der ver diensten van de voordracht; Czibulka werd klaarblijkelijk door de middenstemmen niet sympathiek gevonden, want er was daar niet altijd de juiste noot op de juiste plaats. De fantasie over „De witte Dame" trok in een pittig tempo voorbij. Activiteit van het kleine koper en ietwat weifelende in zetten waren de pro's en contra's van deze potpourri-voordracht. De ouverture „Les saltimbanques" was ëen goede prestatie van het ensemble. Wel iswaar had ik me de wals contrast-rijker van tempo gedacht en had het spel in een ander deel geaccentueerder kunnen zijn; er werd echter vaardig gemusiceerd en het pittige, Franse slot was een klinkend be sluit van dit concert. De goochelaar mr. Berry., die na de pauze optrad, bleek zijn vak voortreffelijk te verstaan. Daarbij bracht hij op een ver- lcwikkend-moderne wijze niet alleen oude maar ook nieuwe goocheltrucs met tal van verrassende vondsten. Door het vergevorderde uur heb ik de soli van de heren A, en B. van Burgel, respectievelijk op bas en op altsaxofoon, niet meer kunnen horen. A. J. VAN DER WFIJDEN. Onderlinge driekampen bij D.E.M. Ondanks het slechte weer heeft de athle- tiek-vereniging D.E.M. Zondagmiddag haar onderlinge driekampen voor dames en heren op de sintelbaan „Adrichem" door laten gaan. Bij de heren was het H. van 't Hoff, die pas uit Indonesië teruggekeerd, met 1890 punten de „Schoots-wisselbeker" wist te be machtigen. Mejuffrouw Tiny Zwart won ~e „Mei-beker" met 119 punten. Zowel door de dames als de heren werd fel gestreden om de bekers. Getracht zou worden verschil lende clubrecords te breken, maar het slech te weer heeft deze pogingen belemmerd. Bij de 600 meter hardlopen jongens B. wist Jan de Boogaard een clubrecord te breken met zijn tijd van 1 minuut 34.2 seconde. De uitslagen luiden Heren: Om de Schoots-wisselbeker: 1. Han van 't Hoff 1890 pt. (60 m. in 7.5 sec., vèr- springen 6.25 m, kogel 12.42 m.) 2. Ton Pal- lesen 1621 pt. (60 m. in 7.5 sec., vèrspr. 6.07 m., speer 41.12 m. 3. Henk van Egmond 1600 pnt. (100 m. 11,9 sec., hïnkst. spr. 13.31 m., kogel 8?01 m. 4. Piet van der Pal 1529 pnt. 5. Engel Gaarthuis 1426 pnt. Dames: Om de Mei-beker, aangeboden door D. Burger: 1. Tiny Zwart 119 pnt. (100 m. 13,9 sec., hoog 1.39 m., kogel 7.78 m.) 2. Elly v. d. Wijst 107 pnt. (100 m 13,3 sec., vèr 4.75 m., kogel 7.00 m.) 3. Elly Rooijmans 84 pnt. (100 ma. 14,5 sec., hoog 1.29 'hl., kogel 6.89 m.) 4. Jo Duijn 83 pnt. (100 m. 14,4 sec., hoog 1.24 m., kogel 7.35 m.) 5. Riet v. d. Wijst 58 pnt. (100 m. 14 sec., vèr 3.79 m., kogel 6.01 m.) Uitslagen Juniorenwedstrijden: 80 m. meis jes B: 1. Jo Niesten 11.8 sec. 2. Corry Hee remans 12 sec. 3. Thea Lieshout 12.3 sec. 80 m. meisjes A: 1. Ria de Priester 12.1 sec. 80 m. jongens B: 1. Jan van de Boogaard 10.8 sec. 2. Piet Portegies 11 sec. 100 m. jongens A: 1. Jan de Jong 12.9 sec. 600 m. jongens B: 1. Jan van de Boogaard 1 min. 34.2 sec. (nieuw clubrecord). 800 m. jongens A: 1. Jan Hienkens 2 min. 22.7 sec. Vèrspringen jongens: 1. Jan Hienkens 5.53 m. Kogelstoten jongens: 1. Herman Wilms- Floet 11.61 m. Eddie Christiani op winkeltournée De radiozangenr Eddie Christiani blijkt in Nederland tal van mannelijke, maar vooral ve?l vrouwelijke bewonderaars te bezitten. De heer Christiani zelf en ook de vele liefhebbers van zijn fluisterende zang, zijn zeer ingenomen met de tournée welke deze artist op het ogenblik maakt. In samenwerking met een grahnofoonplaten firma trekt Eddie door het land en ver koopt dan zwarte schijven met zijn stem plus handtekening in diverse muziekhan dels. Zaterdagmiddag was Beverwijk aan de beurt. En natuurlijk is het de bewon deraars niet alleen te doen om de plaat; zij willen nu ook wel eens iets meer over deze artist weten en de heer Christiani ver telt: „Toen ik veertien jaar was begon ik met guitaar spelen en af en toe ondernam ik een schuchtere poging tot componeren. Met „Zonnig Madeira" dat oorspronkelijk met een Engelse tekst werd uitgegeven, opende ik mijn répertoire. Dat was in 1939. Al spoedig kreeg ik een contract bij een omroepvereniging en sindsdien ben ik de radio trouw gebleven. Het optreden in aetherland werd onderbroken voor een tournée door Denemarken, Frankrijk, Bel gië en Duitsland waar tussen haakjes op het ogenblik „Ouwe taaie" een onge kende populariteit geniet. Vermoedelijk ga ik binnenkort naar Amerika. Het ver haal van die verliefde blonde Noor dat hier in Nederland onder de titel „Op de woelige baren" bekend is, wordt, daar als „The red lips waltz" meer en meer een „hit". OPBRENGST COLLECTE De onlangs gehouden Emmabloem-col- lecte ten bate van de TBC-bestrijding heeft in Beverwijk 808,98 opgebracht. Voor de kinderen Weer liep het Rick tegenHet vreemde jongetje pakte hem op en bekeek hem tevreden. ..Die leuke pop zal ik meenemen voor m'n zusje!" zei hij. „Ik heb 'jm eerlijk gevonden!" Hij pakte Clowntje Rick op en zette hem in het wagentje. Toen rende hij daarmee weg. De arme Rick zuchtte. Waar zou hij nu weer heen gebracht loorden? Het wagentje hotste wild heen en weer over de weg, want het jongetje liep hard. Rick moest zich stevig aan de randen vasthouden, om er niet uit te vliegen.... En het jongetje rende maar door, straat in, straat uit. Toen dacht Rick: „Maar ik kan me er eigenlijk toch beter uit laten vallen! Misschien merkt hij het niet.en dan ben ik weer vrij!" Nog even wachtte hij. Het jongetje keek niet om en liep maar. Toen waagde Rick de sprong en joepte uit het karretje Woedende scharenslijper wierp mes naar jongen Een scharenslijper die Donderdagmiddag een klant aan de Arendsweg de geslepen messen terugbracht kon zich niet beheersen toen hij zag dat enige jongens zijn karretje op diens deugdelijkheid onderzochten. Luid schreeuwend trok hij de slijpers in spe achterna en toen bleek dat de knapen harder konden lopen dan hij, wierp hij een mes naar de jongens. Een van hen werd in een been getroffen. Tegen de slijper is prc- ces-vei-baal opgemaakt. Na door een arts verbonden te zijn kon de getroffen jongen naar huis gebracht worden. Om de eer bij „Sans Atout" Door hun overwinningen in de demi finale, welke Woensdagavond voor het vier tallen kampioenschap van de Beverwijkse bridgeclub „Sant Atout" zijn gespeeld, heb ben de heren ZoontjesNijman en Blom Boom, van team vijf en de heren Spruit Bakker, Bosv. Doorn, van team zes, de finale bereikt en zal tussen beide teams de strijd om de hoogste bridge eer gestreden moeten worden. De uitslagen luiden: Viertallen wedstrijden (démi-finale): team I: de dames Tandv. Essen en de heren v .Zon—v. Zutphen verliezen met 27—42 mp. van de heren Zoontjes—Nijman (team vijf) en Tabak—Hoogeboom (invallers voor de heren Boom—Blom). De heren Klesser—Ha mers en ReymerHoen (team tien) verliezen met 31—47 mp. van de heren Spruit—Bakker en Bosv. Doorn (team zes). Onderlinge viertallen-wedstrijd: mej. Van Klaverenheer Oosterveen en mevr. Tabak —heer Biben spelen gelijk tegen de heren Tuinman—Tabak en Stalz—De Laleïjne. Howellsysteem Groep A: 1. heren Krab— Tabak 38 mp. 2. Heren W. en G. de Boer 38 mp. 3. Heren Tand—v. Essen 33 mp. 4. Heren Kokv. Dam 30V2 mp. 5. Heer en mevr. Fris 28Vs mp. 6. Heren Hoogeboom— Kleine 28 mp. 7. Heren Vogelenzang—Stip hout 271/a mp. 8. Heren v. d. Walvan Gro ningen 261/: mp. Groep B: 1. Heer en mevr. Thomas ""Va mp. 2. Heer en mevr. v. d. Capelle 33l/ï mp. 3. Heren Klesser Srv Groningen Sr 31V2 mp, 4. Dames Reymer—Schaafsma 30'/ï mp. 5. Dames HamelSchaafsma 29Vs mp. 6 Mevr. Tabak—heer Berleë 29Vs mp. 7. Heer en mevr. Winkel 35V2 mp. 8. Mevr. Kok- heer Nijman 23'/2 mp. Aan de bridge-drive van de bridgeclub „De Jump" te IJmulden-Oost welke Zater dagavond in de Theeschenkerij van Velser- beek wordt georganiseerd zal „Sans Atout" met 24 leden deelnemen. LEZING OP „SCHEYBEECK" OVER DE RIOOLWATER ZUIVERING Vanavond zullen jhr. ir. A. H. Op ten Noort, raadgevend ingenieur der gemeente voor rióleringsplannen en ir. A. Hopmans van het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater, ten Beverwijkse raadhuize een lezing met lichtbeelden houden over de zuivering van rioolwater. Castricum P. v. d. A. herdacht H. Heyermans Als verlengstuk van de Mei-viering her dacht de Castricumse afdeling van de P. v. d. A, in Zaal Roozendaal Zaterdag avond de Nederlandse dramaturg Herman Heijermans. De avond,.mocht zich in een grote belangstelling verheugen: de zaal was tot in de nok gevuld. Nadat de voorzitter van deze afdeling, wethouder G. Meyer, de avond geopend had, herdacht de heer J. Reinders de in 1864 te Rotterdam geboren socialistische schrijver. Tot slot van deze herdenking zong L. Rommerts enige socialistische strijdliede ren aan de piano begeleid door P. Cortel. Als illustratie van deze herdenkingsrede voerde de toneelgroep „De Schakel" uit Castricum het toneelstuk „De Meid" op. Het stuk werd bijzonder goed gespeeld onder de bekwame regie van de heer P. Mienes. De hoofdrollen Cor de Pauw, een ingenieur, Stans, zijr vrouw en Annemie, de dienstbode, werden subliem vertolkt door respectievelijk J. van Trigt, Hanny Uhr en mevrouw Verhoeven. Alleen wagen wij het te wijzen op het anachronisme, voortvloeiende uit het feit, dat Stans omstreeks 1900 een schlager zong van na 1945Maar het geheel was heel goed en Heyermans' werk is in Cas tricum in het volle daglicht gezet. Wegens de enorme toeloop moesten velen teleurgesteld worden. Na afloop deelde men ons mede, dar. er plannen bestaan om de teleurgestelden zeer binnenkort een her haling van deze avond aan te bieden. KANKERBESTRIJDING IN CASTRICUM Op initiatief van de heren C. F. Smeets, burgemeester van Castricum, notaris H. A. van Cranenburg en de heren doktoren H. A. v. d. Werff, H. J. van Nievelt, P. W. A. K. de Jongh en P. E. M. Teenstra kwamen enige Castricumse burgers bij een om te komen tot een Castricumse af deling van het „Koningin Wilhelmina- fonds". Daar alle aanwezigen het belang van een dergelijke vereniging inzagen, werd besloten een definitief bestuur te kiezen, dat er als volgt uitziet: voorzitter dr. A. B. G. Aukes; penningmeester N. de Nijs, secretaris W. E. van Keeken, zr. Boelrijk en de heren J. C. Dingerdis en Jac. Joosse leden. ADVERTENTIE A.s. Woensdagmiddag en het nieuwe V011^ al hior. worden gedemonstreerd. Leest voor onze uitgebreide ad verten/ morgen. e Vat G. de Jager en Zn TROMPSTRAAT 66 voetbaluitslagen De uitslagen der lagere entailer Castricumse clubs luiden: Vite... a Hugo Buys A 6-1 (Vitesse a Vitesse Jun. BBVolendam B 1 Adsp. A-Vitesse A 2-6; csv 4 5—0. "ssendelft j. WEDSTRIJD GOUDEN KRUIS Woensdag 10 Mei zullen Vitesse maar 1 om het gouden kruis spelen terrein van Vitesse. en °P burgerlijke stand GEBOORTEN: Johannes Anthonhie A. Hessing en Ch. M. M. E. van Essen geesterstraat 35; Elbertina AlWonrt? rf10' E. A. C. Dorrestein en J. A. H fi-S Kon. Julianastraat 14; Pieter Willem L. P. J. Eikel en F. B. van 't Vee?' straat 55; Hendrik Johannes z van' oT Pastoor en M. M. Peeters,' PoeW 1 50 bv.; Hendrilcus Jacobus Maria 7 Kramer en M. M. H. WesselinS l£!' weg 9; Geertruida Janna, d van j lR' staart en M. J. Kroes, Poelvenstraaf is OVERLEDEN: Gerrit Nevenzel ou geh. met R. van Gelder, wonende t/' sterdam: Max Rosendahl, oud 77 i J van J. Stern, wonende te Amsterdam' S? tje IJpelaan, oud 66 j.. geh met J veld, wonende te Castricum, overlap Alkmaar; Cornelis Bouwens, oud 6H - nende te Haarlem. J'' "c> t SehurD: ?etTperardus Boomana Johanna Beentjes, beiden wonende te et" cum; Pieter Gaasbeek, wonende te Uit^S en Erna van Aalst, wonende te CastricS IJmuiden „De verkochte bruid" De werkende kring van de tomtlvnd ging „Kunst en Vriendschap" wandelt Zaterdagavond over het toneel va, j, Patronaatsgebouw, vermomd alsleden via de huishouding der familie Dinges, pant, nu's en koekfabrikanten. De enige dochter de jeugdige Fientje, moest namelijk/ kocht worden aan een verondersteld-/ en oude aanstaande schoonzoon, wajttè Ma Dinges (mevrouw J. Strijker) als ca handige, vlotte vendumeesteres fungeert Deze speelster had een goed begrip rf- haar rol en sprak daarbij haar tekst sz duidelijk, in tegenstelling met vele ar/ ren die binnensmonds praatten, waard® we achter in de zaal naar veel mo&:ü raden. Dat Fientje (mejuffrouw C, P&. wels) liever de keuze van haar eigenhart volgde, liet zich, nadat beide candidaten den volke getoond waren, begrijpen, De bruid-in-spe en haar uitverkorene, mon teur Willem (A. Gravemaker) vorrato een aardig span, dat los, natuurlijk spel te zien gaf. Geen wonder dat Desiré van Severa (H. Bontenbal) het veld moest ruimen Hij zou mijn candidaat evenmin g zijn, want zijn houding, spel en dictie wa ren veel te overdreven en geforceerd slijt Dit was in des te grotere tegenspraak me! de (toneel)-werkelijkheid, omdat Desui „een man met een verleden" was, ma boekdelen over te schrijven zouden zk De als dienstmaagd verklede monter ontmaskert tenslotte de roué. Het is alt;; een merkwaardig psychologisch verschijn sel dat het publiek zoveel plezier heef: ia dergelijke verkleedpartijen, die een mu tot een lid van het andere geslacht meï- morfoseren. Dat was ook hier het geval a men heeft zich er kostelijk mee vernaai! de avonturen van deze zonderlinge ver schijningen in de familie Dinges gade te slaan. J. Klaassen speelde zeer verdiensteli;X het inbrekertje. Het was maar een bijrol letje, maar het was goed. Veel heeft dit blijspel, dat van de hl van Arie van der Lugt is, niet om het lljli maar de sinds kort bestaande vereniging bezorgde er, onder leiding van J- I* Elmpt, zijn donateurs een genoegebjke avond mee. En daar was het tenslotte om begonnen. „rV A. J. VAN DER WEIJDHt Agenda voor Beverwijk MAANDAG 8 MEI Kennemer Theater 7 en 9.15 uw: Ml» Luxor Theater 7 en 9.15 uur: Fiësta. WB Theater 8 uur: De noodlottige na Tevens: Diamantdieven van Arizona. Corso Theater (Castricum) 8 uur: Jeaö d'Arc. DINSDAG 9 MEI Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: M»» Luxor Theater 7 en 9.15 uur: Fiesta. Corso Theater (Castricum) 8 uur: Jean»1- d'Arc. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 32) De Zeemeeuw, staat er in witte letters op. Zopanje stapt van zijn motorfiets af en zet hem tegen een boom. Op het eerste gezicht zou men zeggen, dat er niemand aan boord is. Op deze plaats hoort hij slechts zeer gedempt de geluiden van de autos op de grote weg. Nadat het geronk van zijn motor verstorven is, vindt hij de stilte bijna drukkend. Expres stampt Zo panje onder het lopen op het smalle pad, doch het maakt slechts een dof geluid. De spetters modder vliegen in het rond. Zou hij aan boord zijn? Over de wiebelende loopplank loopt Zopanje voorzichtig naar het arkje. 't Is ti er niemand aan boord is. Als hij geklopt heeft, blijft het stil. Hij klopt nog eens, maar niemand antwoordt. Dan loopt Zo panje langs het smalle randje naar de in gang. Voor de deur blijft hij even staan om zijn revolver te voorschijn te halen. Het arkje schommelt zacht heen en weer. Als Stroomer aan boord is, moet hij nu de komst van de bezoeker opgemerkt hebben. Met zijn linkerhand duwt inspecteur Zopanje tegen het groene deurtje, dat zon der weerstand te bieden langzaam achteruit wijkt. Het binnenste van de Zeemeeuw valt hem erg tegen. In het midden staat een ruw houten tafel met twee krukken. Helemaal voorin zijn twee slaapkooien aangebracht. Het binnenste van het arkje is het stadium van de grondverf niet te boven gekomen. Een klein raampje geeft uitzicht op de wei landen aan de overkant van het Doornse Vliet. Op één van de kooien liggen dekens. In het schemerdonker kan Zopanje helaas niet zien of Stroomer er onder ligt. Stroomer! zegt hij. Het blijft stil. Met twee passen is Zopanje bij de kooien. In een ruk trekt hij de de kens weg. Even meent hij een mens ont dekt te hebben. Doch het is een kunstig neergelegde matras, dat hem die gewaar wording geeft. Teleurgesteld draait Zopanje zich om. Te laat!! Snel wordt het deurtje door een onzichtbare hand dichtgedraaid. Als Zo panje er voor staat en het open tracht te duwen, hoort hy juist de grendel overgaan en het slot omdraaien. Het deurtje van de val is gesloten. Hoe inspecteur Zopanje ook foetert, het deurtje bezwijkt niet. Met zijn revolver schiet hij het slot kapot, doch daarmede zijn de grendels nog niet verdwenen. Die kan hij van binnen af niet raken. Eén kogel vuurt hij af door de wand aan de padzijde. Door dit kijkgaatje kan hij nu het pad afzien. De motorfiets staat onaangeroerd. Zou Stroomer hem niet gebruiken? De con clusie ligt voor de hand: Stroomer kan niet rijden. Dit helpt Zopanje echter wei nig. De man hoort hij niet meer. En hoe hij ook door het gaatje tuurt, hij ziet hem evenmin. Toch ligt het voor de hand, dat hij zo snel mogelijk tracht te vluchten. Na een half uur staakt hij zijn pogingen. Op een van de krukjes schuift hij aan de ruwhouten tafel en denkt na. Nu is hij nog niet veel verder. Stroomer moet iets geweten hebben, iets vermoed althans. Of hoorde hij hem op de motorfiets aanko men? Waar kwam hij vandaan? Hoe 't ook zij, het is een grote fout van hem. 't Is de onnadenkendheid van een be ginneling. Zou 't Piet de Vries zijn over komen? Na enige tijd kan Zopanje het niet lan ger uithouden, 't Is niets voor hem zo lang stil te zitten. Hij staat op en loopt naar de kooien. Tussen de dekens zoekt hij naar gereedschap. Vroeger was dit een aanne- mersarkje. Wellicht zijn er nog een hamer en een bijl. Maar hij vindt niets dan wat hengelstokken en enige verroeste vishaak jes. In de nauwe ruimte loopt Zopanje onrustig op en neer. Zijn horloge vertelt hem dat het pas kwart over elf is. Het lijkt hem een dag. Een dof geluid doet inspecteur Zopanje opeens verbaasd opzien. Het klonk, alsof een ander schip tegen de ark stootte. Wat heeft dat nu weer te betekenen? Als hij naar buiten kijkt, ziet hij niemand. Na enige minuten wordt het vloerkleed vochtig. Alle mensen, prevelt Zopen je, hij is lek gestoten. Dat moet Stroomer gedaan hebben. Hij haalt zijn horloge en meet- latje te voorschijn. Dan bukt hij zich om te meten met welke snelheid het water bin nenstroomt. Eén centimeter in vijf minu ten. Als Zopanje zich weer opricht hoort hij zijn sleutelbos rinkelend op de vloer vallen. Doch Zopanje schenkt er geen aandacht aan. Hij onderzoekt de bodem van het ark je. Het kleed haalt hij met één ruk van de vloer. De betimmering, die zich daaronder bevindt, biedt echter taaie weerstand. Zijn onvermoeide pogingen blijken na enige ogenblikken geheel vergeefs geweest te zijn. En onderwijl blijft het water almaar stijgen. Naarmate het water hoger konjlr'Wordt Zopanje onrustiger. Hij ziet aankomen wat gebeuren gaat, als.... er niet tijdig hulp komt opdagen. En wie zou hem kunnen helpen? Langs dit weggetje komen slechts vissers en een enkele verdwaalde Zondags wandelaar. Vandaag is 't echter Donder dag. Toch tuurt Zopanje door het kijkgaatje. In de omgeving is nog de rust van de grijze Novembermorgen. Ver weg rijden auto's en fietsen. Een hond blaft vinnig. Vlak bij hem staat nog de motorfiets. Stroomer heeft hem niet aangeraakt. Een voordeel voor mij, meent Zopanje, als ik op tijd bevrijd word, kan ik Stroomer onmiddel lijk nazetten. Wonderlijk dat hij hem niet in de Vliet gekieperd heeft. Voelde hij zich zo zeker van zijn zaak, dat hij deze voor zorg overbodig achtte? Het dringt echter meteen tot hem door, dat hier van nazetten geen sprake kan zijn. Wie weet waar Stroo mer zijn heil zoekt, als hij bemerkt dat zijn moordaanslag op inspecteur Zopanje mislukt is? Na enige tijd trekt Zopanje zijn voeten op. Het water komt steeds hoger. Waarom zal hij zijn voeten nat laten worden? Hij heeft niet veel lust verkouden te worden. Maar als het water bij de zitting van zijn stoel gekomen is begint het hem toch wel wat te bar te worden. Hij gaat op de wat hoger gelegen tafel zitten en bedenkt wat hij voor zijn bevrijding kan doen. Het dak forceren? Maar dat is nutteloos. De ark is degelijk geconstrueerd; dat heeft de be timmering wel bewezen. Op dat ogenblik krijgt hy trek iJrt® cigaret. Dat brengt hem op een W* idee!! Met zijn lichaamskracht zal«js» niet kunnen bevrijden, maai; erlsiei?' bijna alles kan forceren. Dat is vum'.iLr J- hiér genoeg lappen en stukken noui een flink vuur van te stoken. Als net* hem daarentegen mocht bedreigen, eveneens over genoeg water besc om het te blussen. Zopanje bedenkt zich geen °g® want het water blijft langzaam, r& ker stijgen. Hij haalt de dekens w a bijeen en wringt er nog een s.oei j- Op tafel liggen wat kranten, cue iuj eens onder de houtstapel schui-t. Op hoop van zegen, momp^w" je, als hij een lucifer afetryk-..H t metje verlicht een ogenblik de ruimte van de kooi en brandt dan Even vreest Zopanje, dat het zal w o - maar de punt van een krant jör komst. Het duurt geen vijf minuien of. de kooi staat in lichter „gem- De rook vult het arkje. Zopan]?. haling wordt bijna onmogelyk.w, verstikkende smook. Door wat js jes komt nog een beetje lucht, yan niet voldoende voor de ac .:u{ 3teed> een normale man. Het vuur gnJP verder om zich heen. Na een Zopanje zich over zijn bezwaar voeten heenzetten. (Wordt vertoW

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6