IJmuider Courant Eenheidsstaat, repoeblik Indonesia, zal binnenkort bereikt zijn" Haarlems Dagblad Rusland accoord met Berlijnse verkiezingen, doch tegen onmogelijke voorwaarden Botsing tussen lesvliegtuigen kost chef-instructeur het leven Besteding van Marshall-guldens voor herstel en wederopbouw Overeenstemming tot krachtiger economische en militaire hulp aan indochma No. 19545 t 154. Telef. Adm. 5437. a#®* Se,Ts3afn° 5 uur: 8061 (K 2560)' tilt W®?tp. - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, - pjjecteur-Hoofdredacteur 15054. Telefoon 10,Z;_ J- A idv.w*™1 aanvraag bij lie Administratie. Hoofdredacteur: Robert Peereboom tot orde en geduld Proclamatie van 1945 Ide langs lange weg tot een open poort .„ta 8 Mei (Reuter). De Indo- pjjkasta. hatui hee£t hcden Stiinding een beroep op het volk gedaan, „zich ver rem houden", teneinde het inter- ►«f "Jktin van Indonesië te hand- BS drong er bij de bevolking op BiS' ,1 on te volgen en waarschuwde S indien zich een toestand van -ït fou ontwikkelen, dit door m worden opgevat als een teken niet rijp is voor de onafhan- Hatta zeide uit alle delen van overtuigend bewijs te hebben Hat de vestiging van een cen- en de opheffing van auto- Sf'faten algemeen de wens van het r-ii vervolgde: „Een eenheidsstaat zal iStet bereikt zijn. Er is geen enkele i^ïmeer, die daar met mede accoord "r,bliift slechts over het bespreken f Ze wijze, waarop de eenheidsstaat het J ,erwezenlijken is, met inaeht- van het behoud der eenheid van en de waarde van Indonesië in "".i met de erkenning van de R.I.S. de internationale wereld". „relevecrd te hebben, dat Indonesië olitiek zeer snel ontwikkelt, dat „I het volk thans de ontbinding van - s-ecip wenst en de eenheidsstaat, volgens Xnesië wenst en de eenheidsstaat, XjS de Repoeblik Indonesia Proclamatie van 17 Augustus 1945, eist, Sshet grootste deel van het parle- L ran Oost-Indonesie reeds overhelt ur de eenheidsstaat, zeide Hatta, dat de «Lie regering te Djakarta dc wens van J TOik volkomen begrijpt. Z« verlangt Lrolisvvens te leiden. Vfetia zeide verder: „Slechts onze vijan- k die geen Indonesia Merdeka willen, Sa bij het aanschouwen va n chaotische Aasden lachen. Wanorde levert het be rt, dat het volk nog niet rijp voor de Ankdijkheid is". Hatta verklaarde, •We regeringen van Oost-Indonesië en {tó-Samatra beiden accoord gaan met de „instaat en deed een oproep tot steun L&nieuwe kabinet van Poetoehena tte-hidonesië, waarna hij zeide: „Om- 6» se namen, die van Soekarno en van 1| verbonden zijn aan de proclamatie E.Vfjlus 1945, mogen wij wel de wens da: de idealen, die in deze procla- si'israt zijn, broederlijk ten uitvoer «féïtbracht. „Indien u werkelijk van :isadt als uw leiders, dan mogen onze ,_ir, diet tegelijk genoemd worden met k:! ander anarchistisch en onregelmatig tpak Wij zijn er van overtuigd, dat sauwer slechte bedoelingen heeft, maar jé M kan ons op de verkeerde weg Hatta besloot aldus: ,,De Repoe- öi-conesia, die tot stand werd gebracht ixe de proclamatie van Augustus 1945, ri'a wij opbouwen en daarom verzoek 2 u, mijne broeders, geduldig te zijn en rin van inzicht te blijven. Lang is de Ta, die wij reeds aflegden via Linggadjati, èSaville en de Rondetafel-conferentie. Sas staan wij voor de poort, die reeds Kopend is, Het heeft daarom geen zin om jjj iet binnengaan te springen en een been breken", aldus Hatta. Nieuw Oost-Indonesisch kabinet Be president van Oost-Indonesië, Soe- brati, die nog te Djakarta vertoeft, heeft fcriagavond de samenstelling van het pre Oost-Indonesische kabinet goedge- izüc.Premier, tevens minister van econo mie zaken en minister van verkeer, rvan moord op verpleegster bekent Plan van zijn daad was reecis enige tijd geleden beraamd ik dader van de moord op de 20-jarige 'iyleegster uit het Diaconessenhuis te Sarden is gisteren door de Haarlemse re- cscfce naar Naarden overgebracht. Hij S3 een volledige bekentenis afgelegd. - oneven, die de politie bij een huiszoe- cg heeft gevonden is gebleken, dat het van de dader jalouzie was. Hij ken- .,,eisie.reeds voordat hij als militair P Indonesië vertrok en meende thans, -• zijn liefde niet beantwoordde en •genegenheid aan anderen gaf. /enige tijd liep hij met het plan rond -• meisje van-het leven te beroven. Woonwagenbewoner met een zeis gedood -Ken enige bewoners van het woon- r;:5ïamp bij Kronenberg in de Peel, ont- iTÏ hooglopende ruzie. De 39-jarige 'Wnna» a^bij met een bijl naar een Eel em even later terugkwam hS|1loef\daarmee R- te ljjf ging- Êiaterm i j bovenlichaam geraakt en 4 ^rieden. De politie te Horst heeft r;?e5bewnf0lTe^eud' De meeste woon- 'i^n hebben in allerijl het kamp Qunese communisten laten A"erikaanse piloten vrij ^5"nfuttïiteiten van het com" üj ,je Arn h.ma hebben twee piloten Vtfffiïï? luchtmacht vrijge- afot bUn J948 waren geïnterneerd, .^n vkegtuig „het Chinese lucht- nP Engevl°gen> zo meldt radio- i-zEg:Ren ?lde bannen zijn als krijgs- Zij weigerden -Elhiillpn Jij un -.onwettige vlucht" :%s toe 'dat -de radio- maar gaven r^anen Ph v 21J sP°orwegen moesten bouwprojecten ontdekken. energie openbare werken is Poetoehena. Wijzend op de noodzaak, dat in het be stuur geen wanorde bestaat, zeide Hatta in zijn rede nog, dat „in deze overgangs tijd, hoe kort deze ook mag zijn, er in Oost-Indonesië een verantwoordelijke re gering moet zijn om het bestuur en de diensten aldaar te coördineren". Hatta zeide: Het is om deze reden, dat ik u toeroep het kabinet-Poetoehena te steunen. Deze regering zal alles, dat ver band houdt met de vorming van de een heidsstaat, voorbereiden". Aneta verneemt, dat in het vliegtuig, waarmede Poetoehena Dinsdag naar Ma kassar vertrekt, ook de sultan van Djokja, vergezeld van enige hoofdofficieren van de A.P.R.I.S., naar Makassar reist, om de algemene toestand in Oost-Indonesië op te nemen. Editie voor Velsen, IJmojden, Santpoort en Omstreken van ert ©prttijtc Daarlcmffriic imirant CXrtrto Dinsdag 9 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Zijne Excellentie Nazir Palik Tahontjalz, de nieuw benoemde ambassadeur van de Verenigde Staten van Indonesië in Frankrijk, heeft in Parijs aan de president der Franse republiek zijn geloofsbrieven overhandigd. Foto: President Auriol begroet de Indonesische ambassadeur aan de. ingang van het Elysée. Terugtrekking van alle bezettingstroepen en opheffing der zones bedongen BERLIJN, 8 Mei (Reuter). De Sovjet- Russische bestuurscommissie in Duitsland zal toestemmen in verkiezingen voor ge heel Berlijn op voorwaarde, dat alle be zettingstroepen worden teruggetrokken en de verdeling van de stad in vier sectoren wordt opgeheven. Dit werd heden door de plaatsvervangende Russische commandant, kolonel Jelisarof, in een brief aan de drie Westelijke commandanten bekend gemaakt. Deze brief was een antwoord op een verzoek van de drie Westelijke comman danten, dat de Russen zouden instemmen met een resolutie van de West-Berlijnse gemeenteraad, waarin verkiezingen voor de gehele stad worden gevraagd. De Sovjet-Russische voorwaarden zijn: Viermogendhedencontröle op de verkie zingen op grond van de verkiezingsorder van October 1946; Vorming van een commissie met een ge lijk aantal Oost- en West-Berlijnse ver tegenwoordigers; Voormalige nazi's mogen stemmen, ten zij dit hun bij gerechtelijk vonnis is ver boden; Alle toegestane politieke partijen en or ganisaties mogen candidaten stellen; De gekozen gemeenteraad zal op basis van de constitutie van 1946 werken; Het bezettingsstatuut, dat door de Weste lijke commandanten in 1949 is afgekondigd, dient te worden afgeschaft en de democra tische organisaties zullen vrij in West-Ber- lijn actief moeten zijn; „De voorwaarden voor werkelijk vrije, democratische verkiezingen zullen worden geschapen door het terugtrekken van alle bezettingstroepen en de opheffing' van de verdeling der stad in vier sectoren". Westelijke waarnemers te Berlijn acht ten de twee laatste Russische voorwaarden volslagen onaanvaardbaar. Het terugtrek ken van alle bezettingstroepen uit Berlijn zou het Russische leger aan de rand dei- stad laten en Berlijn isoleren op 150 km afstand van de dichtstbijzijnde Britse post. Generaal-majoor Bourne, de Britse com- mendant van Berlijn, verklaarde verheugd te zijn, dat de Russen ten slotte op de brief der Westelijke commandanten hadden ge antwoord. Hij was echter teleurgesteld, dat het antwoord gepaard ging met „bijna alle voorwaarden, die Wysjinski vorig jaar op de conferentie van ministers van Buiten landse Zaken naar voren heeft gebracht en toen ronduit door de Westelijke mi nisters zijn verworpen". De voorzitter van de West-Berlijnse ge meenteraad, dr. Suhr, was van mening, dat de Russische voorwaarden vrije verkie zingen onmogelijk maken. De terugtrek king van alle troepen zou betekenen, dat de verkiezingen in slechtere omstandig heden zouden worden gehouden dan in 1946: „Met Sovjet-Russische troepen rond om de stad en de Westelijke geallieerden ver weg". Niet serieus Het Russische aanbod wordt noch in kringen van de Hoge Commissie, noch in Duitse kringen te Bonn serieus genomen. Een hoge Britse functionaris merkte op „wat is het nut van verkiezingen in Ber lijn, als alle geallieerde bezettingstroepen weg zijn en de stad een eiland in de Rus sische zone is, dat elk ogenblik door goed gewapende volkspolitie kan worden be zet?" Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken wilde nog geen commen taar op het Russische aanbod geven. Het wacht de tekst van het voorstel af. In amb telijke kringen te Washington is men van oordeel, dat de Russen hun aanbod verge zeld hebben doen gaan van „onmogelijke voorwaarden". Een functionaris zei dal het voorstel op een list lijkt om de commu nisten in staat te stellen zich van de stad meester te maken wanneer de bezettings troepen eenmaal verdwenen zouden zijn. Tweeduizend inwoners van Romouski dakloos De brand, die in 30 uur de gehele Westelijke helft van de stad Romouski aan de St. Lawrence (Canada) in de as heeft gelegd, is thans vrijwel geblust. Bijna 250 gebouwen zijn uitgebrand. De brand is waai-schijnlijk ontstaan doordat een draad van het electrische net op een houtopslagplaats viel. Meer dan 2000 der 12.000 inwoners zijn dakloos. De meeste openbare gebouwen zijn een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 50 millioen gulden geschat. West-Duits kabinet beraadslaagt heden over toetreding tot Europese Raad Het West-Duitse kabinet zal heden de uitnodiging om toe te treden tot de Raad van Europa in een'bijzondere vergadering in overweging nemen, zo heeft bondskanse lier Adenauer Maandagavond verklaard. De West-Duitse regering zal haar stand punt bekend maken en de kwestie ter be slissing aan het parlement voorleggen. In een bestuursvergadering van de Christen-Democratische partij in de Britse zóne, waar Adenauer dit bekend maakte, verklaarde hij verder, dat toetreding van Duitsland de enige manier zou zijn om een federaal Europa te vormen en zo de vrede te verzekeren. Het woord is aan Ovidius: Een rechter moet niet alleen de zaken maar ook dc omstandig heden onderzoeken. Adenauer achtte het nuttig, dat de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Za ken, wier conferentie Donderdag te Londen begint, van het standpunt der West-Duitse regering op de hoogte worden gebracht. (De Duitse Sociaal-Demoqraten, de grootste oppositiepartij in het West-Duitse parlement, hebben hei'haaldelijk verklaard, dat zij tegen Duitslands toetreding tot de Raad van Europa zullen stemmen). Harvard-toesfel, bestuurd door de heer J. F. A. Jansen neergestort een oefening in het escadrille-vliegen zijn Maandagmiddag omstreeks zes uur twee Harvard-lesvliegtuigen van de Rijks luchtvaartschool met elkaar in botsing ge komen. Een der toestellen stortte neer, waarbij de piloot, de heer J. F. A. Jansen, chef-instructeur van de Rijksluchtvaart school, om het leven is gekomen. De heer Jansen was Maandagmiddag met de heren Slag en Haye, ieder in een Harvard-toestel, opgestegen voor het oefe nen van het escadrille-vliegen. Het ongeluk gebeurde toen de drie in structeurs bezig waren uit een looping te komen. De luchtschroef van het rechter toestel is in aanraking gekomen met de rechter vleugel van het toestel van de heer Jansen. De vleugelhelft knapte af en het toestel viel neer op een weiland in de ge- Een nadere specificatie van minister Lieftinck De minister van Financiën heeft een toe lichting aan de Tweede Kamer doen toe komen op zijn op 21 Maart verschenen nota inzake de besteding van een gedeelte van het saldo van de speciale rekening bij de Nederlandse Bank, dat is ontstaan door storting in guldens van de' tegenwaarde der Marshallhulp. In de toelichting worden de in de nota van 21 Maart vermelde pro jecten nader gespecificeerd. Bestemd is voor: werken aan de Afsluitdijk ƒ599.950; waterbouwkundige werken in de Noord- Oostelijke polder ƒ11.807.000; landbouw kundige werken in de Noord-Oostelijke polder ƒ54.779.670; waterbouwkundige werken in de Zuidelijke polders ƒ1.287.450; landbouwkundige werken in de Zuidelijke polders ƒ30.000; onderzoekingen en werk zaamheden op het gebied der landaanwin ning ƒ4.200.000. Totaal ƒ72.704.070; finan ciering van landbouwherstel ƒ34.000.000; herbouw van verwoeste boerderijen Acheson sprak met Schaman Di. Ozinga en de heer Jiscoot vrijgelaten DJAKARTA, 8 Mei. (Aneta). Mr. dr. J. Ozinga, hoofdambtenaar van het ministerie van Voorlichting der RIS, die op 19 Maart gearresteerd werd in verband met de kwestie-Westerling, is in vrijheid gesteld. Voorts is de heer Jiscoot, die ongeveer gelijktijdig met de heer Ozinga gear resteerd werd, vrijgelaten. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Acheson, heeft Maandag met zijn Franse collega Schuman enkele be langrijke onderwerpen, speciaal Indochina en Duitsland, besproken. Acheson verklaar de zich voorstander van krachtige hulp aan Indochina. De Amerikaanse minister wees op de „noodzaak om Duitsland geleidelijk aan in de Atlantische gemeenschap te brengen" zonder echter in dit stadium aan te dringen op de vorming van een West-Duits leger. Het Franse kabinet, of althans de meer derheid der kabinetsleden, is van mening, dat de vorming van een nieuw Duits leger door het Kremlin zou worden beschouwd als een rechtstreekse bedreiging van de veiligheid der Sovjet-Unie en tot interven tie zou kunnen leiden van het Russische Zondag hebben 2000 communistische betogers in Londen, die bijeengekomen waren ter viering van de dag van de arbeideen poging gedaan tot een symbolische verove ring" van Downing Street. Tweemaal trachtten de betogers door de politiecordons heen ie breken en de Londense Bobbies" hebben vier uur lang straatgevechten tegen hen moeten leveren voordat de rust hersteld was. Hier wordt een der commu nistische provocateurs gearresteerd na een handgemeen nabij Whitehall. leger. Auriols rede is een raad tot voor zichtigheid aan Washington, zo zegt „Paris- Presse", doch het zou te ver gaan indien men zou beweren, dat Frankrijk zich tracht los te maken van het pact, teneinde een neutraliteitspolitiek te gaan voeren. Acheson zegt in een communiqué, dat de regering der Verenigde Staten van me ning is, dat de toestand in Indochina het zenden van economische hulp en militaire uitrustingen rechtvaardigt. Tussen Schu man en Acheson is algemene overeenstem ming bereikt omtrent de urgentie van de toestand en de noodzakelijkheid tot han delen. Een' deputatie van Franse communisti sche leiders en leiders van andere sterk linkse groeperingen heeft aan de Ameri kaanse ambassade een protest „tegen Achesons bezoek aan Frankrijk, dat een bedreiging voor de vrede vormt" afgege ven. Minister Schuman zal heden aan een speciale kabinetszitting rapport over de be sprekingen met Acheson uitbrengen. Heden zal Acheson te Londen aankomen, waar hij met de Britse minister van Bui tenlandse Zaken besprekingen zal voeren over de gehele internationale toestand. In het bijzonder zullen zij bespreken in hoeverre en hoe spoedig Engeland bereid is tot de voorgestelde Europese betalings unie toe te treden. Honderd millioen Naar men verwacht zal president Tru man de beschikking krijgen over een extra som van ongeveer 100 millioen dollar, wel ke hij zal mogen gebruiken voor steun aan het verzet tegen het communisme in Indo china en andere Zuid-Oost-Aziatische lan den. Truman zou de beschikking over de som ontvangen na hét inwerking treden van de wet op de hulp aan het buitenland. De 100.000.000 dollar zijn over van de fondsen, welke oorspronkelijk bestemd waren voor de hulp aan China. Met de verklaring van Acheson verplicht Amerika zich voor het eerst officieel tot hulp aan Indochina. De hulp, die hoofd zakelijk uit militaire uitrustingstukken zal bestaan, zal in het fiscale jaar niet de 75 millioen mogen overschrijden. In welin gelichte kringen verklaart men, dat de hulp ook na het beëindigen van het fiscale jaar (eind Juni) voortgezet zal worden. Op de bespreking tussen Acheson en Schuman werden geen cijfers genoemd. De technische kant van de zaak moet nog ge regeld worden. ƒ31.100.000. Totaal ƒ65.100.000. Uitvoering van cultuur-technische werken, uit te voe ren in zg. „vrij werk" ƒ20.000.000; kosten van het tot stand brengen van ruilverkave ling ƒ4.500.000; uitgaven ter bevordering van de mechanisatie en rationalisatie van de kleine boerenbedrijven over 1949 en afgesloten dienstjaren ƒ2.000.000: uitgaven ter bevordering van de mechanisatie en rationalisatie van kleine tuindersbedrijven over 1949 en afgesloten dienstjaren ƒ350.000; herbebossingskosten ƒ2.000.000. Totaal ƒ28.850.000. Aan- en verbouw aan en aankoop van gronden ten behoeve van de Technische Hogeschool te Delft ƒ3.035.000; aan- en verbouw rijksnijverheidsscholen ƒ400.000. Totaal ƒ3.435.000. Herstel van verwoeste kademuren te Rotterdam ƒ7.500.000; wederopbouw van waterstaatswerken ƒ17.900.000; herstel van verwoeste waterbouwkundige werken te Rotterdam ƒ3.300:000; vei-betering van de waterstaatkundige toestand in het gebied van de benedenrivieren ƒ4.700.000. Totaal ƒ33.400.000. Herbouw van door ooidogsgeweld ver woeste woningen en herstel van bescha digde woningen: herbouw ƒ15.000.000; her stel ƒ23.000.000. Totaal ƒ38.000.000. Met de begrotingsposten voor de herver kaveling van Walcheren (ƒ11.790.000), de bijdrage aan de organisatie voor toege past natuurwetenschappelijk onderzoek (ƒ1.352.683), het herstel van industriële oorlogsschade (ƒ13.500.000), de bijdrage aan de organisatie voor T.N.O. (ƒ1.848.593) en het herstel van door oorlogsgeweld ver woeste waterbouwkundige werken te Rot terdam (ƒ4.000.000) komt het totaal-gene raal op ƒ274.981.106. Het weer in beeld meente Alphen en Riel, ongeveer tien kilo meter te Zuiden van het vliegveld Gilze Rijen, nabij het gehucht Kwaalburg. Het toestel drong ongeveer een meter diep in de grond en geraakte in brand. De heer Jansen moet op slag dood zijn geweest. Men vermoedt, dat hij getracht heeft zich per parachute te redden. Dc kap was van het toestel af en de riemen, waar mee de vliegers zich aan de stoel vast binden, waren losgegespt. Het ongeluk is op ongeveer duizend meter hoogte gebeurd, zodat de heer Jan sen, indien hij daartoe in staat was geweest, het toestel nog per parachute had kunnen verlaten. De bestuurder van het toestel, dat in aan raking kwam met dat van de veronge lukte. slaagde er in op Gilze Rijen te lan den. Deze machine was licht beschadigd. De bestuurder was zeer overstuur. Het stoffelijk overschot van de heer Jansen is naar Tilburg, waar hij woonde, overgebracht. Hij was gehuwd en had een zoontje. Voor de oorlog ontving dc heer Jansen op Soesterberg een opleiding tot sergeant vlieger. Hij was voordien marconist bij het Algemeen Nederlands Persbureau. Na de oorlog kwam de heer Jansen als instructeur in dienst van de toen pas op gerichte Rijksluchtvaartschool. Toen chef instructeur Postma verongelukte werd de heer Jansen hoofd-instructeur. Hij heeft enige malen 'n twee-motorige „Beechcraft" voor de R.L.S. over de Oceaan naar Ne derland gebracht. Deze toestellen werden als onderdeel van de Marshall-hulp aan ons land toegewezen. Nieuwe geallieerde wet tegen Duitse herbewapening Groter industriële vrijheid BONN, 8 Mei (Reuter). De Gealli eerde Hoge Commissie heeft vandaag een wet uitgevaardigd, die herbewapening van Duitsland onmogelijk moet maken, doch met inachtneming van dit doel de Duitsers een zo groot mogelijke industriële vrijheid laat. De uitvoering van deze wet zal wor den opgedragen aan de militaire veilig heidsraad, die binnenkort zijn hoofdkwar tier te Koblenz zal vestigen. De v/et lang en .gecompliceerd. Zij bevat artikelen, vier schema's en rege lingen, die tezamen 21 pagina's beslaan en zij vormt de samenvatting van alle vroe gere wetten van de Westelijke gealli eerden met bterekking tot de Duitse in dustrie. Bij deze wet wordt het de Duitsers ver boden alle soorten oorlogsmaterieel te ver vaardigen. OQk is het de Duitsers verboden vliegtuigen èn vliegtuiguitrustingen te vervaardigen, zomede alle toestellen en materieel, die gebruikt kunnen worden voor opleiding van personeel in de han tering van oorlogsmaterieel. Krachtens het tweede schema wordt het -de Duitsers verboden primair magnesium, synthetische rubber en synthetische olie of benzine te produceren. Het derde schema noemt de industrieën, waarvan de pro ductiecapaciteit en de productie-installa ties niet mogen worden uitgebreid zonder toestemming van de Hoge Commissie. Deze industrieën zijn de scheepsbouwnijverheid en. de fabrieken van chlorine, kogel- en rubberlagers, synthetische amoniak en alu minium en de staalindustrie. Volgens de wet mag Duitsland voorts geen vrachtschepen bouwen, die meer dan 7.200 bruto register ton meten en die een grotere snelheid hebben dan 12 knopen per uur. De te bouwen tankschepen zijn aan dezelfde beperkingen onderhevig, ter wijl visserschepen niet groter mogen zijn dan 650 brt. en niet sneller mogen lopen dan 12 knopen. Voor kustvaartuigen zijn de grenzen 2.700 brt. en 12 knopen. In de wet worden voorts talrijke types machinewerktuigen en andere rnetaalbe- werkingsmachinerieën genoemd, die niet mogen worden geproduceerd, alsmede elec- tronische buizen, cryptographische ma chines en radiomaterieel. Hoewel de algeemene luchtdrukverdeling in onze omgeving nu al enige dagen hei zelfde. beeld vertoont, zijn er toch enkele kleineYe veranderingen gaande, die bete kenis hebben voor het verdere dveersver- loop in ojis land. Het gebied met hoge barometerstanden boven Scandinavië heeft zich iets in Zui delijke richting verplaatst, terwijl in Zuid- Frankrijk de luchtdruk een weinig gedaald is. De activiteit van hét front, dat ons de laatste dagen nu en dan regen bezorgde, gaat nu langzaam af nemen. Het einde van het zwaar bewolkte weer, waarbij af en toe regen valt, begint dan oojz in zicht te komen, mede als gevolg van het feit, dat drogere lucht, uit Rusland afkomstig, bezig is over Duitsland naar onze omgeving door te dringen. IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en vroege ochtend plaat selijk mist. Overigens bijna overal droog weer met enkele opklaringen. Zwakke tot matige Oostelijke wind en iets hogere middaetemperatuur. 10 Mei: Zon op 4.55 uur, onder 20.18 uur Maan op 3.04 uur, onder 13.12 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 9 Mei: Hoog water: 9-38 en 22.20 uur. Laag water: 4.51 en 17.31 uur. Woensdag 10 Mei: Hoog water: 10.58 en 23.39 uur. Laag water: 6.03 en 18.55 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1