c Echte paarden en echt „wapengekletter' op gras-schaakbord van Watervliet I .Clowntje Rick De dood van dr. Leidekker Vrijdag 12 Mei 1950 FRIES PINKSTERFEEST NADERT Optocht van de „stukken" door Beverwijk en Velsen-Noord Nu de Tweede Pinksterdag en daar mee de „Frïezendei" in het sportpark Watervliet naderen, wordt er meer bekend omtrent het levende schaak spel", dat de Beverwijkse vereniging „Us Memmetael" daar gaat organise ren. De heer P. Veldheer speelt de „Hollandse" partij tegen zijn schaak collega Kramer uit Leeuwarden en de organiserende vereniging, die nog met verschillende problemen worstelt, zal proberen dit gecostumeerde schaak spel niet alleen leerzaam voor de des kundige maar ook en vooral aantrek kelijk voor de niet-schaker te maken. Vandaar dat de 32 „stukken" de strijd tegen elkaar zo echt mogelijk zullen aan binden op het. 48 vierkante meter grote „bord": een met speer bewapende pion die bijvoorbeeld de vijandelijke dame aanvalt en haar doet sneven, kan er op rekenen dat de dame voornoemd ook inderdaad ondersteboven gaat en zelfs per brancard wordt weggedragen; als de winnende ko ning aan het eind van de partij het zwaard van zijn capitulerende tegenstander in handen heeft gekregen is ook daarmee de werkelijkheid zo dicht mogelijk benaderd. De paarden, die in het spel voorkomen zijn echte rossinanten eigendom van de vereniging „De Zaanse ruiters" en de torens worden hele bouwsels van zo'n 2 y2 meter hoog. De accomodatie op het „Watervliet"- terrein zal plaats bieden aan 2500 belang stellenden, die behalve het schaakspel nog een kaatswedstrijd, de Haarlemse cabaret groep „De bürlue fen it streekje" (de bu ren uit het straatje), een volksdansensem ble uit de Friese hoofdstad en een poppen kastvoorstelling van Barend v. d. Veen zullen zien en horen. Dat laatste meer speciaal voor do kinderen, die in een be lendende speeltuin hun vertier kunnen zoeken tijdens het programma voor de volwassenen. De explicatie van het schaak spel zal in het Hollands gegeven worden. „Stoet der stukken" Aan dit voor Velsen nieuwe festijn gaat een optocht van alle deelnemers door Be verwijk en Velsen-Noord vooraf. Van de Koningstraat trekken alle „schaakstukken" en de overige deelnemers aan de Friezen- dag naar het Watervliet-terrein aan de Wenckebachstraat. Deze gebeurtenis, waarvoor onder de Friezen van heel Noordholland grote be langstelling bestaat, heeft de volledige medewerking van de Hoogovens, die haar sportpark en enige medailles beschikbaar stelde en "de kans is groot, dat ook de Hoogovenharmonie ter opluistering aan wezig is. Zodat slechts het weer dit Pink sterevenement in de war kan sturen. ADVERTENTIE <DOOOOOOOOO00OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOQOOOQOOOOO Beverwijk B.L.O.-tentoonstelling met filmavond besloten Dè expositie in de Beverwijkse „Emma- school", de school voor Bijzonder Lager Onderwijs, die ..Woensdag en Donderdag aan het Moensplein te bezichtigen was, is Donderdagavond in het zaaltje naast de Gereformeerde Kerk gesloten met een filmavond. De hoofdonderwijzer 'de heer W. de Hoop sprak hierbij het openings woord, waarbij hij tot.zjjn. vreugde kon. mededelen dat zowel de 'tentoonstelling als de filmavond zich in een goede belangstel ling hebben mogen verheugen. Allereerst werd de film „Amsterdam, de school, het zorgenkind" vertoond,, die een beeld gaf van de zorg voor het geestelijk misdeelde kind in de hoofdstad. De heer A. Tqnnernan uit Amsterdam verzorgde de explicatie. De heer J. Faber was ook deze avond present en draaide een film over de vorige B.L.O.-tentoonstelling. De wethouder van onderwijs en sociale zaken de heer N. Passchier, die deze bij eenkomst sloot, bracht allereerst dank aan allen die hadden meegewerkt het geheel te doen slagen en hij constateerde dat er ont zaglijk veel liefde nodig is om de kinderen van de B.L.O.-school bij te brengen, wat er op de tentoonstelling werd getoond en ieder die de tentoonstelling heeft bezocht heeft vaak verbaasd gestaan bij de bereik te resultaten. „LOGEMENT DE VREUGDE" In het Kennemer Theater zal de toneel vereniging „Havenkwartier" op Maandag 15 Mei op haar laatste avond in dit sei zoen het toneelstuk in drie bedrijven van A. Bromet „Logement de Vreugde" voor het voetlicht brengen. De accordéonband „La Favorite" zal op deze avond de entre- acte muziek verzorgen. Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 12 MEI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Bittere rijst. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Het avontuur begon in Bombay. W. B. Theater, 8 uur: Western Union. Corso Theater (Castricum), 8 uur: Onder het asphalt van New -York. ZATERDAG 13 MEI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Bittere rijst. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Het avontuur begon in Bombay. W. B.-Theater, 8 uurr „Western Union". Corso Theater (Castricum) 7.15 en 9.30: Onder het asphalt van New York. Loodgieters en fitters zagen „Een beetje zonneschijn" Voorafgegaan door de Beverwijkse Har moniekapel arriveerden de congresseren- de loodgieters- en fitterspatroons Donder dagavond in het Kennemer Theater, waar overdag de eerste congresdag vlot verlo pen was, zodat de deelnemers dus 's avonds het volste recht hadden op een gezellig samenzijn. Het Nederlandse Cabaret, on der leiding van André Carrel, heeft daar voor gezorgd met „Een beetje zonne schijn". De congressisten werden welkom geheten door de heer Langkamp, waarna dè conférence al direct insloeg bij het vrij luidruchtige publiek. De operette klanken, die de accordeon-pianist Joop Terwijde aan zijn schippersklavier wist te ontlok ken waren eveneens naar de zin; vooral de imitaties van een mondharmonika, een bioscooporgel en een „pierement" kregen bijval. Het geheel werd afgewisseld met ver schillende sketches, waarvan vooral de perikelen van een belastingbetaler veel hilariteit verwekten. Een ernstige noot werd in dit non-stop programma niet ver geten, hiervoor zorgde Marianne v. d. Berg met haar liedje over een Rotterdams jongetje. De tenor Luc Willems droeg met zijn zang er toe bij het geheel te doen slagen en het accordeon-duo „De Corita's" ver overde met bekende nummers de zaal stormender hand, zodat zij een extra toe gift moesten geven. Een gezellig bal, waarbij Roemers band de muziek verzorgde, heeft tot diep in de nacht vrolijkheid in het Kennemer Theater gebracht. Goed spel in het K.S.A.-gebouw Voor de leden van het R.K. Vrouwen centrum Beverwijk heeft het toneelgezel schap „Dindua" uit Alkmaar Donderdag avond in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk een uitstekende opvoering gegeven van het toneelstuk „Regina" van de hand van A. Broere. Dit stuk behandelt een belangrijke epi sode uit het leven van Regina v. d. Meu- len, eigenaresse van de Regina-hoeve, een vrouw, die een zwaar-heerszuchtige na tuur heeft, en als een feodale gravin op haar boerderij leeft. Zij grijpt zowel het particuliere leven van haar pachters, als in het leven van haar pleegdochter in, welke laatste zij wil verplichten met haar zoon André te trouwen. De pleegdochter heeft echter een eigen willetje en het con flict is er: de jongedame is verliefd op Marcel, de zoon van de pachtboer Van Hoofd. Als Regina op zeker moment het enige stukje land in de nabije polder dat zij nog niet in handen heeft en dat door een oude bohémien „dokter" Aart Donus is geërfd, wil kopen, ontmoet zij tegen stand. Tegenstand verwekt door haar pleegdochter, die de oude man tijdig in lichtte. Met deze geschiedenis, die volgens de wetten van de conventie verloopt en na tuurlijk een goed einde vindt, heeft „Din dua" wel eer weten in te leggen; ondanks de vrij drakerige scènes werd er krachtig en beheerst gespeeld. Van de medewerkenden moeten we al lereerst mejuffrouw T. Bleeker wegens haar uitstekende vertolking van Regina, een compliment maken voor haar spel en goede rolkennis. Ook de vagebond, dokter Aart Donus, de heer R. Mosch, was uit stekend op dreef en de heer N. Jonker als eerste knecht, deed met mejuffrouw R. Admiraal als de pleegdochter niet veel voor hen* onder, al waren zij in het eerste bedrijf iets te stroef. Hoewel André, de zoon van Regina, in vergelijking met zijn moeder, te oud leek, speelde de heer J. Kerssens deze rol zeer vlot en aanneme lijk. Rest nog te vermelden dat „The Dio's" de entre-acte muziek verzorgden. In het welkomstwoord deelde de voorzitster me vrouw Van Zutphen mede, dat het Vrou- wencentrum op Zaterdag 15 Juli in de K.R.O.-studio een bonte avond zal bij wonen. ROND DE BRIDGETAFEL Woensdagavond had de technische com missie van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" voor de wedstrijden welke in het „Witte Kruis" badhuis werden gehouden, zowel enkelwedstrijden volgens het HoweU- als van het Scheveningssysteem op het pro gramma gezet. De uitslagen luidden: Howell systeem groep I: 1. heren SpruitBakker 37 m.p.; 2. heren TabakHoogeboom 36 m.p. 3. heren Bosvan Balen 36 m.p.; 4. heren BloemendaalHoogeboom 33li m.p.; 5. heren BerleeHoogeboom 3114 m.p.; 6. heren W. en G. de Boer 29V- m.p.; 7. heren Krab Tabak 2814 m.p.; 8. heren Tandv. Essen 20 m.p. Groep II: 1. dames van EssenTabak 36 mp.; 2. dames ReymerSchaafsma 35 mp.; 3. dames HamelSchaafsma Jr. 3414 m.p. 4. heer en mevrouw Thomas 34 m.p. 5. heren GrootOosterveen 3014 m.p.; 6. heer en mevrouw Winkel 2814 m.p.; 7. heer en me vrouw v. d. Capelle 28 m,p.; 8. heren Groot v. Groningen Sr. 2514 m.p. Scheveningssysteem. NoordZuid: 1. heren GeldermansKleine 38 m.p.; 2. mevrouw Tabakheer Biben 3114 m.p.; 3. heren Tuin man—Tabak 26 m.p.; 4. heren Kruyf—Kles- ser Sr. 24'i m.p. OostWest: 1. heren Hoen —Hamers 3214 m.p.; 2. heren Stiphoutv. Groningen Jr. 2714 m.p.; 3; heren Stalzde Lalyene 25 m.p.; 4. heren v. Zonv. Zutphen 24 m.p.; 5. mevrouw Kokheer Rijman 11 m.p. ADVERTENTIE L1AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA. Presenteert met trots van VRIJDAG t/m DONDERDAG dus 7 dagen THALIA (Het theater met de beste films) DE WERELDBEROEMDE, OVERROMPELENDE SUCCESFILM DE DERDE MAN (THE THIRD MAN) JOSEPH COTTEN - VALLI - ORSON WELLES - TREVOR HOWARD DE BESTE FILM VAN HET JAAR (Toegang 14 jaar) CITERMUZIEK van ANTON KARAS (HARRY LIME THEME) AANVANGSTIJDEN: Vrijdag en Maandag t/m Woensdag 8 uur, Zaterdag, Zondag en Donderdag (Hemelvaartsdag) 7 en 9.15 uur. VOORVERKOOP op de dag der voorstelling van 11-12 uur aan het theater. Zondag matinée 3 uur de spannende avonturenfilm TEX BIJ DE PADVINDERS Donderdag (Hemelvaartsdag) matinée 3 uur STAN LAUREL - OLIVER HARDY in een lachfilm voor jong en oud PECHVOGELS VERWACHT: het opzienbarende filmwerk „IK BEN EEN KLEURLING" TTTTTTffTTTfTHTTTTTTTTTfTTTTTT VTTTTTTTTTVTTTTTTTTTTTV Castricum De heer H. W. Arents te Santpoort is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Bodegraven. Ds. De Kluis die het beroep naar de Gereformeerde Kerk van Santpoort aannam, wordt in de morgendienst van Zondag 9 Juli bevestigd door dr. W. G. Harrenstein, emeri tus predikant te Amsterdam. In de middag- dienst zal de nieuwe leraar zijn intrede doen. Ds. W. A. B. Hagen te Kerkdriel is be roepen als derde predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Beverwijk. DE „BRICAS'-BEKER NAAR VAN KLEEF-KOSSEN. Toen de 32e drive van de Castricumse bridgeclub „Bricas" Dinsdagavond gespeeld was bleek, dat het koppel Van Kleef-Kos- sen voor het derde achtereenvolgende jaar de beker, waar voor 32 drives lang ge speeld was, had gewonnen. Het kop pel behaalde in totaal 4555 punten, met niet minder dan 382 y2 punt voorsprong op het koppel Klaasse-Morelis, dat 4172% punt behaalde, De laatste drive leverde een fraaie over winning voor het koppel De Jong-Peys op met 147 punten, waardoor zij in de totaal stand naar de zesde plaats klommen met 3965 punten. De bekerwinnaars bezetten met 140 punten de tweede plaats. De der de plaats was voor het koppel G. Peys- Tolik met 135% punt In de totaalstand be zet dit koppel de laatste plaats met 3655% punt. Op de sluitingsavond op 10 Juni zullen de winnaars van de beker gehuldigd wor den. GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden: 1 paar glacé dameshand schoenen, 1 paraplu. Verloren: een damespolshorloge, een ceintuur, een bruine portemonnaie inhou dende 3,50. Inlichtingen elke Dinsdag en Vrijdag van 1 tot 6 uur aan de politiepost. Dorpsstr. 1. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Gerardus Theodoras, z. van G. A. Kaandorp en A. M. Meijne, van Eg- mondstraat 9 ONDERTROUWD: Dirk Seubring te Castricum en Maria Josephina Sanders te Castricum: Jacobus Kloes te Heemskerk en Hendrika Cornelia de Vries te Castricum; Cornells Johannes Kuijs te Castricum en Elisabeth Catharina Twisk te Castricum; Cornells Henricus Beentjes te Heemskerk en Adriana Gerarda Zonneveld te Castricum. GEHUWD: Balthazar Lute wonende te Castricum en Margaretha Maria van Westen, wonende te Alkmaar. OEVERLEDEN: Leendert van den Berg, oud 84 j., wedn. van H. Wessels, wonende te Heiloo; Jacoba Margaretha Rozing, oud 40 j.. geh. met G, C. Kossen, wonende te Castri cum. overleden te Alkmaar; Cornelis Zonne veld, oud 64 j-, landbouwer, wedn. van J. van Wenen, wonende te C.astricum. Heemskerk A.D.O. '20 gaat haar zesde lustrum tegemoet Onder leiding van de heer J. Belker hield Donderdagavond de R.K. Sportver eniging ADO '20 haar jaarvergadering in het Heemskerkse KSA-gebouw, waar vele leden aanwezig waren. De penningmeester, de heer N. Tuijn, gaf een overzicht van de financiën en deelde mee dat over het jaar 1949 7.566,44 werd ontvangen, waarnaast uitgaven tot 6.-487,39 stonden. De begro ting voor 1950 van inkomsten en uitgaven sloot met een bedrag van 5695,Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat de voetbalvereniging thans 161 leden telt. Daar de vereniging op 21 Mei 30 jaar zal bestaan werd alvast het feestprogram ma besproken. De dag zal begonnen wor den met een H. Mis voor de overleden leden, waarna gemeenschappelijk ontbijt zal volgen. Des middags zal een voetbal wedstrijd worden gespeeld. Dinsdag 23 Mei en Woensdag 24 Mei zullen twee feest avonden plaats hebben, respectievelijk voor de leden en de donateurs. Bij de bestuursverkiezingen werden de aftredende leden N. Schous, J. Veldhuis, N. Twijn en P. Koopman herkozen, waarnaast de heren C. Koedijk, J. Kloes, C. Beentjes en B. v. d. Kolk zitting namen in de elftal commissie. K. A. V.-FEESTA VOND In café ,,d' Oranjeboom" werd Donder dagavond een feestavond gehouden voor de afdeling Heemskerk van de Katholieke Arbeiders Vrouwen. Mevrouw Beentjes- Tjeertes heette allen hartelijk welkom. Mevrouw Pekel-de Ruyter hield hierna een lezing over „Natuurlijke moederschap en moederschap in de natuur", welke cau serie met grote aandacht werd gevolgd. Nadat kapelaan Buffing een kort woord had gezegd over „Hulde aan de moeder schap van Maria" werd de avond verder doorgebracht met muziek, zang, declamatie en toneel. Het was een intieme avond en na afloop bracht de presidente dank aan allen die hun medewerking hebben ver leend. Valsheid in geschrifte In 1945 had een vervoerde^ - ren een boekhouder in dienst Var' de cijfers uit een kasboek onïn°n*:~- wijze in een ander boek «i/0! men tot de conclusie moest •'-• minder winst geboekt wac j?rnet!| fe* lijkheid het geval was. ToïV® Ifl gedaan moest worden voor dP deelde de vervoerder men a 5.100 had bedragen, doch de droeg 11 000. De mspeeti" 2 lingen stelde een onderzoek in7 dat uitgaven van ƒ6.05 en Ji4i waren voor 695 en 4go Donderdagmorgen stonden 6. en de boekhouder voor de Ha... ïrv<tt> bank terecht. Tegen eerstïS*"» (1' de officier van justitie een voor» gevangenisstraf van een miana geldboete van 300 subsidiair hechtenis en legen de boekhoud maanden gevangenisstraf. r De verdediger van de'boekw H. J. M. Tonino merkte op d,, - eerlijk voor de feiten uitkomt S4" de valsheid in geschrifte senWaj vervoerder ter wille te zijn Voo,5 I® Uitspraak 25 Mei. Kinderboek overgeschreve, De zich noemende letterkundi» tigjarige W. de O had ziob B!on> opnieuw voor de Haarlemse ronhtu.:! verantwoorden. Enkele maanden ÏÏL was hij aangehouden, omdat hii b van anderen had overgeschreven m onder zijn pseudoniem had verketïi omdat hij een bedrag aan geld ij len. Thans was een geval aangebmR Dordrecht. De G. had „Kwikkie's aïï ren" van mevrouw F, de Klerk-Zubli 2. geschreven en de naam „Kwikkie" ver- derd in „Vlinderico". Een uitgever* Dordrecht had hem hiervoor 50 bet-ar Als getuigen werden gehoord eenTr reclasseringsambtenaren en de pleeev--- van verdachte, die van mening waren t verwacht kan worden dat de jongero^ een goede toekomst tegemoet zal gaan r hij kort geleden een straf heeft onderzat De officier van justitie eiste een i?T boete van 30, subsidiair 18 dagen en es voorwaardelijke straf van drie maand* De verdediger mr. Ali Cohen verzi een gecombineerde straf, zoals geëist iu- te leggen. De stoomvaartmaatschappij „Nederiïpj- bestaat morgen. Zaterdag 13 jjei u-- jaar. De directie houdt die dag van lp uur een receptie in het Scheepvaarthuü Amsterdam. SCHEEPVAART Voor de kinderen WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE D.E.M.-athleten aan de start Op Zondag 14 Mei komen enige D.E.M.- athletes en -athleten uit op de Nationale wedstrijden, welke te Utrecht georgani seerd worden door de Atletiekvereniging Hellas. Tevens trekt die dag een grote ploeg dames en meisjes naar Zaandam om deel te nemen aan de wedstrijden, welke geor ganiseerd worden door de athletiek-ver- eniging Zaanland. De meisjes komen op deze wedstrijden uit in competitie-verband. Tjonge.dat was een zware tocht! In het geheimzinnige half duister werkte Rick zich hijgend en blazend naar boven. De treden waren ook zo'n eind van elkaar. bij iedere trede moest hij zich met handen en voeten naar de volgende werken. Maar hij gaf het niet op. Nu en dan rustte hij eens even uit en dan ging hij een ogenblikje op de trap zittenom nieuwe krachten te vergaren. En dan ging hij weer vol moed verder. Eindelijk bereikte Rick het eind van deze eerste trap. Hij kwam bij een vierkant gat en toen hij zijn hoofd er bovenuit stak, zag hij een vloer van oude, halfvermolmde planken. „Nou, dat ziet er aardig stoffig uit!" vond Rick. „Hier wordt zeker nooit eens stof afgenomen. Maar dat hindert me niet. Ik geloof, dat ik al hoog genoeg in de toren ben geklommen!" Hij stapte van de trap op de vloer en keek rond. Abbedijk, 10 v. Philadelphia n. Baltimore. Alnati. pass. 10 Ouessant. Amstelland, 9 v. Las Palmas. Arendsdijk, 10 v. Santos r.. Montevideo. Aldebiran, 10 v. Narvik te R'dam. Arkekliik, 10 te Antwerpen v. Houston. Alckrumdrik, 10 v. Philidelphia n. Baltimore. Alcyone. 10 te Rio de Janeiro. Algenib. 10 v. Rio Grande n. Itajai, Alknid, 10 te Santos. Alphaccs, 10 pass. Kp. Trio n. Baliia. Amstelstad, 11 te Londen v. Galveston. Ardea. 9 v. Kingston n. Belize. Atlas. 10 v. Cadiz n. Sevilla. Aalsdijk, 10 780 rn. W.t.Z, Scilly. Alamak, 10 v. R'dam n. I-Iarnburg. Alblasserdijk, 10 200 m. N. Terceira. Aludra, 10 te Bremen v. R'dam. Amsteldijk, 10 v. Hamburg te R'dam. Breda. 11 verw. Antofagasta. Black Gull. 11 te R'dam v. New York. Bloemfontein, 10 230 in. W.ZW. Elisabeth baai. Boskoop, 10 480 m. NO. Flores. Blommersdi.ik, 10 v. Londen te Anwerpen. Ceram. 10 v. Port Said n. Genua. Cuanza, pass. 10 Sabang. Delft, 11 te Puna. Duivendrecht (t), 10 140 m. O.NO. Fernando Noronha. E'emdijk, 9 v. Balboa. Erlam. 16 625 m. O. New York. Esso Amsterdam (t)10 70 m. W.t.Z. Scilly. Gaasterkerk, 11 te East London v. Port Elisabeth Garoet, 11 te Makassar v. Probolinggo. Gooiland. 10 v. Las Palmas. General M. B. Stewart (tr.), 10 1050 m. O.ZO. Guardafui. General L. Hershey (tr.). 9 v. Djakarta n. R'dam General S. D. Sturgis (tr.), 10 1100 m. O.ZO. Guardafui General W. M. Black (t). 11 200 m. O. Malta. Groote Beer, 10 350 m. O.ZO. Guardafui. Grootekerk, 10 80 m. Z. Kp. Blanco. Hoogkerk, 1 te Port Soedan. Heelsum, 11 v. Ciudad Trujillo n. Port of Spain Helicon. 10 v. Curacao n. Maracaibo. Hercules. 10 v. Gibraltar n. Lissabon. Hector, pass. 10 Dover. Helder. 10 pass. Kp. Real. Hestia, 10 110 m. N. Terceira. Ittersum, 10 te Baltimore v. Narvik. Jch. v. Oldenbarnevelt, pass. 10 Algiers. Jagersfontein. 10 v. Dar es Salaam n. Zanzibar. Japara L.. 10 te Diakarta v. Cheribon. Joost v. d. Vondel. 10 260 m. W.t.Z. Lizard. Kamerlingh Onnes. pass. 10 Finisterre. Keilehaven. pass. 10 Fimsterre. Kelbergen. 10 pass. Majorca. Kota Gede. 10 bij Boma. Kertosono, v. Napier n. Balbao pass. 8 Cocoseil. Leersum, 9 te Takoradi v. Lome. Lekkerkerk. 10 te Genua. Loppersum, 10 v Palermo n. Bona. Larenbexg. pass. 10 Finisterre. Leerdam. 10 v. New York n. R'dam. Langlee Scott, 10 v. Genua. Leopoldskerk. 11 v. Bushire n. Koweit. Larenberg, 10 60 m. ZW. Finisterre. Lekhaven. 10 410 m. Z. St. Vincent. Lieve Vrouwekerk, 11 verw. Port Said. Laagkerk, pass. 10 Gibraltar. Marken, 11 te Karachi. Meerkerk. 10 v. Manilla n. Bangkok. Mentor, pass. 10 Bizerta. Modjokcrto. pass. 10 Point de Galle. Madoera, pass. 10 Gibraltar. Merwede. 11 te Antwerpen v. Le Havre. Malea (t), 10 v. Singapore n. Miri. Marpessa (t), 12 verw. Colombo. Milo, 11 te Soerabaja v. Semarang. Nigerstroom, 10 v. Boma n. Londen. Nieuw Amsterdam. 10 v. Southampton. Nestor. 10 te R'dam v. A'dam. Nieuw Holland, 10 te Djakarta v. Semarang. Nieuw Amsterdam, 10 15 u. v. Havre. Ophir, 11 v. Belawan n. Singapore. Ossendrecht, 8 te Livorno v. R'dam. Oranje, pass. 10 Daedalus rif. Ondina (t). 10 70 m. NW. Burling! Ovula (t). 10 te Singapore v. PJadju. Prins Willem IV. 10 v. R'dam n Chicafo Prins Willem v. Oranje, 7 v. Chicago n, S'di- Pygmalion. 10 anker baai Puerto Lacrui Roebiah, 10 te Belawan. Radja. II v. Houston n. Mobile. Raki. 10 v San Francisco n. Portland Rondo, 11 te Mobile v. New York. Reael, 11 verw. te Ternate v. Makassar. Rijn, 10 te Stockholm v. R'dam Salland, 10 v. Santes n. Montevideo, Slamat. 10 v. Madras n. Calcutta. Sloterdijk, 10 v. Makassar n. Semarang, Stad Maastricht. 10 v. Savona n, Gibraltar Stentor, pass. 10 Oran. Sumatra, pass. 10 Perim n. Djakarta. Schiedijk, 10 v Aden. Singkep, 10 v. Colombo n. Singapore. Sommelsdijk, 10 v. Lake Charles n, N. Orlejn Sigli, 11 v. Belawan n. Moelmein. Soestdijk, 10 130 m. W. Flores. Stad Arnhem. 11 verw. Huelva v. R'dam Straat Soenda, 11 verw. te Makassar v. Timlin. Swartehondt, 10 v. Menado n. Makassar, Stad Breda, 11 v. R'dam n. Hamburg. Stad Haarlem, 11 v. Vlaardingen n, Lulea. Samarinda, 12 te Madras verw. Sibajak, 10- 400 m. W.Z.W, Cocoseil, Tabinta (tr.), 10 bij Kp. Tcnez. Tiba, 10 dwars Gran Canarla, Tosari, 10 te R'dam v. Frcmantle, Tjitjalengka, 9 v. Hongkonk n. Singapore, Tarakan, 10 te Port Said. Tankhaven II (t), 10 anker rede Pt. Swettcnhn Tiberius, 13 verw. Mobile v. Demerara. Titus, 10 op de V/eser. Tjibesar, 11 te Kobe v. Osaka. Tjikampek, 10 360 m. O. Kp. San Thome na- Kaapstad. Utrecht. 10 v. Vancouver n. San Francisco. Van 't Hoff, 13 verw. v. Puerto Fndre n, DuKs Var Riebeeck, 10 v. Djakarta n. Singapore, Veendam, 10 900 m. O. Kp. Race. Winsum, pass. 10 Ouessant. Westland, 11 te A'dam v. Buenos Aires, Waterman, verm. 20 v. Djakarta n. E'clam. Weltevreden, 10 7 u v. Suez. Willemstad, 11 te Puerto Limon. Waal, 10 pass. Negril Point. Zwijndrecht, 10 pass. Ouessant. Zijpenberg, pass. 10 Kp. Palos. Zeeman. 11 8.15 u. v. R'd.im. Zeeland ssm., 10 bij Flamboroughheafl. KLEINE VAAM Actinia. 10 v. Antwerpen n. Kirkwal Barendsz, 11 v. Rouaan n. Londen. Bernina, 10 te Parijs. Batavier, III, 11 te R'dam. Constant. 10 v. Diëppe n. Grimsby. Elisabeth. 10 v. Hoogkerk n. London. Evertsen, 10 v. Norressundet te Zaanaam. Emke. 10 v. V/arnemunde te Kiel. Erdstaal, 10 te Alexandrië v. Izmir. ExDres, 11 te Antwerpen. Flandria, 10 v. La Blaye te Beckton. Hasewint. 9 te Malmo. Hoogland, pass. 11 Holtenau n. Kopenhagen. Import, 12 v. Antwerpen te R'dam vera. June, 10 v. Liverpool n. Belfast. Mies. 10 v. Londen te Rouaan. Nettie, 10 te Londen. Nassauhaven, 11 te R'dam v. Antwerpen. Nij en burgh. 10 te Stockholm. Okko Bosker. 10 v. Londen n. Rdam. Oise. 10 v. Poissy n. A'dam. Raoid, 10 v. Londen n. R'dam. Roif, 11 18 u. v. Antwerpen te Lissabon vera. Saba. 10 te Solversborg. Seaham. 11 te Harlingen. Tromp, 11 v. Dover n. R'dam. Trompenburgh, 10 te Bordeaux. Van Brake!. 9 v. Boness n. Goole. Veenenburgh. 10 v. Aberdeen n. Room. Wim, 11 te Honfleur. SLEErBEDRHf Zwarte Zee, 2 corvetten pass. 11 Kp. St. Vjfl Witte Zee, met 2 Vaartuigen 10 v. d. Cl)« Burubu. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 36) Och nee, als je er maar op let, vindt mevrouw Van Hem, die zo lang mogelijk wacht met vernieuwen en repareren. Want 't is toch o zo'n dure tijd. Misschien wil inspecteur Zopanje er wel eens een spijker inslaan, veronderstelt ze hoopvol, hè, een man in huis is toch zo gemakkelijk, al was het alleen maar voor de kleine reparaties. Maar inspecteur Zopanje kunt u de mat toch niet laten spijkeren, meent juf frouw Klaasje Bellen, hij heeft het immers reel te druk* met het onderzoek van dief stallen en moorden. Diefstallen en moorden? vraagt me vrouw Van Hem verschrikt, zou hij zich daarmee bezighouden? Natuurlijk, daarvoor is hij toch in- §pecteur. O, ik dacht dat hij voor het verkeer was, zegt mevrouw Van Hem teleurgesteld, om te zorgen dat de auto's niet tegen elkaar botsen. Dat doen de agenten. Och ja, je hebt gelijk. Wat dom van me dat ik daar niet aan gedacht heb. In de keuken gekomen giet juffrouw Klaasje Bellen het water van de aardappe len, terwijl mevrouw Van Hem de groente in een schaal doet. Opeens houdt ze op en legt een hand op de arm van haar huis genote. Zeg Klaasje, hoe kan inspecteur Zopanje nu moorden oplossen? Er wordt in onze goede stad immers niet gemoord? Nee, in Doorne gebeuren zulke dingen niet, stelt de jonge vrouw haar gerust, maar 't kan toch voorkomen. En dieven zijn er natuurlijk overal. Ja, ja, dat is zo, dieven zijn er overal, zelfs hier in huis. Denk maar aan de mui zen, zegt mevrouw Van Hem schalks, maar die nemen gelukkig niet. zoveel weg. Zo, nu de jus nog. Doe jij de pudding? Best. Ik zou het anders helemaal niet pret tig vinden, begint mevrouw Van Hem weer, als de inspecteur bij het oplossen van een moord gevaar liep. Het is nog zo'n jonge man, hij lijkt me erg onervaren. Stel je voor dat hij in handen van de Chinezen valt. Dat zijn immers de grote moordenaars. Ik ril als ik er aan denk. Maar Chinezen zijn net zulke mensen als wij, meent juffrouw Klaasje Bellen, ik geloof niet dat daar nu speciaal dé moordenaars vandaan komen. Kind, kind, hoe kun je het zeggen. Ik heb het altijd gelezen. Mevrouw Van Hem is niet van het tegen deel te overtuigen. Juffrouw Klaasje Bellen zet de schalen op de dienbak. Kom, zegt ze, laten we over iets vro- lijkers praten. Ik begrijp werkelijk niet hoe u er toe komt over zulke nare dingen te denken en te spreken. Mevrouw Van Hem buigt schuldbewust het grijze hoofd. Ik begrijp het eigenlijk ook niet. Mis schien komt het door de plotselinge dood van mijn bröer en het sombere weer. Ze kijkt naar buiten. De tuin biedt een trieste aanblik. De bomen staan ontdaan van hun groen kleed te wachten op de winter. Het is koud. Er zit vorst in de lucht. Niettemin is het slechts begin November. Kom, zegt mevrouw Van Hem ten slotte, laten we gaan eten. Aan tafel is haar verdriet blijkbaar ver dwenen. Ze babbelt levendig en opgewekt over het weer, de weinige wederwaardig heden die haar overkomen zijn en de be richten in de Doornse Koerier. Aan het dessert durft ze zelfs aan inspecteur Zopan je te vragen, of hij de mat met een paar spijkertjes in haar oude glorie wil herstel len. Ze dankt hem hartelijk als hij er in toestemt. Maar dan meteen, zegt hij, als ze klaar zijn, anders valt u er eerst nog over. Hebt u een hamer en wat spijkertjes? Ja, die heb ik wel. Ik zal ze even van de zolder halen. Mevrouw Van Hem dribbelt bedrijvig naar de deur, maar juffrouw Klaasje Bel len houdt haar echter tegen en zegt: Gaat u maar kalm op deze stoel zit ten. Ik zal het wel halen. U hebt de hele dag al zo hard gewerkt! Mevrouw Van Hem stribbelt nog wel wat tegen, doch haar huisgenote is een en al voortvarendheid, zodat ze tenslotte zuchtend op de stoel blijft zitten. In het rode kistje zit het, Klaas! roept ze nog. Och, het is toch zo'n behulpzame vrouw, verklaart ze aan Zopanje. Vanmid dag heeft ze me ook geholpen met het op doen van het eten. Dat is mooi, prijst Zopanje, u kunt wel wat hulp gebruiken, dunkt me. Ja, ja, knikt mevrouw Van Hem, ge lukkig dat er nog behulpzame mensen zijn, zoals u en Klaasje. Het vastnagelen van de mat is slechts een karweitje van drie spijkertjes en vijf tikken van de hamer. Weldra is Zopanje op zijn kamer weergekeerd, waar hij zijn tijd doorbrengt met peinzen en piekeren over de moord. Waar is Stroomer is de vraag die telkens weer terugkeert in zijn gedachtengang. Waar is Stroomer? Om elf uur gaat hij naar bed. Een wfel- velrdiende nachtrust wordt hem echter niet deelachtig. De opgestoken wind is een halve storm geworden, die hem urenlang uit de slaap houdt. Ergens in het huis moet bovendien een raam loszitten. Om de vijf minuten kleppert het. Als Zopanje ten slot te besluit te gaan onderzoeken welk raam het is, valt hij in een lichte slaap. Hij droomt onrustig en wordt met een schok wakker, als hij een deur dicht hoort slaan. Dat was beneden, meent hij, waarschijnlijk de keukendeur. Vlug schiet hij zijn kamerjas aan. Met zijn revolver in de hand sluipt hij naar beneden. Het geluid van de storm klinkt van veraf. Overigens is 't stil in huis. Zou men een poging tot inbraak doen? Dan hoort hij voetstappen in de bene dengang. Een kleine gestalte met een zak lantaarn in de Hand blijft verwonderd staan als ze de inspecteur ziet. 't Is me vrouw Van Hem. Bent u dat, inspecteur? Zopanje stopt vlug de revolver in de zak van zijn kamerjas. Ja mevrouw, ik hoorde een deur met een klap dichtslaan. Dat was de keukendeur. Ik moet hem gisteren niet goed gesloten hebben. Hij stond te klepperen, zodat ik wakker werd. Misschien heb ik hem te stevig dichtge trokken. Ik vind het anders erg atten u dat u ook even ging kijken. Als Zopanje weer op bed ligt, ïcjBgy de slaap niet vatten. Het is m.sscJM argwaan, die hem wakker houdt. mevrouw Van Hem weer beneden, zeker dat de deur niet stond te k epp Mevrouw Van Hem is altijd zeer p in het sluiten van haar deuren. Z eenmaal bang voor inbrekers, vreemd. Nog steeds heeft hij 2ee ,n ring voor de nachtelijke wand 8 mevrouw Van Hem. Evenmin weetJ de rode draad toegehoort. En Stroop hem ontsnapt! Op het nippertj®« y kan de man zich nergens verton wordt gearresteerd. Ik moet a geduld hebben denkt Zopanje^ alleen wat geduld, hij in slaap. hebben. Dan rail Om vijf minuten over "f' dl wakker door twee bescheiden j deur en de stem van mevrouw - 't Is vijf over acht inspecteur, ver slaap u niet hoor. wjer Als Zopanje om half negen aj verlaat, komt net juffrouw KlaaJ met een bord boterhammen de -e> Dat is nog eens attent, grap dat u mij het brood al op bed wo (Wordt vervoW

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6