c D Aandacht voor Afrika A Radio geeft Donderdag De radio geeft Vrijdag Periode van onzekerheid voor Europa STOFZUIGERHUIS „RITSA" PANDA EN DE MEE8TER43ELEERBE Nieuwe Uitgave: Woensdag 17 Mei 1950 IN DE WERELDPOLITIEK Er zou in de huidige wereldstrijd om uitbreiding en consolidatie der invloeds feren alle reden zijn om de bekende woorden van de Afrika-ontdekker Li vingstone te herhalen, waarmede hij het belang van het „zwarte werelddeel" aan Europa trachtte duidelijk te maken: „Ik ben zo vrij uw aandacht te vragen voor Afrika". Op het moment dat Livingstone deze woorden sprak begon de geciviliseer de wereld zich te realiseren dat daar vlak bij, onder hêt bereik van de Europese handelscentra, een enorm werelddeel zo goed als onberoerd lag te wachten op de genen die er voet aan wal durfden zet ten. Deze overweging was een verdere ontwikkeling van de thans zo lachwekken de zienswijze welke men in oude reisbe schrijvingen kan aantreffen en volgens welke Afrika „niets anders dan een on wrikbare hindernis vormt voor de scheep vaart op Indië". Later volgde de Westerse infiltratie in Afrika, die een verdeling van de belangrijkste Afrikaanse gebieden tussen de Europese mogendheden tot re sultaat had. Men bedenke daarbij evenwel, dat sinds de ontdekkingsreizen van Li vingstone nog geen honderd jaar verlo pen zijn en dat de civilisatie van Afrika in deze korte spanne tijds dus met een enorme snelheid heeft plaats gegrepen. Het in hoge mate geïndustrialiseerde Europa drong een volkomen in status nascendi verkerend werelddeel binnen. Het Afrika benoorden de Sahara was sinds eeuwen reeds in de middellandse Zee-cultuur opgenomen en kan dienten gevolge niet tot deze primitieve wereld gerekend worden, doch het enorme land bezuiden de Sahara, dat met zijn eilanden een oppervlakte van ruim 19 millioen vierkante kilometer beslaat en een in boorlingen-bevolking van ruim 100 mil lioen telt, werd door de Europese mogend heden economisch en politiek als een welkom achterland voor het naar grond stoffen hongerende Europa geannexeerd en sindsdien speelt dit werelddeel als zo danig een ondergeschikte, doch zeer be langrijke rol in de potentie van Europa. Van sta-in-de-weg tot aanhangsel, dat is een promotie die niet licht geschat moet worden! De infiltratie van Europeanen in Afrika nam indrukwekkende vormen aan: 2'A millioen wonen er thans in de verschil lende koloniale, mandaats- en dominium- gebieden, van wie alleen in de unie van Zuid-Afrika twee millioen. In dit wereld deel, dat met zijn tropische regenwouden, zyn savannen, zijn hoogvlakten, zijn step pen, zijn woestijnen en oasen en sub tropische plantengebieden een ware staal kaart van landschappen vormt en in zijn merendeels nog woeste gronden onbere kenbare rijkdommen aan mineralen* her bergt, is bij de verdeling van de wereld in politieke machtssferen een factor van grote waarde geworden. De ontwikkeling van dit werelddeel tot een autonome po litieke eenheid of conglomeratie zal een kwestie van eeuwen zijn, en voorshands ligt het nog passief in de maalstroom der strevingen, waarbij de invloed van het Westelijke, door Amerika en Engeland ge leide blok de zeggenschap heeft behou den, nadat de greep van de fascistische landen door de tweede wereldoorlog werd ontzenuwd. De Sovjet-Unie tracht op ver stolen en sluwe wijze agenten binnen te smokkelen in dit werelddeel, die de taak hebben de inheemse bevolking te door dringen van weerzin tegen de kapitalis tische moederlanden. Deze pogingen heb ben tot nu toe weinig succes gehad, doch er hebben zich de laatste tijd vooral in Zuid-Afrika tekenen gedemonstreerd van een gevaarlijke stroming der Europese machthebbers in de richting van een ge welddadige onderdrukking der inheemse zelfbewustwording, die in de gecivili seerde gebieden steeds duidelijker aan de dag treedt. En deze stroming miskent de tekenen der ontwikkeling, die niet alleen in Afrika maar in alle gebieden der we reld waar kolonisatie een zekere civili satie der inheemse bevolking tot resul taat had, zich onafwendbaar baan gebro ken heeft, namelijk de ontwikkeling des geestes die gelijkstelling der rassen als een zaak van natuurlijke rechtvaardig heid doet zien. De regering van Zuid-Afrika heeft door haar rassenpolitiek de inheemsen tegen zich in het harnas gejaagd en tracht deze weerzin te onderdrukken met middelen, die door de inlanders als volkomen on dragelijk worden gevoeld. Met name in haar mandaatsgebied Zuid-West-Afrika, het voormalige Duitse gebied, waar de bevolking een onmenselijke behandeling door de Duitse kolonisten had ondergaan, wekten de maatregelen der Zuid-Afri kaanse regering een heftige reactie en het was een predikant der Engelse kerk, Michael Scott, die pas zeer onlangs zijn stem verhief tegen de rechteloosheid waarin de zwarte bevolking van Zuid- West-Afrika was vervallen. Dit protest kreeg een internationaal-politiek aspect doordat de regering van Zuid-Afrika zich juist gereed maakte Zuid-West-Afrika te annexeren en het bij haar grondgebied in te lijven. De UNO heeft zich deze kwestie aangetrokken en de zaak dient thans bij het Internationale Gerechtshof in Den Haag, dat ook Michael Scott als vertegen woordiger van de inheemsen zal horen. Dit Hof zal beslissen over de vraag of de Unie-regering het recht tot annexatie heeft en zo niet, wie dan wel. De bedoe ling is dat Zuid-West-Afrika onder het beheer der UNO wordt geplaatst, wat ze- De afdeling Leeuwarden van het Nederlandse Rode Kruis heeft ter gelegenheid van het tachtigjarig bestaan een korte plechtigheid gehouden bij het Mercuriusmonument. Een overzicht tijdens de plechtigheid. ker gunstige gevolgen zal hebben voor de bevolking. Door het moedige optreden van Scott kan op die wijze wellicht wor den voorkomen dat de kiem van verzet, die in Afrika is ontstaan tegen de Euro pese infiltratie, ontwikkeld wordt tot een vreedzame actie tot gelijkstelling, ge volgd door een streven tot zelfregering in de verre toekomst. Op die wijze kan Afrika geestelijk worden behouden voor Europa, en zal het veel minder een voe dingsbodem kunnen zijn voor het com munisme, dat anders ontegenzeggelijk zich meester zou maken van de verongelijkte, primitieve gemoederen der inheemsen. Zo zou de UNO in dit geval een uiter mate zegenrijk werk voor de toekomst van de vrije wereld kunnen verrichten. J. L. ONTEIGENING EN EXTRA INKOMSTENBELASTING Nu in deze tijd, in het bijzonder ook tengevolge van de vergroting van vlieg velden en de uitbreiding van steden en dorpen de onteigeningen van landbouw gronden vrij vaak voorkomen, wordt de aandacht gevestigd op de uitspraak van de Hoge Raad van 26 April 1950, waarbij ons hoogste gerechtscollege besliste dat de extra inkomstenbelasting die een ont eigende tengevolge van de onteigening te betalen kreaa. door de onteigenende ge meente aan mem moet worden vergoed. Deze extra heffing van inkomstenbelas ting vindt hierin zijn grond dat de boer bij de onteigening als regel een gekapitali seerd bedrag krijgt toegekend als schade loosstelling. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuws. 9.45 Platen. 10.00 Kerkdienst. 11.30 Gewijde muziek. 12.15 Politiekapel. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Viool en clavecimbel. 13.40 Platen. 14.00 Reportage. 14.45 Fluit en piano. 15.15 Reportage. 16.00 Platen. 16.15 Reportage. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Kinderkoor. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Kamermuziek. 18.25 Reportage. 18.45 Leger des Heils-orkest. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 Kamerkoor en Bach-ensemble. 20.45 „Hemels en aards", causerie. 21.05 Platen. 21.15 Lichte muziek. 21.45 Orkest. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Orkest. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.45 Voor de vrouw. 8.50 Lichte muziek. „Naar het mu ziekconcours", causerie. 9.30 Semi-klassieke muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Concert. 10.30 Kinderkoor. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Platen. 11.20 Cabaret. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest en solist. 13.45 Disco-causerie. 14.30 Kamer muziek. 15.00 Voor zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 16.15 Platen. 17.00 Sportrevue. 17.30 Zuid-Amerikaans orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrach ten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Strijkorkest. 19.45 Voor de vrouw. 19.45 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio- philharmonisch Orkest en soliste. 21.15 „Valse meesters", hoorspel. 22.20 Dansorkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 Platen. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord van dè dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.30 Strijkorkest. 12.00 Promenade-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole-orkest. 13.45 Platen. 14.10 Piano. 14.40 Voordracht. 15.00 Cello-recital. 15.40 Voordracht. 16.00 Vrouwenkoor. 16.25 Platen. 16.45 Viool en piano. 17.15 Zang en piano. 17.30 Friese couserie. 17.45 Strijkkwartet. 18.15 Reportage. 18.30 Diaconessenkoor. 18.45 Zelfhandhaving en zelfverloochening, causerie. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.30 „Haak in". 21.00 Harp-ensemble. 21.20 Preekbeurt in Parijs, causerie. 22.00 Kamer muziek. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Kamerkoor. 11.10 Voordracht. 11.30 Platen. 12.00 Zang en orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansorkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 1420 Strijkkwartet. 15.00 Voordracht. 15.20 Platen. 16.00 Orgel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Pianoduo. 19.30 „Wat doen de Quakers", causerie. 19.45 Reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbesprekingen. 20.15 Platen, 20.35 Cau serie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.30 „Bij de duivel te biecht", hoorspel. 22.00 Buiten lands overzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. -;r iinr8"1'" Amerikaanse verkiezingscampagne begonnen (Van onze correspondent in New York). De politieke campagne van 1950 in de Verenigde Staten is ingeluid. De periode van strijd, speeches, betogingen en ge manoeuvreer zal zes maanden duren, tot 7 November, de dag waarop de kiezers ter stembus zullen trekken om het 82ste Con gres te kiezen: Alle 431 zetels in het Huis van Afgevaardigden en 35 zetels (een der de) van de Senaat. Het resultaat zal niet alleen de samenstelling van dat Congres bepalen, maar bovendien van grote in vloed zijn op de uitkomst van een nog be langrijke krachtmeting tussen de repu blikeinen en democraten, namelijk de ver kiezing van de volgende president der Verenigde Staten, precies twee jaar later. Voor ons Europeanen breekt thans een periode van onzekerheid aan. De Ameri kaanse politicus is niet van zodanig kaliber dat hij, aan de vooravond van de grote wedstrijd, zijn geweten zal volgen als dit hem in conflict zou brengen met wat de kiezers van hem willen horen en zien. Al zou hij het willen, dan zou zijn partij bestuur het hem niet toestaan, derhalve kunnen wij thans een vloed van maat regelen tegemoet zien, gebaseerd op senti mentele overwegingen, eenzijdig gericht op het beïnvloeden van zekere groepen kie zers. Aangezien de harde werkelijkheid nu eenmaal niet altijd prettig is te horen, zal menige broodnodige maatregel het afleg gen, of althans worden uitgesteld. In zulke omstandigheden is Europa nog steeds eer ste candidaat voor het hoekje waar de klappen vallen. Na enig voorspel in de vorm van enkele plaatselijke voorverkiezingen is thans de campagne pas goed losgebarsten. Presi dent Truman is juist terug van een „niet politieke" reis door de Verenigde Staten. Niet politiek, want officieel was het een zakenreis om de Ga-and Coulee dam in de staat Washington in te wijden. Maar de tocht voerde de president over een afstand van 6500 mijlen door het land in tien da gen, waarbij hij acht officiële speeches hield en vijftig tot honderd toespraken van enkele minuten van het balcon van zijn trein. Dit is een politieke techniek waarin Harry Truman bijzonder bedreven is, en waarbij hij zich kostelijk amuseert. Het wordt algemeen aangenomen dat hij er zijn onverwachte herkiezing in 1948 aan te danken heeft. Republikeins „spion" volgt Truman Intussen zaten de republikeinen niet stil. Een speciale „spion" volgde de presidentele trein per vliegtuig en stond bij iedere toe spraak tussen het publiek. Truman heeft hem bij zulk een gelegenheid zelfs voor een „drankje" uitgenodigd in zijn trein. Als resultaat van deze „spionnage" zullen de republikeinen iedere speech van de presi- dent terstond beantwoorden en, naar zij hopen, weerleggen. In zeker opzicht is het voor de democra ten gemakkelijker nu reeds in actie te komen dan voor de republikeinen. De democraten weten al met zekerheid wie hun candidaat zal zijn: Harry Truman voor herkiezing. De republikeinen zijn nog niet zo ver. Als voornaamste candidaten wor den beschouwd senator Robert Taft van Ohio en ondanks zijn tegensputteren generaal Dwight Eisenhower. Twee ande ren, Thomas Dewey en Harold Stassen, zijn evenwel ook zwaar aan het manoeuvreren. Dewey werd in 1948 als republikeins can didaat door Truman verslagen en het wordt niet onmogelijk geacht, dat zijn actie van thans niet op deze doch op de verkiezing van 1956 of 1960 gericht is. Hij is pas 48 jaar oud. De onzekerheid over hun candidaat ver andert echter niets aan de vier onderwer pen die de republikeinen als ammunitie om de democraten uit het zadel te wippen: 1. De aanklacht van een „zwakke houding" tegenover de communisten. 2. De aanklacht van volledig falen in China. 3. De aanval op socialisme en Fair Deal, een voortzetting van Roosevelts dirigistische New Deal. 4. Bezuiniging in de regering. Van deze on derwerpen is thans vooral de houding van de huidige regering tegenóver de commu nisten actueel. "Veel zal afhangen van het resultaat van de sensationele beschuldigin gen, uitgebracht door senator MacCarthy legen het State Department, waaromtrent thans een onderzoek door het Congres wordt ingesteld. Politiek Amerika speurt thans met arendsogen naar aanwijzingen uit welke hoek de wind waait. De eerste succesjes liggen aan republikeinse zijde, met name de voorverkiezing in de staat Florida. Daar werd een senaatszetel betwist door senator Claude Pepper die herkiezing zocht, en de jonge ex-marinier George Smathers. Bei den zijn democraten, en het ging slechts om het candidaatschap. Maar Pepper is een linksgeoi-iënteerde trouwe aanhanger van Trumans Fair Deal, en Smathers' campagne was gebaseerd op terugkeer naar „free en terprise". Smathers won met de ruime mar ge van 63.000 stemmen. De republikeinen kraaiden terstond vic torie, als was dit een aanwijzing dat het gehele land een ommezwaai had doorge maakt naar de principes van de republi keinse partij. De democraten riepen zich schor dat het resultaat slechts een gevolg was van plaatselijke factoren. Maar op één punt was iedereen het eens: De politieke praktijken gebruikt in de verkiezing te Florida, voorspellen een landelijke cam pagne waarbij de modder door de lucht zal vliegen. ADVERTENTIE Geschenk der Koninklijke Familie aan Engels koninklijk paar De Nederlandse ambassadeur te Londen heeft namens de Koningin en de Prins der Nederlanden en namens Prinses Wil- helmina aan het Engelse koninklijk paar een zilveren bloemenmand aangeboden. Deze mand behoort bij het geschenk, dat de koninklijke familie reeds eerder aan de koning en de koningin van Engeland ter gelegenheid van hun zilveren bruiloft heeft gegeven, namelijk een beplanting van bloembollen, die thans in de tuinen van het Buckingham Palace voor de eerste maal bloeien. De mand, bestaande uit vlechtwei-k, werd met de hand vervaardigd naar een bestaand model uit de collectie van Prin ses Wilhelmina en was gevuld met rose en donkerbruine orchideeën. ADVERTENTIE VOOR ALLE MERKEN ook reparatie GR. HOUTSTRAAT 132 Telef. 16693 Haarlem - t.o. Luxor Ook in huurkoop vanaf 2.50 per week. HOLLANDSE STOOMBOOT P 7 DIVIDEND In de te Amsterdam gehouden jaarver gadering van aandeelhouders der N.V. Hollandse Stoomboot Maatschappij is het dividend bepaald op 7 (oifv.). Het motorschip „Texelstroom" is voor 2.250.000 gekocht van een Deense reder. Twee oudere schepen zijn tezamen voor ruim 300.000 verkocht. Bij de tegenwoordige vrachtenprijzen is de directie van mening, dat ondanks de hoge kosten van nieuw gebouwde schepen 2000 per ton) deze toch rendabel ge ëxploiteerd kunnen worden. De devaluatie is van weinig invloed geweest. Voor de onmiddellijke toekomst zijn er geen plan nen om nieuwe schepen te bouwen. „General Black" morgen in Amsterdam Het troepenschip „General Black" wordt Donderdag 18 Mei te Amsterdam verwacht. Aan boord zijn het 5de bataljon van het garderegiment Prinses Irene en 5-9 RI. De ontscheping der opvarenden begint des morgens om negen uur. Mr. E. D. M. Koning overleden Te Eindhoven is in de leeftijd van 44 jaar overleden mr. E. D. M. Koning, directeur en mede-oprichter van Van Doorne's Automobielfabriek te Eindhoven. Mr. Koning was van 1932 tot 1938 werk zaam aan de afdeling nijverheid van het toenmalige ministerie van Handel en Nij verheid. In 1938 werd hij secretaris en in 1941 directeur van het Centraal Instituut voor Industrialisatie. In het begin van 1944 week hij uit naar Londen. Hij werd daar chef van de afdeling nijverheid en daarna waarnemend directeur-generaal van het Nederlandse ministerie van Handel en Nijverheid. Na zijn terugkeer in Neder land werd hij benoemd tot directeur voor handels- en industrieel beleid bij het mini sterie van Economische Zaken. In 1945 was hij gedelegeerde bij de conferenties voor herstelbetalingen te Parijs en Brussel. In 1947 trad hij uit rijksdienst en werd directeur van Van Doorne's Automobiel fabriek. Tweede Kamerlid stelt vragen over het plan-Schuman Het Tweede Kamerlid de heer Burger (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Bui tenlandse Zaken gevraagd of de minister bereid is mededelingen te doen, waaruit de houding van de Nederlandse regering kan blijken ten aanzien van het plan-Schuman, beogende 'n internationale voorziening in zake de Europese kolenproductie. Is het juist, zo vraagt de heer Burger, dat dit plan beoogt zich verder uit te strekken dan Frankrijk en Duitsland en met name ook tot de Benelux-landen en is de minister bereid te bevorderen, dat ten spoedigste deswege contact met onze Benelux-partners wordt opgenomen?Voorts vraagt hij de minister de mogelijkheden der te creëren internationale autoriteit te doen overwegen, liggende in de vorming ener internationale publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, zodat naast directe exploitatie- belangen ook aan de belangen en mede zeggenschap der werknemers en der ver- bruikerslanden de nodige aandacht wordt besteed. Het vervallen van verloven A Ontheffing van bepaling der Drankwet is mogelijk Krachtens een overgangsbepaling van de Drankwet 1931 zouden op 1 Mei ruim 400 verloven A (verkoop zwak-alcoholische dranken) vervallen, omdat zij niet stonden op naam van een natuurlijk persoon. Een groot aantal daarvan is gehandhaafd, om dat de lokaliteiten waarvoor zij golden, deel uitmaakten van een zogenaamde in richting voor maatschappelijk verkeer. Waar dit niet het geval was, kon op aan vraag een nieuw verlof worden verleend, indien het maximum aantal verloven in de desbetreffende gemeente nog niet was uit gegeven en ook overigens werd voldaan aan de eisen van het Drankwetbesluit 1932. Voor de localiteiten, die niet aan die eisen voldeden, omdat zij minder dan 35 vierkante meter vloeroppervlakte beslaan, is thans bij Koninklijk Besluit de mogelijk heid geopend om vóór 1 Augustus bij de inspecteur van de volksgezondheid, belast met de zaken rakende de Drankwet, ont heffing te vragen van deze eis. Verzoekers moeten sedert 1 Januari 1950 het bedrijf hebben geleid in de lokaliteit, waarvan op 1 Mei het verlof A verviel. Vestigingsverbod geldt niet voor de verkoop van consumptie-ijs Onlangs heeft de kantonrechter te Dord recht een groentehandelaar veroordeeld, die in zijn winkel consumptie-ijs verkocht zonder daartoe vergunning te bezitten op grond van het vestigingsverbod Kleinbe drijf. De kantonrechter grondde deze ver oordeling op een mededeling van de Kamer van Koophandel te Dordrecht, volgens welke in dit geval een vergunning nodig was, daar de verkoop van consumptie-ijs een aparte tak van kleinhandel betreft. De rechtbank te Dordrecht was het hier mee eens en bevestigde het vonnis van de kantonrechter. De Hoge Raad heeft thans overwogen, dat onder tak van detailhandel moet wor den verstaan een complex van onderne mingen, die op het gebied van de verdeling van waren eenzelfde terrein bestrijken. Zodanig terrein wordt echter niet bestre ken bij de distributie van een artikel indien deze in ondernemingen van onderling ver schillende aard pleegt te geschieden. Dit laatste is het geval bij de distributie van consumptie-ijs. Dit artikel wordt tegen woordig in tal van inrichtingen van zeer uiteenlopende aard aan het publiek ver kocht. Op die gronden heeft de Hoge Raad het vonnis vernietigd en de groentehande laar van rechtsvervolging ontslagen. 36. Toen de boef Honnepon nu iedereen uitnodigde om de handen maar eens om hoog te steken, bedoelde hij daar óók Panda en professor Kalker mee; en aan gezien het geen prettig gezicht is om zo'n machine-pistool op je gericht te zien, ston den nu al spoedig alle betrokkenen vlijtig naar boven te wijzen. „Hahahiho!" zei Chi Fon (want dat was zo zijn manier van lachen). „Mooi-mooi maken handje op! En nou oudwijsman vertellen gaan doen van plan zijn te gebruiken in hun poging tot ikke alles-allemaal weten doe van al die machinerie en als hij niet vertellen doen, dan mijn Honnepon maken hem ko gels in de oudwijshoofdDat was duide lijke taal, nietwaar? Zelfs de Geheime agenten Nooitgedacht en Fijntjes wisten nu precies waar zij aan toe waren. „Deze per soon is een waarlijke spion!" fluisterde Nooitgedacht tot zijn collega. En Fijntjes siste: „Dan moeten loij oné onmiddellijk terugtrekken! Vluchten! Wij mogen ons niet met spionnen bemoeien! Afmars! Over" Na deze belangrijke woorden keer den zij zich beiden als één Geheim-agent om en gingen er met rappe passen van door! „Vlucht maken! Schiet doen!" schreeuwde Chi Fon opgewonden. En aan gezien het Honnepon's beroep was om te schieten, deed hij er ernstig zijn best voor. Maar wat zou er nu gebeuren? Het pistool weigerde! Honnepon trok en duwde uit alle macht en staarde intussen in de loop om te zien of hij de fout zag maar neen, niets hielp. Kapot! Nog niet tevreden. De uih, bindingscommissie va„ voor het postverkeer t *«aï tiseh China tot de hup "te? veertien dagen Deze beslissing werd ming met zes tegen vier onthoudingen tegenwoordigers van de S*1 Ut van Tsjechoslowakiie besloten, niet deel te bbt» werkzaamheden va„ db*« tt,; zi.l van oordeel zij,, d»t j1* geen definitief karakter ïze b°t Waardigheid. Koning FariiP die onlangs gescheiden en!" EUk verloofd is, heeft Dinjda? 4 uitgevaardigd, dat zijn m1 de 19-jarige prinses'ftg* titelrechten en privile™, Jï.'a titelrechten en VIIVU uren tevoren had de ra? a Prinses gel«t *1. scheiden van'haa/^^1 jf echtgenoot, met wie zij et trouwd is. De echteUa thans in San Francisco in" Verto^ randum zegt koning familie een van de grondrh ,i" staat vormt en haar leden moeten zijn van gematigd^ Schuilen. Een Zweedse regerin,, heeft in een Dinsdag5£?* port de bouw van aKS?81* kelders onder de bergen a?2,5* tezamen 750.000 mensen ten. Het werk zou, met nog negen andere schuilkeldeT gebouwen, 530 millioen kronenw en tien jaar vergen. In vr™" de kelders voor diverse huurd kunnen worden, Ex-maarschalk. Jacques isorai Lemaire, de verdedigers van 2 schalk Pétain in zijn proces ri log, hebben bii de '-■? log, hebben bij •deTin^ Va'aSS een petitie tot revisie van he !2 Petain ingediend. De mioafeaï verzoek onderzoeken Klinkklaar. Het Amerikaanse deoarv. Vt? ,®"ltenlahdse Zaken K* „klinkklare onzin" de Russisch 'fe rmg van de hand gewezen, a!s« zie Amerikaanse deskundigen ken om luchtfoto's van deIS Russische grens te maken. ïa, 22 voerder van het departement v.2 de, dat de Perzische regering dene maanden geleden diverse bS landse maatschappijen, waaronfa, Amerikaanse, heeft aangezocht n luchtverkenningen in verband met Perzische ontwikkelingsprogramma dat geen contract tot stand is Zuivering. Volgens radio-Petrosavoto de regering van de Sovjet-rep-^ Karelië gezuiverd omdat d» pC op het gebied van de landbouw, detr bouw en de visserij niet snel gm worden verwezenlijkt. De voornaam ontslagen ministers zijn: Virolè (premier), Sakkeus (vice-prem® Malysjef (bosbouw en houtindustri en Lomof (visserij). Voorts is een ai tal andere prominente communis wegens onbekwaamheid ontslagen. ADVERTENTIE Onrustig, gejaagd! Mijnhardt's Zeouwtabltum sterken en kalmeren Uw zenuwen, Boeken over mail Onder de titel „De Jeugd vraagt Mui! schreef de pianolerares Joop H. .M. 3li een boekje, waarin zij op suggestieve w; haar ervaringen met jonge leerlingen v telt. Het is. zoals Sem Dresden in een i bevelend voorwoord zegt, een vernet van gevallen, analyses van kindergecad en van kinderzieltjes, die zij door dei ziekles heeft kunnen peilen. Het gaat over kinderen van 5!i tot 15 ji die met paedagogische vindingrijkheid muzielcbesef gebracht worden en aan muziekstudie worden gezet. Men kan deze ervaringen veel leren. Voor pasbei nende muziekpaedagogen bevat het boe tal van nuttige wenken, doch men kan tevens uit concluderen, dat elk geval nieuwe oplossing vraagt en de psycho'.; sche gaven van de paedagoog meer bete nen dan welke omlijnde methode ook. i handleiding heeft de schrijfster trow niet bedoeld te geven. Haar „methode" dat is zij zelf, haar b: zame geest, die men wel als voorbeeld stellen, maar vooral als een persoonlijke gaafdheid moet waarderen. Het boekji door de firma W. L. J. Brusse N.V. Rotterdam keurig uitgegeven en voor: van interessante muzikale „composi proeven" van de jeugdige leerlingen van schrijfster, Aan pogingen om aan de moderne Je belangstelling en liefde voor de rauzie» te brengen, ontbreekt het tegenwoordig lukkig niet. Bespraken wij hier re® door de uitgeverij „De Librije" te Haar. royaal uitgegeven kinderboeken over zart en Haydn. vertaald door W. Levtt naar het Amerikaans origineel van.1 Wheeler en Sybol Deucher, evenveel lol deze eerstelingen in de serie „JeuSü Muziek" kunnen wij geven aan net nummer van de reeks, dat gewijd is Beethoven, evenals de vorige twee een io speel en prentenboek, dat ongetwijfeld de jeugd zal worden verslonden. In de reeks Harmonia-Uilgaven k versum verscheen van de klavierpa™* Tom Schults een boekje getiteld'^act aanwijzingen bij de pianostudie, werkje is het resultaat van heel wat Pf gogische ervaringen van de schrijve, zoals hij zelf erkent, van zijn vader, de heer Ulfert Schults, die aan hetjur- dams Conservatorium zoveel Pianlp? pianoleraren opleidde. Het is geenDoe aan beginners in de hand te £eve*\ voor enigszins gevorderden en verae vorderden is het ongetwijfeld met gebruiken. Het geeft antwoord op w problemen die zich bij de pianöStudifi doen; bepaalde uitspraken van de t kunnen aanleiding geven t<ït VW»1w discussies met de leraar. Als ieder tot nadenken stemt, is het een we waarde. Eveneens in de Harmonia-Uitga scheen van Tom Schulz een bandje aardige klavierstukjes, onder de w» dren's Happiness". Het is geen kmdennuz maar kinderen zullen er graag !B ren. Voor enigszins gevorderden ten aanbevolen. a Nog een Harmonia-Uitgave am dacht verdient, is de vierd®.£uJvoor"or Meesters", een reeks composities zonder pedaal of harmonium,w gekozen of geschikt gemaakt dej organist S. Schuitema, die hier J w ernstig heeft opgevat. Deze band Vival posities van Sweelmck. PacweJ_ ,LanB J. S. en W. Fr. Bach. Loeillet, Telem^ anderen. „„.„J De uitgaven zijn mooi verz°

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2