Rusland door neutrale bri! bekeken Visser'de Spaarne 42 kan weer drie eeuwen mee Dagbladdirecteuren te Rome ROME, 16 Mei (Reuter). Te Rome is heden het congres van dagbladdirecteuren begonnen. Twee-en-vijftig directeuren van dagbladen uit 15 landen nemen aan het congres deel. De congressisten, die leden zijn van de drie jaar geleden gestichte in ternationale federatie van dagbladdirec teuren. zullen principiële vraagstukken bespreken. Ter conferentie zijn Nederland, Finland, Denemarken, Luxemburg, Zweden, Zwit serland, Noorwegen. West-Duitsland, Oos tenrijk. Egypte, Frankrijk, Italië, België, Groot-Brittannic en de Verenigde Staten vertegenwoordigd. De besprekingen zullen vier dagen duren. De Italiaanse regering heeft een uitgebreid programma opgesteld, om haar gasten in de niet door bespre kingen gevulde uren aangenaam bezig te houden. De dagbladdirecteuren zullen van ge dachten wisselen over de persvrijheid. Hierbij zal speciaal aandacht worden ge schonken aan de steeds toenemende hin derpalen, die in de landen achter het ..ijzeren gordijn" aan het vergaren van nieuws in de weg worden gelegd. Boven dien staan op de agenda: het voorstel, om een internationaal persinstituut op te rich ten; de opleiding van journalisten: het, vraagstuk van de bevoorrading der druk-' kerijen; de telexverbindingen; advertentie vraagstukken en de onderlinge concurren tie der dagbladen. De Italiaanse minister van Ondei-wijs, Guido Gonella, verklaarde in zijn openings rede onder meer: „Een ieder, die de pers vrijheid belemmert en van de pers een wil loos instrument maakt, dat uitsluitend dient om de zelfzuchtige belangen van de staat te bevorderen, is ongetwijfeld een vijand van de waarheid en ook van de vrede. Er kan slechts vrede zijn, indien de volken op eerlijke wijze over elkander worden voorgelicht en indien er op op rechtheid berustende betrekkingen tussen hen tot stand worden gebracht." De leden van de federatie werden het Dinsdag niet eens over de kwestie, of van Duitse en Oostenrijkse dagbladdirecteu ren die tot de organisatie toegelaten wil len worden, een speciale verklaring ge- eist moet worden, dat zij tegen het nazi dom zijn. Vandaag zou over een compro misvoorstel gestemd worden. De heer J. van de Kieft, directeur van de „Arbeiderspers" en voorzitter van de in ternationale federatie van dagbladdirec teuren, verklaarde in zijn openingsi*ede onder meer: „Onze federatie strijdt voor het recht van ieder, uiting te geven aan zijn eigen mening, zijn eigen waardigheid te handhaven en zijn geest te ontwikke len". De heer J. W. Henny, directeur van het „Leids Dagblad" en bestuurslid van de Nederlandse Dagbladpers, stelde de vraag: „Waarom zouden wij de Duitsers en Oostenrijkers dergelijke voorwaarden moe- .vandaag: een sieraad voor de omgeving ren die er op troonde verloren was ge gaan. Openbare Werken had in de Jans- kerk evenwel nog een leeuw achter de hand, die door de beeldhouwer Van den Eijnde werd opgeknapt. Het uitgebreide steenhouwwerk werd door de firma H. van der Heijden ter hand genomen. Al met al kan men zeggen dat de ruim dertig mille die deze herstelling de ge meente, die eigenaresse van het pand is, heeft gekost, goed besteed is geweest. Het Spaarne is er een fraai punt rijker door geworden. Het gebouw is verhuurd aan een groothandel in tuinbouwgranen, die in de winkel, die als zodanig gehandhaafd moet blijven, een toonkamer zal inrichten. Na de walvissen invasie in Schotland is, nu ruim een week geledenook aan het strand van Dunbar, Engeland, een school van deze enorme zoogdieren gestrand. De bewoners van Dunbar sleepten de beesten ruim honderd in getal met veel moeite weer naar dieper water, doch inplaats van het ruime sop te kiezen zwommen de meesten bij hoog tij weer over de zandbanken zodat zij bij eb opnieuw op het strand „omhoog" kwamen te liggen. Omdat er weinig animo was onder de kustbewoners voor een nieuwe sleeppartij heeft men de dieren nu maar afgemaakt. Foto: Een der walvissen krijgt het genadeschot. ten stellen? Oxxtvangen wij hen niet als collega's en vxienden? Het zou niet eer lijk zijn hun om ondertekening van een speciale veiivlai'ing te verzoeken. Indien hun gedrag ons niet bevalt, kunnen wij hen royeren". De heer J. W. Strittmatter, de afge vaardigde van de Duitse dagbladpers, wacht te Rome op de beslissing. Een Oostenrijkse afgevaardigde was nog niet te Rome aangekomen, al werd hij wel verwacht. Voetbal Vanavond speelt Nederlands elftal Vanavond speelt het Nederlands elftal, onder de titel van „Bondselftal" in het Olympisch Stadion tegen Engeland B. Op 22 Februari kwamen de ploegen in Newcastle tegenover elkaar en na een van Nederlandse zijde behoorlijke wedstrijd wonnen de Engelsen met 10. In Italië heeft Engeland B met 50 verloren en te verwachten is, dat zij vanavond zullen zorgen niet voor de tweede keer tijdens hun tournee op het vaste land verslagen te worden. Met belangstel ling wordt uitgezien naar de verrichtingen van de Nederlandse voorhoede. De opstelling is gewijzigd en alleen Rijvers en Roosenburg zijn gehandhaafd, doch zij zijn op andere plaatsen opgesteld, Lenstra speelt linksbin nen en vormt met zijn clubgenoot Hofma de linkervleugel. De wedstrijd begint om zeven uur en zal door de radio worden uitgezonden. Wedstrijden voor Hemelvaartsdag Op het terrein van „Haarlem" komt Blackburn Rovers uit de tweede Engelse divisie op bezoek. De belangstelling voor deze ontmoeting is bijzonder groot. Er is een kans. dat de thuisclub kan wninen. Tegen het HaagsqAclftal hebben de Engelsen im mers een nederlaag van 21 geleden. De Hagenaars speelden enthousiast en de gasten vatten hun taak wat te kalm op. Alleen in het laatste kwartier kwam Blackburn Rovers opzetten en trachtte een overwinning te be halen, echter zonder resultaat. Haarlem verschijnt met in doel Verkaaik; achter: Van der Linden en Van Gooi; mid den: Meertens. De Voogt, Barends; voor: Roozen, Pastoor, Van Os, Smit en Groe- neveld. EDO speelt voor de.beker in Alkmaar tegen Alcmaria Victrix en in het Sportpax-k „Schoonenbei'g" komen VSV en Haarlem om zeven uur tegenover elkaar. Beide clubs stonden voor moeilijkheden, toen bleek, dat zij op Hemelvaartsdag moesten spelen. Haarlem had reeds besloten tegen Blackburn Rovers te spelen en VSV had plannen aan liet toux-nooi om het Zilveren Raadhuis van Hilversum deel te nemen. Wel werd ovei-- wogen op Vrijdagavond te spelen, doch VSV meende, dal voor eventueel twee wdestrijden op Donderdag, een op Vrijdag en bij 'n over winning ook een ontmoeting voor de beker op Zondag te veel van de krachten der spe lers gevergd werd. VSV heeft van het deel nemen aan het tournooi van Hilversum afgezien. Haarlem had gaarne een dag later ge speeld, doch het was niet mogelijk. Het zal toch de kans goed vei-dedigen en vermoede lijk zal een aantal spelers morgen twee wed strijden spelen. VSV verschijnt met: doel: Van der Wint; achter: Van Gelder en Kunst; midden: Schoon, Hazeveld en Stijger; voor: Bouwens, Balvers, Spaans, Van der Kuyl en De Graaf. Korfbalwedstrüden Op het terrein van ZFC in Zaandam wordt de jaarlijkse korfbalwedstrijd Noord- Zuid gespeeld en in de Haarlemse Korfbal- bond zijn vastgesteld: Sport Vereent 4 Oosterkwartier 5 en Watervliet 4Animo Ready 3. Gymnastiek Aspiranten van N.G.G.V. demonstreren in Haarlem Hemelvaartsdag zal de kring Amsterdam van het Nederl. Christelijk Gymnastiek Ver bond een adspirantendag houden. De organi satie is in handen van de Chr. gymnastiek vereniging „Kracht en Vriendschap" te Haar lem, die hiervoor beschikbaar heeft de zalen van het Concertgebouw te Haarlem. Na aankomst van de verenigingen, zowel per trein als boot, is er een kerkdienst voor alle deelnemers des morgens om half negen in de Kloppersingelkerk, waarin zal voor gaan ds. A. M. Boeijinga te Haarlem. Daarna vertrekken de deelnemers naar het Concertgebouw, waar de wedstrijden, waar aan 1200 adspiranten deelnemen, worden gehouden. Des middags houden zij een mars wedstrijd, de route die gevolgd wordt is Begijnestraat, Jansstraat, Parklaan, Kenau park, Kinderhuisvest, Zijlstraat, Gr. Markt. Na terugkomst in het Concertgebouw wor den demonstraties gegeven, waaraan behalve adspix'anten, 300 dames en heren deelnemen. Enkele keurploegen zullen demonstreren aan hoogrek cn -brug. Ook de vrije oefenin gen welke bij de viering van het veertig jarig bestaan van het N. C. G. V. op tweede Pinksterdag te Deventer worden gedemon streerd zullen uitgevoerd worden. Een speclgoedballonnctje dat in April in Zwolle werd opgelaten, is in het Franse plaatsje Laroehepot teruggevonden. Het bal lonnetje heeft een afstand van ruim 700 km. afgelegd. r^gl7Mei 1950 Oud-ambassadeur gelooft niet dat oorlog voor de deur staat -rfpnient Haarlem van de Vo® Mt Maatschappij voor Nijver- Nederlandse ambassa- ,,\M Dinsdagmiddag aan oen W°s .Brinkmann te Haarlem %2 jtijd in -oerd- mei op land At „t'nver zijn ervaringen en spl^. Sovjet-Unie en begon 'dat evenmin als men clit KfOiai alleen naai- de slop be0, Murten van Moskou, men ld"erb de formidabele dingen die t'd, bfflonder gedurende hel laatste stand zijn gekomen, mag ötd^r «aarheid «8l in het m'd?G" cn ®CH piet vragen: hoe is de toe- S "oet j. soviet-Un'e vergeleken met psi a". dG 1 hoe staat de Sovjet-Unie ogenblik voor, vergeleken met O 08 T ,i Sn vroeger. En dan, aldus dr. E"St een onmiskenbare vooruitgang visser, val' - t alleen in de hoofdstad, beSPIM gehele land. Een groot verschil i»®,, «twee jaar geleden: men ziet »t,!u thans geen mens in Moskou liW^'ffraat lopen, die niet behoorlijk r'rkleed is. verschil van opvatting «fescr besprak vervolgens vier ver- pr. Visser kgpjtaüsme, democratie, - en vrijheid naar de opvattin- swaantaji*r0])a cn „aar Russische cnf„Kapitalist naar Sovjet-opvat- „,i rlio riilc is. vnaai gjffl ié telaten verrichten. Democratie niet iemand die rijk is, maar anderen in dienst heeft om voor ,o!n te laten verrichten. Democratie »ch..arf wlnna is een door redelijke gren- - vTijheid om te kiezen in he r wie men daar op zijn plaats moet wei-ken. Thans legt het zich vocfr 100 procent op het werk toe. omdat het naar het ideaal toe wil. Ten slotte stelde dr. Visser de vraag: Hoe kan West-Europa zich tegen het commu nisme verdedigen? Hij stelde voorop, dat we veel te veel in militaire termen denken. Het voornaamste is, dat West-Europa er voor zorgt een voortreffelijke sociale we' geving te bezitten. Nederland behoeft zich in dat opzicht niet te schamen. De propa gaiida mag niet negatief tegen de Sovjet Unie gericht zijn, het moet een voortduren de positieve propaganda worden, waaruit duidelijk blijkt, dat aan de werkman Nederland en West-Europa een aanvaard bare toekomst wordt geboden. Bestrijding van de werkloosheid vooral moet onophou delijk onze aandacht hebben. Onze propaganda moet gericht zijn op de stelling, dat ons kapitalisme veelal ver zacht door ons socialisme beter is dan hun communisme, omdat wij dat hoogste menselijke goed, de vrijheid van gedachte, in ere houden. De oud-ambassadeur eindigde met de op merking, dat hij over de situatie hier te lande niet pessimistisch was. Hij had het volste vertrouwen in de toekomst van het Nederlandse volk cn sprak zijn overtuiging uit, dat wij deze tijden, ook als ze nog moeilijker worden, zullen weten te over winnen. De „derde man" in Parijs h iJkte vrijheid om te kiezen in het ze" bg.etuu, Wie men daar op zijn plaats jtaatsbest .et_Unie berust de leiding k liand bij het het proletariaat is verworden fïfdirtatuur over het proletariaat", W, .„roker De verschijnselen bij 111 de nnie gehouden verkiezingen achtte van Russisch standpunt bekeken. IS Bij de laatste verkiezingen b.v. „Voer dan acht millioen propagandis- "I a ie ten bate van als regel een can- i Stalin Daarnaast wordt een tweede Maat aangewezen, om werkelijk zijn TTta te nemen. Het communisme in M. zin wordt strikt doorgevoerd, *;r nog niet bereikt. De regeer- ■1L Moskou zeggen, dat men zich thans 7,-n het stadium van het socialisme be- Aan het communisme is men no{ "t toe Van de beloning naar prestatie mén namelijk komen tot de beloning Tn-ekende over mogelijk oorlogsgevaar Je hü, dat als het Westen zich een een- Stoont en zich krachtig bewapent, er in onmiddellijke toekomst geen oorlog be kte komen. „Immers waarom zou Rus- Se vernietiging van de bereikte voor gang riskeren? Wij mogen ons echter lt de luxe veroorloven om het onder .jaar oneens te zijn. In eenheid ook yLsch moet het Westen zijn kracht ria Het Sovjet-streven gaat uit naar esnode van overvloed voor het volk, a;ar sprekers mening, vermoedelijk {TfMgeveer-twintig jaar bereikt zal zijn in het tempo van het ogenblik cxrjaat. „Met een krachtige discipline en jé grote onvrijheid wordt het volk tot de piste arbeidsprestatie opgezweept, zon- &r deze discipline en deze onvrijheid bam er van de vijfjarenplannen niets .Wit,'In de Sovjet-Unie is ieder individu «nonderdeel van de massa; maar men be denke wel, aldus spreker, dat die massa 32 jar geleden nog niets had. Ze kon niet iiso en niet schrijven en ze leefde als testen. Men behoeft zich dan ook niet te retazen. dat daaruit het communisme is iwtgekomen. De massa is zonder twijfel snhoog gegaan: iedereen kan thans lezen 31 «kijven en in de Sovjet-Unie wordt per hoofd en per jaar 4 \/2 boek gedrukt legen l'/j boek in Nederland. Vrijheid, zo als wij die kennen, bestaat er niet, doch beeft ook nooit bestaan. Een absolute strenge discipline is nodig om het commu nisme op te bouwen. Alles staat onder dwang van de dictatoren, ook de kunst en de wetenschap. Zwakke zijde leder kerkelijk leven is vrijwel gedood si vervangen door de naar het religieuze «eigende filosofie van net bolsjewisme. Dr. Visser zei ervan overtuigd te zijn, dat dit stelsel ook bij vrije verkiezingen dl overwinning zou behalen. Spreker vervolgde dat na twintig jaar en dit noemde hij een der zwakste zijden van het systeem als het ideaal „genoeg voor iedereen" bereikt zal zijn, het econo misch niveau gehandhaafd moet worden, maar dan wordt het moeilijker het volk te overtuigen dat het nog met volle energie De beroemde duivelskunstenaarOrson Welles toneel- en filmacteur en schrij ver van toneelluister- en filmspelen zal in "Parijs ia het Théütre Edonard VII" twee eigen stukken doen opvoeren: een moderne bewerking van Fauslen een satire over de zeden in Hollywood. Hij zal daarin zelf optreden. Op de foto ziel men ..De derde maneen model van de schouw burg bestuderen. voor Haarlem WOENSDAG 17 MEI v..;L!PUUer'k: Leerlingenuitvoering Cor hm. Uj r'- Lorentzplein 23: Vereniging sWa j r^ng van het der blinden, jvergadmng, 4 uur. Grote Kerk: Orgel- i-'v-bH ianne Demessieux. 3 uur. City: „De n '\14 215> «O, 7 en 9.15 ur. L'O 7 nn ri i- a* 'n de zilvermijn". 14 j„ tó" u Frans Hals: „De ooievaars- theMii 7 en 9-15 uur. Rembrandt: SL. V.™?",.18 2. 4.15, 7 cn 9.15 uur. Luxor.' '^romha 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. '««tlSuuï jkC leeftijd"' 18 2> 4'15' Ifcl DONDERDAG 18 MEI biS :-De Bood van een han- ÜSp tl (Comedia), 8 uur. Bioscopen: avondvoorstellingen. VRIJDAG 19 MEI Z); prograrnEM avondvoorstellin£en- Het Christelijk Militair Tehuis moet verbeterd worden Een collecte wordt gehouden om het geld daarvoor te ver zamelen Het gebouw van het Christelijk Tehuis voor militaix-en, staande aan de Jansweg 34 te Haarlem, voldoet sedert lang niet meer aan de eisen. De oud-Hollandse gevel is aardig, maar als men binnenkomt, is het een teleurstelling. Want achter deze gevel ligt een sombere, kleine lokaliteit, waar met de beste wil niet van te maken is wat het behoort te zijn: een plaatsver vangend tehuis voor onze jongens, die in hun lange diensttijd de beste jaren van hun leven ver van huis moeten doox-brengen. De jongens zijn nog jong en het is van het grootste belang, dat het gemis aan huise lijke gezelligheid hun zoveel mogelijk wordt vergoed in de Tehuizen voor Mili tairen, waar ze worden opgenomen in een sfeer waarin ze zich werkelijk „thuis" kunnen voelen. Gedurende een tocht langs verschillende Militaire Tehuizen in ons land moest het bestuur van het Haax-lemse Tehuis vast stellen, dat het aantal bezoekers overal eldei-s belangx-ijk groter is. Maar.overal elders staan dan ook vriendelijke, moderne gebouwen, naar de eisen des tijds inge richt en uitstekend geoutilleerd. En dat zou in Haarlem niet mogelijk zijn? De mogelijkheid van uitbreiding is er, want er is grond daarvoor. Een architect maakt reeds een voortreffelijk plan, maar met de uitvoex-ing is een groot bedrag ge moeid, dat o.a. verkregen moet worden uit een collecte, die men weldra te Haarlem hoopt te houden. Van 22 tot 27 Mei met in tekenlijsten langs de huizen, op 27 Mei een stx-aatcollecte. Deze actie betekent geen extra collecte, aangezieix het Prot. Inter kerkelijk Thuisfront zijn collectedag af stond aan lxet Tehuis voor Militairen. Velen zegden reeds hun medewerking toe, maar collectanten zijn nog altijd dringend nodig. Zij worden verzocht zich te melden aan het Tehuis voor Militairen, Jansweg 34, telefoon 20029. Van de bewonei-s van Haarlem en om liggende gemeenten wordt verwacht dat zij deze collecte tot een succes maken, zodat in de volgende winter een herboren en gezellig Tehuis onze militairen moge geven waar ze recht op hebben: een ver vanging van eigen huis en haard! CARILLONBESPELING Donderdagavond van 2021 uur zal Rei nout Heering een carillonconcert geven. Het programma luidt: 1. Toccata Jubilante, Jac. Bonset; 2. a. Looft den Koning aller volken, Ph. Nicolai (1556—1608); b. De dag der kroning is ge komen, L. Bourgeois (15101572); c. Wij knielen voor Uw zetel neer. Hernhutterse melodie; 3. Menuet, J. Th. Baustetter; 4 a. Meiliedje, C. van Rennes; b. Klein vogelein, J. de Veer; c. Meiliedje, H. J. Stomp; 5. Moment musical nr. 3, F. Schubert; 6. Varia ties over het „Hernhutters avondlied", Jac. Bonset; 7. Gavotte, G. H. Boldijn; 8 a. Wie kan U ooit vergeten?, Jos. de Klerk; b. De Vink, Jos. de Klerk; 9. Intermezzo uit „Cavaleria Rusticana", P. Mascagni: 10. Im provisatie over: ,.De dag door Uwe gunst ontvangen", C. C. Scholefield (18391904). Muziek Opmerkelijk concert door Leidse studenten Simon Goldberg trad op als solist en dirigent De beroemde violist Simon (of Szymon) Goldberg is aan het dirigeren geslagen, gelukkig echter zonder dat zijn pheno- menaal vioolspel er door in de verdrukking komt. Het liefst combineert hij de beide functies. Althans gebeurde clit in twee van de drie nummers met orkest op het concert, hetwelk Dinsdagavond in de Stadsgehoor zaal te Leiden gegeven werd door het Leids Acadeinisch Kunstcentrum, dat een zeer vex-dienstelijk strijkorkest vormt.. Het ge val mag wel uniek heten: een wereld vermaarde violist die de directie voert over een dilettanten-orkest! Dit was reeds het ciei-de concert dat Goldberg met zijn stu- clenten-enscmble gaf; dus dit dirigeren van hem is niet zo maar een bevlieging van een ogenblik geweest. Bovendien wijzen de prestaties van deze muzikale studenten er op, dat de dirigent er enorm veel werk aan besteedt, ten einde als eindresultaat ieder idee van dilettantisme weg te wei-ken, ja iets te bereiken waar een orkest van vaklui zijn handen aan vol zou hebben. Slechts een enkele keer gebeurt het even dat de techniek van de spelers iets te kort schiet om de illusie van een volmaakt samenspel van virtuose allure te kunnen wekken; maar doorgaans geeft het wèl de indruk van een model-vertolking. Wat een werk moet er verzet worden eer men zo iets be reikt met amateurs! Waarmee ik maar zeg gen wil, dat Simon Goldbei-g zich niet met een „Jantje van Leiden" afmaakt van de taak die hij op zich genomen heeft. Het enigszins eigenaardige programma begon met het Vioolconcert iri E van Bach, subliem gespeeld door Goldberg, tei-wijl het orkest ter begeleiding aan zichzelf werd overgelaten. Dit samenspel was vei-rassend van straffe rhythmiek en fraaie evenwich tige samenklank. Een enkel zwak punt kon men ontdekken in het Adagio, wat betreft de zuivei-heid der celli. Maar wat in een zeer vlug tempo in de finale gepresteex-d werd, was buitengewoon knap. Tezamen met de Australische violiste Perry Hart vertolkte Goldbex-g ook het Concert voor twee violen van Bach waarbij het orkest, op zichzelf aangewezen, voor een nog zwaardere taak stond. Want de contrapuntische stemvoering, vooral in de finale, stelt hier eisen aan het samenspel waar niet mee te spotten is; zeker niet wan neer het, zoals nu door Goldberg, in een zo brillant tempo opgezet wordt. Toch was het merkwaardig hoe duidelijk, hoe rhyth- misch correct en hoe fraai afgewogen van klank heel dit heerlijke stuk gerealiseerd werd. Bovendien was het een zeldzaaxn ge not naar de interpretatie van het solisten- paar te luistei-en: een wisselspel van nobele klank en mannelijke gespierdheid, xxiet de wekere charmerende toon van vrouwelijk karakter. Simon Goldberg en Perry Hart lieten zich ook nog als viool-duo horen met de „Kanonische Vax'iationen" van ITinde- mith. Merkwaardig samenspel. Ten slotte ging de „Trauer-symphonie" van Haydn, waarbij enige blazers van het Residentie-orkest xneewerkten. Nu had Goldbex-g zijn viool opgeborgen en was hij dirigent zonder meer. Maar dan ook een dirigent die het uiterste vergt aan klank verhouding, aan rhythme, aan tempo, aan techniek. Hel orkest kreeg het vuur aan de schenen gelegd in een finale vol élan en sprankelende muzikale esprit. Doch op een paar doorwex-kings-momenten na, bereikte de dirigent volkomen de virtuose vertol king die hij afdwong. Met het resultaat van deze avond mogen Goldberg en het Leids Academisch Kunst centrum van harte geluk gewenst woi'den. JOS. DE KLERK Louis van Tulder treedt niet meer als zanger op Naar wij vernemen ziet de bekende tenor Louis van Tulder zich om gezondheidsrede nen genoodzaakt niet meer in het openbaar op te treden. Hij hoopt echter wel als zang- paedagoog werkzaam te blijven en zal boven dien zijn oude functie als dirigent hervatten. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Vierde Beethovenconcert met Stevan Bergmanrt Het programma van het vierde Beet- hovenconcert in Haarlem vermeldde alleen het 5de Pianoconcert in Es op. 73 en de 5de Symphonie in c kleine terts opus 67. Geen plaats was ingeruimd voor de gebruikelijke inleidende ouverture, maar het loslaten van de traditie zal wel door geen der aanwezi gen zijn betreurd. Bewust of onbewust moet ieder gevoeld hebben hoe door de progi-amma-samenstelling de mogelijkheid geschapen werd tot het direct ondex-gaan van de klankentaai van het pianoconcert, niet gehindex-d door restetende indrukken van een voorgaande ouverture-uitvoering. De pianist Stevan Bergmann speelde de solo-partij van het concert. In deze solist had men een ideale vertolker van Beet hoven's meestex-wex-k gevonden, een kun stenaar, die met superieux-e technische be heersing een onvex-getelijke vertolking tot stand bracht, indrukwekkend door viriele kracht en ontroerend door een inxxig lyri sche expressiviteit. Het spel van Stevan Bergmann berustte niet op een dictatoriale eigen „opvatting", maar het richtte zich naar de eisen die de muziek stelt en zo heeft de pianist zich doen kennen als een der grootsten, omdat hij wist wat „dienen" betekent. Het behoeft geen betoog, dat de samen werking tussen de solist en de dirigent Toon Verhey met het orkest voortreffelijk was, want ook Verhey's directie berust op het enig goede principe van dienstbaarheid. Na de pauze kwam de uilvoering van de Vijfde Symphonie. Op een wat weifelende inzet van de violoncelli van het derde deel (Allegro) na kon het orkest geprezen wor den voor deze geladen vertolking, die de toehoorder vx-ij liet hierin tot klank gewor den menselijke emoties te horen of er zich een concrete, traditionele voorstelling van „strijd en overwinning" van te maken. Het succes van de uitvoering was buitengewoon groot. P. ZWAANSWIJK Onderwijzerscursus voor gedemobiliseerden Voor gedemobiliseerde militairen uit In donesië zowel als uit Nederland wordt de mogelijkheid opengesteld, een speciale op leiding voor onderwijzer te volgen. Deze opleiding zal op 1 September te Arnhem beginnen. Blijkt de belangstelling onder de gedemobiliseerden voldoende, dan zal in andere plaatsen in Nederland eenzelfde op leiding worden' opgericht. De opleiding duurt anderhalf jaar. Gegadigden moeten in het bezit zijn van een diploma H.B.S. 5-jarige cursus, Gyxn- nasium of een daarmee gelijkstaande op leiding. Zij dienen zich aan te melden bij het hoofd van bureau 4 van de Sociale Dienst van het ministerie van Oorlog, Mau- ritskade 19, 's-Gravenhage. onder opgave van Godsdienst, genoten opleiding en di ploma's. Daar de gedemobiliseerden gemiddeld enkele jaren ouder zullen zijn dan kweek- schoolleevlingen, omdat zij enkele jax-en in militaire dienst hebben doorgebracht, zal een deel van deze diensttijd meetellen als dienstjaren voor onderwijzer. FAILLISSEMENTEN De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: 9 H. G. van Ommeren, di-ogist. zaakdoende te Haarlem. Rijksstraatweg 226 en wonende te Haarlem, Zuider Buiten Spaarne 142. Rechter-commissaris: mr. J. P_ Petersen. Curator: mr. K. Heimig, advocaat en procu reur te Haarlem. G. H. van Kooten. belastingconsulent, wo nende te Santpoort gem. Velsen. Hoofd straat 12. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curatrice: mej. mr. L. A. Cleve- ringa, advocate en procureur te Haarlem. G. Kleyn, vishandelaar, wonende te Zaan dam, Hanenpad 18 c. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petex-sen. Curator: mr. D. Aten, advocaat eix procureur te Zaandam. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van C. J. Ruijgi'ok, rijwiel handelaar, wonende te Haarlem, Spaarn- wouderstraat 23. Bij vonnis van de x-echtbank d.d. 16 Mei is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank d.d. 25 April 1950, waarbij D. A. van der Tuin, eleclricien, wonende te Haarlem, Ged. Oude Gracht 38, in staat van faillissement werd vex-klaard, met benoe ming van mr. L. A. Cleveringa, advocate en procureur te Haarlem, tot curator. Bij arrest van het Gerechtshof te Amster dam d.d. 3 Mei 1950 is, na gedaan hoger be roep vernietigd het vonnis van de arron dissementsrechtbank te Haarlem d.d. 11 April 1950, waarbij Sebastianus Th. Heems kerk. bloemist, wonende te Aalsmeer, Zwarteweg 21, in staat van faillissement werd verklaard, met benoeming van mr. A. G. H. H. Roeffen, advocaat en procurelxr te Aalsmeer. hij, het fundament is weer in orde en het is bij huizen al net als met mensen: als ze maar op een hechte basis staan, kun nen zij een stormpje trotseren". Het aanbi'engen van de njeuwe funde ring heeft anders hoofdbrekens genoeg gekost: niet alleen de voor-, doch ook de zijgevel moest weggebroken en de rest van het pand gestut worden. De nieuwe balken en palen konden niet worden ge heid, omdat men anders een instorting vreesde. Zij werden met hydraulische kracht „gedrukt", hetgeen zeer omzichtig diende te gebeuren. Voor de voorgevel, waaxwan de 3500 stenen stuk voor stuk zijn afgebroken, ge- nummerd, gebikt en weer op hun plaats gelegd, kwam men nog 1500 stenen te kort. Het moesten natuurlij]: oude stenen zijn en het was de grote kunst een bruik bare soort te vinden. Gelukkig kreeg men een tip van Monumentenzorg, dat bij Monster in het Westland een oude graf muur werd afgebroken, zodat men met de restanten daarvan de ontbrekende stenen heeft aangevuld. De gevel zelf is weer enigszins voorover hellend gebouwd, een afwijking van ongeveer vijftien duim, een verschil dat in de loop van ruim drie eeuwen meer dan verdubbeld was. Onze voorouders pasten dat trucje toe om de muren droog te houden, waarbij men moet bedenken dat zij geen spouwmuren kenden en ten hoogste een laag van tuf steen als bepleistering aanbrachten. De restauratie van de fagade is, zoals te be grijpen valt, een secuur werkje geweest en de heer Voorneveld is een en al geest drift over het vakmanschap van de heer Dijkstra, wiens tekeningen op de milli meter bleken te kloppen. Voorts zijn nieu we binnenmuren, plafonds, trappen en kozijnen aangebracht, doch de oorspron kelijke indeling bleef behouden. De opmerkzame bewonderaar van het perceel zal het opvallen, dat de top nu be- kroond wordt door een leeuw. Voor de restauratie was dat niet het geval, omdat de oorspronkelijke stenen koning der die- Het huis Spaarne 42 ixi Haarlem kan weer drie eeuwen mee. De Haarlemse aannemer P. J. Voorne veld, die een half jaar lang onder leiding van ir. H. A. Breuning en de hex-en Dijk stra en Jongens van Openbare Werken zijn beste krachten wijdde aan de restau- ratie van wat velen „het mooiste geveltje van het Spaarne" noemen, kan dat vol vertrouwen zeggen, „Want, zo verklaart Een half jaar geleden: een vrijwel hopeloze bouwval

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5