LEXINGTON c Jonge Heemstedenaar won E.CA-affichewedstriiJ I Ruim één en een kwart millioen voor zuivering van rioolwater Predikbeurten .Clowntje Rick De gril van een kunstenaar Woensdag 17 Mei 1950 Raad op Scheybeeck Beverwijkse gevallenen in straatnamen geëerd De Beverwijkse gemeenteraad is Dins dagavond drie kwartier op „Schey beeck" bijeen geweest om een korte, maar uitermate belangrijke agenda af te doen. Een probleem dat Beverwijk reeds jaren heeft bezig gehouden heeft hierdoor in de naaste toekomst een oplossing gevonden: de raad stel de namelijk een crediet beschikbaar van 1.260.000 voor de aanleg van een rioolwaterzuiveringsinrichting. Reeds eerder publiceerden wij uitvoe rig de voorgeschiedenis en de ver scheidene details van deze aanleg. De heer W. Niesten (Kath.) stak een pluim op de hoed van degenen die bij de samenstelling en uitwerking der plannen zoveel goed werk hadden verricht en was van mening dat door de aanleg van dit grootste object een zware last en vele financiële verantwoordelijkheden op Be verwijk zouden komen te rusten. Dat voor de plaatsing van een aantal machinerieën nogmaals een crediet van bijna een kwart millioen werd gevraagd was de heer Niesten niet duidelijk, naar hij zei: in 1948 was reeds 30.000 voor deze post uitge trokken. Wethouder W. J. V e s s i e s antwoordde hierop dat de raming indertijd niet juist is geweest en dat het toezicht bij de werk zaamheden bij het aanvullend crediet is inbegrepen. Hij deelde voorts mee dat de meest kundige ambtnaren zich met de uit voering der plannen bezig houden. De heer De Wever (K.V.P.) zeide gaarne enige inlichtingen van het college te ontvangen over de vorderingen inzake de aanbesteding van het object. Wethouder V e s s i e s deelde mee dat van de gunning en het toe te passen systeem nog niets bekend is. De raad wisselde hierna achter gesloten deuren een kwartier van gedachten over dit onderwerp. Na de hervatting zei burgemeester Scholtens dat het genomen besluit in de toekomst vele technische en administra tieve werkzaamheden zou vergen. Beverwijk eert gevallenen Het voorstel van het college om de stra ten en lanen welke in overeenstemming met het uitbreidingsplan tussen de Wijk aan Duinerweg en de Grote Houtweg zul len worden aangelegd, te noemen naar Beverwijkers die in de laatste wereldoor log hun leven voor het vaderland hebben gegeven, stuitte op geen bezwaren. De heer Gerritse (P.v.d.A.) merkte op dat een der toekomstige straten zou worden genoemd naar de Wijk aan Zeese soldaat Jan Hilbers en hij stelde het col lege de vraag of er te zijner tijd geen straat in Wijk aan Zee naar hem genoemd kon worden, temeer daar ook de familie zulks zeer op prijs zou stellen. Burge meester Scholtens was echter van me ning dat het beter was de gehele groep bij elkaar te houden en achtte het minder gelukkig een der gevallenen later te hul digen. De heer Zwarts (C.P.N.) mreende er een practisch bezwaar in te zin dat een zijtak van de Eenhoornlaan geen afzon derlijke naam kreeg. Ook bij de aanleg van de Grote Houtweg zou deze moeilijk heid zich voordoen. De voorzitter voerde echter aan dat op de splitsing tussen de straat en haar zijtak niet gebouwd werd zodat het idee van twee straten nooit moeilijkheden zou opleveren. Gratificatie voor gemeentepevsoneel Voordat burgemeester Scholtens de ver gadering sloot deelde wethouder A 1 b e r- Huis aan huis collecte ten bate van het Rode Kruis Van Maandag 22 Mei tot Maandag 3 Juni zal in Beverwijk de jaarlijkse huis aan huis collecte ten bate van het Neder landse Rode Kruis worden gehouden. Zes tien groepsleiders hebben eer. aantal col lectanten aangezocht en bereid gevonden om de bijdragen, waarover een kwitantie zal worden verstrekt, te innen. Wanneer een ieder zich bewust is van het veel om vattende en goede werk dat door het Ne derlandse Rode Kruis voor slle lagen der bevolking wordt verricht, zal deze col lecte zeker een groot succes worden. In het ere-comité van aanbeveling heb ben zitting genomen: mr. H. J. J. Schol tens, burgemeester van Beverwijk, W. Alberda, wethouder, W. J. J. M. van den Berg, pastoor te Wijk aan Zee, mevrouw E. Frölich-Hoenderdos, dr. M. H. P. P. van Haeff, B. G. Bosman, deken van Be verwijk, ir. A. H. Ingen-Housz, mevrouw M. A. Jansen-Vermeulen, N. van Leeu wen, mevrouw A. H. Moens-Van der Veen, H. Nielen, burgemeester van Heemskerk, ds. J. O. Norel, N. Passchier, wethouder te Beverwijk, ir. J. H. Telders en W. J. Vessies, wethouder van Beverwijk. d a nog mee dat van de minister van Bin nenlandse Zaken een brief was binnen ge komen over de tot stand koming van een gratificatie tot een maximum van 2% van het jaarsalaris ten behoeve van het. bur ger-rijkspersoneel. Wethouder Alberda vroeg de raad machtiging ook voor het gemeentepersoneel deze regeling door te voeren. Hoogovenmannen schaken vanavond tegen „De Pion" Voor de zomercompetitie, georganiseerd door de schaakkring Midden Kennemerland wordt hedenavond in het Statenhuis aan de Velserweg een wedstrijd gespeeld tussen de Hoogoven Schaakclub en De Pion" uit Castricum. Hoewel de Hoogovenmensen over meer wedstrijdroutine beschikken zullen zij er toch goed aan doen de Castricummers niet te onderschatten. Voor de onderlinge competitie, welke haar einde nadert, bestaat nog steeds grote animo. Vooral in de onderste regionen van de eerste groep ..rommelt" het erg. Soete- man is definitief op de onderste plaats be- I land. doch P. Beentjes, P. Zwart en W. Steeman zullen nog een felle strijd moeten leveren om aan degradatie te ontkomen. In groep II vergooide P. Hart zijn kans voor de bovenste plaats door van J Slings te ver liezen. Ir. Peltzer is daardoor zo goed als zeker.nummer een, hoewel ir. Derks, P. Hoope en A. Spijker nog een theoretische kans maken. Voor beide groepen kan de volgende week de definitieve eindstand wel bekend zijn. De gedetailleerde uitslagen waren: Groep I: J. de HaasP. Zwart 10; P. VeldheerM. Soeteman V»Vj; M. Soeteman P. Veldheer 01; M. SoetemanJ. Zoon tjes afgebroken: J. BeentjesW. Steeman 10: W. SteemanJ. de Haas 10; B. Wulms P. Zwart afgebr. Groep H: Ir. PeltzerP. Hoope 10: J. GrootP Bos 1(.'ir. L. DerksA. Spij ker 01; ir. L. DerksP. Bos afgebr.; F. HendriksP. Hoope 01; A. SlingsP. Hart 10; A. Spijker—j. Schmits 1—0. Zeskamp: D. Verstegen—A. Siebers 10; P. Jansen—E. Rijken 10; D. Verstegen E. Rijken 1—0: H. de Vries—P. Jansen 1—0. Voor het kampioenschap van Midden Ken nemerland spelen voor de HOSC: P. Zoon tjes en M. P. Suiker in de hoofdklasse. Ie klas: J. de Haas. 2e klas: D. Verstegen. 3e klas: P. Jansen. Castricum Lezing voor de Bond voor het Gezin Onder auspiciën van de Katholieke actie- propaganda van de bond voor het Gezin waren vele Castricummers in de zaal van de heer P. Roozendaal bijeengekomen voor het aanhoren van een lezing van dr. Arnold over de materiële toestand van het gezin in onze tijd. Duidelijk zette deze begaafde spreker zijn gefundeerde mening uiteen. Voor deze rede zong het zangkoor „Duin en Bos" onder leiding van de heer P. Wes ten de liederen „Panis Angelicus", „Ave Maria", „Jesu dulcis" en „Regina Coeli", die opvielen door beschaafde voordracht. Tot slot sprak pater Godefroy over de moraal van het gezinsleven. Spreker zag in het gezin het hart van de maatschappij, ronder welk hart er geen welvaart kan heersen. Onderscheidingen uitgereikt aan Rode Kruis-mensen Dinsdagavond vond in de toneelzaal van het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch te Bakkum de uitreiking plaats van een 70- tal herinneringskruizen 19401945 voor leden en niet-leden van het Rode Kruis, die tijdens de bezettingsjaren daadwerkelijke Rode Kruis-arbeid hadden verricht. Bij ontstentenis van de voorzitter van de afdeling deelde de waarnemend voorzitter, dr. P. E. M. Teenstra, de herinnerings medailles uit. In een geestig speechje memoreerde hij het vele werk dat door de gedecoreerden werd verricht toen treinen en auto's werden beschoten en evacuaties van de burgerbevolking en het provinciaal ziekenhuis niet van de lucht waren., Allen, ,van hoog tot laag, Rode Kruisman of niet, kregen deze verdiende onderscheiding. DOKTERSDIENST OP HEMELVAARTSDAG Dr. H. van Nievelt, Mient 33, telef. 354. Zr. Ranzijn, Torenstraat 29, telef. 401. VEILINGNIEUWS Tn verband met Hemelvaartsdag hield de Castricumse veiling „Ons Belang" Dinsdag in plaats van Woensdag veiling. Zij betaal de de volgende prijzen: spinazie 8-I6V2, rabarber 7-8, sjalotten 31-32, sla 7-9Vè, bospeen 43-56, peterselie 6, aardbeien 72- cent per doosje. Heemskerk KLAVERJASCLUB VIERDE FEEST De klaverjasclub „De Zon" hield een feest avond in haar clublokaal, bij welke gele genheid ook de dames van de leden aanwezig waren. Natuurlijk werd er eerst een wed strijd gehouden waarvan de voornaamste uitslag luidde: le prijs Jac. Beentjes 3450 pnt.; 2e prijs A. Blankendaal 3200 pnt.; 3e prijs R. Burger 3100 pnt. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald s avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 HEMELVAARTSDAG en ZONDAG 21 MEI IJMüIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, Hemel vaartsdag, 10.30 uur: ds. D. C. van Wijn gaarden; Zondag 10.30 uur: ds. J. van den Berg, Bidstond Visserij; 19 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk. Kanaalstraat, Hemelvaarts dag 10 uur: gecombineerde dienst in de Goede Herder kerk; Zondag 9 uur: ds. A. C. van Nood van Velsen; 15.30 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (art. 31 K.O.), Hemelvaarts dag 10 uur: ds. A. Jagersma; Zondag 10 en 17 uur: ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk, Hemelvaartsdag 9 uur: ds. Holtrop van Haarlem; Zondag 10 en 14 uur: ds. Meyering, emiritus predikant te Zierikzee. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat: Op Hemelvaartsdag en op Zondag 21 Mei geen dienst. Oud Katholieke Kerk, Hemelvaartsdag 10 uur: Heilige dienst; Zaterdag 19 uur: Voorbereiding; Zondag 8.30 uur: Vroeg dienst; 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespers. Leger des Heils: Hemelvaartsdag, 10 uur: Heiligingssamenkomst; Zondag 10 uur: Heiligingsdienst; 20 uur: Afscheidssamen- komst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, He melvaartsdag, 8 uur: ds. J. van der Wiel; Zondag 10.30 uur: ds. J. van der Wiel; 19.30 uur: ds. J, A. Visser, Opendeur-dienst. Van 19.15 uur af samenzang. Geref. Kerk, Goede Herderkerk, Hemel vaartsdag, 10 uur: ds. J. van Buuren; Zon dag 9 uur: ds. R. D. Beukema; 15.30 uur: ds A. C. van Nood. Ver. v. Vrijz. Herv., Abëlenstraat, Hemel vaartsdag geen dienst; Zondag 10.30 uur: ds. Appel van Nieuwe Niedorp. Vergadering van gelovigen: Hemelvaarts dag geen dienst; Zondag 10 uur, gebouw Willemsbeekweg 78. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- brootzijstraat: Hemelvaartsdag 10 uur: de heer -J Sevensma van Amsterdam. DRIEHUIS: Geref. Kerk. koffiekamer Westerveld, He melvaartsdag: geen dienst; Zondag 10.30 uur: ds. R. D. Beukema, VELSEN: Ned. Herv. Kerlc, Hemelvaartsdag, 10 uur: ds. L. Brink; Zondag 10 uur; ds. L. Brink. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk. Hemelvaartsdag, 9.30 uur: ds. A. C. van Nood; Zondag 10.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood BEVERWIJK: Doopsgezinde Kerk, Hemelvaartsdag, geen dienst; Zondag 10 uur: dr. Alb. Vis. Maranatha, Hemelvaartsdag, 10.30 uur: opening landdag Groenendaal te Heem stede; Zondag 10 uur: de heer Is. Kuiper van Amersfoort; 11.45 uur: Zondagsschool. Grote Kerk, Hemelvaartsdag, vjn. 10 uur: ds. W. Oorthuys. WIJK AAN ZEE: Hemelvaartsdag, v.m. 10 uur: ds. J. D. Jansen. SANTPOORT: Hemelvaartsdag: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. P. A. Tichelaar De Toorts, geen dienst. Ned. Herv. Kapel, geen dienst. Geref. Kerk, 9.30 uur: dr. Telkamp, emer. pred., Bergen. Geref. Kerk, Art. 31, 10.30 uur: ds. N. Bruin. CASTRICUM: Hemelvaartsdag: Geref. Kerk, 10 uur: ds. A. G. Kornet. Velsen-Noord Nummer één uit tienduizend Druk voetbalprogramma voor „Noord" op Hemelvaartsdag I.E.V. als degradatiecandidaat in het veld De Hemelvaartsdag wordt voor de Noord- Velser voetbalclubs een druk bezette dag, want alle drie KNVB-elftallen komen in het veld. Kinheim speelt de laatste competiewed- strijd in de derde klas van dit seizoen en gaat op bezoek bij SDW in Amsterdam. De geel-zwarten, die dezer dagen hun dertigjarig bestaan vieren, hebben in de laatste competitie ontmoetingen nog juist de degradatie-wedstrijden kunnen ontlo pen, maar desondanks komen zij 20 stei'k mogelijk uit. In de aanval hebben de ge broeders Prinssen van plaats gewisseld, waarbij nog niet bekend is wie als links buiten fungeert. De opstelling van Kinheim is nu: Th. Keirsgieter; A. Paap en S. de Vries; C. de Boer, W. Gx-oeneveld en C. Luntz; J. v. d. Linden, A. Prinssen, H. Prinssen, J. H. v. d. Wateren en N.N. De belangrijkste wedstrijd is die voor de degradatiecandidaat IEV tegen de Am sterdamse promotiecandidaat SEMO, welke wegens terrein gebrek van IEV gespeeld wordt op het WE-veld te Wijk aan Zee. IEV is met twee wedstrijden de enige degradatiecandidaat in de groep van zes clubs zonder verliespunten. SEMO moest aan NAS uit Halfweg een punt af staan, maar speelde reeds di-ie wedstrijden. De stand is thans: SEMO 3 gespeeld 5 pun ten; IEV 2 gespeeld 4 punten; BPC 3 ge speeld 1 punt; NAS 1 gespeeld 1 punt; SDC 1 gespeeld 0 punten en Heemskerck gespeeld 0 punten. Het gaat hier dus spannen. IEV verschijnt in Wijk aan Zee met: W. Tunen; J. v. d. Vlies en W. Michel; Th. Koek, S. Slotemaker en P. v. d. Berghe; J. Hamersma, H. Zonneveld, H. Prinsen, J. Duin en J. Schavemaker. De „Breesapers" ontvangen op „Water vliet" de derde klasser Zandvoortmeeuwen in de eerste ontmoeting om de Zilveren Schaal. VVB komt uit met: C. v. Veelen; R. Meyer en D. Schriemer; G. v. d. Veldt, M. Arisz en M. de Boer; W. Zand, H. Vers- wijveren, A. Both, P. Helder en N. Michel. etuigd schip waarvan de Een volledig opgetuigd schip waarvan de zeilen worden gevormd door de vlaggen van de achttien Marshall-landen, dat uit de duisternis van oorlog en ellende een lichtende toekomst tegemoet stevent, zie daar het affiche dat binnenkort in alle landen van West-Europa, die onder de be moeienissen van de E.C.A. vallen, te zien zal zijn. Tioaalf bekende grafische kunstenaars uit negen landen kozen in Parijs dit ont werp van de 24-jarige Heemsteedse teke naar Rein Dirksen uit niet minder dan tienduizend inzendingen voor de prijsvraag van de E.C.A., die een aanplakbiljet had gevraagd dat de Europese samenwerking voor een betere levensstandaard onder de aandacht van de bewoners van ons wereld deel zou brengen. De beloning voor de kunstenaar bestaat uit 1500 harde dollars. Intussen bleek Rein Dix-ksen, een zoon van een wiskundeleraar aan het Christelijk Lyceum te Haarlem, toen we hem spraken meer met zijn gedachten bij de opdracht die hij op het ogenblik onder handen heeft een affiche voor de jubilerende Kalver- straat in Amsterdam dan bij de zojuist bekroonde tekening. Zelf had hij de onder scheiding niet verwacht, ook niet nadat hem tevoren voor zijn idee door de Neder landse jury de tweede prijs was toegekend. Hij is nu drie jaar zelfstandig aan het werk na een moeilijke tijd op de Amster damse Kunstnijverheidsschool en enkele maanden op een reclame-bureau. Want juist de eigenschappen, die tot zijn tegen woordig succes hebben geleid oorspron kelijkheid, een eigen visie, afkeer van alle dogmatiek werkten belemmerend als hij zich moest schikken naar de opvattingen van anderen. „Een affiche moet voor alles voor iedereen te begrijpen zijn. Artistieke buitenissigheden leiden de aandacht van de zaak waarom het gaat af en er wordt veel te veel gedaan aan alle mogelijke -ismen", zo luidt zijn standpunt. ADVERTENTIE IMPORT CIGARETTES - 85 c t. Santpoort Jaarverslag „de Noord-Zuid Hollander" Aan de aandeelhouders wordt 5% dividend uitgekeerd Blijkens het verslag van de raad van commissarissen van de N.V. Verzekerings maatschappij „de Noord-Zuid Hollander" te Santpoort valt in het afgelopen boekjaar der maatschappij een stijging van de premie-ontvangst te constateren. In 1949 beliep de geboekte premie namelijk 130.946,72 tegen in 1948 128.933,12. Het schadeverloop was normaal en zelfs nog iets gunstiger dan in 1948: na aftrek van het aandeel der herverzekeraars werd aan schaden 41.660,51 uitbetaald tegen in 1948 41.841,30. Ook het onlcostencijfer ligt, ondanks de toename der premiën lager dan in 1948, namelijk 31.001,41 tegenover 31.530,37 in 1948. Voor de kinderen Daar stond Rick dan weer op de vloer van de hoge toren. Het deurtje was gelukkig nog open.Rick keek voorzichtig om 'n hoekje naar buiten, of de kust wel veilig was. Hij knipperde wat met z'n ogen tegen het felle zonlicht, nadat hij in het half duister van de toren was geweest. Gelukkiger ivas geen onraad; geen mens of kind was te zien op het plein. „Nou even goed uitkijken", dacht Rick. „Ik zag het huis aan deze kant van de toren. Ik moet twee straten door en dan nog een laanen dan ben ik er! Nou, vooruit dan maar!" Clowntje Rick nam een koen besluit en rende de toren uit, het plein 01* r. In de straten was het rustig; eenmaal moest hij zich even achter een lantaarnpaal ver schuilen, omdat er een man voorbij liep. Maar toen spoedde hij zich weer voort. Zo bereikte hij ongedeerd de laanen ja, hoera!daar zag hij ginds het bekende huis! Besloten werd om in de verlies- en winst rekening in het vervolg de premie- en schadenreserves afzonderlijk op te nemen, zodat men aan de hand van het jaarver slag in staat is het verloop van deze posten ieder jaar na te gaan. De winst beliep 15.031,50. Indien de aandeelhouders de door de commissarissen voorgestelde winstverdeling aanvaarden zal de statuaire reserves tot 18.000,,— en de egalisatie-reserve tot 10.000,verhoogd worden. Aan de aandeelhouders zal even als het vorige jaar 5 procent dividend wor den uitgekeerd. Jubileum van „Vox Humana" met opera-concert gevierd Het feestconcert, dat het gemengd koor Vox Humana ter gelegenheid van zijn veer tigjarig bestaan gaf, was geheel aan opera- werken gewijd. Het begon met een buiten gewoon mooi gezongen Bruidskoor uit „Lohengrin" en werd besloten met enkele bissex-ingen uit het zo geslaagde program ma. Daartussen was op vocaal gebied een knappe prestatie geleverd, die qua a-cap- pella koorzang culmineerde in het „Padre Natro" van Verdi, al toonden de bezoekers zich het meest ingenomen met twee koren uit „Cavalleria Rusticana". Henk J. Arisz heeft Vox Humana ook ditmaal weer muzikaal laten zingen; hij bereikte een warm gekleurde, evenwichtige uitvoering van het genoemde, voorname gebed van Verdi. Het pleit voor de muzi kale kwaliteiten van de dirigent, dat hij er met zijn koor, dat zich overigens uitbundig en vol zangers-geestdrift weerde, de ver eiste stemmige ingetogenheid aan gaf. Een bonte greep uit succesnummers uit bekende opera's maakte dat het programma steeds interessant bleef. Een opera stelt geheel eigen eisen en wel in de eex-ste plaats: geestdrift in de zang. Daar heeft het bij Vox Humana niet aan ontbroken. Als solisten werkten mede Luciën Lou- xnan en Hermien PreijerVan Amstel. Het fraaie geluid van Louman, zijn smaakvolle voordracht en warme muzikaliteit stempe len hem tot een der beste baritonzangers van ons land. Voortrefelijk klonk de aria uit de opera „Un ballo in Maschera", een der drie soli welke hij ten beste gaf. Mevrouw Preijer beschikt over een stem, die voor de grand-opéra geknipt is. Maar welk een volume voor dit betrekkelijk kleine concertzaaltje! Ze weet haar goed aansprekende mezzo-sopraanstem muzikaal te gebruiken, waardoor ik vooral haar San- Het schip Europa op weg naar een b« toekomst. Toch weet hij, dat hij nog veel kan 1 bij de befaamde Franse ontwerpers eÏ2 zou daarom wel eens enige tijd de lei?, willen zijn van een van die grote meesS op het gebied der reclamekunst. SS dat de prijs hem daartoe in de geleed stelt. Overigens is hij verheugd dat 2 de uitslag gebleken is, dat ook ons land dat terrein zeer behoorlijk meetelt J? behalve hij zelf kregen niet minder vijf landgenoten een prijs of een eervZ vermelding: F. J. E. Mettes, I. Spreekmat ter en Meyer Ricardo te Amsterdam en Wladimir Flem en Arie Weber in Dn Haag. Binnenkort zullen de prijzen door h« hoofd van de E.C.A.-missie de hee* CU. rence E. Hunter worden uitgereikt De winnaar aan zijn tekentafel. tuzza-romance en Hérodiade-aria kon waarderen (zolang de geluidssterkte be neden ff bleef). Emmy van Eeden was, als t een betrouwbare en kunstzinnige b ster, die terecht in de bloemenhulde, die de solisten ten deel viel, betrokken werd. Burgemeester M. M. Kwint en rector dr. P. Brommer van het gemeentelijk gymna sium woonden het druk bezochte concert bij. A. J. VAN DER WEIJDEN ADVERTENTIE EXTRA LANGE ROLLEN van 57 c.M. breed vindt U ook bij BAKKER S BEHANG Gen. Cronjéstraat 135, Haarlem-N., Tel. 11651 't Scheelt een rol op een kamerl Agenda voor Beverwijk Woensdag 17 Mei Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: Bittere rijst. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Fra Diavolo Corso Theater (Castricum), 8 u.: De laat ste stormloop. Donderdag 18 Mei Kennemer Theater", 2.30, 4.30, 7 en 9.15 u.: Bittere rijst. Lux, or Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: Fra Diavolo. W. B. Theater, 2.30, 4.30 en 8 uur: Duivels der lucht. FEUILLETON door Lily van Oijen 2) „Tom", x-iep mevrouw Van Groenheuvel uit en lachte. „Er schiet me juist iets te binnen. Zijn eerste boek over Eduard heette: „Het meesterwerk van Eduard van Groenheuvel, door een, die hem goed kent". Gisteren verscheen het vijfde boek over hem, met de titel: „Een bloemlezing uit de critieken over het werk van de meester Eduard van Groenheuvel, samen gesteld door Tom Dj inn". „En hoe vind je dat?" vroeg Frank. „Amusant. Ook Eduard zou er zich ko- nirxklijk over amusex*en hij zou het heel grappig gevonden hebben. En bedenk eens, welk een compliment er insteekt. Tom is er beroemd door geworden, dat hij einde loos over Eduard kan schrijven. Ik ben be roemd, alleen omdat ik de vrouw van Eddie geweest ben. Mai*lene houdt zichzelf voor een bex-oemdheid, uitsluitend als Eduard's muze en mijn beste Maartje, die er zich het minst van alles iets van aan trekt, is werkelijk beroemd als model van het schilderij: „Meisje aan de bron". Zij zuchtte. „Ik geloof, dat dit geschrijf Eddie meer plezier zou doen, dan iets an ders, als hij nog in leven was". Ze keek met een half verontschuldigende glimlach op haar gezicht naar haar gast. „Weet je, Frank, als ik hier zo rustig zit, heb ik al tijd het gevoel of hij me vanuit een of andere hoek van de kamer gadeslaat". Frank knikte ernstig. „Hij was er de man naar om beroemd te zijn", antwoordde hij. „Het is opvallend hoe deze roep blijft hangen. Maar als ik het zeggen mag, dan is het eigenaardige testament, dat hij ach tergelaten heeft, uit i*eclame oogpunt be zien, een meesterzet van de eerste rang. Want zeg nu zelf eens, welke andere kun stenaar ter wereld zou tien jaar na zijn eigen dood tien nieuwe schilderijen te voorschijn toveren en weer tien jaar lang de hele kunstwereld er toe kunnen bren gen, het ene na het andere te komen be wonderen en dit ook tien jaar achtereen vol te houden. En je zult me moeten toe geven, dat al de jaren, dat je nu op zijn verjaardag een nieuw schilderij van hem tentoon stelt, het laatste steeds weer de vorige overtreft". Edith dacht over de opmerking van Frank na en zei toen: „Je hebt gelijk, maar Eduard heeft dit niet er bij bedacht. Ik weet zeker, dat hij alleen het plan had om een pijl af te schieten tegen zijn tijdgenoot Joop Steffius, die hij eenmaal niet kon luchten. De hele kwestie was veel meer een soort van wedstrijd. Eddie geloofde in zijn werk en vermoedde, dat er na zijn dood eex-st een inzinking zou volgen, ter wijl hij daarna weer buitengewoon in de mode zou komen en zo is het ook wer kelijk gebeurd. Daar hij zijn schilderijen naar waarde wist te schatten, hield hij er x-ekening mede dat ze weer in ere zouden komen, en tien jaar was de spanne tijds, die hij voor de verandering van de pu blieke opinie had vastgesteld". „Een eigenaardig idee", herhaalde Frank. „En dan, hij heeft het niet in zijn testa ment vastgelegd", zei de oude dame. „Hij schreef het plan in een brief heb ik je die nog nooit laten lezen? Ik bewaar hem hier in deze antieke secretaire". Vex-rassend vlug stond ze op en liep door het vertrek. Na wat zoeken in de onox-de- lijke laden haalde zij eindelijk een envelop te voorschijn en keerde er in triomf mee naar de haard terug. Eerbiedig nam Frank het papier uit haar hand en vouwde het blad open, dat volge schreven was in het fraaie handschrift van Eduard van Groenheuvel. De oude dame stond naast hem en keek over zijn schouder mee. „Hij schreef dit kort voor zijn dood", zei zij. „Brieven schrijven was een gewoonte van hem. Lees maar hardop voor, ik moet er altijd weer om lachen". „Liefste Edith", las Frank. „Als je als treurende weduwe van het kerkhof terugkomt, waar duizenden engeltjes met je hebben geweend, moet je dit lezen en mij nog eenmaal terzijde staan, zoals je dit al zo vaak hebt gedaan. Die idioot van een Steffius, die ik nog koi't geleden heb gesproken, stelt zich vooi", omdat hij tien jaar jonger is dan ik, dat hij na mijn dood een kans krijgt, om dat hij hoopt, dan een vrij en niet door vergelijking met mijn werk gehinderd arbeidsterrein te krijgen voor zijn knoei werk. Niet. dat de man niet schilderen kan; wij academisch onderlegden zijn wat techniek betreft, toch altijd nog even goed als de strandfotografen. Het jammerlijkste aan .de man zijn z'n hersenen. Een eindeloze x*eeks van ver velende boerenkinderen, vermenselijkte honden en zeelieden, die schipbreuk heb ben geleden is de enige fantasie, waarover hij beschikt. Ik heb hem gezegd, dat ik hem zal overleven, zelfs als ik in werke lijkheid eerder sterf en nu is mij een ma nier ingevallen, om de diepere zin van deze opmerking ten uitvoer te brengen. Ik laat in de kelder tien zorgvuldig ver pakte en verzegelde schilderijen achter. Hierbij is ook een brief voor de oude Kader met allerlei bijzonderheden. De eerste tien jaar na mijn dood mag je de schildex-ijen niet uit handen geven; stuur ze daarna zoals ze zijn naar Kader. Hij zal ze een voor een uitpakken en inlijsten; ze zijn genummerd. Het elfde jaar na mijn dood moet je dus het atelier openstellen, uitno digingen verzenden en het eerste schilderij tentoonstellen. En zo vervolgens tien jaar lang. Kader zorgt voor de rest, de verkoop enz. Waarschijnlijk zullen mijn stukken in die tijd meer waard geworden zijn, zodat de mensen uit louter nieuwsgierigheid ko men kijken. Ben ik echter vergeten, welnu, liefste, dan ben jij de enige bezoekster van de tentoonstelling. Er zullen lieden zijn, die je zullen trach ten over te halen de kisten vóór de vast gestelde tijd te openen; zij zullen misschien aanvoeren, dat ik op het ogenblik, dat ik deze wens neerschrijf, geestelijk niet nor maal ben. Maar jij weet, dat ik tijdens mijn hele leven nooit geestelijk normaal ben geweest in de zin, zoals de gewone mensen dit opvatten en daarom zal jij je aan de door mij aangegeven voorwaarden houden. Met alle liefde en het hele vertrouwen waarover je beschikt. Als de eerste ten toonstelling er is, geliefde, weet dan, dat it er als geest bij ben. En behandel me dan met het respect, dat ik verdien. Uw heergemaal, Mevrouw, Eduard van Groenheuvel. (Na Rubens wel de grootste schilder) Edith lachte. „Zie je, dat is nu echt Eduard, vol spotternij, zelfs bij de belang rijkste gelegenheden". Frank vouwde de brief weer dicht, ne je deze werkelijk pas gezien, toen je van de begrafenis terugkwam?" vroeg lnj. „Weineen", zei mevrouw van Groenneu- vel, deed de brief in het couvert en leg hem weer in de lade van de sec!jeta terug. „Ik heb Eddie bij het opstellen e. van geholpen. Op een nacht zaten 1 samen na te praten, nadat Steffius en n g een schilder bij ons gegeten hadden1 toen hebben wij-samen een kladje gema en er danig pret over gehad. Al het ove s heeft hij echter alleen verzorgd. Ik wa die tijd ziek en kuurde zes maande het buitenland. Ik mocht ook met welke schilderijen hij verpakte en 0 nieuwe bij waren, die ik niet kende, bedoel dus, dat ik niet gezien heb, da schilderijen ingepakt zijn en de briela ik, tegelijk met de daarbij behorend pieren, door de notaris toegezonden „En wordt het nu de achtste ma1 a een van de schilderijen tentoongesi» wordt?" vroeg Frank. A-hrin» In ieder geval zal Steffius me n°? en tig jaar lang als tegenstander hebDe als hij dat overleeft, wens ik hem goeds. (Wordt

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6