Nooit 'SUFFEN! naar Golgotha jachtig se óeü het Pass^esPe^ Tegelen. 9 Het verhoor van Christus door Pilatus. fraai en rustig tussen hoog I»is I riizend geboomte in het Lim- 'ïLschap gelegen voormalige kloos- wï neDooUieï" te Tegelen, bijna vol- wereld afgesloten, werd in Lf eerst een openluchtspel ver- 'SlS groeide hieruit min in navolging van Oberammergau traditie, met de handhaving zmr^. ..1—» toss een speciale "?5SastSeStelke vijf jaar gedui-en- fTir»aanden tot opvoering bren- an een Passiespel door brede lagen 111 SB? verheven doel verenigde be- "■foorlog I»* «ON*» de *%M van deze gelofte één keer onder- ■r'i«fmaar op Zondagmiddag 21 Mei kon gorden gemaakt met een nieu- voorstellingen, are tot September - waarvoor men op de belang- jj juren en telling zeker honderdduizend toe- ÏÏL, rekent, van het religieuze dra- f\'m Gabbatha naar Golgotha" door ?Ser-dichter Jac. Schreurs M.S.G. i!r« vijfhonderd inwoners van deze BUkleine industrieplaats nemen van dikwijls zeer grote per- s aan deel. De spelers worden MOien'zonder aanzien van rang of stand l«rchten hun tijdrovende en de gehele «oofiikheid eisende medewerking vol- e-ót belangeloosDoor welke gevoelens Siaiaemer var. hun prestaties ook ver- 'r' teraakt, men moet erkennen dat men 'ïi ij van een daad van even sterk Savoudig geloof, die een diep respect «aak innige bewondering afdwingt. M deze-vertoning wordt geheel gedra- ia door een pure geestdrift en zeldzame riding, die er een overtuigingskracht «•rclenen, welke zo goeüt als steeds de ({tredende artistieke tekortkomingen daarvan mag spreken doet fee vraagstelling betreden wij een terrein. Men kan zich afvragen rh nuatstaven er gelden bij de beoor- jÉ-van dit spel. dat het in de Evange ls opstekende Lijdensverhaal tot inhoud Daar men echter geconfronteerd wrdt met een toch ook tot op zekere kunstzinnig bedoelde uitbeelding, «1 predikatie of verkondiging met de siddelen der schoonheid, ben ik van me- 'jj dat men zonder gewetensbezwaren e critische houding mag en zelfs moet assnen. Geen persoonlijk geluid fete beginnen is de tekst van dit (on- jncil de pauze circa vier uur durende) j-a door pater Schreurs bekend on to meer door enkele helderzingende ge-- dichten uit zijn bundel „De bloeiende wijn- M" 'en door zijn romah „De kroniek van «n parochie" in poëtisch opzicht niet Kr», al wordt men menigmaal getroffen dooreen aandoenlijke, onverhulde vroom- isd, Maar men wacht vergeefs op een itrcachtige zinsnede, die de toehoorder 'Wt, op het verlossende geluid. Hij is oprecht en kundig lyricus met een kredige taalbeheersing, doch de vloed tazijn dichtader blijkt soms niet te stui ft, zodat men zelfs moet luisteren naar teprakigheid op momenten waar ook *iinig woorden teveel zouden zijn, bij- ïcorbeeld ten aanzien van de kruisiging. Daar staan slechts enkele bijzonder Wfende formuleringen tegenover, zoals ■uitspraak van de beul: „een kroon van tornen, diep in zijn gedachten" of die van Kioiepriester: „hel is met de fabel steeds |t die onsterfelijkheid, dat hij de armen «ren steun zoekt bij de zwakken". Tal- zp evenwel de rhetorische of zon- «smear conventionele passages, waarvan «betekenis door gebrek aan concentratie tp het noodzakelijke nogal veel schade Pi of die waarin zonderlinge modernis- wn storen, omdat zij indruisen tegen de ■We geest van het geheel. Door het bewust afzien van iedere per- -olijke interpretatie, welke met het oog ADVERTENTIE 6RI.E t^j.£EUHAB ÜE Ni' voor Haarlem tm,.j .DI"SDAG S3 MEI I«t ntf Concert HOV, 8 uur. Grote KaW*1?1 7-30 Haarlemse ileiD ,raa^"Des Heilands tuin", "ndia". 14 j., „Gewetens- l'Jür tv,., ra "Des Heilands tuin", 3*7 Hals: „Song of India". 14 j., uk' ,o ?'15„ u,ur-_ Rembrandt: „Gewetens- i 5' 7 en 9-15 uur. Palace: ■'•t I en q ik luiPaardkoningin", 14 j., 2, 3i' i 4 ij UUr- Luxor: „Gebrandmerkt", feS-l 9'15 uur. City: „Het onbe- ijUmê:" Lani l' j'15' 4'30' 7 en 9,15 uur' Q3,15uur zonder wet", 14 j„ 2.30, 7 KiS?Eï?DfG 34 MEI Sitahiin» .Haarlemse Jeugdraad „Des uilliü^ Bloscopen: Middag- en Christus met de doornenkroon in het Tegelse Passiespel. op deze collectieve manifestatie wellicht niet goed mogelijk was, bleef de werking der zuiver dramatische factoren gering. Zo" miste men deerlijk een psychologische ver klaring van het verraad van Judas, die overigens, hoewel beschouwd als gegeven grootheid, nog het menselijkst van alle figuren getekend is. Prachtig vond ik diens emotionele gesprek met zijn moeder, één van de weinige vrijheden die de schrijver zich veroorloofde. Voorts acht ik het rea lisme bij het afleggen van de kruisweg met de herhaalde geselingen en het ten slotte doorpriemen van het hart veel te ver doorgevoerd. Van mede-lijden kan door dit alles nauwelijks sprake zijn. De vlucht der verbeelding in het rijk van het mysterie wordt er danig door belemmerd. Menselijk en boven-menselijk Regisseur André Thvssen heeft soms schitterende effecten weten te bereiken en is er in geslaagd het auditorium inderdaad te boeien, al bezat hij niet steeds de macht om zijn visie in practijk te brengen. Hij stond ook voor de onuitvoerbare opdracht om het menselijke en het on-menselijke op één niveau te verenigen. De volksbewegingen, ook het tumult, verliepen over het algemeen te geordend en de massale uitbarstingen waren onvol doende voorbereid. De mensen reageerden meer op de tekst dan op de gebeurtenissen. Maar bepaald een schitterende vondst was het laten zwaaien met palmtakken tijdens het zingen der jubelkoren bij de intocht van Jezus in Jeruzalem in het eerste be drijf. Uitstekend was ook! de aan devote schilderijen herinnerende groepering der discipelen tijdens het Laatste Avondmaal, waarbij vooral de extatische Johannes de aandacht trok. Het gebed in do Hof van Gethsémané deed overdreven theatraal aan, ook al door de ongelukkige verschijning van de engel tussen het struikgewas. De ontmoeting tussen de kruisdragende Jezus en Maria kreeg nauwelijks betekenis. Zo zou er nog meer te noemen zijn. Wij moeten echter volstaan met te wijzen op de scènes waarin de vaste décorbouw links de ambtswoning van Pilatus, in het midden de tempel en rechts het paleis van Herodes een grote rol speelt: Het hoogtepunt van de opvoering werd de eer ste komst van Judas op de trappen van het Sanhedrin, ook in toneeltechnisch opzicht. Veel zwakker was zijn tweede bezoek na het plegen van het verraad: hier gedroegen de priesters en raadsheren zich veel te op gewonden. Een strakke onverschilligheid zou veel meer relief aan de wanhoop ge geven hebben. Ook het verhoor van Jezus door Annas was zwak in scène gezet, in tegenstelling tot de indrukwekkende con frontatie met Pilatus eerst en met de enigs zins naar middeleeuws model getekende Herodes later. Waarom de Sanhedriten toch steeds allen tegelijk spraken, is mij niet duidelijk geworden. Men moest nu bovendien voortdurend het tekstboekje raadplegen om er althans iets van te kun nen volgen. Wat de individuele prestaties betreft kan ik kort zijn. Geloof en bezieling, gepaard aan schroom voor het grootse onderwerp, vergoedden volkomen de ontoereikendhe den der talenten. Zo-goed als onverbeter lijk waren Judas, de Romeinse centurio en Herodes, redelijk goed de Maria in haar menselijke zijde, de moeder van Judas, de onstuimige Petrus en de reizegsters. De zeer voorzichtig en met ingehouden kracht te werk gaande vertolker van Christijs groeide geleidelijk tot een bijna aangrij pende grootheid in zijn deemoedige onder werping aan het hemelse besluit. Het was zonde en jammer dat het slot van de voorstelling, met een duidelijke toespeling op het Christelijke Paasfeest, volslagen van onwaai-de werd gemaakt door een in machteloze abstracties verlo pende choreografie, uitgevoerd door dc rei van maagden van Jeruzalem. Laat men dit aanhangsel ten spoedigste schrappen. Het dient nergens toe. Want overigens betekent het bijwonen van dit Passiespel een zeer bijzondere gebeurtenis. DAVID KONING Muziek „Haerlemse Musyckkamer" gaf een Bach-concert Met een uitstekend programma, dat niet minder dan acht solisten vergde, bracht Maandagavond de jonge musicoloog en di rigent André Kaart in het Haarlemse Concertgebouw een herdenkingsprogram ma gewijd aan Bach ten uitvoer, met het door hem gestichte kamerorkest „Haer lemse Musyckkamer". Het begon met een in goede verhouding bezette vertolking van de Suite in b, met Henk de Graaff als fluit-solist. die zijn dankbare partij vlot en duidelijk speelde. Van belang was ook dat in de ensemble gedeelten de beide fluiten van het orkestje een gave eenheid vormden. De dynamiek van het orkestspel was over het algemeen zeer goed verzorgd en alles zat behoudens de „doublé" van de Polonaise rhythmisch uitstekend in elkaar. Daarop volgde het Concert in d voor twee violen, met Renate Zwaardemaker en Jan Hoeben als solisten. Deze laatsten schonken met hun spel veel voldoening. Wel misten we iets van de etherische sfeer van het Largo, maar dat was niet de schuld van de solisten; daar had Kaart in het orkest iets meer tekening en poëzie kunnen aanbrengen. Met een „recht-door-recht-aan"-interpretatie is Bach in dit idyllisch stuk niet naar waarde gediend. Het hoeft daarom nog niet hyper romantisch te wezen; maar tussen het over gevoelige en het strak nuchtere, is er nog heel wat speling voor een bezield musi ceren. In het Vijfde Brandenburgse Concert waren de claveciniste Gertrude Maelaine, de violist Jan Hoeben en de fluitist Henk de Graaff de solisten. Dit werk genoot een voortreffelijke vertolking, niet alleen door het concertino, maar ook door het bege leidend orkest, dat slechts in de hoekdelen mee te spelen heeft; het middendeel van het werk is door Bach zuiver als trio be handeld. Het niet sterk geïntoneerde instru ment van mev.rouw Maelaine kwam in dit trio, maar vooral ook in de merkwaar dige cadens-passage van het "eerste deel, uitstekend tot zijn recht; hierbij toonde de soliste zich een rustig beheerste vertolkster. Het volgende nummer van het program ma was het Concert in C voor twee clave- cimbels, waartoe als tweede solist Hans Philips meewerkte. De verhouding van de twee „cembali" bleek heel goed te zijn. Ook de interpretatie die mevrouw Maelaine en Hans Philips van dit onderhoudende speel stuk gaven, was zeer te prijzen. De beschei den rol van het orkest werd precies wat zij wezen moet. Ten slotte kreeg het publiek nog de „Kaffee-Kantate" te horen, met Kitty Ne- derkoorn, de tenor Gé Honig en de bas Herman Hülsmann als vocaal-solisten en met de fluitist Henk de Graaff in de be langrijke obligaat-partij. Het „scholastieke" karakter dezer Bachse geestigheid wordt in de fraaie aria's en vooral ook in het slot- terzet aardig opgeheven en wel zo, dat voor wie het geval op zichzelf wat huisbakken zou vinden, een charmante en boeiende muziek toch in ieder geval bekoren moet. „Lieschen" verdiende terecht het „kleintje" koffie, dat haar na afloop geserveerd werd. Papa Schlendrian en de Recitant hadden zich ook uitstekend geweerd en wat de solo-fluitist betreft, deze had door zijn vlot en mooi-klinkend spel niet weinig verhef fing aan de vertolking gegeven. Ook het orkestje leverde voortreffelijk werk. André Kaart toonde zich als dirigent op de hoogte van zijn taak. Het was een mooi en fris initiatief van hem deze belang wekkende Bach-herdenking te doen plaats vinden. JOS. DE KLERK Nog geen beslissing inzake Westerling SINGAPORE, 22 Mei. (Reuter). De plaatsvervangend gouverneur te Singapore, sir P. A. B. McKerron, heeft de berichten, dat het verzoek van Indonesië tot uitleve ring van Westerling was verworpen, tegen gesproken. De regering te Singapore, zo zeide hij, bestudeerde het verzoek nog. Berichten, dat de gouverneur, sir Franklin Gimson, had besloten het verzoek te weigeren, wer den eveneens ontkend door vier andere autoriteiten, namelijk de procureur-gene raal E. J. Davies, de Indonesische vertegen woordiger te Singapore, de Nederlandse ccnsulgeneraal en het plaatselijk hoofd van de veiligheid. De Indonesische vertegenwoordiger, dr. Oetyoyo, deelde mede, dat de laatste do cumenten, behorend tot het verzoek van de Indonesische regering, vorige week bij het gouvernement van Singapore waren inge diend. Sedertdien had hij niet met de autoriteiten te Singapore inzake deze aan gelegenheid in contact gestaan. Men verwacht binnen de eerstkomende dagen een beslissing inzake uitlevering van Westerling of zijn deportatie naar Neder land. Amerikaanse militaire politie arresteerde Russen in Frankfort FRANKFFOET, 22 Mei (United Press) Een zegsman van het Amerikaanse leger heeft vandaag bekend gemaakt, dat de Amerikaanse militaire politie vijf Russen, van wie drie ten onrechte, heeft gearresteerd wegens vermeende over treding van de voorschriften ten aanzien van de bewegingsvrijheid van leden van de Russische militaire missie. De Russen werden vrijgelaten en de blokkade die de militaire politie bij de missie had ingesteld, werd na zeven uur opgeheven, nadat de Russische comman dant, kolonel Pavlov, de verzekering had gegeven dat de restricties in het vervolg zullen worden opgevolgd. Alle leden van de missie hadden op dracht gekregen binnen het terrein van de missie te blijven, als vergelding voor soortgelijke restricties van de bewegings vrijheid van de Amerikaanse militaire missie in Potsdam. Om half elf werden een Russische luite nant en een korporaal gearresteerd toen zij van het terrein wegreden. Om kwart over elf werden weer drie Russen gear resteerd. Deze Russen wilden het terrein van de missie betreden. Later bleek dat dit drietal behoorde tot de Russische missie voor de herstelbetalingen en de restricties golden niet voor deze missie. De vijf gearresteerde Russen werden overge bracht naar het hoofdkwartier van de militaire politie in Frankfort. Om 1 uur 's middags werden zij weer vrijgelaten. Kolonel J. P. Rawie, in leven leider van het sociaal werk van het Leger des Heils, is te Apeldoorn overleden. Hij had ook be kendheid verworven als componist en diri gent van muziekwerken voor het Leger des Heils. Vakbondleiders bespreken het plan Schuman West-Europese vakverenigingsleiders zijn Maandag te Düsseldorf bijeengekomen voor een twee-daagse conferentie, waarop zij het plan Schuman voor het samen brengen van de Frans-Duitse steenkool- en staalindustrie zullen bespreken. De conferentie, die door de niet-com- munistische internationale federatie van vrije vakverbonden bijeengeroepen is voor dat het plan-Schuman bekend werd ge maakt, zal dit plan bespreken als deel van een nog meer omvattend plan voor Euro pese economische samenwerking. Dit vakverenigingsplan zal, als het wordt aangenomen, bij Frankrijk. West-Duitsland, de Beneluxlanden en Zweden erop aan dringen om onderhandelingen te beginnen over een organisatie, die in plaats van het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied zal treden en de gehele West- Europese zware industrie zal beheren. Aan de huidige vakverbondsconferentie, die over dit plan zal beslissen, wordt deel genomen door Belgische, Duitse, Franse, Engelse, Luxemburgse, Amerikaanse en Zweedse vakverbondsgedelegeerden. Recht en regering in Zuid-Afrika Het hof van appèl, het hoogste rechts college van de Unie van Zuid-Afrika, heeft de regeringsbeschikkingen inzake de „apartheid", waarbij een rassenscheiding in zekere spoorwegrijtuigen zou zijn ingesteld, nietig verklaard. Het hof verklaarde het beroep van Abdoellah Abdoerahman, lid van een niet-Europese verzetscommissie, tegen een veroordeling wegens overtreding van de bepalingen door de politierechter te Kaapstad in 1948, ontvankelijk. Abdoe rahman was veroordeeld omdat hij niet- blanken zou hebben aangespoord gereser veerde rijtuigen binnen te gaan. Door de ontvankeiijkverklaring van het beroep heeft het hof beslist, dat de bepalingen rassendiscriminatie inhouden. Oost-Europese staten verlaten UNESCO-vergadering Uit protest tegen aanwezigheid van Chinese afgevaardigde FLORENCE, 22 Mei (Reuter) Tsjecho- slowakije en Hongarije hebben heden de jaarlijkse vergadering van de Unesco, de opvoedkundige, wetenschappelijke en cul turele organisatie der UNO, verlaten, om dat zij niet aan één tafel wilden zitten met afgevaardigden van het nationalistische China, „die niemand en niets vertegen woordigen". De Tsjeehoslowaakse afgevaardigde eiste de uitbanning van de Chinese delegatie, doch de conferentie nam met 32 stemmen tegen één (Joegoslavië) een voorstel aan om de nationalistische regering een „voor lopig lidmaatschap" toe te staan. Een 20- tal landen onthield zich van stemming. Polen, het derde Oost-Europese lid van de Unesco, was niet op de conferentie aan wezig. De commissie voor de geloofsbrieven, die het voorstel tot het geven aan China van een voorlopig lidmaatschap indiende, zal Dinsdag rapport uitbrengen over de vraag, of de nationalistische delegatie volledig lidmaatschap kan worden toegekend. De Chinese gedelegeerde protesteerde tegen de beslissing van de conferentie. Hij verklaarde, dat zijn regering door de Unesco was uitgenodigd. De SovjetrUnie heeft voor de acht en twintigste keer uit protest tegen de aan wezigheid van een Chinees-nationalistische gedelegeerde een orgaan van de UNO ver laten. Het betreft hier een technische com missie van de economische en sociale raad voor bevolkingsvraagstukken, waarin 12 landen zitting hebben. Slechts de Joegosla vische gedelegeerde steunde een Russisch voorstel om de nationalistische vertegen woordiger uit de commissie te bannen. Uitspraak in zaken tegen Amsterdamse „dentists" De Amsterdamse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaken tegen vijf Am sterdamse „dentists", die reeds voor de kantonrechter terecht hadden gestaan. Van hen waren er drie zelf in hoger beroep gegaan. Tegen de twee anderen, die door de kantonrechter wel schuldig waren ver klaard, maar niet gestraft, had de ambte naar van het Openbaar Ministerie hoger beroep aangetekend. Een 51-jarige Amsterdammer, die het beroep van tandarts ruim 20 jaar had uit geoefend zonder ooit met de justitie in aanraking te zijn gekomen, maar die evenals de andere verdachten de wette lijk voorgeschreven Nederlandse diploma's daartoe miste, werd conform de eis en overeenkomstig het vonnis van de kanton rechter tot een geldboete van 175 veroor deeld. De verbeurdverklaring van zijn in strumentarium werd echter voor het groot ste deel opgeheven: op de tandarts-stoel na zal deze veroordeelde zijn in beslag genomen instrumentarium krachtens von nis van de rechtbank moeten worden te ruggegeven. Het gehele instrumentarium zal worden teruggegeven aan een 52-jarige Amster dammer, die al 31 jaar 'zijn practijk uit oefent en die veertien dagen geleden aan voerde, dat inbeslagneming van zijn in strumentarium in feite neerkwam op een geldboete van 5000. Hij vroeg de recht bank hem zijn instrumentarium terug te geven, opdat hij van de opbrengst daarvan zou kunnen emigreren. Hij was in het bezit van buitenlandse diploma's, die hem in Duitsland, Oostenrijk en Engeland wettelijk het recht gaven als volwaardig tandarts op te treden. Een Oostenrijkse, die door de kanton rechter tot 3Ö0 boete was veroordeeld, omdat zij onbevoegd tandheelkundige raad of bijstand had verleend, hoorde veertien dagen geleden 600 tegen zich eisen. Zij had sedert zij verleden jaar geverbaliseerd was de wettelijke bevoegdheid verkregen. De rechtbank bevestigde tegen haar het vonnis van de kantonrechter. De laatste twee verdachten, in wier za ken de ambtenaar van het O.M. appèl had aangetekend, omdat de kantonrechter hun geen straf had opgelegd, werden pok door de rechtbank niet gestraft. Hun was in 1926 met vele anderen de wettelijke be voegdheid van overheidswege verleend. Drie jaar later moest deze groep een exa men voor tandheelkundige afleggen, waar bij deze twee niet werden toegelaten we gens hun jeugdige leeftijd. Zij hadden hun practijk sedertdien vooi'tgezet en waren tot dusverre ongemoeid gelaten. Deze verdachten werden schuldig ver klaard zonder oplegging van straf. Aan beiden wordt het in beslag genomen instrumentarium teruggegeven. Werkloosheidswet treedt op 1 Juli nog met in werking Organisatie is niet gereed Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer W. J. Andriessen (KVP) heeft de minister van Sociale Zaken medegedeeld, dat invoering van de Werkloosheidswet per 1 Juli 1950 niet mogelijk zal zijn, omdat de maatregelen, nodig ter voorbereiding van die uitvoering, tegen die datum niet gereed kunnen zijn. De oprichting van de bedrijfsverenigingen heeft aan hel be drijfsleven meer tijd gekost, dan aanvan kelijk mocht worden verwacht. Thans is nog slechts van 19 van de 26 op te richten bedrijfsverenigingen een verzoek om er kenning ingekomen. Over deze verzoeken moeten, voordat tot erkenning kan wor den overgegaan, het Algemeen Werkloos heidsfonds en de Stichting van de Arbeid worden gehoord. Een tweede oorzaak, welke er toe leidt, dat de werkloosheidswet nog niet op 1 Juli kan worden ingevoerd, vormt de omstandigheid, dat nog geen vol doende inzicht bestaat inzake de premies, die voor de wachtgeldfondsen en voor het Algemeen Werkloosheidsfonds moeten worden bijgedragen. Hoewel de bedrijfs verenigingen het verzoek hebben gekre gen om haar voorstellen inzake de premie voor de wachtgeldfondsen vóór 1 Maart in te dienen om het de regering mogelijk te maken overleg van de Loon- en Prij- zencommissie met de Stichting van de Ar beid te bevorderen, heeft van de 19 be drijfsverenigingen slechts een zeer gering aantal een meestal nog slechts voorlopige premieberekening aan het bestuur van het Algemeen Werkloosheidsfonds doen toe komen. Voorts is nog overleg gaande omtrent de vraag of en in hoeverre voor de land en tuinbouw de werkloosheidswet toe passing dient te vinden. Over deze vraag bestaat ook in de kringen van die bedrijfs tak zelf geen overeenstemming. Een be slissing is echter nodig vóórdat de premie voor het Wachtgeldfonds in deze bedrijfs tak kan worden vastgesteld. Een derde factor, welke vertragend werkt op de invoering van de Werkloos heidswet, is, dat de organisatie, welke voor die wet wordt opgebouwd, de grondslag vormt voor de toekomstige uitvoeringsor ganisatie voor de gehele sociale verzeke ring. De opbouw dier organisatie dient zo danig te geschieden, dat de overgang naar de nieuwe organisatie gemakkelijk zal kunnen geschieden. Hierbij moet in het bij zonder worden bezien op welke wijze de huidige technische apparatuur der sociale verzekering, van de bedrijfsverenigingen, zowel als van de overheidsorganen, in de herziene organisatie kan opgaan. Hierbij zal tevens aandacht moeten worden ge schonken aan de belangen van het bij de huidige organisatie werkzame personeel. Ondergronds kattenkabaal De Mamixschool wordt sinds enige dagen geteisterd door een non-stop miauw-concert dat veroorzaakt word', door een ticn-mans-kaltcnorkest. Er is namelijk een nieuwe vloer in de school gelegd en tegelijkertijd zijn de lucht roosters gedeeltelijk dichtgemetseld. Toen het karwei klaar was, bleken er enige katten onder te huizen, die in middels een gezin hadden gesticht cn het schoolhoofd loopt thans met het probleem rond hoe hij de muzikanten uit hun schuilplaats kan krijgen zonder de nieuwe vloer al te veel geweld aan te doen. ADVERTENTIE OOST WEST THUIS BEST maar dan in een gezellige kamer met BAKKER S BEHANG Gen. Croujéstraat 135 - Tel. 11657 - Haarlem Randjes afsnijden a 5 cent per rol Verhoging van straf geëist tegen ex-„Kriminalsekretar" De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de zaak behandeld tegen F. C. F. Vierman, wie ten laste was gelegd, dat hij als „Kri- minalsekretar" der „Sicherheitspolizei" een aantal misdrijven tegen de menselijkheid had gepleegd. Deswege was hij door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot een gevang enistraf van 7 jaar met aftrek van voorarrest. De procureur-fiscaal concludeerde tot verhoging van de straf tot 12 jaar met af trek van voorarrest. De raad zal op 12 Juni uitspraak doen. Belgisch jacht in moeilijkheden Het Belgische motorzeiljacht „Drakkar" verliet Zondagmiddag Ostende om via Vlissingen naar Veere te gaan. Vier uur later was het jacht op de rede van Vlis singen en voer men langs de Walcherense kust het zeegat weer uit. Ter hoogte van Westkapelle kwam het in de sterke eb- stroom. De motor geraakte defect, zodat het jacht enkele malen de grond raakte. Maandagmorgen werd het jachtje opge merkt door een Engelse motortorpedoboot, die het scheepje op sleeptouw nam. Later voer de reddingboot „President Jan Leis" uit Hoek van Holland uit, die het scheepje de haven van Hoek van Holland binnen sleepte. De bemanning was zeer dank baar voor de verleende hulp en besloot via de binnenwateren naar Ostende terug te keren. Administratief militair personeel naar Indonesië Maandag vertrok uit Schoonhoven een groep van ongeveer vijftig officieren, on derofficieren en manschappen naar Indo nesië. Het betreft hier administratief per soneel, bestemd voor de afwikkeling van zaken bij verschillende diensten van de ad judant-generaal en de kwartiermeester- generaal in Indonesië. Door de snelle re patriëring is het noodzakelijk, opengeval len plaatsen ook in de laatste maanden steeds aan te vullen, opdat de administra tie niet stagneert. Tot nu toe zijn de meeste groepen per boot gegaan, maar degenen die thans nog naar Indonesië gaan, worden per vliegtuig vervoerd om tijdverlies te voorkomen. IJmuiden-Oost Gekleurd licht op kleurige bloemen „Luilakmarkt" gaat aan Pinkstermarkt vooraf De Luilak- en Pinkstermarkt, die Vrij dagavond op het speelplein van de Sint Franciscusschool aan de Zeeweg te IJmui- öen-Oost wordt georganiseerd ten bate van de Katholieke Jeugdbeweging, vraagt heel wat voorbereiding, omdat de twee delen van dit festijn in elkaar over moeten gaan, maar toch een heel ander karakter dragen. De Luilakmarkt, die een Haarlemse tra ditie poogt te evenaren, zal Vrijdagavond om 8 uur worden geopend en tot Zaterdag ochtend 9 uur kunnen de bloemenliefheb bers er terecht bij de verzamelde hande laren. Het geheel wordt omschenen door gekleurd licht uit de batterij schijnwerpers. Zaterdagmiddag om vijf uur. moeten de bloemen plaats hebben gemaakt voor de Finksteriharkt, wanneer de optocht voor Vlaggetjesdag afgelopen is, marcheren de Katholieke Jeugdgroepen terug naar de St. Franciscusschool om bezit te nemen van de openlucht-faneyfair, die even later officieel geopend zal worden. Een keur van attrac ties zal dan lot 11 uur in de avond proberen zoveel mogelijk geld voor het Katholieke jeugdwerk te verzamelen. De eerste Pink sterdag is de „markt" gesloten; op tweede Pinksterdag kunnen de kopers er van 36 en van 7.30 tot 11 uur terecht en op „Pink sterdrie" is de fancyfair van 711 open. Behalve de diverse attracties, die op het speelterrein zijn opgesteld, is het Bever wij kse show-orkest „The Dio's" onder lei ding van T. v. d. Braak te gast en een bal- vloer geeft de liefhebbers de gelegenheid een dansje te maken. Beverwijk Ruim zeshonderd duiven snelden naar Beverwijk terug De Beverwijkse postduivenvereniging „De Reisduif' heeft Zondagmorgen weer een wedvlucht georganiseerd. De 604 vogels wer den Zondagmorgen om 8 uur 30 min. te St. Quentin in Frankrijk losgelaten. De eerste duif kwam om 12,40 uur bij de heer A. Schoenmaker het hok binnen. De laatste duif arriveerde om 10 minuten voor twee. De uitslagen luidden: A. Schoenmaker 1 16; H. J. Timmer 2, 3, 18, 20. 34, 36, 41, 71, 95; T. Loogen 4: H. Dui ker 5; J. Luntz 6, 33. 90: Th Kuijcr 7: R. Woning 8, 102; L. Klein 9; W. Fcrnei 10; J. v. Gellekom 11; P. H. v. Minnen 12. 42, 46. 58, 63, 72. 74. 100; A. v. Son 13. 31. 110; C. Hoeks 14. 103; A. Minneboo 15. 78; T. Grave- maker 17; Verschuren 20. 85; M. Remeijn 21, 79; M. J. Kok 22; J. v. Eek 23, 24; F. Blom- maerts 26, 88, 93; T. Loogen 19; Gebr Vos 27, 32, 4.0, 67, 87, 92, '115; J. Schoo 28. 76; B. de Smet 29. 52; A. Six 30; L. 'Traa 35; G. v. d. Winden 37, 66, o2. 97; A. Belfroid 38, 54; P. Bruins 39. 64, 73; B. Lauwers 40, 89: F. v. Goethem 43. 70; P. Dekker 45; S. Tceling 47, 109, 119; P. v. d. Outenaar 48, 69, 99; W. Joosten 49; P. v. Vuuren 50. 83. Ill; T. Phi- lippi 51; A. de Bot 53; C. Bleeker 55, 68; Th. Joosten 56: J. C. Amels 57, 84; J. Demmers 59; C. Castricum 60, 75; D. v. d. Bend 61; W. Beunder 62; R. Woning 65, 118; P. Luit 77; C. v. Balen 80; A. de Booij 81; C. Wcststrate 86; R. v. Balen 94; L. Klein 88; J. Schipper 91, 101; S. Warmerhoven 96; A. Smal 98, 106; J. C. Plijter 1Ö4; J. Albers 105; G. Vercaute- ren .107; L. v. Son 108—112; R Westraten 113; A. Kuilman 116; G. Visser 117; P. Snijders 120, ACG'ORDEONCONCERT De Beverwijkse accordeonvereniging zal op Donderdag 25 Mei in het Kennemer Theater ccn uiitvoering geven onder leiding van de heer C. Brouwer. Na de pauze zal het gezelschap „Teun Klomp en zijn mak ker" met de cabaretrevue „Daar lachen we om" optreden. Velsen NIEUWE KLOK VOOR RIOOLWATER ZUIVERING In 1947 is reeds gebleken, dat de gasklok van de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Amsterdamse weg gebreken vertoonde, waarin noodzakelijk moest worden voorzien. Dé leverancier voelt er niet veel voor de kosten van de herstelling voor zijn rekening te nemen, dus zal de gemeente in de beurs moeten tasten. Inmiddels is de klok gelicht en zijn de zwaarst aangetaste delen vervangen. Het verdere herstel vergt een bedrag van f 6000, aanschaf van een nieuwe klok komt op f 10.490. Burgemeester en Wethouders vragen de raad een crediet toe te staan van laatst genoemd bedrag, dat dan, gezien de levens duur van een nieuwe klok in 10 jaar kan worden afgeschreven. VOETBALLER BRAK BEEN Tijdens een voetbalwedstrijd welke Maan dagavond op het Beverwijk-terrein tussen de elftallen van twee Beverwijkse koper gieterijen werd gespeeld, brak een der spe lers het rechteronderbeen. De onfortuinlijke voetballer is naar het Rode Kruis ziekenhuis overgebracht. „ST. VINCENTIUS" VIERT 12 JARIG BESTAAN. De vereniging „St. Vincentius" zal op Donderdag 25 Mei haar 12'/» jarig bestaan vieren. Om 7 uur 's morgens is er een Mis ter intentie van de leden, 's Avonds zal in het K.S.A.-gebouw een bijeenkomst wor den gehouden. LUILAKMARKT OOK IN BEVERWIJK In het veilinggebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat zal in de nacht van Vrij dag 26 Mei op Zaterdag 27 Mei de traditio nele luilakmarkt worden gehouden. Castricum VEILINGNIEUWS De Castricumse veiling „Ons Belang" be taalde Maandag de volgende prijzen: spi nazie 8-23, rabarber 8-11, sla I 6-3. sla II 3!/2-5, bospeen 49-53, postelein 32, bloem kool 26-46 en aardbeien 52-61 cent per doosje. HOOISCHELF AFGEBRAND Zondagmiddag werd de Castricumse brandweer gealarmeerd voor een brand aan de v. Oldenbarneveldweg. Het bleek dat een schelf je hooi in brand was geraakt, vermoedelijk het „werk" van enige kinde ren. De brandv/eer was het vuur spoedig meester. DAMCLUB „ST. THOMAS" Op 30 Mei zal de R.K. Damclub „St. Thomas" haar jaarvergadering houden in het Jeugdhuis te Castricum. Op deze avond zal A. de Zeeuw gehuldigd worden wegens het behalen van het persoonlijk kampioen schap 2e klasse van Kennemerland. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 23 MEI: Kennemer Theater, 7 en 9 uur: „Het meisje aan het stille strand". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „L.O.- L.K.P.". Corsb Theater (Castricum), 8 uur; „Hildegard". WOENSDAG 24 MEI: Bioscopen: zie Dinsdag.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5