c Nieuw collectief contract voor de trawlvisserij eindelijk een feit geworden „Groot IJmuiden" onderschat de Midden standsproblemen in geen enkel opzicht Vier avonden wandelen rond IJmuiden en Beverwijk Breng Uw goederen tijdig .Clowntje Riek Banketbakkerij ÜAITEI De vrouw, die terug ging ^KORT VERHAAL DOOR GERDA GERRITSEN Dinsdag 23 Mei 1950 IJmuiden herademt Verscheidene veranderingen voor de opvarenden Na langdurige besprekingen tussen de IJmuidense „Vereniging van Reders van Vis sersvaartuigen" en de Transportarbeidersbonden, is men het eens geworden over een nieuw collectief contract voor de opvarenden der IJmuider trawlervloot. Het nieuwe contract is door het coilege van rijjksbcmiddelaars, gehoord de Stichting van de Arbeid, goedgekeurd en het is van toepassing op de bemanningen der vaartuigen, die na Dins dagmorgen te 00.00 uur naar zee gaan. Voor de op dat moment zich in zee bevindende boten, blijft het ,oude contract tot het einde der reis van kracht. Hiermee is een eind gekomen aan een crisis in het trawlvisserijbedrijf, die vele maanden lang IJmuiden in het onzekere heeft gehouden. Wij vernemen het volgende omtrent de inhoud van de zojuist afgesloten C.A.O., die voor de IJmuidense trawlvisserij van zulk een groot belang is en hopelijk de sociale rust in het bedrijf zal helpen waar borgen: a. De maandgages blijven ongewijzigd. b. De gevarenpremie is vervallen, maar een deel van deze premie is voor de tremmers in het percentage opgenomen. c. De percentengel den zijn als volgt vast gesteld: IJsland- en verre Noordzee en visserij kustvisserij Schippers 4 4,50 Stuurlieden 1,30 1,35 Ie machinist.... 1,70 1,85 2e machinist 1,10 1,10 Matroos en stoker 0,85 0,85 Tremmer 0,60 0,60 Kok 0,85 0,85 Lichtmatroos 0,10—0,55 (naar gelang van de leeftijd) In het oude contract lag de leeftijds grens voor de lichtmatroos tussen de 15 en 18 jaar en ouder; thans is zij naar boven verschoven: zij ligt nu tussen de 15 en 20 jaar en ouder. d. Het bergloon wordt van 20 op 33 procent gebracht. e. Volgens het nieuwe contract krijgt de bemanning van het lever- en kuitgeld 2/3 van de opbrengst (vroeger de totale opbrengst) en van het traangeld de helft (vroeger 2/3 deel). In het artikel over de rusttijden zijn de verre Noord- en de IJslandvisserij sa mengevoegd: na elke normale reis wordt 72 uur rust genoten; de 48 uur na elke normale Noordzeereis blijft ongewijzigd. Wanneer direct na een marktbeurt in het buitenland van die buitenlandse ha ven uit een ribrmale reis wordt ge- gemaakt wordt er een extra dag vacantie toegekend voor deze marktbeurt g. De gezamenlijke bemanning heeft recht op één dag vacantie voor iedere kalen dermaand waarin het schip- gedurende één dag of langer in de vaari was. Van die vacantiedagen moeten tenminste twee omstreeks Kerstmis of Nieuwjaar worden genomen, tenzij het bedrijfsbe lang zulks niet gedoogt; de overige da gen moeten voor zover mogelijk aaneengesloten in de periode van 1 April tot 1 Augustus worden gebruikt. Gedurende de vacantie wordt uitbetaald volgens dé dagloontabel der zee-onge vallenwet, wat belangrijk meer is dan bij vaste ligdagen. h. Bemanningsterkte. Indien aan boord bij zondere werkzaamheden worden ver richt voor de verwerking van de vis, wordt het loon van de daarvoor nodige arbeiders naar de normen der redelijk heid bepaald. Tegenover het door deze verwerking aan de normale besomming onttrokken bedrag, zal de besomming voor de gage- berekening worden verhoogd met een bedrag, berekend op basis van de markt waarde der verwerkte vis op de dag van lossing. Het ziekengeld wordt over 52 weken uit betaald. Coloradokevers aangespoeld De laatste dagen zijn aan het strand van Duin en Kruidberg onder Santpoort vier coloradokevers gevonden. Ook aan het IJmuidense strand, vlak bij de Zuidpier is een kever aangetroffen. De gevaarlijke insecten zijn vernietigd. Niet meer fietsen op de pier Bij de Zuidpier is een bordje geplaatst waarop de bezoeker kan lezen, dat hij zijn fiets van daar tot de top van de pier niet meer mag gebruiken. De politie heeft Zon dag alleen al vijf overtreders van een bon voorzien. Apparaatwachter bij de Hoog ovens op het feestgestoelte De heef X A. Baars 25 jaar bij het bedrijf In het feestelijk versierde schaftlokaal van de Hoogovens werd de heer J. A. Baars, apparaatwachter door zijn collegas in aan wezigheid van echtgenote en tal van fami lieleden op hartelijke wijze gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. De gelukwensen der directie mocht de jubilaris in ontvangst nemen bij monde van directeur P. R. Bentz van den Berg, welke gelukwensen vergezeld waren van de gebruikelijke envelop. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies sprak er zijn vreugde over uit, hier een oude, trouwe medewerker van de afdeling, die hem het dichtste aan het hart ligt, te mo gen gelukwensen. Aan het einde van zijn hartelijke toespx'aak vereerde ir. Spies de jubilaris het gedenkbord en het getuig schrift der maatschappij. De voorzitter van het jubileumcomité, de heer J. A. van Eden, kernlid, had de op dracht het geschenk der afdeling een salonlamp aan te bieden. Daaraan voor afgaande roemde spreker des jubilaris plichtsbetrachting en zijn voortreffelijke opvatting van de kamex-aadschap. De vrouw van de jubilaris werd in het bijzonder gehuldigd door de afdeling bij monde van een collega de heer T. C. de Vreeze, die na een kernachtige toespraak mevrouw Baars een bloemenhulde, bracht. De heer P. Heijnis reciteerde een ge legenheidsvers. Uitvoerig, op de man af, en eveneens doortrokken van een hartelijke toon was de huldigingsrede van de heer L. J. Goris. Ir. A. K. Vroege, chef van de afdeling Hoogovens, ging uitvoerig de carrière van de jubilaris na, en noemde speciaal het tijd vak van ovenvuller waarin hij niet alleen op goede voet stond met alle medewerkers, „maar zelfs kans zag de oven welwillend te stemmen". De heer F. Spek, smeltmeester, begon eveneens in het verleden en sprak van bei der ervaring, waarbij de wederzijdse waar dering niet onuitgesproken bleef. Velsen levert water aan het Staatsvissershavenbedrijf Op 4 Juli 1933 is met het Staatsvissers havenbedrijf in IJmuiden een overeen komst aangegaan, waarbij de gemeente zich heeft verbonden om ten behoeve van ge noemd bedrijf water te leveren tegen vast gestelde prijzen. Deze prijzen zijn niet meer in overeen stemming met de kosten van waterwinning, die, als gevolg van de algemene prijsstij ging, de laatste jaren een aanzienlijke ver hoging hebben ondergaan. Het is daarom niet gewettigd in de toe komst de waterleverantie aan het bedrijf op dezelfde financiële voorwaarden voort te zetten en daarom stellen B. en W. voor de overeenkomst met het Staatsvissersha venbedrijf ingaande 1 Augustus 1953 op te zeggen. Het ligt in de bedoeling, in het tijdvak dat voorafgaat aan deze datum, met de directie van het bedrijf in onderhandeling te treden over de eventuele sluiting van een nieuwe overeenkomst. BUS NAM BOCHT TE NAUW Op de hoek Zeeweg-Velserdu in weg reed een oplegger-bus van de N.Z.H.V.M. een vrachtauto aan. De buschauffeur, die de bocht te nauw nam, torpedeerde een tegenliggende vrachtauto, die ernstig be schadigd werd. Nu het kalf toch verdronken is, Naar gebleken is, kan het kantoor van de gemeente-ontvanger beter tegen inbraak worden beschermd. Hierin kan het beste worden voorzien door het aanbrengen van een alarm-in stallatie. Het systeem kost 840 ineens, de kosten van het contröleabonnement zullen 44 per jaar bedragen. Door het aanbrengen van deze installatie zal een hc-ge mate van beveiliging worden verkregen, zo zeggen burgemeester en wet houders. De raad wordt geadviseerd het crediet toe te staan. Zakenmensen overzagen een jaar Velsens zakenmensen „in de verkeerde hoek Genoeglijke „Avondvierdaagse" begint 14 Juni in IJmuiden ADVERTENTIE Old Clothes New Chemische reiniging KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Twaalfhonderd man Zaterdag door IJmuiden Geen Franse gasten op komst Zaterdagmiddag om 3 uur vertrekt van het Tiberiusplein in IJmuiden-Oost een lange stoet Velsense verenigingen naar de vissershaven als fleurige inleiding van de twee vlaggetjesdagen die de haven dit jaar gedurende de Pinksterdagen in veler be langstelling zullen betrekken. Deze optocht van 1200 man bestaat uit elf groepen en wel: Trommelslagers uit diverse muziekverenigingen, de Christelijke gymnastiekvereniging IJmuiden, de Velser gymnastiekvereniging, de IJmuider Har monie, de Oud-Katholieke fakkeldragers, de R.K. gidsen, de vereniging „Sport Ver eent", de R.K. welpen, de muziekvereniging „Wilhelmina" uit IJmuiden, de gymnastiek vereniging „Olympia" en de R.K. verken ners. Deze volgorde is door loting vastgesteld. Van Het Tiberiusplein is de route: Meeu wenlaan, Kievitslaan, Zeeweg, Velserduin- weg„ Wijk aan Zeeërweg, J. P. Coenstraat, Vareniusstraat, Kennemerlaan, Juliana- brug, Bloemstraat, Oranjestraat, Sluisplein, Vishal. Om ongeveer 16.15 uur zal de stoet in de vishal arriveren. Voor de vloot afvaart zal een officieel gezelschap uit Dieppe, met de burgemeester- van die stad aan het hoofd, een bezoek brengen aan Scheveningen, Vlaardïngen en Katwijk, zulks bijwijze van tegenprestatie van het bezoek dat de burgemeeesters der drie gemeenten eerder aan Dieppe brachten, 's Maandags zullen de gasten onder meer aanwezig zijn bij het wimpelhijsen en de vlootrevue in Scheveningen en Dinsdag wordt de afvaart in Vlaardingen bijge woond. Wij vernemen dat er in Velsen geen be richt is ontvangen of de Franse gasten Za- erdagnriddag de feestelijkheden in IJmui den zullen meemaken. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 22 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Lindekerk van Rotterdam. Tinda van Newcastle. Helen Fairway van C-oole. Appingedam van Kopenhagen. Skara- borg van Stockholm. Osbur van Hudixvall. Durward van Grangemouth. Regeja van Hel sinki. Danae van Napels. Werna van Skug- und. Nvholm van Nyborg. Normandia van lolhenburg. Wanda van Kotka. Vertrokken zijn: Amazone naar Rotterdam. Venus naar Emden. Brandaris naar Malmö. VaV naar Falmouth. Diana V naar Emden. Frisian Coast naar Rotterdam. Virginian Coast naar Rotterdam. Skaraborg naar Rot terdam. Lapwing naar Londen. Democraat naar Delfzijl. Hestor naar Rotterdam. Voor de zevende maal organiseert de Nederlandse Wandelsport Bond op 14, 15, 16 en 17 Juni de reeds bekend geworden „Avondvierdaagse", die in Noordholland met 16 verschillende plaatsen als centrum ordt gehouden. Ook in IJmuiden en Beverwijk wordt op de drie avonden gestart voor een af stand van 15 kilometer en voor 20 kilo meter op de Zaterdagmiddag van de 17e Juni. De opzet van deze tochten, die voort kwamen uit een initiatief dat tijdens de zomer van 1940 voorzien wilde in het ge brek aan wandelevenementen, is gespeend van alle sportieve overdrijving: iedereen kan er aan meedoen en het gaat er aller minst om „wie het eerst binnen is". De nadruk ligt dus op het genoegen dat een stevige wandeling door een gevarieerd landschap kan geven. De herinnering die na het volbrengen dezer avond-vierdaagse wordt uitgereikt zal desondanks door de tippelaars hogelijk gewaardeerd worden: het Nederlandse Wandelbond-kruis is de kroon op de wandeling voor individuele deelnemers en een groepsherinnering wordt uitgereikt aan groepen van 12 man of groter en een leider. Tot nu toe hebben zich al verscheidene groepen opgegeven: de ambtenaren van het Velsense raadhuis zijn weer van de partij en ook een groep van de IJmuiden se telefoondienst gaat het eens proberen. Inlichtingen zijn overigens te krijgen bij de heren H. C. Smit, Zeeweg 314 Driehuis, J. Vellekoop, Zweedselaan 26 in Beverwijk en C. Krom, Creutzberglaan 37a eveneens in Beverwijk. De start vindt op 14 en 16 Juni van café „Flora" te IJmuiden plaats en op 15 en 17 Uitbreiding bedrijven goedgekeurd Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat bij hun besluiten van 16 en 20 Mei 1950 vergunning is verleend aan J. de Goede in IJmuiden (Oost) tot het wijzigen en uitbreiden van een brood koek- en banketbakkerij in het perceel Evertsenstraat 16 in IJmuiden (Oost); en aan de Zaanlandse Houthandel in IJmuiden tot het oprichten van een inrichting voor- machinale houtbewerking in het perceel Kalverstraat 3 in IJmuiden. Juni van ,,'t Centrum" in de Koningstraat te Beverwijk, 's avonds tussen 6 en 7 uur- en Zaterdagsmiddags tussen 2 en 3 uur. PLANTSOENENDIENST VERSLOEG DE MELKBOEREN. Maandagavond heeft een ontmoeting plaats gehad tussen het voetbalelftal van de Velsense plantsoenendienst en een ploeg van de plaatselijke melkboeren. De melkboeren verweerden zich krach tig, maar bleken niet tegen de plantsoenen dienst te zijn opgewassen, zodat de over winning aan de plantsoenendienst was met 3—1. HELMBRAND AAN DE ZUIDZIJ. Gisteravond ontstond een helmbrand bij de zandgraving ten Zuiden van de vissers haven bij de rokerijen. Er werden enige honderden vierkante meters met helm be plant terrein zwartgeblakerd. De brand weer, die spoedig ter plaatse was, heeft het vuur met zand gedoofd. Het jaarverslag van de secretaris der Handelsvereniging „Groot IJmuiden", zo als het Maandagavond in „Flora" door de heer J. v. d. Kroft aan de leden werd voorgelegd, was een getrouwe afspiegeling van de moeilijkheden, waarmee de mid denstand in zijn geheel thans kampt. Het door hem geschilderde beeld van de sociaal-economische structuurverande ringen, die zich in het jaar 1949 hebben voltrokken getuigde enerzijds van inzicht in de problemen der neringdoenden en wees aan de andere kant op een aantal punten de weg naar een oplossing in locaal verband. De hooggespannen verwachtingen ten aanzien van de na-oorlogse economische ontwikkeling bleken in een zorgwekkende situatie te zijn omgeslagen: als oorzaak daarvan noemde de heer v. d. Kroft on dermeer de klemmende belastingdruk, die vaak reserveringen tegengaat, de dalende publieke koopkracht en de perfecte sociale voorzieningen, waarvan hij het belang- niet wilde onderschatten, maar die naar zijn mening wel eens de- neiging hebben de arbeidsprestaties ongunstig te beïnvloeden. De vraag rees zelfs bij hem, of de perso neelsbezetting van diverse kleine bedrij ven er niet door zou worden gedrukt. Ook het toenemend tekort aan liquide midde len bracht een zorgelijke toon in het re laas van de secretaris: de aandrang op de overheid dient naar zijn zeggen toe te ne men om enerzijds de belastingschroef enigszins terug te halen en tegelijkertijd de kapitaalsvoorziening te verruimen. De heer v. d. Kroft meende in dit opzicht een zeker optimisme aan de dag te mogeh leggen: binnenkort zal er sprake kunnen zijn van een verruiming der vlottende middelen. Voor ée kkdma Nu verliep het leventje van Rick en Bunkie weer gewoon. Ze speelden en aten overdag met .elkaar en sliepen 's nachts. Maar op een dag verscheen een vreemdelingetje voor het tuinhek; het was een soldaat-pop, gekleed in een prachtig rood pakje met gouden biezen. „Moet je hier zijn?" vroeg Rick. „Jawel, vriendjeantwoordde de soldaat. „Hier is een brief voor jullie, die moet je maar eens goed lezen!" Hij gaf Rick de briefsloeg netjes aan en vertrok weer. Rick liep met de brief naar zijn vriendje. Ze bekeken hem nieuwsgierig aan alle kanten. „Wat zou erin staan?" vroeg Bunkie. „Nou", vond Rick, „dat zullen we zien als we'm open maken, hè?" Ja, daar had hij gelijk in. En dus scheurden ze de envelop open. Zijn verslag kreeg een plaatselijker tint, toen hij de Velsense middenstands- vraagstukken aanroerde: al zijn uit het puin vele woningcomplexen verrezen, de middenstand „zit nog in de verkeerde hoek": er is vaak een nijpend gebrek aan opslag- en winkelruimte. De financiële consequenties van een snellere wederop bouw zijn echter aldus dit verslag vaak te zwaar voor de zakenmensen, maar wil Velsen zijn plaats behouden tegenover de omliggende zakencentra, dan zal juist deze opbouw snel en goed moeten ge schieden. Hij meende dat de vereniging met haar 80 leden nog te zwak is om effectief te kunnen strijden voor de belangen ham leden, maar desniettemin is een advies bureau voor zakelijke- en belastingaange legenheden tot stand gekomen dat zijn waarde inmiddels al bewezen heeft. De gezamenlijke reclame en het optreden te gen versnipperende acties zijn in het af gelopen jaar belangrijke programmapun ten geweest, evenals een samenwerking met de R.K. middenstanders tegenover de centrale personeelsinkopen door grote be drijven en overheidsinstellingen. De secretaris deelde mede, dat er een wettelijke regeling op komst is, om dit „euvel" aan beperkingen te binden. Hij memoreerde voorts hoe „Groot IJmuiden" tot samenwerking met Velsen- Noord en Santpoort is geraakt en behan delde het toezicht op de straatventers, waaraan naar zijn idee nog wel wat ont breekt. Het Kennemer financieringsinsti tuut en de Volkscredietbank in Haarlem als instellingen die een gezond credietstel- sel nastreven, kregen zijn morele steun. Uit het financieel overzicht bleek, dat de vereniging op 31 December 1949 over een saldo van 726.97 beschikte plus een aantal vorderingen die de kasmiddelen op 1035,71 brachten. Een bestuursverkiezing leverde de ver kiezing van de heren J. P. Loendersloot, S. v. Dorp en A. Marcelis op. „Geen défaitisme" Ter inleiding van de bijeenkomst, merkte de vice-voorzitter, de heer H. Homburg op, dat ondanks de grote vraagstukken waarmee de middenstand dag in, dag uit worstelt, défaitisme uit den boze zou zijn. Na het huishoudelijk gedeelte hebben ..Die Rooiroks", de bekende band van de C.J.M.V. hun populaire melodieën door de zaal doen klinken en uit een aantal nieu we versterkingen bleek, dat dit orkestje zo langzamerhand aardig op weg is om zich onder leiding van de heer Joh. Otten te ontwikkelen tot een homogeen ensem ble, waarvo.or een eervol plaatsje dient te worden opengehouden onder de Velsense amateur-musici. WERKSTERS KRIJGEN GEEN LOONSVERHOGING Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de burgemeester van Velsen meegedeeld dat de minister van Binnen landse Zaken vaji mening is, dat de lonen van de in gemeentedienst zijnde vrouwelijke ambtenaren, belast met schoonmaken en schoonhouden van de gebouwen geen ver hoging kunnen ondergaan. De loonverorde- ning zal nu worden gewijzigd in de zin van het besluit van 27 September 1949. feta. Iets beter. De Maand, vooral voor de tong een beeld; de prijs der tongen -■ een paar weken erg laao 11 dis den, liep tot kilo op. De eindnoterineen V !:'s waren respectievelijk 74 en qj «Ws Rode poon die heel gevoerd dan de vorige dagen 27.-. De schol die thans gevangen, noteerde 22 «a en 22 jj voor de klein-middel™ I gold 15—17. De schelvis deu s iii: niet erg met 19.- tot 2f 1 S grove soorten. x,"-Voo»$ Van de IJslandse aanvoer langrijke partijen koolvis k»h«r schelvis opgehouden. j3' Besommingen. De Simon besomde (buiten de 11.500. De Medan haalde do t (Noordzeereis), de Limburgia 7,1 Batavia 9100. Bij de logge,, de hoogste met f 5050. De week] rieerden van 1300 tot 2700 Vandaag overvloed. De a vandaag werd bepaald door de iw met 1400 kisten van IJsland de rStï met 225 manden, de Katwijk m manden, de RO 1 met 165 mmj». Katwijk 37 met 320 manden 2-2 noemde vier schepen waren Zaait, binnen, doch ze bleven de **->- ■>- liggen. Kapot. De Belgische „Orion" moest door zijn landgenoot 0 la met een motordefect in IJmuiden ml binnengesleept. De O 154 is later we?' de visserij vertrokken, mar de Z enige dagen moeten blijven reparatie. Voor Woensdag wordt verwacht dsj- hannes Polderman met 1050 kisten. g4 aanvoer der loggers kan er niet meer r den tegemoetgezien, want de meeste dit weekend al binnengekomen, Naar Amsterdam. De trawllogger Kafofi 108 „Gebroeders" gaat enige dagen in Am- sterdam „opliggen" voor reparatie. Revisie. De Floris (KW 59) gaat voz motorrevisie uit de vaart. Goedkope makreel. De Deense kreel die Maandag werd verkocht, voor 5 per 20 kilo van ae hand. „Eendracht" weer naar zee. De Ee> dracht (KW 168), die enige weken in a reparatie heeft gelegen, is Maandag ter trawlvisserij vertrokken. Dokken. De Limburgia is Mas gaan dokken voor schoonmaken en repa ratie. ADVERTENTIE Hebt U ze al geproefd? COCOSMACRONEN 12 ct. COCOSKRANSEN 9 ct. DRIEHUIZERKERKWEG 70 - T Automaten en trektafels in Velsen van de baan Als ik door de wijd open deur naar bin nen loop, zie ik dat de kerk helemaal leeg is. Op het middenpad staan twee emmers water en tegen een van de banken leunt een bezem. De kerk is niet groot; mooi is ze niet en merkwaardig of oud ook niet, de ramen zijn van gewoon blank glas, er zijn geen schilderingen en er is ook geen beeldhouw werk. Dcch op de bronzen pijpen van het kleine orgel schijnt de avondzon. Aarzelend loop ik over de cocosmatten naar achteren en open een deur. Steeds verder dring ik door in het gebouw. Ik beklim een smalle trap, die verschrikke lijk kraakt. Dan zit ik op het bankje ach ter; het orgel. Rechts van mij is een klein raam, dat open staat. De avondwind komt naar binnen en brengt het vaag geluid mee van een dorsmachine, die ergens in het heuvelland staat te gonzen. Van hier uit zie ik dat land: het is wijd en wazig blauw, met een donikere slingerweg er dwars doorheen. Een modderige weg met veel blinkende plassen. Die weg ben ik zo juist gekomen. Buiten, tegen de kerkmuur, staat mijn fiets. Er zit een koffer achterop ge bonden. Ik ben teruggekomen. Deze hele lange weg ben ik gekomen, mijn schoenen zitten vol opgedroogde modder. Vroeg in het voorjaar ben ik hier öök eenmaal voorbijigefietst, in tegen over ge- het diep in de herfst. De reden, waarom ik toen lang geleden! gegaan ben, was deze, dat ik eens wilde rondkijken op Tante Mijntje's boerderij, helpen met de hooioogst en paarden besturen voor een maaimachine. Verder misschien ook nog kannen schuren, roggedeeg malven in het bakhuis, en uitkijken over de gele velden langs de rivier, 's avonds als ik alleen was ln de kleine logeerkamer met de roodge verfde vloer en de kooi met de tortel bo ven mijn bed. Ja, dit alles, en ook nog het feit, dat ik een boek wilde schrijven, was de reden, de enige reden. Als er nog een andere geweest mocht zijn, b.v. deze, dat een mens mij eenmaal verdriet deed, dan heb ik die reden vergeten. Ja, allang.... In elk geval ben ik nu op de terugweg. In het voorbijgaan liep ik een deur bin nen, de toevallig openstaande deur van een willekeurige dorpskerk. Nu zit ik achter het orgel. Iri de kerk is het zo stil, dat het gebrom van de verre dorsmachine zachtjes resoneert tussen de witte muren en in mijn oren blijft nazoe- men. Het is een eenvoudig orgel. Ik trek registers uit en trap op de pedalen. Mijn vinger drukt een toets in. Een lage, diepe toon trilt de kerk in. Ik luister er naar tot hij helemaal verstorven is en sla hem dan weer aan, en nog eens. Wonderlijk is deze enkele toon, die klinkt als een vreemde, klagende stem uit het stelde richting. Dat is lang geleden, nu is hart van dit orgel. Duizendmaal zou ik hem kunnen aanslaan en wachten, tot het stil is geworden en hem dan weer opnieuw laten klagen. Doch ik speel een melodie. Een lied, dat misschien wel een beetje luchthartig is voor een kerkorgel Iemand zong of floot het dikwijls, dat lied, zoals een mens soms een lijfdeuntje pleegt te hebben, dagen lang. Hij had een enigszins hese stem met rol lende r's. Verder had hij donkere ogen en donker haar en zijn handen waren smalle, sterke handen. Hans heette hij. Ik ging weg om hem te vergeten. Het orgel zwijgt. Het is stil. Buiten staat een boom met roodgouden bladeren. Over de weg komt een wagen. Ik hoor de lang zame stappen van een moe paard op de straatstenen. Als ik beneden kom, is een jonge vrouw bezig, de banken af te stoffen. De errimers zijn weg. „Goedenavond", zeg ik. Ik ken de vrouw. Ze woonde vroeger in de stad. „Ik heb het orgel geprobeerd", leg ik uit. „Het heeft een mooie, diepe stem". „Zo", zegt ze verwonderd. „Woont u tegenwoordig hier?" „Neeik woon nog altijd in de stad. Ik ben een tijdje weg geweest. Nu ben ik op de terugweg". „Och...." De vrouw veegt met een witte doek over lessenaars en gezangboeken en zwijgt. Ik wil verder gaan, doch buiten, in de rood gouden boom begint een vogel te zingen. En ik wacht en weet niet waarop. Even later weet ik het: met verfijnde intuïtie steekt de vrouw toe, waar ze mij kwetsbaar vermoedt. Roddelpraatjes gaan immers van mond tot mond, van huis tot huis en over smalle heidewegen van het ene dorp naar het andere „Hans de Jong is hier gisteren getrouwd!" zegt de vrouw. Ze zegt niet, b.v. als inleiding: „Kende u die Hans de Jong ook niet?" Ze probeert niet langs een omwegje haar belangrijk nieuws kwijt te raken, nee: „Hans de Jong is hier gisteren getrouwd!" Na deze woorden is het zo stil in de kerk, alsof alles, de banken, de ramen, de preek stoel, het orgel ja ook mijn klein orgel daarboven ademloos afwachten, wat ik nu zal doen. Doch buiten zingt de vogel. Vlak bij de open deur ploft een kastanje in het grind. Ergens gaan een paard en een wagen over een brug en ook bromt er de hele dag al de dorsmachine in de verte. „Hans de Jong?" zeg ik langzaam, „wie is dat? Ik herinner mij hem niet. O ja, toch, zo'n lang donker iemand, nietwaar?" Dan loop ik rechtop door het middenpad naar de uitgang. „Ik moet eens opstappen, ik heb nog twee uur te fietsen!" Onder mijn wielen ritselt vochtig blad. Ik rijd een smalle weg met veel plassen. Dezelfde weg, die ik vandaag gekomen ben. Voor mij ligt het land en in de verte de kleine rivier. Het wordt donker en er zijn een paar lichtjes hier en daar: de slingerende lan taarn van een kar met bieten, het stille licht van een schip, de rode reflector van een auto met melkbussen. Dan, tenslotte, de gele lamp van een koestal. Het vuur in een Veluwse stoofkachel, de olielamp in een lage keuken met roodgeverfde vloer. Tante Mijntje's keuken. „Daar ben ik weer" zeg ik en meer kan ik nu niet zeggen. Maar- ik weet, dat ik nu pas werkelijk „terugge komen" ben. (Nadruk verboden) Het is de politie in Velsen g de exploitatie van speelapparaten, zé fruitautomaten, trektafels en dergelijk-: toestellen, in winkels en cafés, de la tijd uitgebreider vormen aanneemt, De er varing leert, dat de aanwezigheid van te automaten sommige personen in he: t:- zonder café-bezoekers er toe verleid: hun speelzucht bot te vieren. Met het cc; hierop moest onlangs last worden gegeva tot de verwijdering van een twintigtal in stellen. In de Algemene Politie-verordenuif ii nu een bepaling opgenomen, waarbij te' in gebruik hebben van speelautomaten u dergelijke toestellen wordt verboden, Daarmede zal dan een voldoende recho- grond voor vervolging zijn geschapen cos voor die gevallen, waarbij een beroep c? wettelijke verbodsbepalingen geen komst kan bieden. Naar het oordeel van i Wethouders dient de mogelijkheid te den opengelaten om voor die toestellen, die een zuiver attractief karakter hebben, als nog ontheffing te verlenen. MARKTBERICHTEN 22 Mei IS Besomminiü IJM 43 Danser 14.610; IJM 57 M»- 10.000: IJM 99 Batavia 7260 SCH 9 3750; SCH 36 391q; KW 9 2870; KW 7 KW 39 2417, 2628; KW 48 3660; KW 124 J" 1450; KW 84 2135; KW 59 1005; KW» J KW 159 5015; KW 108 1370; KW g KW 162 2850; KW 155 2170; KW KW 72 905; KW 53 1480; KW 77 10*J- 277 1570; IJM 23 1330. 690 kisten tarbot en tong, 20 JWaJj' 10 kisten griet. 80 kisten schar tongJi .'«t schar, 820 kisten schol, 1720 kisten k jauw, 500 kisten koolvis, 60 kisten kisten heek, 1100 kisten schelvis J"S Wolf, 40 kisten schar. 160 kisten «L, kisten wijting, 240 kisteir makreel, haring. Totaal 6290 kisten. Een trawler besomde f '200. Heilbot 1,55—1,04; gr. tong1,77-W0® tong 1.65-1,47; kl.nl. tong W»-« "jTj I 067-0,77; kl. tong II 0,7o—0.4b, 0,95—0,76, per kg. tel0; Tarbot II 36-33; tarbot IV 26-11; griel I 32; schartong 18—16; gr. schol 42-2», i 40-22; kl.m. schol 43—19,jO; M. 23-13,50; kl. schol H.Wgï,*1 makreel 19—8; v. haring 13-1',» vis 21,50—10,50; gr.m. schelvis schelvis 28—15; kl. schelvis fj! schelvis II 19,508; wijting 'j75(j-i- 21,50—15; tn. gul 19—16; Jd. pi ham 46-38: kL K 14—12; poon 9.70^-8.10: kb iirz; kl.m. heek 42—40; kl. Jj rC,j; kl. wolf 21—18,50: kl. haai poon 24—20; gr.m. r. poon 19-17. Ü- 10—8; hom 9, per 50 kg Kabeljauw 96—39; koolvis 31- 148—138; gr. leng 41—32: gr. J koolvis wit 53—40, per 12a

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6