We veroveren de 50.000 gulden F.10.000 IBKKBM BIOBBM em aoede de BLUE BAND BCUÉBAND.DAT HBCPTi jW Geen imitatie-geen bluf-ook niet van af ~P1 The symbol of quality ETTSViS" eer vocop tea/iez Nederland kreeg voor 750 millioen Mark en 36 millioen dollar, waarde 1938 ft* DE ORIGINELE U kunt is in volle gan9 doe mee! winnen EET DAGELIJKS met vitaminen A en D en... 00E BESLIST MEE AAN DE BLUE BAND WEDSTRIJD Vrijdag 26 Mei 1950 Stand der herstelbetalingen Spanje, Zweden en Zwitserland zijn onwillig Naar uit een door het intergeallieerde bureau voor de Duitse herstelbetalingen (IARA) gepubliceerd rapport blijkt, zijn tot heden aan de negentien bij het bureau aangesloten landen Duitse goederen toege wezen tot een totaal bedrag van 749.313.000 Reichsmark (waarde 1938). Nederland onving hiervan goederen ter waarde van Rm. 32.523.000, België Rm. 31.940.000, Frankrijk Rm. 164.419.000, Engeland Rm. 207.836.000, Luxemburg Rm. 2.316.000 en de Verenigde Staten Rm. 48.851.000. In de goederen die Neder land ontving, zijn koopvaardijschepen be grepen ter waarde van Rm. 9.275.000. Van het Duitse tegoed in het buitenland, voor zover dit onder de jurisdictie van de ledenstaten valt, kreeg Nederland tot he den toegewezen 36.229.000 dollar, België 8.973.000 dollar, Frankrijk 31.297.000 dollar, Engeland 40.075.000 dollar, Luxemburg 1.014.000 dollar en de Verenigde Staten 120.619.000 dollar (dollarwaarde 1938). Tijdens een persconferentie wees de al gemene secretaris van de IARA, de heer Sutton, erop, dat deze cijfers geen juist beeld geven van de eigenlijke waarde der toewijzingen. De Duitse fabrieken en on derdelen van fabrieken, die aan de leden- stanten werden toegewezen, stelden na melijk dikwijls in staat een geheel bedrijf, dat van de oorlog te lijden had gehad, weer in bedrijf te stellen. Het door de IARA verdeelde materiaal werd door de verschillende regeringen dan ook dikwijls tegen het drievoudige of viervoudige van de bovengenoemde geschatte waarden ver kocht. De heer Sutton verklaarde, dat de taak van de IARA waarschijnlijk voor Februari 1951 ten einde zal lopen. Wat de industriële goederen betreft, is thans nog voor een waarde van 20 millioen Rm. te verdelen. Verwacht wordt, dat de toewijzing van de Duitse activa in het buitenland nog voor het einde van dit jaar haar beslag zal krijgen. Neutralen maken bezwaar De heer Sutton stelde verder in het licht, dat het beschikken over de Duitse activa in de neutrale landen ten behoeve van herstelbetalingen aan de negentien bij de IARA aangesloten landen, op talrijke moei lijkheden stuit, onder andere met Spanje, Zweden en Zwitserland. Over de resultaten van hetaccoord met Spanje valt op dit ogenblik nog niets te zeggen. Wat Zweden betreft zijn nog vele problemen op te los sen. Volgens de heer Sutton wenst dit land, dat de fondsen worden toegekend, niet in verhouding tot de door de IARA vastge stelde toewijzingen, doch op grond van de Zweedse belangen. Zo wil de Zweedse regering bijvoorbeeld toewijzingen doen aan regeringen, die op deze Duitse tegoeden geen recht hebben, teneinde deze fondsen te gebruiken als af betalingen van aan Zweden toegestane credieten. Met betrekking tot de onderhandelingen met Zwitserland over de Duitse tegoeden aldaar, verklaarde de algemene secretaris van de IARA: „Dit is een langdurige en treurige geschiedenis". Hij zette uiteen, dat er niet alleen moeilijkheden over de wissel koers, doch ook over het bedrag: der toe wijzingen bestaan. De Duitse activa in Zwitserland worden op 200 millioen Zwit serse frank geschat. Ten onrechte 5000.— aan kinderbijslag ontvangen Voor de Alkmaarse politierechter stonden terecht twee inwoners van Warmenhuizen, W. B. en P. H. Tussen hen beiden bestond een compagnonschap bij het voor geza menlijke rekening exploiteren van beider bouwland. B. gaf echter valselijk op bij H. in dienst te zijn en H. verleende zijn sanctie aan deze bedxdegelijke opgave door die te bekrachtigen met zijn handtekening. Als gevolg van deze vervalsing had B., vader van 13 kinderen, in de loop van ruim twee jaar onrechtmatig een bedrag van 5000 aan kinderbijslag ontvangen. Nadat de officier van justitie tegen beiden een gevangenisstraf van twee maanden had geëist, werden beide verdachten veroor deeld tot 500 boete en een voorwaarde lijke straf vaii twee maanden. Utrechtse Indologenvereniging kreeg geen opheldering (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen heeft de Utrechtse Indologenvereniging zich bij schrijven van 11 Mei tot de Hoge Commissaris van Indo nesië gewend met een verzoek tot ophel dering van de betekenis der circulaire, waarbij zij als candidaat b. b.-ambtenaren werden ontslagen omdat slechts zij, die de Indonesische nationaliteit bezitten voor een benoeming in aanmerking komen. Het schrijven deelt mede, dat bij vele leden der vereniging „die de Indologische studiën hebben gekozen uit liefde voor In donesië en uit begeerte het in overheids dienst te mogen dienen, de neiging bestaat, om aan de voor een benoeming gestelde voorwaarde (het aanvaarden van de Indo nesische nationaliteit) te voldoen". Zij verzoeken te mogen weten, of de Ne derlandse candidaten, die deze nationali teit verwerven, dan ook voor een benoe ming in Indonesische overheidsdienst in aanmerking komen. Op dit schrijven werd in verband met de datum, waarop de cir culaire beantwoord moest worden, voor 20 Mei antwoord verzocht. De Hoge Commissaris heeft de gevraagde inlichting niet verstrekt. Hieruit menen de Utrechtse Indologen te kunnen conclu deren dat onlangs gerezen twijfel aan de juistheid van het officieuse commentaar, dat het voorstelde alsof de Nedtvlandse candidaten zich, door de Indonesische na tionaliteit aan te nemen, de voortbetaling van hun toelage en een latere benoeming konden verzekeren, maar al te juist is ge weest, Het gaat niet om de formele nationa liteit, maar tegen dé' Nederlanders, menen zij. De heer Sutton zeide in dit verband „wij kunnen hier niet veel meer doen. De op lossing hangt van Zwitserland af. De vol gende maand zullen wij over deze aange legenheid nogmaals in vergadering bijeen komen". Op het ogenblik worden nog bespre kingen gevoerd over de Duitse tegoeden in Portugal en Turkije. Japan heeft Duitse goederen tot een waarde van tien millioen dollar (waarde 1949) aan de IARA aangeboden. De heer Sutton verklaarde van oordeel te zijn, dat het werk van de IARA in twee jaar voltooid kan kunnen zijn. Het feit, dat de werkzaamheden een vertraging onder gingen en het bestaan va de IARA tot meer dan vier jaar moest worden verlengd, schreef hij voornamelijk toe aan politieke oorzaken. „Indien de herstelbetalingen in een snel ler tempo afgewikkeld hadden kunnen worden, was de invloed ervan op de Duitse economie zeer gering geweest en hadden de toewijzingen voor de geallieerden gro ter waarde gehad", zo verklaarde hij ten slotte. Gezelschapsreizen naar Frankrijk Zowel een collectieve pas als identiteitsbewijzen nodig Voortaan kunnen gezelschappen voor reizen naar Frankrijk gebruik maken van een collectief paspoort. In een dergelijk geval moet de leider van de groep zelf bovendien in het bezit zijn van een geldig persoonlijk paspoort. De overige leden van de groep moeten een identiteitsbewijs met foto hebben, waaruit hun identiteit blijkt, bijvoorbeeld een Bewijs van Nederlander schap. Men kan ook volstaan met een an der identiteitsbewijs, maar een Bewijs van Nederlanderschap wordt aangeraden, zo deelt het ministerie van Buitenlandse Za ken mede. Vier cantates van Bach door de Heemsteedse Chr. Oratorium-vereniging Met vier cantates, waaronder twee van de allerzwaarste, die terecht geducht zijn in de kringen der koorzangbeoefenaars (ik bedoel „Wachet auf, ruft uns die Stimme" en „Eine feste Burg is unser Gott") droeg de Heemsteedse Chi-istelijke Oratorium Ver eniging- onder leiding van George Robert gisteravond in de Haarlemsè Concertzaal zijn aandeel in de Bach-herdenking bij. Deze vier cantates (de beide anderen waren de altsolo-cantate „Vergnügte Ruh" en de kerklied-cantate „Lobe den Herren, den machtigen König der Ehren") vormden tezamen een programma van ongemene muzikale rijkdom, dat een ruime indruk gunde omtrent de geniale veelzijdigheid van Bach. Wie na jaren van studie meent dat hij Bach zowat kent, kan op zo'n cantate avond ervaren dat de wonderlijke compo nist bezwaarlijk in zijn geheel te achter halen is; hij kan je zo lekker bij de neus nemen', want de enie verrassing volgt op de andere. En dan te weten, dat er zo nog tweehonderd van zijn cantaten bestaan! Hoeveel gingen er wel niet verloren? De belangrijkheid van deze composities maakt dat zo'n cantate-avond tot intensief luisteren noopt. Men zou, eerlijk gezegd, over de tekorten van de uitvoering willen heenpraten, of ze zelfs verzwijgen, om al leen van deze grootse muzikale scheppin gen bewonderend te getuigen. Er was trou wens ook genoeg dat als uitvoering op een hoog plan kwam te staan; de alt-can tate bijvoorbeeld, waarin Annie Woud zeer gelukkig musiceerde met de steeds wisse lende obligaten van het orkest, die een bewerking zijn van een originele concer terende orgelpartij. De aanvangsaria, met orkest, is als lyrisch stuk wel iets zo subliems als Annie Woud wellicht nooit voornamer met haar nobele stem heeft laten klinken. Ook de laatste cantate van de avond, al liep die dan een ogenblik uit het rhythmisch verband, stond als geheel op een hoog peil, waartoe niet alleen koor en solisten (Maartje Kliffen, Annie Woud, Wiebe Drayer en Leo Ketelaars) hun beste krach ten gaven, doch ook door het belangrijke aandeel van de niet vermelde obligaat spelers uit het orkest, zoals de solo-viool, de trompetten, de hobo's en de celli. Al mogen er in de beide koraalcantaten van de eerste programmahelft al eens een paar ongerechtigdheden zijn gebeurd, zo wel bij de solisten als bij het koor, er bleef toch altijd nog veel moois; in „Wachet auf" bijvoorbeeld het recitatief van de tenor Wiebe Drayer en het duet (met viool-solo, herinnerend aan „Erbarm e dich" uit de Mattheus-Passie) van de sopraan Maartje Kliffen en de bas Leo Ketelaars. Ook het op hoogspanning werkende koor, had mo menten die respect afdwongen. Men kan het zich allemaal klaarder en rhythmisch vaster voorstellen, maar niet bezielder en overtuigender. Vooral in „Eine feste Burg" heeft het koor een taak, die het uiterste van zijn vermogens vergt. Doch men mag ook wel waardering hebben voor de rol die het orkest, met zijn obligaatspelers, er in vervulde; de cello en zelfs de contrabas en bovenal de solo-trompet, die in het tweede obligaat bijzonder op dreef was, moge aldus met ere genoemd worden. De continuo's van de cembalist Hans Brandts Buys en van de organist Maarten Kooy waren te prijzen; dat zijn van die dingen die niet hoeven op te vallen om toch goed te zijn. Waar het orgel wel moest opvallen (in de laatste cantate) hadden wij het wel wat puntiger van rhylhmiek ge wenst. George Robert heeft als dirigent een buitengewoon zware taak aan deze Heem steedse Bachr-herdenking gehad: zijn koor moge het wel waarderen wat hij het aan technische en geestelijke waarden heeft bij gebracht met deze geweldige opdracht. JOS. DE KLERK. „H O.V. gaat met vertrouwen toekomst tegemoet" Afscheid van penningmeester D. 3. Sanders Gisteravond hield de Haarlemse Orkest Vereniging in „Brinkmann" haar jaarver gadering onder voorzitterschap van mr. A. Beets. De jaarverslagen van de secretaris, dr. J. R. II. de Smidt en van de penningmees ter, de heer D. J. Sanders, werden goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren jhr. P. J. Boogaert en C. H. Vrugt herkozen. In de plaats van de heer D. J. Sanders, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer A. W. Verdenius. De heer Verdenius zal in de plaats van de heer Sanders als penningmeester optreden. De voorzitter bracht de heer Sanders, die van 1919 af met een onderbreking van zes jaren door verblijf in Indonesië deel heeft uitgemaakt van het bestuur, hartelijk dank voor het vele werk dat hij met grote liefde voor de II.O.V. heeft ver richt. Mr. Beets bracht eveneens dank aan de dirigent Toon Verhey voor hetgeen hij Met dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van onze dochter en zusje JOHANNA JOZINA Wij noemen haar HANNEKE L. Gravemaker M. Gravemaker- Dalmeijer Joh Snelliusstraat 23 rd. IJm. 25 Mei 1950. in het afgelopen seizoen met het orkest heeft gepresteerd. De H.O.V. gaat onder leiding van de heer Verhey de toekomst met vertrouwen tegemoet. Namens de leden en concertbezoekers vetolkte de heer J. F. A. Obermayer de dank aan de heer Verhey voor het kunst genot dat hij hen in dit seizoen geschonken had. Bij de rondvraag kwamen nog ter sprake het nut van inleidingen op de con certen, teneinde meer begrip voor minder bekende en nieuwe werken bij het concert publiek te krijgen en de plaats van mo derne composities, ook van Nederlandse kunstenaars, op het programma. Ook voor de paedagogische concerten werd blijvende aandacht gevraagd. Indonesië lid van de UNESCO Op de algemene conferentie van de Unesco te Florence heeft men besloten, dx-ie nieuwe staten, Indonesië. Jordanië en Zuid-Korea als lid op te nemen. De stern- vei-houding ten aanzien van Indonesië was: 34 tegen nul bij één onthouding (nationa listisch China). Het aantal staten-leden van de Unesco bedraagt thans 59. Duitsers maken zweefvliegtuigjes De Bx-itse commissaris voor Nedersaksen, brigade-generaal John Lingham, heeft Don derdag een tentoonstelling van modellen van zweefvliegtuigen, georganiseerd door een Duitser, een zekere Hans Deutsch, verboden, aldus is officieel bekend ge maakt. Het verbod is gegrond op de be palingen van de wetten van de geallieerde bestuursraad, waarbij onderzoekingen en werkzaamheden van Duitsers op het gebied van de luchtvaart zijn verboden. De tentoonstelling zou Zondag te Unter- lüss, ten Noord-Westen van Hannover, ge houden worden. Van gewoonlijk betrouw bare Duitse zijde is vernomen, dat meer dan 1000 ontwerpers van modellen voor zweef vliegtuigen uit alle streken van West- Duitsland x*eeds bericht gezonden hebben, aaxx de tentoonstelling te zullen deelnemen. In Oost mag het wel De Oost-Duitse vice-premier Walter Ul- bricht heeft Donderdag bekend gemaakt, dat de Oost-Duitse regering binnenkort met de Sovjet-Russische contx-ólecommissie ondex-handelingen zal beginnen over de vorming van een portvliegtuigen Ulbricht maakte a» Verkeersbotsingin^ drie-en-i Sods Tijdens de spitsuren tram te Chicago ln botsl V% een tankwagen vol benzine n personen werden )evenloo::e'"' beschadigde tram te vZ in brand. X'branltog'g'wj Blijkens een exploit van mij deurwaarder d.d. 23 Mei 1950 is ten verzoeke van ELISA BETH ZENKER, echtgenote van P. Koopman, wonende te Zandvoort, procureur mr. K. Heimig, PIETER KOOPMAN voornoemd, laatst gewoond hebbende te Velsen, thans afwezig en zonder bekende woonplaats, gedagvaard om op 29 Augustus 1950 des voormiddags te 10 uur in persoon of vertegenwoordigd door iemand van zijnentwege te verschijnen ter terechtzit ting van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem ge houden wordende in het Pa leis van Justitie, Jansstraat 81 aldaar, teneinde van zijn aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan Elisa beth Zenker voornoemd zal worden verzocht tot het doen ener derde opx-oeping, als volgens de Wet. w.g. P. v. d. Steenhoven Alles wat Gevaert biedt aajv vakkennis, ervaring en verfijnde techniek/' vindt U in één enkèf rolletje van LEESKOUT OOSTERDUINPLEIN 92 Tel. 5651. 1$ r~\ Zal U werkelijk zo'n kapitaal in de schoot vallen? 't Kan! Uw kans is precies even groot als die van wie dan ook. Waar het om gaat is: dat U de juiste volgorde vindt van de 6 plaatjes, die op het wedstrijdformulier staan, dat A Uw Blue Band-winkelier voor U heeft. dat U een zin bedenkt, die op een aardige en pittige wijze zegt, wiat- om men Blue Band zo Dat eerste is niet zo bar moeilijk en dat tweede och, dat hangt van Uw stemming af. U peinst mis schien uren zonder resultaat en dan - hoera! - daar schiet U een leuke Blue Band-zin te binnen. En die kan een fortuin waard zijn. Dat helpt U niet alleen aan een flinke hoeveelheid vitaminen en gezondheid, maar ook aan ideeën voor Uw Blue Band-zin. Eet Blue Band op het brood, merk hoe prettig ze zich smeren laatproef hoe vers en zuiver ze smaakt. Gebruik Blue Band ook in de keuken! Vlees wordt sneller bruin, jus heerlijk pittig, groente malser en fijner! En al dat eten wordt extra voedzaam, doordat Blue Band rijk is aan natuurlijke vetten en... de „zonneschijn"-vitaminen A en D. U ziet wel; er is genoeg over die smakelijke, voedzame Blue Band te vertellen. Doe dat in een pittige zin van hoogstens 25 woorden. Haal gauw een formulier bij Uw winkelier. Hij heeft er genoeg. Als U dat wilt, kunt U ook meer dan 1 wed strijdformulier krijgen. Houd U vooral nauwkeurig aan het reglement, dat op het formulier staat en stuur in vóór 30 Juni a.s. Uit is de onpartijdige jury. De Heren W. H. van Baarle, publiciteitsdeskundige, Ben van Eysselsteijn, letterkundige en Drs. F. P. Huygens, leraar M.O. Nederlands en criticus, zullen de oplossingen beoor delen. Eigen personeel en hun gezins leden mogen niet inzenden. IEDEREEN GAAT NAAR KLOOTS, want eigen import maakt goedkoop. Zo'n PRACHT KWALITEIT IMPORT EGYPTISCHE DUBBELE LINNEN I I f II IP HERENREGEN} ASSEN en DAMESREGENMANTELS (met capuchon) l/nnT ClPPttTQ T lil koopt U alleen bij ons UUI OIÜÜIILO ItI.J" ALLE MATEN VOORRADIG GEGARANDEERD WATERPROOF EN KRtMPYRtJ Verder_ bieden wij U aan: een pracht collectie Kamgaren en Tropical Costuums, superbe gabardine Regenjassen en -mantels (met capuchon). Tweedjassen en Sportcostuums alles import tegen zee, voordelige prijzen. KLOOTS' KLEDINGMAGAZIJN

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8