re: TaxS tel. 4333 25 Nederlandse „drifters" werden zwervers Predikbeurten V/.Ji8 Velsenaren kwamen in Edmonton nog niet aan de sport toe Sporthuis Mooy taxh rel. IJmuidens eerste luilakrriarkf werd een kleurig evenement Old Clothes New Kennemer Lantaarn ZONNEVELD Zaterdag 27 Mei 1950 REVUE VAN DE ZUIDZIJ In Lowestoft kunnen er nog verscheidene worden teruggevonden Kort voor de eerste wereldoorlog, in 1913, deed een nieuw type schip, de stoomdrifter, die bestemd was voor de kusttrawlvisserij en de drijfnet- verseharingvisserij zijn intrede. In de aanvang bestond het voornemen hier mede de verseharingvisserij te gaan uitoefenen op dezelfde wijze als de Schotten en Engelsen, maar tengevolge van het uitbreken van de oorlog heeft men er weinig anders mee kunnen doen, dan de uitoefening van de ge wone trawlvisserij. De schepen, die in Nederland zijn gebouwd, waren iets groter dan hun Britse collega's, Begonnen in 1913 is de aanbouw van dit type doorgegaan tot in 1918 en zodoende zijn er enige tientallen van deze drifters of „koppels"' ontstaan. Vandaag zullen we slechts één serie behandelen, die een heel merkwaardige geschiedenis heeft meege maakt en het eigenaardige is, dat er enige nu nog varen in Engeland. Door de Scheepswerf van Gebr. Boot in Leiden werden in 1913 twee trawlers van het drifterstype overgedragen aan de Maat schappij De Witte Ster, waarvan de heer A. G. Meeuwenoord directeur was. De sche pen waren genaamd Majestic (IJm. 46) en Olympic (IJm. 208). Zij hadden een in houd van 111 bruto reg ton. De drie, die er in 1916 bij gekomen zijn waren wat gro ter, namelijk van de 136 tot de 140 ton. Zij verkregen de namen Celtic (IJm. 238), Bal tic (IJm. 255) en Oceanic (IJm. 258), alle eveneens bij Boot in Leiden gebouwd. Een andere werf, Bonn Mees te Rotterdam had ook een opdracht gekregen om voor deze rederij een trawler te bouwen. Dit schip, dat de Adriatic (IJm. 259) is ge worden, week geheel af van de vorige types. De inhoud was namelijk 224 ton. In 1917 ging de Celtic over aan de Mij. De Blauwe Ster, welke maatschappij de Pacific (IJm. 257) er nieuw bij kreeg; de Majestic en de Olympic kwamen op naam te staan van de heer L. J. van der Weyden. Emigratie De oorlog was ternauwernood ten einde en daar begon voor deze serie schepen de verandering te komen. De Majestic (IJm. 46) ging in 1919 naar Duitsland, Hoffman Co. in Altona werd de nieuwe eigenaar en „Egon" de nieuwe naam. De Olympic (IJm. 208) vertrekt eveneens, vaart korte tijd onder de naam Hans en we zien daarna het schip naar IJsland gaan. Onder de naam Kakali behoorde het aanvankelijk aan F. C. Löwke in Reykjavik en het ging daarna over aan H. F. Valur in Hafnafjord, die het in Papey verdoopte. Inmiddels is dit vaartuig verloren gegaan. De Baltic, Atlantic en Oceanic gingen een andere richting uit. Zij werden ver kocht aan de Union des Pêches Maritimes S.A. te Oostende en onder de namen Fer- nande, Irma en Lisette Adolphine ver kregen zij de Belgische nationaliteit. De Adriatic (IJm. 259) ging nog een beetje Zuidelijker, kwam in Frankrijk terecht en na eerst Zeester te hebben geheten, staat ADVERTENTIE ZEEWEG 275 DAG EN NACHT ZONDAG 28 en MAANDAG 29 MEI IJMUIDEN: Ned Herv. Kerk, Kanaalstraat. Eerste Pinksterdag 10.30 uur: ds. D. C. van Wijn gaarden; 19.00 uur. Jeugddienst prof. dr. G. C. van Niftrik. Tweede Pinksterdag, 10.30 uur: ds. L. Brink. Gercf. Kerk. Kanaalstraat. Eerste Pinkster- d?° 9 uur: ds A. C. van Nood van Velsen; 15.30 uur: ds. R. D. Beukema. Tweede Pinksterdag geen dienst. Geref. Kerk (art. 31 K.O.). 10 en 17 uur: ds. A. Jagersma. Tweede Pinksterdag geen dienst. Doopsgezinde gemeente. Helmstraat, 10.30 uur: as. W. Veen. Tweede Pinksterdag geen dienst. Oud Katholieke Kerk, Eerste Pinksterdag 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespers. Tweede Pinksterdag 10 uur: Hoogmis. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag zijn Quatertemper dagen. Woensdag 19 uur: Heilige dienst; Vrijdag en Zaterdag 9 uur: Heilige dienst. Leger des Heils, Eerste Pinksterdag 10 uur: Heiligingsdienst; 12 uur: Zondagsschool; 19 uur: openluchtsamenkomst; 20 uur: Ver lossingssamenkomst o.l.v. kapiteine J. H. Hemmink en luitenante N. Verkerk. IJMUIDEN-OOST Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, Eer ste Pinksterdag, 10.30 uur: ds. J. van der Wiel, H. Doop met medewerking van het kerkkoor; 19 uur: ds. P. A. Tichelaar van Santpoort. Tweede Pinksterdag geen dienst, Geref. Kerk (Goede Herderkerk) 9 uur: ds. R. D. Beukema; 15 uur: ds. D. de Ruig van Haarlem. Tweede -Pinksterdag geen dienst. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat, prof. dr. M. A. Beek te Amsterdam. Tweede Pink sterdag geen dienst. Vergadering van gelovigen, 10 uur: gebouw Willemsbeekweg 78. Evangelisatie vereniging „Elon", Casem- brootstraat, 10 uur: ds. H. F. M. Pol van Amsterdam; Woensdag 19.30 ur: ds. J. J. Vasseur van Kampen. DRIEHUIS: Geref. Kerk, koffiekamer Westerveld, 10.30 uur: ds. R. D. Beukema. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Eerste Pinksterdag 10 uur ds. L. Brink; Zaterdag 27 Mei, 21.15 uur: Pinksteravondgebed. Tweede Pinksterdag in de school 9 uur: ds. D. C. van Wijn gaarden. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK: Doopsgezinde Kerk, Eerste Pinksterdag, 10 uur: dr. Alb. Vis. Tweede -Pinksterdag geen dienst. Maranatha, Eerste Pinksterdag 10 uur: de heer A. Vries van Den Helder. Tweede Pinksterdag conferentie in Den Haag (Toren-straat). Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst; 12 uur: Zondagsschool; 19.30 uur: Bidstond; 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. Kol. B. Rich en brig. J. P. Ruisinlc. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. P. A. Tiche laar. Tweede Pinksterdag geen dienst. De Toorts, 10 uur: prof. dr. G. C. van Niftrik van Amsterdam. Tweede -Pinksterdag geen dienst. Kapel, Eerste Pinksterdag geen dienst. Twee de Pinksterdag 17 uur: de heer H. W. Hof meester. Gcrcf. Kerk. 9.30 en 17 uur: ds. G. Toorn vliet van Leiden. Tweede Pinksterdag geen dienst. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 10 en 17 uur: ds. N. Bruin. Tweede Pinksterdag geen dienst. 1 dit schip thans nog te boek onder de naam Charles Vaillant en behoort thuis in Fécamp. De Celtic is het langst in IJmuiden ge bleven en behoorde tot in 1933 aan de heer Jan Schol. Aan het einde van dit jaar werd dit vaartuig echter overvaren tijdens mist door de stoomtrawler Rotterdam (IJm. 112) waarna het is gezonken. En de Pacific (IJm. 257)? Dit vaartuig is de eer te beurt gevallen te mogen blijven behoren tot de Nederlandse visserijvloot, hoewel niet als IJmuidenaar. Vandaag ligt de oude Pacific nog in de Vissershaven on der de naam Robert William (Kw. 123). En nog is de levensloop niet ten einde. Vier van de naar het buitenland verkochte schepen zagen we later weer in IJmuiden terug. De vroegere Majestic, die in Duits land Edon heette, werd in 1921 aangekocht door de Visserij Mij. Helgoland en verdoopt in Helga (IJm. 46). In 1928 kwamen de drie Belgen ook weer in IJmuiden terug na aankoop door de heren E. Zwart, W. Loendersloot R. Gomes. De Fernande kreeg de naam Lim- burgia IJm. 54, de Irma werd de Patria IJm. 19 en de Lisette Adolphine is de Zee- landia IJm. 71 geworden. Maar dit is maar van heel korte duur geweest. Engeland kreeg interesse voor de in Holland ge bouwde drifters en ging tot de aankoop van deze vijf schepen over. In 1929 vertrok de Helga naar Lowestoft en het jaar daarop volgden de Limburgia, Patria en Zeelandia. We plaatsen hierbij een foto van de Ma jestic IJm. 46 toen het schip fonkelnieuw in 1913 van de werf kwam. Het schip, dat de eersteling is geweest van een hele serie, die later volgde, meet 111 bruto- en 37 netto reg.ton en heeft een lengte van 27,43, breedte 5.97 en een holte van 2,95 m. De Engelsen zijn er zuinig mee omgegaan, want onder de naam Leo- ADVERTENTIE DEMONSTRATIE L.S. Wegens overgrote belangstelling voor ons nieuwe SPEED- WECK-APPARAA T wordt wederom een DEMONSTRATIE gegeven op WOENSDAG 3t MEI A.S. in onze zaak des middags van 2—6 uur en ook des avonds van 7—10 uur. Ook U kunt zonder enige verplichting deze demonstartie bijwonen en wij nodigen U daartoe beleefd uit. Verzuimt vooral niet deze demonsratie bij te wonen, daar U verstelt zult staan van de bijzonder prettige en vlugge manier waarop U nu kunt wecken. Reeds velen kwamen tot deze overtui ging en kochten dit ideale apparaat. Wij stellen het echter zeer op prijs wanneer U eerst de werking hiervan zult willen zien, waarna ook U zult zeggen ,,Ja, 't is echt waar, 2 minuten wecken en 't is klaar WGIReZM. TDOMPSTD. 66 IJMUIDEN OOST nard (LT. 149) behoort het nog steeds in Lowestoft thuis en de andere drie zijn ex- zelfs ook nog en heten Thrifty (LT. 152), Patria (LT. 178) en Trier (LT. 158). Zij worden voor de haringdrijfnetvisserij ge bruikt op dezelfde wijze als hun op Britse werven gebouwde collega's, zodat zij na vele omzwervingen hun bestemming heb ben bereikt. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). Mr. Kwint is „a jolly good fellow Vandaag athletiek en hockey (Speciale berichtgeving) Al is het weer in Engeland en dus in Edmonton dat 104 Velsenaren te gast heeft, niet zoals de gastheren hun gasten wel hadden willen aanbieden, de stemming as er puik. Veel is er niet gekomen van de sportuitwisseling, want de tennis-enkel- spelen die Vrijdag zouden worden gespeeld, zijn door een overladen programma tot Dinsdagochtend uitgesteld. Vanmiddag om half drie beginnen echter op het prachtige sportveld de atletiekontmoetingen en later in de middag komen de hockey'ers tussen de lijnen. Onze speciale verslaggever seinde ons Vrijdagnacht uit Edmonton: Na een vooi-spoedige x*eis, die een aantal zeezieken opleverde, kwam het gezelschap Woensdagavond omstreeks half elf in Ed monton aan. De ontvangst was prachtig en iedereen toonde zich uitermate tevreden, zij het dan niet over het weei-, dat teveel he melwater opleverde. Donderdagavond is er een officiële receptie in de Townhall (het stadhuis) van Edmonton gehouden, waar het officiële karakter meermalen werd verdrongen door de vrolijke noot. De vrouwelijke burge meester van Edmonton, mrs. A. E. Glover, die aan de Forestreet resideei-t, hield een welkomstspeech, waarin zij de hoop uit sprak dat de Velsenaren het even prettig zouden hebben als de Edmontonners ver leden jaar in Velsen. Mr. M. M. Kwint, Velsen's burgemeester, antwoordde in een geestige rede onder het uitspreken van de hoop dat ook deze sport- uitzending in de juiste sportieve sfeer zou vei-Iopen. „Moge de beste ploeg winnen", aldus de burgemeester. Op vooi-stel van mrs. Glover werd hem het „He's a jolly good fellow" toegezongen, prompt gevolgd door een dx-ïewerf hoera op mrs. Glover zelf. Deze sympathieke vrouw, die voor haar benoemixxg tot eerste bux-geres van Edmonton brievenbestelster was, heeft direct het hart der Velsenaren ver overd. ADVERTENTIE Voor al Uw SPORTARTIKELEN TASMANSTRAAT 24 - TEL. 4793 (v/h Dirk Hartoghdwarsstraat) Dc „Majestic", nadat het scheepje in 1913 van de werf kwam, tijdens zijn proefvaart: Benoeming leraren gymnasium „Velserbeek" Door het college van curatoren van het gymnasium Velsex-beek zijn de volgende aanbevelingen ingediend voor de benoe ming van leraren voor de cursus 1950-1951: voor oude talen: mej. L. H. van Cappelle te Winschoten en mej. J. Lentz te 's-Graven- hage; voor natuurkunde: ir. W. H. Koster van Groos en voor Duits: E. J. Huèting, te Amsterdam en P. F. Smith te Amsterdam. MARKTBERICHTEN 26 Mei 1950 Besommingen KW 76 3970. Aanvoer 20 kisten tarbot en tong. 630 kisten schol, 30 kisten kabeljauw, 25 kisten schar. 5 kisten bot, 110 kisten schelvis. 60 kisten wijting, 20 kisten poon. Totaal 900 kisten. Prijzen Gr. tong 1,90—1,86; gr.m. tong 1,941,89; kl.m. tong 1,80—1,54; kl. tong I 0.97—0,71; kl. tong II 0,850,57; tarbot I 1.361,06, per kg. Tarbot II 45; tarbot Hl 37—33; tarbot IV 23: kl. schol I 25,50—15,50; kl. schol II 16— 6,70; schar 9,50—5,50: bot 86; gr. schelvis 26,50: gr.m. schelvis 34,5033.50; kl.m. schel vis 36,50; kl. schelvis I 3022; kl. schelvis II 18,5017,50: wijting 10,509.10; poon 9,90 8.10; gr. gul 20—19; midd. gul 1814: kl, gul 13; makreel 19: kl.m. rode poon 27,5026; kl. rode poon 17,50, per 50 kg. Stalen Haaien (Thalia). Nadat de Ame rikaanse oorlogsfilm „Bastogne" aan de markt is gekomen zijn de overige rolpren ten welke een facet van de tweede wereld oorlog behandelen min of meer ovei'bodig geworden. „Bastogne" levert namelijk het bewijs dat de ooiTogsfilm een hogere roe ping heeft dan het vex-wekken van sensatie alleen. Niettemin heeft „Stalen Haaien" zich in haar genre weten te handhaven en keixt deze film vele spannende momen ten. Het is ongetwijfeld het krachtige spel van Tyrone Power en Dana Andrews dat „Stalen Haaien" aantx-ekkelijk maakt. Bei de spelex-s geven een geloofwaardige inter pretatie van hun rol als duikbootcomman dant. Anne Baxter brengt op chax-mante wijze een beetje afwisseling in de chaos van gevechten en opgeschx-oefd heldendom. Van Vrijdag tot en -met Zondag is „Stalen Haaien" in het Thalia-theater te zien. In de tweede helft van deze progi-amma- week kunnen de Thalia-bezoekers genieten van een luchtige film van Irving Curri- mings: „Down Argentine way". Een film waar vaart in zit en waarin vooral de vele variété-nummers een belangrijke plaats innemen. In een verbluffend tempo geven twee negers een staaltje tapdance ten beste dat meer van acrobatiek dan van een dans weg heeft. Carmen Miranda, zoals altijd vol esprit, treedt op als ster van het nachtleven in Buenos Aires. De liefheb bers van haar kunst zullen zeker niet te leurgesteld worden door haar prestaties in deze film. „Down Argentine Way" is een amusante showfilm in kleuren, met een prentiloos maar geestig verhaaltje, waar aan zeker veel plezier te beleven is. VOOf ZATERDAG 27 MEI Thalia, 7 en 9.15 uur: „Stalen Haaien". Rex, 6,45 en 9.15 uur: „Abbott en Costello zwaaien af". ZONDAG 28 MEI Thalia, 3 uur: „Buffalo Bill". 7 en 9.15 uur: ..Stalen Haaien". Rex, 3, 6.45 en 9.15 uur: Als Zaterdag. MAANDAG 29 MEI Thalia, 3 uur: „Pas op je zenuwen". 7 en 9.15 uur: „Down Argentine way". Rex, 3, 6.45 en 9.15 uur: als Zondag. Aan de Velserduinweg verrijst de Evangelisatietent weer Van Zondag 4 tot en met Zondag 11 Juni zullen in de Evangelisatie-tent van de Goe de Herderkerk, welke op een terrein aan de Velserduinweg geplaatst zal worden, iedere avond openbare bijeenkomsten ge houden worden. Woensdag- en Zaterdag middag worden kinderbijeenkomsten ge organiseerd en Donderdagmiddag zal de tent voor de dames worden geresex-veerd. Donderdag- en Zaterdagavond wordt een jeugdappèl gehoudexx. Het leidersmotief voor de gehele week is: „Maranatha". VELSENS ELFTAL Voor de promotie naar de tweede klasse gaat Velsen Tweede Pinksterdag naar C. D. N. in Driebergen met: doel: De Graaf, achter: Zuurbier, Tx-omp: midden: B. Tromp, Maarschalk en Wijker; voor: De Bruin, Bakkum, Kramer, Hogendijk en v. d. Pol. Inmiddels zijn Donderdag overdag nieuwe vriendschapsbanden aangeknoopt en oude verstevigd, maar er is ook getraind: veel en intens. In het overdekte zwembad heb ben de V.Z.V.'ex-s zich op de grote ont moeting voorbereid en de voetballers heb ben zich geruime tijd „ixxgetrapt" op de grasmat. Maar ook het nabije Londen is verkend en het gebeurde op Trafalgar Square, dat een Velsense Jan zich plotse ling hoorde aanroepen door een eveneens Velsense Kees De Vrijdag is besteed aan een trip door de Londense binnenstad. Een tochtje op de Theems viel bijzonder in de smaak al was het wat fris en het imposante vergezicht van de koepel van St. Paul's Cathedral af zal menigeen lang bijblijven. Al deze pret tige dingen hebben echter de eerste sport- ontmoeting op het tennisveld helpen ver schuiven tot Dinsdagochtend. P^'BNSTRAat u UITGEVAREN VlSSERtn^ Donderdag 4 Mei: Donderdag 11 Mei: st A :en Maandag 15 Mei: et Rin n ;V,r Dinsdag 16 Mei mi Ml. Martha IJM 74- S0r Wnondnn IT HIT-- öatUrHile lm-." Woensdag 17 Mei: st Wijker IJM 85. iuf Vrijdag 19 Mei: st BerPo„ r» Mt. Allan Water ijf,"jf'«l!. tSS, Zaterdag 20 Mei- HD 79. DriefeW, Maandag 22 Mei: mi. Venv. 5 ertrouwen KW 6; Hubert'I' Orion KW 22; Helena KW iV KW 41; Cornelis Msrir, --39- Willempje KW mond V KW 110; Ar ie KW 155- n! III KW KW IJM 57; Ml. De Arend KW 7; Nederig y,°™!d^„2.4 m<* ói Vertrouwen KW 6; HitbeS*?"'SWlïi 2; Helena KW»:*® KW 41; Cornells MarinS Jacoba kft»! Ariè~KW~ 155; De Vten**,® Dinsdag 23 Mei: mt Medan via IJM 99. eaan Bruinvis RO 1. '8 KW i Donderdag 25 Mei: st Haarl.» Ml. Bali KW 129: Prinses M eUs Prinses Margriet SCH 248 e Vrijdag 26 Mei: st. Zwarte Zee IJy Het plein van de St. Franciscusschool aan de Zeeweg was gisteravond in een feeërieke bloementuin herschapen. Ver scheidene bloemisten uit IJmuiden- Oost en een uit IJmuiden hadden er hun kleurige, frisse voox-jaarsbloemen en planten in ongekend grote getale tentoongesteld. In de grote stand van de firma R. van den Berg en Zonen stond de microfoon opge steld en daar was het dat om acht uur Pater Clementinus, beter bekend als de pater rector het woord nam. Hij werd in geleid door de heer K. Hamers, hopman van de padvinders en leider van het jëugd- werk in IJmuiden-Oost. „Thans is het ogenblik gekomen de eer ste luilakmarkt in Velsen te openen", zo sprak pater rector en hij vervolgde: „Ik zal op dit moment de Pinksterbloem ver der laten bloeien. De bedoeling van deze dagen is ons jeugdwerk te steunen op een wijze die voor kopers zowel als voor ver kopers prettig is." Pater rector sprak woorden van dank tot de organisatoren en in het bizonder tot de oudercommissie en de leden van het jeugdcomité, die met veel moeite en zorg deze markt op touw hadden gezet. We hopen dat de verkopers, die hun nachtrust zullen opofferen veel profijt van deze geste zullen hebben en hiermee verklaar ik „de Pinksterbloem" geopend, eindigde spreker. Een groot gedeelte van de nacht is ex- een vrolijke drukte op het plein geweest, waar de mechanische muziek voor de nodige afwisseling zorgde. Vanmorgen werd de bloemenmarkt af gebroken; zij moest plaats xnaken voor fancy-fair-stands. Alle attracties die ge woonlijk op eexx fancy-fair aanwezig zijn, kregen een behoox-lijke plaats en op de achtergrond werd het masker showoi'kest ADVERTENTIE MAAKT UW KLEDING ALS NIEUW Chemische reiniging KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 t Herte-bok Lampenier, overmeesterd door de tragiek van de lente, zoals ze verleden week door die vluchtende pauwe-hen van Velserbeek naar Driehuis werd gedemonstreerd, heeft daax-bij de bokken niet van de herten kunnen scheiden, zo dat hij een bok velde. Hij ver telde namelijk over de herten die overmand door dezelfde lente een oogje waagden aan hun reeën, maar een pro minent hertenkenner uit dit gewest heeft hem daarvoor meedogenloos op de vingers getikt.. Een hert is de echtgenoot van de hinde, lieve lezers, en een reebok de wederhelft van de x-eegeit. Een hert en een ree zijn dus twee verschillende diersoorten. Het zij dus afgesproken, dat het hert in het vervolg slechts smachtend naar de hinde schouwt en niet naar de ree geit, anders wordt de reebok boos. En hertenkenner voor noemd ook. Slager-klagers Enige Velsense slagers trach ten Lampenier te bewegen een lans te breken voor hun recht op hygiëne in hun smetteloze vleeshallen. Zij verhalen er namelijk van, hoe talloze klanten de hond des huizes meenemen in de winkel. Is dat honden-Nix-wana aangeko men begint dit gediex-te on middellijk een speurtocht naar Imiimels, benen en vellen, waarbij hij vaak niet schroomt zaken te besnuffelen die niet besnuffeld dienen te worden. Er zijn zelfs viervoeters on der zo roept een der hou- wers met afgrijzen die toonbank of hakblok voor een boom verslijten met alle voch tige gevolgen v^n deze ernstige vergissing. En nu moet Lam penier de vleescliënten verzoe ken de hond binnen de perken (of nog liever: buiten de win keldeur) te houden. Voorstel Lampenier; elke slager schaft zich een microscoop aan om de hox-den bacteriën op elke hondenneus aan elke klant te kunnen laten zien. Billijke §meekbede Getergde Lampeniersknecht, die zijn uren doorbrengt met het regelen van meestal on dankbare huisvest jngsza- ken, roept Lampenier vertwij feld toe, de Velsense mensheid te smeken, hexn en de zijnen niet buiten de kantooruren te plagen met inwoning, uitwo ning- bewoning en hélemaal- geen-wonixig, omdat hij overdag waaxdijk tot over de oren in de verdrietigste aller problemen is gedompeld en derhalve 's avonds ook wel eens aan wat anders wil den ken. Lampenier vindt deze petitie alleszins billijk en doet bij wijze van uitzondering een openbaar beroep op de even eens getergde klanten van het naargeestigste maar jammer genoeg tevens noodzakelijkste gemeenschapje van écht goed willende ambtenaren. Als hij 's avonds ook nog om de haverklap belegerd wordt, zou zelfe de opperbest- willende mens op den duur uit zijn goedbedoelende vel sprin gen. Zeg nou zelf. Geboortekaartje Lampenier geeft volgens afspraak met vreugde ken nis van de voorspoedige ge boorte van twee zwanen in het park „Velserbeek", zulks namens de trotse ouders en de niet minder tx-otse park wachter, want het is voor het eerst sinds jaren. Moeder zwaan die vier eiex-en rijk was waarvan er maar twee zijn uitgekomen maakt het wel en laat weten dat zij er zelf nog niet op had gerekend, wat de nodige be sognes geeft met de kleding voor de borelingen. Zij draagt daarom de spruiten onder haar vlerken mee, waxxneer zij zich te water begeeft. Graag veel (rustig) bezoek. Het zwanenpaar van het Rijkenspark moet evenwel melding maken van een mis stap. moeder is van de eieren gelopen en het wordt daar dus niks. Uit het Indianenkamp Indiaanse knecht uit Velsen Noord heeft de krijgsbijl opge graven om met Lampenier op het oox-logspad te gaan. Als lid van de stam der Da Costa- nezen in Velsen-Noord be klaagt hij zich over de verre gaande staat van verwaarlo zing waarin zijn wigwam en die zijner geburen zich bevin den. Twee jaar geleden zijn deze wigwams in de grondverf gezet en ze staan er nog in, krijst de knecht ze bladde ren zelfs alweer af. De afras teringen van de gaarden zijn verrot en de ramen vallen uit hun sponningen en nu wil de knecht de blaam daarvoor op de gemeente werpen. Lampenier is er eens doorge- kuierd en inderdaad: er man keert daar het een en ander aan de huisvesting. Vroeger werd de streek ginds het „Indianenkamp" ge noemd, maar Lampenier zou toch wel graag zien dat. na bovenstaande vriendelijltbe- doelde herirmering, de krijgs bijl tegelijk met de naam ter aarde werd besteld. Als de uniforme vuilnisemmers ook daar zijn rondgebracht (want een deel van Santpoort, IJxnuiden-West en Noord hebben ze nog steeds niet, al meende Lampenier dat heel Velsen voorzien was wanneer Oud-IJmuiderx be-emmerd zou zijn) is er een gerede kans dat de bewoners weer wat ver trouwen gaan krijgen in de ge meente. Na een jaar Dienaresse uit IJmuiden doet Lampenier kond van het feit, dat zij een jaar geleden op de Amsterdamse Prinsen gracht een paarlen speld ver loor en dat zij thans weer drentelend langs diezelfde gracht tussen de plavuisjes ixet zwakke geschitter opmerk te van haar kleinood. Blijde boog de dienaresse zich over de Prinsengracht en ontroerd stak zij de speld bij zich. 't Is sterk, meent Lampenier, maar een knecht, blijkbaar minder geïmponeerd door deze won derbare vondst, vertelt dat hij verleden jaar een dubbeltje in IJmuiden verloor en het gis teren in Scheveningen terug heeft gevonden. Da's ook sterk, meent Lampenier volle dig overbluft. Vrees in „Heuvelwijk" De bewoners van het schone „Heuvelwijk", zoals het zich schaart aan de voet van de puinberg bezijden het Kenne- merplein, zijn terecht trots op hun .binnenterreinen", die als smetteloze gazons getuigen van de goede zorgen der gemeen telijke Plantsoendienaren. Hun klopt echter bevreesd het harte, als zij denken aan de komende zomer en de daarmee gepaard gaande droogte. Kra nen of pompen zijn er niet om het jonge gras te laven, zeg gen zij. Gaat de brandweer uit rukken om de grasvelden te bespx-oeien? Lampenier meent, dat deze trotse en bezorgde IJmuidenaren recht hebben op afwenteling hunner bange voorgevoelens. Dat de over heden antwoorden! „Scharen" bij de politie Met gevoel voor de nuttig heid van vele nieuwe vin- dinkjes heeft de Velsense po litie zich een aantal „scharen" aangeschaft. Niet om over treders mee doormidden te knippen, maar om bij onge lukken in het duister de plaats des onheils duidelijk te kunnen afzetten. Deze „scharen" be staan uit een zig-zaggend ijze ren voetstuk, dat alle kanten uitgebogen kan worden en waarop paaltjes zijn gefa briekt, die in de top een rood, lichtje voex*en. Door het lensje dicht te draaien gaat het licht branden op een batterij en aldus kan een bepaalde plek in een wip met heldere waar schuwingspitjes worden om geven, zodat er geen ongeluk ken hoeven te gebeuren op een plaats waar al een ongeluk passeerde. LAMPENIER U „The Dio's" opgesteld dat ondti van Ton van der Braak de baafe;""4" de dansvloer zal lokken. Om vijf uur gaat wéthoudtr Strijbosch deze bazar openen en e, de drie dagen heeft IJmuiden de ea_, heid het Rooms Katholieke Jsueö' steunen. 8 veK Vandaag is de fancy-fair 17-23 uur, Maandag van 15-11 19.30—23 uur. Dinsdagavond vin IL 23 uur. Volgend jaar weet oranjeveienl gingen onder één IJmuidei Het „overkoepelend comité tot het 1.' den van nationale feestdagen" heeft.» vergadering een nabeschouwing over haar eerste organisatieplan- dt b dervoorstelling in het Sportpark op j Dank zij de volledige stem, mmij wel als financieel van 't is deze middag geslaagd. Van verschiüeS zijden mocht het comité reeds waaróm- horen. In principe is men nu al met pW voor het volgend jaar bezig. Deze tiw' zullen worden uitgewerkt in een vaaa-j. ring in October. Met grote voldoening w men vernomen dat IJmuiden-Oost ce schoenen heeft aangetrokken en nieuwe Oranjevereniging heeft opgerkf" Het comité spreekt de wens ui; IJmuiden dit goede voorbeeld zal yo'.-» dan zullen de nieuwe afgevaardigden dit comité met vreugde [worden begrce! De verstandhouding zal zo moeten sunk dat men elkander wederzijds met Ut k' stellen van de programma's helpt. Dit 1® weer het voordeel dat er meer lijn in afzonderlijke feestviering komt en i publiek zijn aandacht over de gehele gj meente zal kunnen verdelen. Inmiddels blijkt dat in IJmuiden-Ooj mejuffrouw E. Vijlbrief, die als vertegc-N woordigster der B.O.I.W. lid is van ttf overkoepelend comité, de kat de bel heeft aangebondexx. Zij heeft zich in verbinding gesteld ui de heren P. G. Grimbergen, A. Kool en B, Schipper, hoofden van onderwijsinriclb gen en deze zullen op hun beurt er)fi niet-onderwijzers vragen zitting in het li- stuur van de Oranjevereniging te wils nemen. In IJmuiden is men in de Eda» straat begonnen zich te interesseren een Oranjevereniging en het overkoepel comité hoopt dat deze „olievlek in 0;:« IJmuiden" zich zal uitbreiden. ADVERTENTIE 1e kl. Dames en Herenkleermaker KANAALSTRAAT 60 - TELEFOON' IW ETEBAlYKer Het is een prettig idee, dat tenslotte het Collectief Contract voor de trawlvissenj van stapel gelopen is. Het is een nog pret tiger idee, dat de werknemers met gevoel voor de realiteit hun fiat aan deze nieuwe voorwaarden hebben gegeven, want - zij openhartig gezegd zij geven daan blijk van hun wil om van de hu# situatie het beste te maken zonder hun op langen uit het oog te verliezen. Dat er van beide kanten enige veren gelaten moeste worden is dan ook het logische gevolg v» deze situatie en mensen, die er met v& lawaai tegen in gaan plaatsen zichaa?* door volledig buiten de werkelijkheid. Dit nieuwe contract vormt desnietfe nog geen getrouwe afspiegeling vse omstandigheden, waarin het visserij»® verkeerde, toen het tot stand kwam - zouden haast zeggen „het ligt er een j»s graden boven". Dat de werknemersifr grote meerderheid geaccepteerd her moge wel blijken uit de rust rond de sershaven op de dag na het geldig wr - van de nieuwe spelregels. Zij het dan, - enige lieden zich verstoutten er an over te denken en er politieke mum trachtten te slaan. Zij sloegen in eenlucn- Er is dus een contract. Er is echter nog geen licht in de algemene situatie. korte blik op de besommingen van ae ste weken leert zc-lfs de meest ervaren timist, dat de schepen op deze uxfto^J niet in zee te houden zijn. Kosten v duizend gulden per reisdag kun goedgemaakt worden met een van tienduizend na twee weken. De kans echter en dit geeft dense burger enige moed dat d jaarsmoeheid binnenkort °yerg Elk jaar in Mei ligt de visserij aan ae een teruglopende omzetE komt er weer een stijgende hjn m ting van t del, zodra de zomer op gang k Er zijn vooruitzichten op ruir"^'w3t de binnenlandse handel begint bij te komen van de flauwte, afgelopen weken beving. ;j 0? kan worden, dat het C;A.O. geb de werkelijkheid, die zich uitsti Maart van het volgend jaar.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 10