IJmuider Courant r Koers ge zocht Haarlems Dagblad Demonstratie in de Russische sector verliep ordelijk en zonder incidenten Parade der vlaggende schepen ging aan de jacht op de Hollandse Nieuwe vooraf Parijs en Londen verschillen van mening over het plan-Schuman iVo. 19561. 154. Telef. Adm. 5437. Jaar?30» „«.Jj: K!™e,™fo" 5 uur: 8061 (K 2560), rf- Haarlem: Gr. Houtstr. 03, P»*!4''«redactie en alle afdelingen 15295 jwA Hitarieven op aanvr. bij de Admin. Hoofdredacteur: Robert Peereboom .„„manen en buitenlanders esESDEM komst ta het Wal- K hebben OP ,e New York hun me- -:*sBrtdêeeeeven over de koers, die 11 zou moeten volgen. De -.vereloPoH.jd overzicht Soir.^'f^er redevoeringen. Het ie Kussen tot een ver- ^jüeli om o de wereld in „in- -l M^verdelen het denkbeeld geruime tijd door Winston d s® nok door de Engelse profes- (S»"^ mnbee wordt voorgestaan »'AI® ?te" in »aal' voren; De Amerr- er .waar (in de wetenschap der VjnSr Morgenthau ondersteunt ,j!iek) „verigens niet blijmoedig ""Jr het Amerikaanse departe- jefBO» "Senlandse Zaken en evenmin a='an.?° Truman. Hij heeft gezegd: fWÊïintelligentie en gevoel voor i' !I aïvkheid in ons departement tdï'wSse Zaken dan men uit de - Tandse politiek der Verenigde Sta- .Wden Maar het departement is *m. van zijn eigen propaganda. - a. rode boeman gekomen en nu "ij»boeman tegen zichzelf gekeerd. ,niit moet ik daaraan toevoegen 3 S «e president hebben wiens ta- 3i het gebied van de buitenlandse ■Svolstrekt niet opgewassen zijn onnrme last, die de wereldge- zijn schouders heeft gelegd. toestand heeft het volk een ge- taak Want aangezien er m ï'ïmeton niemand is, die het kan leiden, Jfg zijn regering in de goede rxch- H vi" nnrdêel klinkt niet al te verheu- zonder dat het in het buitenland -■-p verwondering zal wekken. Men zal i>i in gevoelen dat Morgenthau wat Mirten dat zijn stelling omtrent het TA;) de regering in de goede richting SLen" eigenlijk wü zeggen: als onze •Sikken krachtige invloed doen gelden president daar vatbaar voor blijken: SSot naar goede raad. Amerikaan Gardner Murphy (hoog- ,.JL' in de psychologie) heeft gewaar- Ivddat na een paar maanden „atoom- 1 die gewonnen zou worden, onze ïïratie al niet meer te handhaven zou 2 omdat men de meerderheid der Wolevenen niet meer redelijk te han- Szouzijn- Dat lijkt aannemelijk, maar I*., e- ooit atoom-oorlog? -Is Bovd-Orr, die een Schot is en zich Sseiden heeft als president van de W-voedselvoorziemng, gelooft niet in ürarekeren van de vrede door verde- C'vju de wereld in invloedssferen. Hij tegenover Churchill, Toynbee en gpibau. Hij wil vrede door welvaart ^„s hem is de enige manier om een vermijden: de landen ertoe te föaii moderne wetenschap te baat ',X om een wereld van overvloed en welvaart op te bouwen. Zo- isssilen zij een belangengemeen- söfeèmeri, die de enige grondslag is statengemeenschap. Bis niet de volledige tekst van Lord Jjjfci's rede gelezen en kan dus alleen Aanleiding van dit citaat opmerken, Üjjnef „welvaart" gezien zijn vroe- [0!werkzaamheid en betogen waar- ai# bedoelt dat aan alle'mensen een ^jjtebestaans-mogelijkheid moet wor- verzekerd; dat er geen mensen (en j:ïvolksgroepen) moeten zijn die in een rectoestand verkeren, zoals nu het geval sat de wereld over voldoende middelen •aüklomhaar ganse bevolking van meer bi twee milliard tenminste genoeg te c;: te geren, hetgeen nu niet geschiedt. Een edelmoedig en onbaatzuchtig mens is krd Boyd-Orr, een groot organisator bo- radien, die in grote lijnen kan denken en adelen. Ha (och waag ik het te veronderstellen dat :nel zijn welvaarts-theorie als de verde- in invloedssferen, die andere vermaar- ;':E3tmen voorstaan, tekort zullen schieten ren er blijvende vrede mee wil ver- ssen. Ook de theorieën van de Belg :^ri Rollin. die de aanvaller tot oorlogs- tssdiger uitgeroepen wil zien en meent side Russen met deze gedachte zullen •ksmmen lijkt ten enenmale onvoldoende. k zou de „oorlogsmisdadiger" bij de Lidden grijpen en opsluiten? Wij kennen osoortvolkenrechtelijke theorieën uit de :;ien van Volkenbond en Ontwapenings- cderentie: interessante figuren voor ju- i<a, maar zonder internationale politie- komt men er niet verder mee. Even- - als met niet-aanvals-verdragen voor raig. dertig of vijftfig jaar. öèi treft het dat Lord Boyd-Orr de snen ertoe wil brengen te bouwen en dat i'lbn zijn juridische adviezen heeft inge vet de woorden: „wij zouden voor den moeten formuleren die door betrok- wpartijen aan beide zijden gezien zouden f'jfden als een teken van goede wil". Het 'toppen van wederzijdse zekerheid, dat «t oprecht de vrede wil, dat men inder- «ii opbouwende arbeid wil verrichten j;ie overheersende voorwaarde om iets te bereiken. Zolang de Russen S nesten blijven voorstellen als een K«P machtsbeluste, kapitalistische uit- en de Amerikanen in hun trant •jpn schermen met „de rode boeman" «n géén blijvende, hoogstens tijdelijke Q steeds onzekere overeenkomst kunnen i.rfl, geleid door wederzijdse enorm- soare bewapening. Wantrouwen weg- vergt eigenlijk een totale koersver- -•smng in de diplomatie. Men moet er :;5r 'p- de gedachten van de ander irijf n. onpartijdig onderzoeken wat -•^epere oorzaken van zijn wantrouwen r;" 111611 dit kan wegnemen. Men - een eerst voor hem en in de tweede voor zichzelf interesseren. In het ggtussen mensen komt dit voor. In I- tussQn staten lijkt het moeilijk i'0ra regeerders zich be- lilde onding, ten allen tijde i m Voor°P te stellen. Mis- ■d ..jf "V'Sve Lie's bezoek aan Moskou ï^ver^en- Hij stond vrij van Maar meer dan be- spel-en dus als onpartijdige k°n hij niet. Als op zijn n f, jJne6rmalen geopperde zending vVfierj. nse rechter Vinson zou 'Sfen K, af teken zijn dat men vor- :Bcsn Tr Z'j z°nden ook bevestigd ^asricThif" zic^ bij Lie's houding ;ii van 9 en 2elf in de geestesgesteld- 50 de «chter, niet in die van de Editie voor Velsen, IJmuïdcn, Santpoort en Omstreken van cn<5prcö)te DmrlcmiStljc iourmt (Stmn 1(5^6) Dinsdag 30 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directies P. W. Peereboom en Robert Peereboom Berlijn had een vreedzame Pinksteren Vlaggen, bloemen, spandoeken en grote woorden De Berlijnsc Pinksterdemonstratie van de onder communistische leiding staande Oost-Duitse „Vrije Duitse Jeugd" is zon der incidenten verlopen. De vijf-en-twintig duizend man West-Berlijnse politie en ge allieerde militairen, die tijdens het défilé van een half millioen demonstranten op eerste Pinksterdag bij de sectorgrenzen in gereedheid werden gehouden, hebben niet behoeven op te treden. Toen de Westelijke commandanten ter inspectie in hélicoptères de lucht in gingen zagen zij beneden zich in Oost-Berlijn een ordelijk schouwspel: Blauwe vlaggen van de „Vrije Duitse Jeugd", rood-zwart-gouden vlaggen van de Oost-Duitse republiek, rode en witte vlaggen en veel bloemen. De enige „klap", welke zich tijdens de demonstratie voordeed, was van een, naav men aanneemt in West-Berlijn afgescho ten pamfletbom, die een regen van pam fletten over de hoofden der demonstranten deed neerdalen, waarin gewaarschuwd werd voor „Russische slavernij". De wekenlange spanning, welke was ge voed door de veronderstelling, dat de Pinksterdemonstratie gebruikt zou worden om de Westelijke sectoren binnen te vallen en te bezetten, was reeds bij het aanbre ken van de dageraad begonnen te wijken. Een politiefunctionaris van de Westelijke sectoren ging voor de aanvang van de demonstratie over de sectorgrens en be gon, na zijn Oostelijke collega gegroet en de hand gedrukt te hebben, met deze een bespreking te houden over het handhaven van de orde. De Amerikaanse troepen waren in de kazernes geconsigneerd. De blauwgehemde „jonge strijders voor de vrede", die zich op Pinkstermorgen, in de Lustgarten had den verzameld voor het défilé, werden toe gesproken door de Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck. Voordat werd aangetreden voor de pa rade, had een zware regenbui de deel nemers verrast. De bui hield op toen de parade begon. Men défileerde voor een tribune, waarop de regeringsleiders in Oost-Duitsland en buitenlandse delegaties hadden plaats genomen. Er werden span doeken meegedragen met opschriften als „Yankee ga naar huis", „geen persvrijheid voor oorlogsstokers" en „Leer van Stalin, strijd met Stalin". Er liepen ook naar schatting achttien duizend man van dé volkspolitie mede, in zwarte uniform en kaplaarzen en ongewa pend. Bijzondere toejuichingen uit het publiek golden verder een groep van naar schat ting twintigduizend West-Duitse jongelie den, van wie de meesten illegaal over de zónegrenzen waren gekomen en het me^ rendeel niet in blauw hemd was. Om vier uur !s morgens was reveille ge blazen. Een uur latex kregen de deel nemers, meisjes en jongens en jonge man nen en vrouwen, van 6 tot 25 jaar, een ontbijt bestaande uit soep en koffie. De 50.000 demonstranten uit alle delen van de Russische zóne waren in 7.000 bussen en auto's en honderden extra-treinen naar de hoofdstad gebracht. Verijdeld. De burgemeester van West-Berlijn, pro fessor Reuter, verklaarde Zondagochtend in een radiorede, dat alles rustig was en rustig zou blijven. De waakzaamheid van de Berlijners en de geallieerden had „het commnuistische plan om West-Berlijn te overrompelen" verijdeld. „Wij wachten nu op de volgende poging. Ik kan de commu nisten echter verzekeren, dat alle pogingen, hoe goed zij ook mogen worden verborgen, eveneens verijdeld zullen worden", aldus burgemeester Reuter, Op voorstel van Otto Nuschke, de chris ten-democratische vice-premier van Oost- Duitsland, werd besloten ene telegram aan Stalin te zenden van de volgende inhoud: „Meer dan een half millioen strijders voor de vrijheid zenden n, leider van het we- reldvredeskamp, hun dank en groeten. Zij beloven plechtig, zich tot het uiterste te zullen inspannen in de strijd tegen de atoombom en de duistere pogingen van de Anglo-Amerikaanse oorlogshitsers". De burgemeesters van 15 West-Duitse steden zonden Zondag „Pinkstergroeten aan het vrije Berlijn". Zaterdag was met enige plechtigheid het nieuwe, naar de Oost-Duitse vice-premier Walter Ulbricht genoemde stadion in ge bruik genomen. Grote woorden. Ulbricht sprak Zaterdagavond op een bijeenkomst van „jonge strijders voor de vrede" een rede uit, waarin hij zeide, dat „het beste, wat de Engels-Amerikaanse bezettingstroepen kunnen doen, is terug te keren naar de plaatsen vanwaar zij geko men zijn". Naar aanleiding van de nota der Weste lijke geallieerden aan de Sovjet-Unie, waarin vrije verkiezingen voor geheel Duitsland werden voorgesteld, verklaarde Ulbricht: „Het woord vrijheid kan niet worden gebruikt, zolang de Amerikanen hun voeten op de Duitse tafels leggen". Ulbricht verklaarde voorts, dat „de tijd niet ver is, dat de schepen van de Duitse democratische republiek onder de zwart- rood-gouden vlag onze goederen op alle oceanen ter wereld zullen vervoeren". Uit München is gemeld, dat een groep van 27 communisten, die op weg waren naar Oost-Berlijn, Zaterdag weer huis- waats keerde na een gesprek met vijf leden van de „Vrije Duitse Jeugd" aan de Ame rikaans -Russische zönegrens. Zij hoorden beschrijvingen van de toestanden in Oost- Duitsland, zo werd door politie-autoritei- ten te München medegedeeld. De vijf leden van de Oost-Duitse jeugdbeweging waren uit Leipzig (Russische zóne) naar West-Duitsland gevlucht. In de afgelopen dagen zijn tenminste 23 leden van de volkspolitie in het Westen om asyl komen vragen. Uitgeweken. Elf leden van de Oost-Duitse „Vrije Duitse Jeugdbeweging" en 24 mannen van de „volkspolitie" hebben gebruik gemaakt van de Pinksterdemonstratie in Oost-Ber lijn. om uit te wijken naar het Westelijke gedeelte der stad, waar zij de autoriteiten om bescherming hebben verzocht. Bulgaarse ministers afgezet Vladimir Poptomof, de Bulgaarse minister van Buitenlandse Zaken en gene raal Georgi Damionof, minister van Lands verdediging, zijn uit hun functie ontzet en vervangen. De Bulgaarse Nationale Vergadering heeft de nieuwe ministers reeds beëdigd. Zij zijn dr. Mintsjo Neytsjef voorzitter van de Nationale Vei-gadering, die thans minister van Buitenlandse Zaken is geworden en generaal Petre Fantsjefski, plaatsvervangend minister van Landsverdediging, die thans minister van Landsverdediging is geworden. De ver vanging is gedecreteerd door de premier Tsjervenkof. Drie doden en vier gewonden bij verkeersongelukken Zaterdagmiddag heeft op de Rijksweg tussen Ede en De Klomp een aanrijding een dode en drie gewonden geëist. De 25-jarige M. Roseboom uit Ede reed niet een lichte motorfiets, waarop hij op de benzinetank een twaalfjarig buurmeis je meevoerde. Onder het rijden heeft hij waarschijnlijk een of ander mankement aan de motor trachten te verhelpen. Hij zwenkte plotseling iets naar links, juist toen een andere motorfietser wilde pas seren. Beide bestuurders raakten elkaar waardoor Roseboom de macht over het stuur verloor en viel. Een derde, achterop komende, motor reed op hem in, waai'door Roseboom en het meisje twintig meter werden meegesleurd. De laatst gekomen motorrijder, een employé van de K.L.M.. en diens duopassagier, een wachtmeester van de rijkspolitie te Lochem, maakten een salto en werden een eind verder op het wegdek gesmakt. Roseboom bleek onmiddellijk te zijn overleden. Het meisje had een gebroken been en verscheidene bloedende schaafwonden, de bediende van de K.L.M. een schedelbasisfx*actuur en de- wachtmeester een gebroken sleutelbeen en een hoofdwonde. De K.L.M.-employé is erg aan toe. Nachtelijke botsing In de nacht van eerste op tweede Pink sterdag is in de binnenstad van 's Herto genbosch een auto met meer dan tachtig kilometer tegexx een winkelpui gereden. Twee van de drie inzittenden, jongelui van respectievelijk 19, 18 en 17 jaar, uit de Brabantse hoofdstad, waren onmiddel lijk dood, de dexxle liep een zware her senschudding op. Pleit gewonnen. Judith Coplon. de voor malige beambte bij het Amerikaanse ministerie van Justitie, die wegens spionnage voor de Sovjet-Unie werd ver oordeeld en die later tegen borgstorting in vrijheid werd gesteld, is met haar advocaat, Albert Sokolov. in het hu welijk getreden. He) woord is aan Fliegende Blatter: Nooit is de wereld zo dankbaar als wanneer men haar aan het lachen maakt. De haringvloot is uitgevaren Kleurig en zonnig festijn trok duizenden belangstellenden naar IJmuiden EEN ONAFZIENBARE STOET VAN LOGGERS heeft zich vanmorgen in de duis tere vroegte losgemaakt uit de haven van scheveningen; later bij vol daglicht is de Katwijken vloot de IJmuidense pieren uitgestevend en dit blinkende, bevlagde arsenaal van de Nederlandse drijfnetvisserij heeft de neus naar de Noorcl gewend om morgenavond het gordijn van de vleet in de doorschijnende zee te kunnen hangen. „Op hoop van zegen" klinkt dan het vrome korte woord van de schipper bij het voorroer van zijn logger en Donderdagochtend worden de eerste zilveren haringen uit de netten geslagen om direct daax-na via de warrebak naar de tonnen te verhluizen. Naar huis dan naar de havens, met de motoren op volle kracht en de spanning van de allereerste haring in de logiezen en op de brug. Zaterdagmiddag en de beide Pinksterdagen is deze jaarlijkse haringjacht vooraf gegaan door de vlaggetjes „langs de kant", wapperend van de nieuw-geverfde schepen in een wemeling van kleur onder de verschietende wolken van een beginnende zomer. Pro en contra op het Franse socialistische jaarcongres PARIJS, (Reuter) In het afgelopen weekeinde zijn zekere meningsvex'schillen tussen Engeland en Frankrijk over het voorstel tot het samenbrengen van de West-Enropese zware industrie aan de dag getreden. Na de ontvangst van het Britse antwoord op de Franse uitnodiging om aaxx de onderhaxxdelingen over de uitwerking van het voorstel-Schuman deel te nemen, zeide een woordvoerder vaxx het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken: „Er bestaat xxog steeds een bepaald verschil van inzicht tussen Londen en Parijs". Uit het Britse antwoord heeft men be grepen, dat de Britse regering zich niet reeds in dit stadium in een positie wil laten brengen, waarin geen tegenvoorstellen of amendementen van betekenis meer zouden kunnen worden ingebracht. De Franse re gering is volgens haar woordvoerder echter van mening, dat er overeenstemming moet bestaan over het principe van een geza menlijke hoge autoriteit met bevoegdheden welke boven die van de regeringen op het gebied van de steenkool- en staalpro- ductie gaan, voordat men begint met on derhandelingen, willen deze kans op succes hebben. Het verschil van inzicht tussen Londen en Parijs vond ook een weerspiegeling in de bespx-ekingen op het jaarcongres van de Franse socialistische partij, dat dit week einde is gehouden. De meerderheid der gedelegeerden bleek het voorstel-Schuman gunstig gezind te zijn, doch een groot aantal anderen uitte bezorgdheid over de weerslag ervaxi op de binnenlandse politieke situatie. Zonder Engeland? De grootste pleitbezorger van het voor stel-Schuman was de voormalige minister André Philip. Hij zeide het van essentieel slimmerik, die uitsluitend het eigen staats belang ziet, zou kunnen optreden. Ten minste als hjj in Moskou weerklank zou vinden. Dit is ongetwijfeld de enige koers waarin duurzaam welslagen bereik baar is: een nieuwe. R. P. Gouverneur Peters naar Nederland De gouverneur van de Nederlandse An tillen, ir. L. A. H. Peters, is per vliegtuig naar New York vertrokken om Donderdag van daar naar Nederland door te reizen. belang te achten, dat de öouanebarrièx-es tussen Frankrijk en Duitsland zouden wor den opgeheven, aangezien anders Duitsland gedwongen zou kunnen worden zich naar het Oosten te wenden. De risico's moesten op de koop toe genomexx worden. Philip scheen ook van mening te zijn, dat het beter zou zijn eventueel zonder Engeland verder te gaan dan in het geheel niet. Hij stelde voor, dat er een studiegroep zou komen, waax-aan alle belangstellende landen zouden kunnen deelnemen, en een ander orgaan, het hoge gezagsorgaan, waarin de landen, die zich volledig bij het plan wilden aan sluiten, vertegenwoordigd zouden zijn. In de oppositie tegen het plan-Schuman werd voorgegaan door de voormalige mi nister van Binnenlandse Zaken Jules Moch. Hij zeide, dat de voorgestelde onderhande lingen geen instrument mochten worden van anti-Britse politiek en dat er geen Frans-Duits tête-a-tête moest zijn. Ook in andere politieke partijen schijnt men de vrees van Moch te delen. Woensdag zal het plan-Schuman besproken worden in de commissie voor buitenlandse aange legenheden van de Nationale Vergadering, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn. Friedrich Heine, lid van het dagelijks be stuur van de Duitse sociaal-democx-atische partij, zeide op het congres van de Franse socialisten: „Wij hebben het plan-Schumaix met grote belangstelling ontvangen. Wij zijn er in beginsel voor doch het voorstel zou onaanvaardbaar zijn, wanneer het ge bruikt zou worden in kapitalistische zin, om volledige tewerkstelling te voorkomen en de lonen te drukken. Wanneer het voorstel socialisatie zou verhinderen, zou den we ook „neen" zeggen. Alle partners zullen gelijkberechtigd moeten zijn". Italië en België doen mee Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat een Italiaanse delegatie is gevormd om deel te nemen aan de bespre kingen te Parijs over het opx-ichten van een Eux'opese staal- en steenkoolunie. Een woordvoerder van de Belgische re gering heeft Zaterdag verklaard, dat het Belgische besluit, om deel te nemen aan de voor-gestelde ondei-handelingen die ten doel hebben te komen tot oprichting van een internationaal gezagsorgaan voor de West- Europese kolen- en staalindustrieën, meer is dan woorden alleen; het is een welover wogen, van ganser harte gegeven instem ming met het plan-Schuman. Lie bij Acheson en Truman Trygve Lie, algemeen secretaris der UNO. die verdeden week terugkeerde van zijn besprekingen in Europa over de „koude oorlog", heeft Maandag een bespreking ge had met Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Lie gaf geen commentaar op dit onderhoud. Acheson verklaarde: „Wij hadden een ver trouwelijk gesprek, dat is alles wat wij kunnen zeggen". Lie had Maandag ook nog een onder houd met Truman. Na zijn bespreking met Truman, die 25 minuten duurde, zeide Lie tot de buiten wachtende journalisten: „Ik heb Truman geen boodschap van Stalin overgebracht Ik geloof, dat dit de tiende maal is, dat ik dit vandaag heb moeten zeggen". Trygve Lie keex-de uit Washington te Lake Success terug met de indruk, dat de „deur nog open staat" voor besprekingen tussen Oost en West over de impasse in de UNO, zo werd Maandagavond in welinge lichte kringen verklaard. IJmuiden heeft dit keer het weer mee gehad al stapten de meiskes van de sportverenigingen in hun dunne kleedjes huiverend door de fikse wind, de optocht door de havenplaats is een plezierige rij van ongeveer duizend deelnemex-s gewor den en dank zij de moeite van .vele ver enigingen om rond het thema „vis" of „ha ring" een praalwagen te bouwen, hebben de duizenden langs de weg en aan de kop van de haven hun ogen de kost kunnen geven. Vuurtoren en vlet advocaat en goochelaar De Velser Gymnastiekvereniging was ex- met een complete vuurtoren en een vex-- sierde vlet heengetogen en de jonge leden droegen een volledige lofzang op de haring mee op borden omdat die haring zo goed is voor de sportbeoefenaars. En „Olympia" had een haring als een walvis gefabriceerd, die omstuwd werd door een fleurige schare leden; „Sport Vereent" uit IJmuiden kwam met de mededeling dat kampioenen slechts gemaakt worden bij de gratie van een vis-dieet, waarop de Christelijke Gymnastiekvereniging „IJmuiden", ook al in dichtvorm doorborduurde door den volke kond te doen dat alle vakmensen (van de advocaat tot de goochelaar waar van statige vertegenwoordigers in de stoet meeliepen) viseters horen te zijn. De „gid sen" waren beste maatjes met de Hollandse maatjes, de verkenners zeiden te groeien, als IJmuiden bloeit door het eten van vis. Zo ging dat maar door: twaalf groepen lang gx-appige vondsten en ernstige kinderen in de kledij der vissex-splaatsen, een stoere jongeman van hooguit drie jaar onder een machtige Zuidwester ixi de vlet van V.G.V., de muzikanten van „Wilhel- mina" en de „IJmuider Harmonie" met een aparte groep trommelslagers als pittige commandeux-s over de pas van de stoet. Dwars door IJmxiiden-Oost en IJmuiden, vrolijk en bont van de vlaggen en vaandels, tot al deze kleur versmolt met de kleuren van de vlaggende loggers op de kop van de vissershaven. Daar werd gedraaid (wat wel eens moeilijk ging voor de auto's met hun aanhangwagens) en daar zijn ook de prijzen bekend gemaakt. In de algemene marswedstrijd haalde „Olympia" met haar strakke groep de erepalm binnen en de meisjesgidsen kregen op speciaal verzoek van de jury een troostprijs vanwege hun keurige formatie. De groepsprijzen gingen naar de Christelijke Gymnastiekvereniging „IJmuiden", die op de uitbeelding der beroepen als „vondst" kon bogen en boven dien nog een wagen met de provincie wapens meevoerde, naar de Velser Gym nastiekvereniging (de wind was sterker dan haar vuurtoren maar de schade kon bij de vissershaven weer worden hersteld) en naar Sport Vereent. De heer M. Roos heeft vervolgens als voorzitter van „IJmuidens Bloei" voor een slechte geluidsinstallatie een speech afge stoken waarin hij de noodzaak van een ruime vis-export plaatste tegenover het protectionisme dat het buitenland vaak jegens de eigen visserij toepast zodat de import geen kans krijgt. Met de beste wenseix voor reders en opvarenden voor de nieuwe teelt werd deze toespraak be sloten. Doordat de Katwijkse reders op het laatste ogenblik verstek moesten laten gaan voor de rondvaart met genodigden op tien loggex-s door de haven, wegens het scher pere toezicht van de scheepvaartinspectie en de bijkomende assurantiebepalingen moesten de gasten genoegen nemen met een salonboot van de „Alkmaar Packet". Vanmorgen: koers naar de haringgronden Nauwelijks was de nieuwe dag uit de veren of naar de kom van de IJmuidense Vissershaven trokken de duizenden die het vertrek van de aclit-en-dertïg Katwijkse en de twee IJmuidense loggers niet wilden missen: reders en handelaars, maar ook de mensen van de kantoren en de leken, die geen logger van een trawler weten te on derscheiden. Al die drommen hebben om vijf voor half negen het blanke hospitaalkerkschip uit de kleine sluis naar zee zien gaan, twee mi nuten later gevolgd door de „Hollandia" (Kw. 18), de Kw. 38 „Bertha" en de Kw. 144 „Wilhelmina V". Als die laatste twee loggers elkaar een vriendschappelijk duwtje hebben gegeven barst het lawaai los uit de vlaggende vloot: motoren plof fen aan, sirenes huilen en het publiek wuift en juicht de schepen het vaarwel toe. Twee -grijze mijnenvegers trekken om het Forteiland heen en volgen het zog van de haringschepen. Schip na schip schuift uit de rij en om vijf voor half tien gaat als laatste de Kw. 70 naar buiten: naar de nieuwe haring en de woelige „gronden" ten Westen van de Viking bank. Inmiddels had Vlaardingen zijn vloot om zes uur al vaarwel gezegd: na een start schot vertrok als eerste de VI. 207, „Ura nus" en het oorverdovend lawaai van flui ten en sirenes klonk het schip na, dat spoe dig werd gevolgd door de andex-e loggers. Tussen half een en een uur heeft de eex*ste Scheveningse logger de pier verla- texr op jacht naar de Hollandse nieuwe: het was de Sch. 199 „Staalduin", die ge volgd werd door 64 andere haringschepen, zodat er in totaal een kleine 140 schepen koers zetten naar de Noordgrens van de Noordzee. Amerikaanse straaljagers naar Engeland Het opperbevel der Amerikaanse lucht macht heeft Maandag bekend gemaakt, dat zij mogelijk in de herfst eskaders straaljagers'naar Engeland zal zenden. De vliegtuigen zullen daar voor oefenin gen gebruikt worden evenals de groepen middelzware Amerikaanse bommenwer pers, die thans in Engeland gestationneerd zijn. HET WEER AFGEBEELD De depressie, die Zaterdagochtend bij de Faroer was gelegen, verplaatste zich de afgelopen dagen via het Noordzeegebied naar Scandinavië en is thans als een op vullende kern ten Noorden van de Botnische golf terug te vinden. Een depressie, die zich enkele dagen geleden nog bij de Zuidpunt van Groenland bevond, trok Langs IJsland en het Zeegebied ten Noorden van Schotland eveneens naar Scandina vië. Intussen steeg de luchtdruk boven Europa, waardoor hel hoge drukgebied bij de Azoren een uitloper verkreeg, die zich tot Centraal-Europa uitstrekt. Het koufront van de depressie boven Scandinavië loopt over de Noordzee vlak lajigs de waddeneilanden en ver der via Engeland naar de Atlantische Oceaan. Na vandaag gaat dit front zich weer in Noordelijke richting bewegen. MIST SNEEUW REGEN t MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN ft ONWEER /^TEMPERATUUR 1005 IS08AAR i/l, «ELAWGBIJ* 'f//f NEESSLAG- GEBIED CENTRA. H HOGE ORUK L LAGE DRUK STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WIN0RICHTING AAN. IEDERE HEL-E DWARSSTREEP IS EEN WIND- - SNELHEID VAN VIJF METER.PER SECONDE. Weerbericht VERDERE STIJGING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door hel K.N.M.I. in Dc Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur:' Droog weer met voornamelijk in. de Noordelijke provincies aanvan kelijk nog overdrijvende wolken velden. Morgen over het algemeen zonnig weer en warmer dan van daag. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid. 31 Mei; Zon op 4.27 uur, onder 20.48 uur Maan op 21.43 uur, onder 3.41 uur (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 30 Mei: Hoog water: 2.11 en 14-40 uur. Laag water: 10.06 en 22.41 uur. Woensdag 31 Mei: Hoog water: 2.59 en 15.30 uur. Laag water: 11.01 en 23.30 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1