c J Het oorspronkelijke Marshallplan opnieuw aan bod Haagse notaris moest zich verantwoorden wegens verduistering van zestig mille sa£-m Radio geeft Donderdag Heringa Wuthric mm .'."oensdag 31 Mei 1950 IN DE WERELDPOLITIEK ADVERTENTIE Het verzet van de Verenigde Staten en de met hen verbonden Europese landen tegen een eventuele Sovjet-Russische expansie is indertijd begonnen met het Marshall-plan en later verder ontwikkeld in dé. vorming van het Atlantisch pact, doch wanneer men heden ten dage deze twee tegenacties analyseert in hun werking en intenties, komt men niet tot de bemoedi gende conclusie dat zij een gelukkige coördinatie hebben ondergaan en thans op efficiënte wijze versmolten zijn tot een rechtlijnige tegen politiek. Grotendeels is de reden voor dit gebrek aim „synchronisatie" waarschijnlijk te '.'inden in het feit dat de eerste opzet van ".et Marshall-plan, namelijk de bevorde ring van de politieke en economische samenwerking tussen de Europese staten, niet kon worden bereikt, zodat hetgeen volgens de eerste plannen een militaire completering had moeten zijn, later een afzonderlijke militaire noodvoorziening werd: het Atlantisch pact. Waren de Euro pese landen tot elkander gekomen onder de formule van het Marshall-plan, dan zouden zij consequent ook in militair op zicht een coördinatie hebben kunnen be reiken. Thans moest Washington met elk der Europese landen bilaterale defensieve verdragen sluiten en de wapenleveranties aan de afzonderlijke landen doen geschie den, met alle nadelen vandien. Er was van een taakverdeling in de defensieve Europese samenwerking geen sprake, waardoor op tamelijk willekeurige wijze voor elk land een keuze werd gedaan ten aanzien van de soort wapenen die het zou ontvangen. Men kan vrijwel betogen dat het falen der Europese landen om de door de Marshall-suggestie geboden kans een Europese eenheid te formeren de misluk king van doeltreffende militaire Europest samenwerking tot gevolg heeft gehad en de politiële van Washington om Europa onaantastbaar te maken voor de Russische expansie doorkruist heeft, zo, dat de poli tici der Verenigde Staten in een ernstige onzekerheid zijn komen te verkeren ten aanzien van de koers, die zij thans moeten varen. Die onzekerheid komt tot uiting in tal van symptomen. De conferenties der mi nisters van Buitenlandse Zaken kenmer ken zich door een grote mate van improvi satie, door een politiek van de hand-in-de- tand, waarbij telkens weer iedere aanwij zing dat er toch nog iets van de Europese samenwerking terecht zou kunnen komen, met grote vreugde wordt aangevat. Bij de laatste conferentie der drie ministers van Buitenlandse Zaken was het de suggestie van minïster-Schuman, om de mijnen en staalbedrijven van West-Europa onder één super-nationale bedrijfsleiding te brengen, die het grootste deel van de conf eren tie tijd in beslag nam. Toch was deze suggestie pas enkele dagen voor het begin der confe rentie openbaar gemaakt en maakte zij geen deel uit van de agenda. In dit licht bezien moeten de inmiddels aan de gang zijnde wapenleveranties van Amerika aan de Atlantisch pact-landen voorbarig en ondoelmatig worden ge noemd. Zij zijn doorgegaan omdat Washington nu eenmaal een zichtbaar be wijs van zijn solidariteit met Europa en zijn vastbeslotenheid om zijn politiek van versterking der Europese landen door te zetten, wilde geven. Het wilde de Sovjet- Unie koste wat kost imponeren en de Europese landen een morele steun geven doch het kon en kan niet verwachten dat deze wapenzendingen ook maar enigs zins de Europese landen een hogere mate van veiligheid zullen geven. De Amerikaanse senator Taft, republi kein en een, hoewel niet de felste, tegen stander van deze wapenzendingen, heeft de situatie in een televisie-uitzending op Pinkstermaandag in schrille kleuren gete kend, De senator sprak zich uit voor Amerikaanse militaire garanties aan Europa en een, indien nodig, resolute mili taire tegenactie bij een eventuele Russische aanval. „Doch", zo zeide hij, „wanneer wij de afzonderlijke Europese landen rondom de Sovjet-Unie van aanvalswapens gaan voorzien en dat doen wij momenteel dan kan men ons als de aanvaller betite len. Denkt u", zo vroeg hij de interviewer, „dat België en Nederland bijvoorbeeld ook maar een minuut lang de wapenen, die wij hun zenden, tegen de Sovjet-Unie zouden gebruiken wanneer deze op de dag van het conflict zelf die landen zou waarschu wen dat zij een atoombom zou werpen?" Senator Taft tekende de situatie in haar huiveringwekkendste vorm, doch inderdaad zal zelfs de meest verwoede voorstander van Amerikaanse wapenhulp aan Europa hem niet kunnen verwijten dat zijn teke ning niet realistisch is. De Amerikaanse republikeinen zijn tamelijk willig meege gaan met de voorstellen van Marshall indertijd, die het voorstelde alsof zijn plan onmiddellijk een Europese politieke ei economische, en daarna een militaire een heid zou bewerkstelligen. Zij zouden dan later wellicht weinig bezwaren tegen wa penzendingen aan deze eenheid hebben ge opperd. Thans echter zien zij het zo, dat de millioenen die aan de Europese bewape ning worden besteed, weggegooid geld zijn en geen enkel resultaat zullen hebben dan dat de Sovjet-Unie steeds meer aggressi- viteit achter de Amerikaanse politiek gaat zoeken. „De bewapening der afzonderlijke Europese landen maakt de oorlog waar schijnlijker", zeide senator Taft. Intussen blijven twee belangrijke per soonlijkheden ijveren voor een oplossing in andere richting. De ene is Hoffman, de leider van de Marshallhulp, die onophou delijk aandringt op meer coördinatie in politiek en economisch opzicht in Europa en daarmede de oude bedoeling van het Marsh all-plan trouw blijft, en de tweede is Trygve Lie, de secretaris-generaal van de U.N.O., die zonder versagen de aan dacht blijft vragen voor de U.N.O. en haar mogelijkheden om éen oorlog te voorko men. Dat deze twee in Washington gretig gehoor vinden duidt er nog temeer op, dat de leidende Amerikaanse politici zich on zeker voelen in hun huidige koers. In Europa is minister Schuman thans de tolk geweest dergenen die begrijpen dat Europa zelf eindelijk eens zijn bijdrhge moet leveren tot de strijd om zijn eigen behoud. Hij heeft plotseling tal van mede standers gekregen. Het kan zijn dat dit een teken js van een laat, doeh nog steeds onmis baar begrip voor de situatie. J. L. ROTTERDAM - ARNHEM UTRECHT - EINDHOVEN 50-14 Onveranderd dividend ISrenswerk De N.V. 'Bronswerk te Amersfoort heeft over 1949 een bruto exploitatiesaldo van 1.096.820 behaald (v. j. ƒ935.289). Na afschrijvingen en reserveringen kan een onveranderd dividend van 6 procent wor den voorgesteld. 'T'V De British European Airways opent op 1 Juni aanstaande de eerste passagiersdienst met hefsehroefvliegtuigen ter wereld. De dienst zal worden onderhouden tussen Liverpool en Cardiffwelke afstand in een uur en drie kwartier afgelegd zal worden met Sikorsky-hélicoptères, die een drietal passagiers kunnen vervoeren. Een retourtje kost vijf en een half pond sterling. Foto: Een Sikorsky keert van een proef vlucht naar Cardiff op het vliegveld bij Liverpool terug. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws en reportage. 8.20 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 School radio. 12.03 Metropole-orkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13,40 Kamermuziek. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw, 15.30 Vocaal kwartet en solisten. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Koor. 17.50 Regeringsuitzending, 18.00 Strijkkwartet. 18.25 Causerie over de Christelijke vakbeweging. 18.40 Leger des Heilskwartier. 18.55 Een goed woord voor een goede zaak. 19.00 Nieuws en reportage. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.45 „Een Amerikaan ziet Nederland", causerie. 21.00 Platen. 21.15 „Railverkeer", klankbeeld. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor de kin deren. 11.00 Carillon en orgel. 11.45 Causerie. 12,00 Promenade-orkest. 12.30 Voor platte land. 12.33 „In 't spionnetje". 12.39 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13,15 Accordeonorkest. 13.45 U :unt het geloven of niet. 13.50 Platen. 14.00 ''oor de vrouw. 14.30 Piano.- 15.00 Voor de Leken. 16,00 Platen. 16.15 Gevarieerd pro gramma. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 3.195 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Orkest. 19.30 Radïovolksmuziekschool. 20,00 Nieuws, 20.15 Radióphilharmonisch orkest. 21.15 „Nocturne", luisterspel. 21,35 Plano. 22.00 „De stenen spreken", qauserie. 22.00.Dansmuz. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen, Duizenden Belgen frokken naar Willemstad Herdenking van omgekomen krijgsgevangenen Maandag had te Willemstad de herden king plaats van de ramp van rijnboot „Rhenus 127", die tien jaar geleden in het Hollands Diep op een magnetische mijn liep. Bijna 150 Belgische krijgsgevangenen, die met het schip naar Duitse kampen wer den gebracht, kwamen daarbij om het leven. De herdenking die door duizenden Bel gen werd bijgewoond, begon met een Mis die gecelebreerd werd aan boord van de tot kerkschip ingerichte rijnboot „Grebbe- land". 's Middags werden de hoge autoriteiten, onder w^e de vice-admiraal Rost van Ton ningen, chef van het militaire huis van de Koningin, de ministers van Binnenlandse Zaken en van Oorlog, de minister van Bin nenlandse Zaken van België, dr. A. de Vleeschauwer, de ambassadeurs van België, Canada en vertegenwoordigers van de am bassadeurs van Frankrijk en Engeland, ten gemeentehuize ontvangen- Op het nieuwe kerkhof sprak de minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking enige woorden, waarin hij de ramp memoreerde en de begraafplaats overdroeg aan de zor gen van het gemeentebestuur van Willem stad. Na een korte toespraak van dr. De Vleeschauwer werden vele kransen neer gelegd. Als laatste sprak Prins Frédérique de Mérode, voorzitter van het Belgische Rode Kruis, die aan de stad Willemstad de gouden eremedaille van het Rode Kruis van België aanbood. De autoriteiten hebben op drie politie- motorboten de plaats bezocht van de ramp, die gisteren werd aangeduid door een boei, voorzien van een rouwvlag. Koning Leopold heeft aan de burgemees ter van Willemstad een brief gezonden, waarin hij zijn grote vreugde er over uit spreekt, „dat zijn dappere soldaten op zo'n waardige wijze in Nederland worden ge huldigd". „Nijverheid en Handel" zal industrialisatie bespreken De jaarlijkse algemene vergadering van de Nederlandse Maatschappij van Nijver heid en Handel zal op 22 Juni te Gro ningen worden gehouden. Het hoofdonderwerp -van deze vergade ring zal zijn enige aspecten van de indus trialisatie, waarover zes sprekers inlei dingen zullen houden. Boerderij bij Assen afgebrand Vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden, is te Assen een grote boerderij afgebrand. Ondanks de krachtige bestrij ding van het vuur door de Asser brand weer kon slechts het woonhuis gedeeltelijk worden behouden. De inboedel kon eveneens gedeeltelijk in veiligheid worden gebracht. De in de schuur geborgen balen stikstof en de voorraad hooi en stro gingen verloren. Het gezin bestaande uit man, vrouw en zeven kinderen, kon 2ieh bijtijds redden. Ook het vee bleef gespaard. De schade, die zeer groot is, wordt door verzekering gedekt. Muziekwedstrijd te 's-Graveland Op Tweede Pinksterdag heeft „Kunst kring" uit Spaarndam (onder Peter Wit) op hét concours te 's-Graveland, een le prijs in de marswedstrijd behaald met 54 punten (tevens het hoogste aantal van. het gehele concours), in de concert wedstrijd, ere-afdeling fanfare, een le prijs met 375. punten (het hoogste aantal van dé dag) en in.de erewedstijd een 2de prijs met 165 punten. O.K.K., onder Peter Wit, behaalde op Hemelvaartsdag een le prijs in de concert- wedstrijd, verder een 2e ereprijs en een 2de prijs in de marswedstrijd. Zijn schoonvader met een puthaak geslagen In de late avond van de Tweede Pink sterdag heeft zich in de Klinkerstraat te Oudenbosch een familiedrama - afgespeeld, dat het leven kostte aan de vijftigjarige A. L. Deze kwam dronken thuis, waar hij spoedig onenigheid kreeg met zijn vrouw en kinderen. Toen het tot handtastelijkhe den kwam ging de vrouw de hulp inroepen van een in de buurt wonende schoonzoon. Deze trachtte aanvankelijk de man tot rust te brengen, maar raakte eveneens met zijn schoonvader slaags. Al vechtende liepen de mannen naar buiten, waar de schoonzoon plotseling een haak greep, die gebruikt wordt om emmers uit de waterput te halen en zijn schoonvader daarmede op het hoofd sloeg. De klap kwam zo ongelukkig" aan dat L. even later overleed. Drie jaar gevangenisstraf geëist De Officier van Justitie bü de Haagse rechtbank heeft gisteren tegen de notaris A. J. M. K. te 's Gravenüage drie jaar gevangenisstraf geëist wegens ambtsmis drijf, valsheid in geschrifte en verduiste ring van ongeveer zestigduizend gulden. De notaris heeft deze gelden, zoals hij zelf toegaf en een onderzoek ook heeft uit gewezen, die afkomstig waren van een be jaarde dame, een onder curatele gestelde krankzinnige en een door hem beheerde nalatenschap en liefdadige instelling, voor zichzelf gebruikt. De tekorten bij de notaris kwamen aan het einde van het vorige jaar aan het licht, toen een jonge accountantsassistent de jaarstukken van 1946 af in orde moest gaan brengen. De notaris had zich om boekhou ding en administratie, naar hij ter zitting zeide, niet bekommerd. Hij kon geen be hoorlijk personeel krijgen en had zelf in dit werk geen lust. De assistent, die de zaak op orde moest brengen, ontdekte bij de stukken vervalste girostroken, waarop de datumperfora^fe was nagebootst. Aangezien de assistent wist, dat de ad ministratie van het notariskantoor op order van het Centraal bureau van bijstand voor het notarisambt geregeld moest worden, deelde hij de feiten aan zijn chef, de accountant R. mede. De notaris heeft na overleg met de accountant de boeken en bescheiden teruggenomen. Later heeft hij de valse stroken vernietigd. Bij een officieel ingesteld onderzoek bleek, dat ongeveer honderdduizend gul den niet verantwoord was. Posten waren eenvoudig niet geboekt, andere fictief. In Maart 1950 is de Officier van Justitie van het geval in kennis gesteld. Volgens de notaris zelf bedraagt het tekort omstreeks zestigduizend gulden. Hij erkende reeds voor het einde van de oorlog valse hand tekeningen van een oude dame "te hebben gezet om privé-geld uit te kunnen geven en toch een kloppende boekhouding te. hebben. Het betrof hier een afgeloste hy potheek, die hij niet uitbetaalde. Uit het vermogen ener krankzinnige vrouw heeft hij revenuen in eigen zak gestoken en er valse kasstukken voor gemaakt. Geen overzicht Ter zitting zei de verdachte geen over zicht van zijn zaken te hebben gehad. In de hongerwinter heeft hij veel geld uitge- ADVERTENTIE REPARATIE- MATRASSEN 's, morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Extra sigaretten voor troepen in Indonesië De verstrekking van sigaretten aan de mjlitairen overzee ondervindt nog steeds moeilijkheden. Tengévóigè" daarvan moes-, ten. de rantsoenen Worden verlaagd. Boven dien zijn de prijzen aanmerkelijk gestegen, hetgeen uiteraard ook van invloed is op de grootte van het rantsoen sigaretten, dat de militairen 'zich kunnen veroorloven. In overleg met de welzijnsverzorging heeft de Niw-in, dank zij het succes van de „laatste loodjes-actie" behalve de reeds ha het schema van deze actie opgenomen ar tikelen nog een extra aankoop kunnen doen van vier en een half millioen siga retten en 30.000 pakjes shag, welke spoe dig naar Indonesië zullen worden ver scheept. Deze tabaksartikelen betekenen een waardevolle en welkome aanvulling van de welfare-rantsoenen. Erasmus in de bloemetjes De Pinksterdrie-bloemenmarkt, een van de weinige Rotterdamse tradities, werd in 1947 weer in ere hersteld'ter gelegenheid -vgn de eerste opbouwdag op 18 Mei van dat jaar. Zo stond ook gisteren Erasmus onver stoorbaar temidden van de roepende bloe men venters op een der drukste punten van de Maasstad in een omlijsting van moderne zaken-gebouwen en druk verkeer. Waren de eerste twee jaren de omzetten goed lonend, het ziet er naar uit, dat het deze keer wat minder zal zijn. De Cool- singel is namelijk voor een groot deel op gebroken en de aanvoer van potplanten, die het grootste deel van de verkoop vor men, was niet zo groot als voorgaande jaren. Het gunstige weer bevorderde echter de belangstelling en tijdens de middaguren heerste er een gezellige bedrijvigheid bij de stalletjes, waar ook enige standwerkers en een poppenkast een plaatsje hadden ge kregen. geven en nadien heeft hij geld van zijn rekening opgenomen als hij het nodig had, Meer, zo erkende hij, dan redelijkerwijs gesproken zijn inkomsten zouden bedra gen. Een getuige vertelde voorts, dat het notariaat van verdachte in 1938 er niet best voorstond. De balans van Mei 1946 was echter vrij gunstig. De Officier van Justitie achtte in zijn requisitoir op grond van verdachtes be kentenis en de resultaten van het onder zoek het wettig en overtuigend bewijs van gepleegd ambtsmisdrijf, verduistering en valsheid in geschrifte geleverd, waarvoor hij drie jaar met aftrek van voorarrest eiste. Met nadruk zei de Officier, dat de notaris geen clementie verdient. Hij is ge durende het ambtelijk onderzoek in de gelegenheid geweest de tekorten met hulp van derden aan te zuiveren. Hij zweeg echter steeds over feiten, die nog niet aan het lieht waren gekomen. Ook tijdens het gerechtelijk onderzoek, toen nog meer aan het licht kwam, heeft hij eerst bekend, nadat aanwijzing van misdrijf bestond. Geen verantwoordelijkheidsbesef In zijn pleidooi zei mr. E. van Haersma Buma, dat de kern van de zaak gelegen is in het totale gebrek aan zin voor verant woordelijkheid bij zijn cliënt. Notaris K. i§ reeds sinds 1928, zes jaar voor zijn benoeming tot notaris, onder be handeling van een psychiater. Deze is van oordeel, dat verdachte ten enen male on geschikt is voor dat ambt. De uitspraak werd op 13 Juni bepaald. Europese conferentie voor de kinderverlamming Gistermorgen heeft de geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, dr C. Banning te Amsterdam de vierdaagse Europese conferentie voor de kinderver lamming geopend. Aan de conferentie, die een besloten ka rakter draagt, nemen 54 gedelegeerden uit zeventien landen deel. Gistermorgen ver gaderden zij in het Binnengasthuis, van daag in het Instituut, voor preventieve ge neeskunde te Leiden en overmorgen in de Sint Maartenskliniek te Nijmegen. Op 2 Juni wordt de conferentie gesloten. Onvermoeide Pierre Monteux weer in ons land Hoog water. „oor deRwLorobiiNek.?®^,. d a (Columbia) E,1» SïS getreden. vier p' ™ta, de stroom meeS. «'«fe om het leven, ifi*"» a L;' meer slachtoffers zh!"*31' 2 Storm. Plotseling „ei stormen in het Tot,???® e*s ruk) hebben tijaeSff"» «fe mge zomers geklede de nacht in de open fe ««r. gen. Twee Person^ leven. Een aantal ,5» *5 vermist. mensen iwJf Vrede. Ds. Rirl Nakavo, gevaardigde on de van Boeddhisten te ColÏÏt0S Boeddhisten opgewavt bt' h»? Truman tot de le™^„ Stag me te bekeren. Hij achtt. Ï,bts(ï doelmatige en directe deï dreigende oorlog te vrj.1de Vinnig. Het nieuwste pa<wa et1, de Engelse P. n liil S|%- grote „Chusan" die'-e i?». J*» dienst op het Ven rust met speciale die helpen het sci ken. Tot nog toe warenZ-o^ nen alleen in gebruik hn u ten hoogste 3600 ton. Bij de r hebben zij een afmeting va voet, en men hoopt hie?i,'t> onaangename schommel* graden terug te kunnen S3"' de vinnen met gebruikt gM worden, kunnen zij binnen ?ie' worden opgehaald. enate'' Mars. Zestig leden van de Vit, n. jeugden acht-en-dertii Oost-Duitse volkspolitie S e begin van de PinbtfLfai naar West-Berlijn gevlucht Honderden blauwhemden, d'ie h,„ naar huis afwachtten, de kans waar om alleen, ol een bezoek aan *- - Pierre Monteux en zijn echtgenote met mademoiselle Fifi Met het lijntoestel uit Parijs arriveerde gisteravond op Schiphol de dirigent Pierre Monteux, die tijdens het Holland Festival onder meer de opera „Oberon" zal diri geren. De 75-jarige meester was vergezeld van zijn echtgenote en zijn onafscheidelijke hondje „Mademoiselle Fifi". In de ont vangkamer werd champagne geserveerd en de dirigent hief onmiddellijk het glas om op de gezondheid te drinken „van uw lieve Koningin" en „op de jeugd". Vandaag begint Monteux met de repeti ties. Met onverholen trots vertelde de Franse musicus, dat hij op zijn 75ste verjaardag het opera-orkest van San Francisco leidde en mevrouw Monteux, zelf een geestige Amerikaanse, vulde het verhaal aan met de bijzonderheid, dat tweeduizend van haar landgenoten hem bij die gelegenheid toezongen „Happy birthday dear Pierre". Monteux, die op 14 Juli de laatste voor stelling van „Oberon" dirigeert, vertrekt daarna weer naar New York, waar hij drie dagen later alweer voor de lessenaar zal staan. PANDA EN DE MEESTERyGELEERDE gen. Vooral de international, M,,. toonstelling m de Britse s«t?£ hun aandacht. Korte metten. In het dorp nabij Caserta (Italië) iS een vrouwen het belastingkantoor gedrongen en heeft alle lijsten lastmgbetalers verbrand, Zjj adjS zij geen belasting wilden bel*. Dikke gast. De klanten in ee„ wL Rome zetten haastig hun glas neer t? een olifant door de deur heentati dier was uit een circus in dt 4 ontsnapt. Het werd enige niaaUBk ter door zijn oppasser v Regen. Tengevolge van moe: op Ceylon zes personen om het le» gekomen en tientallen andere ml) Er werd grote schade aangericht Spelletje. Een landarbeider, vader van ea gen kinderen, nabij Alengon (Ni die) deed om zijn kinderen te ren alsof hij zich aan een boom i, De man overleed enige minuten'lï Lange tocht. De 35-jarige Fransman Sb cel Bardiaux, uit Cherbourg, is tocht van twee-en-een-half jaar rwi de wereld begonnen in zijn vie? metende, negen-en-een-halve lange boot „Les quatre vents", Memorial Day. Het aantal per.-jonen, dat gedurende de vier feestdagen l'egenheid van „Memorial Day" in j Verenigde Staten bij verschillende gevallen om het leven is gekon wordt op ten minste 450 geschat personen kwamenbij auto-ongeval om, 67 zijn verdronken en 98 zljaij andere ongelukken om het leven komen, Hartedief. In Miami (V.S.) kwamM Adkins voor het gerecht, zo. vertdt „Time", beschuldigd van diefstal tu 40 dollar van Lilly McCoy. De rtót- zaak kwam tot een abrubt einde, „ij zijn inmiddels getrouwd", verklaarti Adkins. „We zijn verliefd geworia terwijl zij probeerde mij te óverreda het geld terug te geven". Sparen. Aan de meeste scholen in Nu York zijn „banken" verbonden, waarb de kinderen hun spaarduitjes kmu deponeren. Deze zijn thans c tot een totaalbedrag van 16 dollar, 3 millioen meer dan een jan geleden. Stoker. Een strafgevangene in (V.S.) heeft zich Veertien dage laire opsluiting bezorgd. Hij werd ta melijk in zijn cel betrapt op het sto ken van jenever uit meel en suiker. ADVERTENTIE BLIKSEMAFLEIDERS 46. „Een verpakkingsmachine! Dat is het. Ach, ach, wat heb ik dat aardig uitgevon den," meende de geleerde Kalker. „Heel goed opgemerkt, Palpa. Je gaat zienderogen vooruit. Je opmerkingen worden voortdu rend verstandiger. Een verpakkingsmachi ne is het, inzonderheid met het oog op de moeilijkheden van onze export. Het aar dige is, dat deze machine dlles mooi ver pakt. Bonbons, MLtomobielen, haringen, pakjes boter, plezier-vaartuigen en zelfs (zoals wij thans gezien hebben) levende personen. Het was, om kort te gaan, een zó schrandere gedachte van mijdat ik me hem eenvoudig niet meer kon herinne ren. Echter weet ik er thans weer alles vandank zij mijn flinke assistent Padna „Ik heet Panda," zei Panda. „Juist, juist, Pansa!" knikte de professor. ,jZoals ik al opmerkteMaar verder kwam hij niet, want toen werd hij in de rede geval len door niemand minder dan de inspec teur van politie, die zo juist de beide schur ken Chi Fon en Honnepon gevangen had genomen. ,JDat was kranig werk, profes sor!" riep deze. „Beide boeven keurig af geleverd! Ziehier de beloning, die er voor het vangen van die twee was uitgeloofd!" En met die woorden drukte hij de profes sor een zakje met geld in de handen. „Aar dig, heel aardig, waarde heer," knikte de professor, terwijl hij achteloos het zakje in zijn zak probeerde te steken (maar dal ging niet, het xuas te groot; daaruit kun je nagaan hoeveel geld hij wel kreeg). Maar nu kwamen de geheime agenten Nooit- gedacht en Fijntjes weer in actie. „Onze plicht roept," zeiden ze. „Het is thans zonneklaar bewezen, professor, dat u in verbinding hebt gestaan met die spionnen. Dat is ernstig, professor. Wij zullen nu eens een ernstig onderzoek beginnen!" „Ach ja?" vroeg professor Kalker goedig maar Panda was nu niét langer goedig. „Die twee gekke mannen gaan mij vervelen!" dacht hij korzelig. „Ze zullen niets meer onderzoeken. Daar ga ik nu eens voor zor gen." En hij stapte vastberaden weg.... Waarheen? Om wat te gaan doen? Dat zullen we spoedig weten! Jeugdherberg, en vormingswerk Uitbreiding en jubileum In Putten op de Veluwe werd de nteg jeugdherberg „Het Plankenhuus geopend. De jeugdherbergenkettingm foort-Oldebroek is nu voltooid. Op het landgoed „De Haere" tal J» speet, is een vacantie- en vormuigscj geopend. De stichting „Vacantie-ej J mingscentrum" te Amsterdam s ten doel de gemeenschapsgedachte a medewerkers en gasten te doen fi door de eenheid van mens en wereP uitdrukking te brengen. Het vorming trum staat speciaal ten dienste van der draagkrachtige kinderen nen. De stichting waarvan het bestuur staat uit de heren H. G. Visser t® Tom Ret te Amsterdam en D. L» laar te Amsterdam is politiek en g stig onafhankelijk. ,sl! Het zilveren jubileum 'etédp' kampeercentrum m ons land, „M* te Vierhouten, werd op de i«OT sterdag feestelijk gevierd. Toscanini weer voor tien jaor aan N.B.C.-orkest verbonden De thans 83-jarige Arturo ïgjjS heeft een nieuw contract \an met het orkest van de ,,N;voor casting Company" (N.3.C.) get® het wekelijkse concert voor M «JJ kaanse omroep. Dit orkest_w jaar geleden speciaal voor gericht voor een wekelijkse Het trad in deze tijd slechts wenlg openbaar of buiten New York P- is echter de eerste tournée van a» geëindigd, waarin 21 concerten steden werden gegeven en kilometer werd afgelegd.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2