IJmuider Courant fyee militaire vliegtuigen san de kust in zee gestort Haarlems Dagblad De eerste Hollandse Nieuwe is aan de wal Conferentie over net plan-Schuman desnoods zonder Engeland 2 JUNI 1950 l UUR MAYïi.^:- BERCTJJ* BOEDAPEST iULPVSE'. ^^TEMPERATUUR 1005 ISOBAAR BELANGRIJK Z//f NEERSLAG' GEBIED CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN K ONWEER O0NBEW0LKÏ LICHT BEW O HALF BEW ZWAAR BEW GEHEEL BEW. -SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE pfo. 19564 «nwmerlaan 154. Telef. Adm. 5437. 5389, na 5 uur: 8061 (K 2560), Santp- Haarlem: Gr. Houtstr. en alle afdelingen 15295 JB#66, Sf^rieven op aanvr. bij de Admin. ién).Aa H»fdred«tie (61P Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van cn «ïprrrljtc ïjaactoiBtfic Courant Cïmto tSfft - Vrijdag 2 Juni 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven rhmiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ei. Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. DirectieP. W. Peereboom en Robert Peereboom Twee jonge piloten op oefenvlucht om het leven gekomen ,iln twee Firefly-toestel- CW^SfrinelueMvaartdienst tijdens ie?hoogte van Scheveningen Be beide PH°ten kwam om -. eehele middag was een vier- 8=*,Éfde omgeving van het vlieg- i'nei «u® het oefenen geweest ««'■"Sen en aanvalsoefemngen. i» i,r°f Sn'e uur ging de. formatie van OtWïlo ?"L„ formaties van twee om ri»'^ groepsverband op elkaar uit wereb- - j, de kust, v00r de Sche- snilévard, zou de formatie van ^Sr gSnd worden en de leider P J"het sein door te „waggelen F «.noeuvre hebben waarschijnlijk de enagroep elkaar Ekt vlieger Jacobus van Kleef uit Zuid-Schar- woude. Hij werd aldaar geboren op 17 Januari 1928. Beiden traden op 3 Mei 1948 als leer ling-onderofficiervlieger in dienst van de Marineluchtvaartdienst. Zij ontvingen hun opleiding op Woensdrecht en Gilze Rijen. Op 1 April 1950 werden zij tot korporaal bevorderd. Beiden waren ongehuwd. Zowel de moeder van Verveer als die'van Van Kleef lis weduwe. Bergingspoging hervat Vanmorgen om elf uur werden op de plaats waar gisteren de verongelukte toe stellen in de zee verdwenen enige bergings vaartuigen verwacht, die zullen pogen de wrakstukken te lichten. Het bergihgsvaartuig „Texel" van de re derij Doeksen was met marinedeskundigen aan boord op weg van IJmuiden naar de plaats van de ramp. Onafhankelijk daar van zal een ploeg van de marine, waar schijnlijk met duikers, in actie komen. De bemanning van de logger Scheve ningen 63, heeft een tweetal vliegers- kaarten uit zee opgevist. Meer forensentreinen Amsterdam-Velsen Stoppen niet in Haarlem Ten behoeve van het forensenvervoer worden met ingang van Maandag 5 Juni drie treinen op het traject Amsterdam— Velsen/IJmuiden-Oost aan de bestaande dienstregeling toegevoegd. Het betreft in de eerste plaats trein 2205, die op alle werkdagen om 7.21 van Am sterdam C.S., om 7.37 van Haarlem en 7.41 van Bloemendaal zal vertrekken en voorts zowel in Santpoort, als' iii Driehuis en aan de Velser Zeeweg zal stoppén. Aankomst Velsen om 7.51. Van Maandag tot en met Vrijdag bovendien een speciale trein van Amsterdam naar Velsen die niet in Haar lem zal stoppen. Deze dienst vertrekt uit de hoofdstad om 17.48 en stopt, met uit zondering van Haarlem, op alle tussen stations. Aankomst Velsen 18.17. In om gekeerde, richting vertrekt alle werkdagen om 7,58 eén fréin van Velsen—IJmuideri- Gost naar Amsterdam, die wel aan de Zee weg, in Driehuis en te Santpoort en Bloe mendaal zal stoppen, doch niet in Haar lem. Aankomst in Amsterdam 8.26. Nieuwe passagierslijsten Van morgen af liggen op onze kan toren in Haarlem en IJmuiden de pas sagierslijsten van de troepeiischepen „Waterman", „Cheshire" en „Amara- poora" ter inzage. De eerste twee schepen worden resp. op 10 en 14 Juni te Rotterdam; het laatste op 29 Juni te Amsterdam ver wacht. Scheveningen won De Katwijkers zeggen, dat de „Prinses Marijke" een beetje „vals speelde" Het woord is aan Kun je niet datje wiltwilt dafje kunt. Niet pessimistisch over Benelux Proclamatie van beperkte unie zeer waarschi De Franse regering zet door Vandaag proclamatie der deelnemende landen Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Het bericht over zes maanden uitstel van de economische unie Benelux heeft in Bel gische kringen verwondering gewekt. Inzake de totstandkoming van de econo mische unie gaat het om het volgende, al dus zeide ons een vooraanstaand Benelux- expert: 'resident Auriol in Maart Mor Amerika i?2G?PN (Reuter) Het Witte k;i'd rTf1^011 heeft Reden bekend a de Franse president en W i™1 waarschijnlijk in de C?«t,Van Maart 1951 een statie aan Washington zullen brengen. ïu ,®1 vari de afdeling protocol |fe 'dement van Buitenlandse j. u 111 de archieven gezocht -hni! .rïafrwr, waarop vóór 1945 v."^dent de Verenigde Staten Tot 1931 vonden zij echter een dergelijk bezoek. 5ijjpr( ."aston wordt verwacht, dat feaii£m verêezeld zal zijn door bïm™ buitenlandse Zaken. van de Canadese ambas- [5êt Won zeiden> dat het moge- °°k een statiebezoek aan in Maart 1951. Vanmorgen om precies kwart voor tien werden de eerste twee kantjes Hollandse Nieuwe van het dek van de Scheveningse logger „Prinses Marijke" (Sch 9) gehesen op een in IJmuiden wachtende vrachtauto en daarmede eindigde in feite de haring- jacht 1950 in een Scheveningse overwin ning. Even later lagen alle 33 kantjes, die dc „Marijke" van negen andere loggers op de 57ste breedtegraad had overgenomen, tussen de schotten van de auto, die ze met de vlag in top in snelle vaart van IJmuiden naar de afslag in Scheveningen vervoerde. Vanavond zullen ook de vlaggetjes wap peren van de haringkarretjes en kan het eerste (dure) zeebanket geserveerd wor den in.de restaurants der grote steden. De „Prinses Marijke" is eigendom van de rederij-J. J. v. d. Toorn in Scheveningen en vaart onder schipper Willem Rog. Op de brug. heeft deze stevige baas een leger tje journalisten ontvangen, maar zijn enige reactie op de vele vragen was, dat de ha ring „goeie" was, en flink groot van stuk. De Katwijkers, die al hun hoop op de „Karei Doorman" (KW 227) hadden ge vestigd, zijn een beetje boos over de gang van zaken en.inderdaad: er is iets te zeg- gen voor hun standpunt. De „Marijke" had zelf namelijk geen haringnetten aan boorcl cn is slechts als jager mee naar de visgron den gegaan. „Dan hadden ze net zo goed een snelle sleepboot kunnen meegeven" zeggen de Katwijkers en -ze vinden het allerminst sportief van die „Prinses Marijke". West-Europese socialisten te Kopenhagen bijeen KOPENHAGEN (Reuter) Te Kopen hagen is Donderdag de internationale socialistische conferentie begonnen. De sprekers, die het woord voerden, hebben allen Schumans voorstel om de Europese steenkool- en staalbedrijven onder één gemeenschappelijk beheer te plaatsen, toe gejuicht, zij het ook dat zij deze goedkeu ring afhankelijk stelden van de vervul ling van bepaalde voorwaarden, namelijk: De internationalisatie dezer bedrijven moet ondergeschikt worden gemaakt aan het scheppen van volledige werkgelegenheid in de betrokken Europese landen; er mogen geen kartels worden gevormd; er mag geen gevaar ontstaan, van een herstel der Duitse oorlogsindustrie, waardoor een situatie'zou kunnen ontstaan die het aan de macht komen van een „nieuwe Hitier" in de hand zou werken. Britse, Noorse, Nederlandse, Fran- se en Duitse socialisten hebben het woord gevoerd. Beslissingen zijn nog niet ge nomen. Een woordvoerder verklaarde dat de besprekingen van Schumans voorstel slechts een voorlopig karakter droegen. Definitieve besluiten zullen worden ge nomen op een speciale internationale con ferentie der socialistische partijen, welke op 16 Juni te Londen zal worden ge houden. Ter conferentie is besloten vertegen woordigers der socialistische partijen uit het Saargebied, Japan en Uruguay toegang tot. de vergadering te verlenen. De Saar- landérs zullen echter slechts als waar nemers, die geen stemrecht bezitten, wor den 'toegelaten. Er is ook nog gesproken over het Saar gebied en' de splitsing in de Italiaanse' socialistische partij. Omtrent geen der -beide vraagstukken is een beslissing ge nomen. Emigratie naar Australië Wegens de' grote belangstelling, die in alle kringen van de bevolking blijkt te be staan voor. emigratie, zal door het Rijks arbeidsbureau binnenkort in Haarlem een voorlichtingsavond worden gehouden over emigratie naar Australië. Op deze bijeen komst zal de.heer H. A. van Luyk, ambte naar van het Rijksarbeidsbureau, die kort geleden enige maanden in Australië ver bleef,-om zich op de hoogte te stellen van de' mogelijkheden voor' Nederlandse emi- grantèn en de levensomstandigheden en arbeidsvoorwaarden in dat werelddeel, een causerie houden. Bovendien zuHen twee films -worden vertoond, getiteld „Australië, zoals het nu is" en „Melbourne". Verder zal gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vragen. De bijeenkomst is kosteloos toeganke lijk. Belangstellenden kunnen kaarten schriftélijk of mondeling aanvragen bij de Arbeidsbureaux te Haarlem, Beverwijk, Hoofddorp, IJmuiden en Zandvoort. Het tijdstip, waarop de bijeenkomst wordt gehouden, zal nader worden bekend gemaakt. 1. Geen enkele Nederlandse of Belgische exxpert heeft ooit beweerd, dat er per 1 Juli een volledige economische unie tussen de drie landen zou tot stand komen. Zoals minister Lieftinck het bij verschillende gelegenheden aan de leden van het Neder landse parlement heeft laten weten, is er per 1 Juli slechts sprake van de periode van de voor-unie af te sluiten en deze te laten volgen door een beperkte economi sche unie. 2. Het is inderdaad niet mogelijk de drie grote reeksen problemen, die nog moeten worden opgelost: de unificatie van accijn- sen en omzetbelasting, de coördinatie van de landbouwpolitiek cn de daarmee ver band houdende vrije invoer van Neder landse landbouw- en zuivelproducten in België, en 'de gemeenschappelijke mone taire- en deviezenpolitiek, in één hand omdraaien op te lossen. Daartoe zal vol gens onze Belgische informateur zoals in de Belgische-Luxemburgse economische unie die een kwart eeuw geleden tot stand kwam, een jarenlang Qverleg nodig zijn. 3. Intussen is er geen enkele reden om over de Benelux pessimistische berichten de wereld in te sturen. Dank zij de Mar shall-hulp hebben België en Nederland 90 procent van hun onderling handelsverkeer vrij gegeven. Het grote doel van elke eco nomische unie, namelijk het vrije goederen verkeer, is dus reeds in grote mate bereikt. De proclamatie door de drie regeringen van een beperkte economische unie per 1 Juli, die alsnog waarschijnlijk moet worden geacht, zal niets veranderen aan de feite lijke toestand. Men hoopt tegen 1 Juli een verantwoordelijke Belgische regering te hebben om samen met de Nederlandse en Luxemburgse regeringen de unie te pro clameren. Lie stelt memorandum op voor de Veiligheidsraad Trygve Lie, de seeretaris-generaal van. de UNO stelt naar héden verluidt," een memorandum op voor de leden van de Veiligheidsraad. De New York Times meldt uit betrouw bare bronnen, dat Lie van plan is het me morandum, dat over zijn besprekingen met de regeidngen der grote vier gaat, volgen de week aan de leden van de Veiligheids raad voor te leggen. Functionarissen van de UNO zeiden niet zo spoedig stappen van Lie te verwachten. Zij gaven echter te kennen, dat Lie ook nog een aantal andere stappen overweegt om de waarde te bepalen van de voorstel len, die hij in de vier hoofdsteden heeft ontvangen. Ook wordt gemeld, dat Lie overweegt of hij een volledig verslag van zijn missie zal geven in een openbare redevoering, bij voorkeur buiten de Verenigde Staten. Bekend Nederlands geleerde in New York overleden Te New York overleed op 67-jarige leef tijd dr. J. H. W. van Ophuysen. De over ledene was tot 1935 een der bekendste Nederlandse psycho-analytici. Sedert 1935 was hij gevestigd te New York, waar hij vooral gedurende de laatste jaren zeer veel wetenschappelijk werk verrichtte. Kort geleden werd hij benoemd tot direc teur van het Creedmoor institute, een kli niek, die zich, dank zij het voorbereidend werk van dr. van Ophuysen en zijn assis tent, geheel kon bezighouden met de nieu we behandelingswijze van geestesziekten. Met het K.L.M.-lijntoestcl uit Curacao is gisteren de gouverneur van de Neder landse Antillen, ir. L. A. H. Peters, op het vliegveld Schiphol gearriveerd. AFGEBEELD Het hoge drukgebied welks centrum gisteren bij Denemarken was gelegen, heeft zich het afgelopen etmaal nog uit gebreid en beslaat nu Zuid-Scandina vië, Duitsland, Polen en een deel van Rusland. De activiteit van de storing bóven Frankrijk is afgenomen. De baro meters in Noord Scandinavië dalen bij de nadering van een kleine storing, die zich van het lage drukgebied op de Oceaan heeft losgemaakt. Dit lage druk gebied zelf heeft zich in ongeveer Noor delijke richting verplaatst. Weerbericht WARM WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog, zonnig en warm weer met zwakke tot matige wind, hoofdza kelijk tussen Oost en Zuid-Oost. 3 Juni: Zon op 4.25 uur, onder 20.52 uur Maan op uur. onder 6.42 uur Hoog en laag water in IJmniden Vrijdag 2 Juni: Hoog water: 4.34 en 17.06 uur. Laag water: 0.18 en 12.41 uur. Zaterdag 3 Juni: Hoog ^vater: 5.24 en 17.58 uur» Laag water: 1.06 en 13.31 uur. rsWtmn de vuurtoren van Scheve- Donderdag twee ..Fireflies" kriiie Luchtvaartdienst in zee "fS- Sl-'fMs een kleine benzinetank gfepie baggermolenBankadie. op ii-'su van het ongeval opereerde, opgevist. koer Fireflies kwam direct in spira- Êiar beneden en stortte ongeveer twee vwr de haven in zee. Het andere Öpij vloog nog even noordwaarts en püs in een vrille, waaruit de bestuur- fevoor een moment kon optrekken, feci gleed de Firefly weer af, doch nog Maal wist de bestuurder zijn toestel te; kort ogenblik recht te krijgen, enige kierden meters boven zee. Onmiddellijk Isrop viel het toestel echter loodrecht vrijeneden en verdween direct in de isle. Explosie c het eerste toestel had een explosie jsiii toen het in zee stortte en een zwarte «Sc van brandende olie en benzine steeg (ie plaats waar het neerkwam op. Deskundigen die het ongeval zagen ge- kw waren van mening, dat het eerste tijtuig aan een vleugel geraakt is door tearf van het tweede. ik leider van de formatie heeft van het- er achter zijn rug gebeurd is niets £tfkt. Hij heeft, enkele ogenblikken 'r:;t (ie laatste twee vliegtuigen bij zijn hadden moeten zijn, omgekeken en tabeneden hem een rode vuurbal ge ls, ilogger SCH. 63 was de eerste die de r- rau Scheveningen verliet voor red- j-3»ltogen, direct daarop gevolgd door «reddingboot Arthur. Op het strand had Eddels een boot van de politie zee ge- «ai, De zandzuiger „Banka", die ter jaBê voor de kust voer, viste betrekke- •.ikort na het ongeval een tankje van een sr vliegtuigen op. opsporingswerkzaamheden zijn gis mond voorlopig geëindigd. «waag zullen bergingsvaartuigen van -Mninklijke Marine proberen de wrak- fflai te lichten. De slachtoffers PARIJS, BONN, LONDEN, (Reuter en United Press). In de hoofdsteden van Frankrijk, Nederland, België, Italië, Luxemburg en Wèst-Duitsland zullen he den tegelijkertijd officiële verklaringen van aanvaarding der beginselen van het plan-Schuman worden uitgegeven. Te Lon den zal dezelfde verklaring worden gepu bliceerd, indien de besprekingen, welke thans tussen de Franse en de Engelse re gering worden gevoerd, tot een resultaat zouden leiden. In hun verklaring zullen de betrokken regeringen hun voornemen bevestigen om onderhandelingen aan te knöpen op basis van het plan-Schuman teneinde tot samen voeging van de Europese zware indu strieën te geraken. Dé zes landgu stellen -zich als eerste doel de oprichting van een gemeenschappelijk gezagsorgaan, dat de wfjze van uitvoering van het plan defini tief zal vaststellen. Nieuwe nota De Franse regering heeft opnieuw een dringend beroep gedaan op de Britste re gering om haar besluit te herzien en als nog toe ,te stemmen in deelneming aan de internationale conferentie over het samen smelten van de Europese staal- en steen koolindustrie. onder aanvaarding der voor waarden. „Wanneer Groot-Brittannië echter zijn halsstarrige houding handhaaft, zal Frank rijk niet aarzelen voort te gaan op de in geslagen weg zonder medewerking van Engeland", aldus wordt in Franse diplo matieke kringen gezegd. De nieuwe Franse nota werd goedge keurd tijdens een spoedvergadering van het kabinet die Donderdag gehouden werd en werd door de Franse minister van Buiten landse Zaken Sehüman overhandigd aan de Britse ambassadeur Sir Oliver Harvey. De nota is een antwoord op de Britse nota die Donderdag door de ambassadeur aan Schuman werd overhandigd. Het Britse antwoord werd niet aan de openbaarheid prijsgegeven, maar uit be trouwbare bron wordt vernomen dat de nota in het geheel niet aan de Franse ver wachtingen beantwoordde. De Franse antwoordnota is de derde binnen een week, die Frankrijk over het onderwerp heeft opgesteld. In de naaste -omgeving van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken koestert men de hoop, dat deze laatste uiteenzetting de Britse regering in staat zal stellen aan de besprekingen deel te nemen „op dezelfde basis als de -andere regeringen, die de Bij Maroggia in Noord-Italië is een goe derentrein met een stilstaande express uit Zwitserland in botsing gekomen. De loco motief van de goederentrein schoof boven op die van de personentrein, waarbij de machinist van de express gedood werd. Hieronder: een overzicht van de ravage. Franse uitnodiging hebben aanvaard", maar in officiële kringen gelooft men niet, dat de bezwaren van Engeland nu reeds uit de weg zijn geruimd. De jongste Franse nota, zo verneemt Reuters correspondent verder, is verzoe nend van toon, maar Frankrijk handhaaft daarin zijn standpunt, dat alle landen op dezelfde voorwaarden moeten deelnemen. Wel worden enige wijzigingen voorgesteld in de bewoordingen van het gezamenlijke communiqué, dat voor het begin der on derhandelingen zal worden uitgegeven. Men hoopt te Parijs, dat Engeland met deze wijzigingen genoegen zal nemen. Het was Donderdagavond te Londen nog niet duidelijk of de besprekingen der Britse regering, die in allerijl zijn gehouden, tot gevolg zullen hebben dat Groot-Brittannië nog een laatste poging doen zal om de be doelde verklaring nog niet het licht te doen zien; of dat Engeland te elfder ure zal be duiten haar alsnog te onderschrijven. De door de Franse regering gestelde voorwaarden zijn: 1. De betrokken regeringen verklaren voornemens te zijn de steenkool- en staal bedrijven hunner landen onder één ge meenschappelijk behèer te brengen. 2. Deze regeringen verplichten zich de in te stellen internationale autoriteit het hoogste gezag toe te kennen op het gebied van beheer en exploitatie dezer bedrijven. Marshall-steun? De „New York Times" meldt vandaag uit Genève, dat bevoegde Amerikaanse kringen aldaar de mogelijkheid niet uit sluiten, dat Marshall-hulp rechtstreeks of indirect zal mogen worden aangewend ter bevordering van het plan-Schuman tot unificatie van de Europese ijzer- en staal industrieën. - De correspondent van het blad schrijft: Men acht het plan-Schuman van zo groot belang als een stap in de richting van een gezondere organisatie van de Europese .economie, dat men "van mening is, dat het tezamen met de Europese betalingsunie recht-heeft op een gedeelte van de 600 mil- lioen dollar, welke de ECA in opdracht •van het Congres moet reserveren tot on dersteuning van het programma voor eco nomische integratie. Japans stadje in vlammen Het Noord-Japanse stadje Takasu is Donderdagavond voor de helft afgebrand. Van de 1.600 gebouwen gingen 800 in vlammen op, waaronder de brandweer kazerne, het politiebureau en het postkan toor. De dertig brandweerwagens, die het vuur bestreden, werden in hun taak belemmerd door lage waterdruk en een sterke wind. De oorzaak van de brand is onbekend. I 's omgekomen de korporaal- Jack Harold Verveer uit Utrecht. °P 22 Mei 1927 in Semarang ge- «t de K-84 kwam om de korporaal- Schipper Willem Rog van de „Prinses Marijke" enzijn vrouw lieten zich de eerste nieuwe maatjes uitstekend smaken, nadat de Scheveningse logger als eerste van de haringjagers was binnengelopen. De eerste Hollandse nieuwe werd van morgen in Scheveningen afgeslagen. Het eerste kantje dat door de reder van de Prinses Marijke zelf werd gekocht, bracht 504 op. Daarna zakte de prijs geleidelijk van 355 via ƒ.341 en 266 tot een bedrag waarvoor ook de kleinhandel kon kopen. Truman vraagt toewijzingen voor wapenzendingen WASHINGTON (Reuter) President Truman heeft Donderdag het Congres ver zocht 1.222.500.000 dollar beschikbaar te stellen voor :t tweéde jaar van het program voor wapenhulp. Vertraging bij de ver strekking van dit bedrag „zou onze pogin gen om het soort vrede te scheppen dat de vrije wereld zoekt, een fatale slag kunnen toebrengen", aldus de president. In het tweede jaar van het plan zal aan meer dan een dozijn landen militaire hulp wórden verleend. Voor de landen van het Atlantisch pact zal een milliard dollar worden uitgetrok ken voor wapens, voor een oplêidings- program en voor de grondstoffen en machinerieën die nodig zijn om de mili taire productie in West-Europa op te voeren. De president zei, dat 75 millioen dollar nodig zijn om-de hulp aan de niet-commu- nistische groepen in China voort te zetten. De leden van het Atlantisch verdrag die wapens zullen krijgen zijn Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxemburg, Denemarken, Noorwegen en Portugal. Laatstgenoemd land komt voor de eerste keer op de lijst. voor. Truman vroeg ook een „beperkte vol macht" om in geval van nood „een klein bedrag" te gebruiken voor een bepaald gebied. Hij zei: „Aangezien de Russen blijven zoeken naar zwakke plekken in de verdediging van de vrije wereld, kunnen er noodgevallen ontstaan die een onmid dellijk optreden noodzakelijk maken". Hij drong er bij het Congres op aan de huidige wetten zodanig te wijzigen dat het mogelijk wordt „onder behoorlijke garan ties" Amerikaanse wapens te verkopen aan landen, die niet met name in de wetten worden genoemd. Hij verzocht het Con gres toe te staan, dat deze landen de Ame rikaanse- wapens in termijnen afbetalen en niet, zoals thans geëist wordt, vooruit. Het gevraagde bedrag is iets lager dan de credieten, die verleden jaar voor het zelfde doel door 't Congres werden toege staan en die 1.238.600,000 dollar bedroegen. Het verzoek van de president is vervat in zijn eerste halfjaarlijkse rapport aan het Congres over de uitvoering van het plan. HET WEER

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1