Op fantastisch schone Asser Brink vond Koninklijk bezoek aan Drente hoogtepunt Moderne techniek helpt de huisvrouwen Beverwijkse transportcoionne heeft een eigen tehuis RH E UMIN helpt! Het kostbare deposito Vrijdag 2 juni 1950 WELKOM MAJESTEIT" Voor heel wat Drentenaren is het gisteren, toen Koningin Juliana en Prins Bernhard in de reeks van hun bezoeken aan de Nederlandse gewesten hun tocht door die pro vincie begonnen, de dag van hun leven geweest. Edith Smallenbroek, het dochtertje van een lid van Gedeputeerde Staten, dat de landsvrouwe bij haar aankomst voor het Provinciehuis in Assen een boeket bloemen mocht aanbieden, kwam tenminste evenmin uitgepraat over de vriendelijke wijze waarop de Koningin zich met haar onderhield als de 35-jarige blinde inpakster van de pharmaceutische fabriek Hro- cades-Stheeman in Meppel, die totaal over bluft was toen de vorstin haar een hand gaf en vroeg: „Weet U nu, wie U een hand heeft gegeven?" En de talrijke oud-arbeiders van de fa briek, die bij de uitgang stonden opgesteld, waren door de minzame groet die de Ko ningin hen bracht enigszins uit het veld geslagen en tikten spontaan met de vinger aan de pet, de traditionele Drentse groet. Ook toonde de hoge bezoekster veel be langstelling voor de oude costuums van de serveersters van de thee, die tijdens het verblijf bij Brocades werd aangeboden. Geschenk voor sanatorium De hoofddirecteur van de Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken, de heer J. W. Noorduyn, bood aan Hare Majesteit, als Beschermvrouwe van de Vereniging voor de behartiging van de belangen van Ne derlandse longlijders te Davos 25 kilo gram aan van het para-animo-sali- cylzuur, welhaast een wondermiddel van de tuberculosebestrijding, aan, opdat aan het sanatorium te Davos dit geneesmiddel zonder uitgave van Zwitserse franken ter beschikking kan worden gesteld. Die 25 kilo vertegenwoordigen een waarde van 2500 gulden en er kunnen zeker tien pa tiënten drie maanden mee behandeld worden. Ook enkele andere preparaten trokken de aandacht van de hoge bezoekers en de Prins toonde bijzondere belangstelling voor het preparaat 333, dat opkomende ver koudheden spoedig kan bedwingen en waarvan hij direct een aantal doosjes aan zijn secretaris overhandigde. Geestdriftige ontvangst Na het bezoek aan deze fabriek begon een tocht door de versierde straten van Meppel, waar direct na de aankomst een krans was gelegd bij het verzetsmonument. De' Drentenaren toonden zich tijdens deze rondrit en ook op de weg van Meppel naar de hoofdstad van het gewest in geest drift en Oranjeliefde zeker niet de minde ren van de bewoners van de streken waar het Koninklijk paar reeds was geweest. Als aandenken kreeg de vorstin 'n handgeweven Staphorster kleed en een „bissekist" met zes soorten drop voor de prinsesjes. Nadat de Koningin en de Prins ten huize van de Commissaris de maaltijd hadden gebruikt, begaven zij zich 's avonds naar de Brink, waar verenigingen en or ganisaties voor hen defileerden. Het fraaie plein voor het oude gemeen tehuis bood een fantastisch schouwspel. Ter halver hoogte van de stammen van beuken, linden, berken en kastanjes was een verlichting aangebracht, die de rijke bladertooi van deze bomen van onderop belichtte en verder wierpen schijnwerpers een zacht licht op de groene gazons, waar achter zich in dichte rijen de bevolking van Assen had opgesteld om het défilé gade te slaan. Tot besluit van de dag had m het gou vernementshuis een soirée plaats. Teamwedstrijden „Sans Atout' In het „Witte Kruis" badhuis aan. de Baan- straat heeft de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" Woensdagavond verschillende teamwedstrijden gespeeld. De uitslagen luidden: Groep A: team I de heren Bos— van Balen en Spruit—Bakker winnen van team IV de heren Tand—van Essen en W. en G. de Boer met 5323 m.p, Team III de heren v. d. Wal—v. Groningen en Braam—Stiphout verliezen van team VI de heren v. d. LindenHoogeboom en Hil- bertsde Kruyff met 3148 m.p. Team VII de heren Geldermans—v. Zut- phen en Bloemendaal—Hoogeboom spelen gelijk tegen team H de heren TabakHooge- bo:m en BerléeHoogeboom met 2629 m.p. Groep B. Team I de heer en mevrouw Fris en de heer en mverouw Thomas winnen van team III de heren Groot—v. Groningen Sr. en Tabak—Tuinman met 39—25 m.p. Team IV mevrouw Tabakheer Ooster veen en mevrouw Tabakheer Biben ver liezen van team VI dames Schaafsma Hamel en de heren Klesserv. Zon met 28—46 rn.p. Team II de heer en mevrouw Winkel en de dames Schaafsma—Reymer verliezen van team V de dames Tand—v. Essen en de heren AdmiraalHoen met 2147 m.p. SIMULTAAN-SEANCE B. D. C. Tot besluit van het damseizoen heeft de clubkampioen van de Beverwijkse Dam club, de heer H. Diederiks, Woensdag avond een simultaan wedstrijd gespeeld in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Cen trum''. De heer Diederiks speelde totaal 28 partijen, waarvan hij er 9 won, 8 remise speelde en 11 verloor- ADVERTENTIE Verbluffende resultaten UITVINDINGEN ZIJN ER NIET VOOR NIETS Het is vaak wonderlijk om te zien, hoe huismoeders met een groot gezin meer tijd voor iedereen en voor alles hebben dan de vrouw met het kleine gezin- Natuurlijk heeft de moderne techniek haar daarbij geholpen- Stofzuigers, gasfornuizen, electrisch strijkendat alles is niet voor niets uitgevonden. En ook het zelfwerkend wasmiddel heeft de taak van de huisvrouw verlicht. Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 2 JUNI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De Ben gaalse Lanciers. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De heldhaf tige stormloop. W. B. Theater, 8 uur: De strijd om de Matterliorn. ZATERDAG 3 JUNI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De Ben gaalse Lanciers. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: De heldhaf tige stormloop". W. B. Theater, 8 uur: De strijd om de Matterliorn. Op dit gebied is onlangs een opzienbarende vinding tot stand gekomen: de toepassing van ACTIEF WIT in Castella Zelfwerkend Wasmiddel. Zelfs de kieskeurigste, zelfs de meest ervaren huisvrouw staat perplex, wanneer zij voor het eerst met de resulta ten van Castella kennis maakt. Wit goed flonkert U letterlijk tegen. Kleuren herkrij gen hun luister. Alle weefsels worden soepeler en zachter. Bij duizenden gaan de vrouwen dan ook over op Castella. ONDERLINGE IVEIR,, - In het tumlokaal am u plein heeft „TimUust? strijden gehouden. De wedstrijden hadden 1U bij de dames mevr. R 1" «sulla,,. de heren Jac. Los voor zit der wisselbekers k„la« in,! zit der wisseibek'ers kt£3j!ÏÏfcl5fi >1 -1 ge Los 50 p., 2 A. Hoogland 43 1/4 p. Tweede S if/2 P.. 2 A. Schaap-v.ii, L. Hommes 42 1/4 p ~\e' 1 Jac. Los 48 p., 2 W Lint?' eerst«g5|i 3 S. Klees 45 3/4 Sauer 40y2 p., 2 T. GeéM? «ft k vens 35 p. 36P-. U s£ ADVERTENTIE A GOLDEN AND PURE VIRGINIA SHAG Uitreiking van vijftig medailles 'In Assen In Kloosterveen maakte de burgemeester van Assen, de heer H. J. de Dreu, zijn op wachting en bij aankomst in de hoofd plaats hadden padvindsters en padvinders erehagen gevormd. Enige meisjes van de vioolgroep van het Nederlandse padvindstersgilde boden enige zelfgemaakte geschenken voor de prinsessen aan. Alle prinsessen kregen een cakeplankje, dat bij het kamperen van de padvindsters gebruikt wordt voor het snijden van brood of cake. Prinses Beatrix kreeg zulk een plankje met lieveheersbeestjes er in 'ge graveerd en een zelfvervaardigde halsket ting. In het plankje van prinses Irene wa ren duifjes uitgesneden. Ook zij kreeg een halsketting, evenals prinses Margriet, die er een ontving gemaakt uit witte en gele kraaltjes, die een schakel van mar grieten vormen. Voor Marijke was er een zelfvervaardigde legpuzzle. De padvinders schonken de Prins een bij zonder lange houten pijp. Inmiddels was het 6 uur geworden, toen het Koninklijk paar in de vergaderzaal van Gedeputeerde Staten werd ontvangen. De Commissaris der Koningin, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steen wijk, sprak hier een kort welkomstwoord. ADVERTENTIE In het spiksplinternieuwe houten ge bouw naast de polikliniek aan de Beeckzanglaan in Beverwijk heerste gisteravond een feestelijke sfeer. Dit mocht geen verwondering baren, want voor de transportcoionne van het Be verwijkse Rode Kruis ging een lang gekoesterde wens in" vervulling: een eigen oefenlokaal werd officieel in ge bruik genomen. Voorzitter G. W. P. Stoutenbeek heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur de wethouders W. Alberda en W. Vessies. Spreker prees de afdeling gelukkig dat eindelijk haar wens werd vervuld. De transportcolonne was steeds zwer vende, aldus de heer Stoutenbeek, nu kun nen de oefeningen worden gehouden en het materiaal geborgen in eigen „home". De heer Winters heeft het initiatief tót de bouw genomen, hem brengen we extra dank. Onderwijstentoonstelling geopend De onderwijstentoonstelling in het dienstgebouw Kees Delfsweg 1, waar aan alle lagere scholen uit Beverwijk hun medewerking hebben verleend, is Donderdagavond onder grote be langstelling geopend. De tentoonstelling omvat een grote col lectie uiteenlopende werkstukken, zoals houtsnijwerk, boetseerproducten, diverse opstellen en nog vele andere nuttige en schone zaken, die het onderwijs veraange namen of aanvullen. Allereerst voerde de voorzitter van het werkcomité dezer expositie, de heer J. A. de Klerk, het woord, waarbij hij op het nut van het onderwijs in het algemeen wees. Vervolgens sprak wethouder N. Pas- sehier, die het comité dank zegde voor de grondige voorbereiding van de tentoon stelling. De inspecteur bij het lager onderwijs, de heer De Nooy, wees vervolgens op het nut van 'n goede ondergrond waarop de jongens en meisjes later voort kunnen bouwen om een nuttig mens 'in de maatschappij te worden. Nadat de heer De Klerk de sprekers had bedankt voor hun vriendelijke woor den, zongen een twintigtal Wijk aan Zeese kinderen onder leiding van de heer Wort- man verschillende schoolliedjes, waarna de aanwezigen een rondgang langs het ge- exposeerde maakten. Tot besluit gaven de heren Mol en Die- derich een uiteenzetting over het lager onderwijs en werd de schoolfilm vertoond. De tentoonstelling is Vrijdagavond en Zaterdag voor het publiek geopend. Het bleek dat de colonne die zo jarenlang zulk goed werk leverde voor een verrassing had gezorgd, door bij de in Bergen gehou den wedstrijden de eerste prijs in de wacht te slepen. Mevrouw J. RedekerHofstede, groeps leidster, en de heer H. C. Steevens, leider, legden eveneens beslag op een eerste prijs. Het internationale Rode Kruis is de enige instantie, die ook buiten de grenzen belan geloos hulp verleent. Ontplooi uw activi teit in deze collecteweek zoveel mogelijk, •er is veel nodig voor dit werk,, besloot spreker dit deel van zijn betoog. Thans, zo ging hij verder, zal aan een vijftigtal leden, die in de jaren 19401945 vooral bij de evacuatie-moeilijkheden heb ben geholpen een herinneringsmedaille worden uitgereikt. Van de gelegenheid maakte spreker tevens gebruik de. g'èhele bevolking van Beverwijk, die de colonne in die tijd het werk had vergemakkelijkt, dank te zeggen. Ik weet een ding zeker, vervolgde de heer Stoutenbeek, dat, als de nood ooit weer aan de man komt, wat God verhoede, gij in grote eendracht weer zult helpen. Ik hoop dat gij genoegen in uw werk zult vinden tot heil van de lijdende mens heid, zo besloot de voorzitter. Secretaris P. van der Esch ging hierna over tot uitreiking der medailles en over handigde het eerste hierbij behorende brevet aan de voorzitter, wie het eremetaal op de borst werd gespeld. Nadat de leden de medaille in ontvangst hadden genomen, kreeg het bestuur een beurt, waarbij ook ir. A. H. Ingen Housz werd gedecoreerd. De heer H. van Zutphen werd behalve de medaille ook het erediploma van het hoofdbestuur uitgereikt, wegens het vele werk dat hij gedurende 17 jaren had ver zet. De heer J. Melchers, contactman tus sen bestuur en colonne bood hierna een verdienstelijk eigen gemaakt schilderij aan, dat. een beeld uit de hongerwinter voor de geest riep. De groepscommandant W. Rademaker aanvaardde dit in dank. Ten slotte sprak de arts-leider dr. J. J. van Gelderen woorden van dank aan het adres van het bestuur en sprak de wens uit, dat dé activiteit in het werk door deze zo keurige omgeving zou worden gestimu leerd. Hierna bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen. De afdeling Beverwijk van het Rode Kruis heeft een eigen gebouw gek gelegenheid waarvan aan verscheidene medewerkers het hennnerinqskrr uitgereikt. Mejuffrouw G. M. J. Leliveld ontvangt de onderscheiding. RècUhl Stoutenbeekvoorzitter der Beverwijkse Rode Kruis-afcïelwa 06 ADVERTENTIE Toen Rick en Bunkie daar door het bos liepen, op weg naar huis, begon er iets te veranderen. Eerst merkten ze 't zo niet, maar langzamerhand begonnen de bomen en planten minder zichtbaar te worden. Het leek wel, of ze gaandeweg verdwenen „Wat is het toch?" vroeg Bunkie, een beetje, ongerust. „Het lijkt wel, of mijn ogen niet in orde zijn!" Ze stonden stil en keken rond. „Ik weet het al," zei Rick. „Het begint te misten, zie je." „Wc moeten maar wat harder doorlopen, voordat het te erg wordt, want dan zouden we weieens kunnen verdwalen." Maar de mist werd dikker. Alles verdween in een grijze nevel, en het begon ook donker te worden. En weldra konden ze de weg niet meer onderscheiden, zo mistig was het. „Zie je nou wel" zei Rick bedrukt. „Ik was er al bang voor....". „We zijn al ver dwaald, Bunkie!" De heer F. W. Ofte veertig jaar bij Van Gelder Zonen Trouw met koninklijke onder scheiding beloond In de rij van oud-gedienden bij Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken vierde Donderdag de heer F. W. Otte, brandpompmachinist van de Centrale, zijn veertigjarig arbeidsjubileum, waarvoor van superieuren en collegas grote belang stelling was. Des morgens werd de jubilaris een pret tige verrassing bereid. Vergezeld van zijn echtgenote werd hij op het raadhuis van Beverwijk ontvangen, waarbij aanwezig waren de heren ir. J. Tromp, directeur, ir. D. Stigter, bedrijfsingenieur van de centrale en J. D. Kist de Ruyter, afdelings chef. De loco-burgemeester, wethouder N. Passchier, deelde mede, dat de heer Otte de bronzen ere-medaille verbonden aan ■de Órde .van Oranjè Nassau was toege kend. In zijn toespraak-zei'de heer Pas schier, dat het ere-tekeh niet alleen móest '•wórden gezien als een waarderend bewijs voor de trouw aan het bedrijf, maar vooral ook een uiting van erkentelijkheid betrof voor de langdurige staat van dienst in de Nederlandse werkgemeenschap. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar het bedrijf in Velsen-Noord, waar ook ir. A. J. Allan, procuratiehouder aan wezig was bij de huldiging op het directie- kantoor doorir. Tromp. Deze stelde de goede verdiensten van de jubilaris voor het bedrijf in het licht en beloonde de langdurige trouw met de aanbieding van de draagmedaille, behorende bij het zo juist verworven ere-metaal en een enve loppe als geschenken van de directie. De jubilaris werd bovendien in het bezit ge steld van het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de' Maat schappij voor Nijverheid en Handel, als mede van een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie. De huldiging door het personeel in de versierde meetafdeling van de centrale werd ingeleid door ir. Stigter, die herin nerde aan de tijd toen de jubilaris, na aanvankelijk in de machinekamer te zijn gekomen, als eerste kennis maakte met de „vuurloze" locomotief bij het houttrans port in-zijn functie van machinist. Later geschiedde het transport electrisch en door dé ervaring werd de jubilaris via het onderhoud van de trams de verantwoor delijke taak van brandpompmachinist op- gedragen. Namens het personeel wees de heer J. G. Peters op het medeleven bij dit jubi leum van een lid der centrale-familieen zei voorts, dat de toegekende onderschei ding niet slechts moet worden beschouwd als een erkenning van trouw aan het be drijf, maar nog meer als een symbool van waardering van het algehele bedrijfsleven en de gemeenschap. De jubilaris ontving een enveloppe en mevrouw Otte deelde in de hulde door de aanbieding van een mooie, bloeiende plant. De chef, de heer Kist de Ruyter, die I !<i en ccii OKt Jubilaris ..Willem" vele jaren kent. dankte hem voor de manier ,2 deze zich steeds onder superieuren e, legas heeft bewogen, en de heer zelf dankte ten slotte voor de vriendschap van het bedrijtspen In haar woning aan de Grote' co. 126 te Beverwijk heeft de familie Otte grote belangstelling ondervonden wï gepaard ging met vele bloemen en schenken. Arie Schouien exposeert in de Kennemer Oudheidkamer Van Zaterdag 3 tot Zaterdag 17 is in de Kennemer Oudheidkamer Ie Beverwijk een aantal werken van de jonge Velsense kunstschilder Arie Schouten te bewonderen. Reeds eerder en wel in 1947 heeft de Jee? Schouten in Beverwijk geëxnoseerd" eS een jaar later werden in Hoorn enigem zijn schilderijen ten toon gesteld, Zijn doeken demonstreren veeial zoeken; naar een eigen kleur- en vom geving en getuigen van een' onrustigei- perimenteren. De kleur- en compos!- studies zijn daar een bewijs van. Ver scheidene van zijn werken vallen op m het tintelend coloriet. Vooral is dal hl geval bij een studie welke Arie Schoula „hoed en fruit" noemde. Een van rija landschappen is ongetwijfeld origineel a ook zijn doek „appelen en fles" is wars van tint. Zijn portretten zijn van een bui tengewone gevoeligheid met een neigis| echter de kleur te laten overheersen, Temeer- daar Arie Schouten zijn kunst slechts in zijn vrije tijd kan. beoefenen, mogen zijn artistieke prestaties veelbe lovend genoemd worden. „Bindwerk in onze bloemsierkunst" Donderdagavond heeft de Tuinbouw» Studieclub in „Het Centrum" haar laatste': vergadering van dit seizoen gehouden Di voorzitter, de heer R. W. Muyen, Me speciaal welkom de heer A. de Ruiter, die een causerie afstak over „Bindwerk is onze Bloemsierkunst". Door het geven van cursussen weet ro zowel het werk van de kweker als de win kelier op een steeds hoger peil te b: aldus spreker. De Hollandse Bloemsier kunst kan ten opzichte van het buitenland, volkomen en de resultaten hiervan zijn op tentoonstellingen en corso's te merken, Een serie lantaarnplaatjes toonde a: dat het Nederlandse bindwerk inderdaad op een hoog niveau staat. Er waren deze avond weer diverse inzendingen die de volgende resultaten behaalden: Afgesneden bloemen Eerste prijs: D, v. d. Zwaan, 86 p. Bindwerk: Groep a Eerste prijs; A. de Ruiter, 36 punten. Groep b Eerste prijs: Jan Bakker, 15 punten. Groente Eerste prijs: E. Doder, 91 punten. Puntenstelsel: J. B. Hilkers, 18 p. ffiJ. Bakker 6 punten. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 3 Ryde bekeek met critische blik zijn ser vet en besloot ten slotte toch maar met een punt ervan zijn mond af te vegen. „Mijn gewoonte getrouw blijvend, om mijn medewerkers in iedere onderneming, waarin ik betrokken, ben, volledig in ver trouwen te nemen," zei hij, „wil ik u wel bekennen, meneer Swayles, dat wij het niet direct op die bankbiljetten voorzien had den. Om u de waarheid te zeggen, ver- wachtté ik ook niet veel meer in gereed geld te zullen aantreffen. U hebt opge merkt, dat ik tegelijk met dat geld een aan tal papieren uit die brandkast nam. Het is daaruit, dat wij verwachten ons aandeel in .de buit te zullen krijgen. Met uitzonde ring van duizend pond, die wij nodig heb ben voor onze lopende uitgaven, is het ge vonden geld overeenkomstig onze afspraak voor u. De papieren houden wij." De Amerikaan bleef achterdochtig. De psychologie van de heer Thomas Ryde was iets, wat boven zijn verstand ging en hij was bang, dat er iets niet klopte. „Loop naar de drommel met,je papieren," mompelde hij. „Laat me liever het geld zien." „U bent een beetje ongeduldig, jonge vriend," was het zacht verwijtende ant woord. „Maar omdat u er op staat Ryde keek even om zich heen, om zich er van te vergewissen, dat de kelner niet teruggekeerd was. Toen legde hij zijn mes en vork neer, nam het kleine zwarte tasje op, dat hij onder de tafel had gezet en haalde er een pakje uit, dat hij aan Swayles overhandigde. „U zult daarin," zei de hij, „het bedrag vinden, waarvan een groot deel, daar het voor het uitbetalen van lonen bestemd was, kleine coupures zijn, die niet nage gaan kunnen worden. Ik zou u adviseren de grotere bankbiljetten mee te nemen naar de Ver. Staten en daar zou ik er mij geleidelijk van ontdoen." De jonge man greep het pakje, sneed het touwtje door en bekeek de inhoud, Er schenen eindeloze pakjes bankbiljetten in te zitten, te samen met een dikkere rol witte biljetten voor grotere bedragen. Hij slaakte een zucht van verlichting en stopte het resultaat van zijn onderneming in zijn zakken. „Wel, ik kan u dat tot uw eer nageven, chef," zei hij, „dat u uw woord gehouden hebt en vólkomen op tijd ook." „Ik houd altijd mijn woord," verzekerde Thomas Ryde hem. „U hebt uw geld ver diend, meneer Swayles en als u," voegde hij er met een ironische glimlach aan toe, „een getuigschrift zoudt willen hebben* dan kunt u het krijgen ook. Ik ben geen expert in dergelijke aangelegenheden, maar ik blijf toch zeggen, dat het openen van die brandkast een bijzondere prestatie was." De jongèman bevochtigde zijn lippen even met zijn tong. Hij'had zijn wantrouwen in de spreker verloren, maar zat nog steeds als betoverd naar hem te kijken. „Er is er nog maar één, die ik ken, die net zo kalm is als u, chef", zei hij, „en dat is King Cole van West Chicago. Maar u had ons niet bij die moorden moeten be trekken." Ryde zette een enigszins verbaasd ge zicht. „Ik begrijp niet, waarover u zich be klaagt," protesteerde hij. „Zonder die moorden, zoals u ze belieft te noemen, zouden we nu waarschijnlijk allemaal in de gevangenis zitten en niet één van ons zou ook maar een cent voordeel hebben gehad van al de tijd en het werk, dat wij aan het op touw zetten van dit zaakje besteed hebben. Onze verschillende car rières zouden eveneens geruïneerd zijn 'geweest. Het oordeel over uw andere medewerkers laat ik aan u zelf over, maar u moet er wel aan denken, dat Huneybell en ik evenmin misdadigers zijn als zij." „Wat, bent u geen misdadigers?" vroeg New Swayles stom verbaasd. „Geenszins. Ik twijfel er ten zeerste aan, of een van ons daarvoor vroeger ooit wel eens iets onwettigs heeft gedaan. Een veroordeling zou derhalve voor ons een zeer ernstige zaak zijn geweest. Wij zou den onze positie in de maatschappij heb ben verloren en aan het einde van onze gevangenisstraffen zouden wij straatarm zijn geweest. U ziet daarom wel, dat mij geen keus overbleef, als ik een dergelijk naar vooruitzicht wilde voorkomen." De kelner kwam met enige drukte terug. Hij haalde ,twee flessen spuitwater voor de dag en zette een tumbler met ijs op de tafel. Thomas Ryde gaf zijn waardering over deze prestatie te kennen en liet de ober het wisselgeld houden. „Ik ben u zeer verplicht," zei hij. „Ik zal nu tenminste in staat zijn van mijn eten te genieten." De Amerikaan vulde zijn glas opnieuw en dronk het tot de bodem leeg, waarna hij zijn stoel terugschoot en opstond. Er was eindelijk een beetje kleur op zijn wangen gekomen en hij klopte op de ver schillende duidelijk zichtbare bulten, die het model van zijn goed zittende pak ge heel uit de vorm brachten. „Wel chef, ik ga er vandoor," zei hij. „Ik heb van mijn'leven al in verschillende eigenaardige karweitjes gewerkt, maar dit spant toch wel de kroon." Ryde knikte hem een vriendelijk vaar wel toe. „Uw boot vertrekt om middernacht,' hielp hij zijn vertrekkende compagnon herinneren.. „U behoeft niet bang te zijn, dat ik die zal missen," was het nadrukkelijk gegeven antwoord. „Dit oude landje heeft voor mij te veel verrassingen." Huneybell strompelde ook van zijn stoel overeind. Hij zag er uit, of hij doodziek was. „Je gaat toch ook niet heen?", vroeg Thomas Ryde. „Ik sterf, als ik nog vijf minuten hier blijf," hijgde hij. „Ik kan niet eten, ik kan niets meer drinken. Ik ga naar huis en naar bed." Thomas Ryde zette zijn bril recht en staarde de spreker nieuwsgierig aan. Er was niet de minste sympathie op zijn ge zicht te lezen; alleen maar een uitdruk king van verwondering. „Zoals je wilt," stemde hij toe. „Houd je mond dicht en zorg morgenochtend om tien uur op kantoor te zijn. Je zoudt er beter aan doen een taxi te nemen," voegde hij er aan toe, toen hij zijn vertrekkende employé naar zijn hoed zag lopen. „Ik ben wel in orde, zodra ik hier maar weg ben," was het nerveuze antwoord. De twee mannen verlieten samen het vertrek. De hand van Ned Swayles si# ae nog die uitstulpingen in zijn zatim terwijl Huneybell een hevige angst als een ziekte door zijn lichaam voelde kruipen- Thomas Ryde keek hen een of" na. Toen zocht hij de beste van o nog overgebleven coteletten uit, i zich nog een whisky in, waarbij ha blijkbaar genoegen naar het tinkelen van het ijs in zijn glas luisterde én zette 3J maaltijd voort. Op de elfde avond na de i- - inbraak in de Boothroyd Fabrieken o. Leeds, kwam Thomas Ryde precies o half negen voorrijden bij het Mil#how. Hij klom drie trappen op, doorkep e® lange gang, weer een trap op en vo i toen, zoals hij verwacht had, de deur op van kamer 332, waar hij snel naar binn glipte. Drie minuten later stapte de heer neybell, die tot op zekere hoogte zijn beheersing en houding terug gekregen op de hoek van Savoy Hill va? ee"]f bus en bereikte langs precies route hetzelfde doel. Op drie mmut half negen kwam een lange jOjjs met een enigszins vreemd uiterbjIj gelaatskleur, ogen van een eig tint en kort geknipt donker haar, hötel en vroeg naar dr._ Hisedal diende krabbelde het cijfer kaart en gaf die aan een cha (Wordt t

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6