H, R Lfc huweli|'k rolt het 9eld Parijse Silhouetten Er weer zijn Eet ze dan ook aspergesi 9ehad' U fen :i'arBik met evenveel genoe. ï?»n ten» ols ,k' Hetweee g„e" -0 dat je met wxst of je moest gaan of thu5s moest ÏL™»,- d« kinderen echijnen too. die dagen hun angenoe. ItBklle humeuriies te hebben !„i,orveerd en je ..hulpjc of hallwa». probeert na "en ,oel.roel.inspeclie van do "mm. waarbij kennehjke on. -eiechiigheden achter de veih. L deuren van een keukenkast worden geborgen, zo snel zno. gelijk de voordeur achter zich te sluiten. oarin we haar eigenlijk geen engelijk kunnen geven. Maar met die Pinksterdagen moest ik weer denken, dat het op de wereld toch ongelijk is ver deeld. Met een heleboel moeite gun je jezelf een geschikte ge- dienstige, maar op de dagen, dat man en kinderen naar een uitje zitten te hunkeren, net op uren, dat het gezin au grand complet nu eens de frisse lucht jn kan trekken, verdwijnt de dagelijkse steun naar oorden des vennaaks. Ik heb daar eens uitvoerige be- schouwingen over gelezen- Van de Huiehoudraad of zo. Weet U, wat ik zo hinderlijk vind? Dat er altijd rechten geregeld wordenrecht op zoveel vrij, recht op dit. recht op dat. De plichten worden nooit netjes op een rijtje gezet. Je moet maar afwachten of die hulp in de huishouding, die er op het oog 10 geschikt uitziet, inderdaad een beetje hart voor de zaak heeft of haar betrekking alleen naar bekijkt uit een oogpunt ran geld verdienen. y oor mijn gevoel ligt er wel degelijk een groot verschil tus- sen arbeid op kantoor of in het huishouden. Het laatste vraagt nu eenmaal andere werkuren en een andere persoonlijke in stelling. et ongeluk wil, dat ik met de beste wil van de wereld mijn gedienstige niet kan zien als „dienstmeisje"; maar ik erger me er toch wel eens aan, dat rij zich gedraagt als betaald logétje. ün dan nog gek kijken, als ik na de feestdagen zeg, dat ze nu deze week natuurlijk niet haar gewone vrije middag kan nemen- Op die manier zou ik precies het haasje zijn op momenten, dat ik behoefte heb aan een uitgangetje in gezel schap van de mijnen» 'laar, niet getreurd, we zijn er op Tweede Pinksterdag van door geweest. Een meter of wat buiten de stad waren we gezellig al met zijn tienduizen den. En van die frisse lucht is maar niets gekomen, nog af gezien van het feit, dat ik voor mijn jongste doodsangsten heb uitgestaanEn natuurlijk kwam dat plasje na thuiskomst netjes op de daarvoor bestem de plaats terecht et zou goed zijn als de offi ciële instanties het huishoude lijke probleem eens van de kant van de huisvrouw gingen bekijken. En dat zeg ik niet. omdat ik geen „sociaal voe- lend' mens ben. Integendeel, ik gun al die gedienstigen alle goeds en veel vrij, maar ik gun mezelf ook een beetje. Daar zit 'm de kneep. J n dan kijk ik met een schuin oog naar al die gezellige bad pakjes, die op deze pagina het verschrikkelijk ontevre den, wanneer ik zeg, dat ik ook wel eens weer zo onbe- kommerd langs het strand zou willen paradèren Onbezorgd, omdat ik weet, dat thuis alles »P tolletjes loopt. i« Pinksterdagen hebben me tot in het diepst van mijn hart geschokt. w; tal Jacht ik nog wel. dat ik 81 ï0 9oed had getroffen 1 HELEN. Uwag op-de-man-af van een «ochtcr: Waarom ben je l., 'Eertijd met vader ge- U i m' vind hem zo al nie* romantisch. r' aaw niet verder.. Zo langzamerhand begint weer de jaarlijkse uittocht naar Neêrlands vlakke stranden. In Juni en Juli zijn het de ouders met kinderen-onder-de-zes (in het voorseizoen zijn die zomer huisjes tenminste nog te beta lenen in Augustus pleegt de schoolgaande jeugd, onder de hoede van voogden en verzor gers, de kusten onveilig te ma ken. In talloze gezinnen wordt er momenteel koortsachtig ge werkt aan roodbaaien broekjes, blazers, badpakken en wat dies meer zij en het zou eigenlijk een wonder zijn als er voor Mama's eigen strandplunje nog tijd en geld overbleef. Och, in Wester- schouwen doet dat er nu niet zo heel veel toe, maar in Noordwijk is het toch maar wat leuk als je er ook een beetje jeuïg uitziet. We kennen van die types die in een badstoel duiken in de jurk waarin ze anders de afwas doen en die zelfs hun kousen nee, geen nylon!) en bruine wandel schoenen er bij aanhouden. Nu, dat vinden we echt gebrek aan stijl. Net zoiets als een genopt kunstzijdje op de tennisbaan. Dat doet „men" toch ook niet! Hiernaast vindt U een paar plaatjes, die wellicht stimulerend kunnen werken, zodat U toch nog haast-je-rep-je aan Uw eigen garderobe begint. De mo dellen zijn gezellig en echt niet extravagant. Het traditionele strandensemble bovenaan is een katoentje, bedrukt met schelpen en zeemeerminnen. Het bestaat uit een broekje, brassiere en bo lero, en we zien niet in waarom zo'n pakje gereserveerd zou moeten blijven voor de hyper slanken. Per slot van rekening zinkt alles in het niet, wanneer we het plaatsen in de eindeloze ruimte van zee en zand. Waar mee we maar willen zeggen, dat U op het strand beslist minder volumineus lijkt dan tussen vier muren. Dat is toch logisch? Nummer twee is wat gedurf der en origineler. Het is de vlot ste dracht voor minder zonnige dagen. De trui is vervaardigd van koningsblauwe wol, de slacks zijn crèmekleurig. Van zelfsprekend is dit alleen maar iets voor de potlood- en vol- slanken, maar die zullen zich dan ook voelen als piraten, zo avontuurlijk en los van alles. En is dat niet juist de bedoeling van een vacantie? Heel charmant en practisch is de derde creatie, bestaande uit shorts, brassiere en wijde rok, eventueel nog uit te breiden met een bolero. Dit is de combinatie die bij wijze van spreken kan lezen en schrijven. Maar ja, je moet er warm, zonnig iveer voor hebben. Het materiaal is alweer katoen, soepel en kreukvrij, ideaal voor strandkleding. Wal we verder al zo nodig hebbenTwee flatteuze bad- grootste hoeveelheid kropsla het gehele jaar komt aan de markt in de maand Mei. Dit is dus wel de beste tijd om van de sla te profi teren! Nu komt het er daarbij wel op aan, zowel voor de smaak als voor de voe dingswaarde van deze groente, dat ze op de goede manier wordt klaarge maakt. Kropsla behoort fris en knap perig op tafel te komen, niet half ver flenst of drijvend in een overvloed van saus. Sla bevat vitamine B en C en veel carotecn, een stof, die in het lichaam wordt omgezet in vitamine A. Boven dien is ze rijk aan voddingszoutcn, zo als ijzer, kalk en fosfor. Om deze be schermende voedingsstoffen zoveel mo gelijk te behouden, kunnen wij de sla het beste als volgt bereiden: 1. De sla kort voor het gebruik en zo vers mogelijk kopen en vlak voor het eten klaarmaken. 2. Zo weinig mogelijk van de kroppen weggooien. De groene bladeren hebben de meeste voedingswaarde! Zijn er veel stugge en harde groene bladeren, dan kan men die desgewenst tot de volgen de dag bewaren om ze samen met stoof- sla te koken. 3. De bladeren van de stronk plukken en snel maar voorzichtig wassen, waar bij men let op luis en rupsen. Uren in water staan maakt de sla slap en wate rig en geeft bovendien verlies aan kost bare vitamines en voedingszoutcn. Daarna moeten de blaadjes gedroogd worden; sommigen gebruiken hiervoor een doek of een slamandje, maar men kan ook blad voor blad uitschudden. Uitknijpen is beslist niet aan te raden; daardoor worden de blaadjes te veel gekneusd. 4. Vervolgens in de slabak of schaal een slasausjc maken. Dit sausje kan be slaan uit olie en azijn, peper, zout, mosterd en een snufje suiker. Naar smaak kunnen door dit mengsel nog wat fijngehakte ui of bieslook, peter selie cn andere fijngesneden tuinkrui den geroerd worden. Inplaats van het olie- en azijnmcngsel kan men gekochte slasaus nemen of mayonnaise. Ook ge bruiken sommigen, om een smeuïg sausje te verkrijgen, graag een fijnge maakte gekookte aardappel met olie, azijn en mosterd als slasaus, terwijl vele fijnproevers citroensap inplaats van azi.in verkiezen. Ook yoghurt en karne melk worde» om hun fris-zure smaak wél als slasaus gebruikt. 5. Om de slabladeren fijn te maken liever geen mes gebruiken (dat komt de smaak niet ten goede), maar ze voor het aanmaken in stukken scheuren. Ook de nerven gebruike men in de sla, zij geven er iets knapperigs cn pittigs aan. 6. De sla desgewenst versieren met plakjes hardgekookt ei of fijngehakt el, met komkommer, radijs, augürkjes. Door deze zes regels te volgen, krijgt U een salade, die oog en tong zal stre len en daarbij een van de gezondste groenten heten mag! pakken, eventueel een badjas tegenwoordig geen vereiste meer, maar volgens ons toch be slist geen overbodige luxe), een sportief warm rokje, een lange pantalon en dan verder alle wollen truitjes en vesten die we maar in onze kast kunnen vin den. Want die zullen we best nodig hebben. Of denkt U soms van nietARLETTE. Sinds een week is het dan toch eindelijk lente in Parijs. Eve vond dat is haar natuurlijke reactie dat zij absoluut niets meer had om aan te trekken. Der halve toog ze naar een der grote warenhuizen en koos „Le Prin- temps". De slogan van dit huis is ,,Toute femme élégante est cliente du Printemps". iedere elegante vrouw koopt bij de Printemps. Toen ze langs de roltrappen tot op de 2e etage was gestegen zag ze daar een boot van normale afmetingen... d.w.z. geen roeiboot, maar een flink schip. Uit de kajuit kwamen zo maar de schoonste mannequins te voorschijn, in badpakken ge tooid, om ons de strandmode 1950 te demonstreren. De pakjes droe gen suggestieve namen als „Lief dessiddering", „Verlangen naar de zon", „Vamp" en„vliegende schotel. Op het dek kon men thee drinken. De mannequins draaiden enigszins stereotiep glimlachend om ons heen en wij keken wat me lancholiek naar deze fraaie wezens. Maar wc werdén bepaald bedroefd toen we de gepeperde prijzen hoor den (via een stem door een micro foon) van deze opwindende strand- creaties. Dromerig en zonder haar frarderobe verrijkt te hebben ver- ict Eve het warenhuis om zich naar de avenue de l'opéra te begeven. Daar weer een nieuw avontuur. Ge durende een week wordt hier n.l. iedere middag om 5 uur een dame bekroond die; het best. .gekapt, ge schoeid oï gékleéd is. Serge Lifar de beroemde danser presideert de jury. De étalages van de avenue tonen daarbij ter verhoging van het feest afbeeldingen van verschillen de scènes uit balletten en opera's. Het goede publiek mag raden lijsten invullen en de kans lopen een prijsje te winnen. Ma Pomme is de naam van een chanson van de beroemde Maurice Chevalier. Het is ook de titel van zijn laatste film. Ma Pomme is de klassieke bedelaarsfiguur die vele millioenen erfde waarvoor hij zich nauwelijks interesseert omdat voor al de vrijheid hem lief is. De moei lijkheid voor Chevalier was een na tuurgetrouwe uitrusting voor zijn rol te vinden. De kleermakers van de filmstudio toonden hem het beste wat zij bezaten zonder succes. Toen trok Maurice er zelf op uit. Einde lijk ontmoette hij een vagebond die bereid was zijn persoonlijke plunje tegen een behoorlijk bedrag af tc staan. Zeer verbaasd was hij echter toen Maurice hem na de transactie om een regu vroeg'. Ja, het is niet dat ik je niet vertrouw, maar ik heb een solide reputatie van centen schraper. Als ik nu mijn vrienden niet bewijzen kan dat ilc dit pak vandaag gekocht heb. zouden ze overal rondvertellen dat dit een costuum van mijzelf is, dat ik zorg vuldig thuis bewaar tot de laatste draad versleten is. Parijs, 31 Mei 1950. ève. We zijn dan wel aan het strand om van zon en water te ge nieten, maar ons huidje kan toch niet alle aanslagen verdragen. Daarom zetten we misschien hoeden op, die ons bijna helemaal overschaduwen. En die in ieder geval. flatteus zijn 1 Of vindt U. niet? Koester een wrok jegens je zelf, maar niet jegens het leven. J A, er zyn weer aspergeswel duur nog, zeker, maar toch zullen velen onder ons de zomer niet voor bij willen laten gaan, zonder van deze smakelijke groente genoten te hebben. Het is geen wonder dat er veel aspergelief hebbers zijn; het is een'aangename afwisseling, na allerlei -soorten bladgroenten, eens asperges op.tafel te. zien verschij nen. En zouden ook zij, die zich niet onder de liefhebbers rekenen ook niet een proefje nemen? Er bestaat frote kans, dat U na een paar eertjes deze groente steeds sma kelijker gaat vinden. Maar laat Uw kans niet voorbij gaan, want lang zijn ze er niet: maar een goede maand kunt U er van profiteren! Na de de eerste „asperge-weken" worden ze goedkoper (al blijven ze toch nog wel onder de fijnere groen te vallen) en nu kunnen wij ze wel eens op het menu plaatsen, "zelfs de huisvrouwen met een smalle beurs hoeven niet bang te zijn, dat ze al leen maar naar de asperges mogen kijken, want b.v. voor gestoofde as perges, een aspergeslaatje of as pergesoep kunt U genist wat min der mooie exemplaren nemen. Heeft U eens gasten of een of ander hui selijk feestje en wilt U graag as perges geven met harde eieren, ham en gewelde boter, goed, neem dan de mooiere. Onthoud bij het kopen van asper ges, de volgende dingen: hele dikke asperges zijn nog al eens houtig, aan hele dunne zit naar verhouding veel afval en zo zijn dus de middel soort het beste. Asperges met groene of paarse koppen zien er niet ogelijk uit. Zij zijn niet op tijd gestoken, zodat ze boven de grond groeiden en verkleurden. Het schoonmaken vraagt veel zorg. Het onderste deel is vaak houterig. Dat kunt U goed merken als U er een stukje afbreekt. Verder moeten asperges gesohild worden, niet te dik, dit is jammer van de groente (en de waardevolle stoffen), die U daarmee weg gooit, maar ook niet te dun of onvolledig. Het is erg on smakelijk als er nog vezels zrjn blij ven zitten want ze zijn nu eenmaal niet fijn te kauwen of door te slik ken. Begin met schillen vlak onder de kop, begin dun naar beneden toe dikker uitlopend. Snijd dan de as perges in reepjes van phn. 6 cm voor stoofasperges, om in de soep te doen iets kleiner en voor slieras- perges mogen ze zo lang blijven. Wij laten enkele recepten volgen: Gestoofde asperges. 1 kg asperges, 3 I melk. (of melk en asperge-water), 25 g bloem, wat boter of margarine, zout, nootmus kaat, desgewenst geraspte oude kaas. Dc asperges schillen, wassen in stukjes snijden van ongeveer 6 cm en in kokend water met zout gaar ■koken (plm. Va uur)Het kookvocht of een deel. ervan aanvullen met melk- tot Yi en dit binden- me.t de aangemengde bloem. De boter of de margarine toevoegen en iets noot muskaat of geraspte kaas er door mengen. De asperges er bij doen en zo nodig nog even verwarmen. Schotel van slierasperges. 1 kg asperges, 100 g ham, 4 eieren, 100 g boter of margarine, zout, peper, nootmuskaat. De asperges schillen, wassen en koken in weinig kokend water en zout (plm. Yz uur). De asperges als ze gaar zijn voorzichtig uit het wa ter scheppen en laten uitlekken, Zo min mogelijk laten afkoelen). De eieren iO minuten laten koken, de Elakken ham even opbakken, de oter of de margarine smelten. Op een verwarmde schotel dc asperges opstapelen. De gepelde en gehal veerde of in partjes gesneden eieren met iets zout bestrooid er om heen plaatsen, de plakjes gebakken ham oprollen tot hoorntjes en eveneens op de schotel leggen. Over de as perges een randje fijngehakte pe terselie leggen De gesmolten boter of margarine cr bij geven. Aspergesoep. 1 1 bouillon en aspergewater, 250 g asperges, 35 g boter of margarine 35 g bloem, melk, zout nootmus kaat, desgewenst eidooier. De asperges schillen, in stukjes snijden, opzetten met kokend wa ter en zout en gaar koken. De stukjes er met een schuimspaan voorzichtig uithalen. Het vocht aanvullen biet bouillon tot 1 1 en aan de kook brengen. De boter of de margarine in een pan smelten op een lage vlam. De bloem er droog by doen en al roerende bij kleine hoeveelheden tegelijk 't hete vocht. Steeds de massa laten door koken. De soep afmaken met melk, zout, nootmuskaat en desgewenst op het laatst een eierdooier los roeren in een kom, aanmengen met een kleine hoeveelheid soep en dan bij de ove rige soep gieten. Het meisje Lilibeth houdt van lezen. Toen ze twee was heette het vleiend „boekie samie" en nu ze vijl is verzoekt ze beleefd maar drin- gend: ,.Toe Mammie, lees nu voor!" Enfin, meestal zwicht ik voor twee smekende ogen. Per slot van reke ning heb ook ik van jongs af aan een zwak voor boeken gehad. En bij elke verhuizing met hand en tand mijn jeugdbibliotheekje verdedigd tegen de opruimwoede van mijn doortastende mama. Vandaar dat tussen LïUbeths nieuwe aanwinsten mijn eigen oude deeltjes prijken. En eigenlijk zijn die ons het allerliefste. Omdat wij elkaar vinden via de Ma- delientjes, de Gitjes Eigenwijs en de Tootjes Hazenhart, wier vreugden en verdrietjes ook mijn kindergemoed beroerd hebben. Het is voor een volwassene zo moeilijk zich te verplaatsen in de wereld van het kind. Soms lijkt het mij zelfs onmogelijk. Maar dan is er het boel. dat ik al eerder las, nu meer dan twintig jaar geleden. En, o. wonder, het wekt dezelfde sensa ties. dezelfde gedachtenassociaties en dezelfde voorstellingen als toen. Ik zie het verhaal door de ogen van het kind dat ik eens geweest ben, jaren terug. Een openbaring is dat. We zullen veel lezen samen, het meisje Lilibeth en ik. De nieuwste uilgaven, maar vooral de oude ik heb grote plannen. „Dik Trom" staat op het programma. ,Jlobinson Cru soe", Afkes tiental" en Alleen op de wereld". En nog zoveel andere boeken, teveel om op te noemen. Hel kind Lilibeth hoeft niet bang le zijn. Ik zal haar leeswoede nooit, beteugelen. En het voorleesuurtje blijft, ook als zijzelf de letters kent. Want ieder boek slaat een brug van haar naar mij. En over die brug wandel ik regelrecht jeugdland bin nen. Vrouwenpagina van Zaterdag 3 Juni 1950 68ste Jaargang No. 1956Z

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 9