Ondanks talloze moeilijkheden verrijst aan t Kennemerplein een zakencomplex Velsen-Noord Velsen Santpoort .Clowntje Riek IJSSALON MANTEN Het kostbare deposito Dinsdag 6 Juni 1950 MIDDENSTAND BOUWT IN IJMUIDEN Maar het plein is straks niet langer plein meer HET IS NIET GEMAKKELIJK voor de getroffen middenstander een persoon lijkheid die helaas in Velsen in alle denkbare soorten voorkomt om vaste voet te krijgen in het moeras van wettelijke beperkingen en bepalingen, dat de fundering van zün nieuwe zaak omgeeft en het bericht, dat acht zakenlui de stoute schoenen hebben aangetrokken om aan het Kennemerplein een massaal blok van evenzovele zaken met tien woonhuizen er boven neer te zetten, verdient meer vermelding dan die van de koele aankondiging der aanbesteding alleen. Samengekomen uit acht verschillende branches maar uit dezelfde nood de nood van woonhuiswinkels, noodwinkels, gehuurde panden of helemaal geen zaak hebben de initiatiefnemers al jaren geleden contact opgenomen en samenwerking verkregen met de adviseur voor de Rijksverkaveling cn het Velsense gemeente bestuur en nu is het dan eindelijk zover, dat aan de Noordkant van het Kennemer- plein, schuin voor de Warmenhovenstraat een modem winkelcomplex gebouwd zal worden naar een plan van architect N. H. J. Hoosemans uit Santpoort-, dezelfde dus, die de „Iieuvelwijk" tot een geslaagde, stedebouwkundige conceptie uitwerkte. Met deze zakelijke combinatie wordt voor Velsen in feite iets nieuws aangepakt: in Velsèn Noord is weliswaar hetzelfde ge probeerd maar daar schrompelde de sa menwerking tot twee belanghebbenden in. Als een van de moeilijkste punten in de middenstandsbouw wordt thans overal in ons herrijzende land de consequentie van de bijbehorende woningbouw gevoeld: soms bevatten de bovenliggende bouwlagen meer woningen dan voor de privé^-behoeften der zakenmensen nodig zijn, maar dit struikel blok is thans uit de weg geruimd: de acht participanten hebben deze consequentie aanvaard. Inmiddels hebben deze acht bouwers nog op het juiste moment de grote stap gezet; sindsdien is namelijk bepaald dat de ver houding tussen bedrijfsruimte en het als woonruimte in te nemen volume gelijk moet zijn aan die van voor de verwoesting, zodat alle souplesse dus feitelijk van de baan is. Het feit dat, desondanks, dit „eerste schaap" over de dam van de particuliere winkelbouw navolging verdient, wordt door deze nieuwe moeilijkheden voor de herbouwplichtigen niet veranderd, temeer daar er door bewezen kan worden dat Vel sen ongetwijfeld een middenstand van for maat kan voortbrengen. In de klem Het bezwaar, dat door de mensen uit. de praktijk van de zakenwéreld wel erg hevig wordt gevoeld, is de nauwe koker, waarin een nieuw middenstandsbedrijf wordt gedwongen. Vroeger groeide een zaak spontaan, nu kan de winkelier, als zijn zaak eenmaal weer overeind staat, geen kant meer uit, tenzij hij in de diepte kan uit bouwen, maar de étalageruimte bijvoor beeld is onmogelijk te vergroten of er moet een belendend pand worden bijgekocht. Hier volgt de stelling van de zakenman dan ook logischerwijs op: „Laat mij eerst een zaak bouwen, dan zet ik er later wel eens een huis op, want dat huis wordt me wel. wat erg duur.Daar staat tegen over dat het nieuwe Volsen zich geen rom melig silhouet van zijn zakenwijken meer kan veroorloven: de architectonische schoonheid van het stadsbeeld staat of valt met de eenheid in de lijnen .van de hoofd straten. Financiële moeilijkheden De geldelijke problemen, die hun oor sprong dus voor een deel vinden in de twee bouwlagen boven de nieuwe panden, wor den nog vergroot, door de omstandigheid dat het blok al is aanbesteed zonder dat de acht betrokken middenstanders weten waar zij met de financiële regeling aan toe zijn; het risico is dus wel enigszins be klemmend. Maar aangezien er 214 jaar ge praat is en er nu tenslotte gebouwd kan worden, hebben de deelnemers „doorge zet". Ter illustratie van dit risico kan bij voorbeeld blijken, dat er gebouwd moet worden op gemeentegrond, waar dus geen hypotheek op gesloten kan worden met alle financiële narigheid van dien. „Den Haag wacht wel wat erg lang met deze overdrachtskwesties" menen vele middenstanders dan ook met enige ongerustheid en zij hebben dan ook hun hoop in dit opzicht gesteld op de gemeente Velsen, die wellicht met een overbruggingscrediet dit financiële luchtledig zou kunnen helpen vullen. Aan de Noordkant van het Kennemerplein wordt dus het complex gebouwd. Zodra over een paar weken de bestrating daar is weggenomen, de riolering is omgelegd (de bomen zijn al verdwenen) kan er ge bouwd worden. Hoe het wordt Aan de rechtgetrokken Kennemerlaan, want de rooilijn van de huizen zal recht gaan lopen van het begin tot het einde der Kennemerlaan: het plein vervalt en daarmee vervallen ook de noodwinkels op het nog bestaande middenveld. Tussen ADVERTENTIE UW ZOMERKLEDING wordt weer als nieuw Desgewenst m een dag gereed (behalve Vrij dags en Zaterdags). OLD CLOTHES NEW Chemische reiniging KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Houtmanstraat en Van Poptaplantsoen, schuin voor de Warmenhovenstraat en met de afsluitende Westgevel tot de plaats waar nu de noodwinkels nog staan, verrijst hier over een lengte van 57 meter een winkelblok, de hoek tegenover het schoe nenmagazijn in de voormalige G.E.B.- showroom blijft gereserveerd voor een nieuwe bioscoop en de andere hoek wordt afgesloten door een smaakvolle portiek, waar de étalages iets terugwijken van het nieuwe trottoir. Een project, waarmee een deel van de Vel sense middenstand een formidabele zet naar een succesvolle toekomst heeft gedaan. Zomerzegels brengen hulp in nood Van 12 tot 18 Juni zullen in het post kantoor aan de Houtmanstraat de da mes van de U.V.V. het publiek de be kende zomerzegels ten verkoop bieden. Tweemaal per jaar geven de Posterijen deze zegels uit. Een kleine toeslag boven de frankeerwaarde, die voor de koper meestal nauwelijks enige bezwaren ople vert, brengt geld in het laatje van instel lingen van maatschappelijk nut. De centrale vereniging tot bestrijding van tuberculose ontvangt een deel. De rheumatiek-bestrijding, het asthma-fonds, het Irene-fonds (culturele zorg voor pa tiënten in ziekenhuizen en sanatoria), het nationaal fonds voor bizondere noden krijgen alle hun deel. Het vorige jaar was de netto-opbrengst 167.000. Ogenschijnlijk een heel bedrag, maar slechts een klein deel van de nood kan hiermede worden gelenigd. Het is daarom te hopen dat in de ko mende week Velsen zijn aandeel, gedre ven door gemeenschapszin, met vreugde zal opbrengen. MARKTBERICHTEN 5 Juni 1950 Besommingen IJM 57 Medan 15.970; IJM 99 Batavia 12.980. IJM 53 1175; KW 107 1538; KW 39 2248; KW 48 3064; KW 65 2321; KW 147 2408; KW 9 1561; KW 162 1930; KW 155 1772; KW 37 2820; KW 159 4412; KW 2816: IJM 23 1134; IJM 230 961; IJM 228 991; IJM 52 530; IJM 316 1653; KW 27 973; KW 77 1312; KW 210 1195; KW 53 1345. Prijzen Heilbot 1,56—1,12; gr. tong 2,45—2,15; gr.m. tong 2,30—2; kl.m. tong 2.101,85; kl. tong I 1,20—1,02; kl. tong II 0,97—0,84, tarbot I 1,200,90, per kg. Tarbot II 5452; tarbot III 44; tarbot IV 4222; tongschar 4643; gr. schol 5340; gr.m. schol 57—39; kl.m. school 6340; kl. schol I 40—29; kl. schol II 20,50—3; schar 15—10; v. haring 248; makreel 2114,50; gr. schelvis 32,5027; gr.m. schelvis 35,50 31; kl.m. schelvis 37,5025,50; kl. schelvis I 33—24.55; kl. schelvis II 26,50—20,50; wijting 228.70; gr. gul 3424; midd. gul 3124; kl. gul 20,50—17; kl. haai 19—16,50; ham 43; kl. wolf 3331,50; poontjes 10.50—8; pieterman 17; kl. koolvis zw. 24; muilen 178,50; kl. rode poon I 12,509, per 50 kg. Gr. kabeljauw 12464; gr, koolvis zw. 49—42; gr. leng 5648; gr. wolf 71—65, per 125 kg. Aanvoer 500 kisten tong en tarbot, 6 kisten heilbot, 10 kisten griet, 30 kisten tongschar en schar- tong, 750 kisten schol, 30 kisten schar, 140 kisten haring, 70 kisten makreel, 450 kisten schelvis, 400 kisten wijting, 540 kisten kabel jauw en gul, 10 kisten leng, 60 kisten wolf, 60 kisten poon, 60 kisten koolvis, 50 kisten diversen. Totaal 3166 kisten. SCHEEPVAART IJMUIDEN Maandag 5 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Sigvard van Helsingborg. Lynx van Stavangeiv Svangen van Skoghal. Saparoea van Hamburg; Dunyard van Grangemouth. IJstroom van Fowey. Deo Duce van Noordzee (machineschade). Kuan- ta van Port Said. Patria van Gothenburg. Leon de Vernon van La Goulette. Arabritt van Oxelosund. Vertrokken zijn: Andrea Brovik naar Fal mouth. Eban naar Emden. Koningin Juliana naar Rotterdam. Pinguïn n, Emden. Europa naar Embden. Nijmegen naar Bremerhaf en. Wider naar Bremerhafen. Vesta naar Rotter dam. Lapioing naar Londen, Koningsdiep n. Kopenhagen. Hagno naar Rotterdam. Lynx naar Antwerpen. Joseph Feuer naar Hamp ton Roads. Fjord naar Londen. Rijnland n. Hamburg. Munkfors naar Skoghal. Corona naar Rotterdam. Frisian Coast naar Rotter dam. Eemshorn naar Gothenburg. GESLAAGDEN AAN DE GEMEENTELIJKE VÏSSERIJSCHOOL In Den Haag slaagden onderstaande leerlin gen voor de navolgende rijksdiploma's: Schipper verre Adssery: Adr. v. d. Steen, L. C. v. d. Zwan en Ph. Glas. Stuurman Zeevisvaart 1ste gedeelte: J. Blok, K. v. d. Harst, L. Plug, C. v. d. Zwan en C. Drijver. Stuurman Zeevisvaart 2de gedeelte: C. Drijver en L. Plug. Machinist Zeevisvaart: J. Schotvanger. Motordrijver Zeevisvaart: C. Los, H. Lind, J. v. Veen, H. J. Heeremans en J. I. Glas. Motordrijver kleine handelsvaart: F. B. v. Duuren, J. J. v. d. Bos, A. v. d. Harst, H. G. Willems, J. Wolterman, C. E. J. v. Wooning en J. F. v. Gulick. Landmachinist: C, Dekker. Radio-telefonist: J. Kolk. Schipper binnenvaart geheel Nederland: A. Valkenburg. Zeeaanvaringsreglement: N. Punt. HONDEN IN TOUW De Zondag in IJmuiden gehouden compe titiewedstrijd tussen de politiehonden van de verenigingen Spaarnestad (Haarlem), benoor den Het IJ en Westerkwartier (beide uit Am sterdam) had een spannend, doch sportief verloop. No .1 werd de heer Smeenk; no. 2 de heer Van Houten van de vereniging Spaarnestad met resp. 273 en 272 punten. Hiermede is de eerste ronde van de com petitie afgelopen. De stand is thans: no. 1. Spaarnestad (Haarlem); 2. P. B. K. (IJmui den) en 3. Westerkwartier (Amsterdam). Hoogoven-voetballers zijn aan de derde ronde begonnen Het voetbaltournooi voor personeel van Hoogovens en nevenbedrijven, dat met 89 elftallen is ingezet, gaat langzamerhand naar het slot. Maandagavond werd aan de Koningsweg een begin gemaakt met de derde ronde, waarvoor nog slechts 22 elf tallen in aanmerking kwamen. Het was merkbaar, dat nu om de pun ten moest worden gevochten en de ploegen elkander weinig toegaven. De meest aantrekkelijke wedstrijd werd die tussen Mawico en Kaliumpermangaat, waarbij de laatste ploeg op het nippertje won. Óok het Wonderteam liet zich niet onbetuigd. Doelman Demmers had weinig te doen en reeds in het begin scoorde Broeksma tweemaal. Toen Ovenbouw was ingelopen was het Veneberg, die de zege voor de Wondermannen veilig stelde. De uitslagen waren: Pennenlikkers Lab. Mekog 32; InternationaleOver schot 20; MawicoKaliumpermangaat 12; OvenbouwWonderteam 13. Woensdagavond wordt voor de vierde ronde geloot. Voor Kinheim 2 kans op de O.H.C.-beker De~ wedstrijd Kinheim 2 tegen de vete- ranenploeg Haarlem.3 A, Zondag gespeeld op het Haarlem-terrein heeft een span nend verloop gehad. Beide ploegen speel den de halve eindstrijd voor de O.H.C.- bèker, de vroegere Stads-Editie-beker. Kinheim was de gelukkige door met 45 te winnen en zal dus voor de eindstrijd moeten uitkomen tegen de winnaar van R.C.H.Nieuw-Vennep. De rust ging in met 11 gelijke stand, maar vlak na de hervatting trof v. d. Wal tweemaal achtereen doel (31). Dit was Haarlem te erg en de achterstand werd omgezet in een 43 voorsprong. Ongeveer 10 minuten voor het einde scoorde Luntz voor Kinheim (44) en tenslotte was het Van As, die in het allerlaatste moment Kinheim de zege bracht (45). „WATERVLIET"-REISCLUB NAAR HOLTEN. Van de Noord-Velser buurtverenigingen is „Watervliet" de eerste, die haar zomer- tocht voor de reisclub heeft uitgestippeld. Er wordt dit keer op Dinsdag 4 Juli een autobustocht ondernomen naar Holten. Des avonds wordt een bezoek gebracht aan een Amsterdamse schouwburg. Natuurlijk is het de stand met het „echte" Hollandse boerinnetje, welke hel meest de aandacht trekt onder de Nederlandse inzendingen op de Internationale Handelstentoon stelling die op het ogenblik in de Canadese stad Toronto gehouden wordt. „Pennelikkers" van de Plaatwellerij op het voetbalveld „Ingemaakt" De tweekamp van de Personeelsvereni ging „De Plaatwellerij" tussen kantoor- en fabriekspersoneel is Maandag op het DEM- terrein te Beverwijk voortgezet met een voetbalwedstrijd. Waren de kantoormensen bij tafeltennis de onbetwist stërksten, op het groene veld moesten ze het afleggen tegen de veelal nog jónge kerels van machinebanken en vuren. Regelmatig werd door het fabriekselftal de score op gevoerd en de „pennenlikkers" slaagden er slechts in de eer te redden. De eindstand was 141, waardoor de tweekamp thans voor beide ploegen een gelijk aantal pun ten geeft. Vrijdagavond worden de wedstrijden voortgezet met een ontmoeting op het schaakbord en dan zal er wel meer span ning zijn. CONCERT VAN „ST. CAECILIA" Het programma van het openluchtconcert dat in het park „Velserbeek" vanavond wordt gegeven, door de R.K. Harmonie „St. Caecilia", directeur J. Laarveld, luidt als volgt: 1. Mars, G. Bizet, arr. L, Chomel 2. L' Arlésienne, Suite no. 2 a. Pastorale, b. Intermezzo, c. Menuet, d. Farandole. 3. Slavonie-rhapsodie, C. Friedmann, arr, M. L. Lake 4. Mars. Pauze 5. Mars. 6. „Oberon", ouverture, C. M. de Weber, arr. G. Wittmann 7. Valse Triste, Jean Sibelius, arr. Gerard Boedijn. 8. Mars. DUIVEN VLOGEN UIT ORLéANS De duiven van „De Luchtpost" hebben Zondag een zeer zware vlucht van Orléans (Frankrijk) gehad over 540 km. Onderweg hebben de vogels last gehad van de mist, zodat velen over tijd binnenkwamen. De concourstijd was hierdoor twee uur langer open. De eerste vogel kwam pas om 16 uur 01 op zijn hok en de laatste prijswinnende om 18.07. De uitslag was 1, 17 P. Rozemeijer. 2, 3, 4, 9 J. Brem'er- kamp. 5, 6, 12 en 13 Joh. Struys. 7. W. Dek kers. 8, 10, 14 G. Bierman. 11 J. Bierman. 15. J. Braam. 16. K. Korthouwer. 18. P. Arisz. 19. J. Handgraaf. 20. P. Koning. De vogels werden om 6 uur gelóst. Voor de kinderen „Ik hoor al iemand komen," zei Bunkie. Er klonk gerinkel van een sleutel, die werd omgedraaid. En toen werd de deur geopend. Het licht van binnen viel op Ricks en Bunkies gezichten en daardoor konden ze eerst niet-goed zien. Maar weldra onderscheidden ze een vriendelijke Kabouter. „Goedenavond", zei de Kabouter. „Hebben jullie aan m'n raam geklopt?" „Ja," zei Rick. „Weet u, we zijn in de mist verdwaald, toen zagen we uw licht en zijn er opaf gegaan.„Het is overal zo erg donker in het bos!" „Wel, wel," zei de Kabouter. Kom maar gauw binnen!" Hij hield de deur nog verder open, zodat ze konden binnentreden. En toen sloot hij zijn deurtje weer achter hen. „Ziezo," zei de Kabouter. „Ga maar gauw zitten en rust wat uit, dan ga ik een pot verse thee zetten!" SCHEEPVAART Aalsum, 4 v. Suez n. Aden. Alchiba, 4 te Babia. Alcyone, 5 te R'dam v. Buenos Aires. Almdijk, pass. 3 Key west. Alrr.kerk, 5 te Aden Alnati, pass. 4 Ouesant. Alphacca, 3 v. New York n. Trinidad. Alpherat, 3 v. R'dam n. New York. Alwaki, 4 v. Nicochea. Amstelkerk. 3 v. Lobito n. Amboin. Atlas, 3 v. R'dam n. Haifa. Aagtekerk, pass. 4 Perim. Alcor, 4 pass. Vitoria. Amarapoora, 3 in Golf Aden. Amstelpark, 4 v, Port Said, Alcinous, 3 v. A'dam n. Indonesië. Ardea, 4 v. Ciudad Trujillo ri. Antw. Aagtedjjk, 4 170 m. Z, Bermuda. Aalsdijk, 3 280 m. Z. Kp. Race. Agamemnon, 3 v. Laguaira n. Puerto Cabello. Akkrumdijk, 4 te Breinen v. R'dam. Alamak, 3 v. Londen n. R'dam. Alcor. 3 175 m. ZO. Babia. Aldabi, 4 400 m. Z. Las Palmas. Aldegonda (t), 3 v. Singapore n. Bangkok. Aldabaran, 3 te Brunsbuttel. Alderamin, 4 nog te Chittagong. Aletta (t), 3 v. Pladju n. Penang. Algenib, 5 verw. Cabedelo. Amsteldiep, 4 60 m. N.ëO. Terschellingerbank. Amstelstad, 4 210 m. NW. Hebriden. Ariadne, 4 pass. Owers lichtschip. Armilla (t), 4 te Pladju v. Soerabaja. Abbekerk, 5 rede Adelaide. Bali, 4 te Port Arthur v. Galveston. Borneo, pass. 3 Dondrahead n. Aden. Boschfontein, 4 v. Port Soedan n. Aden. Breda, 3 v. Manta n. Balbao. Blitar, 3 12.15 te R'dam v, Djakarta. Boskoop, 4 v. A'dam n. Puerto Limon. Bonaire, 5 v. Dover n. Madeira. Bengkalis, 4 te Port Said. Baarn, 3 780 m. NO. Sombrero. Breda, 5 verw. Balboa v. Manta. Caltex Leiden (t), pass. 4 Ouessant. CalteX the Hague (t), pass. 3 Malta. Cheshire, 13 verw. R'dam. Congostroom, 5 te Le Havre v. Freetown. Cuanza, 5 te IJmuiden. Caltex Pernix (t), 5 verw. Port Said. Celebes, 5' verw. Palembang. Cleodora (t), 3 te Pladju v. Miri. Cottica, 4 430 m. ZW. San Miguel. Cronenburg, 3 te Swansea v. R'dam. Duivendijk, 4 te Cristobal. Dorsetshire, 1 te Colombo. Drente, 4 v. Manilla. Delfshaven, 4 v. Montevideo n. St. Vincent. Domburg, 5 te Diëppe. Esso Den Haag (t), pass. 4 Sombrero. Kernland, pass. 4 Fernando Noronha. Empire Brent, 4 te Djakarta. Ena (t), 3 v. Cochin n. Miri. Erinna (t), 4 verw. te Miri v. Singapore. Edam, 6 verw. Antwerpen. Enggano. 5 pass. Kp. St. Vincent. Felipes (t), 3 v. Haiphong n. Pladju. Ganymedes, 4 te R'dam v. Cuba. Goya (tr.), verw. te Djakarta, daarna n. A'dam. General J. H. McRae (tr.), 4 420 m. Z. Ceylon. Groote Beer, 4 500 m. ZO, Guardafui. Gordias, 4 te Cartagena v. Oran. Grootekerk, 4 te Antwerpen. Gemma (t), 4 v. Heysham n. Falmouth. I-Iecuba, 4 v. Barbados n. Trinidad. Hersilia, 3 te Trinidad v. Curagao. Hellenic, 4 golf v. Aden. Hestia, 4 v. Maracaibo n. Barranquilla. Hector, 3 v. Istanboel n. Izmir. Heemskerk, 3 te Kaapstad. Helder, 4 te en v. Barranquilla n. Cristobal. Helder, 5 te Cristobal verw. v. Barranquilla. Helicon, 5 verw. Ciudad Trujillo. Ilos, 2 v. R'dam n. Gibraltar. Iris, 3 te Cadiz v. Gibraltar. Ittersum, 14 verw. A'dam. Jaarstroom, pass. 3 Lissabon n. Dakar. Java, 3 v. Belawan n. Port Said! Japara L., 3 24 u. v. Aden. Jagersfontein, 3 te Barcelona. Japara. KPM„ 3 v. Makassar n. Luwulï. Jobshaven, 4 verw. Tabou v. R'dam. Kedoe, 3 v. Djakarta n. Makassar. Kota Baroe, 5 te Sydney v. Melbourne. Kota Agoeng, 2 te Rangoon v. Soerabaja. Karsik, 3 v. Makassar n. Menado. Kota Inten, 3 anker Semarang n. Djakarta. Laertes, 4 v. Singapore. Larenberg, pass. 4 Noord v. Minorca. Laurenskerk, 5 verw. Antwerpen. Leerdam, 3 v. Antwerpen. Lemsterkerk, 4 v. Muscat n. Aden. Leuvekerk, 4 te Koweit. Lindekerk, 5 te Port Said. Loppersum, pass. 3 Ouessant, Lieve Vrouwkerk, 5 te Koeweit. Loosdrecht, 5 te Tanger. Lutterkerk, 5 te Genua. Laagkerk, 5 verw. Bahrein. Langkoeas, 4 rede Galveston. Leersum, 3 360 m. ZW. Kp. St. Vincent. Lucita (t), 5 te Hamble. Maasland, pass. 4 Casquets n. Antw. Meerkerk, 3 v. Colombo. Mentor, pass. 5 Ouessant n. Lissabon. Milo, 5 verw. Semarang v. Soerabaja. Mxrza, (t), 4 v. Soerabaja n. Balikoapan. Muiderkerk, 4 te Hamburg v. A'dam. Mijdrecht (t). 4 420 m. W. Scilly. Maas, 5 te Maracaibo v. Aruba. Nieuw Amsterdam, 4 325 m. ZO. Kp. Race. Noordam, 4 135 m. O. Nantucket. Notos, 2 te New York v. Cape Haitien. Oranje, 3 v. Djakarta n. Singapore. Orion, 4 v. Piraeus n. Thessaloniki. Parkhaven, 4 pass. St. Vincent. Prins Willem y. Oranje. 3 te R'dam v. Montreal Papendrecht (t), 4 720 m. O.NO. Kp. Race Wemir.fasvrflduut' np voer van de loggers voor markt, veroorzaakte stiiZn grote Noordschol note«4 ruim 50 en de kustschni De kleine schol II noteer, ?01' afslag .15, maar lieD tijden j markt terug tot 9.5ö' 18 noteren .kabeljauw va?, lo Innonn cfnwrlo- U Q De tongen stöSdm"'^^B|e I tl dan Zaterdag, doch konS f kg nog haten; tong II kilogram. p °pHij Opbrengst. De somde Maandag i5970 .51) t,. (IJM 99) 12980. De w2iZ»8'tWr eerden van f 2000 tot 28M. I® 'ai- werd de KW 58 met roim taft, Voor Woensdag. Voor oi markt heelt zich gemeld de R=, 1600 kisten. Schipper Blokh'S vis opgegeven. Verder zou no, 1 k"»' Norma-Maria. Behoudens onvol,!?11 andermgen komt de „Zwarte v2 Wtf'- Donderdagmarkt. v°or Zweedse makreel. De Zwpp,l0 welke heden werd verkocht brarht®1 deld 6 per 30 kilo op. tDrachtg „Java" naar Rotterdam tl t KW 159 ging Maandag naar Rottilat??" motorrevisie. uarnvoor Om haring. Weer mo» - de Karei Doorman (KV) 227) ofn?' en de VA 50 SA, die heide NoorselÜ hebben aangevoerd. ADVERTENTIE BRIEHÜIZERKERKWEG 70 TELi oerabaja n. Makassar Essequiborivier bij Kaokii. Polydorus, 3 v. Soerabaja i Poseidon, 3 anker r land. Prins Alexander, 4 350 m. W, Scillv Prins Frederik Hendrik, 4 250 m W vu. Prins Willem IU, pass. 4 Cornwall ffi Toronto, Prins Willem IV, 4 v. Toledo n. Chicaeo Prins Willem V, 4 te Toledo n. Sarnia Radja, pass. Kp. San Roguea. Riouw, 4 te Port Said. Ruys, 4 v. Mombassa n. Mauritius. Ridderkerk, 3 te Durban v. Beira. Roepat. 4 te A'dam v. Londen. Rempang, 3 rede Petta. Rejfnïersz, 3 v. Djakarta n. Soerabaja Roepat, 3 v. Londen n. A'dam, Rufina (t), 3 v. Kingston n. Curacao Rijn, pass. 5 Brunsbuttel n. Zaandilk' Schiedijk, S te New York v. Djakarta Singkep, 3 v. Penang n. Soerabaja. Sloterdijk, 4 te Penang. Stad Arnhem, 4 te Oran v. VJaardineen Stad Haarlem, 3 v. Narvik n. Emden Stentor, 3 v. Lipari n. Messina. 3 V' Dar 65 Salaam»'LoiM Sarangan, 4 3,30 u. v. Port Said. Surriento, 4 250 m. N.NW. Perim. Soestdijk, 44 te Belawan. Salatiga, 5 verw. Karachi v, L„.„„ Salawati, 4 170 m. ZO. Kp. Sable. Samarinda, 3 nog te Calcutta. Saparoea, 5 verw. IJmuiden v„ Hambur» Saroeha (t), 3 verw. Pladju. Sarpedon, .3 te New York v. Puerto Plain Schie, 3 220 m, N.NO. Martinique. Siaoe, 3 v. Benkulen n. Padang. Slamat, 3 te Penang v. Muntok. Sommelsdijk, 4 v. R'dam n. Antwerneiv StUbanC Pendopo (t)' 4 te Sungeigeroiig'V.'üi Stanvac^ Tlang Akar (t), 3 v. i Sommelsdijk, 5 te Antwerpen v. R'daro, Streefkerk, 5 verw. Madras. Tabinta, pass. 4 Ouessant. Talisse,4 v. Koweit n. Abadan. Tarakan. 4 v. Djakarta n. Pladju, Tosari, 3 v. R'dam n. Djakarta. Titus, 4 te Palermo v. Tunis. Theseus, 3 te Rijeka v. Triest. Tankhaven III '(t), 3 v. Tj. Uban n, Sungoto rong. Tamo, 4 te Antwerpen v. R'dam. Tjimenteng, 2 v. Kobe n. Yokohama, Veendam, pass. 4 Start Point, Vulcanus, 4 v. Gibraltar n. Savona. Van Ostade, 3 720 m. NO. Sombrero. Van Riebeeck, 4 te Sorong v. Makassar. Van 't Hoff, 5 verw. te Dublin v. Cuba, Volendam, 4 950 m. W. Scilly. Willemstad, 3 v. Madeira n. Plymouth. Waterland, 4 te Recife. Willem Ruys, 3 te Djakarta v. R'dam, Waterman (tr.), 5 dwars Algiers. Westerdam, 5 12 u. te R'dam v. New York, Wailcelo, 4 te Djakarta v. Flores. Westerdam, 5 7 u. verw H. v. Holland. Westland, 4 120 m. ZW. Ouessant. Weltevreden, 3 16 u. v. R'dam n. Antwerpen, IJsel, 5 te Houston v. Haiti. Zeeland, L., 3 7 u. v. Aden. Zuiderkruis. 4 te Port Said. Zeeland ssm., 5 v. Blyth n. Londen. Zwijndrecht, 5 v. Savana n. Sfax. KLEINE YAABJ Bernina, 3 te Parijs. Birmingham, 3 v. Harlingen n. Goole, Blue Boy, 4 v. Boston n. Maassluis. Constant, 3 v. Grimsby n. Diëppe. Caland, 5 v. R'dam n. Londen. De Ruyter, 3 te Dublin. Echo, 5 te Belfast. Express, 3 v„ Parijs n. Antwerpen, Frejo, 4 v. Lorient n, Antwernen, Haskerland, 3 v. Harlingen n. Leith. Houtman, 4 v. Koge te Waskot, SLEEPVAARÏ Blankenbrug m. zuiger 3 v. R'dam te Den Helde Poolzee, met baggermolen en bak 3 v. Istanbwl n. Songuldak. Agenda voor Velsen DINSDAG 6 JUNI Thalia, 8 uur: „De dood speelt mee", Rex, 8 uur: „Straat der verleiding", Evengelisatietent, IJMuiden-Oost, 8 uur n.m.: ds. A. D. Meeter: „De nieuwe h'"" en de nieuwe aarde". WOENSDAG 7 JUNI Raadhuis, 2—3 uur: Spreekuur Wethouder van Onderwijs. Thalia, 8 uur: „De dood speelt mee". Rex, 8 uur: „Straat der verleiding", Evangelisatietent IJmuiden-Oost, 3 lOT n.m.: Kindersamenkomst; 8 uur n.m.: ds, T. H. Grolle: „De wederkomst en Israel FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 6) Ik betaal je zes pond per week en als de zaken gaan, zoals ik ver wacht, dan zal ik binnen een maand wel in staat zijn om je acht pond te betalen. Je bent, geloof ik, ongeveer 36 jaar oud. Je moet een beetje gediild hebben. Zelfs al zou je er een jaar op moeten wachten, dan zou dat nog niet te lang zijn, om je voor de rest van je leven een rijk man te kunnen noemen. U, dr. Hisedale, bent een man der wetenschap. Hoeveel uw inko men bedraagt, weet ik niet, maar uw laboratorium in Notting Hill is beroemd en men mag aannemen, dat iemand een der gelijk appartement als dit niet bewoont zonder over de nodige middelen te be schikken". „Ik zie niet in, wat dat voor verschil maakt", protesteerde Hisedale. „Ik moet in een prettige omgeving leven, omdat ik dat altijd zo gewend geweest'ben, maar ik heb voortdurend geld nodig voor mijn experimenten". „Laten we het dan zó stellen", ging Ryde voort, „dat u er niet dringend om verlegen zit. Terwille van het veilig stel len van onze kleine onderneming kunt u het zich toch zeer goed veroorloven om twaalf maanden te wachten. U, Baron de Brest, behoort natuurlijk helemaal tot een andere categorie. U waart altijd al een welgesteld man en het wachten zal u niet te moeilijk vallen". „Daarin vergist u zich deerlijk, meneer Ryde", .sprak de Baron met nadruk. „Het is juist de welgestelde, die geld het meest nodig heeft. Ik moet zorgen, dat mijn bank steeds over voldoende liquide mid delen beschikt. Er worden mij iedere dag voordelige transacties aangeboden, maar het zijn transacties, waar geld voor no dig is". „Desalniettemin", hernam Thomas Ryde, „kunt u zich veroorloven te wachten. Wat u betreft, meneer Hartley Wright, ik weet niets van uw financiële positie, maar ik weet, dat u verschillende goede agenturen hebt en ik stel me voor, dat. u over een zeer redelijk inkomen beschikt. Wees daar nog een paar maanden tevreden mee. Ge looft u mij, het is de moeite waard. Zelfs als dat ongelukkige voorval met Rentoul en die nachtwaker niet plaats gegrepen had, zou het van ons nog zeer onverstan dig zijn geweest, om de zaak te willen forceren. Zodra het uitlekt, dat de Booth- royd-formule een onderdeel van de buit is, die bij die inbraak verloren ging en dat zal uitlekken voor er enkele weken voorbij zullen zijn is er niet één van de grote wereldfirma's, die niet zal trachten met ons in contact te komen". Er volgde een benepen en gemelijke stilte. Thomas Ryde bevond zich in de on prettige positie van iemand, die er in ge slaagd is zijn metgezellen tegen hun wil te overtuigen. „En hoe veronderstelt u", vroeg Hise dale na enige tijd, „dat het bekend zal worden, dat de Boothroyd-formule gesto len is? De firma zelf zal er wel voor op passen het feit te adverteren. Tot op he den is er in de bladen nog met geen woord van gerept". Thomas Ryde glimlachte. „Ik zal u vertellen, hoe het bekend zal worden", zei hij. „Het zal bekend worden, omdat Boothroyd niet in staat zal zijn haar productie zonder de formule op gang 'te houden. De markt zal overstroomd wor den met minderwaardig materiaal. Het zal heus niet lang duren voor de zakenwereld er achter is, wat daarvan de oorzaak is, te meer waar ik al hun afval verhandel en in feite de enige agent in Londen ben voor hun afgekeurde goed. Het zal naar mijn mening voor de schrandere inkopers gauw genoeg duidelijk zijn, waar de schoen wringt". „Ze hebben daar een zeer goede chemi cus", zei dr. Hisedale nadenkend, „een zwager van Rentoul, als ik me niet vergis". „Ze hebben er inderdaad een heel knap pe medewerker", gaf Ryde toe, „maar wilt u zich eens even weer in het geheu gen roepen, wat ik u verteld heb, toen ik u voorstelde deze onderneming op touw te zetten. De oude Boothroyd die, toen hij stierf Lord Dutley geworden was was een van de meest bekrompen en kop pigste mensen, die er ooit geleefd hebben. Hij vertrouwde niemand behalve Rentoul. Matthew Parkinson b.v., de huidige direc teur van Boothroyd, weet niets meer van de verhoudingen, de gebruikte chemicaliën of van de fijnere knepen van de fabricatie dan ik. Iedere afdeling werkt afzonderlijk en het was de formule en alleen de for mule, die ze aan elkaar koppelde. Dien tengevolge zullen zij nu gedwongen wor den tot een periode van experimenten, die hun milüoenen zal kosten en in welke mate zij daarmee ook succes zullen berei ken, zij zullen er toch nooit in slagen de Boothroyd-kunstzijde van vroeger op de markt te brengen, totdat zij weer in het bezit van de formule zijn". Op deze tirade volgde een trommelvuur van losse opmerkingen; plotselinge uitroe pen verbraken een onaangename stilte. De Brest liep naar een buffet en kwam terug met een sigaar in zijn mond. „Ik voel niets voor dat wachten", ver klaarde hij, „evenmin als jullie allemaal, maar toch geloof ik, dat er voor hetgeen meneer Ryde te berde gebracht heeft, veel te zeggen, is. Bovendien is er dan nog al tijd de effectenmarkt", voegde hij er aan toe. „Ik geloof, dat daar ook nog wel wat te verdienen is. Wij konden wel eens een „pool" formeren, om met die aandelen in de wind te gaan". „Best mogelijk dat Ryde weet, waar hij over praat", gaf Wright somber toe, „maar er is eén punt, waar hij niet over gespro ken heeft en wat mij toch nog tamelijk belangrijk toeschijnt. Je wilt ons drie of zelfs zes maanden laten wachten, is het niet, Ryde? Wie moet gedurende die tijd de formule bewaren?" „Ah", mompelde de heer Ryde, „ik dacht wel, dat we daar op zouden komen". „Reken maar", was het ietwat barse antwoord. „Jij vertrouwt mij niet en ik vertrouw jou niet. Ik wil weten, wat je met die formule gaat uitvoeren, voor ik deze stad verlaat". „Het pakje is gedurende de laatste tien dagen bij mij volkomen veilig geweest", merkte Thomas Ryde op. „Ja, dat kan wel, maar je verbeeldt je toch niet, dat we zoveel vertrouwen in je hadden, wel?", snauwde de ander. „Je moet ons dan toch wel voor een stelletje sufferds gehouden hebben. Het heeft ons vijf pond per week gekost om je te laten volgen, maar we hebben het gedaan de Baron, Kisdale en ik samen. Sedert de dag, dat wij in Londen aankwamen, heb- wen we je voortdurend een detective op je hielen gestuurd. Nu weet je het. Wij voelen er niets voor om jou meer te ver trouwen, dan jij het ons doet. En wat to je van plan?" „Er is een ouderwetse manier', steloe Ryde rustig voor, terwijl zijn hand in as buurt van zijn zak scheen, rond te dwa len", om zo iets op te lossen. De formule is op het ogenblik in mijn bezit. Zoudt U er om willen vechten?" Er volgde een gespannen en i dige stilte. De stoel van Thomas RydeW8, enigszins van de tafel teruggeschoven ei vanachter zijn goudomrande brillegiaz u schitterden zijn ogen als diamanten. Misschien was geen van die nen, die daar tegenover en naast he® ten, een volkomen lafaard, maar er er ook niet één, wien op dat moment verschrikkelijke herinnering door hoofd vloog; wie zich geen konie: over de rug voelde lopen bij de go aan die stille onbewogen gestalte,1d:ie binnen de tijdsruimte van een pa®. ten met lalle en handige hrutahtei een instrument van de dood had „Onzinnig gepraat", gromde Hartley Wl We behoeven toch niet teJwisten'',^ de Brest in. „Er is genoeg voor o maal". „Zo denk ik er ook over' Ryde met zijn effen c"""' in. „U zegt, dat u mij viel Thomas (Wordt »en»M'

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6