c 3 Gekleurde propaganda BATAVU8 „Symbool van de eeuwigdurende strijd van Nederland tegen het water" Radio geeft Donderdag Verliezen in Indonesië Streekplannen krijgen een wettelijke grondslag ™sfer'DviSÉ Een derde der Nederlandse gezinnen gaaf voor de zwemsporf verloren PANDA EN DE MEESTER - EDELMAN Woensdag 7 Juni 1950 IN DE WERELDPOLITIEK Met een weldadig aandoende openhar tigheid heeft de leiding van de Ameri kaanse radiodienst in West-Duitsland „Voice of America" een aantal luisteraars in de gelegenheid gesteld oritiek te oefenen op de inhoud van de propagandistische uitzendingen, die deze dienst verzorgt en met dezelfde weldadige openhartigheid hebben de Amerikaanse persburèaux in Duitsland deze critiek 'aan de openbaar heid prijsgegeven. De Duitsers, die hun mening: over de Amerikaanse uitzendingen niet onder stoelen of banken staken en soms lang niet mals uit de hoek kwamen, hadden vooral bezwaar tegen het feit dat ook de Amerikaanse propaganda het blijk baar niet nauw met de waarheid neemt wanneer zij beweringen van communisti sche zijde wil ontzenuwen en zij drongen er op aan dat de Amerikaanse radio zich zou bepalen tot feiten en niets dan fei ten" die te controleren zouden zijn op hun betrouwbaarheid, inplaats van vage en zichzelf tegensprekende enormiteiten te verkondigen. Het is natuurlijk koren op de molen van I de Sovjet-Russische propaganda in Duits- land, wanneer Amerikaanse beweringen kunnen worden weerlegd met verwijzing naar feiten die door de Duitsers zelf kun nen worden geconstateerd, doch de laak baarheid van zulke onjuiste en overdreven berichtgeving wordt voor een groot deel goedgemaakt door de volkomen vrijmoe dige wijze waarop de Amerikaanse propa ganda geheel Duitsland en geheel de we reld de gelegenheid geeft om van deze fouten kennis te nemen. Een experiment als dat van Frankfort, waar Duitsers ge vraagd werd om hun critiek te laten horen, heeft daarom reeds als geste een enorme propagandistische kracht en vooral de Duitse mentaliteit zal Voor dergelijke ver rassende evenementen wel zeer gevoelig zijn. Het is overigens voor een bezettende mogendheid, die volgens democratische beginselen geregeerd wordt en deze begin selen wenst uit te dragen in de door haar geleide bevolking van het bezette gebied, een hachelijke onderneming zich te bedie nen van moderne propagandamiddelen als radio en pers zonder daarbij te verval len in de fouten van de tegenstanders. Propaganda is in wezen subjectief en ge doogt geen volkomen eerlijkheid, zolang de praktijk der propagandisten zelf niet in alle opzichten onaanvechtbaar is. Volko men éerlijkheid, zoals de Duitsers die van „Voice of America" eisen, geeft onherroe pelijk stof aan de tegenstander. Want, of schoon de Verenigde Staten bij het in praktijk brengen van de democratische beginselen een heel eind op de goede weg gevorderd zijn, kleven ook aan de Ame rikaanse opvattingen en praktijken op het terrein der democratische maatschappe lijke orde fouten, die de kansen om de tegenstander aan de kaak te stellen, ver minderen. Dit is in het systeem der Duitse heropvoeding funest, funester wellicht dan een zekere matiging in de propaganda, waarvan bijvoorbeeld de Engelsen en Fran sen in hun respectievelijke bezettingszones blijk geven. De Amerikanen zijn er in het begin van de bezetting toe overgegaan om in de Duitse bezettingszöne demonstratief kleur lingen als bezettingsmanschappen te plaatsen, niet in afzonderlijke legereen heden doch als leden van „blanke" mili taire onderdelen. Trouwens, de Duitsers 'hebben gedurende de laatste episode van de oorlog, toen de geallieerde legerspitsen in duizelingwekkende vaart Duitsland bin nentrokken, die kleuringen aan het werk gezien tezamen met hun blanke kamera den. Het waren vooral de negers die de aënvoer voor het oprukkende legér ver zorgden in hun befaamde „Red Ball"-route, de gigantische transporttrein van zware vrachtauto's, die onafgebroken de verbin ding onderhield tussen de havens aan de Franse en Belgische kust en de vooruit gedrongen legertroepen. De Amerikanen meenden de Duitsers ervan te overtuigen dat hun rassenonder scheid zich in ieder geval niet tot in het leger uitstrekte en dat de veelgewraakte negerhaat in het geheel niet onder de ge wone Amerikanen bestond, die immers het gros uitmaakten van het leger en zich in hun dagelijkse bezigheden niet te hoog achtten om met negers samen te werken. Deze propaganda is schielijk achterhaald door de toepassing van een ander, wel in de Verenigde Staten toegepast democra tisch principe, dat der persvrijheid. De vrij heid van berichtgeving zorgde er namelijk voor, dat iedere West-Duitser in de Ame rikaanse kranten kon lezen hoe de neger in de Verenigde Staten nog steeds een ver schoppeling is en hoe de gekleurde be volking van sommige Zuidelijke Ameri kaanse Staten nog steeds niet bevrijd is van de regelrechte discriminatie, die vaak op terreur en onderdrukking lijkt. Deze wantoestand spreekt natuurlijk zeer sterk tot de West-Duitser en nog sterker tot de Oost-Duitser, die de verhalen over de rassendiscriminatie' in de Verenigde Staten nog gekleurder dan zij oorspronke lijk al zijn krijgt voorgezet met een spot tend Russisch commentaar. De Russen vinden deze rassenvooroordelen met de Uitspattingen waartoe zij aanleiding geven een symbool voor de Amerikaanse demo cratie in het algemeen, die volgens hen slechts uit woorden -bestaat. Wat kan de Amerikaanse propaganda in Duitsland doen, wanneer de Amerikaanse kranten met grote koppen een beslissing van het Amerikaanse hoge gerechtshof publiceren, die behelst dat negers kunnen worden ge weerd als huurders van woningen in New York? New York behoort niet tot het negerhatende Zuiden. De Duitsers denken het hunne van wat de „Voice of America" ook zegt over dit pijnlijke onderwerp. Het is ongetwijfeld waar dat in de Ver enigde Staten dit gebrek aan democrati sche normalisering eveneens als pijnlijk gevoeld wordt door een meerderheid der bevolking, een groeiende meerderheid zelfs. Doch de Amerikaan is snel geneigd ach en wee te roepen wanneer de film of de pers hem de schrijnende onrechtvaardigheden der negervervolging schildert, zonder ech ter ook maar iets te doen om deze „traditie" te veranderen. Thans is een neger op een lumineus idee gekomen. Hij heeft, als filmacteur, meege werkt aan tientallen' „veredelende" films over het rassenvraagstuk en hij heeft ge zien hoe weinig het in de practijk hielp. Nu redeneert hij: Wanneer wij de Ameri kanen voor goed van hun rassendiscrimi natie willen verlossen moeten wij films maken die aantonen, hoe dit dwaze rassen vooroordeel de Amerikaanse belasting betalers jaarlijks zes milliard dollar kost door het dubbele systeem van onderwijs, vervoer, huisvesting, gezondheidsdiensten enzovoort. Dit speculeren op de beurs van de Amerikaan zal meer succes hebben dan het speculeren op zijn hart, welke laatste ADVERTENTIE methode tot nu toe gevolgd is. De zake lijke Amerikaan zal ongetwijfeld ontvanke lijk zijn voor het nutteloze van deze geld verspilling en inzien welk een schade hij zichzelf toebrengt door de huidskleur als een norm voor goed of slecht te aanvaar den. Hollywood zal er ongetwijfeld voor te vinden zijn, die idee in de practijk te brengen en de Amerikaanse federale re gering zal zeker met groot genoegen aan een dergelijke voorlichting medewerken, want de -negerdiscriminatie bezorgt ook haar vaak geweldige moeilijkheden, omdat zij een kunstmatige tegenstelling schept in delen van de eenheid der Verenigde Staten, een tegenstelling die op politiek terrein door de partijgelederen heenspeelt en daar door het beleid hindert. J. L. ADVERTENTIE RUW I ÉL E N trotseren de tijd door degelijkheid "Vandaag is het feest in Spaarndam. De reden is, dat vanmiddag een monument, voorstellende een jongensfiguur, dat een zinnebeeld is van de strijd van het Neder landse volk tegen het water, onthuld zal worden. Het wordt aan de jeugd van Neder land opgedragen en Prinses Margrie't was uitgenodigd deel uit te maken van de deputatie van vier Nederlandse kinderen, die het monument zullen onthullen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Koningin Juliana de plechtigheid zal bijwonen. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.25 Hoogmis. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken, 11.45 Orgel. 12.03 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.20 Zang en piano. 14.00 Reportage. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal kwartet en so listen. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voordracht. 17.50 Rege ringsuitzending. 18.00 Promenade-orkest en solist. 18.25 „Land en tuinbouw", causerie. 18.40 Leger des Heilskoor. 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.00 Nieuws. 19.15 Voor postzegelverzamelaars. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen, 20.45 Godsdienstige causerie. 21.00 Mannenkoor. 21.-15 „Wielen op", klankbeeld. 21.50 Tenor, contrabas en clavecimbel. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen, 7.50 Dagopening.8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Piano. ,11.30 Platen. 11.45 Tuinbouwpraatje. 12.00 Musette-orkest. 12.33, „In 't spionnetje" 12.38 Piano. 13.00 Nieuws.. 13.15 Orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Tenor en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuziek. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Reportage. 21.00 Nieuws. 21.05 Platen. 22.10 „De stenen spreken", cau serie. 22.30 Semi-klassieke muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12,00 Platen. 12.15 Piano en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Muziekgeschiede nis. 15.00 Engelse les, 15.15 Platen. 16.00 Om- roep-orkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Omroepkoor. 17.15 Voor de kinderen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang en piano. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Ver zoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. Aangezien dé ruimtè in Spaarndam be perkt is, was aan het bezoek van de Prin ses geen bekendheid gegeven. De bedoe ling was, dat de gasten om halfvier aan boord van de „Piet Hein" zouden stappen, welke in de haven van de Haarlemse Jachtclub ligt. Daarna zou de tocht naar Spaarndam worden gemaakt. Het initiatief tot plaatsing van het mo nument is* uitgegaan van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer. Zij wilde aan het verhaal van de jongeman, die een nacht zijn duim in een dijk heeft gestoken, om een over stroming te voorkomen, een blijvende symbolische betekenis geven. Aan de beeldhouwster Grada Rueb werd opgedra gen het beeld te vervaardigen, dat thans geplaatst is op de Woerdersluis te Spaarndam. Vooral in het buitenland is het verhaal van de jongeman bekend. In 1873 ver scheen in Amerika een- nieuw boek van de schrijfster van kinderverhalen, Mary Mapes Dodge. Dit boek, getiteld „Hans Brinker or the Silver Skates", gaf een kinderlijke beschrijving van het Hollandse leven, het landschap, de steden, de gebrui ken en gewoonten van die tijd. Ofschoon de schrijfster hier en daar de plank wel eens mis sloeg, hetgeen niet te verwonde ren is aangezien zij nog nooit in Neder land was geweest en haar kennis van dit land zich beperkte tot hetgeen zij er over gehoord en gelezen had, werd „The Silver Skates" een van de meest gelezen Ameri kaanse kinderboeken. Er werden in totaal meer dan honderd oplagen van gedrukt, terwijl het in zes talen is uitgegeven. Een Nederlandse uitgave werd bewerkt door P. J. Andriessen en verlucht met tekenin gen van Joh. Braakensiek en J. Sluyters. Nog zeer onlangs, namelijk in April 1946, verscheen de nieuwste Amerikaanse uit gave, waarvan binnen een half jaar de derde druk het licht zag. Een van de bekendste verhalen die in dit boekje voorkomen, is wel de legende van het jongetje dat de inwoners van Haar lem van de verdrinkingsdood redde door gedurende de gehele nacht zijn duim in een 's-GRAVENHAGE, 6 Mei. De rege ring maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Koninklijk Nederlands-Indisch leger: Ge sneuveld 16 Mei 1950: Amb. sold. Ie kl. infie J. Lekatompessij, Amb. korpl. infie M. J. Sahureka, Jav. soldt. 2e kl. infie Soejoed, Send, soldt. Ie kl. infie Soelaman, Eur. soldt. Ie kl. infie F. J. Trouwerbach. Gesneuveld 17 Mei 1950: Jav, soldt, le kl. infie Djojosentoto, Amb. soldt. le kl. M. Mailissa, Amb. korpl. J. J. Reawaroe, Soend. soldt. 2e kl. infie Soeparman, Jav. soldt. 2e kl. infie Toekirin. Overleden 23 Mei 1950 tengevolge van zijn op 16 Mei bekomen wonden sergt. infie A. A. Denekamp. Gesneuveld, datum onbekend: Man. soldt 2e kl. infie J. F. Tangkere, Amb. soldt. 2e kl. infie N. R. Umteh. in de dijk ontstaan gat te houden en zodoen de het. water tegen te houden, totdat in de morgen hulp van meer blijvende aard kori worden verschaft. Vroeger is wel eens de indruk gevestigd dat het jongetje uit het verhaal Hans Brin ker zou heten. Dit is echter niet het geval;" het bewuste knaapje komt voor in het boek van die naam, maar is zelf naamloos. De legende heeft voorts nog stof opgelevei'd voor een gedicht („Peter, the little hero of Haarlem" door Poebe Cary) en een toneel stuk („The Hole in the Dyke" van Augusta Stevenson). In beide wordt als naam van het jongetje Peter gegeven. Bij de plechtigheid zou de voorzitter van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer mr. dr. L. N. Deckers, het monument overdragen aan de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, waarna de onthulling door een deputatie van vier Nederlandse kinderen zou geschieden. Op het voetstuk van het monument bevinden zich inscripties in het Engels en in het. Nederlands. De Nederlandse tekst luidt: „Opgedragen aan onze Jeugd als een huldeblijk aan de knaap die het symbool werd van.de eeuwigdurende strijd van Ne derland tegen het water." ADVERTENTIE Verzorg Uw huid! Tegen zonnebrand, vervellen, stuk- lopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: Purol. TWEEDE KAMER Minister In 't Veld wil „blauwe wimpel" verdienen (Van onze parlementaire redacteur) Langdurig heeft de Tweede Kamer zich Dinsdagmiddag bezig gehouden met de be handeling van een wetsontwerp tot voor lopige regeling in zake het Nationale Plan en de streekplannen. Wel heel duidelijk kwam hierbij tot uiting, dat inderdaad van een voorlopige regeling sprake is. Hoe het toekomstige, definitieve wetsontwerp er zal uitzien, ligt nog in de schoot der goden verborgen, al zijn er aanwijzingen. Een commissiev. d. Bergh heeft namelijk een rapport over dit onder\verp_ uitgebracht en het mag dus verwacht worden, dat de regering zich daarnaar richten zal. Maar, zoals de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisvesting', mr. dr. J. in 't V e ld, zei: de kwestie zal eerst nog eens terdege bestudeerd moeten worden. Bovendien zijn er zeven of acht departementen bij betrokken, zodat de definitieve regeling nog wel enige tijd op zich zal laten wachten, al was de bewinds man wel berèid spoed te betrachten. Dit uitstel rechtvaardigt volgens hem ook het uitvaardigen van een noodrêge- ling, die tot 1 Januari 1952 duren zal. Enige afgevaardigden hadden namelijk him verwondering erover uitgesproken, dat een tijdelijke regeling wordt getroffen met een definitieve in het verschiet. Het wetsontwerp, waarover de heren Ma en en (KVP), Ten Hagen (Arb.), baron Van der Föltz (CH), A1 g e r a (AR), Ritmeester (VVD), Groen (KVP) en Kikkert (CH) het woord voerden, beoogt slechts een legalisatie van de bestaande toestand en het scheppen van een voorlopige voorziening, die ten doel heeft het streelcplannenwerk voortgang te kunnen doen vinden. Dit laatste, het ver lenen van een wettelijke grondslag aan de streekplannen, had de instemming van de afgevaardigden. Het verhoogde hun ge neigdheid voor het ontwerp te stemmen. Trouwens, ook de minister noemde dit een van de verdiensten van het voorstel. Nogal wat critiek Overigens was er nog al wat critiek. Men vond, dat te veel centraliserende be voegdheden aan het departement werden toegekend en zag in het hele wetsontwerp eigenlijk een uitvloeisel van een Duitse regeling. „Ik had bij ministeriële beschikkingen allerlei regelingen kunnen treffen", ant woordde minister In 't Veld. Maar hij vond het met de Commissie voor- het be zettingsrecht gewenst, de. Kamers in te. schakelen. Zelfs had deze Commissie hem gezegd, dat hij de „blauwe wimpel" zou winnen, als het ontwerp tot wet verheven werd, omdat zijn departement dan het eer ste is, dat geen regelingen uit de bezetting meer heeft. Die blauw wimpel zou hij graag ver dienen, zo liet de bewindsman door schemeren. Voorts maakte hij. duidelijk, dat wij be hoefte hebben-: aan ruimtekundige maat regelen in ons dicht, bevolkte landje. Wij kunnen hier de zaken niet op hun "beloop laten. Vandaar ook, dat hij dit noodwetje had ingediend. Hij ontkende, dat het ontwerp een Duitse geest zou ademen. De ar tikelsgewij ze behandeling nam nog geruime tijd in beslag, doordat een aantal amendementen, waarover uitvoerig is gesproken, was ingediend. Over deze amendementen, over de arti kelen, waarop zij betrekking hebben en over het wetsontwerp in zijn geheel zal vandaag worden gestemd. Zuiderzeemuseum in Enkhuizen wordt op 1 Juli geopend Voor toeristen met een -historische be langstelling vormt Emkhuizen een attractie te meer, nu het „Peperhuis", het voorma lige gebouw van de Oost-Indische Com pagnie, is ingericht als hoofddeel van het Zuiderzeemuseum. Het gebouw is op kunstzinnige wijze gerestaureerd. Reeds zijn enkele zalen voorzien van maquettes en scheepsmodellen, alles opgesteld vol gens nieuwe begrippen, waardoor wordt voorkomen, dat men een „pakhuis van bezienswaardigheden" krijgt. Op 1 Juli wordt dit museum officieel geopend.' In 1951 zullen de aangrenzende panden aan de Wierdijk in orde gebracht worden en in 1952 die aan de kade, zodat op 1 Juli 1952 het gehele Zuiderzeemuseum gereed zal zijn. Tot nu toe is aan de restauratie een bedrag van 92.000 'besteed. Gunstigs ontwikkeling bij Damka Blijkens het jaarverslag over 1949 van de Nederlandse staalfabrieken v/h. J. M. de Muinck Keizer (Demka) te Utrecht heeft het bedrijf zich voorspoedig ontwikkeld. Verschillende afdelingen werkten op maxi- mumcapatiteit. In het begin van 1951 zal de nieuwe smederij te Utrecht in bedrijf ge steld worden. De financiële resultaten zijn wederom be- vredigend geweest. De winst over 1949 be draagt, na aftrek voor afschrijvingen en reservering f668.955 (f514.455). Een onveranderd dividend van 8 pet. wordt voorgesteld. Tabak. Dp vr>otKni„i.., k. De voetbalclub Tabak. een i..wWUUe ci Russische zone, is in'ï, ,au -- West-Berlijn uitgeweken^ gelleel te-, kinderen en ploeg verklaarden de7s„ dïn '«14 hebben vanwege ,de w "'ift tieke druk op alle sportbï?®11» ti Oost-Duilslana». DeS?1'* ming gekregen om i„ „ISMt® Ernst Remer, STlf fT"" complot tegen Hitier kS is tot voorzitter van I Reiehspartei (uiterst recht wijk-Holstein gekozen ln Gas. Dublin was Din vla ken door een stakin.",!?1,8!?1 "rai ders, die het werk neerllM' 11 pathie met 14 snhoa.!™8?® «n. pathie met 14 sohiigff gingen om meer loon te eil" sclJI ,d0mn van gashouders Voorstel. De vr1- voor «I arbeiders'in-ïiSSrC'1;! 10 7an 0«e bouwondero™ meer dan 20 w7rk7eS =-* De vakvereniging telt 1 znE?*® ^sta, Eenop?4laUï?^ --- Van m ™r. dt Spmmse a«er™ dat m het district Tam» stand van ongeveer derttz T?n' ten Noorden van Barcelona i. is m de lucht gevlogen. ErS& schade aangericht en vijf solau81 gewond. De vensters Z ft, een straal van twintig kil™.i Ripollet gelegen woningen S' geweld van de ontplofftaV&(« Werk. Op 1 Juni bedroeg bet 3 S ktl lozen in West-Duitsland 1.66M tTi geen een daling met 115.500 is sindlf. m Februari bedroeg bet aanï - lozen ruim 2 mffiiAift&f Arbeid heeft verklaard, dat h l'" wachtte, dat het aantal werkloiS' het emde van jaar zou dalft? den de een millxoen. Atoomconferentie. Tweehonderd mr-, staande atoomgeleerden uit de 2.' Westelijke landen zullen, naar «i verwacht de eerste grote intematioS conferentie over atoomenergie 7, geland bijwonen, aldus een mefcfe van het Britse ministerie van C reding. De conferentie zal mfiff houden van 7—13 September in b well en Oxford. Brandende kwestie N.I.P.O. klampte vele vrouwen i ADVERTENTIE Verhoging van pensioenen Indiening nieuw wetsontwerp spoedig te verwachten Naar wij vernemen is dezer dagen de indiening bij de Tweede Kamer te ver wachten van een nieuw wetsontwerp in zake de verhoging van pensioenen. Het aanhangige ontwerp is door de regering ingetrokken. Huurwet binnenkort aan de orde In de gistermiddag gehouden vergade ring der Tweede Kamer heeft de voorzit ter medegedeeld, dat de Memorie van Ant woord inzake het ontwerp-huurwet wel licht begin volgende week de Kamer zal bereiken. Wanneer het eindverslag tijdig gereed is, zou de openbare behandeling kunnen geschieden in de vergadering 4van Woensdag 21 Juni. Mocht de behandeling op 21 Juni niet kunnen aanvangen, dan zou dit een week later kunnen geschieden. Het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie heeft ter gelegenheid van deze ver vroegde hondsdagen een onderzoek ingesteld naar de ambitie der Nederlandse vrouw om te zwemmen of te zonnebaden. Dé resultaten zijn niet bijster bemoedigend, want op grond van de verzamelde geje- vehs, is het Instituut tot de conclusie gekomen, dat van elke drie Nederlandse ge zinnen er één is, waar nooit gezwommen wordt. Meer dan de helft der Nederlandse vrouwen duikt nooit het water in en voor het zonnebaden is dè liefhebberij nog geringer. Dit zijn de resultaten: Gaat 's zomers Zwemmen Zonnebaden Vaak 18% 20% Niet zo vaak 23 17 Nooit51 60 - Geen antwoord 8 3 Het zijn vooral de jonge vrouwen en stadsvrouwen, die zwemmen en zonneba den. Hier® volgen de resultaten verdeeld naar de leeftijd van de ondervraagden. Zwemt Zonnebaadt Vr. van 23-35 jaar 60 62 35-50 jaar 45 33 50 j. en ouder 14 15 Het verschil tussen stad en land komt als volgt duidelijk uit: Vrouwen wonend in steden van: Zwemmen Zonnebaden 100.000 en meer inw. 54 47 20.000—100.000 inw. 40 36 minder dan 20.000 24 25 Tenslotte heeft het NIPO de vraag ge steld: 4. „Tja.tjaaarzelde Panda, ter wijl hij zichzelf met de pet^op nog eens spiegelde in de lak van de auto. Hij mocht best even nadenken, want een taxi kopen is niet iets, waar je maar zo een-twee-drie over kunt besluiten. „Goed," zei hij. ten slotte tot de handelaar Roestenbikkel. „Ik néém hem!" Over de prijs waren ze het al heel gauw eens. R,oestenbikkel kreeg de beide zakjes met daalders, die Panda uit zijn vorig avontuur had overgehouden, en Panda hield maar een paar daalders in zijn zakmaar nu had hij dan ook een maar toen schrok hij plotseling op, door taxi met vergunning en pet! „Tjonge, dat is wat!" sprak Roestenbikkel bewonderend. „Ik ben gewoon jaloers op je! Met zo'n taxi zul je zoel gauw rijk worden!" Dat hoopte Panda ook. Ze namen vriendelijk afscheid Pa7ida ging op de bestuurders plaats zitten, startte de motor en.daar reed hij! Röestenbikkel bleef midden op de straal staan om hem na te kijken. „Wat een aardige, vriendelijke, eenvoudige man!" dacht Panda, en hij bleef wuiven tot een bocht hem aan het gezicht onttrok dat een barse stem riep: HeeJij daar! Stoppen!" Dat was een boze agent, die streng sprak: „Noem jij jezelf een taxi chauffeur? Je komt de bocht om zonder signaal te geven, je wuift en je let niet op. Je gaat op de bon, mannetje! Twee daal ders boete, meteen te voldoen, wanneer je verdere narigheid wilt voorkomen!" „Tjee," zei Panda geschrokken. „Als ik zo door ga zal het nog lang duren voordat ik rijk ben. „Zijn er andere personen in uw gezin, dit 's zomers wel eens gaan zwemmen ol ba den? En zonnebaden?" De resultaten zijn: Zwemmen ^-Zonnebaden Wel eens63 43 5 Niet 33% 535 Geen antwoord 4 45 Gemengd of niet? Vervolgens heeft het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie aan vrouwen van alle leeftijden en bevolkingsgroep de schier klassieke strijdvraag gesteld: „Bent u voor of tegen gemengd z' en „Bent u voor of tegen g baden?" Hier bleek zeker geen e bestaan en de voorstanders haalden voor het zwemmen een kleine meerderheid en vormden voor het zonnebaden alleen een flinke minderheid, ten minste als men de genen, die geen mening uitten beschouw, als degenen, die in ieder geval met zo geestdriftig voor het gemengde zomerver- maak zijn, dat ze tot de voorstandsters 30- reltend willen worden. Dit zijn de resultaten: Zwemmen Zonnebaaea Voor..53% Tegen 31% 38 a Geen antwoord 16% A». De meerderheid van de Nedè* vrouwen is dus vóór gemengd zweffl®» Tegen gemengd zonnebaden 18 «e derheid altijd nog iets mêer gekant dsn tegen gemengd zwemmen. Grote verschillen van mening echter op in de verschillende ÏÏÏen groepen. Het sterkst lopen de menig uiteen van de vrouwen, die aan§ zijn bij de verschillende Kerkgenootschap pen. Hier zijn de resultaten: Gemengd zwemmen Geref. vrouwen R.K. vrouwen Ned. Herv. vrouwen Vrouwen niet aange sloten 'bijc kerk Voor Tegen oordeel 29% 57% 26% 54% 65% 23 72 11 17 1 De Gereformeerde en R. K. v^ouWSJ. in grote meerderheid tegen. y Diet lands Hervormde vrouwen envrouw^^ aangesloten bij een kerkf in grote meerderheid voor Hetzelfde verschil van mening wij over gemengd zonnebaden. Ook naar stad, platteland vrolI. tijd treden grote verschillen^ meerder. wen uit de steden zijn in gr° held voor, die op het platteland Ib£ meerderheid tegen gemengd w**

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2