TAX8 4864 „Huisjesbewoners" voelen er zich volkomen thuis en velen varen er wel bij Old Clothes New Velsens Waag is opgeheven, het ambt van Waagmeester is van de haan Grote damréunie aan de Zuidpier Wethouder De Boer aan bord één Het kostbare deposito Woensdag 7 Juni 1950 IJmuiden groeit als hadplaats Grotestadskinderen eindelijk eens vrij In de drie jaren van zijn bestaan heeft Plas junior uit de Eenistraat in Amsterdam sinds het moment dat de vrijheid een wezenlijk begrip voor hem werd als het hoogste goed het stukje plaveisel onder het balconnetje van zijn ouderlijke bovenwoning be schouwd. Maar moeder Plas, wijs ge worden door de gevaren van de grote stad, heeft haar spruit mét hand en tand van de verleidelijke straat weten af te houden. Deze zomer heeft de kleine baas een stuk strand voor zich, dat uitloopt op de kabbelende golfjes tussen de IJmui- dense pieren en 's morgens'om zes uur klinkt steevast de kreet: „Mam, mag ik op straat?" Moeder kan ja zeggen en haar dreumes klautert het duin af en ontwerpt de hele lieve dag kuilen en bergen en zijn grote stads-blankheid heeft plaats gemaakt voor een glanzend donkerbruin. Zo zijn er wel tweehonderd kleine Plas sen aan het strand van IJmuiden, waar het begrip „volksbadplaats" werkelijkheid aan het worden is: tweehonderd gezinnen in zomerhuisjes: geïmporteerd uit de gloeiende bovenwoningen van Amsterdam- West, de .arbeiderswijken van Hilversum of de smalle Haarlemse buurten achter de Cronjéstraat. In vroeger jaren hebben ze een huisje bewoond aan het stille strand van Egmond of hst propvolle strand van Bloemendaal, maar als je de mensen nu vraagt, waar het beter is, wordt honderd procent van de stemmen ten gunste van IJmuiden uitgebracht. Vele belanghebbenden. De timmerman, die de laatste hand legt aan een der strandhuisjes, vindt het ook best, deze immigratie van badgasten. „Als ze maar uitkijken met de huisjes die ze kopen", zegt hij, „want in die branche is heel wat beunhazerij. Sommige kunnen na één zomer direct in de kachel gestopt worden, andere, tweede-hands gekochte onderkomens zijn evenmin betrouwbaar en de spaarcenten, die er dan ingestoken worden zijn weggegooid." Er zijn er meer, wie het nieuwe aspect van het IJmuidense strandleven uitmun tend bevalt: de strandpach-ter heeft er zijn veo.-dien.ste aan, de IJmuidense winkelier komt horen en bezorgén en de politie heeft geen moment last van de nederzetting bij de pieren en achter de eerste duinenrij; zij heeft trouwens zelf de hand in het tot standkomen van deze kampen gehad. Zaanse stijl. Achter het duin in. een nog wat romme lige „pan" (zulks in de betekenis van duinpan) staan 57 huisjes bezijden de Strandweg. Leden van de Amsterdamse kampeer vereniging „Ons Buiten", die ook voor de oorlog graag geziene gasten in deze con treien waren, hebben zich al goeddeels ge- installeerd en hier en daar ligt een stapel materiaal onder een zeil of wordt een nieuw huisje opgetrokken, zodat over een poosje een 75 knusse zomerverblijven plaats bieden aan evenzovele families. Een Zaans lid van „Ons Buiten" is zelfs bezig ADVERTENTIE modern materiaal STATIONSWEG 107, VELSEN Van de „Sparta" vond men slechts wrakhout terug Kapitein schuldig bevonden In zijn zitting van gisteren heeft de Raad voor de scheepvaart uitspraak gedaan naar aanleiding van het onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de stranding en het verloren gaan van het motorschip „Sparta" nabij Uto in Finland op 17 October van het vorige jaar. De Raad kwam tot de conclusie, dat het ongeval geheel te wijten is aan de schuld van de kapitein. Deze werd gestx*aft door hem de bevoegdheid om als kapitein van kustvaartuigen te varen te ontnemen voor de tijd van zes maanden. De „Sparta" was op weg van Kopenha gen naar. Helsinki. De reis verliep met slecht zicht, op het laatst zelfs in dikke mist. De kapitein bleef echter zo bleek uit het onderzoek 270 mijl op gegist- bestek varen en gebruikte noch dieptelood noch richtingzoeker. Na de stranding ver liet cle bemanning het schip omdat storm opstak. De scheepspapieren gingen verlo ren. Toen men twee dagen later, na de storm, terugkeerde, werd slechts wrakhout van de „Sparta" gevonden. aan de bouw van een miniaituur Zaahs huisje. Allemaal zijn ze het er over eens, dat IJmuiden een ideaal oord is: Egmond lag velen wel eens te ver van de bewoonde wereld en in Bloemendaal werden de huisjes zo dicht op elkaar gezet, dat de mensen elkaar door het raam het avond blad konden aangeven. IJmuiden heeft zich als volksbadplaats opgeworpen: Zondag is bewezen dat dit juist gezien is en de kampeerfaciliteiten bewijzen elke dag, dat het de gèmeente en de strandpachters ernst is met deze doel stelling. Als nou die ene pomp tussen de pieren eens geen brak-water leverde en de prikkeldraadchaos op het terrein van „Ons Buiten" wat weggehaald werd, zou iedereen glimmen van zonnebrand en tevredenheid. ADVERTENTIE MAAKT UW KLEDING ALS NIEUW Chemische reiniging KONINGSPLEIN 10 Welkom thuis Thuisstomende met de „Hellenic Prince" die vermoedelijk 17 Juni in Amsterdam aan komt naar onze omgeving: W. Schoonen- wolf, Alkmaarseweg 242, Beverwijk; B. Stuut, v. Galenstraat 5, IJmuiden; H, J. Scholten, Kanaalstraat 111, IJmuiden; G. Daan, Westergeest 25, Uitgeest; W. v. Doorn, Wijkerstraatweg 122, Velsen-Noord; P. Hei- nig, Bloemstraat 8, IJmuiden; J. Koedijk, Hoflanderweg 4, Beverwijk; G. Oostveen, Romerkerlcweg 117, Beverwijk; H. J. Otte, Watervlietstraat 37, Velsen-Noord. B. Uiter- wijk, Duinweg 15, Wijk aan Zee; J. Wiebes, Langebuurt 60, Uitgeest. Met de „General A. W. Greely" (verm. aankomst Rotterdam 19 Juni 1950)P. Spruit, Kuikensweg 55, Beverwijk; B. Stals, Ooster duinweg 38, IJmuiden-Oost;-J. v. d. Kruysen, Zandersstraat 30. IJmuiden-O.; J. W. Bas- tiaans, Kerkweg 42, Santpoort; J. Paarde- kam, Willemsbeekweg 84, IJmuiden-Oost; H. Joor, v. d Pielstraat 23. Velsen-Noord; H. L. Uytendaal, Hagelingerweg '60, Sant poort; G. Linsen, Stationsweg 88, Heilo; H. Merbis, Duinwijcklaan 32, Beverwijk. Hij verdiende f37.65 per jaar.... Zoals elke plaats van enige „stan ding" heeft ook Velsen zijn waag ge had. Inderdaad gehad, want in de laatst gehouden gemeenteraadszitting is men ertoe overgegaan deze instantie offi cieel op te heffen. Bij raadsbesluit van 17 October 1883 werd een waag opgericht in het oude dorp Velsen, op de hoek van de Dwars weg en de Noorderdorpstraat. Konink lijke goedkeuring werd aangevraagd en op 20 April 1884 werd, zo melden de annalen, de toestemming des Ko- nings verkregen tot het heffen van weeglonen. Op 27 Juni 1884 kreeg de eerste waag meester Petrus Hendx-iks zijn akte van aanstelling en tevens zijn instructie. Op 30 April 1884 had de raad het besluit genomen het salaris van de waagmeester ovex'een te doexx komen met de helft van de opbrengst van de waaggelden. In het officiële raadsbesluit, gesierd met het wapen van Velsen, staat te lezen dat: „een recht wordt geheven voor hét wegen van goederen op de gemeente-waag, vol gens het navolgende tarief: Voor kaas, ba len wol, koffie, smeer, hammen en gerookt vlees, de 100 kilo's twintig cent; voor een rund 30 cent, voor een kalf 30 cent, voor een vax*ken 30 cent, voor vaten tabak, de 100 kilo's 10 cent, voor natte huiden, het stuk 10 cent, voor droge huiden of leder, de 100 kilo's 20 cexxt, voor varkexxsborstels, lie 100 kilo's 10 cent, voor honing' of stroop, de 100 kilo's 20 cent, voor graan of zaad, de hectoliter 5 cent, voor graan of zaad, de zak van 100 kilo's of minder 10 cent, voor een mand kerseix of bessen 10 cent, voor koper, lood, ijzer of tin, de 100 kilo's 20 cent, voor oud ijzer, de 100 kilo's 10 cent, voor een vierendeel boter 30 cent, voor een achtste boter 20 cent, voor een zestiende boter 12y2' cexxt. Het recht voor het wegen van kaas wordt met tien cent per stapel verhoogd, te heffen van de ver- kopers, die niet bij hun stapels kaas tegen woordig zijn, als hun nummer voor het wegen der kaas wordt afgeroepen. Voor goederen, welke niet in dit tarief vermeld staan, wordt een weegloon gehe ven, gelijk staande met dat, hetwelk vex- sahuldigd is voor de in het tarief vermelde goederen, welke er het naast bijkomen". Geen druk bestaan Er viel in die jaren met een totaal aan tal inwoners van 5607 niet zo ontzaglijk veel te wegen en op de begroting voor 1885 werd dan ook slechts een post van 50. voor de waag geraamd. Uit de aantekenin gen blijkt dat in het eerste jaar onder meer 237 varkens, 9 kalveren en 676 kilogi-am kaas werden gewogen. Petrus Hendx-iks beurde na een jaar de somma van ƒ37.65, px*ecies de helft van het ingekomen waagloon. Als men rekent dat Hendriks „dagelijks, met uitzondering van Zon- en erkende algemene Christe lijke feestdagen", zijn dienst aan de Waag moest verrichten, is dit loon slechts een schamele tegenprestatie. Zijn instructie luidde in artikel 4: Hij zal de waag' met nauwgezetheid en ordelijk bedienen en voor de weegtoestellen en al wat daartoe behoort de vereiste zox-g dragen. Verder moest hy registreren, de datum waarop gewogen is, ten v/iens vexvsoeke de weging plaats had, de aard van de. gewo gen goederen, het gewicht en de bestem ming 'van de goederen en het bedrag van de daarvoor ontvangen rechten. Ax-tikel 6 hield in: dat dit register en alle tot zijn beheer behorende goederen, net en zindelijk gehouden worden en steeds ten genoege van Burgemeester en Wethouders bewaax'd worden en beschikbaar zijn. De boekhouding moest door hem wox*den bijgehouden en maandelijks moesten de ontvangen rechten ovei-gestort worden ten kantore van de Gemeente-ontvanger. Alvorens de betrekking werd aanvaard had Petrus Hendriks de eed af te leggen in handen van burgemeester J. C. Enschedé' en vte bevestigen „dat hij al de pligten van het ambt van Waagmeester der gemeente Velsen eerlijk en vlijtig zal vervullen." In de eerste jaren scheen de instelling in een behoefte te voorzien, maar op 8 Dec. 1922 wercf besloten de Waag voor lopig stop te zetten, want wie er nota van neemt dat in datzelfde jaar de toenmalige waagmeester H. Alink niet meer dan een jaarwedde van twee en een halve gulden incasseerde, begi-ijpt dat toen reeds de waag geen reden van. bestaan meer had. Tot 1950 toe heeft deze „voox*lopige stop zetting" geduurd, maar thans is de raad er dan toe over gegaan, de definitieve op heffing te doen plaats hebben en hieimede is Velsen een stuk historie rijker en een oude xixstelling armer geworden. De Waag bestaat van nu af aan slechts in de papieren vaxx Velsens archief. SUCCES VOOR IJMUIDENS MANNENKOOR Op het concours van „Polyhymnia" in Haarlem behaalde het mannenkoor „IJmui den" dn de derde afdeling de eerste prijs. OUD GEBRUIK KOMT TERUG Zaterdag 17 Juni zal IJmuiden een unieke damgebeurtenis beieven. D.C.IJ., gewend aan de weg te timmeren, heeft het voornemen zoals wij reeds eerder in het kort meldden op die dag dé dam liefhebbers naar het strand te lokken. Het eerste tiental zal de strijd aanbin den op de Zuidpier tegen een tiental oud- leden, die buiten de plaats wonen. Namen als Leyte uit Utrecht, Mertens uit Leiden, Dijkshoorn (Soest), Van der Heyden (Amsterdam), Bais, Buis, Smit, Diederiks en De Vlugt uit Beverwijk heb ben een goede klank in IJmuiden. Het drietal Leyte-Bais-Buis maakte in 1936-1937 deel uit van het kampioens tiental van Nederland. Het staat nu reeds vast dat de wethouder van. Onderwijs H. de Boer, vroeger een der sterkste spelers van D.C.IJ., bord één van de uitploeg zal bezetten. De wedstrijd begint om half zeven en zal om negen uur worden beëindigd. Bij gunstig weer, zo meldt de voorzitter, zal er waarschijnlijk no,g gelegenheid zijn tot een dansje op de pier. Hiermede wordt dan een oud gebruik in ere hersteld, want menigeen zal zich nog de vooroorlogse strandwedstrijden her inneren met de napret bij het „strandbad van Goedhax-t". Men ovei-weegt nog aan deze gebeurte nis op 17 Juni vei-schillende attracties toe te voegen, die er toe bij zullen dragen de oude sfeer rond D.C.IJ. te scheppen. Waar schijnlijk zal dit tevens de laatste maal zijn, dat D.C.IJ. xxx haar sterkste formatie uitkomt, waxxt de cracks Ligthart en Suyk MARKTBERICHTEN HR 67 4160; HD 79 4100; Besommingen HD 125 4400. PRIJZEN Gr. tong 1,95—1,75; gr.m. tong 1,901,75; kl.m tong 1,851,65; kl. tong I 0,,960,85; kl. fóng II 0,84—0,74; tarbot I 0,98—0.72, p. kg. Tarbot IV 2421; kl. schol 1.31; kl. schol II 25—8; schar 10—6; bot 10—9; wijting 17,50— 12, per 50 kg. Aanvoer 220 kisten tong en tarbot, 100 kisten schol, 20 kisten schar, 10 kisten bot, 15 kisten wij ting, 10 kisten kabeljauw en gul. Totaal 375 kisten. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 6 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Eken van Skoghal. Ma rianne Bratt van Swansea. Dotterel van Liverpool. Draco van Bordeaux. Rijn van Hudixvall. Urmajo van Geffle. Helen Fair- play van Goole. Jola van Kalmar. Wim van Harlingen Hasting v. Fredei-ilcsham. Meeuw van Blyth',. Kitty van Sundsvall. Celebes van Sunderland. Vertrokken zijn: Deo Duce naar Bremen. Seaham naar Goole. Mad joe naar Maassluis. Anna naar Bremen. Arabritt n. Newcastle. Asta naar Antwerpen. Zeehond naar Hum- ber. Hydra naar San Juan. Stad Maastricht naar Rotterdam. Falcon naar Londen. Van gèlderen naar Emden. Surte naar Londen. Agenda voor Velsen WOENSDAG 7 JUNI Raadhuis, 2—3 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. Thalia, 8 uur: „De dood speelt mee". Rex, 8' uur: „Straat der verleiding". Evangelisatietent IJmuiden-Oost, 3 uur: Kindersamenkomst. 8 uur: ds/T. H. Grolle „De weder komst van Israël". DONDERDAG 8 JUNI Raadhuis, 912 uur: Spreekuur wethouder van Sociale Zaken. Bioscopen: Geen voorstellingen. Rick en Bunkie zaten in het huisje van de Kabouter en ze keken rond: Wat leuk is 't hierhè?" fluisterde Bunkie. „Nou," zei Rick ..En wat 'n vriendelijke Kabouter!" Hun gastheer was inmiddels in zijn keukentje bezig met thee zetten. Bunkie en Rick keken belangstellend naar het aardige gezellige kamertje, waarin ze zaten. Je kon goed zien, dat het huisje in een holte van de boom gebouwd was. De wanden waren wat grillig en onregelmatig van vorm, maar dat stond juist leuk. Ze waren rood ge kleurd met het sap van bosbessenen de meubeltjes waren keurig gemaakt van hout. „Het zal hier winters best warm zijn!" veronderstelde Rick. „In zo'n huisje zou ik <t opk best willen wonen, jij niet?" „En of!" zei Bunkie. „Ik wel, hoor." Toen kwam de Kabouter weer binnen met 'n dampende pot thee. zeggen de damsport vaarwel en dxt is voor D.C.IJ. een zeer gevoelig verlies. Men verwacht voor deze „openlucbtont- moeting" grote belangstelling van buiten en hoopt dat op deze avond de weergoden „de beste zet doen". Cantinebaas van de Constructie- werkplaats vierde zilveren jubileum Feest voor C. Rosenhart bij de Hoogovens In het feestelijk versierde schaftlokaal van de Constructiewerkplaats der Hoog oven werd de heer C. Rosenhart op spon tane wijze door zijn collegas gehuldigd ter gelegenlieid van zijn zilveren jubileum. De gelukwensen der directie mocht de jubilaris in ontvangst nemen bij monde van directeur P. R. Bentz van den Bei-g, waax'bïj de gebruikelijke envelop niet ont brak. De heer G. S. K. Blaauw, chef van de Sociale Afdeling en lid van de directiestaf, begon zijn hartelijke toespraak met het overbrengen van de gelukwensen van de bedrijfsdirecteur, die tot zijn spijt nie.t aan wezig kon zijn. Vervolgens schetste de heer Blaauw de loopbaan van de jubilaris. Hij meende namens alle werkers van de C. W. te spreken, wanneer hij vaststelde dat de laatste functie beheerder van het schaft lokaal met volledige instemming van de C. W.'ers wordt uitgeoefend. Ook zijn alom bekende liefhebberij op het gebied van Vogels en pluimvee memo reerde de heer Blaauw en hij vereex'de de jubilaris tot slot met het gedenkbord en het getuigschrift der maatschappij. De heer P. Heijnis, collega van de af deling Hoogovens, haalde herinneringen op uit de oude tijd. Hij noemde verschillende voorvallen uit hun beider jongelingsjaren toen zij het koetsiersvak uitoefenden, welke voorvallen het gelach van de vele aanwe zigen uitlokte. De heèr Heijnis ging ook de antecedenten van zijn vriend en buur man in latere jaren na. Zijn humoristische rede werd met een langdurig en luid ap plaus beloond. De chef van de mechanische dienst, ir. S. Strikwerda, roemde zijn eex-ste man uit de cantine voor zijn grote liefde tot de natuur en vergeleek hem met de natuur- genieter Pallieter, dóch meende de heer Ro- senhax-t op 't hart te moeten drukken niet in alles Pallieter tot voorbeeld te nemen en zeker niet in het schaftlokaal, omdat dit' allicht tot ongewexxste situaties aanleiding zou kunnen geven. De heer Strikwerda dankte de jubilaris voor de opgewekte sfeer, die hij in de C. W. weet te scheppen en betrok ook in het bijzonder mevrouw Rosenhart in de hulde. De heer A. F. A. Bongeys, chef van de Tekenkamer, sprak namens 't Constructie bureau en bracht de gelukwensexx vaix deze afdeling over en dankte voor het contact dat de heer Rosenhart gelegd heeft. Hij overhandigde de jubilaris namens de pluimveevrienden een kist sigaren. De heer C. W. Barg, voorzitter van het Jubileumcomité, hield de jubileumrede; hij was tevens belaijj; met de aanbieding der geschenken. Behalve een prachtig tafel kleed en een gèdreven metalen dienblad bood de heer Barg een fraaie tekening aan, waarop door de heer "Visser verschillende belevenissen uit de loopbaan van de jubi laris voortreffelijk in beeld waren ge bracht. De collegas brachten, eveneens bij monde van de heer Barg, hulde aan me vrouw Rosenhart en met een driewerf hoe ra van de vele aanwezigen werd deze. har telijke huldiging besloten. VANGSTBERICHTEN UIT ZEE Nacht van 6/7 Juni 1950 KW 25 met 38 k.; KW 40 met 32 k.; KW 5 met 2 k.; KW 3 met 40 k.; KW 2 met 23 k.; KW 140 met 6 k.; KW 54 met 7 lc.; KW 14 met 5 k.; KW 84 met 8 lc.; KW 38 met 17 lc.; KW 18 met 14 k.; KW 32 met 6 lc.; KW 20 met 14 k.; KW 34 met 36; KW 44 met 4 k.; KW 42 met 11 k.; KW 373 met 3 k.; KW 123 met 3 k.; KW 170 met 5 k.; KW 145 met 2 k.; KW 168 niet 4 k.; KW 134 met 40 k.; KW 70 met 55 k.; IJM 283 met 8-k.; IJM 75 met 34 k. SCH 253 met 25 lc. Gemiddelde vangsten Vlaarding'en: 12 kantjes. Schevenigen: 14 kantjes. Katwijk.' 17 kantjes. Omzet liep terUg. D. IJmuidense Staatsvisse^hav *2el v*n h' de maand Mei bedroeg f i 1.617.417 in Mei 1949 n! °"435 maanden van 1950 werd p vé omgezet tegen 7.500.421 J tijdsbestek van vorig jaar n "teel;,,, Tot I April 1950 werj' vis afgeslagen; in 1949 ,vas SufJ» Kt dezelfde periode 12.800 000 i-ii tjal «ït- Zakkende markt. SS' Dinsdag iets lager dan MamS"1'11» de grote tongen liepen "®S, voiai cents per kilogram lerug Voro «7 ®'il soorten werd 1,80 tot .W- kleine tongen II bradhten ook ie, op en hielden prijs op 0,83 Kleme schol II varieerden S,T®* f 10,90 al naargelang de ErcSJ 1 W kwaliteit. 8rool« en j, Vandaag. Dinsdagmidda, K twee trawlers binnen voor de v- b markt: de Haarlem met 150 waarvan 1300 koolvis en 200 "'a"UL'11 Norma Maria met 620 kisten waS' schelvis, 160 piepers, 130 '5 dichte makreel, 10 gestrinff® wijting, 35 platvis, bit en 5 koolvis. Nog verwacht enkele overweekse Noordlogger Vertrokken. De twf»dn haringschepen die DinsdagraorgraSi1''' Naar Amsterdam. De Ijmold van de rederij Plug vertrok Dlnsïïm gen naar Amsterdam voor motorrevkb een dokbeurt. Proefstomen. De IJmuidtn „Evetae heeft Dinsdag mei goed J een proefvaart op de Noordzee gel,2 Afwachten. De Zweed V. PI 67 08?' Zondag reeds binnenkwam, zal mo„i pas markten. Er wordt gewacht ot l. stijging van de prijs. 8 Naar Kopenhagen. De mfinemmi Komngsdiep die Dinsdag van AmsteS de vissershaven binnenkwam om Z enige reparaties te volvoeren is in 4, w van de dag naar Kopenhagen vertok! Tonnenlegger binnen. Binnen h l de tonnenlegger Grevelingen. Van binnen. De Katwijk 125 „i veerde uit Katwijk en zal dezer dag» w trawlvissexijj vertrekken. Santpoort Zendingsdag Door de Classis Haarlem van de Christe lijk Gereformeerde Kerk wordt op Woens dag 28 Juni een Zendingsdag gehouden in het Burgemeester Rijkenspai-lc. Na de dagopening door ds. H. W. Eer- land uit Lisse zal gesproken worden door ds. C. v. d. Weele van Harderwijk en ds. N. Brandsma van Rijnsburg. 's Middags zal het woord gevoerd worden door ds. H, van Leeuwen uit, Delft en ds, D. Biesma Jt. te Amsterdam. Eén muziek korps en zangkoor zullen het geheel op luisteren. Santpoorts echtpaar in België verongelukt Bij Namen in België is Zondag tenge- volge van een auto-ongeluk het echtpaar L. Bot-Reurs verongelukt. Na een botsing waarvan de juiste toedracht nog niet b£ kend is, ovex-leed mevrouw C. A, Boi- Reurs spoedig; de heer Bot en zijn schoon- zuster moesten in zorgwekkende toestand in een hospitaal worden opgenomen, Me vrouw Bot was 52 jaar oud. Velsen-Noori SPANNENDE STRIJD V.E.B. EN BOMACO Nu het bij het Hoogoven-bedrijfsvoiM. tournooi om de punten gaat teneinde wit de vierde ronde in aanmerking te kunnen komen, is Dinsdagavond op de tijdelijk' .voetbalvelden aan de Koningsweg wég venijnig slag geleverd. Dit was in letter lijke zin het geval bij de ontmoeting tus sen Casino en Inkspots, doch vooral bij dit tussen V.E.B. en B'omaco. Hier bleek dat de niet-actieve voetballers het spel on danks de hoge temperatuur nog niet wa ren vei-leerd. Er is werkelijk om de punten gevochten en het pleit voor de spelers van beide ploegen dat zij tot het einde de zware strijd hebben volgehouden. Bomaco was u gelukkig om in de eerste speelhelffc te doel punten en wat de V.E.B.-aanval ook deed, het wilde door gemis van een schutter niet lukken. De uitslagen waren: Socaf—Rudex 1-3; CasinoInkspots 2-1 (na strafschop pen); V.E.B.Bomaco 0-1. De ontmoeting KaairiddersHollen en Trappen is uitge steld tot Vrijdagavond. KINHEIM-JEUGD MAAKTE EEN UITSTAPJE De adspiranten van de voetbalvereniging „Kinheim" hebben per autobus een uit stapje gemaakt naar Schiphol. Van hier ging het naar Weesp, waar een tweetal wedstrijdexx werden gespeeld tegen de ad- spiranten van de plaatselijke voetbalver eniging A.D.E. Kinheim A won van A.D.E. A met 2-11 en de geel-zwarte B-ploeg versloeg AM B met 1-0. Na dit warme karwei voerde de tocht via Hilversum en Utrecht naar de Pyra- mide van Austerlitz, waar de speeltuin enige tijd het domein van de Noord-Velser jongens was die later ook nog een bezoek aaxx Oud-Naarden brachten. Een verfris sende duik in het koele IJselmeenvater was een w^elkome afleiding. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 7) U hebt derhalve kunnexx constateren, dat ik' gedurende de laatste tien dagen geen bezoeken aan financiers of fabrikanten gebracht hebt, nietwaar*?" „Niemand beschuldigt u daarvan of van wat anders ook", verklaax*de dr, Hisedale op de toon van iemand, die vrede wil stichten. „Uw bewegingen zijn volkomen normaal geweest. Maar ik moet u zeggen, dat de kwestie van het bewaren van de formule, zowel voor mij als voor mijn vriend Hax'tley Wright bijzondere bezwa ren oplevert zeer bijzondere bezwaren zelfs. Menig eerlijk man is voor de verlei ding om millionnair te kunnen worden bezweken". Thomas Ryde stond op. „Goed", zei hij. „Laten we het principe van wederzijds wantrouwen aanvaarden. Wanneer u mij morgen om twee uur wilt ontmoeten in de rooksalon van het Cannon ■Street Hotel, zal ik u een plan voorleggen' voor het veilig bewaren van de formule, dat naar ik vertrouw u allen zal voldoen. Om twee uur in de rooksalon van het Cannon Street Hotel". „We zullen in ieder geval het plan aan horen", stemde Hartley Wright aarzelend toe. „Maar ik geloof niet varx te voren, dat ik er mee in zal stemmen". „U zult instemmen met datgene, waar de anderen mee instemmen", v/as het kox*te antwoord. „Heren, ik woon tamelijk vex; weg en ik ben er niet aan gewend om laat naar bed te gaan. Ik zal dus afscheid ne men. Dr. Risedale, ik dank u voor uw gastvrijheid. In deze atmosfeer van we derzijdse verdenking zou het nogal hui chelachtig zijn, elkaar de hand te geven. Tot twee uur mox*gen in de rooksalon van het Cannon Street Hotel". Waarop Thomas Ryde rustig en onver stoorbaar vertrok. Het banket was ten einde. III Op de middag, volgend op de ietwat eigenaardige bijeenkomst bij dr. Hisedale in het Milan Hötel, kwam de heer Henry Hogg, directeur van de Internationale Safe Deposit Company, Queen Victoria Street om half drie van zijn lunch terug, waarna hij om zijn secretaris schelde. „Nog bezoekers of telefoontjes geweest, Skinner?" vroeg hij. „Er zitten vijf heren te wachteix, die u spreken willen, meneer," antwoordde de jongeman. De heer Hogg keek een beetje verschrikt op. Vijf cliënten zo vroeg op de middag was op z'n zachtst gezegd een beetje on gewoon. „Stuur ze maar binnen," zei hij, „in volgorde van hun komst." „Ze zijn allemaal tegelijk gekomen, me neer." De heer Hogg was meer verbaasd dan ooit te voren. Hij leunde achtex*over in zijn stoel en keek zijn secretaris over zijn lofg- xxet aan. „Wat zijn het voox* soox*t mensen?", vroeg hij. De jongeman was een beetje vaag in zijn antwoord. De verlangde inlichting ging zijn verbeeldingskracht wel een weinig te bo ven. „Gewone heren uit de City, zou ik zeg gen, meneer," zei hij. „Een van heix ziet er uit als een axiist. Zijn haar zit een beetje slordig eri hij is een beetje zenuwachtig in zijn manier van doen. En ik zou zeggen, dat een van de anderen een Amerikaan is." „Wel, laat ze maar binnen komen," be val de heer Hogg, „dat wil zeggen als ze allemaal tegelijk willen binnenkomen." „Ik geloof wel, dat dit hun bedoeling is, meneer, vertrouwde zijn ondergeschikte hem toe. „Ze zitten allemaal dicht bij el kaar en een keer, toen de bel overging, ADVERTENTIE UW ZOMERKLEDING wordt weer als nieuw Desgewenst in een dag gereed (behalve Vrij" dags en Zaterdags). OLD CLOTHES NEW Chemische reiniging KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON stonden ze allemaal op. Het schijnt wel, of zij elkaar niet uit het oog willen verlie zen." Met een enkel handgebaar zond de heer Hogg zijn secretaris naar de deur, trok het schema van de beschikbare safes naar zich toe en ging gemakkelijk in zijn stoel zitten. Even later kloixken er voetstappen voor de deur en wex*d dege geopend. „De vijf heren, meneer," kondigde Skin ner aan. Zij stapten een voor een naar binnen en van het eerste ogenblik af, maakten zij op de heex* Hogg de indruk van mensen, die elkaar grondig en volledig wantrouwen. Dx\ Hisedale ging voorop. Daarop volgde de heer Thomas Ryde met een plat pakje onder zijn ax'm gevolgd door de heren Hu- neybell en Hartley Wright- en tenslotte Baron de Brest, die een half hoofd boven hen uitstak. „Heren", zei de directeur opstaand, „ik vexmeem, dat u mij over een zakelijke aan- gelegexxheid wenst te- spreken. Wilt u zo vriendelijk zijn het u zo gemakkelijk mo gelijk te maken. Wat kan ik voor u doen?" De heer Thomas Ryde bleek de woord voerder van het gezelschap te zijn. Hij zette zijn goud-omx*ande bril nog eens ste vig op zijn neus, zocht de gemakkelijkste stoel uit en sloeg zijn benen over elkaar. „Het spijt ons, dat wij u in dergelijk groten getale moesten lastig vallen, me neer," verontschuldigde hij zich, „maar het is eexx feit, dat wij allen evenzeer geïn teresseerd zijn in de zaak, die ons hiex*heen voert. Ongelukkigerwijze schijnen wij el kaar hevig te wantrouwen. Dat is de reden, dat wij allen hier om uw bureau zijn op gesteld. Mijn naam is Thomas Ryde. De heer, die rechts van mij staat is dr. Hise dale, wiens naam u wellicht bekend is. Dr. Hisedale is een zeer bex*oemd geleerde. Naast hem staat de heer Huneybell, mijn assistent in een klein bedrijf. Achter hem Baron Sigismund de Brest, de welbekende Belgische bankier en financier en de heer, die zich daar tussen mij en de deur heeft neergezet is de heer Hartley Wright". De heer Hogg boog beleefd in antwoord op de verschillende introducties. „Als u, zoals ik veronderstel hier voor zaken bent," merkte hij op, „moet ik dan daaruit concluderen, dat u allen een safe wenst te huren?" „We hebben er slechts één nodig;" ant woordde de heer Ryde, „maar dat moet dan ook de beste en sterkste zijn, die u heeft aan te bieden." De directeur glimlachte toegevend. „U weet waarschijnlijk alles van ons af," zei hij. „Wij zijn de enige maatschappij, die in staat is haar cliënten volledige ze kerheid aan te bieden. Onze safe-loketten zijxx allemaal geheel gelijk en ieder exem plaar is beter dan welk ander ook ter we reld. Er is geen macht op aarde, hetzij Hi de natuur of uit de wetenschap voortsprui tend, die er een van zou kunnen openma ken, wanneer het eenmaal gesloten Koxiiom ze zijn onneembaar. Ons systeenx van nachtwakers, zowel mechanisch menselijk, ons electrisch alarm-systeem-. „Precies," viel de heer Kydye hem Ge leefd in de rede. „We hebben uwe annonce bekeken, evenals uw specificaties en J zijn het er allen over eens, dat u ons vou dige beveiliging kunt geven. Maar zwarigheid, die ik u zo dadehjk uiteciu zetten, ligt in een andere richtinD. misschien mag ik u eerst een vraag a Is het nodig om de aard van de inhoua het pakket, dat wij bij u achterlaten, kend te maken?" „Absoluut niet," stelde de heer HOK hem gerust. „Het enige, waarvatxj verzekeren moet, is, dat de ióhouan ontplofbare stoffen bestaat." „Is het daarvoor nodig het P openen?", viel dr. Hisedale in. „Volstrekt niet. Ik kan dat w aan het gewicht." vflorj. „Uitstekend," ging Thomas ^jj „Kijk eens, de moeilijkheid .ga deelgenoten in een

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6