Jwii Fa. PRUIS De bloem der KNGV-gymnasten komt op „Schoonenberg" demonstreren En nu, Speciale Party Heren-Costuums «u 59.00 - 49.00 - 39.00 BISCHOFF Een ijsbaan, verbetering van twee overwegen en een fris Stationsplein .Clowntje Riek Falcon jassen 'C Visserij^varia THALIA Het kostbare deposito Vrijdag 9 Juni 1950 Olympia steekt de feestbazuin „Olympiadag" vol elegante en sterke" programmapunten Twee keurcorpsen van het KNGV en ongeveer 500 deelnemers zullen Zaterdag 17 Juni in het sportpark „Schoonenberg" het zilveren jubileumfeest van de Vel- sense Gymnastiek- en Atletiekvereni ging „Olympia" tot een grootse gebeurtenis trachten te maken: de leider der keur- turncrs moet er speciaal voor uit Zwitser land overkomen en als deze dag aan de hooggespannen verwachtingen der or ganisatoren beantwoordt, kan de basis ge legd worden voor een traditie; een jaarlijks weerkenend sportfeest, dat vooral de schoonheid van sport en spel en de propa ganda voor de minder bekende takken van sport wil laten zien en bewonderen. Zaterdagmiddag de 17de, om vijf uur zullen de 500 deelnemende jonge vrouwen en mannen in een kleurige formatie van het Kennemerplein optrekken naar het sportpark, waar om kwart over vijf be gonnen wordt met een softball-demon- stratie van ploegen uit Zeist en Amster dam. Via een versterker-installatie zal deze wedstrijd worden toegelicht. Een oefening met hoepels voor de dames, een lioekey-wedstrijd tussen het eerste van „Strawberries" en „Schaerweyde" uit Zeist gaan aan de athletiekkamp vooraf: de Suomi-mensen zullen hun krachten be proeven op de sprint over 100 en 200 meter, waarna een estafette over 400 meter volgt. Hieraan doen uiteraard de promi nente figuren uit de rijen van „Suomi" mee. Het nummer hoogbrug-dames en tremplin-paard voor de heren, beide keurturners van het KNGV geven deze „Olympiadag" een bijzonder cachet; het algemene nummer vrije oefeningen van „Olympia" zal eveneens specta culair worden opgezet. Daarna komen twee Kennemer jeugdploegen tegen elkaar in het voetbalveld, de dames- keurturnsters zullen nog eens aan de ringen demonstreren en de heren aan het hoogrek en een knots-demonstratie der „Olympia",-dames maakt dit veel zijdige programma, dat ongeveer 3 y2 uur in beslag gaat nemen, vol. De optocht, die.het jarige „Olympia" aan de sportieve manifestatie vooraf laat gaan, heeft als attractie de Hoogovenharmonie SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 8 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Norma van Helsinki. American Defender van Rotterdam. Rouan van Tyne. Ariadne van Rotterdam. Hoog land van Newcastle. Helen Fareway van Goole. Ganimedes van Rotterdam. Uni E. van Karlsham. Lika van Newcastle. Mars diep naar Rouaan. Elisabeth van Londen. Rijnstroom van Londen. Jo van Portland. Wiebe van Hudiksvall. Aldebaran van New castle. Alamac van Rotterdam. Heinz Schriver van Hamburg. Lingestroom van Hull. Ordina van Rotterdam. Virginia van Bremen. Evertsen van Sorness. Vertrokken zijn: Sigvard naar Rotterdam. Svangen naar Bremen. Archgrove naar Rot terdam. Saparoea naar Antwerpen. Kalle naar Rotterdam. Urmajo naar Emden. Rouan naar Grimsby. American Defender naar Ant werpen. Helen Fareway naar Rotterdam. Lombok naar Port Said. Rosa Smit naar Rotterdam. Durward naar Rotterdam. IJstroom naar Plymouth. Danae naar Rot terdam. Hoogland naar Newcastle. Heinz Schriver naar Hamburg. Dotterel naar Liverpool. ADVERTENTIE op een nieuwe fiets het voorjaar in Voor een prima merkrijwiel Uw adres. Sportrijwielen in 1 alle kleuren. Tour met 3 ver- snellingsnaaf en trommelremmen in de merken Vesting, Batavus, Union. Locomotief, Mag neet, Gruno e.a. Keuze uit meer dan 100 stuks. Komt U eens kijken en vraagt onze be talingsvoorwaarden Willem Barendszstraat 31 - Tel. 5726 Voor le klas moffelwerk Uw adres in haar gelederen en een vlaggenparade geeft de stoet van deelnemers later op het veld de nodige fleur. „Olympische dag 2?" Wanneer de opzet slaagt en de diverse voorbereidende commissies hebben deze zaak kennelijk goed voorbereid zullen volgend jaar diverse andere verenigingen worden ingeschakeld: men denkt aan keur- ploegen voetballen en hockeyen en de naam „Velsense Olympische dag" zweeft het be stuur van de jubilerende en organiserende vereniging zelfs al vermetel op de lippen. Propaganda voor de gezonde sport is num mer één: de prijzen van de plaatsen zijn opzettelijk laag gehouden en alle leerlingen der hoogste klassen van Velsens lagere scholen worden in klasseverband uitgeno digd, deze eerste „Olympiadag" bij te wo nen. Het streven van de 25-jarige organi satie is sympathiek: moge haar doel be reikt worden! ADVERTENTIE Jiex JAeatec' „Rex draagt de kroon voor beeld en toon Vanaf heden tot en met Woensdag a.s. PIERRE BLANCHARD in het drama tische meesterwerk DECEMBERNACHT met muziek van Chopin, Beethoven en Franz Liszt IBP* ATTENTIE! Voortaan Zaterdags voorst, 8 uur. Zondag 3 en 8 uur. Voetbalelftallen voor Zondag VelsenSchoten. Deze aanvankelijk voor Zondag vastgestelde wedstrijd wordt na overleg tussen beide clubs Zaterdag om 7 uur op het terrein aan de Kwekerslaan te Santpoort gespeeld. WZ 2—Stormvogels 3. In plaats van Zondag om half 3 wordt de promotie-wed strijd tussen VVZ 2 en Stormvogels 3 Zater dagavond om 7*uur gespeeld. Zoals bekend mag worden geacht, hebben de IJmuidenaars hun eerste twee promotie wedstrijden gewonnen. Kinheim 2 finalist voor de O.H.C.-beker. Door de vorige week gewonnen voetbal wedstrijd tegen Haarlem 3 A in de halve eindstrijd van de O.H.C.-beker (de vroegere Stads-Editie-beker) heeft Kinheim 2 zich in de finale geplaatst. De eindstrijd gaat Zaterdagavond op het EDO-terrein te Haarlem tegen Nieuw Ven nep. Opmerkelijk is, dat ook de eindstrijd om de Kennemerland-beker tussen de ploe gen van de Zaterdagmiddag-competitie elftallen van Kinheim en Nieuw Vennep tegenover ielkander bracht, waarbij de Vel sense voetballers zegevierden. Kinheim 2 bindt tegen de Haarlemmer meerbewoners de strijd aan met: H. B. Da- niëls; W. Antonisse en W. Mol; M. Steg, J. Ramakers en C. Luntz; D. v. As, L. v. Hesse- lingen, E. v. d. Wal, O. v. Kuilenburg en W. Luntz. MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse vereniging tot bevordering van de geneeskunst zijn van Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreek uur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen D. J. Boosman, Stationsweg 7, telefoon 4340 en P. Brouwer, Koningin Wil- helminakade 79, telefoon 4507. Voor de niet aangesloten geneesheren neemt waar dokter W. Ant. Oepts, Zeeweg 295. telefoon 4023. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101. telefoon 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 üiir en Zondagavond 11 uur mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, telefoon 5259. VELSEN NOORD EN BEVERWIJK Zondagsdienst, van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts C. Versewel de Witt Hamer, Vondellaan 60, telefoon 3969. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Geelvinckstraat 112, telefoon 3883, behalve van Zaterdagavond tot Maandagmorgen.' Tijdens het weekeinde neemt waar: Duin- wijkapotheek, Populierenlaan 44. tel. 3388. SANTPOORT In spoedgevallen is de arts A. de Groot Lzn., Hoofdstraat 165, telefoon 8310 te con sulteren van Zaterdagmiddag tot Maandag morgen. Apotheken De Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse straatweg 145, telefoon 8249. IJmuidens Roem oogstte succes in Egmond De accordeonvereniging „IJmuidens Roem" heeft medewerking verleend aan een uit voering die gegeven werd door de Egmond- se vereniging „Zang en Vriendschap" in Egmond. Het optreden van de IJmuidenaren bleek voor de talrijke Egmonders een der hoogte punten van de avond te zijn. Ondanks het warme weer hebben de spelers bijna feil loos hun instrumenten bespeeld. De Velsenaren krijgen binnen enkele weken gelegenheid de prestaties van dit ensemble te beluisteren in een concert in het Burgemeester Rijkenspark. Velsen-Noord Riolering van de Beecksangh- laan gereed De riolering in de Beecksanglaan van de grens der gemeente Beverwijk af en lopend naar de aansluiting aan de Schulp weg is tenslotte gereed gekomen en hier door zal vermoedelijk nog vandaag een einde zijn gekomen aan de tijdelijke weg- afsluiting. Het gehele plan is in betrek kelijk korte tijd uitgevoerd. Donderdag was men druk bezig om de bestrating op nieuw aan te brengen, zodat de tijdelijk geblokkeerde wegen nog dit weekeinde begaanbaar zullen zijn. Bezoek van Amsterdamse korfballers op Watervliet De korfbalvereniging „Watervliet" zal nu eindelijk voor. de adspiranten de laat ste competitiewedstrijd krijgen te spelen, die zelfs nog van belang is ook. Want de wedstrijd, die Zaterdagmiddag op het Sport-Vereent-terrein te Santpoort wordt gespeeld kan tegen Haarlem b-adspiran- ten nog een Velsens kampioenstwaalftal brengen. Wanneer de jeugdige Watervlie- ters weten te winnen van Haarlem kunnen zij zich kampioen noemen, in welk geval de groen-gele korfbalfamilie dan drie kampioensploegen in dit seizoen zou hebben. Voor Zondag staat de Watervlieters be zoek te wachten van vier ploegen der Am sterdamse korfbalvereniging „Blauw Wit". Daar Watervliet slechts over twee jeugd- twaalftallen beschikt komt ook Haarlem met twee ploegen. Het programma voor deze dag luidt: Watervliet aBlauw Wit- adspiranten; Haarlem bBlauw Wit- adsp.; Haarlem aBlauw Wit adsp. en Watervliet 4Blauw Wit-junioren. SCHOUW OVER HET ONKRUID Aan belangstellenden is door het be stuur van het Waterschap De Meerweide ten Noorden van het Noordzeekanaal medegedeeld, dat op Dinsdag 27 Juni schouw zal worden gedreven over „het onkruid". De herschouw wordt zo nodig op 4 Juli gehouden. ADVERTENTIE aaaUedutty 2- en 3-delig, 2 - rij en sportcostuums, prima cheviots, waarde 77 u 69.50, 62.50, 59.00 en 56.00 5U' ZIET Di ETALAGES! TELEFOON 5134 Kamgaren Heren Costuums 2- en 3-delig 149.135.124.— men 112.—,98.—,78.—, 76.25 U' Heren Regenjassen Egypt, linnen en gummi onmisbaar op reis. Heren Tweedjassen, ook FALCON Jongenspakjes mei plusfours en korte pantalon Linnen opknooppakjes met fluit Khaki broekjes voor heren en jongens IJMUIDEN Oosterduinweg 21 VERLANGLIJSTJE VAN SANTPOORT: ADVERTENTIE Bel voor uw feestgebak even 4128 Bakkerij MANTEN U weet dan alles goed verzorgd DRIEHUIZERKERKWEG 70 Ageiiida. voor Velseaa VRIJDAG 9 JUNI Thalia 8 uur: „Het regiment der verdoem den". Rex 8 uur: „Decembernacht". Evangelisatie tent IJmuiden-Oost 8 uur: ds. E. Pot „Christus en de Anti-Christ". ZATERDAG 10 JUNI Thalia 7 en 9.15 uur: „Het regiment der verdoemden". Rex 8 uur: „Decembernacht". De vereniging „Santpoorts Bloei", die zich vooral na de oorlog met succes voor verschillende belangen van de gemeen schap der beide Santpoorten mocht span nen, heeft na de goede afloop, die haar actie voor het herstel van de korenmolen „De Santhaes" bekroonde, enige nieuwe of van ouds bekende onderwerpen op haar verlanglijstje geplaatst, waarvan het om vangrijkste wel is de aanleg van een ijs baan. Er is zo redeneert Santpoorts Bloei weinig „georganiseerd schaatsvermaak" in de beide Santpoorten: de tennisbanen die met behulp van koning Winter in ijs vlakten worden getransformeerd, blijken vaak te klein om alle belangstellenden een behoorlijke slag te doen slaan. De mogelijkheid is" reeds overwogen om de baan achter de zogenaamde ELTA- huizen aan te leggen, maar het hele project is overigens nog in het stadium van een onderzoek naar opzet en kosten. Het be stuur van „Santpoorts Bloei" zal het idee blijven propageren, zodat de kans groot is, dat er inderdaad een Santpoortse ijsbaan komt. Twee overwegen; twee gevaren De overweg in de Wüstelaan, die een gevaarlijke trechter vormt zodat voet gangers en wielrijders in het gedrang ko men als er motorisch verkeer passeert, is al jaren een steen des aanstoots, maar er wordt nu dan toch serieus aan een oplos sing gedacht. Overleg met de gemeente en met de spoorwegen de grote medewer king van gemeentewege is in dit verband een heuglijke ruggesteun voor de vereni ging zal moeten leiden tot een verleg ging van de weg bij de spoor-overgang, zo dat ten eerste de onoverzichtelijke bocht iets wordt „rechtgetrokken" en tegelijker tijd ruimte vrijkomt voor trottoirs. Voorts is er door de vereniging reeds lang op aangedrongen, dat de gevaarlijke overweg in de Kruidbergerweg minstens van een flikkerlichtinstallatie wordt voor zien en dit verzoek is onlangs kracht bij gezet door het ongeluk, dat goed afliep Voor de kinderen maar gemakkelijk drie mensen het leven had kunnen kosten. De onfrisse urinoir bij het station heeft eveneens meermalen stof tot critiek ge leverd er is thans een verzoek in zee om dit obstakel op te ruimen en er een drinkwatergelegenheid voor in de plaats te^ zetten: de omwonenden leveren op warme dagen meermalen via hun tuin- kranen een koele dronk en ook het stations- personeel zet grote hoeveelheden water om, waaruit wel blijkt dat op dit kruispunt van wegen een drinkwaterfontein geen luxe is. Ten vijfde wordt geprobeerd het fietspad dat op de Bloemendaalsestraatweg op de grens der gemeente Bloemendaal en Velsen plotseling doodloopt, door te trekken, want ook hier ontstaan meermalen penibele situaties. ADVERTENTIE ö^êcarv- Er zijn eindelijk in IJmuiden weer en wel: Egypt, kat. Falcon jas 65. Zuiver wollen. Falcon gabardine jas 105.— Gerard Van Praag TELEFOON 5501 Vraagt zichtzending Boven vonden ze een aardig klein kamertje, waar een bed stond. „Kijk, zei Kabouter Pïlon, hier kun je slapen. Welterusten, hoor!" „Welterusten, tot morgenochtend," zeiden Rick en Bunkie. Ze kropen gauw lekker in het bed. „Een aardige kerel is die Kabouter, hè?" zei Bunkie. „Ja, we hebben het erg getroffen", antwoordde Rick. „Ik hoop maar, dat morgen die mist weg is, dan weten we ongeveer, waar we zijn". „Nou, ik heb 'n reuzenslaap. Welterusten, Bunkie!" Binnen twee minuten sliepen ze allebei als rozen. De volgende morgen ontwaakte Rick door een zonnestraal, die precies op z'n gezicht viel. Hij stond op en keek door het raampje naar buiten. „O, kijk eens, Bunkie, hoe mooi het bos er nou uitziet!" zei zei hij. TUINFEEST VAN „BREDERODE" Zaterdagavond 24 Juni wordt door de tennisclub „Brederode" op haar banen in Santpoort een tuinfeest georganiseerd. De volgende Zondag wordt een „American Tournament" gehouden. De tennisclub tracht op deze wijze het onderling con tact tussen de leden te verstevigen. MARKTBERICHTEN 8 Juni 1950 Besommingen IJM 229 3430; IJM 230 670; IJM 213 160; TX 24 2745; KW 189 520; KW 129 2670. Prijzen Gr. tong 1,681,56; gr.m. tong 1,601,46; kl.m. tong 1,28—1,14; kl. tong I 0,62—0,58; kl. tong II 0,40—0,37; tarbot I 0,86—0,58; zalm 7,per kg. Tarbot II 4341; tarbot III 34; tarbot IV 1918; gr. schol 5344; gr.m. schol 5146; kl.m. schol 45; kl. schol I 3522; kl. schol II 19,504; schar 10,508; wijting 9,505,50; gr. gul 3324,50; midd. gul 2826, per 50 kg. Aanvoer 575 kisten tong en tarbot, 820 kisten schol, 30 kisten schar, 120 kisten wijting, 20 kisten kabeljauw en gul, 10 kisten poon, 25 kisten diversen. Totaal 1600 kisten. Marktbeeld. Een logger en kotters bepaalden de aanvoer op do rC derdagmarkt. Ondanks het gertage schepen waren er overvloedige aam? vooral van tong. Verscheidene kottaS den zelfs de 3000 kilo per schip rw slechte afzetmogelijkheden'liepen 7Z de kleine tongen II terug en wel cents per kilogram. Ook de L stond zeer laag genoteerd met 8mH! per kilogram. De kleine schol ging vwn voor de opvangprijs van de hand Gro» scholsoorten, welke echter zeer scha zijn, brachten 45—50 per kist op Franse auto's. Donderdag kwam h Nederlandse coaster „Marsdiep" de IJmni dense vissershaven binnen met een dek last van niet minder dan 83 auto's noemde deklast was in Frankrijk gi en IJmuiden werd aangedaan om machineonderdelen te laden. De c vertrok een uur later met Stockholm. Slecht. De Noordlogger „Bali" (Kat. wijk 129) was met zijn aanvoer van sjo manden niet erg fortuinlijk. De besomn™ van de 10-daagse reis was slechts ƒ21 Weer naar zee. weer naar zee de Bloemendaal en de Noorse schepen VA 670 en H.17.B0. Vandaag lost de „Martha" 500 kisten waarvan 400 kisten makreel en 100 varia en de Noor „Havbell" 1000 kisten Noorce makreel van 20 kilogram. Naar Maassluis. De kotter Uik 22 ging Donderdag naar Maassluis voor mu. torrevisie. Klaar voor de haring. Behalve de Katwijk 104 wélke inmiddels reeds ze heeft gekozen wordt Zaterdag" van Kak wijk verwacht d£ Jan (Katwijk 50) weft schip behalve een revisie enige moderni sering onderging aan de radio-apparatura. Deze logger zal aan de haringvisserij gaan deelnemen. Onderweg. Donderdagmorgen zijn van de Katwijkse vloot gaan thuisstomen de Katwijk 70 en 67. Binnen kwam de Katwijk 151. Vroegte wint. De kotter Urk 22, welke een groot kwantum tongen had gevangen en bijtijds de afslag wou meemaken begon Donderdagmorgen reeds om 1 uur te los sen. De „Goya" vertrokken Op 6 Juni is uit Tandjong Priok n; Amsterdam vertrokken het troepenschip „Goya". Aan boord bevindt zich het 4' regiment veldartillerie. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag 8 uur, Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur De adembenemende avonturenfilm Dick Powell - Marta Toren Vincent Price HET REGIMENT DER VERDOEMDEN Een boeiend en sensationeel filmwerk, spelend in het Vreemdelingenlegioen, hèt leger van desperate alle landen van de wereld. Maandag, Dinsdag en Woensdag 8 uur JOHNNY WEISMULLER in JUNGLE JIM Een spannend avontuur in het per* woud van Afrika, doolhof van duis ternis I Zondag 3 uur matinée met de span nende Western in kleuren MEDOGENLOOS FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 9) Hij begeleidde zijn ongewone cliënten naar de voordeur en zag hen een ogenblik op de drempel van de ingang blijven staan. Zij waren blijkbaar mensen, die er vreemde gewoonten op na hielden, want zij verzuimden iedere geste van afscheid- nemen en gingen zonder meer in verschil lende richtingen uit elkaar. De heer Ryde riep een voorbijgaande taxi aan en Baron de Brest volgde zijn voorbeeld. Huneybell voegde zich bij een kleine groep, die op de dichtstbijzijnde straathoek op een bus stond te wachten. Na eén aarzeling van een paar seconden liep dr. Hisedale in de richting van het Embankment. Hartley Wright begaf zich naar de City. Het com pagnonschap was voor het ogenblik op geheven. Ieder lid er van ademde een beetje ruimer bij de gedachte, dat die rol papieren veilig en wel berustte in de grimmige onbereikbaarheid van safe-loket Nr. 14. HOOFDSTUK IV. Charles Philip Boothroyd, tweede Baron Dutley, die nog een aangename geur om zich heen verspreidde van badzout en scheerzeep, verliet zijn badkamer, ging de trap van zijn kleine maar fraaie vrijgezel- lenwoning in Mayfair af en betrad de bibliotheek. „Het spijt me zeer, dat ik u heb moeten laten wachten, mijnheer Matthew", veront schuldigde hij zich bij zijn zo juist aange kondigde bezoeker. „Ik kwam thuis even voor u zelf hier arriveerde. Als men zo'n tijd weg geweest is het was ditmaal wel bijna een jaar dan ontmoet men altijd veel kennissen en heeft men veel te bepraten". Matthew Parkinson schudde hem de hand, maar antwoordde niet onmiddellijk. Ofschoon de kamer ruim genoeg was, scheen zij bijna klein, toen hij van zijn plaats opstond; een reusachtige gestalte, een beetje gewichtig er uitziende. Hij was èen lange, breed geschouderde inwoner van Yorkshire, minstens zes voet lang, een kaarsrachte gestalte, met een breed gemoedelijk gezicht en kleine bakkebaard jes, die door het zwart heen al aardig be gonnen te vergrijzen. „Een fijne kerel", noemde men hem in Leeds en trouwens in het gehele graaf schap en dat was hij ook. Aan het hoofd van zijn tafel, op de rug van een jacht paard, als voorzitter van een directie-ver gadering in de vergaderzaal van Booth royd, of bij welke andere gelegenheid ook, waar hij een publieke functie te vervul len had, kon men er van op aan, dat Matthew Parkinson met waardigheid en distinctie de hoge positie, die hij als hoofd van de beroemde firma Boothroyd be kleedde, eer zou aandoen. Nu was het wel zó, dat Charles, de zoon van de oude Boothroyd, die in het laatste jaar van zijn leven in de adelstand verheven was, in naam aan het hoofd van de zaak stond, maar het was Matthew Parkenson die in feite de firma beheerde. Dutley was zelf een athleet, maar wanneer hij zo naast zijn bezoeker stond, scheen hij in te krim pen. „Wat zult u gebruiken?" vroeg Dutley met een gastvrij gebaar, terwijl hij zijn vinger op de bel legde. „Het spijt me ont zaggelijk, dat ik er zo gauw vandoor moet, maar ik had er geen^dee van, dat u in stad was en ik moet in Grosvenor Street zijn. Feitelijk heb ik mijn verloofde nog maar nauwelijks gezien. Ik wordt daar deze avond verwacht en het loopt al tegen achten". Matthew Parkenson keek een beetje verdwaasd. Het was duidelijk, dat hij een heel andere ontvangst verwacht had. „Ik zal graag een glas sherry drinken", antwoordde hij, „en ik zal het zo kort mogelijk maken. Desalniettemin is het een serieuze kwestie, die we te bepraten hebben en die maar niet zonder meer kan worden afgedaan". Er kwam een bediende binnen, wien Dutley de nodige orders gaf. Toen schoof hij de doos met sigaretten aan zijn be zoeker toe en leunde tegen de schoor steenmantel. „Hoe is het met Grace?", vroeg hij. „Grace maakt het best. Ontevreden als gewoonlijk, maar dat schijnt het gebrek van alle jongelui te zijn tegenwoordig. Ze laat je groeten". „En wat is het voor een ernstige zaak, waarover u mij spreken wilde?", vroeg Dutley met een beetje zuur gezicht. De heer Parkenson -keek zijn gastheer verwijtend aan. „Heb je bij geval ook iets gelezen van de brieven, die ik je sedert Juli geschre ven heb?", vroeg hij. Dutley trok een berouwvol gezicht. „Om u de waarheid te zeggen", beken de hij, „dat Jieb ik niet. Toen ik Abessi- nië verliet en dat was in Maart was ik er in het geheel niet zeker van, hoe lang ik er over doen zou om het land uit te komen, of langs welke route ik naar huis zou komen. Het hing er van af, wat voor soort boot ik kon krijgen en het was helemaal niet uitgesloten, dat ik naar Khartoum zou gaan om plannen te ma ken voor de volgende winter. Bovendien kregen we nog al met ziekte onder mijn dragers te kampen, toen we door de woestijn trokken en dat doet je altijd veel tijd verliezen. In ieder geval zond ik een boodschap naar huis, dat ze beter deden om alle brieven hier te houden. Die zouden mij alleen maar gemist hebben, als men getracht had ze op te zenden". „Maar", riep Parkenson ontsteld, „wil je daarmee zeggen, dat je sedert maanden geen brieven van mij gelezen hebt?" Met een beetje schuldige gelaatsuitdruk king wees de jongeman naar de tafel in de bibliotheek, waar een geweldige stapel nog ongeopende correspondentie lag. „Daar moeten ze allemaal bij zijn", ver klaarde hij opgewekt. „Het spijt me, als ik een bok geschoten heb, maar veronder stel, dat ik ze gelezen had, wat voor ver schil zou dat dan nog gemaakt hebben? Als u over het. een of ander mijn advies gevraagd had, zou dit nog niets waard zijn geweest. Ik sta toch maar in naam aan het hoofd van de zaak". Er volgde een ogenblik van stilte. In de haard brak een brandend blók hout met een scherp geluid door midden. Daar bui ten. hoorde men het voortdurend getoeter van voorbijrijdende taxis. Londen scheen er zich van bewust te zijn, dat dit het aangename uurtje was, dat aan het diner vooraf ging. De bediende kwam binnen en Matthew Parkenson stond er naar te kij ken hoe zijn glas gevuld werd. Toen ver dween de bediende. „Voor de dag er mee", verzocht de jongeman met een blik op de klok.^taat mij maar meteen het ergste horen „Het is waarschijnlijk een nieuwtje voor je", zei Parkenson langzaam, „dat er one maanden geleden op de fabriek ingebro ken werd". „Ik heb er vanmiddag iets van ge hoord", gaf Dutley toe. „De lui op de ciuo plaagden mij er mee het scheen hun verwonderen, dat ik hun nog een dra» kon aahbieden. Ze namen vijfctuizenu pond mee, is het niet?" „Ze namen ook nog iets van veel m gewicht mee", was het ernstige antw „Ze vermoorden die arme oude RenMUj die de enige chemicus was, in wie je ooit enig vertrouwen had en^ze ging vandoor met Blunn's formule „Het spijt me zeer dat ovér die arme Rentoul te horen", zei Dutley. .pK ner me de oude man zeer goed. M is Blunn's formulie? Het maar ik kan het niet thuis breng „Het is de formule voor het gen van kunstzijde", verklaarde son plechtig, „dé formule waarop 1- zijn gehele zaak had opgebouwd r" mule, die de grondslag vormt voor fortuin van het huis Boothroyd-. „Die vijf of zesduizend pond doeii minder toe. Maar de diefstal van pieren is niet meer of minder dan ramp voor de firma".

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6