Taxi tel. 4333 Tel. f225.- Mémoires van de schone „Katrina" spreken van vele levensstormen Old Clothes New Predikbeurten Tien Christelijke scholen werkten stevig samen PHILIPS RADIO TAXI! TAXI! $3 r Kennemer Lantaarn (^Visserij^vark ZONNEVELD ARTISTIEK Zaterdag 10 Juni 1950 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Zes naamsveranderingen - en nog is zij niet varensmoe IN DEZE RUBRIEK zijn we meermalen trawlers tegengekomen, die onder di verse namen gevaren hebben. Men zou kunnen denken, dat zoiets alleen maar bij dit scheepstype mogelijk was. Een sprekend voorbeeld, dat ook de loggers weten, wat „wisselen" is, bewijst de geschiedenis van de „Hollandia" (KW 18). Dit schip voert namelijk nu zijn zesde naam. Het is in 1916, dat aan de bestaande log- gervloot van IJmuiden, een nieuw schip wordt toegevoegd, gebouwd bij de N.V. Scheepsboüwwerf De Dageraad te Wou- brugge. De opdrachtgeefster is de nieuwe Scheepsexploitatie Mij. „Velsen", die on der directie staat van de heer W. F. Brei- tenstein. Het nieuwe schip voert de naam „Katrina" en de merken IJM 87 en als eerste schipper staat D. van den Oever vermeld. Als zeil logger brengt het schip zijn jeugd door in IJmuiden, maar in 1922 raakt de Katrina „aan de zwier". De nu nog bestaande firma S. Taal te Scjieve- ningen, die momenteel drie loggers heeft begint dan met de aankoop van een zeillogger en de eersteling van deze rederij is deze Katrina (IJM 87) geweest. Onder de naam Michiel-en-Piet (SCH 17) wordt het vaartuig aan de Scheveningse vloot toegevoegd, waar het zich twaalf jaar goed thuis heeft gevoeld, maar deze periode is niet onbewogen aan het schip voorbijge gaan. De firma Taal gaat in 1924 op zoek naar een andere baas voor de Michiel-en- Piet en vindt de N.V. Rederij v.h- P. Knoester Jr. bereid het schip over te nemen. Natuurlijk wordt de naam ver anderd: Clasina (SCH 17). Bij deze rederij kon de logger het betere ook al niet vinden en in 1928 zien we de heer J. J. de Niet er eigenaar van worden. Dit betekende het einde van het zeilloggerbestaan. Een 80 pk Hollandia-motor nam de taak van de zeilen over en na deze verandering kon de oude naam toch niet gehandhaafd blijven en als Energie II (SCH 17) ging het schip naar zee. Terug We naderen nu langzaam aan de periode, dat vele Katwijkse vissers een eigen be drijf begonnen. Zij kochten loggers aan in Vlaardingen, Scheveningen, maar ook in Katwijk zelf. Deze groep heeft zich een eigen naam weten te geven, de Katwijkse schdpper-eigenaars, die vandaag aan de dag nog steeds hun schepen in de vaart hebben. Eén van hen, de heer C. van der Plas Czn. liet het oog vallen op de Energie II (SCH 17) en zo gebeurde het dat de vroegere IJmuidense logger „Katrina" weer in de haven terugkeerde, doch onder Katwijks nummer (KW 18) en de naam Vier Gebroeders. Tot het uitbreken van de tweede wereld oorlog nam het schip geregeld aan de trawl- visserij deel. In 1939 werd het uit de vaart genomen en heeft lange tijd haast het dok in de Vissershaven gelegen. In 1940 werden de meeste grote loggers gevorderd en het" overgebleven deel mocht van Scheveningen uit aan de visserij deel nemen, Eind 1940 gingen dan ook vele Katwijkse loggers naar Scheveningen, tot dat in Januari 1941 ook IJmuiden voor visserij schepen werd opengesteld. Ook de rust van de KW 18 werd verstoord en in Mei 1941 verscheen de logger na een grote reparatie in IJmuiden, maar niet meer onder de naam Vier Gebroeders. De Gebrs. Den Dulk's Handelmij. had het aangekocht en het de naam eegeven van de motor, n.l. Hollandia (KW 18). De Duitsers hebben geen belangstelling voor de KW 18 gehad en toen de oorlog voorbij was kon het vaartuig meteen weer ter visserij, maar in 1947 onderging het de zoveelste verandering, niet wat eigenaar of naam betreft, maar de Hollandia-motor werd vervangen door 80 pk Brons. Tevens plaatste men er een andere stuurhut op, die vóór de achtermast is gekomen. Voorheen had deze er achter gestaan. Toen de foto is genomen bij binnenkomst in IJmuiden had de Hollandia een inhoud van 111 bruto- en 17 netto reg. ton bij een lengte van 25.35, breedte. 6.66 en een diepte van 2.76 m. Het laatste wat het vaartuig nog meege maakt heeft is een verlenging in het jaar 1949, waardoor de inhoud is gestegen tot 140 bruto ton en de lengte 31.64 m. En na al deze omzwervingen enver anderingen is het vaartuig op 30 Mei voor de zoveelste maal ter hax-ingvangst naar zee gegaan. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden) Nieuw bestuur voor het Rode Kruis Het nieuw gekozen bestuur van de Vel- sense afdeling van het Nederlandse Rode Kruis is als volgt samengesteld: Voorzitter de heer J. P. Weijburg, com missaris van politie; plaatsvervangend voorzitter, de heer R. Rutten, arts; secre taris de heer A. Mijs (Kievitlaan 5); pen ningmeester de heer M. Roos, directeur van de Rotterdamse Bank te IJmuiden; leden: de heer R. P. v. d. Veld, geneesheer- directeur van het Antoniusziekenhuis; de heer J. de Meza uit Santpoort-station; de heer W. Fontijn uit Velsen-Noord; mej, Vijlbrief en ds. Veen, Doopsgezind predi kant te Driehuis. ADVERTENTIE MAAKT UW KLEDING ALS NIEUW Chemische reiniging KONINGSPLEIN 10 TELEFOON Zondag 11 Juni IJMUIDEN Ned. Herv. Kerk - Kanaalstraat - 10.30 uur: ds. J. van den Berg, Heilige Doop. 7 uur: ds. D. C. van Wijngaarden. Ge bouw Chr. Belangen. 10.30 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, Jeugddienst. Geref. Kerk - Kanaalstraat - 9 uur: ds. J. van Buuren. 3.30 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) - 10 en 5 u.: ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk - 10 en 4 uur: Dienst. Doopsgezinde Gemeente - Helmstraat - 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud Katholieke Kerk - 10 uur: Hoogmis. 19 uur: Vespers. Donderdag (Heilige Vitus) 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils - 10 u.: Heiligingsdienst. 12.15 uur: Zondagsschool. 19 uur: Open luchtsamenkomst. 20 uur: Verlossings samenkomst. Leiding kapt. J. Hennink. IJMUIDEN-OOST Ned. Herv. Kerk - Goede Herderkerk - 10.30 uur: ds. J. van der Wiel. 20 uur: Sluiting tentweek ds. J. van der Wiel. Geref. Kerk (Goede Herderkerk) - 9 u.: ds. R. D. Beukema. 4.30 uur: ds. J. vaar Buuren. Ver. v. Vrijz. Herv. - Abelenstraat - 10.30 uur: geen dienst. Verg. v. gelovigen - Willemsbeekweg 78 10 uur: bijeenkomst. Evangelisatievereniging „Elon" - Ca- sembrootzijstraat - 10 uur: P. D. Bardel- meyer van Noordwijk. Woensdag 19.45 uur: ds. A. C. van Nood. DRIEHUIS Geref. Kerk - koffiekamer Westerveld - 9 uur: ds. A. C. van Nood. VELSEN Ned. Herv. Kerk - 10 uur: dr. W. S. van Leeuwen van Rotterdam. VELSEN-NOORD Geref. Kerk -10.30 en 17 uur: ds. A. C. Nood. BEVERWIJK Doopsgezinde Kerk - 10 uur: dr Alb.' Vis. Maranatha - 10 uur: L. J. Pasman van Haarlem. Leger des Heils - 10 uur: Heiligings dienst. 12 uur: Zondagsschool. 19.30 uur: Bidstond. 20 uur: VeiTossingssamen- komst. Donderdag 20 uur: Verlossings- samenkomst. SANTPOORT Ned. Herv. Kerk - 10 uur: ds. P. A. Tichelaar, Doopsbediening. De Toorts - 10 uur: as. A. Noorman, Zaandam. Kapel - 5 uur: ds. G. Grootjans van Amsterdam. Geref. Kerk - 9.30 en 5 uur: dr. A. de Ruyter, Zandvoort. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) - 10 en 3 u.: ds. N. Brun. Een van de oudjes: de Hollandiadie in het grijs verleden als de zeillogger Katrina(Um 87) zijn jeugd in IJmuiden doorbracht. ZEVENDE EN ACHTSTE KLAS In Augustus wordt in de P. Vermeulenschool een klas voor het zevende leerjaar geopend De tien Christelijke scholen in de gemeente Velsen hebben tesamen het initiatief genomen tot de. vorming van een Stichting voor Christelijk Voort gezet Lager Onderwijs, waarmee Öus in feite het zevende en later ook het achtste leerjaar op een aantal lagere scholen in Velsen volgens de normen der wet geregeld kunnen worden. Op 15 Augustus zal dan ook in een vrij lokaal van de P. Vermeulenschool in IJmui- den-Oost een eerste klas van het zevende leerjaar starten: deze klas zal de kinderen, door een afronding te geven van het Lager Onderwijs, scholen voor de practijk. Het bestuur van de IJmuidense Comité- school heeft deze kwestie in het begin van dit jaar aanhangig gemaakt bij de andere Christelijke schoolbesturen en na een en quête op de tien betrokken scholen werd bekend, dat in totaal 270 kinderen het zesde leerjaar bezoeken, waarvan er 180 doorleren op HBS, ULO of via het vakon derwijs. Een deel van de overige kinderen wordt natuurlijk direct aan de maatschap pij afgegeven, maar een tussencategorie stelt belang in een zevende, eventueel acht ste leerjaar. Deze groep lèerlingen is er niet alleen geschikt voor maar heeft ook de juiste leeftijd, die hen nog onder de leerplichtwet doet vallen. Uit een contact tussen de tien scholen is tenslotte de Stichting geboren, waarin de besturen der diverse scholen vertegen woordigd zijn en waarvan onder meer de ADVERTENTIE met visserijband Radio's v.a. f 105. Radiotafels vanaf f 34.50, Tevens heb ben wijWas machines f 198. Stofzuigers vanaf f 94.—; Electr. strijkbouten f 12.—; Electr. kachels v.a. f 14.75; Electr. scheer apparaten f 39.Verder alle verlichtings- en edectra-artikelen. Wij ontvingen een pracht sortering HUIS KAMERLAMPEN tegen zeer billijke prijzen. FA. PRUIS Willens Barendszstraat 21 - Tel. 5726 IJmuiden Er is een dubbeltje gevonden Van 2 tot 9 Juni werden de volgende gevonden voorwerpen geboekt, waarover inlichtingen te krijgen zijn aan het hoofd bureau van politie, Tiberiusplein no. 1, kamer 4, op iedere werkdag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Zaterdagmiddag. Hond, baby sokje, handschoen, hooivork, portemonnaie, tas, boodschappenmand, fietsje (driewieler), padvindersriem, shawl sleutel, bril, kunstgebit, paar handschoe nen, kinderlaaxsje, fietszitje, zonnebril, vulpen, ceintuur, kruisje van rozenkrans, riem (dames), gewicht van 2 kilo, broche, kralensnoer, biljet van 1,schoentje, baby pop met kleertjes, postduif, shagdoos en aansteker, speelpopje, akten tas, me daillon met foto's, vest, gymnastiekschoen, handdoek, washandje en zeep, twee halters (Home trainer), zakboekje, vulpotlood, sok, jasje, luier, etui met vulpen en vul potlood, hoepel, dubbeltje volgende heren het bestuur vormen: J. Klut, voorzitter, J. Stam, secretaris (Zee weg 235), S. van Dorp, penningmeester, D. Visser en H. Remiëns, leden-adviseurs. Er werd besloten voorlopig in de P. Ver meulenschool een klas te beginnen met 30 leerlingen en deze Voorgezet-Lager-Onder- wijs-klas zal een van de eerste in de om trek worden. Er is inmiddels reeds een onderwijzer benoemd: de heer A. Voerman krijgt deze dertig kinderen onder zich. De lesvakken zijn: de gewone lagere schoolvakken, uitgebreid met eenvoudig handelsrekenen, eenvoudig huishoudon- derwijs (voor de meisjes, te geven door een lerares van de Huishoudschool), handen arbeid, de naaivakken en eenvoudig En gels. Na twee jaar, als er dus inmiddels een achtste klas bij is gekomen, wordt een diploma uitgereikt aan degenen, die dit onderwijs „met vrucht" doorlopen hebben. ADVERTENTIE ZEEWEG 275 DAG EN NACHT Concert in Velsens kerk Woensdag 14 Juni zal in de Oude Kerk in Velsen een concert worden gegeven, waaraan medewerken mevrouw Corry JansenReder, celliste en Adriaan Ver schoor, organist. Het programma luidt: Orgel: 1. Praeludium (Fantasia) e fuga in c ld. terts, J. S. Bach. 2. Praeludium e fuga in F gr. terts, Dietrich Buxtehude. Cello en orgel: 3. a. Aria, b. Grave, J. S. Bach. Orgel: 4. „Priere" op. 37 no. 3., Jo seph Jongen. Orgel en cello: 5. Sonate in e moll, Joh. Ernst Galliard, a. adagio, b. allegro, c. adagia, d. allemande, e. sara bande, f. corrente. Orgel: 6. „Merck toch hoe sterck" con variazioni, Cor Kee. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Trawlvissery Dinsdag 30 Mei: st Tzonne SCH 93. Ml. Wiron UI IJM 221; Aafke Jacoba KW 41; Saturnus KW 69; Jan KW 84; Wil- lempje KW 89: Aleida KW 169; Adjowico RO 9. Woensdag 31 Mei: mt. Antje RO 15; Excelsior III KW 78. Ml. Vertrouwen KW 6; Rijnmond V KW 110; De Vrouw Jacoba KW 122; Tonny VL 74. Donderdag 1 Juni; mt. Claesje RO 46. Vrijdag 2 Juni: st. Bergen IJM 16. Mt. Allan Water IJM 34; Dirkje RO 53. Zaterdag 3 Juni: ml. Bruinvis RO 1. Maandag 5 Juni: ml. Heemstede IJM 53; Hubertha Gerarda KW 9; Nederland VI KW 37; Helena KW 39; Cornelis Marinus KW 48; Volharding KW 65; Jacoba KW 107; Arie KW 155; Java KW 159 naar Rotterdam; De Vier Gezusters KW 162; Eendracht KW Woensdag 7 Juni: st. Abraham SCH 91. Mt. Medan IJM 57. Ml. Wilhelmina III KW 147. Donderdag 8 Juni: st. Bloemendaal IJM 71. Ml. De Vrouw Dirkje KW 104; Drie Ge broeders HD 79. Vrijdag 9 Juni: st. Zwarte Zee IJM 94. Haringdrijfnetvisserij Dinsdag 30 Mei: si. Robert William KW 123. Ml. Gorredijk IJM 75; Mr. Dirk Donker Curtius KW 2; Piete en Leendert Huibert KW 3; Fierman Eduard KW 5; Anna Cornelia KW 14; Hollandia KW 18; Grietje KW 20; Wilhelmina I KW 25; Sakina KW Machiel KW 33; Bertha KW 38; Rijnmond I KW 42; Rijnmond II KW 43; Rijnmond III KW 44; Elizabeth KW 49; Annie KW 54; Zeezwaluw KW 83; Borneo KW 127; Voor waarts KW 140; Wilhelmina V KW 144; Kat wijk III KW 161; Janna KW 163; Nederland IV KW 167; Zeemeeuw KW 170; Everdina Jacomina KW 173; Onderneming KW 175: Hyacinth SCH 353. Woensdag 31 Mei: ml. Henk KW 56. Maandag 5 Juni: ml. Karei Doorman KW 227; Cornelis VL 83. Dinsdag 6 Juni: ml, Dirk KW 19; Noord-: zee KW 47; Huiberdina Gijsbertha KW 85; Sumatra KW 86; Kees KW 124. Woensdag 7 Juni: ml. Rijnmond IV KW 15; Willem Cornelis KW 16; Marfia Jacoba KW 73; Excelsior II KW 78. ADVERTENTIE DENNENSTRAAT 12 SCHEEPVAART IJMUIDEN Vrijdag 9 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Virginia van Hamburg. Evertsen van Hudixvall. Ondina van Rot terdam. Normandia van Rotterdam. Seaham van Goole. Cormorant van Londen. Holder- nook van Goole; Merel van Newcastle. Maas land van Antwerpen. Wirrel van Rotterdam. Saba van Goole. Willemstad van Antwer pen. Hilda van Tygnemouth. Lapwing van Londen. Thomas Holt van Yarmouth Eems van Karlstadt. Mona van Albert D. van Rostock. Violetta van Sundsvall. Vertrokken zijn: Eken naar Rotterdam. Parma naar Emden. Draco naar Rotterdam. Keizersgracht naar Rotterdam. Appingedam naar Kopenhagen. Ponza naar Rotterdam. Normandia naar Gothenburg. 'Alamac naar Marseille. Leon de Nerva naar Rotterdam. BEROEP NAAR GEREFORMEERDE GEMEENTE Door de Gereformeerde kerk van IJmui den is bëroepen ds. C. W. Thijs van GeesterenGelselaar. Bij de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij werd deze week de trawler n met goed gevolg te water gelaten. De „Bois Rose" is gebouwd voor, een Franse °>e' federij. „Het regiment der verdoemden' (Thalia). De sagen, welke zich hebben geweven rond de groten uit de Duitse Nazi-regering, waarvan er enkele in de Neurenbergse beklaagdenbank werden ge mist en de wrange romantiek van het Franse vreemdelingenlegioen zorgden te zamen voor een verhaal, dat Robert Flo- rey schreef en regisseerde. Hij nam de spoorloze verdwijning van Hitiers plaats vervanger Martin Bormann in deze film doorzichtig „Bruner" genaamd als aanleiding tot zijn fantasie en ver plaatste de historie naar het rumoerige Indo China van 1947, waar de guerilla- strijders het de Fransen en hun Vreemde lingenlegioen geducht lastig maken. De uitwerking van het ongetwijfeld spannende gegeven is over het algemeen knap; Bruner neemt dienst in het legioen en wordt gevolgd door §en officier van de Amerikaanse geheime dienst; in de ge spannen sfeer van een telkens weer op laaiende querilla sleept hij zijn man ten slotte uit een warnet van intrige en con- tra-spionnage naar de beul. De ontmoetin gen der beide partijen zijn echter wel eens wat al te toevallig om aanvaardbaar te blijven. De mysterieuze Marta Toren giet als Lili Maubert, de Franse spionne wier lichtzinnigheid in een nachtclub omge keerd evenredig is aan haar werkelijke aard een pikant sausje over de zware kost en Dick Powell, die het bijzonder ver ge bracht blijkt te hebben als vuistvechter, breekt met zijn. ..laconieke opmerkingen vaak verfrissend de beklemming van deze voortdurende strijd. De bloedige veldslag tussen opstandelin gen en Jegionnairs blijkt vijf jaar na onze eigen oorlog stormen van enthou siasme te kunnen ontketenen. Polygoon's beelden v.an „Vlaggetjesdag", een aardige musical en een dwaas teken filmpje hebben het voorprogramma aan trekkelijk gemaakt. Van Maandag af wordt een der laat ste creaties van Johnny Weismuller ge draaid: „Jungle Jim". Vol hachelijke avon turen en wilde inboorlingenstammen, die een medische expeditie bedreigen, geeft deze rolprent een flinke dosis spanning, die zo nu en dan gevaarlijk dicht bij de drie-stuiversromantiek komt maar overi gens regisseur Berke de kans gaf Weis- mullers voorkeur voor perwoudverhalen uit te buiten tot de haren der bioscoopbezoe kers overeind staan. J. F. Klucht-heuvel Medelijdende Lampeniers- kneoht fluistert Lampenier in het welgevormde oor, dat hij de nieuwe vluchtheuvel bij het Velserduinplein, op de hoek van de Kalverstraat, een misbaksel acht te zijn. Lampe nier is het met deze knecht zeer hartgrondig eens: dat ding hoort daar niet. Vlucht heuvels zijn eigenlijk over het algemeen alleen maar goed om door automobielen van hun verkeerszuilen te worden be roofd; slechts weinig dappere tweebeners voelen zich thuis op zo'n smal eiland in de ver- keerszee. Maar dit Velsense ding is wel heel on, een onding in het kort gezegd. Er is sinds des zelfs recente oprichting al een volbeladen melkbakfiets over gestruikeld met het gevolg dat er veel melk ter aarde vlood en ver leden Zondag werd het straf register van het ding uitge breid met tientallen gevallen fietsers, die dé bocht niet door konden komen in de drukte en er toen maar bij gingen liggen op de harde vlucht heuvel. Tot nu toe, aldus de knecht, zijn 86 auto's met de achter wielen over de heuvel ge bonsd, zodat er ee* aanzien lijke kuil in ontstaan is. Dat is geen vluchtheuvel meer, dat is een kluchtheuvel en die moet er weg. Aldus de knecht. En aldus Lampenier. Waar is die vlag voor? Als er openluchtmuziek ge blazen .wordt in „Velserbeek" of „Rijkenspark" (gaat dat horen, lieve lezers, want het is een avond waard in het koele paradijs bij de beuken de zwanen van onze mooie parken) hangt op ver schillende punten in Velsen de bekende Geel-Blauwe ge- meentevlag uit. Als die vlag dus niet uithangt is het ook geen muziek -geblazen, vat u. De vlag wappert (als" hij wappert): a. ingeval van con cert in „Velserbeek" van het hotel Velserbeek, van het Po litiebureau, van onze goede IJmuider Courant, van de po litiepost in Velsen Noord en van een kruidenierswinkel in Driehuis. b. als er concert is in het „Rijikenspark": van de politie post in de Hoofdstraat en van het huis van de brigadier de Bruijn aan de Wüstelaan. Daar zijn die vlaggen voor. Hondenleven Het geschiedde in de Caro- linastraat in West, dat een Duitse-herder-moeder-hond tien baby's op de wereld zette maar er zelf het trouwe leven bij inschoot. Het'vrouwtje en de baas hebben vijf der jonge herdertjes sindsdien tenkoste van een berg vrije tijd in het leven weten te houden met de zuigfles. Dat zulks geen gerin ge arbeid genoemd mag wor den, kan Lampenier met de hand omhoog getuigen, dat kost wel zes uur van de dag en de nacht, heeft hij zelf ge zien. Maar het echtpaar Proost heeft doorgezet en nu schar relen er vijf wolken van her ders door de -mand, doorvoed, schoon en knorrend-tevreden met hun pleegouders. Dat is wat ander, dan de onmiddel lijke verdrinking der kleinen, die wel wordt toegepast als de zorg van de moeder-hond plot seling wegvalt, meent Lam penier met een brok in de keel. B(e)rug(t) De Julianabrug met haar acht „uitmondingen" is een schrikkelijk verkeersknoop punt, vindt Lampeniersknecht knorrig. Dat wriemelt daar maar acht kanten uit en dat er niet meer ongemakken pas seren is voor hem een duister raadsel. Nadat hij even dank baar gestemd is geweest we- de vreemdeling thans weer de weg duidt naar sluizen, strand en vishal, valt hij terug in zijn oude somberheid: deze brug en haar gevaren, vooral voor de gasten van dit gewest, die verbijsterd worden door langszoevende automobielen. Voorstel Lampenier: a. een verkeersagent als het er druk is, b. op de acht toegangswe gen tot de beruchte brug acht fikse borden met een waar schuwend kruis (desnoods een vlammende achthoek, maar zo origineel doen wij Nederlan ders het veelal niet). Geblaft verzoek Vierbenig. ruigharig Lam- peniersknechtje blafte deze zomerse week de volgende petitie: „Bos verboden voor loslo- pers. Straat levensgevaarlijk wegens oppikkende politie macht en electrische stoel. Waarheen dan?" De liefhebbende baas van dit verdrietige beest onder schrijft deze, door de tragiek van het Velsense hondenleven ingegeven zinsneden volledig, naar hij zegt: „Je betaalt hon debelasting maar nergens mag je hond meer loslopen. Dat het op straat niet mag, kan ik me indenken, want ik heb ook net m'n tuintje laten opknap pen, maar waarom mogen de honden niet eens heerlijk uit rennen in Bosbeek, Burge meester Rijkenspark of Schoo- nenberg? Ze vernielen beslist minder, dan hun tweebenige mede-zoogdieren (schrijft hij oneerbiedig) en die hoeven niet aan de lijn in de vrije natuur met hun ijscopapier tjes, boterhamzakjes en si naasappelomhulsels. Lampenier brengt de strijd vraag graag in discussie. Hij gens de V.V.V.-handwijzer, die vóelt iets voor deze baas, daar heeft hij zelf ook zo'n zwart kwispeldier voor in huis. Uniforme marteling Politiemannen behoren in de tropische dagen, die ons hebben geteisterd tot de groep der beklagenswaardigen, voor al wanneer zij in Amsterdam of Velsen moeten lopen aan branden. Daar is het namelijk niet geoorloofd in overhemd te gaan of te staan, .zodat het solide uniform hen laaiend om de schouders prangt. Se mogen ook geen lange panta lons die veel luchtiger zijn dan de rijbroeken met hun leren kuitenkokers (in dubbe le zin) dragen en staan dus de goede zon en de dienst voorschriften om strijd naar nóg gloeiender plaatsen te verwensen. Lampenier kan er in komen, want zelfs in zijn overhemmetje heeft hij het. braaf warm gehad. Waarom altijd dat knellende protocol? Het verdriet der vondelingen Kleine, verdwaalde man van amper anderhalve turf werd onder de „tunnel" plotseling vriendelijk toegesproken door een aardige agent, maar daar moeder hem waarschijnlijk de politiemacht had afgeschilderd als de meest verdorven verza meling boemannen in dit tra nendal, zette hij het bij deze eenzijdige conversatie op een doordringend brullen. Kleine man werd dies opgevat en ten politieburele gedeponeerd, waar hij alle registers uittrok en slechts tot bedaren geraak te toen er een glas karnemelk werd geserveerd. Lampenier, die deze tragedie van dichtbij meemaakte, verzoekt alle Vel sense moeders: A. Hun kinderen onder ap pèl te houden, als ze nog niet kunnen weten waar ze wonen en hoe ze precies heten; B. Hun kinderen nooit meer bang te maken met de politie, want dan schreeuwen deze kinderen zich paars als de politie hen helpen wil. LAMPENIER. Niet best. Het emg trekkelijk geringe aanvoer nfeS van de Vrijdagmarkt niet v» f ,w®» Donderdag. De tong g"4™,!*4l bleven laag genoteerd' wel JT1' partijen kleine schol, die .aanvaSl?4 de opvangregelmg warenWeS, weer verkocht voor f 8.50 eTf »'1111 De Noordzee makreel beheield L prijs 14 per kist). De Nomsfl,?' daarentegen werd gdeelteliik m ge4ee,Itel«k "«kocht voor ICS Wel goed. De Noordlogger haalde door de gunstige makre mooie besomming van 5200 gende gecombineerde gende gecombineerde vangsten'u»"! met 250 kantjes van 10 schepen- Kiff S 207 kantjes van 9 schepen; KW 10 kantjes van 4 schepen. I kwata Binnen van Katwijk. Vi binnen van Katwijk de KW 108. Na'tó king en een schilderbeurt gaat d nu weer ter trawl visserij. Naar zee. De volgende set KW lTo°ernVKw\T. ^*4 Bijna klaar. De „Orion" (KW22bi de „Michiel" (KW 97) kunnen volgen! week weer ter visserij gaan. De reparaf vorderen namelijk goed. yootuitbreidiiig. Dinsdag zij, Vlaardingen nog veertien schepen ter ha ringvisserij vertrokken, zodat Vlaardii thans 34 schepen ter haringvisserij hu. De 14 schepen zijn: van de firma A. Vet- boon de motorioggeir Margaretha VI, IV van de N.V. De Doggermaatschappij dè stoomloggers Oranje Nassau VL 29, Voor uit VL 86, Noordster VL 197 eri de mot- loggers Vooraan VL 115; en Voorwaan VL 142; van de firma C. van Toor Hzni stoomloggers Colombus VL 47, Johan van Toor VL 53 en Nelly VL 200; van de N.V. Mercurius de motorloggers Vlaar dingen VL 78 en Maas VL. 79; van de N.V, Vlaardingse Stoomvisserij de stoomlogger Gesina VL 80; van de Visserij Mij. Vlaar dingen de stoomloggers Saturnus VL 2} en Jupiter VL 206. Een tweetal schepen hebben een verbou wing ondergaan n.l. de Vooraan VL. 115 en de Voorwaarts VL 142.. Deze zijn in ds afgelopen winter van stoomloggei bouwd tot motoiiogger. De Bertina VL 85, die van I stoomlogger is geweest en enige ma geleden na een aanvaring met de Kota In ten in de Waterweg zonk, is inmiddels gelicht en zal thans worden uitgerust mei een 360 pk Industrie-motor. De Visserij Mij, Mercurius is thans gekomen onder directie van de heer D. Kwakkelstein. De twee mo torloggers Odin VL. 78 en Freya VL 79 zijn verdoopt in respect. Vlaardingen VL 78 en Maas VL 79. De vroegte won. Donderdagochtend om 1 uur is de OK 22 al met lossen be gonnen, maar de IJmuidense havenarbei ders hebben daarmede niets van te doen gehad: de eigenbemanning van de kotter kreeg toevallig de kans de vangst in de hal te brengen. De schipper was zo haastig, omdat hij met een mankement aan de motor naar Maassluuis wilde. Variërende vangsten. De vangsten de harin/gloggers lopen erg uiteen, van Don derdag op Vrijdagnacht werden van d< Katwijkse loggers door de „Deha" de beste resultaten geboekt: 20-25 kantjes. Andere ploegen i echter vangsten van 1-4 kantjes. ADVERTENTIE e kl. Dames en Herenkleermaker KANAALSTRAAT 60 - TELEFOON BINNENGEKOMEN EN UITGEVAREN VISSERSSCHEPEN 8 Juni naar zee vertrokken: IJM 71, Bloemendaal. 'ADVERTENTIE voor LIJSTEN EN SCHILDERIJEN Kennemerlaan 5, IJmuiden bij de brug Tel. 5705 voor Velsen ZATERDAG 10 JUNI Thalia, 7 en 9.15 uu: „Het regiment der verdoemden". Rex, 8 uur: „Decembernacht Evangelisatietent IJmuiden-Oost 8 uur. B. van Ginkel, Jeugd-appel- ZONDAG 11 JUNI Thalia, 3 uur: „Meedogenloos fj, uur: „Het regiment der verdoemden Rex, 3 en 8 uur: „Decembernacht - fi Evangelisatietent IJmuiden-Oost, Sluitingsbij eenkomst, ds. J.van d MAANDAG 12 JUNI Raadhuis, 10-12 uur: Spreekuur Bm meester. Thalia, 8 uur: „Jungle-Jim Ilex, 8 uur: „Decembernacht Velsen

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 10