c Hartendorp éÈ&z Minimumprijs is op 45 cent gesteld; nieuwe gebieden worden „ontgonnen" Als er wat regen wil komen wordt het een goed aardbeien jaar .Clowntje Riek Het kostbare deposito 7^ Zaterdag 10 Juni 1950 De goedkopere aardbei is op komst DINSDAG DE EERSTE AARDBEIENVEILING De speciale aardbeienveilingen zullen Dinsdagmiddag om 4 uur beginnen. Er j wordt elke dag om 4 uur begonnen, uit- gezonderd des Zaterdags, dan begint j men al om 3 uur te veilen. Kennemerland was eens tot 1940 de belangrijkste aardbeien-producerende streek van Nederland. Nu is het door de Baronie van Breda voorbijgestreefd, maar voor de consument is het de grootste leverancier gebleven, doordat de Brabanders vrijwel uitsluitend de industrie voorzien. En de consument vraagt zich af, hoe de kwa liteit van de aardbei-1950 is maar vooral: wat de prijs zal zijn. Het zal velen een geruststelling zijn, dat het zich laat aanzien, dat de prijs lager wordt dan in 1949 en de voorgaande jaren na de oorlog. De oogst is vermoedelijk normaal en, indien de droogte van de laatste weken spoedig tot het verleden behoort, zal hij zelfs boven het gemiddelde liggen. De droogte van verleden jaar heeft de planten weinig goed gedaan en zou ook 1950 een bijzonder droog seizoen opleveren, dan moet de kweker op een flinke schade aan zijn planten rekenen. Nog een factor die een belangrijke invloed op de prijs kan hebben, is het handelsverkeer met West-Duitsland. Al jaren lang bestaat de bekende strijd vraag tussen de Kennemer kwekers ener zijds en de industrie, inclusief de provin ciale waterleiding, anderzijds, of deze laatste verantwoordelijk zijn voor de toe nemende verdroging van de cultuurgrond. Een argument van de kwekers is, dat de Velsense Papierfabriek bijvoorbeeld alleen al meer water gebruikt dan de hele stad Haarlem. Pompen of verdrogen Hoe het ook zij de 'grond is droog en als de natuur niet meewerkt, zitten veel tuinders met een schriel product en uit geputte of verbrande planten. Velen heb ben ingezien, dat zij niet uitsluitend van de regen afhankelijk kunnen blijven. Sinds enige tijd zijn zij overgegaan tot bevloeiing door middel van Nortonpompen, waarvan Kennemerland er nu reeds 140 telt. De re sultaten zijn uitstekend gebleken. Nog anderen zouden dit voorbeeld wil len' volgen, maar niet elke kleine tuinder kan zich een uitgave van enkele duizenden guldens voor een dergelijke pompinstal- latie veroorloven. Hun aardbeien staan er over het algemeen nu al veel slechter voor dan die van hun betër toegeruste coliegas. Ook op andere wijze bedreigt de in dustrie de aardbei. Als de plannen tot in dustrialisatie van Beverwijk en omgeving (met de daaraan verbonden huizenbouw) worden verwezenlijkt, zal er nog meer grond voor de tuinbouw verloren gaan dan nu reeds het geval is. Aan de andere kant zal deze industrie werk kunnen geven aan de jeugdige tuindersbevolking, die flink toeneemt terwijl de beschikbare grond uiteraard niet vermeerderd is. Er zou eventueel duingrond voor aard beienteelt in aanmerking kunnen komen, indien er voor goede bevloeiing wordt ge zorgd. „Aardbeienpolitiek": steeds meer vrijheid In de jaren 19451948 bestond voor de kwekers de verplichting, veertig procent van hun opbrengst ter beschikking te stel len van de pup-en jamfabrieken. De prijs hiervoor was vrij laag en bedroeg 0,60 voor 1 kg aardbeien met en 0,80 zonder dop. Er kwam dus 60 vrij voor binnen landse sonsumptie, diepvries en sapfabri- catie. Een groot gedeelte van de pulp ging naar het buitenland, vooral naar Groot- Brittannië. Deze regeling was voor de kweker niet zo ongunstig als zij lijkt. Voör de verplichte levering kreeg hij weliswaar niet veel, maar hierdoor werd een kunstmatige schaarste bereikt, waardoor de prijs van de aardbeien voor het publiek hoog bleef. In 1949 betaalden de fabrieken dezelfde prijs, maar de verplichte levering was op geheven. De kweker leverde nu natuurlijk alleen aan de industrie als de prijs op de veilingen in de buurt lag van die, welke de fabrieksaardbeien maakten. Thans ging, ten minste in Beverwijk, ruim dertig pro cent naar de fabrieken. In 1950 is de handel in aardbeien geheel vrij. Ieder met een erkenning mag naar eigen inzicht kopen tegen de prijs die hem goeddunkt. Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Den Haag heeft nu ook voor de aardbeien een productencom missie ingesteld, bestaande uit vertegen woordigers van de belangrijkste veilingen van dit product, van de drie organisaties van werknemers en van werkgevers. Deze samenwerking leidde tot het besluit de minimumprijs op de veiling op f 0.45 per kg te stellen en een surplusfonds te stichten. Het fonds verkrijgt zijn middelen uit een heffing van vier cent op iedere kilo ver- kochte aardbeien. Het overschot dat zou ontstaan, indien de wijzer op de veiling beneden 45 cent komt, zal in opdracht van het Centraal Bureau door de fabrieken tot pulp worden verwerkt en in vaten opgesla gen. Zo is de houdbaarheid twee jaar. De kweker zelf kent moeilijkheden bij het verbouwen van zijn product, waar hij alleen voor staat. Maar er zijn nog meer kwesties, die een gezamenlijke oplossing vragen. Uitbreiding van de markt Het jamverbruik is overal ter wereld sterk afgenomen en daarom wacht de Ne derlandse tuinbouw de zware taak, een groter afzetgebied te scheppen. Er is reeds een 500 ton aardbeienpulp van 1949 naar Canada geëxporteerd, maai er is nog over van de voorraad van verle den jaar. De buitenlandse markt wordt daarom nog steeds bewerkt. Zo is de hoop onder meer gevestigd op West-Duitsland. In Breda en omstreken neemt men proe ven met de ontwikkeling van een rood- vlezige aardbei voor Noord-Amerika, waar men deze vrucht nodig heeft voor vruch tenslaatjes en ice creams. Deze proeven hebben een gunstig verloop en men is opti mistisch gestemd. Vijftien tot twintig jaar geleden kwam in Kennemerland een soort aardbei op, die langzamerhand de grootste oppervlakte voor zich opeiste: de Jucunda of Amazone. Deze plant is door gebrek aan bestuiving door andere soorten geheel gedegenereerd en is vrijwel uit Noordholland verdwenen. Zij wordt echter nog wel in groten getale in Barendreeht en Breda aan de markt ge bracht. De opvolgster van de Amazone is de Oberschlesien, beter bekend als Moulin Rouge. Ook deze soort werd ieder jaar klei ner en de opbrengst ging zienderogen achteruit. Op aanraden van ir. Van der Helm, rijkstuinbouwconsulent, verbonden aan het proefstation Duinstreek van Hol land te Heemskerk, is men ertoe over gegaan, geselecteerd plantmateriaal van de Moulin Rouge over te brengen naar zware grond in de kop van Noordholland, waar nog nooit aard beien waren verbouwd. De gezondheid en opbrengst blijken hierdoor sterk te zijn verbeterd. Ook elders heeft men een dergelijke „verfrissing" van de plant met goed gevolg toegepast. De Beverwijkse veiling verwacht over ongeveer twee weken de grote aanvoer van aardbeien van de koude grond. Dan zal een ieder weer kunnen smullen van deze frisse producten van eigen bodem weliswaar niet tegen vooroorlogse prijzen, maar toch goedkoper dan de laatste jaren het geval was. Goedkope groente en meer aardbeien De aanvoer op de groentemarkt is de afgelopen week groot geweest Vooral een drietal producten was ruim vertegenwoor digd: bloemkool, sla en bospeen. De bloemkool was goedkoop, maar her stelde zich later, waardoor de goede kool tot 33 cent per stuk ging. Sla loopt in prijs uiteen n.l. van 2-7 cent per krop, bospeen verdween in het begin der week voor ex port en er werd toen tot 34 cent per bos voor betaald. Vrijdag was de hoogste no tering 25 cent. Rabarber was vrij goed te verkopen en kwam nog tot 22 cent per bos. Peulen liepen door de groter wordende aanvoer in prijs terug tot 50 cent per kilo, postelein bleef goedkoop. Het aanbod van aardbeien neêmt nu met de dag toe. Vrij dag waren er duizenden manden; de prijs kon zich niet handhaven. Werd er in het begin der week nog ruim vier gulden per slof betaald, de notering was Vrijdag voor de Madame Lefeber al 130-350 cent, de Moulin Rouge deed 370-430 cent per slof van ruim vijf pond. Bloemen leden van de zomer Het warme weer heeft in het begin van de week de handel op de bloemenveiling in Beverwijk lelijk parten gespeeld. De vrij grote aanvoer bracht hoegenaamd niets op. Irissen, pioenen, anemonen, ranonkels, zinnia's, anjers, duizendschonen, violieren: alles ging voor enkele centen per bos van de hand. Gelukkig is hier Vrijdag een ken tering ten goede in gekomen, zodat er weer dubbeltjes per bos bijkwamen. De eerste gladiolen kwamen aan de markt. Het waren Allard Pierson, waar voor f 2 per bos werd betaald. ADVERTENTIE GEN. CRONJéSTRAAT 43 KRUIDBERGERWEG 51 - SANTPOORT TEL. 16990—17696 Voor het repareren van alle merken STOFZUIGERS Is het Uw bruine hit? Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 13 en 15 uur en des Maandags tussen 15 en 18 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: Een muntbiljet, sigaretten aansteker, regenjas, autoped, ceintuur, drie rozenkransen, twee damesrijwielen, motor rijwiel, nummerbord van motorrijtuig, fietstasje, haarstrik, zakdoek, bruine hit, haarkam, dameshandschoen, werkbroek met kiel, postduif, Ierse setter, tube lijm, sierspeld in strikvorm, twee zwembroeken, Ipak, hoofddoek, duimstok, jongens kous, zonnebril en een portemonnaie met inhoud. OECUMENISCHE JEUGDRAAD BESLUIT HET SEIZOEN Dinsdag 13 Juni houdt de Oecumenische Jeugdraad een bijeenkomst in Beeckesteyn voor leden en voor de afgevaardigden van de kerkelijke j eugdverenigingen uit de omtrek. is. R. D. Beukema zal spreken over het onderwerp „Eredienst". Vóór de pauze worden de aanwezigen verdeeld in verschillende discussiegroepen, na de pauze zal de predikant de vragen, die naar voren worden gebracht beant woorden. In Augustus wordt de eerstvolgende bestuursvergadering gehouden, in Septem ber hoopt men elkander in groepsverband weer te ontmoeten. JEUGDDIENST Op Zondag 11 Juni zal in de Grote Kerk te Beverwijk weer een jeugddienst worden gehouden. Voorganger is ds. J. de Groot uit Apeldoorn, die tot onderwerp gekozen heeft „Wat de kerk presteert!" Het kerkkoor zal ook bij deze dienst haar medewerking verlenen. DE VLAG IN TOP Van de woningen, welke de firma Eve- lein en Duiker aan de Berghuisstraat in de omgeving van de Oostertuin aan het bou wen is, woei Vrijdag de driekleur ten teken dat het eerste dakspant is geplaatst. Heemskerk ENGELS OUDERPAAR BIJ HET GRAF VAN EEN ZOON Op vier Juli komen een vader en een moeder uit Wales (Engeland) naar Heems kerk om het graf van hun zoon te bezoe ken. Hij stortte tijdens de oorlog in de duinen neer met een D.S. Lancaster, en is begraven op de algemene begraafplaats. De heer J. Beentjes, die het graf geadop teerd heeft zal de ouders vergezellen. OP CONCOURS Zondag 23 Juli gaat de R.K. zangvereni ging „Ons Ideaal" op concours naar Heiloo. Als vrije nummer zal worden gezongen: „Serenade van een landsknecht". SOCIAAL-CULTURELE DAG Voor de leden van de R.K. Land- en Tuinbouwbond, der R.K. Middenstand en van de Katholieke Arbeiders Beweging zal Zondag 18 Juni een sociaal-culturele dag worden gehouden. Op het A.D.O.-ter- rein zullen 's middags verschillende mu ziekverenigingen de dag komen opluiste ren. Velsen-Noord De heer M. J. Grüter verlaat het onderwijs Wegens de binnenkort te verwachten pensionnering van de heer M. J. Grüter, zal deze als hoofd der „Da Costa"-school afscheid nemen van het onderwijs. De heer Grüter zal worden opgevolgd door de heer J. Suurmond, thans te Har- melen, welke inmiddels door het bestuur tot hoofd der „Da Costa"-school is be noemd en per 15 Augustus in functie hoopt te treden. Maandag begint de eindstrijd in het Hoogoven-tournooi De organisatie van het voetbaltoumooi voor personeel heeft prachtig gewerkt en het resultaat is, dat x-eeds Maandagavond de eindphase van dit monstertoumooi be gint met de eerste wedstrijden voor de halve competities om de Holland I en II- belcers. Vrijdagavond werden in de geheel vol brachte vierde ronde stevige partijen voet bal geleverd. De mooiste ontmoeting was die' tussen Heftruck en IJzeren Paard (bekerhouder), waarbij de ploegen elkander niet veel toegaven. IJzeren Paard had met de rust een gunstige 10 voorsprong en kreeg daarna met enig geluk wegens missen van de Heftruck-verdediging nog twee doel punten: De Heftruck-aanval miste een schutter en bracht het tot een tegenpunt (1-3). Gelijkwaardige elftallen waren Inter nationale en Lab. Mekog, welke strijd met 2—0 in het voordeel van eerstgenoemde uitviel. Constructie Boys Kaliumpermangaat werd een zeer snelle wedstrijd met goede kansen aan beide kanten. Na tien minu ten zat het de Boys niet mee; toen volgde een pass van v. d. Kant en Kobus scoorde. De wedstrijd kreeg zelfs een „hard" karakter. Goed doorzetten van 'Verhoof- stad zorgde voor een 20 voorsprong, die door stug verdedigen behouden bleef. Kaairidders-Hollen en Trappen werd een geflatteerde zege voor eerstgenoemde ploeg. Kerkman opende na 20 minuten de score voor de ridders van de kaai en later kwam een tweede doelpunt van de voet van Boeree. Door het uitvallen van Wes terman konden de Kaairidders er zelfs 3—0 van maken, doch toen liep De Wit door tweemaal te scoren voor zijn ploeg in tot 32. Het einde kwam met 42. De resterende wedstrijden worden Maan dagavond gespeeld en dan beginnen de halve competities eveneens. Castricum Laatste promotiewedstrijd van C.S.V. Zondagavond speelt C.S.V. haar laatste promotiewedstrijd tegen „Succes" uit Wie- ringen. De Castricummers zullen het helaas zonder C. Boot moeten stellen en ver schijnen dus in een gewijzigde opstelling: G. de Heer, d.; J. d, Beurs en C. Blei, a.; A. Dokter, H. Veldhuisen en F. v. d. Klas- borst m.; A. v. Duin, N. Beumer, H. Jacobs J. Kimmelaar en H. Tiemstra voor. Vitesse speelt op dezelfde dag een wed strijd voor de N.H.V.B.-beker en wel tegen het sterke West-Frisia II, dat reeds ver schillende K.N.V.B.-clubs deed sneuvelen. Vitesse verschijnt met: K. Zonneveld, d.; II. v. Velzen en W. Wildt, a.; Th. Tromp, A. Hollenberg en J. Tool, m.; F. Zonneveld, A. v. d. Valk, J. Glorie, N. van Weenen en P. Duijn, voor. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente 7.30 uur n.m.: Ds. Cannegieter. Herv. Evang. Vereniging, 10 uur; Ds. van Duine, Amsterdam W. ZONDAGSDIENSTEN. Dr. A. de Jongh, Julianastraat 1, telef. 534. Zr. Ranzijn, Torenstraat 29, telef. 401. ADVERTENTIE Van Gelder's fabrieksscholieren op stap De gewoonte bij Van Gelder Zonen papierfabriek om met de leerlingen van de vakschool een vacantietocht te maken, waaraan een kampweek is verbonden, heeft hedenmorgen voortgang gevonden. Om zes uur vertrekken de jongens van de drie-klassige fabrieksschool onder leiding van hun leerkrachten per fiets naar Am sterdam, waar zij scheep zijn gegaan voor een bootreis naar Harderwijk. Hier werd het stalen ros weer bestegen en voerde de tocht naar Ugchelen op de Veluwe. Reeds Donderdag was een groepje leerlingen vooruitgegaan 'óm het kamp in orde te maken, de tenten op te zetten en voor de fouragering te zorgen. Op het programma voor de komende vacantiekampweek staan onder andere tochten naar de Hoge Veluwe en de Soe- rense echoput. Volgende week Zaterdag hopen de Vel sense fabrieksscholieren bruingebrand door de zon terug te keren. Santpoort ZONDAGSDIENST DOKTOREN In plaats van dokter De Groot heeft dok ter Mansholt Zondag dienst. Voor de kinderen Ze kleedden zich aan en daalden het trapje af naar de kamer, waar hun gastheer al het ontbijt klaar had en 'n heerlijke pot thee „Heb jullie goed geslapen?" vroeg hij. „Nou!" zei Rick. Heerlijk hoor!" Toen ze ontbeten hadden, kwamen overal uit hun boomhuisjes de Kabouters voor de dag om naar het bos te gaan en te werken. Kabouter Pilon stelde Rick en Bunkie voor aan zijn vrienden. „Ja, loals je ziet, ik heb vannacht gasten gehad!" zei hij. Rick en Bunkie zagen de Kabouters door het bos trekken naar hun werk. „Ik vind 't erg leuk hier!" vond Bunkie. „Jullie moet nog maar eens komen!" zei Pilon. „Je kunt altijd 'n bed krijgen als je logeren wilt, hoor!" „Dat zullen we erg graag doen!" zei Rick. „Suomi"-leden starten in drie plaatsen Het gaat Zondag voor een aantal leden van de athletiekvereniging „Suomi" een drukke dag worden. Niet minder dan 24 „Suomi"-meisjes zullen uitkomen in de tweede meisjes- athletiekclubcompetitie, die onder auspi ciën van de KNAU op het Olympiaplein te Amsterdam wordt gehouden. Ook naar de door MFC te Medemblik georganiseerde wedstrijden gaan verschil lende ,,Suomi"-athleten(es). Van de dames starten T. Prins op 100 m B- en T. v. d. Berg op 100 m C- en hoog springen D-klasse. Voor de 80 m zullen uitkomen de heren T. Luttik (C-klasse), H. Koning (C-klasse) W. Vrenegoor (B-klasse) en G. Oudendijk bij de junioren A. Verder zal Udo v. Wijngaarden te Utrecht deelnemen op de 3000 m (A-klasse) in de wedstrijden georganiseerd door Tubantia uit Hengelo. I.E.V. SPEELT TE HALFWEG TEGEN N. A. S. Met de vordering van de degradatiewed strijden gaat voor de vierde klasser I.E.V. nu het spook van terugvallen naar de H. V. B. meer dreigen. De I.E.V.'ers zullen de resterende degradatiewedstrijden moeten winnen, willen zij nog een kleine kans op behoud in de K.N.V.B. maken. Van deze ontmoetingen wordt Zondagavond die te gen N.A.S. te Halfweg gespeeld. Weliswaar is I.E.V. volledig, doch of de omzetting van spelers baat is een open vraag. Michel is opgesteld als linksbuiten en Zonneveld gaat verdedigen, waarbij v.d. Berghe weer als spil optreedt. In de aanval moet het nu van Duin als middenvoor en van Prinsen als linksbinnen komen. I.E.V. vertrekt met: W. v. Tunen; J. v. d. Vlies en H. Zonneveld; Th. Koek, P.. v. d. Berghe en S. Slotema- ker; J. Schavemaker, A. Leering, H. Duin, H. Prinsen en W. Michel. Agenda voor Beverwijk Kennemer Theater 7 en 9.15 uur: Captain Joy (Schipper naast God). Luxer Theater 7 en 9.15 uur: My dream is yours. WB Theater 8 uur: De straat zonder naam. ZONDAG 11 JUNI Kennemer Theater 2.30, 4.30, 7 en 9.15 u.: Captain Joy (Schipper naast God). Luxor Theater 2.15 uur: Northwest Stam pede. 4.30, 7 en 9.15 uur: My dream is yours. WB Theater 2.30, 4.30: Zilveren duivel. 8 uur: De straat zonder naam. MAANDAG 12 JUNI Kennemer Theater 7 en 9 u.: Captain Joy (Schipper naast God). Luxor Theater 7 en 9.15 uur: My dream is yours. WB Theater 8 uur: De straat zonder naam. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 10 „Maar wat voor waarde heeft die for mule voor een troep inbrekers?" vroeg Dutley. „Het waren geen gewone inbrekers", was het antwoord. „Het is mijn overtui ging, dat zij om de formule kwamen en om niets anders. Als het gewone inbrekers geweest waren, zou de politie ze waar schijnlijk allang gegrepen hebben. Zoals de zalven nu staan, heeft deze geen enkele aanwijzing om op afte gaan". „Dat is erg", mompelde Dutley. „Hoe gaat het op de fabriek zonder de formu le?" „Het gaat helemaal niet", antwoordde Parkinson. „Dat is de ellende juist, zoals je wel ontdekken zult als je mijn brieven leest. Je zult moeten trachten je een goed idee van de situatie te maken, jongeman. Ik kan je wel zeggen, dat die ernstig ge noeg ds. Je vader en het spijt me, dat ik dit tegen zijn zoon zeggen moet was een van de koppigste mensen, die er ooit geweest zijn. Hij bouwde grote fabrieken op, hier en in Zwitserland, in Duitsland, in Frankrijk en in Italië op basis van een enkele zeer gecompliceerde formule. Op de dag van zijn dood". „Ja, dat herinner ik mij, viel Dutley in met een blik op de klok. „Hij riep u büi- nen en mij en Stephenson en Watherspoon. Wij hebben toen allen beloofd, dat de formule in de brandkast zou worden ge sloten en nooit zou worden gecopieerd". „En het ergste is, dat wij ons woord hebben gehouden!" zei Matthew Parkinson bitter. „Nu betalen wij voor het toegeven aan een gril van een stervende. Zpnder de formule zitten we hopeloos in de moei lijkheden. Gelukkig komt het er voor het buitenland niet zo zeer op aan, omdat we daar voornamelijk bijproducten maken. Maar in Marlingthorpe zitten we totaal in de knoop. We hebben onze productie moe ten baseren op gissingen en die zijn er allemaal naast geweest. Onze chemici heb ben nacht en dag gewerkt. Wij hebben duizenden uitgegeven aan experimenten en we zijn nog niets verder. Fabricage van zijde! Het is rommel, dat we maken. We zijn er mijlen ver naast. Weet je op hoe veel de aandelen vandaag aan de markt genoteerd staan?" „Toevallig wel", antwoordde de jonge man. „Het beursnieuws kwam op de telex door, toen ik stond te wachten om te zien, of Raggie Fulford de paardenrennen gewonnen had. Ongeveer op 80, is het niet?" „Ja, ongeveer in die buurt. En weet je, wat ze waard zijn?" „Geen idee van", gaf Dutley toe. „Maar die beurslui zijn gewoonlijk vrij goed op de hoogte, hè?" „Als de wereld de waarheid wist", zei Parkinson met nadruk, „zouden ze op on geveer 40 staan en dan zou het zelfs nog een speculatie zijn om ze voor die prijs te kopen. Ik zou er tenminste zelf niet over denken". Al de luchthartige gemoedelijkheid ver dween van Oharles Dutley's gezicht. Hij zette zijn glas neer en staarde de spreker aan. Er was geen twijfel aan, of deze sprak in volle ernst. „Luister eens, jongeman", ging hij voort, „we hebben reeds voor ongeveer vijfhon derdduizend pond slecht goed verkocht en wie weet wat voor moeite we daarmee nog zullen krijgen. We hebben nog voor vijfhonderdduizend pond op magazijn en op het ogenblik maken onze machines, die draaien met een kostenrekening van meer dan vijfduizend pond per dag, een soort materiaal, dat inplaats van dat het met 15 tot 20 pet, winst verkocht kan worden, alleen maar goed is voor de vuilnisbelt". Weer viel er een stilte. Parkinson haal de zwaar adem. Onder de zonnebrand op zijn wangen was Dutley bleek geworden. „En ik had er geen flauw idee van!", riep hij uit. „Hoe kon je dat ook", was het antwoord, „als je jezelf gaat begraven in veraf ge legen streken om beesten te schieten, die jou nooit enig kwaad gedaan hebben en je zelfs niet de moeite neemt om je je brieven te laten nazenden? Wat kon het jou ook schelen? Jij bent altijd tevreden geweest met je vorstelijke inkomen en je sportleventje. De oude Stephenson is op een reis om de wereld. Watherspoon kan zijn werk niet meer aan en ik heb dit al die tijd alleen moeten verwerken. Iedere morgen heb ik de rommel moeten nakijken, die uit de fabriek komt en net moeten doen of het goed was." „Zijn er enige tekenen," vroeg Dutley, „dat iemand anders de formule te pakken heeft gekregen?" „Dat is de eerste verstandige vraag, die je stelt," was het nijdige antwoord. „In ronde cijfers^ genomen hebben we ongeveer een half millioen verloren door het maken van rommel, sedert de formule verdween, maar ik heb nog van geen andere firma gehoord, die haar fabrikaat verbeterd heeft, of die hetzelfde goed maakt, dat wij vroeger maakten. Dat is de enige glimp van hoop voor ons. De moeten de formule terug hebben, zelfs al zouden wij er voor moeten betalen." „Waarom zouden we niet een grote be loning aanbieden?" Matthew Parkinson haalde spottend de schouders op. „Vraag dat eens aan de politie," gaf hij ten antwoord. „Een ieder, die de hand op die formule weet te leggen, loopt een slor dige kans om terecht te moeten staan we gens moord. Bovendien zijn wij er in ge slaagd om tot dusver de zaak stil te hou den. Als ook maar het flauwste gerucht er van de beurs bereikte, zou je een daling beleven in Boothroyd-aandelen, zoals de City nog nooit meegemaakt heeft." Er werd bescheiden aan de deur geklopt. Een bediende verscheen. „De heer Ronald Bessiter heeft uit Gros- venor Street getelefoneerd, mijnheer. Ik moest u er aan herinneren, dat men u daar voor het diner verwacht. Het is al twintig minuten voor negen." Dutley knikte en liet de man gaan. „Hoe laat kan ik u morgenochtend spre ken," vroeg hij dringend. „Zo vroeg mogelijk. Ik moet iemand hebben, die de verantwoordelijkheid met mij deelt. Wat zou je zeggen van acht uur?" „Uitstekend," stemde Dutley toe. „Komt u dan tegen die tijd hier. Het spijt mij, dat ik weg moet. Ik zou dat diner wel willen afzeggen, maar het is bij mijn aanstaande schoonvader en ik denk, dat ik toch al op mijn huid zal krijgen." HOOFDSTUK V. „Hoe komt het, dat je zo laat bent, Char les?", vroeg Lucille Bessiter aan haar ver "De Pion" won van „Diagon In de tweede ronde van k merland tournooi" sneeld. L id SC „De Diagonaal" "De P«' de Castricumffle^'di^ wwiaaljj, Geyteman—Bennes ÓLi. Uhl Vj—Vlaminof—Bouwó* ftPIaHVta de Smalen 0-1; v d 0—1; Verschoor—v. Bavenszwan^8"' Stok-Heeck 0-1; De wS H v Eikeïenboom—KeetbaatlfSP6 Jor® Beentjes 1—0; Koster~Rnm! v> Ka Leute Menke -0—1. Totaa? H DE »BRICAS"-KAMPIOENSrn4t.« Doordat Ravenzwaai—'ToeiX?^ laatste drive van de CaslricPu®'he«1 club „Bricas" niet verder E,b"d't- 46 punten en Van Kleef—Kof a' behaalden, kwam laatsteen».™? V#1 met 201 punten aan de kop en mede kampioen gevolgd tol Ravenzwaai—Toepoel met AkW Klaasse—Morelis staan op de S met 195i/2 punt. op «de fc, In de B-afdeling werd de fan kamproen met 194 punten, m.t Z voorsprong op de andere koppA tweede plaats kwam het koS Nol met 1731/2 punt die in 5 drive 531/2 punt behaalde. De ïze,laa>te drive sj|fj werden «14 Kampioen in de C-afdeüne dames BakkerPeters m.t Deze dames wonnen de laatste d« 531/e pUnt. op de tweede li® totaal stand zijn v. d. Wcord-v? gekomen met 204% punt, dieinfc 48 punten behaalden. BURGERLIJKE STANn GEBOORTEN: Wilhelmina r. Maria, d. van J. Meijne en M Heereweg 52; Petronella Adrian» M?"®' van C. Hoebe en Ch Vlagt straat 9; Simon Maria, z van H eo en J. R. Zijlstra, Poelvenstraat 30' Amis' d. van N Kortekaas en H Lute va? ft" barneveldweg 40. ONDERTROUWD: Dirk Nan t* au en Geertje Anna Visser te GEHUWD: Petrus Molentmi wnnmvi Warmenhuizen en Elisabeth Mario vTv 'e wonende te Castricum; Petrus L IJ?1 wonende te Heemskerk en Johanna w dora Kortekaas, wonende te Chstri OVERLEDEN: Geertrui Petiet o zonder beroep, geh. met J. Smit wc Amsterdam; Franciscus Schut' oud wedn. van M. C. Dekker, wonende W' cum; Louwrens Tames, oud 55 i «uT' C. Stuifbergen, wonende te Castricum leden te Alkmaar; Hannes Stolk oud wedn. van J. Schoen, wonende te'Casiri overleden te Alkmaar. EEBAtYKET Het is wel eens meer op deze pM betoogd: Nederland laat zich door de tin lelijk de kaas van de boterham si de visserijkaas dan altijd. De opgetekend uit de mond van een handelair, dat Duitsland in de Kalverstraat en wij ia een slop terecht zijn gekomen is no? dom niet en het is daarom zo angstwek kend, dat er met werkelijk-constructieve voorstellen gewacht wordt, tot we eind uitgeruzied zijn over de vraag, wie die voorstellen nu eigenlijk moet doen. Het Duitse voorbeeld is daarom zo k- zaam, omdat in de grote Duitse vissers havens bewezen wordt, dat een rationele visserij werkelijk „uit" kan: de techniek wordt ginds met overleg gebruikt en dat heeft dan ook direct tot resultaat, dat ie klant een panklaar gerecht krijgt, dateea minimum aan transportkosten met i' brengt: filet is altijd goedkoper en lx te vervoeren dan „complete" kabeljauw, En als de Duitsers dan nóg vinden, dat de transportkosten van de spoorwegen te hoog liggen, gaan reders en handelaren arm ia arm naar die spoorwegen om er over te mopperen en te dreigen met eigen tr over de weg. Waarop de spoorwegen ei voor hun geld kiezen en de tarieven ver lagen. Van alle kanten wordt deze visindustrie gestimuleerd: de bezetters hebben haar op gang geholpen en de Duitsers zorgen er zelf wel voor, dat zij op gang blijft Daar hebben ze de verfijnde technische appara tuur dan ook voor. De handel bezit eigen vriescellen; het product komt bijna niet meer in mensenhanden en de verse vis uit Nederland.„ist bei uns doch viel besser". Een klassiek Duits woord, mr deze keer niet van waarheid ontbloot. De opslagplaatsen liggen er vol man netten en de Nederlandse visserman knoopt geduldig driedraads-sisal aan vierdraads- sisal, zodat een boksie verse vis prompt afscheurt langs de scheidingslijn. En de Duitsers glimlachen voor zich uit. loofde, toen hij een kwartier later op armleuning van haar stoel zat. „Op het laatste ogenblik kreeg ik bezoe* van iemand, die ik niet kon wegzenden, legde hij uit. „De oude Parkinson, die onze fabriek in Yorkshire leidt. Het spijt m zeer. Ik vrees, dat je moeder erg boos p mij zal zijn." „Daar zal ze wel weer over heen komen, voorspelde Lucille. „Maar ik wist met, ze jou ooit over zaken, lastig vifilen' „Dat doen ze in de regel ook met, 8 hij toe. „Maar dit was nogal iets bijzond Maar zeg eens, wie is die lange _jongeifiSj die er uitziet als een vreemdeling en ik zo ernstig met jou zag praten, to binnen kwam? Hij heeft sindsdien niet anders gedaan, dan mij met woed blikken aankijken." ,i;1. „Dat is een zeer belangrijke Per™i heid," vertrouwde zij hem toe. ,Jij) Baron de Brest en hij is een BdJKj bankier en financier. Hij is een client van de firma, of is van plan het te worden, ,Zo, zo." mompelde Dutley. „W ft® niet zeggen, dat de man mij erg Lucille trok haar fijne wenkbrauw^ „Waarom? Je kent hem met eens „Ben ik ook helemaal niet Het meisje lachte, maar haar fronste zich wat dieper. (Wordttn»W

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6