3 Sleeswijk een toetssteen PU ROL Radio geeft Woensdag K.L.M. beproeft nieuw uitlaatsysteem PANDA EN DE MEESTEREDELMAN Werelé ntenim Dinsdag 13 Juni 1950 IN DE WERELDPOLITIEK Tij'dens de komende vergadering van de Europese Raad te Straatsburg zullen twee nieuwe leden van de raadgevende Assem- blée hun intrede doen, namelijk West- Duitsland en Saarland. Zij zullen aan de besprekingen deelnemen als toegevoegde leden, wat wil zeggen dat zij niet vertegen woordigd zullen zijn in het tot de Europese Raad behorende college van ministers, het college dat de bevoegdheid tot het nemen van besluiten heeft. Enerzijds is dus West-Duitsland nog slechts zeer onvolledig in de Europese Raad vertegenwoordigd, doch aan de andere kant is hei feit van de uitnodiging veelzeggend ten opzichte van de West-Europese bereid heid om Duitschland met de nodige voorzichtigheid weer aan te nemen als een tot de grote familie behorend lid der Europese samenleving. Die voorzichtigheid is voornamelijk gebaseerd op de nog steeds in West-Europa levende vrees dat in welke Europese internationale samenwerking ook Duitsland zal trachten een dominerende plaats te veroveren, ambitieus als het Duit se volkskarakter nu eenmaal is en over tuigd als de Duitse politici nog altijd zijn van het feit dat Europa met Duitsland staat of valt. Die ambitie en die overtuiging heb ben niets met politieke systemen of tyran- nieke aspiraties te maken, doch bestaan in het algemeen en kunnen ten hoogste door politieke systemen en aggressieve as piraties worden geëxploiteerd, wat in de recente geschiedenis dan ook grondig is gebeurd. De West-Europese voorzichtig heid komt dus niet voort uit de vrees voor een nieuw nationaal-socialisme en druist niet in tegen de tendenz van „vergeten en vergeven", doch richt zich zuiver en alleen op de zelfoverschatting der Duitse politici in commercieel en potentieel opzicht, wel ke door de ervaringen van de Europese economische noden ten zeerste versterkt is. Wat men nu van Duitsland in de Euro pese Raad verwacht, is in de eerste plaats een duidelijk blijk van de aanvaarding van de Europese geest van saamhorigheid. Nu doet zich de merkwaardige situatie voor dat een van de dringendste problemen in de geleidelijke federalisatie van de Europese samenleving een aangelegenheid is, waar mede Duitsland direct te maken heeft. Deze aangelegenheid is de Sleeswijkse kwestie. Door in deze aangelegenheid een werke lijk „Europees" standpunt in te nemen en begrip te tonen voor het feit dat in een federaal Europa tenslotte geen gebieds- eisen meer kunnen bestaan, zullen de Duit se afgevaardigden op schitterende wijze kunnen duidelijk maken in hoeverre zij de draagwijdte van een federalisatie be grijpen, beter begrijpen dan anderen, die tot nu toe het hoogste woord over „Euro pese eenheid" hebben gehad doch in wer kelijkheid niet van plan zijn, er ook maar het geringste voor op te offeren zoals de Engelse Labourparty, die heden in haar op de frontpagina gepubliceerde brochure haar ware gezicht toont. de Duitse staat Sleeswijk-Holstein hebben aangetoond dat het steeds meer begint te gisten in het grensgebied. Denemarken heeft herhaaldelijk laten blijken dat het niets voelt voor een oplos sing door annexatie, een oplossing die trou wens geen oplossing zou zijn aangezien de Deense regering dan te maken zou krijgen met de Duits-voelende inwoners van het te annexeren grensgebied. De Deense rege ring heeft laten mei-ken dat zij een oplos sing in Europese geest voorstaat, en de Deense delegatie te Straatsburg heeft de belangstelling van de Assemblee gevraagd voor deze kwestie, die „een toetssteen zou kunnen zijn voor de Duitse bereidheid tot samenwerking in Europa," zoals de heer Schmall, Nederlands afgevaardigde, het uitdrukte. De Duitse delegatie heeft hier dus een unieke kans om haar eerlijkheid te bewij zen en wanneer daar in Duitslands Noorde lijkste provincie door bemiddeling van de Raad van Europa een regeling zou kunnen worden bereikt die de Deense bevolking van Sleeswijk volledig zou tevredenstellen en tegelijkertijd niet zou raken aan de rechten van de Duitsers, zou daarmede van een prachtig debuut van Duitsland in de Europese Raad kunnen worden gesproken. Een dergelijke oplossing zou tevens aan velen in Europa een der zegeningen van de federatie in ons verscheurde werelddeel metterdaad demonstreren en dit zou wel licht duizendmaal beter dan woorden de overtuiging doen gx-oeien, dat voor talloze problemen in Europa slechts deze éne op lossing bereikbaar is. J. L. ADVERTENTIE MELK en PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWATTA - BREDA Op sigaren tijdelijk geen omzetbelasting Wegens de toestand in de sigarenindus- trie is de regering voornemens een wette lijke maatregel van tijdelijke aard voor te stellen, waarbij sigaren worden vrijgesteld van omzetbelasting. Deze maatregel zal, tezamen met maatregelen door de indus trie zelf te nemen, moeten leiden tot prijs verlaging van sigaren. Voorts zal de regering, ten einde de ver houding in belastingdruk op sigaren en sigaretten meer in overeenstemming te brengen met die van 1939 en bovendien de vereiste budgetaire compensatie te ver krijgen, tevens voorstellen de omzetbelas ting van de duurdere sigaretten te ver- hogen. Zuid-Sleeswijk werd in 1864 door middel van de wapenen bij Duitsland ingelijfd, toen-de Pruisen him aggressiviteit botvier den tegen die Europese samenlevingen die zich niet met hen konden meten in mili taire vaax-di'gheid. Denemarken was in dit geval de verliezende partij én bijna een eeuw is voorbij gegaan voordat deze his torische gewelddaad op andere wijze dan door geweld een genoegdoening kon krij gen. Die genoegdoening gloort namelijk aan de horizon van het nieuwe Europa, dat zijn grenzen volgens zuiver-administratieve eisen zal gaan trekken en bevolkingseen heden de mogelijkheid tot 'vreedzame ont wikkeling zal geven, zonder zinloze poli tieke scheidingslijnen te trekken dwars door natuurlijke groepen heen. Sleeswijk heeft een gemengde bevolking waarin het Deense element nog zeer sterk leeft. Deze Deensvoelende minderheid woont vooral in het grensgebied en de laatste tijd zijn de uitingen van een sterke Deens-georiënteerde bewustwording steeds luider geworden, waardoor de verhoudin gen in Sleeswijk-Holstein tussen Denen en Duitsers minder prettig is geworden. Wel iswaar heeft de regering van deze Duitse staat de-Deense minderheid vrijheden toe gestaan die aan haar eisen gedeeltelijk tegemoet kwamen,doch uitlatingen van regeringspersonen hebben de goede uit werking daarvan weer tenietgedaan en tal van demonstraties tegen de regering van ADVERTENTIE Welverzorgde Handen: HAMEA Gelei. Weer zes jaar geëist tegen „tante Bertha" ADVERTENTIE Bij zonnebrand, doorzit- 1 ten, schrijnen, smetten HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Mox-gen- dienst. 11.05 „De zeeslang", luisterspel. 12.05 strijkorkest. 12.33 Trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Klein koor, orkest. 14.00 Platen. 15.00 Cello- recital. 15.30 Cembalo-gezelschap. 16.00 Pla ten. 16.15 Voor de jeugd. 17.00 Orgel. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Fan fare-korps. 18.40 Twee blokfluiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Koor en orkest. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Omroeporkest en solist. 21.25 Causerie over de Nederduitse vluchtelingen-kerk in Londen. 21.45 Kamerkoor. 22.00 Internatio naal evangelisch commentaar. 22.10 Amuse mentsmuziek. 20.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonoxkest. 12.30 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalendex-, 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 14.00 „Gesproken portret". 14.15 Kamer muziek. 15.00 Kinderkoor, 15.30 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Promenadeorkest. 18.00 Nieuws. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Parlementair overzicht. 19.15 Kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 causerie. 20.15 Dansmu ziek. 20.50 „Een avond vol vergissingen^', luisterspel. 22.10 Operaconcert. 22.45 Populair wetenschaopelijke causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 OrgeL 23.40—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Piano. 12.32 Platen. 12.45 Piano, 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Franse les. 14.20 Platen. 15.45 Symphonie- orkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Solistenconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Radiofeuilleton. 20.00 Omroeporkest en solist. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.40 Kamermuziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. De Officier van Justitie bij de Bijzondere strafkamer van de Amsterdamse arrondis- simentsrechtbank eiste gisteren tegen de 52-jarige Rotterdamse vrouw B. M. K. bekend als „tante Bertha" een gevange nisstraf voor de tijd van zes jaar met aftrek en ontzetting uit de kiesrechten voor de tijd van tien jaar. Verdachte heeft drie jaar in voorlopige hechtenis gezeten. In eerste in stantie was K. door de Rotterdamse kamer van het voormalige Haagse Bijzondere Ge rechtshof tot zes jaar veroordeeld. De bij zondere raad van cassatie verwees de zaak voor een nieuwe behandeling naar Amster dam. In zijn requisitoir zei de officier dat ver dachte wederrechtelijk goederen heeft ge nomen van een Joodse landgenoot en dat toen verdachte er achter was gekomen dat een poging van een Joodse familie om naar het buitenland te vluchten mislukt was, zij opnieuw twee andere gezinnen in con tact heeft gebracht met een zekere De Vi'ies, waarvoor zij toen reeds gewaarschuwd was, De Officier achtte het een buitengewoon ernstig feit, om in een tijd van Jodenver volging Joodse famililes aan de Duitsers over te leveren. De verdediger, mr. B. W. Stomps, hield een uitvoerig pleidooi, dat bij besloot met een globaal overzicht van het illegale werk, dat „tante Bertha" heeft verricht. De verdediger ging na wat zijn cliënt ten laste wordt gelegd (o.a. verduistering van een bedrag van 17.000 gulden en een partij textiel, beiden het eigendom van een Joodse Nederlander). De verdediger zeide, dat het dossier van zijn" cliënt vol is van tegenspraken en in sinuaties. „Voor al haar illegale werk is K., die de Rotterdamse moeder van het verzet werd genoemd", aldus pleiter „in haar woonplaats in het openbaar ge huldigd. Zij ontving een oorkonde van de stad. In de gevel van haar woning werd een steen ter herinnering aan haar illegale activiteit aangebracht. Voorts ontving zij van de Engelse luchtmaarschalk Tedder, en van generaal Eisenhower een oorkonde als dank voor de hulp aan geallieerde mili tairen. Het psychiatrisch rapport en het vonnis maken van al deze illegale verrich tingen geen melding". Uitspraak werd bepaald op 19 Juni. Nog meer prikkellectuur in beslag genomen Nadat op 5 Juni 1950 door, de zeden politie een tweetal uitgevers van tijd schriften die aanstotelijk voor de eer baarheid worden geacht, waren aangehou den, waarna proces-verbaal tegen hen werd opgemaakt, is Zaterdag eenzelfde actie ondernomen tegen twee uitgevers van een soortgelijk blad. Wederom werd een hoeveelheid materiaal in beslag geno men, waaronder 140Ó0 exemplaren van zo juist verschenen nummers. Ook deze ver dachten zullen voor de justitie worden ge leid. In totaal is thans opgetredèn tegen de uitgevers van zeven tijdschriften, waarbij in het geheel 43000 exemplaren in beslag werden genomen. Naar wij vernemen is de KLM op het ogenblik bezig een nieuw uitlaatsysteem in de practijk te toetsen. Zij is de eerste luchtvaax'tmaatschappij ter wereld die dit doet. Het uitlaatsysteem is door de Lock heed-vliegtuigfabrieken ontwikkeld. Dit systeem komt hierop neer, dat de uitlaatgassen worden verzameld in een verzamelring. Deze ring heeft een vijftal recht naar achteren gerichte straalpijpjes. Door de naar achteren stromende uit laatgassen zal de kruissnelheid van het vliegtuig kunnen worden verhoogd. Bo vendien verwacht men dat de stijgsnelheid zal kunnen worden Vergroot. Het nieuwe systeem is op het ogenblik in gebruik bij een der Lockheed „Constellation •'-vlieg tuigen, de PH-TDI (Enschedé). Regisseur Nederlandse Opera ziek Wegens ziekte is één van de artistieke leidex-s van de Nederlandse Opera, de heer Abr. van der Vies, gedwongen enige tijd rust te nemen. Als regisseur heeft de heer Van der Vies zich belast met de voorbe reidingen van de beide in het komende Holland Festival uit te voeren werken- „Oberon" van Carl Maria von Weber en „Philomela" van Hendrik Andriessen, welke echter reeds zover waren gevorderd dat er geen wijzigingen wegens deze on voorziene omstandigheid in het programma behoeven te worden aangebracht. Stijgende omzet bij Gerzon Volgens het verslag over 1949 van de Gebr. Gerzon's Modemagazijnen N.V. blééf de omzet een stijgend verloop ver tonen. De b edxüjfsresultaten werden ech ter gedrukt door een daling van de bruto winst en een stijging van de onkosten. De opheffing der textieldistributie had geen stimulerende invloed op de omzet. De goederenwinst, interest, etc. beloopt f7.309.420 (f7.669.437). Na afboeking der algemene onkosten ad f 6.416.590 (f 6.375.627) en afschrijvingen ad f 696.397 (f 1.096.325) resteert een winst van f 196.432 (f 197.485). Voorgesteld wordt een onveranderd dividend van 6 procent op de cumulatief preferente aandelen en 4 procent op de gewone aandelen. De di rectie meent, dat met een achteruitgang van de bedrijfsresultaten rekening dient te worden gehouden. Ook „Gouda-Apollo" tevreden De N.V. Verenigde Stearine-kaarsen- fabrieken „GoudaApollo" heeft het boekjaar 1949 afgesloten met een winst van ƒ419.276 323.286). Voorgesteld wordt een dividend van 9 procent (7,2 Tegen de verwachting in zijn de resul taten wederom zeer gunstig geweest. De directie dankt dit voornamelijk aan een aanmerkelijk grotere productie, een betere binnenlandse winstmarge en een winst gevender export naar harde valutalanden na de devaluatie. Zesduizend Deense postduiven klapwiekten boven Eeide Ruim 6.000 postduiven, toebehorende aan de leden van een Deense postduiven- bond zijn Zondagochtend vroeg losgelaten op het vliegveld Eelde. Deze wedvlucht wordt elk jaar begin Juni gehouden. Zaterdag landden op Eelde vier Deense Dakota's met vele man den met postduiven, afkomstig uit Noord en Zuid-Denemarken. Leden van de Gro ningse postduivenvereniging hebben in samenwerking met de twee afgevaardig den van de Deense postduivenbond voor een goede start zorg gedragen. Precies om vijf uur werden de eerste 3000 duiven los gelaten, waarna een - half uur later het resterende aantal het luchtruim koos. Even klapwiekten de vogels over het vliegveld om daarna in zuiver Westelijke richting te vertrekken. De beide Deense functionarissen vertel den, dat Eelde ideaal is als startplaats, omdat het vliegveld rustig, vrij en open ligt. Het weerbericht voor deze vlucht werd door drie buitenlandse stations en door het station van de KLM naar Eelde verzonden. Naar wij vernemen zullen over veertien dagen ruim 10.000 postduiven op Eelde worden losgelaten. Het ligt in de bedoe ling dat op 2 Juli 7.000 duiven van Schip hol af deze wedvlucht zullen ondernemen. Franse hotelhouders bieden Nederlandse schilders onderdak Door de Nederlandsche Reisvereniging is in samenwerking met de Touring club de France en met steun van het Ministerie van Ondex-wijs, Kunsten en Wetenschap pen, een plan ontworpen voor de uitwis seling van Nederlandse en Franse schil ders. Men wil een aantal hotelhouders in Frankrijk bewegen om in de stille, lijd, voor of na het seizoen, een Nederlandse schilder gastvrijheid te verlenen. De schil der zal hem daarvoor bij zijn afscheid een ziener schilderijen schenken. Op het ogenblik vertoeft er reeds een twintigtal Nederlandse schilders op die wijze bij hotelhouders in Frankrijk. Men hoopt, dat de Nederlandse hotel houders op hun beurt Franse kunstschil-r ders op dezelfde wijze gastvrijheid zullen verlenen. Jeugdherberg op Schiermonnikoog Weer is de Nederlandse Jeugherberg- centrale-een stap dichter bij de verwezen lijking van het doel gekomen, om op elk Waddeneiland een jeugdherberg te vesti gen, doordat zij de beschikking heeft ge kregen over het huis „Rijsbergen" op Schiermonnikoog. „Rijsbergen" zal op 20 Jixni met 90 bed den in gebruik worden genomen. Onderdeel F-brigade naar huis Met het troepenschip „Hellenic prince", dat omstreeks Zaterdag 17 Juni te Amster dam wordt verwacht, repatrieert als eerste onder-deel van de F-brigade de 41ste hulp- verbandplaats-afdeling. Een deel van het personeel van 41 Hupva keert met de „Grote Beer" huiswaarts. ADVERTENTIE Het nieuwste Canadese passagiersvliegtuig met straalaandrijving, dat bij dè Avro (A. V. Roe-Ontario) fabrieken werd gebouwd, is thans op de Canadese luchtlijnen, in gebruik genómep. Het vliegtuig, dat 50: passagiers kan vervoeren, vliegt met een, kruissnelheid van 720 km. per uur en wordt voortgedreven door 4 Rolls-Royce Derwent straalmotoren. De lengte van het toestel is 25 meter en de spanwijdte van de vleugels 30 meter. Eerste jaar Kaiser-Frazer alleszins bevredigend Uit de jaarrekening van de Nederlandse Kaiser-Frazerfabrieken N.V. te Rotterdam blijkt, dat het resultaat van het eerste boekjaar van de onderneming alleszins be vredigend is, temeer daar alle voorberei- dings-v en aanloopkosten reeds in minde ring van de bedrijfsuitkomsten zijn ge bracht; Ten einde de vennootschap sterk te ma ken heeft de Raad van commissarissen besloten een bedx-ag van 480.000 af te schrijven op gebouwen en installaties en een bedrag van 500.000 te reserveren en deze reserve op te nemen onder „crediteu ren". Hierna wordt aan de houders van prefe rente, prioriteits- en gewone aandelen een dividend van 4]/2 procent uitgekeerd. Van het aldus resterende saldo, na aftrek van de statutaire tantièmes, werd door de com missarissen besloten 90.000 in het reser vefonds te stoppen, waarna de houders van gewone aandelen een superdividend van iy2 px-ocent kan worden uitgekeerd, zodat deze in totaal 6 procent dividend ontvan gen. 9. De houtvester stapte naast Panda voorin de taxi en wees hem, hoe hij m,oest rijden. Even later bereikten zij dan ook de ingang van het Kasteel Grimburgmaar die viel Panda, eerlijk g'ezegd, wel een beetje tegen. Er waren stenen uit de muren gevallen, en de poort-deuren hingen scheef in hun door-geroeste scharnieren. De hout vester schreed echter binnen met een hou ding, alsof hij van al deze tekenen van verval niets zag. „Hee," zei Panda aarze lend, „is ddt nu Grimburg? Het ziet er uit of het.wel.of het eens een beetje opgeknapt zou moeten worden." „Opge knapt?" vroeg de houtvester verontwaar digd. „Geen sprake van! Dit Kasteel is een Oudheid! Alles moet hier zo gelaten wor den als het is. Geheel Antiek!" „Ja, dat zal dan wel," knikte Panda eerbiedig, want hij had geen verstand van antiek en dat wist hij. De houtvester beduidde hemdat hij mee moest komen naar binnen, en de grote hal, waar Panda nu in terecht kwam was nog veel erger dan de voorgevel. „Neem plaats," zei de houtvester kortaf, terwijl hij zich naar een volgende deur begaf. „De graaf komt direct!" „Ja..eh. goedehdank u!" antwoordde Panda, diep onder de indruk, en hij ging heel voorzichtig op het randje van een leunstoel zittenmaar dat had hij niet moeten doen! De wormstekige, antieke po ten gaven een laatste zucht en begaven het, zodat Panda met de gehele Oudheids- zetel over de grond stortte. „O, wat spijt me dat!" riep hij. „Ik zal het wel weer maken. I7c heb altijd goed dingen kunnen lijmen, en....". Maar de anders zo barse houtvester scheen in het geheel niet uit het veld geslagen. „Doe geen moeite," zei hij. „Het is al vaker met lijm geprobeerd, en dat gaat niet. Sinsdien wordt alles zo gelaten als het is, en nu wordt het meer en meer antiek!" En daarna verdween hij om de graaf te gaan halen Oostenrijkse school wordt in Noordwijkerhout geopend Op 23 Juni zal de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, in Noordwijkerhout een Oostenrijkse school openen. Hierbij zal de Oostenrijkse gezant aanwezig zijn. Het betreft hier de eerste Oostenrijkse school, die is geïmporteerd in ruil voor aardappelen en vis. De levensduur van deze gebouwen, die buiten het bouwvolume Val len, wordt op vijftig jaar geschat. In tegen stelling met de Finse scholen krijgen de Oostenrijkse een pannendak. Mede-uitvinder van insuline wordt in ons land geëerd Professor dr." C. H. Best uit Toronto (Canada), mede-uitvinder van het insu line, zal in September naar Nederland'ko men. Zijn bezoek wordt georganiseerd door de Nederlandse vereniging van suiker zieken, die hem dan het ere-lidmaatschap zal aanbieden. Stoffelijk overschot van verongelukte piloot gevonden Het stoffelijk overschot van de korpo raal-vlieger J. van Kleef, die op 1 Juni is omgekomen bij het ongeluk met de twee Fireflies voor Scheveningen, is thans op gehaald. Een marinevaartuig heeft het stoffelijk overschot naar de haven van Scheveningen gebracht. Bigamist kreeg zes weken De Utrechtse politierechter veroordeelde Maandagmiddag de 26-jarige J. W. van B. te Veenendaal wegens bigamie tot 6 weken gevangenisstraf. De verdachte/die in Mei 1945 te Berlijn met een Duitse in het hu welijk trad, doch nadien naar Nederland terugkeerde zonder zich om vrouw en kind in Duitsland te bekommeren, had in Juli 1946 te Veenendaal een nieuw huwelijk gesloten. Pas enige maanden geleden kwam zijn misdrijf aan het licht. Groot kampeercentrum in aanbouw ALMELO 9 Juni Op een 35 hectaren groot terrein tussen xxitgestrekte dennen bossen op de Herikerberg bij Markelo is een groot kampeercentrum in aanbouw. Het zal bestaan uit een groot hoofdgebouw, een kamphuis en een veertigtal grote en kleine zomerhuisjes, die compleet zijn in gericht. Voorts is er een uitgestrekt kam peerterrein. Bovendien zal er een open luchttheater worden ingericht. Ds. H. W. Wierda, Geref. predikant te Loosduinen en voordien te Vijfhuizen (af komstig uit Haarlem) ontving een beroep naar Rotterdam-Z, (6e pred.plaats). Schotels aan stukke schotels ter werefc viit, naar beneden gelJSjjffi maar een schot heeft zo schrijft de Dailt tL tt i? is namelijk tot a„ fcfr. dat de vliegend? ï°ncIlJsie m dan lichtbreking gaa/Sfo fcfl Waarzegster. Te„ei, uur stapte Je Platat dezer dagen k"!8sl« E* bed, greep een^ïï*®' daarmede de schede?? V»? echtgenoot. Ondai? 0 hli« kwetsuren slaag^ tg Platat er m zijn vrn,., /"-Jarig» vond het niettemin gebeurde op „Uit de kaarten had ik SiT *s man aan het einae TBa®'«a» zware hoofdwonde J rechter. de Tuxlerieën de v *ait etoiles" geopend, een??1 feest dat ieder jaar wLi 1 bate van de sociale S?'-» tweede pantserdivisie Leclercq. Honderden 1»? en filmspelers, naars namen aan dit feest geestdriftige bewondera®5®®* Uitverkoop. De „New York Ti» dat de Sovjet-Unie op markt gepolijste diamanten van voor de revolutie veö 'S werd door de Bussen vt»! 1>S van 7V. miliioen BelgisSe diamanten verkocht, en k S" een bedrag van 5 mfflio.^fc Belgische makelaars is rel 5/" deeld, dat in Juni ,„or een, van 150 km breedte naar van een groep van 120 mannen, vrouwen en kim van Israël uit op een msrw». Negev-woestijn zouden zijn 28n'in rauiSChC gezegd dat de Joodse auto*"-" de betrokken Arabieren i gers" bestempelden, hen met woestijn hebben ingestane tal? van hen veilig naar hevolite dll,5 het grensgebied te brengen. T»t t zijn ongeveer 80 van deArabi r S gespoord. Sprinkhanen. Millioenen spring zwermden gisteren over Centraal fe uit, in een lange dichte colonne 5 vier mijl De regering gaf terstondl dracht alle beschikbare voertuinen^ vergif vol te laden en naar het dreigde gebied te dirigeren, feneind» de .sprinkhanen te bestrijden en. «i poging te doen de gewassen te redde! Treinreizigers, die in Jubbubie ani- veerden, vertelden dat hun Wh fo tweemaal toe tot stilstand getal was, doordat dichte drommen sprü. hanen de spoorbaan overtrokken.k zaam trachtte de trein zich .een m banen door de sprinkhanen, maar h), duurde tien minuten voor de te doorboord waren, daar de de locomotief niet meer f rails die door de zich steeds optiopeoi sprinkhanen glibberig waren geword B« verstek. Voor het eerst, sinds i maanden geleden 2ijn moeder weer vrijheid gesteld werd heeft de SL liaanse bandietenkoning Giulianow van zich laten horen. Hij h gezonden aan het hof, wa bij verstek tezamen met 37 lik van zijn bende wordt berecht B| schreef te hopen, dat de rechter en df jury zich niet door politieke overwe gingen zouden laten beïnvloeden, !fc vermoedt, dat Giuliano naar Noort» Afrika is ontsnapt. Ondergronds. Jaroslav Stetzko, do voc>> malige premier van de Oekraïne, Kit dat achter het IJzeren Gordijn fe miliioen verzetsstrijders gereed sten om de Westelijke geallieerden te hel* pen, wanneer de koude oorlog in «a warme oorlog mocht overgaan, Sleto voerde het woord tijdens een congres van vertegenwoordigers van onder grondse bewegingen in achttien lanfe die onder Russische invloed staa Ife congres werd georganiseerd door i' Schotse liga voor Europese vrijheid h Edinburgh. Pers. Frank Hawley, correspondent va het Londense blad „The Times" heeft van generaal MacArthurs stafchef de mededeling ontvangen, dat hij misse'nia uit Japan zal moeten vertrekken wegew het schrijven van onjuiste berichta over de bezetting. Volgens Hawleyhetli de stafchef hem onlangs laten weten, dat geaccrediteerde persvertegenwoar* digers geen berichten mogen publie ren, die de politiek van MacArthuris Japan kunnen benadelen. Stank voor dank. Zwaaiend liep dronken man gisteren tussen de ra bij Dovre (Noorwegen). Juist toen® trein naderde struikelde hij en vie-W machinist wist de trein ongeveer -' meter voorbij deze plek tot stilste brengen. Hij rende langs de spoortje terug, in de verwachting een vernunsi lichaam te vinden. Hij werd echter me een stortvloed van scheldwoorden o.v vangen: de trein was over de rw heen gereden zonder hem te raken. Prof. dr. H. C. L. E. Berger ove«« Te 's-Gravenhage overleed op 74-jarjS leeftijd profdr. H. C. L. E. Berger, die« speciaal toelegde op de vleeshygiene en vraagstukken die zich daarbij vow Hij was in verschillende plaatsen w zaam bij vleeskeuringsdiensten en we 1919 benoemd tot referendaris aan oe u nisterie van Arbeid, Handel en J heid om de inwerkingtreding cier keuringswet voor te bereiden, volgde zijn aanstelling tot hoofdanspecteu van de volksgezondheid, terwijl vens de leiding van het veeartsemjkug staatstoezicht werd opgedragen, werd hij benoemd tot bwtengew leraar aan de Rijksuniversiteit Herhaaldelijk heeft studie regeringsopdrachten, hetzij ïJf| doeleinden, hetzij voor direct icl onze 'uitvoerhandel in vee en buitenland vertoefd. Zijn w lijke werken hadden bijna nomische grondslag.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2