c D Langdurig debat over schadevergoeding aan publiekrechtelijke lichamen Geen reden tot scherpe critiek op organisatie van „Holland-Fair" Heringa Wuthrich Radio geeft Donderdag Leidse studenten vertoonden in circustent „De staat van beleg" door Albert Camus PANDA EN DE MEESTER - EDELMAN fflereldi Slachtoffers van Japan executies geborgen Woensdag 14 Juni 1950 TWEEDE KAMER Van onze parlementaire redacteur) De grondgedachte van het wetsontwerp „Bijdragen wederopbouw publiekrechte lijke lichamen" is, dat het recht op volledig herstel van oorlogsschade aan goederen, voorzover deze noodzakelijk zijn voor de uitoefening van de publiekrechtelijke taak, wordt erkend. Reeds in 1946 was een voorstel tot rege ling van deze materie ingediend, maar dat had bij het afdelingsonderzoek in de Kamer een slechte ontvangst genoten. Daarom is de Regering tot allerlei wijzigingen over gegaan. Intussen bestond er ook nu nog wel reden tot critieik op enkele punten. Al dus mr. T e n H a-g e n (Arb.), die de thans gekozen omsclirijving van het begrip „publiekrechtelijke lichamen" niet juist achtte. Als het de vraag raakt of de be langhebbende een publiekrechtelijk lichaam is, was het volgens hem billijk, dat er op de beslissing over het toekennen van ver goeding, beroep mogelijk is. Uitbreiding van het beroepsrecht stond op het verlanglijstje van mr. De Haas (K.V.P.) alsook van mr. B eer n ink (C.H.). Ten opzichte van de vaststellin; van de vergoedingen moest zijns inziens tevens de Minister van Binnenlandse Za ken worden ingeschakeld, een zienswijze die gedeeld werd door mr. v. d, Feltz (C.H.). Te krappe regeling van het be roepsrecht, vormde een der hoofdbezwaren van de heer Ritmeester (V.V.D.). Prof. Gerbrandy (A.R.) kwam er tegen op, dat de Minister van Financiën met behulp van een kort geleden nieuw ingevoegd artikel feitelijk een wijziging in de wet op de materiële oorlogsschade had aangebracht, vooral nu er juist nog een proces naar aanleiding van het wets artikel in kwestie hangende is. Bovendien had zulk een verandering bij een afzon derlijk wetsontwerp moeten worden voor gesteld, waarover de Raad van State zich ook had kunnen uitspreken, hetgeen nu was nagelaten. De heer Hoogcarspel (comm.) vond deze handelwijze insgelijks helemaal mis. Staatsrechtelijk deugde het niet en bovendien was het strijdig met wat de minister op dit punt destijds aan prof. Molenaar had toegezegd. Minister Lieftinck betoogde in zijn antwoord, dat hetnieuwe ontwerp in menig opzicht verbeteringen inhoudt in vergelijking met het in 1946 ingediende wetsontwerp. Spreker bestreed de opvat ting als zou er strijd zijn met het staats recht door de wijzigingen in de Wet op de materiële oorlogsschaden. Overigens is er geen sprake van een belofte in de Eerste Kamer. Met het oog op het grote bedrag, dat met deze wet is gemoeid moet aan -het financiële aspect der voorgestelde rege lingen de nodige aandacht worden besteed, Spreker merkte op dat de commissie van advies werkt volgens' regelen, die gesteld worden door de ministers "van Financiën, Binnenlandse Zaken en Wederopbouw en Volkshuisvesting. Pe minister zeide voorts o.a. yan mening te zijn, dat de mogelijk heid van beroep voldoende is geregeld. De voorgestelde oplossing voor' gelijkstelling van andere lichamen met publieflcrechte- lijke leek hem de beste. Kwestie van anderhalf milliard Tot de algemene kanten van het ontwerp overgaande, stipte de Minister aan, dat ruim P/z milliard roet de uitvoering van het ontwerp gemoeid zijn, waarvan nage noeg 375 millioen reeds (bij wijze van voorschotten) aan publiekrechtelijke licha men zijn vergoed. Het gaat, zo vernam men vervolgens, om 40.000 objecten die schade hebben geleden en wel 25.000 van provincies en gemeenten, 10.000 van waterschappen, veenschappen en veenpolders, voorts nog 5000 van andere publiekrechtelijke lichamen. Naar aanleiding van een in een adres van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten kenbaar gemaakte ongerustheid, gegrond op ervaringen bij de tot dusverre verstrekte voorschotten, merkte minister Lieftinck op, dat tot dusverre natuurlijk een grotere voorzichtigheid in acht geno men moest worden. Naar aanleiding van de vraag, hoe het met ^vergoeding aan de Spoorwegen zal gaan, deelde de Minister van Financiën mede, dat een daarop betrekking hebbend wetsontwerp in een vergevorderde staat van voorbereiding is. De heer Gerbpandy (A.R.) gaf ver volgens nog te kennen, dat hij zich voor behield met een motie te komen, waarin de regering wordt uitgenodigd artikel 18 waarin wijzigingen in de „Wet materiële oorlogsschaden" worden aangebracht bij afzonderlijke regeling aan de orde te stellen. Minister Lieftinck verklaarde nog, dat voor het gemak in dit wetsont werp is verwezen naar de regeling ten aanzien der molestuitkeri.ngen, zoals die voorkomt in de „Wet materiële oorlogs schaden". Dit is volgens hem de meest efficiënte methode. Hierna kwam een aantal amendementen in behandeling. Zo nam de minister een amendement over van de heer Beer- nink (C.H,), dat beoogde met publiek rechtelijke lichamen gelijk te stellen lichamen als woningbouwverenigingen, bad- en zweminrichtingen enz., waarvan de eigendommen zijn gesticht met geld leningen, waarvan rente en aflossing door de overheid zijn gegarandeerd. Weer een gunstige week voor de Nederlandse Bank Minder bankbiljetten in om loop. Meer deviezen. De achteruitgaande tendens van de bank- biljettenomloop, die de laatste weken valt waar te nemen, is ook in de afgelopen week voortgezet. Thans is wederom 27 millioen gulden aan bankbiljetten bij de centrale emissiebanlc teruggekeerd. De circulatie is nu gekomen op 2824 mil lioen gulden. Men moet teruggaan tot 20 October 1947 om een lagere stand n.l. 2812 millioen gulden aan te treffen. De deflatio- nistische invloed van de Marshall-hulp blijft zich in onze biljettencirculatie weer spiegelen. Op de geldmarkt is de toestand volkomen ongewijzigd. Callmoney noteert nog _34 en de middelen zijn zeer ruim aanwezig. De discontohandel is uitermate klein. Grote wijzigingen vertoont de weekstaat overigens niet. Wel valt weer een vooruitgang van het deviezenbezit waar te nemen. Het totaal der vorderingen op het buitenland is n.l. opge lopen van 1041 tot 1072 millioen gulden. Twee gunstige factoren derhalve op deze weekstaat: lagere biljettenomloop en grotere deviezenvoorraad. Modelmerrie voor de Koningin Tijdens het koninklijk bezoek aan Win schoten zal door de heer J. Tijdens te Beerta aan de koninklijke gasten namens de bevolking van Winschoten, Oldambt en Westerwolde een modelmerrie uit een be kende Groninger merriestam wórden aan geboden-. Koning Leopold en zijn echtgenote zijn door de Paus in particuliere audiëntie ontvangen. De honing en de prinses de Réthy bij het verlaten van het Vaticaan. MINISTER ANTWOORDT KAMERLID: Paul Hoffman feliciteerde met het resultaat ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS HILVERSUM 1, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgen gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gemengd koor 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.03' Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.20 Ka merorkest. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw, 15.30 Vocaal kwartet en solist. 16.00 Bijbel lezing. 16.45 Platen. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Zigeunerkwartet. 17.50 Regeringsuitzen ding. 18.00 Hoborecital. 18.25 De stem van de Christelijke vakbeweging. 18.40 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws. 19.15 Amuse mentsmuziek. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.45 „Emigratie naar Zuid- Afrika". 21.00 Platen. 21.15 „Wegverkeer", klankbeeld. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws, 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor de kin deren. 11.00 Orgel. 11.45 Ornithologische cau serie. 12.00. Platen. Mededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Pianoduo. 13.00 Niéuws. 13.15 Metropole orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Cello en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Causerie. 16.15 Geva rieerd programma; 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radio volksmuziekschool. 19.30 Concert gebouworkest en soliste. (20.4021.05 „De stenen spreken", Causerie)21.45 Nieuws. 21,50 Platen. 22.10 Causerie. 22.30 Musette- orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15, Platen. -14.30 Piano. 15,00 Engelse les. 15.15 Platen. 16.00 BBC Northern Orchestra. 16.30 Strijkorkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Clavecimbel. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Balletmuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws, 19.30 Zang. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Verzoekprógramma. 21.00 Klankbeeld. 21.20 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 22.45 Pla ten. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Lichte muziek. Een reeks van alarmerende artikelen en klachten over de onlangs in Philadelphia ondèr auspiciën van het kersverse Direc toraat voor de exportbevordering gehou den „Hollandr-Fair" heeft het Tweede Ka merlid drs. G. M. Nederhorst (Partij van de Arbeid) aanleiding gegeven de minister van Economische Zaken vragen omtrent deze kwestie te stellen. Prof. dr. J. R. M. van den Brink heeft de door de heer Nederhorst aangeroerde critiek thans uitvoerig beantwoord en is tot de conclusie gekomen, dat, in aanmer king genomen de termijn van voorberei ding en het feit, dat nog nimmer tevoren een dergelijke omvangrijke manifestatie tot verhoging van de Nederlandse afzet op de moeilijke en v-oor vele Nederlandse exporteurs nog onbekende Amerikaanse markt was georganiseerd, niet gezegd kan worden, dat de organisatie van de Hol land-Fair zeer veel te wensen heeft over gelaten. Natuurlijk zal uit de opgedane ervaringen de nodige lering 'worden ge trokken. De minister wijst er op, dat hij een dezer dagen van de administrateur van de E.G.A. te Washington, Paul Hoffman, een brief ontving, waarin deze zijn geluk wensen aanbiedt met de resultaten van de „Holland-Fair". Geen gebrek aan voorlichting. De bewindsman heeft betoogd, dat bij' herhaling onder de aandacht van de Ne derlandse fabrikanten is gebracht, -dat Amerikaanse kopers bijzondere eisen ple gen te stellen aan de aflevering en in het .bijzonder de termijn van aflevering van de bestelde goederen. Juist het feit, dat exacte voorlichting over de wensen van individuele afnemers niet mogelijk is, was een der redenen, die geleid hebben tot het besluit een manifestatie als de Hol land-Fair te organiseren. Zo werd immers aan de Nederlandse fabrikant de gelegen heid gebóden in contact te komen met de Amerikaanse consument en met Ameri kaanse zakenlieden. Van een gebrek aan voorlichting kan dus niet worden gespro ken. Het doel van de Holland-Fair was tevens na te gaan voor welke producten afzetmo gelijkheden in de Verenigde Staten be staan, Een nauwkeurige raming van de omzet was op de Holland-Fair niet moge lijk, zodat de deelnemende bedrijven bij het bepalen van hun reservevoorraad aan „Volendam" vertrok met emigran ten en komt met studenten terug Uit de Rotterdamse haven vertrok gis teren de „Volendam" naar Quebec. Aan boord bevinden zich ruim 800 emigranten. Op de terugreis zal de „Volendam" 1300 Amerikaanse studenten vervoeren voor een tienweekse.vacantie in Europa. Zij zullen op 6 Juli in Rotterdam aankomen, waar zij zullen worden verwelkomd door Prins Bernhard. Aan boord bevindt zidh ook een inter nationale oriëntatiestaf, die de studenten zal voorlichten omtrent tóestanden in Europa. Unificatie sociale verzekeringen Naar wij vernemen is dezer dagen de indiening bij de Tweede Kamer te ver wachten van het wetsontwerp tot herzie ning van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering. de voorzichtige kant bleven, vooral daar de kosten en het risico, verbonden aan het zenden van deze reservevoorraden, geheel voor hun rekening waren. De onverwacht grote stroom van bezoekers hee^t inder daad tengevolge gehad, dat voor een be paald aantal producten de reservevoor raden te gering waren. Gedeeltelijke aan vulling heeft door aanvoer per vliegtuig nog tijdig kunnen plaats vinden. Ongegrond. Twee klachten omtrent te lange leve ringstermijnen zijn bij onderzoek onge grond gebleken. Redelijkerwijs was van de betrokken fabrikanten geen snellere levering te verwachten. De klach t over het niet introduceren van bepaalde Nederlandse levensmiddelen en aardewerkgoederen moge op zich zelf ge grond zijn,, zo vervolgt de minister, daar mede is nog niet gezegd In hoeverre een en ander voorkomen had kunnen worden. Het directoraat voor de exportbevordering was afhankelijk van de medewerking der be trokken fabrikanten of Amerikaanse ver tegenwoordigers. Onvoldoende activiteit kan het directo raat volgens de minister niét worden ver- Gisteravond heeft het Leids Studenten toneel (met vrouwelijke versterking uiter aard) in de grote tent van het circus Strassburger op het Schuttersveld het merkwaardige stuk „De staat van beleg" door Albert Camus opgevoerd ter gelegen heid van de lustrumviering. Deze plaats werd gekozen omdat er in het universi- teit-sstadje geen lokaliteit te vinden was om alle bezoekers in onder te brengen. Het is overigens geenszins een noviteit, want enige jaren voor de oorlog hebben Amsterdamse studenten in een dergelijke omgeving (namelijk het theater Carré, waaruit stalles en parket waren wegge broken) het vreemdsoortige spel „Lilulli' vertoond. Daarom ook is het jammer dat men thans het experiment niet wat ver der heeft doorgedreven door eens een proef te nemen met de arenavorm, waar toe dit eigenaardig geconstrueerde drama zich waarschijnlijk bijzonder goed leende. Hoewel, naar ons tevoren op een pers conferentie werd meegedeeld, de keuze op dit werk van Camus is gevallen omdat er zoveel figuranten in voorkomen, zodat het enigszins kon dienen ter vervanging van de vroeger gebruikelijke, doch thans te kostbare maskerade toch moet men deze onder een zeker voorbehoud waar deren, want waarschijnlijk zullen wij het van onze beroepsgezelschappen niet te zien la-ij gen. Het is, welke bezwaren het ook mogen aankleven, een zeer belang wekkend stuk, actueel bovendien door de gestelde situatie en de mentaliteit die er uit spreekt, „De staat van beleg" behandelt een fic tieve periode uit de geschiedenis van de Spaanse stad Cadiz, gedurende welke de Pest een op willekeur berustend schrik bewind uitoefent. Zogenaamd vrijwillig (maar er is geen andere keus dan de dood) draagt de gouverneur van de stad het be wind aan deze zwarte heerser over. Het stuk vertoont dius een duidelijke parallel met de inbreuk van het fascisme (dat im mers algemeen met een vreselijke ziekte werd vergeleken) op de menselijke vrij heid. De toespeling op de dictatuur laat geen schijn van twijfel: „Ik regeer, dat is een feit, dus is het een recht!" Onmiddel lijk beginnen de tyran en zijn secretaresse het leven te organiseren. „Het noodlot heeft zich een kantoor gekozen", zegt één van de slachtoffers. „Wij waren een volk, nu zijn we een massa". Het eerste bedrijf bevat een in brede toets geschilderde expositie, het tweede is in dramatisch opzicht het sterkste, mede omdat er enkele scènes in voorkomen speciaal die van het uitreiken der zoge naamde „bestaansbewijzen" en werkver gunningen welke ondanks alle ellende door de ietwat schampere humor voor een soort wisselspanning zorgen. Zo is het laat ste deel het zwakste tengevolge van de breedsprakige, zuiver theoretische oplos sing. Het ad absurdum doorgevoerde sym bolische karakter van de Pest (die als een persoon wordt voorgesteld) blijkt dan eigenlijk geen ogenblik bestand te zijn geweest tegen de confrontatie met het diepste, wat in de mens wortelt. Door de vele bekortingen en de niet altijd geheel zuivere vertaling van Alfred Pleiter, die zich overigens bevredigend van deze moei lijke taak heeft gekweten, ging een ge deelte van de strekking, althans van het geen gedemonstreerd had willen zijn. ver loren. De rol van de zee in de opvattingen van Camus werd bij voorbeeld geenszins duidelijk. Het hoogste wat de mens kan willen is volgens deze schrijver de grandeur van de eenzaamheid zonder hoop, zonder herinneringen, zonder illusies, zonder be paalde plannen een opstandeling, die de vrijheid moet hebben te kunnen kiezen, het doet er niet toe wat. Het is misschien wel dienstig op te mer- Bende jeugdige dieven maakte Apeldoorn onveilig Éen inbraak, die in de nacht van Zondag op Maandag werd gepleegd in het manu- facturenmagazijn „De Duif" aan de Hoofd- __ostraat te Apeldoorn heeft de recherche op weten. Gebrek aan plaatsruimte is slechts 'iet spoor gebracht van een bende jeugdige dieven en helers, die zeker een tiental in braken op haar kerfstok heeft. Het waren vooral winkels en woningen, die het doel wit vormden en waaruit de meest uiteen lopende voorwerpen, van lippenstiften tot kostbare electrische instrumenten, werden gestolen. Een grote hoeveelheid kon nog ten huize van een der daders, een ze ventien-jarige, worden achterhaald. Behalve hem arre steerde de Apeldoornse recherche de ver moedelijke hoofddader, eveneens een ze ventien-jarige, diens een jaar oudere broer en nog drie anderen.van ongeveer dezelfde leeftijd. Er worden nog enkele arrestaties verwacht. in enkele gevallen reden geweest tot het afwijzen van een deelneming. Zulks, is steeds geschied ten gunste van andere producten, waarvoor de kansen van hier uit gunstiger moesten worden beoordeeld dan voor het afgewezen product. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 'b morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 ken dat dit stuk geen bewerking vormt van de roman, die Camus aan de pest heeft gewijd. Voor dilettanten bleek het uiterst moeilijk te realiseren, zelfs onder de bekwame leiding van Johan Fiolet, die nog met het nadeel te kampen kreeg zelfs geen generale repetitie te kunnen houden. Het drama werd speciaal geschreven voor de grote Franse acteur en regisseur Jean- Louis Barrault, die een uitgebreide cho reografie ontwierp voor de elementen mu ziek en rhythme, kleur en menselijke figu ren of groepen. Deze vorm van expressio nisme is onvermijdelijk, doch vergt van ieder der medewerkenden de kardinale eigenschap: toneelpersoonlijkheid. Natuur lijk waren er op dit gebied grote tekort komingen, waardoor de beklemmende sfeer voortdurend in gevaar verkeerde. Individueel waren er wel enkele niet onbevredigende prestaties. Vooral de vis ser gaf in zijn kleine rol goed spel te zien. De rebel Diego (de heer A. van der Klaauw) muntte voor de pauze uit door een fraaie plastiek. Genoemd moet verder worden de heer J. H. G. Meesters, die de nihilist Nada vertolkte: „Leve het niets, want dat is het enige dat er bestaat!" Van de dames, die over een welgevormd stem geluid beschikten, ging geen ontroerende kracht uit. Wel trof mejuffrouw F. M. Huizinga ais de secretaresse enigszins de verkilde, administratieve toon, waarin voor vrouwelijkheid geen plaats mag' zijn. De heer J. A. Eekhof bewees de bedoelingen van de zinnebeeldige Pest terdege te be seffen en maakte deze waar voor zover zijn uiteraard onvoldoende geschoolde krachten dit toelieten. In plaats van de oorspronkelijke com positie van Honegger werd speciaal ge schreven muziek van mr. Harm Smedes ten gehore gebracht. Het was jammer dat de uitvoerenden deze enkele keren te vroeg inzetten. Na afloop waren er veel hartelijke toespraken, onder andere van de rector magnificus en werd Johan Fiolet bij verstek tot een bloemenhulde veroor deeld. DAVID KONING Militairen uit Suriname teruggekomen Hedenmorgen werd op de etablissemen ten van de K.N.S.M. te Amsterdam een contingent van 89 militairen ontscheept. Deze soldaten waren, met de „Cottica" uit Suriname, waar zij enkele jaren dienst plicht hebben vervuld, aangekomen. De minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, was ter begroeting van de thuiskomende militairen aanwezig. Prins Bernhard epende centrum voor materiaalonderzoek Gisteren heeft Prins Bernhard het nieuwe gebouw van het Centraal instituut voor materiaalonderzoek (C.I.M.O.) te Rijswijk officieel in gebruik gesteld. Het gebouw zal voornamelijk door de afdelingen bouwmaterialen en metalen van het C.I.M.O. worden gebruikt. Verder zullen er onderzoekingen aan beton staalconstructies worden verricht en ook het laboratorium voor kennis en onderzoek van bouwstoffen zal er voorlopig zijn ge vestigd. Onder de aanwezigen bevonden zich ook de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. Rutten. Prins Bernhard lichtte in een korte toe spraak de betekenis van het toegepast- natuurwetenschappelijk onderzoek in het algemeen en van het materiaal-onderzoek in het bijzonder toe. Met een forse ruk zétte hij vervolgens een sterkte-beproe vingsapparaat in werking, waarvan de luide klap enkele ogenblikken later de officiële ingebruikstelling van het labora torium bevestigde. Prof. ir. D. Dresden gaf een uiteenzet ting van de betekenis van het gebouw, Hij kon hier aan toevoegen, dat het voort aan als „Prins Bernhardgebouw" zal wor den aangeduid. Meer ruimte voor de landbouw op de Utrechtse najaarsbeurs De agrarische afdeling zal op de Utrechtse najaarsbeurs een netto oppervlakte van 20.000 vierkante meter gaan innemen. Ver geleken met het vorig jaar is de omvang dan verdubbeld. .Dit is mogelijk geworden door een aanzienlijke uitbreiding van de terreinen aan de Croeselaan. De uitbreiding schiep tevens de moge lijkheid om de gebouwen bij de ingang te verplaatsen, zodat thans eeri groot over zichtelijk expositieterrein is ontstaan, dat wordt doorsneden door brede voetpaden die - over de gehele lengte van liet Jaar- beursterrein lopen. Grote brand in houtopslagplaats Dinsdagavond brak brand uit in een partij hout afkomstig van gesloopte spoor wegwagons en gelegen op een opslagplaats te Terneuzen. Een groot aantal zuurstof- cylinders, dat naast het hout was opge slagen, kon door de politie met behulp van burgers in veiligheid worden gebracht. De brandweer van Terneuzen had geruime tijd nodig om het steeds weer oplaaiende vuur meester te worden. i0. Daar stond Panda dus helemaal alleen in de grote hal van het kasteelen hij was echt wel een beetje onder de indruk. „Wat is dit alles antiek!" dacht hij, terwijl hij zijn blik liet glijden over de bouwvallige meubels en luisterde naar het knagen van de houtwormen. „En ze zeggen, dat antiek héél kostbaar is. Tjonge! Het moet toch maar -fijn zijn om een echte graaf te zijn en dan in een antiek kasteel te wonen en houtvesters te hebben, „.."0 Op dat ogen blik werd hij in zijn overdenkingen ge stoord, doordat de deur mét kracht ge opend werd en daar kwam de graaf persoonlijk', zeer deftig naar binnen! „Héé! Jij daar, vrind!" sprak hij uit de hoogte. „Jij bent zeker de taxi-chauffeur die ik door mijn houtvester heb laten ontbieden?" „Jaeh.... ja, mijnheer de graaf!" zei Panda. „Maar.eh.bent u die hout vester niet zélfU lijkt zoveel op hem-, ziet u,„Dat is juist," zei de graaf, terwijl hij Panda, door zijn oogglas een stekende blik toewierp. „Ik bén namelijk mijn eigen houtvester, sinds ik de laatste heb moeten ontslaan omdat ik hem niet meer kon betalen. Mijn eigen salaris-ver langens zijn tenminste in overeenstemming met de hedendaagse stand der belastingen. Maar dat gaat een taxi-chauffeur niets aan! Onthoud dat!" Niet bepaald een vriendelijke man, deze graaf Isen Grim. En niet zo erg rijk ook, eigenlijk. Wittebroodsgeeslen, jong Belgisch paar dsTlH'» weken doorbrengt i„ Charleroi wordt unci nachtgewaad kapot .1» 4>f5" aoor een geest met "A-ten teitjes, eèf hav&f®^ Do echtgenoot™?"".. per nacht een «hS» plhii trekken, zo tra„Spir.™»» angst. De pastoor vanlf» H 4 een nacht in het spookh r*"5 '4 werd „door een oniffi" zijn rug gekrabd" Hh.i h»l maal het huis teverïïU 11 hï tiï Vannacht zulle™t?d»J¥#S wacht bij het huis be rS®»» t Natuurramp. Volgens de fc berichten zijn bij de in2le «'«i schuivmgen in NooM-ffi? sonen om het leven gewond. raanen In het Noorden van West n. den Zondagavond drie riwï hun oevers, waardoor honS vee en huisdieren werden S.® «4 en talrijke huizen instortte Mas Benen, Vier-en-twintig Si artisten, die door Home zijn gebracht, zitten"!!11? moeilijkheden. Mistlnguet wat op te vinden en oreJL.* I spreiden, opdat de artisten ,Si brengst naar Parijs terug nen reizen..De voorstelling £'5' op mets uit, nadat een SK?* naar voren had gebracht, mSS schien met strookte mét L J? jaar. Mistinguet werd, naar MM geboren, maar mS, is zij nog ouder dan 65 Duivelspel. Br. B. F. Skinner, MsJ m de psychologie aan de ïïS universiteit te Cambridge v. chusetts), heeft een aantal duivu feitennis en pianospelen geleer De pingpongtafel is 60 bij 61 i. ter doch heeft geen net De spelen de bal met hun snavel i. gaat de bal drie of vier maal he-j weer. Voor elke treffer krijgen ij' snoepje. De melodietjes ivori. speeld op een piano met zeven taf Wanneer een duif de toetsen in een k. paalde volgorde aanslaat, lcuijgt,s 1 wat te eten. Complot. De militaire geheime dienst v» Brazilië heeft een samenzwering cc? dekt van de communistische partij in Brazilië verboden is. Een vau: ■leiders is te Pernarnbuco ■gearresteerd waar naar verluidt de staatsgreep worden gepleegd ADVERTENTIE HOOFDPIJN!<-~« Mijnharde HooHpijnpoedtn; Dl»ft. Milahmj1Hoofdp,j„„blro.|ioh«» 's-GRAVENHAGE, 13 Juni-MM van de legergravendierist te Bandoengit? -via het Nederlandse Rode Kruis bëi gemaakt, dat het na een langdurig enrol- zaam onderzoek is gelukt de volgen slachtoffers van Japanse executies - Augustus 1942 te Longnawan optesj ren en de stoffelijke overschotten raar ia- rakan te transporteren, waar zij op'ft: ereveld zullen worden bijgezet op Donder dag, 15 Juni, des voormiddags te 9 uur: T. Heul, Eur. sergt., K. van der Woitit, mil. sergeant, employé BPM., M C. Jackson (Am.) USA mission.,R.F,Sin clair (Austr.) comm. v. politie, D. J. .1 "Westerhuis en echtgenote, le It. inf., J. ét Wilde en echtgenote, Eur. sgt. inf., D, C. ten Have, mil. sgt. maj. empl, BPM, J.H. Groenveld, res. le lt. vlieger, A. Baarsckn, mil. off. vlieger 3 mid., J. van Halm, sr. Vlieger, H. Dries, Eur. brig., B. J. H. Ten nissen, sld. le kl., Rev. Andrew Saul! (Am.) en echtgenote en zoon David,USA mission., H. J. Spencer (Br.) landbouw kundige, H. J. Koullen, mil. matr., F. W, C." j Ledeboer, mil. matr., A. H. Sarton, mi matr., Thomas S. Scheers, mil. matr., F. L, j Scipio, mil. matr., G. Th. Valk, mil. airi, H. W. van der Wulp, mil. matr,. J. 7i Burghardt, mli. korp. telgr., N. C. vanes Elst, telgr. matr., J. Joseph, miL *j telgr., K. A. Reen, mil. matr. telgr,nat- Boumphrey (Br.) en 2 kinderen, L. G. tó (Br.) en echtgenote Serawak Steamsa? Co Ltd., T. A. Reid (Br.), PWD,M.IU M. Geuskens, It. t. zee 2e ld. vsd. kmr., U. A. A. van Amersfoort, mil. matr, L. Bam- stijn, mil. matr., T. Donk, mil. matr., A. J. Geeve, mil. matr. schr., W. E. G. Haul», mil. matr., A. Hornbostel, nul. matr, pastoor Padei, father O'Brien, afkong van Miri., Kaikola en echtgenote, amb.^ le kl., F. L. Mansel (Br.) betaalmwstj S. H. K. Cox (Br.), bevoorraden, Grey (Br.), ing., Mac. Pherson (Br.) eg genote en kind, res. of Sibu SMJ*» div., B. B. Perry (Br.), Serawak 0E» Ltd. Miri,. P. C. V. Corhold (Br. Co, Ltd., D. V. Murphy (Br.) P** tionaris, T. E. Bach (Br.), watt*» kundige, A. P. Th. Bolto,geMgt »K Italiaander, gep. sgt <W, hosp. sld., Vader te Baram, mr. Great (Br.), J>- X (Br.), bestuursambt. Sibu, Kiel, Eur. sgt., T. Dauphin, sld. «"U. Andeweg, Eur. sgt. Deel van Brabantse Kempen voor verkeer ontsloten De Commissaris der ajfASt'ii Brabant, prof. dr. J. Jeop8i nieuwe weg Someren-M:aarl Door deze twaalf kilomt J wordt een gebied ontsloten, waarin achtduizend nen. De aanleg yan de weg ko zeshonderd duizend gulden. Voormalige functionarissen van Ravensbrück terechtgesteld Het Duitse persbureau DP^ ^fi de voormalige bevelhebber Subr en centratiekamp Ravensbrück, het het hoofd van de arbeidsienst v kamp, Hans Pflaum, Ma ndU Frans vuurpeloton terecht ,A bevon- Suhr en Pflaum waren schidd'g den aan oorlogsmisdaden jg[, doc,j 13 Mei door een Frans gerechts' veroordeeld. Bij de Fra"s-, „0js poncd, saris van West-Duitsland, F was een verzoek om gratie o Vrijdag is afgewezen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2