BATAVUS c Pseudo-vogelpest kwam uit het Middellandse Zeegebied „T E IVS F O" De jonge staaf geeft zich alle moeite om bezoekers te gerieven .Clowntje Riek Comedia bracht Elckerlyc naar Deift terug Het kostbare deposito Zaterdag 17 Juni 1950 In België loopt de ziekte reeds terug De pseudo-vogelpest, die zich het eerst manifesteerde in het Middellandse Zee gebied in 1947 en die zich van hieruit lang zamerhand naar het Noorden over Frank rijk en België verpsreidde om tenslotte ook Nederland te bereiken, blijkt de laatste maanden in België aanzienlijk af te nemen. In het bijzonder sedert April kan men daar vaststellen, dat deze gevreesde ziekte veel van haar dodelijke kracht heeft verloren en vooral veel minder wordt in de grote pluimveebedrijven. Aan het einde van de periode van 1 tot 31 Januari van dit jaar waren er in Bel gië 21 besmette gemeenten met 31 haar den. In dit tijdvak wei-den in 18 gemeen ten 26 nieuwe haarden ontdekt met 5029 aangetaste kippen. Na de periode van 1 Februari tot 15 Februari bedroeg het aantal besmette ge meenten 49 met 82 haarden. In deze tijds ruimte werden in 46 gemeenten 75 nieuwe haarden ontdekt met in totaal niet minder dan 12.767 aangetaste kippen. Aan het einde van de periode van 1 tot 15 Mei bedroeg het aantal besmette gemeenten in België daarentegen nog slechts 18 met in totaal 28 haarden. De nieuwe gevallen, die in deze halve maand werden geconstateerd, hadden betrekking op 16 gemeenten met 24 haarden en 1.913 aangetaste kippen. Aan het einde van het daarop volgende tijdvak van 15 tot 30 Mei steeg het aantal besmette gemeenten tot 37 met 42 haarden. Het aantal aangetaste kippen bedroeg ech ter slechts 1.714, hetgeen erop wijst, dat de nieuwe haarden zich thans nog slechts voordoen bij boerderijen en niet meer bij grote pluimveebedrijven. In de periode van 16 Januari tot en met 31 Mei van dit jaar werden in totaal on< geveer 50.000 kippen door vogelpest aan tast en afgemaakt. De Belgische vogelpest werd het eerste waargenomen in Januari 1949 in het plaatsje Kruishouten in Oost-Vlaanderen. Hierna werd de ziekte gesignaleerd in ver scheidene ver uit elkaar gelegen gemeen ten. Bij ministerieel besluit van 20 Septem ber 1949.werd in verband met de snelle uitbreiding van de pseudovogelpest, de in voer van pluimvee in België verboden. Slechts uit landen, die ten minste zes maanden vrij waren van de ziekte, mocht pluimvee worden ingevoerd onder over legging van een attest van de overheid van het land van herkomst. koop te stellen op jaarmarkten, een ver bod, dat op 27 April zodanig werd gewij zigd, dat het nog slechts voor kippen gold. In de eerste helft van April werden in alle provincies haarden aangetroffen. Hun aantal was echter het geringste in de pro vincie Antwerpen. In deze maand viel evenwel ten aanzien van de voorgaande landen reeds een vermindering der haarden te constateren. De inënting der kippen werd op 22 Maart aan een nieuwe regle mentering onderworpen en bepaald werd dat dit slechts mocht geschieden door een erkende veearts. In kringen van de Belgische Veeartsenij- kundige Dienst is men van oordeel, dat de kippen langzamerhand immuun tegen de ziekte zullen worden en de pseudo-vogel pest geheel zal verdwijnen. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Provinciale Staten van Noordholland Een der bedankt communisten De heer H. L. Quint te Haarlem, die op de lijst der Communisten (Vrede Brood) onlangs tot lid der Provinciale Staten van NQordholland gekozen was en die zijn benoeming ook had aangenomen, heeft later bericht dat hij alsnog bedankt. Opvolger op de lijst is mevrouw T. Hoogland—Van 't Hoff te Alkmaar. ADVERTENTIE l RUW IELE N trotseren de tijd door degelijkheid Overheidsmaatregelen Bij besluit van 25 Januari werd bepaald dat degenen, die de ziekte constateerden, verplicht waren hiervan onmiddellijk aan gifte te doen. Eind Januari bedroeg het aantal besmette gemeenten in Oost-Vlaan- deren tien, in West-Vlaanderen vier, in Brabant drie en in de provincie Antwer pen één. Op 17 Februari werd een be sluit uitgevaardigd, waarbij werd voorge schreven, alle aangetast dieren onmiddellijk te doden en in een ondoordringbare ver pakking op te zenden naar het Rijkslabo ratorium. Niet aangetaste dieren mochten ter plaatse worden geslacht, doch deze mochten pas uit het besmette bedrijf wor den weggevoerd, nadat zij van pluimen en ingewanden waren ontdaan en na con- tröle door een erkende veearts, die een vervoerbewijs diende af te geven. Volgens dit besluit moesten ook de grenzen van de pesthaarden worden afgebakend en er diende daarbij een veiligheidszone te wor den vastgesteld, waaruit geen kippen mochten worden uitgevoerd. Alleen voor consumptie geslachte kippen konden, ont daan van veren en ingewanden, in deze veiligheidszone uit het bedrijf worden weg gevoerd. Midden Februari bestonden er geen haarden meer in de provicie Antwerpen, doch in Brabant was een aanzienlijke uit breiding waar te nemen, terwijl zich ook gevallen voordeden in Henegouwen, Luik en Limburg. Bij besluit van 8 Februari werd het verboden, levend pluimvee te ADVERTENTIE Gaat U kamperen of naar Uw zomerhuis? STAAT VOOR AL UW VRACHTEN KLAAR Verhuizingen door geheel Nederland ROZENSTRAAT 13 - TELEFOON 20020 Omzet van Haarlemse groenten- en fruithandel bedroeg tien millioen De heer G. Boerhorst, secretaris van de groenten-, aardappelen- en fruithandelaars vereniging „Onderling Belang", gevestigd te Haarlem, heeft uitgerekend, dat de bevol king van Haarlem en omstreken in het jaar 1949 voor f 10.000.000 aan groenten, fruit en aardappelen heeft geconsumeerd. Dit cijfer geeft volgens de secretaris een beeld van de activiteit van de kleine zelf standigen. In totaal zijn in het afgelopen jaar twee en half millioen kisten, kratten en zakken Verwerkt, vol van de markt en leeg terug naar de fustcentrale, In het jaarverslag wordt herinnerd aan de strijd tussen groot- en kleinhandel, welke maanden heeft geduurd. Tourisme in Israel Enige losse kanttekeningen, die een paar punten raken meer ook niet welke de tourist in Israel opvallen. Om met het meest materiële té begin nen, Gelukkig, voor niet Britse-lieden, heeft men er het tiendelige stelsel, zodat er zich uit dien hoofde geen bijzondere moeilijkheden bij het hanteren (en het uitgeven!) van geld voordoen. Zeer aan genaam is ook de wetenschap, dat het fooienstelsel er volstrekt uitgebannen is. Wat de hotels en ook de restaurants aan gaat, heeft men met vaste prijsklassen te maken. De eerste rangshötels zijn in groep V ondergebracht en de van overheids wege vastgestelde prijzen doen de bezoe ker precies weten, waar hij aan toe is. Maar ook hier geldt: geen regel zonder uitzonderingen. Enkele super-luxe hotels kunnen boven de prijzen van klasse V uitgaan en dat is, haar ik vernam van een kennis, die zich eens gewaagd had aan een thee in het inderdaad prachtige King Davidnótel in Jeruzalem, dan ook niet mals. Zelf bleef mijn natuurlijk terecht dank zij ons Deviezeninstituut ten slotte beperkte beurs het lot bespaard, de beide malen, dat ik genoemd hotel betrad, volkomen bespaard. Een keer was ik er de gast van de perschef van de UNO-com- missie,- een volgend maal van de ook al vlotte generaal Riley, evenals de perschef, een Amerikaan; wat deze heren uitgaven om me'te laven heb ik niet nagegaan en liet me ook, ronduit gezegd, koud. De derde keer vroeg ik in het hotel toestem ming om het dak te mogen bestijgen, van waar ik een fraai gezicht had op de muur en de daarachter gelegen, zich in Arabi sche handen bevindende oude stad, zodat ik van uit den hoge onder meer de be roemde Omar-Moskee, waarvan de ach terzijde de Joodse klaagmuur vormt, kon waarnemen. Thans plegen de vrome Joden bij het op de Zïonsberg gelegen graf van David, als dichtst bij de aloude klaagmuur gelegen punt op Israëlisch gebied, hun innige klaaggebeden en zangen aan te hef fen, een op zichzelf voor niet-godsdien- stigen, zeker merkwaardig schouwspel. Toen ik na mijn bezoek aan het dak van het King Davidhötel weer op de begane grond was aangeland, bleek het onmoge lijk om zelfs de liftboy, die als begeleider was opgetreden, een fooitje in de hand te drukken. Tourisme. In de jonge staat geeft men zich alle mogelijke moeite om bezoekers, die men in dat opzicht de moeite waard acht en daartoe bleken ter dege de journalis ten te behoren! van dienst te zijn om het land te bereizen. Zeker, er bestaat een treinverbinding tussen Jeruzalem en Tel Aviv, tussen Tel Aviv en het Noordelijk gelegen Haifa, terwijl sinds kort de trein nog wat Noordelijker gaat, namelijk naar de fraaie badplaats aan de Middellandse Zee Naharya, waar in 15 jaar tijds uit niets een bloeiend vacantie-oord uit de grond is gestampt, doch de snelheid is matig en insgelijks het comfort. Wie het land goed wil doorkruisen moet de beschikking hebben over een auto. Dan kan hjj heel wat zien en van zijn tochten door het veelal zeer afwisselende landschap ten volle genieten. Dit mede dank zij de waarlijk prachtige wegen. „Alles onder het Britse mandaatsbewind aangelegd, maar met ons geld en heus niet ten behoeve van ons, doch met het oog op strategische over wegingen", zo merkte onze niet bijster de door de Engelsen gevoerde politiek waarderende Israëlische chauffeur op. Voor zijn kritiek op Albion, eigenlijk door alle Israëliërs gedeeld, fel anti-Engels is men er en dan druk ik het nog zacht uit beètaat en bestond inderdaad, naar ik in tal van opzichten heb kunnen waarnemen, volop grond. Daarover nog wel eens later. Intussen moest onze chauffeur toegeven, dat nu dan toch de staat Israel en zijn bi woners het voordeel genieten van het uit stekende wegennet. Overigens voeg ik hier aan terstond toe, dat er heel wat wordt gedaan om verschillende wegen meer te verbreden, wat vooral uit overwegingen van goede verkeerseconomie gebeurt. Her haaldelijk zagen wij dat de wegenarbeid in broederlijke eensgezindheid geschiedde door Joden en Arabieren tezamen. In dit verband zij vast even aangestipt, dat Israel naast ongeveer VA millioen Joden boven dien tussen de 180.000 en 200.000 Arabie ren binnen zijn, nog' niet definitief vast gestelde grenzen telt, met wie de verstand houding, naar herhaaldelijk ook viel waar te nemen, heel goed is. In het Noorden, in Opper-Galilea ontmoetten we zelfs een lid van de Israëlische politie, die een Arabier bleek te zijn. Trouwens, de in de staat woonachtige Arabieren zijn met de overige Israëliërs gelijkberechtigd, brengen ook voor de verkiezingen hun stem uit. Vandaar bijvoorbeeld dat er in het 120 leden tel lende Parlement, een drietal Arabieren zit ting heeft: het louter een Arabische be volking bevattende Nazareth heeft in het Knesseth (de volksvertegenwoordiging; men heeft er het één-Kamerstelsel) twee Arabieren afgevaardigd. Deze zeer vluchtige inleidende touristi- sche kanttekeningen hebben mij vanzelf in de richting van allerlei politieke, bevol- kings- en andere vraagstukken gebracht, die in het vervolg van mijn bijdragen na der aan de orde zullen komen. Dr. E. VAN RAALTE. ADVERTENTIE Sproeten? SPRUTTOL KERKCONCERT Aantrekkelijke muziek uit de achttiende eeuw Ten bate van het Juliana-ziekenhuis te Kabel (Suriname) werd gisteravond in het kerkgebouw van de Evangelische Broeder gemeente te Haarlem een concert gegeven, waaraan tal van vocalisten, instrumenta listen en een dirigent hun medewerking verleenden. Een kort inleidend woord werd gesproken door ds. H. Schütz, die de medewerkenden dankte voor hun bereid willigheid hun krachten in dienst te stel len van het goede doel en die verder een overzicht gaf van de werkzaamheden, die het Juliana-ziekenhuis betroffen. Er was voor dit concert een aantrekkelijk pro gramma samengesteld van 18de-eeuwse muziek, waarvoor door een gelukkige keu ze van instrumenten als clavecimbel, vio len, violoncelli, fluit en orgel de noodzake lijke klankkleur bewaard bleef en een uit voering in stijl mogelijk kon worden. Met een Concert voor vier violen er strijkorkest met orgel als continu-instru- ment van Pietro Locatelli werd de avond geopend. De eenvoudige behandeling van de groep der violen, die meestal alterne rend afzonderlijk optreden zonder een ver werking tot een kunstzinnig ensemble tegenover het begeleidende strijkorkest, heeft dit werk van Bachs Italiaanse tijd genoot niet op belangrijk niveau gebracht, al kan men genieten van de warmte van de melodie en van instrumentale effecten als de pizzicato-begeleiding in het Largo. De uitvoering, die geleid werd door de dirigent Kees Hartveld en waarbij de vio listes Renate Zwaardemaker, Jetty Bossen, Will Leising en Antoinette de Savorriin Lohman de solo-partijen speelden, gaf naast indrukken van ongelijk spel en zoe ken naar juiste intonaties ook voldoening door mooie samenklank. Het strijkorkest verleende nog zijn medewerking bij de voordracht van het concert in kl. terts van J. S. Bach met Bets Nederkoorn als solo-claveciniste. Bets Nederkoorn kreeg het orkest onder Hart- velts leiding moeilijk mede, een remming, die zich vooral in het eerste «Allegro liet gelden. Overigens werd het een mooie uitvoex-ing door het gave spel van de soliste en door de uitstekende timbre-versmel ting van clavecimbel- en strijkersklank, die door de dirigent in goed aanpassend volume gehouden werd. Met begeleiding van het orgel, bespeeld door Bets Nederkoorn, zong Kitty Neder koorn Bachs van vertrouwen sprekend lied „Gott lebet noch!" en Agnus Dei" van W. A. Mozart, van welke twee werk jes het laatstgenoemde de beste indruk maakte in vocaal opzicht. Voor Bachs lied vond de klank te weinig steun van adem- beheersing. Uitdrukkingskracht was niet temin voldoende aanwezig. We konden nog een gedeelte horen van dè Cantate 158 „Der Friede sei mit euch" J. S. Bach, bij welke uitvoering de Henk Kroes zich onderscheidde door een welluidende stem, zuiver en met goede dictie. Het strijkorkest had weer een bege leidende taak en aan een vrouwenkoor was eveneens een aancte'el in de uitvoering ge geven. Renate Zwaardemaker speelde vaardig, maar niet steeds onberispelijk zuiver een obligate viool-partij. Als slot vermeldde het programma de Cantate 106 van J. S. Bach, te zingen door Haarlems Bachkoor met Trude Weste- rouen van Meeteren en Henk Kroes als vocale solisten. P. ZWAANSWIJK Post voor troepenschepen Post bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van de troepenschepen „Kota Inten" en „Sibajak", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 19 Juni in Nederland ter post worden bezorgd. Be halve de gebruikelijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het troe penschip onder toevoeging: „Op thuisreis naar Nedei-land". De naam van de ver moedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Voor de kinderen Holland Festival Toen het een paar maanden geleden be kend werd gemaakt dat de toneelgroep Comedia een reeks van ongeveer tien voor stellingen zou verzorgen van de 15de- eeuwse mox-aliteit „Elckerlyc" in de voor malige Delftse kloostertuin, met als ach tergrond hei gerestaureerde Prinsenhof, verklaarde regisseur Johan de Meester uitermate geestdriftig zich geen mooiere entourage te kixnnen dexiken voor een op voering in laat-Gothische stijl. De gister avond in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten als onderdeel van het Holland Festival gegeven px-emière heeft bewezen dat deze verwachting slechts gedeeltelijk en in een bepaald opzicht gerechtvaardigd was. De nadruk kwam namelijk tezeer op het element allegorische vertoning te lig gen, met hoeveel artistiek inzicht en over leg er ook naar sobere beheersing werd gestreefd, ten koste van het innerlijke drama: de gespannen strijd om de ziel van een ten dode opgeschrevene, die model staat voor iedereen. Misschien is het beter Ja, daar stonden ze dan samen op het bootje. Ze keken tevreden in het rond. „Dat ziet er goed uit, niet?" vond Rick. „De boot lijkt me nog nieuw en de zeilen zijn ook goed in orde." „Welke jongen zou 't verloren hebben?" vroeg Bunkie zich af. „Het is natuurlijk losgeraakt en met de wind afgedreven, denk je ook niet?" „Ja, zei Rick, dat zal wel. Maar wij boffen ermee!" „Ik voel er erg veel voor, om met dit schuitje eens lekker te gaan varen. We behoeven niet bang te zijn, dat het zo gauw zal omslaan, zoals toen die klomp, iveet je nog wel?" Ze wandelden het dek over, en toen viel Bunkie's oog op het luik bij het roer. „Wat zou-daaronder zijn?" wilde hij welen. „Laten we maar eens kijken," stelde Rick voor En toen maakten ze het luik open. 22 mammam Han Bentz van den Berg als Elckerlyc in het- witte boetekleed. om te zeggen dat de handeling van binnen naar buiten werd verplaatst, meer uitge beeld dan doorleefd. Van ontroering, des toeschouwers kon daardoor geen sprake zijn. „Den Spieghel der Salicheyt van Elcker lyc" is naar vrij algemeen wordt aange nomen geschreven door de destijds vooral als theoloog en historicus bekende Kart- huizer broeder Pieter Dorlant, ook wel de goede Petrus genaamd, voor de rederij kerskamer van Diest die er op een land juweel te Antwerpen de eerste prijs mee behaalde. Het zinnespel werd voor het eerst te Delft gepubliceerd. Elckerlyc is niet zomaar eexx willekeurige hoofdper soon, doch de mens in het algemeen, die voor de hoogste rechter wordt geroepen om rekenschap af te leggen van Zijn aardse daden. Rijkdom, vrienden en familie, wei geren hem op deze „reis zonder wedei-- keren" te vergezellen en ook zijn schoon heid en kracht, denkvermogen en vijf zin tuigen laten hem, bij de rand van het graf gekomen, in de steek. Al deze eigenschap pen en relaties zijn ontrouw en verganke lijk. Slechts de deugd wil als zijn pleit bezorgster optreden, doch deze is tezeer verwaarloosd om hen te kunnen volgen. Door inkeer en biecht, berouw en kastijding weet Elckerlyc haar echter aan voldoende kracht te doen winnen om zijn loutering te bewerkstelligen. Feest van licht Men zal aan de voorstelling voorname lijk terugdenken als een betoverend kleu renspel, dat al dadelijk prachtig inzette met het blauwe schijnsel op het venster dat als hemelpoort fungeerde, toen bij monde van Henk Schaer op zeer indruk wekkende wijze de stem van God begon te spx-eken onder het klinken van gedempte orgeltonen. Even later ontwaarde men een levensgroot crucifix tussen het ijlgetinte gebladerte van de middelste boom. Links achter de ramen zag men nog de argeloze jongeling Elckerlyc temidden van zijn los bandig feestvierende vrienden, terwijl van rechts de dood de lange houten trap afr- daalde, door groen licht omspeeld en be geleid door dreigend ingehouden tromge roffel, om zijn opdracht uit te voeren. Mede dank zij Ton Lutz groeide het hier op volgende gesprek tot het hoogtepunt van de voorstelling. Helaas werd deze in druk direct hierop verstoord door het te gestyleerde wankelen (een-twee-i-echter- been, drie-vier-linkerbeen) van Elckerlyc, juist op het moment dat men naakte men selijkheid mocht verwachten. Deze (hoewel met nimmer aflatende goede smaak) te ver doorgevoerde style- ring belette de xxatuuriijke vroomheid naar buiten te dringen. Men zag te vaak schoon heid zonder meer erx dus ook zoxider haar diepste zin van dienstbaarheid der kunst «Mm aan het geloot, dat m»„ delen om er door de s£„°let ba»sti. ontvankelijk voor te zfiï &»MaiJï hiermede het met Vwi S* goriaanse trant, zelis J. taarschellen, duidelijk n.lnnktlMit' de liturgische karakter i„ L'"e» R en ander vloeide juist on,,. M Maar uit de aanvankelijk zo geS?1*»? me een veel te grote speSS** sp®!j.da' «senlijk een SolS?^«t« schillende complementaire t"""vS alleen ontbrak de primitivit^f™ Ui» al de treftende direeS aUlat5 „Elckerlyc" hoort thuis n. v burgtoneel of in de kerk. M?„ noods op een wagen spelen. fc. m ieder geval beslotenheid y !t heeft eens het volgend,, '1 Na.' de vertolking door Willem'Wai «li zag bij open doek eS™** bare leeftijd tot grijsaard veroï zag hem in de witte boetenh pelen, bleker en bleker IL?!5thi schijnend als een ivoren h°' -'O- broos, op het punt tot stof ineen8?'?11» Van een dergelijke innerlijke verwisseling kwam weinig te,.8?* talent van de speler vm de «1 Bentz van den Berg over h 1 !a een voortreffelijk acteur, reikt ï?*1 genoeg omdat het een naW?' gangspunt miste. Ook leek niet de aangewezen figuur brJÏÏ waardering verdiende zijn'suS opkomende gedachten Zii? F""" want licht heeft mij vorf,3»* betekende echter bijna een BR! de waarheid. e° VI In het begin overtuigend rW l i het ware uitgedunde stemgeluid ook Ank van der Moer het niet J?1' der dan een zorgvuldig berekeJ! matie, die het oor streelde maaï h.fl niet raakte. Zeer goed, hoewe l'l1»' gen van haar zinnen soms i was Ellen Vogel die met n de kennis symboliseerde - vooral i T subliem gezegde regel: „Elckerlyc V? u bewaren!" Van de vele andere Ir1,1 kers moet, behalve Lous Hensen muntte door eenmes n' 1V: uit. muntte door eenvoud, zeker mt n.u Rigters als de geketende „aardse LJ,4 gen" worden genoemd, die vSiSï ook voor de hoofdrol geschikt zoS* weest. z|Jn stichting Dank zxj de royaliteit van de Delfesta kon aan de aankleding r veel zorg worden besteed, zowpJ na» toneel als van de spelers. De costuiÏÏ! Constance Wibaut droegen veel bffï luister van het schouwspel. „De tl' beiaard" uit Asten, twee koren klein orkest zorgden voor de illustratie. Max Dooyes ontwierp S geslaagde choreografie der klein. bil». Met deze voorstelling deed het t znij intrede in het Holland Festiva' in ieder geval waardige wijze. DAVID KONING Derde H.O.V.-zomerconceit Jan During, vioolsolisl Edouard Lalo is de componist van 4i strumentale gloed, van de Zuidelijke ki kenwarmte, waarin men zich toesta kan. De „Symphonie espagnole" voor u en, orkest en de Ouverture voor de opai „Le roi d'Ys" zijn hiervan bekende fran. parxte voorbeelden. Bovendien treffen be|. de werken door hun rijkdom aan brede me', lodiek ongecompliceerd van aard, impone rend. door een directe expressiviteit En d^t hierbij de even ongecompliceerds rhythmiek voor de indruk van deze muziek van betekenis is, heeft men gisteravond op het derde Zomerconcert der H, 0. V. we derom kunnen ervaren. De violist Jan During was de solist op deze avond. Jan During speelde muzikaal fijn genuanceerd en durfde het nodige rubato-spel toe te passen. Maar toch bleef zijn voordx-acht klein van allure door ds bescheiden loonvorming. Het contrast met de orkestklank werd te groot bü de afwis- seling van zuiver ofchestrale en solistische fragmenten en de dirigent Marinus Adam moest met uiterste zorg het klankvolume van het oi'kest gaan beperken. Er bleef evenwel reden te over om Jan During har telijke waardering voor zijn optreden t« tonen. Bij de uitvoering van de ouverture richt te de dirigent zich speciaal op de nuance- ringsmogelijkhedën, dié het werk in over vloed biedt. Het constructieve element trad voornamelijk naar voren bij het accentue ren van de melodische hoofdlijnen en hier van profiteerde (met enkele blazers) inhei bijzonder de solo-violoncellist. Voor de pauze had Marinus Adam ei uitvoei-ing van de „Symphonie fantastique" van H. Berlioz geleid. P. ZWAANSWIJK Langdurige proefrit Een Haarlemse rijwielhandelaar kreeg op 8 April bezoek van een 27-jarige man, die in verrukking raakte over een heren fiets en deze, naar hij die dag drie keer kwam vertellen, beslist zou kopen, Toen hij die derde keer verscheen mocht bij van de fietsenhandelaar vast eens een ritje op het rijwiel zijner dromen maliën, waar van hij tot dusver niet is teruggekeerd. Gisteren werd de kooplustige man door twee rechercheurs aangehouden, verdacht van rijwieldiefstal. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 17) „Ik ben blij, dat je er zo over denkt. Maar nu de volgende vraag. Hoe sta jij er tegenover? Watherspoon, Stephenson en ik hebben ieder ongeveer 40.000 aandelen. Jij moet fèr ongeveer 500.000 hebben. Ik heb je natuurlijk zo gauw mogelijk van de ware stand van zaken op de hoogte ge bracht, maar waar ik voornamelijk over spreken wilde is dit: Wij zouden niet gi-aag zien dat je al je aandelen tegelijk op de markt gooit. Wij zouden wensen, dat je hetzelfde wilde doen als wij dat is, niet meer dan de helft verkopen en wij zagen graag, dat je dat geleidelijk deed en dat je een deel ervan in het buitenland verkocht. Wanneer je bijvoorbeeld naar je vriend Bessiter gaat," ging Parkinson voort, „en je zegt hem zonder verdere uitleg, dat je ongeveer 30 of 40.000 aandelen verko pen wilt, kun je er van op aan, dat je aller lei geruchten in het leven roept" „Ik zou er niet over denken, om zo iets te doen," stelde Dutley zijn gast gerust. „Ik ben trouwens helemaal nog niet be sloten om iets te verkopen. Tenslotte hangt de waarde van een bedrijf niet geheel af van de koers van de aandelen, is het wel? Er kunnen soms speculanten aan het werk zijn, die het bij het verkeerde eind heb ben." Parlcinson knikte. „Inderdaad," stemde hij toe, „maar in dit geval is er een stevige en tevens ernstige reden voor het dalen van de aandelen. Wij werken slecht momenteel. Wij stapelen het ene verlies op het andere, inplaats van dat wij winst maken. Wij moeten dit onder ogen zien: Dat tenzij onze chemici een wonder verrichten, of wij de formule weer in bezit krijgen, wij de zaak beter kunnen sluiten, of alles verliezen, wat wij bezit ten." „Hebt u de beste mensen, die u krijgen kunt in de laboratoria?" vroeg Dutley. „Wij hebben de mensen, die wij altijd gehad hebben. Wij durven geen verande ringen te maken, daar wij de positie, waar in wij verkeren, aan iedere nieuweling zouden moeten uitleggen." „Ik heb gisteravond aan het diner iemand ontmoet een zekere dr. Hisedale," ver trouwde Dutley hem toe, „die erg spraak zaam tegenover mij was." Parkinson bleef een ogenblik zwijgen. Om zijn mond en zijn ogen trokken zich harde lijnen. „Professor Hisedale is op het ogenblik nergens bepaald in dienst," zei hij, „maar hij is tevens consulterend chemicus van het laboratorium van een onzer grootste concurrenten op het vasteland. Hij is hier waarschijnlijk voor het verrichten van spionnagewerk." „Dat zou me niet verwonderen," gaf Dutley ten antwoord. „Het scheen hem teleur te stellen, dat ik zo onwetend was op dat punt." „Er is geen man ter wereld, die er iets aan zou kunnen doen," verklaarde Par kinson. „Er is nooit zo'n gecompliceerd chemisch fabricage-proces geweest als dat, waarmee wij nu werken. Het ex-gst is, dat het wel een dozijn diverse procédés om vat. Kijk eens hier. Door een van Blunn's ontdekkingen waren wij twee jaar geleden in staat de prijs van een zeker type zijden garen met 25 procent te verminderen. Wij hebben geweldige contracten, die tegen die gereduceerde prijs moeten worden nage komen. Zonder de formule kunnen wij alleen de boel tegen de oude prijs maken en dat betekent, zoals je zelf wel begrijpen zult, een geweldig verlies. Alles wat langs wetenschappelijke weg geprobeerd kan worden, wordt door onze mensen gepro beerd, maar zij kunnen het eenvoudig niet vinden. Zij boeken de ene mislukking na de andere." „Zie eens hier," zei Dutley, „u hebt dit probleem nu'al maanden onder ogen ge zien. Hebt u enig idee, wat ter wereld er van de formule geworden is?" „Ik?", riep Parkinson uit. „Denk je, dat ik hier zo zou zitten praten, als ik enig idee had, waar de formule was? Hoe zou ik dat weten?" „Verstaat u mij alstublieft niet verkeerd", verontschuldigde Dutley zich. „Ik bedoelde natuurlijk alleen maar, dat u dit alles al zoveel keren overdacht moest hebben, dat u misschien tot een conclusie gekomen zou zijn, die u zelfs liever niet naar voren bracht." Met een zucht zei Parkinson. „Ik had nooit gedacht, dat ik zou weten, wat het woord „zenuwen" betekent. „Tot voor een maand geleden wist ik eenvoudig niet wat het was. De fox-mule is in de han den van de mannen, die bij Boothroyd in gebroken hebben om die te stelen en wat zij er mee willen doen, is meer dan ik je ver tellen kan. Mijn eerste theorie was, dat zij op een grote beloning uit waren en zij had den die kunnen krijgen ook. Tenzij ze aan een van onze concurrenten willen ver kopen, is dit de enige manier, waarop zij er xets aan zouden hebben." „Waarom zouden wij niet een beloning laten uitloven, zodat het schijnt alsof die van een derde komt, die zijn mond dicht zal kunnen houden er zullen geen vra gen gesteld worden, enz., enz.?" stelde Dutley voor. „Dat is altijd nog een laatste toevlucht," gaf Pai-kinson toe, „maar als dat op de een Het enige, dat wij nu nodig hebben dat of andere manier uitlekt, zijn wij verloren, wil zeggen tot wij van de aandelen af zijn is geheimhouding. Dat doet mij er aan denken, dat ik nog een reden had voor mijn bezoek - iets anders, waarvoor ik gi-aag je belofte zou willen hebben." „Laat u eens horen." „Als je een deel van je aandelerx door bemiddeling van Bessiter verkoopt, zeg hun dan niet, waarom je dat doet. Laat zij er geen idee van krijgen, dat er op de fabriek iets niet in orde is. Zij zijn de belangrijkste firma, die in industrie-aandelen handelt en de mensen volgen gewoonlijk hun voor beeld." „Dat is best," gaf Dutley toe. „Ik zal met geen woord over onze moeilijkheden met hen spreken. Bovendien," voegde hij er nadenkend aan toe, „ben ik er nog heie maar niet zeker van, of ik wel aandelen ver kopen zal." Parlcinson staarde zijn gastheer over de tafel aan. Het tweetal bood een eigenaar dig contrasterende aanblik de stevige Yorkshire-man, een prachtkerel met zijn reusachtige gestalte en grote kracht, zijn brede vriendelijke gezicht met trekken, die wel uit graniet gehouwen schenen en Dut ley in zijn goed zittende, maar ook goed gedragen rijkleding, zijn door de zon ver brande gezicht, zijn heldere blauwe ogen en de vriendelijke, humoristische trek oa zijn mond. Het was niet precies een zwak gezicht, maar wel zou men het een gevoe lig gezicht kunnen noemen. Naast Matthew Parkinson leek hij bijna onbetekenend® toch zou een psycholoog wellicht behoe opgemerkt, dat, hoewel de kin smal wa-, zij toch een zekere vastbeslotenheid aan gaf en dat ofschoon hij zijn Oxford-acce nooit geheel kwijt geraakt was, zijn wo den er vaak kort en afgebeten uitkwam „Het ligt niet op mijn weg om je w adviseren," zei Parkinson, „en ik geioo dat je nog wel andere middelen bezit, halve je aandelen in de zaak, maar fl mijn plicht om je dit te vertellen jij nu eenmaal geen zakenman bent tenzij er een grondige verandering stand van zaken komt, de aandele^. vandaag op 80 staan, binnen 6 m ongeveer op 40 zullen zijn en waar lijk op 10 of 12 tegen het einde van volgend jaar." „an „Ik zal met mijn aandelen een risico nemen," besloot Dutley. „Ik kan de gedachte niet van mij ar ten, dat die lui daar op het labo door hun fouten toch wel iets zuiLd- Zelfs al kunnen zij dan de oude nog niet maken, zo zullen zij er vrij dicht in de buurt komen. (Wordt vervol)

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6