m jc Het Hek van de Dam. Iels in Den Hout „De Amsterdamse Poort is een modern gebouw, opgetrokken in middeleeuwse trant" Bloemlezing van misverstanden Overval. KORT VERHAAL DOOR JESSIE FOLKES r mü wel eens in een bos in Zuid- ^.llewandeld, waar de beyolkmg op na houdt, om zodra een [S.t„G0.n j^oToplv?_ er prompt met Een pittoresk hoekje tussen Beverwijk en Assendelft. "••/ins jachtgeweren op uit te trekken, r?S(s,maai daarom nog met mm- rtï* haoie gevogelte in de pan te I stilte heeft voe- die 'n hos zonder vogels heeft, \l- Srafel dankbaar zijn voor de ac- iL^ebsnenning, die de gevleugel- fL '■■■-" van de bossen in ons land, L v in stand heeft gehouden, maar Cental heeft doen toenemen. En l vi'ccstadsbossen zoals Den Hout geeft wand ruimschoots reden tot te- tóiNu nemen wij gaarne aan dat - jjalde wandelaar er niet veel an- mezen, spreeuwen, lijsters C«alontwaren, maar hij die er zich «tóEoeite voor geeft kan er kennis- Eiiorenvalk, specht, boomklever, |Eh roodstaart, nachtegaal, rood- 15 loper wiek, kramsvogel, kerk- wilde eend, die er in strenge Stotadnitting komt zoeken. I 'ar'» bos dat aan alle kanten door [é$s omringd is, vinden wij dat een reikende lijst en wij hopen dat zij Imogen zal openen voor al het be tekende dat er in Den Hout te zien tice;daar een eenmaal opgewekte be- voor de vogelstand, deze ook [rfwebikten goede zal komen. Het is onmogelijk om het uithalen fc«adoor kwajongens tegen te gaan, [eserniet ook de wandelaars een oogje fiat rü houden. ito bevredigende vogelstand in Den fci is niet louter toevallig. De Dienst ka Plantsoenen, in de persoon van de Ek-og L H. van het Sant, zorgt er fteeliikvoor dat de vogels het er naar ■cnanibbenènzij doet dat in de eerste feitoor het aanbrengen van nestkastjes. KCKitkastjes zijn bedoeld om de holen- piirs, die in chronische woningnood pen aan onderdak te helpen. De K roodborstjes, roodstaarten, spreeu- tbxsmklevers en kauwen kunnen na- felniet zelf een nest in de boomtakken Lïr. en zijn aangewezen op holen in ►eo! oude spechtennesten. De specht büüjk de enige die met zijn pneuma- bboor-kop een hol in een boom kan ea dit praetisch-uitgevoerde dier ik jaar een nieuwe woning. Voor de *5hangen er nu 84 nestkastjes in p3::t, het Frederikspark en het Flora- Ta het aantal broedsels stijgt ieder pennen die het meest van deze ge- ten op pa en ma, die om de twee minuten met de groene rupsjes van de wintervlin- der ravitailleringsvluchten ondernamen en daarmee en passant ook de bosbezitter een goede dienst bewezen. Deze luchtbrug werd tijdens ons bezoek gestaakt en de ouders bleven ons wantrouwig uit zitten schelden van een nabije tak. Maar nauwe lijks had de fotograaf zijn werk gedaan of het mezenpaar beijverde zich weer om de vijf overgeslagen maaltijden voor zijn kroost in te halen, zodat de vijf hulpelozen binnenkort uit zullen vliegen tot vreugde van de wandelaar die zijn vreugde kan beleven aan hun vriendelijke capriolen. *$e montage-woningen profiteren •.solmezen. Zy zijn sterker dan de ^ezen en aangezien Hout en Plant- ^anog met over de diensten van het mpbureau beschikt, geldt bij p, "^verdeling het recht van de -•Keide kastjes nogal uit het oog stt^igen en bovendien op grote ini vp/m' en ^aar slechts één ge ts» cloor kwajongens VOOr- SlZ Cft 6Chter niet WiUen ipt eekhoorn een van de «fiifeflLv Wieg Sebruikte, want ford :f" urn scbadelyk voor de 'n3 1S ,ePubliek zeer gesteld r? rs' De mezenkastjes *Wh2 !nde tegen de eek" idrie «ntS want de nest-ingang ij, A.,. e\er 1S te nauw voor de dost -?e uiet-holenbroeders fZljn best om het de vo- ma,ken- Men zorgt voor 1,:^Srderhout- 20 m(>gelijk en s waters groen jfeafe de gevleugelde gas- PiSinlaairf! f ng kunnen geven. if'Eezen^I1' i8elegenkeid geweest inspecteren, waar wassen jongen lagen te wach- NEDERLAND IN DEN VREEMDE Tn het jaarverslag over 1949 van de vereniging „Nederland in den Vreemde" wordt de opmerking gemaakt, dat, waar zulks vroeger als minder noodzakelijk werd gevoeld, de vereniging thans alles wat in haar vermogen ligt moet doen om een oprechte en gezonde samenwerking van Nederland met de Indonesische volken te bevorderen. Vooral, omdat andere buitenlanders, die in Indonesië een arbeidsveld zoeken en zich daar vestigen, op grote schaal propaganda maken voor hun belangen moet ons land waakzaam zijn, dat het niet op de achtergrond wordt gedrukt. Vele duizenden exemplaren van de brochures der vereniging zijn naar het buiten land gegaan. Daar de vereniging tot dusverre nimmer enige subsidie ontving van de zijde der regering, is het haar niet mogelijk om in het buitenland kantoren te be kostigen. Haar overal verspreide en met veel zorg uitgezochte vertegenwoordigers verrichten hun taak geheel belangeloos. De vereniging betreurt het dan ook, zo gaat het verslag door, dat, waar zij vernomen heeft dat ook in regeringskringen haar streven zeer gewaardeerd wordt, deze waardering niet tot uiting komt in een ruime subsidie, die het haar mogelijk zou maken haar werk belangrijk uit te breiden. Het verslag maakt melding van een „bloemlezing" van „kennis", die in buiten landse boeken over Nederland voorkomt. Men ziet daaruit dat „Tulpen-Zondag" als een Nederlandse kerkelijke feestdag wordt beschouwd: dat verschillende plaatselijke kermissen de dag herdenken, waarop in het dorp de eerste kerk werd gegrondvest; dat Marken een stad is; dat de Amster damse poort te Haarlem een modern ge bouw is, opgetrokken in middeleeuwse stijl; dat iedere Nederlander op zijn tijd werkzaamheden aan de dijken moet ver richten om deze tegen het geweld van het water te beschermen; dat onze kusten modderig zijn; dat het grootste deel van de 'Nederlandse bevolking op het platteland woont; dat het aantal klompen op de stoep van een huis overeenkomt met de grootte van het gezin; dat bij de geboorte van een kind een zijden bal aan de deur wordt ge hangen, die bij een jongen rood en bij een meisje rose is gekleurd; dat onze aardap pelen van slechte kwaliteit zijn; dat de Nederlandse koeien op het land aan een touw gebonden zijn om het weglopen te voorkomen; dat Nederland geen industrie bezit; dat Leiden het voornaamste in dustriële centrum van Nederland is: dat het gehele Oosten van Nederland uit een zandig gebied bestaat met grote heidevelden, dorre weiden, schapen, herders en turfstekers, waarin één stad van betekenis ligt: Arnhem; dat duizenden en duizenden wind molens, overal verspreid, het water van de polders oppompen, dat uit de grond „op borrelt" enz. enz. Aan de Unesco te Parijs werd verslag uitgebracht over de onjuiste voorlichting, die in het buitenland over Nederland en Indonesië gegeven werd. Dat Nederland in de wereld zo slecht ge kend wordt, is voor een belangrijk deel te wijten aan de buitenlandse geographen, die blijkens hun geschriften zo slecht met de moderne sociaal-economische ontwikkeling van ons land op de hoogte zijn. Het onderwijs over ons land in het buitenland schaadt niet alleen het aanzien der Neder- landei-s, maar heeft ook op economisch en politiek gebied consequenties. Toch is er geen opzet bij de buitenlandse schrijvers in het spel. Het is hun niet kwalijk te nemen, dat zij de snelle ontwikkeling van ons land op Velerlei gebied en onze economische, culturele en sociale prestaties overzee niet in hun boeken weergeven. Daarna volgen de verslagen van de ver tegenwoordigers in het buitenland. Bij dat uit Amerika wordt het volgende opge merkt: laten wij er ons echter voor hoeden om op de onwetendheid van de Middle- west neer te zien. Wat weet men in Ne derland van Illinois, Indiana, Iowa en wie heeft er ooit gehoord van Purdue univer siteit, 'n belangrijke technische hogeschool met bijna 14000 studenten? Wie heeft er ooit gehoord van Purdue's hall of music, die berekend is op 6208 bezoekers en de grootste in zijn soort van geheel Amerika is? Holland is het sprookjesland Wel duidt de onwetendheid op be hoefte aan voorlichting, en als er goed zaad gezaaid wordt, kunnen wij er ons geen betere bodem voor wensen, want de kinderlijke en wat sentimentele voorliefde, die de Amerikaan voor Ne derland heeft is welbekend. Voor' velen, groot en klein, is Holland het sprookjesland en koningin Wilhelmina is voor de Amerikaan een zelfde be grip als voor ons. In Amerika kan iedere Nederlander op een vriendelijk „welkom" rekenen. Maar juist daarom is voorlichting nodig en het is onze plicht de Amerikaan een juist beeld te geven van het werkelijke Nederland, hem te interesseren voor de grote werken als de Zuiderzeepolders, de herbouw van Rotterdam, voor de kunstschatten zoals de Goudse glazen en voor Nederlands plaats in de mo derne architectuur. Nieuwe fietsenfabriek in de hoofdstad De N.V. Simplex gaat over tot de bouw van een nieuwe fabriek, die zal verrijzen op een terrein van 8500 vierkante meter achter de Sloterweg te Amsterdam aan de aan te leggen verkeersweg van het Gooi naar Den Haag. In September zal de eerste paal worden geheid. Het gebouw moet in September 1951 worden afgeleverd en aan het eind van dat jaar zal de nieuwe fa briek officiëel in werking worden gesteld. Vijftigduizend rijwielen zullen daar jaar lijks worden gefabriceerd. Psycho-technisch Een jongeman die zijn dienstplicht in Indonesië had vervuld en gebruik maakte van de mogelijkheid om zich psychotechnisch te laten testen teneinde meteen de goede weg in de burgermaat schappij te kunnen inslaan kreeg aan het einde van de langdurige en gecom pliceerde proefnemingen, waaraan hij zich moest onderwerpen, te horen dat hij bijzonder geschikt was voor twee beroepen, te weten dominee en journa list. Is dit op zichzelf reeds een wat ongebruikelijke combinatie van talen ten, nog veel zonderlinger wordt het, wanneer men verneemt iets dat door de psycho-technici blijkbaar als niet ter zake doende werd beschouwd dat de demobilisant in kwestie Katholiek is. Deze greep van de Engelse keeper Bert Williams komt een fractie van een seconde te laat: tussen zijn armen door verdwijnt de bal in het doel. Gelukkig voor Williams gebeurde dit tijdens een oefenwedstrijd, die deze week gespeeld werd als voor bereiding voor de komende wedstrijden in Brazilië De vrouw leunt vermoeid achterover in de kussens van haar gereserveerde coupé. Langs haar raast het stoffige landschap van het Midden Westen; een brandende zon trilt de spaarzame levenssappen uit dit schrale land en in de trein, die air-condi tioned is, dringt toch langzaam de lome hitte van deze drukkende dag door. Een kleine fan aan het plafond draait lusteloos door de luchtbrij en het precieuse zak doekje van de vrouw ligt ineengefrommeld en duidelijk gevlekt tegen de armleuning. Een bromvlieg drenst tegen het raam en het moet een kleine moeite zijn, deze zoe mer uit het raampje te werken, maar gra cious, het is geen doen in dit vreselijke hitte-land en deze verwenste oven van de Western Railways. Een slome jongen in een niet meer proper jasje manoeuvreert met een blad whiskey-soda door het gangpad. Geen whiskey, alsjeblieft, dan hou ik het straks helemaal niet meer uit. Mijn enige redding is een gebeurtenis of een knappe man, maar die zijn blijkbaar uitgestorven in de States. Damn Langs de schokkende treeplank van de expresse glijdt de gestalte van een mens. Mevrouw Eendracht Jaren voor de oorlog bracht Koningin Wilhelmina eens een totaal onverwacht bezoek, in gezelschap van haar kamer heer baron Van Gheen, aan de Konink lijke Schouwburg in Den Haag, waar voor het eerst een stuk werd opgevoerd, dat in het buitenland om waarschijn lijk onvertaalbare redenen een koorts achtig succes had geboekt. De reputatie van dit blijspel had zich even snel ver breid als bij ons in Barneveld de pseudo- vogelpest. Maar of dat nu aan de inhoud lag of aan de kwaliteit van de vertoning, dat vermeldt de anecdotische geschied schrijving niet, in ieder geval vond de vorstelijke bezoekster ruimschoots vol doende aanleiding om haar loge reeds voor het einde van het eerste bedrijf te verlaten. Bij de uitgang van het theater zou de Koningin een suppoost, die de opmerking hoorde, heeft het overal zonder aandringen naverteld, nog maan den later tegen de alleen reeds door het zwijgend aanhoren van historisch belang geworden adjudant hebben ge zegd: „Dat was héél lelijk, meneer Van Gheen!" Deze uitdrukking werd de lijfspreuk van alle Nederlandse acteurs en actri ces, die al heel lang zochten naar een even universele als bondige formule om het werk van hun broeders en zus ters in de kunst met collegiale critiek te ranselen. Iedere voorstelling die zo taai is, dat men er geen cake van kan bak ken, om nog even in het vak-jargon door te gaan, krijigt dit testimonium pauper- tatis „Heel lelijk, meneer Van Gheen!" in alle toonaarden toegevoegd. Wij zijn nu op een zo gevaarlijk terrein geko men, dat wij als een haas een ander pad inslaan. Daarom terug naar de hoofdstad. De Amsterdammers, de echte wel te verstaan, zijn minder parlementair. Als die uit het diepst van hun hart iets ver foeien, dan zeggen ze heel gewoon: „Da's Naatje!" Een merkwaardige variant hierop vormt de term: „Da's ook Naatje!" Merkwaardig, omdat wie ver metel genoeg is uit dit gezegde zou kunnen afleiden dat er twee Naatjes bestaan, hetgeen tot voor kort op een flagrante onjuistheid neerkwam. U hebt natuurlijk allemaal in de courant ge lezen want daar wordt dit papier tenslotte voor bedrukt dat deze week de oude Naatje, althans haar gipsen evenknie, in haar eer als standbeeld op de Dam met veel komische plechtigheid 'is hersteld. Het oorspronkelijke monu ment werd daar in 1839, als wij ons wel herinneren (hetgeen niet onomstotelijk vaststaat, want wij waren toen nog èrg jong) opgericht als symbool van de saamhorigheid van het land door een aantal heren, dat de tiendaagse veld tocht (ook wel genaamd: de eerste po litiële actie ter handhaving van de rijikseendracht) als het gloriepunt van de nationale geschiedenis bleef beschou wen. Het was zo weinig charmant dat het, voor iemand er het fijne van wist, door de volksmond al Naatje Eendracht werd genoemd. Zij vormde het zinne beeld van zo'n verheven gedachte, dat men haar op een onmetelijk voetstuk plaatste. Niemand kon er bij, laat staan er afbreuk aan doen. Jaren lang ver sperde Naatje van de Dam, die sukkel op een sokkel, het steeds sneller wor dende verkeer, tot zij op een goede dag moest wijken voor de elektriefee tram. De herinnering aan haar leeft echter voort in de hoofdstad. Als symbool van alles wat lelijk is. njTJTJ"U"UlT Bij haar terugkeer ter gelegenheid van de Kalverstraatfeesten werd zij op be stelling van de commissie toegesproken door de geestige journalist S. Carmig- gelt, die haar eerbiedig „mevrouw Naatje" en later „mevrouw Eendracht" noemde. Waaruit men de biografische bijzonderheid kan afleiden dat de heer Carmiggelt niet in Amsterdam, maar in 's-Gravenhage is geboren, waar men de beleefdheid met de paplepel krijgt in gegoten. Betty in Domstad Langs deze grote omweg zijn wij ein delijk gekomen waar wij wezen wil den: op de Dam, die gedurende vier weken wordt ontsierd door een vreemd soortig bouwsel, kwasi in de stijl van viif eeuwen geleden. Toen deze zoge naamde Damstad werd geopend voor het publiek, regende het zo hard, dat men met professor Huizinga kon spre ken van een herfsttij der middel eeuwen. Het beeld van Naatje is hier wel op de geschikte plaats om haar symbolische betekenis uit te leven. Het enige mooie van deze Damstad vinden wij namelijk dat zij ons dwingt haar schielijk de rug toe te keren. Vooral des avonds kan men dan een schitterende ontdekking doen: de schoonheid van het Koninklijk Paleis als zodanig en als décor voor het ver toonde openluchtspel. Strelend als het ware betasten de stralenbundels van de schijnwerpers, opklimmend van het bordes tot de groen van ergernis ge worden Atlas die de wereld torst, de majestueuze gevel. Deze pracht ontwa rende als kleine mannetjes op een groot plein voelden wij ons zo rijk worden als de bedelaar op de stoep van de Nederlandse Bank, die eens ge zegd heeft: „Mij gaat het uitstekend, want ik heb een goeie zaak achter me staan!" Met de feestvreugde loopt het anders wel los. Pogingen om vrolijkheid te or ganiseren zijn uiteraard tot mislukking gedoemd. Men kent slechts leedver maak. Zo waren wij er getuige van, dat een enigszins bejaarde bezoekster op de één of andere manier aan een kabel van de electrische verlichting bleef kleven en met veel moeite werd losgewerkt door een gemeente-arbei der, die zijn assistentie had aangebo den met de woorden: „Ken ik u soms van geneeskundige dienst wezen, dame?" De meeste belangstelling concentreert zich voor het ouderwetse raadhuisje, in de buurt van een soort schuur in re- naissance-stijl met een opschrift van neon-letters, die alles doen behalve lie gen om de bedoeling van deze kermis der middenstand. Als de autoriteiten toestemming verlenen zal daar heden avond een merkwaardige „stunt" wor den uitgehaald. Men wil namelijk een jongedame, die zowel door gelaatstrek ken als kleding een treffende overeen komst vertoont met de filmster Betty Grable als „De dame in hermelijn" in het schandblok laten sluiten op grond van de beschuldiging dat haar tenue te vooruitstrevend is. Zou dat even leuk zijn! Wij kunnen het aanbreken van het glorieuze moment eenvoudig niet afwachten waarop de reputatie van deze dienares der reclame te grabbel wordt gegooid. Maar wij vragen ons toch af waarom een dame niet in werkkleding zou mogen lopen, zelfs al is deze van hermelijn. Het is daar met de rechtspleging Het Holland Festival wordt heden avond in het Concertgebouw voort gezet door het Residentie Orkest, dat onder leiding van Willem van Otter- loo onder meer de Berkshire Sym phonies van Jurriaan Andriessen en „El Salon Mexico" van Aaron Cop land zal uitvoeren. De solist Szymon Goldberg vertolkt het Vioolconcert van Beethoven. In de Stadsschouw burg treedt het Spaanse danspaar Rosario y Antonio op. Zondagavond vertoont de Old Vic uit Londen met Michael Redgrave in de titelrol „Hamlet" van William Sha kespeare. Wanda Rotha vervult de rol van de koningin, Hugh Hunt heeft de regie. Ook Maandag wordt dit stuk opgevoerd. Dinsdagavond verzorgt de Neder- In de hoofdstad uit landse Opera een voorstelling van „Oberon" door Carl Maria von We ber, onder directie van Pierre Mon- teux, met Gré Brouwenstijn, Anna Pollak van de Sadler's Wells Opera en Frans Vroons als de voornaamste vocalisten. De balletten zijn ingestu deerd door Janine Charrat. In het Concertgebouw wordt een ochtend concert gegeven door de violist Szy mon Goldberg, die werken van Bach op het programma heeft genomen. Zaterdag wordt in het Rijksmuseum een tentoonstelling geopend (die tot 17 September zal duren) van 120 beroemde schilderijen uit het Kaiser Friedrich Museum in Berlijn. Het programma voor de eerste helft van de volgende week in Damstad bestaat uit de spelen „Hoe de schout zichzelf aan de schandpaal bracht en ,JDe blijde incomste van Maria de Medici" van Hella Haasse. Het ballet van Sonia Gaskell zal op het podium een „Pas de trois" van Pieter van der Sloot op muziek van Amory en fragmenten uit „Les Sylphides" van Fokine op muziek van Chopin uit voeren. Des morgens danst Maria Huismans. In de poesjenellekelder vertoont Feïke Boschma's marionet tentheater „Een nacht op de kale berg" met muziek van Moussorgsky en „Het aanzoek" door Godfried Bo- mans. Als u na dit alles nog tijd over hebt voor de bioscoop, dan kunt u terecht in Tuschinski waar Betty Grable als „De dame in hermelijn" een film van wijlen Ernst Lubitsch) op het doek verschijnt. De Uitkijk prolon geert de film van de maand „Whisky als water" (Whisky galore). In het Theater de la Mar worden van 15 tot 26 Juni Spaanse dansavonden gegeven door Petipa Sarazena, José Luis Rodriguez, Sabas Gomez en Jeanette McStay. trouwens zonderling gesteld. Vier keer per dag kan men er getuige van zijn hoe de schout zichzelf in het schandblok sluit, welke zelftuchtiging op een zeer juridische en daardoor niet na te ver tellen manier in verband staat met het vergeten van een bril. Onze snelteke- nares was op de Dam aanwezig teneinde een dergelijke auto-executie uit te beelden. De gehurkte heren zijn foto grafen die uit de tijd vallen - een merk waardig gezicht. Zo is er nog veel meer te zien. Wij hoorden iemand zeggen: het gaat het ene oog in en het andere uit, als u zich deze gang van zaken voor kunt stellen. BOEDA Bij een wissel klemt hij zich aan de stoffige ijzeren handgrepen vast en als de locomo tief weer verder gilt op het rechte eind, waagt hij de stap van wagen naar wagen, met de ogen dicht, want 't is een draaierig- makend gezicht, die schietende rails en dan de bumpers, klotsend op elkaar. Geen mooie dood, flitst het even door hem heen, ter wijl hij de vertrouwde portierkruk van de eerste-klas wagen pakt. Anders wel lekker koel, in je jasje met honderddertig kilo meter door het zandstof van het Midden Westen gesleurd te worden. Je moest er een sigaret bij kunnen rokenZo nu nog drie deuren en dan moest-ie zien, dat hij ongemerkt in de gang komt. Wacht even, boy, die whiskey soda is erg aanlokkelijk, maar ik kijk lekker niet, want dan ga jij ook kijken en dat is de opzet1 allerminst. Gelukkig, hij loopt door. De man wringt tenslotte de derde deur open en zwaait zich in het gangpad. In de coupé recht tegenover hem dut een dikke fabrikant met een di-uilsigaar in zijn mond hoek gezakt. Twee deuren verder leunt een knappe jonge vrouw achterover in dc kus sens en langs haar raast het stoffige land schap van het Midden Westen, een Icleine fan drukt zich door de lauwe brijDe hitte is geen hitte meer, maar een klam beest met een hete adem. De hitte is een verschrikkelijk beest. Als de vrouw om zich heen grijpt, tast zij eerst in het vochtige zakdoekje en dan in een pompoen van het fluweel. Als ze het hoofd omdraait, staat een bezwete man, met een flodderig jasje in de deuropening. „Middag Miss," zegt hij langzaam. Deze man is niet knap, maar aantrekkelijk. Deze man kan haar uren doden. Deze man.... „Dat snoer om uw hals is zeker van Reynolds, Miss?" informeert de man rus tig. „Vreemde vraag, vindt u zelf niet?" is de wedervraag en een lachje glijdt om twee volle lippen, die zich rond het mooiste ge bit van het hele Midden Westen plooien. „Ik zou het maar afdoen met die warmte", gaat de man verder en hij speelt met een kleine Colt, die in een bruine hand naast de borst van de passagiere wijst. „Dus dat is de bedoeling, jij laaghartig individu". Plotseling zijn de groene ogen van de vrouw als verschietende sterren geworden en de man tegenover haar ziet, dat ze ver duiveld knap is. „Sorry Miss, maar ik moet ook leven, en als 't niet goedschiks gaat, dan ehDe Colt klikt even. „Er zou geen haan naar kraaien, want het portier gaat nogal makkelijk open naar de buitenkant en er worden wel meer lijken langs de lijn gevonden in dit rare land." Haar gezicht is bleek, alleen op de juk beenderen brandt een blosje. „En toch krijg je dat collier niet". Ze ldjkt omhoog naar de handle van de noodrem, maar de tegenstander zegt langzaam: „Zou ik niet doen, want die Colt van mij is razend snel". De vrouw zakt terug. De man staart haar aan en zegt alleen maar: „Nou". „Ik denk er niet aan". „Dan neem ik het". „Probeer het eens". Het landschap van het Midden Westen raast ineens niet meer langs de wagen. De deur zwaait open, gemakkelijk, het felle licht van de zon verduistert, de warmte wordt snel minder, een merkbare kilte doorhuivert de tengere vrouwenfiguur. Door het portier komt de regisseur met het idiote petje en hij snauwt tegen de twee worstelenden: „Overdoen deze scène, het lijkt wel of jullie elkaar het hof maken. De vrouw leunt vermoeid achterover en het landschap van het Midden Westen raast weer langs de coupédeur. De Jupiterlam- pen branden in het compartiment. De fan is beginnen te draaien. Het natgemaakte zakdoekje wordt in de hoek gelegd. „Draaien maar weer", roept de regisseur. (Nadruk verboden) Zwarte koffiestroom afgedamd De douane-recherche te Aken is er in samenwerking met Nederlandse en Belgi sche douane-instellingen in geslaagd een internationale smokkelbende op te rollen. Deze bende bediende zich van een met twintig millimeter dikke platen gepantser de auto, waarmee zij verscheidene keren duizenden kilo's koffie van België naar Duitsland heeft gesmokkeld. Enige tijd geleden bleef die auto in de omgeving van Aken vlak bij de Duits- Belgische grens op Duits gebied in een moeras steken. De smokkelaars zelf wisten toen weliswaar te ontkomen, maar aan de auto had de douane voldoende houvast voor verdere nasporingen. Deze nasporin- gen hebben thans tot de aanhouding van een twintigtal personen, onder wie af nemers van de smokkelaars in Aken, Keulen en de omgeving van Gulik, be nevens in Nederlandse en Belgische grens plaatsen, geleid. Onder degenen, die in Keulen werden gearresteerd, bevinden zich Joegoslaviërs. Zeepost voor Indonesië Met het s.s. „Waterman" kan zeepost naar Indonesië worden verzonden. De cor respondentie moet uiterlijk 21 Juni ter post zijn bezorgd.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7