ÜL PARijse silhouetten Kies de schoen die U past! Tomaten Yoghurt en karnemelk Of strompel met pijn De voeding van een zieke Boven de veertig! D p D, D. D A PSSav® Mevrouw D* V,"v* Van de oude naar de nieuwe! Extra zorg moet worden besteed O Warmte stelt andere eisen Jog. M oog. T. Vrinven heb ik deze week hel vraagstuk van de f'fl in de huishouding en Sen elkaar lijnrecht tegen. D, ene schrijfster is het roe. „nd met me eens en vertelt „it eigen ervanng. wat nu. ï.klerevrouw, roal met haar personeel te stellen heelt. I, andere inxendster is boos op np vindt me waarschijnlijk feodaal" van aanleg, en ein. Siat mei de volgende lege- «enii ..dot er eens een tijd ,al aanbreken, dat n helemnnl -ten gedienstigen meer zult kunnen krijgen, moor dot u xelf uw vuile was mag doen, wal dan misschien wel heel erg hinderlijk voor u zal zijnl [)eze mevrouw uit de Nachte- oaalstraat te H. heeft me echt verkeerd begrepen, of ze heeft Be, om een of andere onbe- kende reden, niet w i 1 1 e n snappen. Uit haar brief knjg ik de indruk, dat zij denkt, dat ik mijn hulpje in de huishouding als een soort lijfeigene be schouw. die altijd maar klaar moet staan als mevrouw en meneer dat wensen. Tjo is het toch echt niet. Het heelt in geen van mijn stukjes gestaan, omdat het in strijd is met mijn opvattingen. Ik heb alleen gezegd, dat van de meisjes, die zich geroepen achten de huisvrouwen in haar zware taak te helpen, meer hart en meer liefde kan wor den verwacht, dan van die tal loze anderen, die met kantoor- el winkelwerkzaamheden in haar levensonderhoud voor- yie oude verhouding tussen „de mevrouw" en „de dienst bode" is gelukkig allang uit ds wereld. Natuurlijk is de dienstbode terecht ge- omancipeerd tot hulp in de huishouding. Maar ik heb wil len zeggen, dat sommige gelukkig niet alle meisjes Ujdens deze maatschappelijke vooruitgang haar trouw en haar hart hebben verloren. Daarom juist schreef ik over haar „rechten" en haar „plichten". t oppositionele mevrouw van deze brief moet bedenken, dat tl geen sprake is van een verschil van mening tussen haar en mij over het recht op vrije middagen en vrije avon den. Maar wel mogen de huis vrouwen, die gedwongen zijn zichzelf van hulp te voorzien, verwachten, dat zo'n meisje zich niet gedraagt als logétje, dat wordt betaald. De schrijf eer vergeet, dat het niet in de bedoeling ligt „de ene mens ten volle van het leven te laten genieten ten koste van de andere mens". In een goed geordend huishouden heeft de hulp rechten, maar de vrouw des huizes niet minder. P het is zaak deze rechten en plichten goed tegen elkaar af Ie wegen, opdat er geen er gernissen ontstaan, die het «venwicht in het gezin in ge vaar brengen. 1 heb ik over geschreven. 1u ,di® vuile was ke- heft: ach, laat de inzendster EB*** lk k0n een voor- «lelijk wasvrouw, die precies wee hoe warm het water rildUi j-V06r wolleti®8 en idjes en die er zelfs in slaag- BRrind"' vcm Inie*" Periode mijner kinderen mijn "n" spoelen te zet- ?9[ ®P Paasdagen en tijdens h*t Pinksterfeest had ik niet- tenun toch wel eens graag vrijaf gehad- En één of twee avondjes in de week wil ik -A. ns weg ®n de voordeur achter me sluiten. En dan moet «hl ,hoeyen bedelen bij O"» hulpje of ze zo vriende- tJa .?out willen zijn eens een *eertje thuis te blijven. Enzo- voorlg. wil plegen do» ik het andera. ^slotte voor dat w- j' ^et l°on is tegen, lotje 90en Pe«leBchil- Sm we het er nu over eenB HELEN. ®®r8te brief was van hHW C' X B-p' i® W.ï de Wie de schoen past trekke hem aan en wie hij niet past late hem staan. Dat rijmpje zou eigenlijk in alle schoenwin kels moeten hangen, want hoe veel vrouwen zijn er niet, die op pijnlijke voeten door het leven strompelen, enkel en alleen om dat ze de verkeerde schoen ko zen? Ik zou ze niet graag de kost geven, die maat 38 dragen met pijn, omdat ze maat 39 zo wanstaltig, vinden. Of die op lage sportschoenen rondmar- cheren, terwijl haar voet een voudig om een driekwart hak sméékt! Wie haar onderdanen voor goed wil bederven heeft dit jaar kansen te over, want de naald- fijne hakjes stijgen tot 11 c.m. hoogte. Dat zulke schoentjes buitengewoon sierlijk zijn, be- hoeft geen betoog en het is dan ook waarlijk geen wonder, dat tallozen deze verleiding niet kunnen weerstaan. Maar behal ve sterke enkels vereisen deze modellen ook onberispelijke te nen, want ze zijn echt zomers luchtig met hun kunstig gevloch ten sandaalbandjes. Sandalen zijn dit jaar over de gehele linie erg in de mode, ook met drie kwart- en lage hak. De andere favoriet is de pump, die op alle uren van de dag gedragen wordt. Het is bij dit klassieke model, dat we de combinatie pied-de-poule en lak tegenkomen. En dan is er na tuurlijk nog de sportschoen, die zich al jaren in een grote popu lariteit mag verheugen. Wel zien we modellen met platform- zool en ingebouwde hak, maar duidelijk is toch de neiging om deze schoen eenvoudig en streng van lijn te houden. Hiernaast ziet U een paar plaatjes van de allernieuwste modellen. Wij voor ons, we zou den wat graag in die schoenen willen staan. Behalve dan in de sandalen, want onze tenen zijn van het soort dat geregeld om een pedicure vraagt ARLETTE. Ieder jaar zien wij de komst van de nieuwe aardappelen met verlangen tegemoet. Dit is niet alleen het ge val omdat zij een bijzondere lekkernij vormen, maar ook omdat de oude steeds minder smakelijk worden, hoe dichter de zomer nadert. Zij hebben spruiten gevormd, hun schil is dik een droog ge worden en dikwijls zijn dc knollen zelf blauwachtig verkleurd. Bij het schoon maken gaat telkens veel verloren. Helaas zijn de nieuwe aardappelen in de begintijd nog te duur om geregeld te worden gegeten. Wij zullen ons nog een poos met de oude moeten behelpen en dan is het goed, dat wij de hulp middeltjes kennen om dit belangrijk onderdeel van ons warme maal nog zo smakelijk mogelijk op tafel te kunnen zetten. Zijn de aardappelen erg rimpelig, dan kan men ze eerst een nacht in water leggen; zij zijn dan de volgende dag ge makkelijker te schillen. Vervolgens kookt men ze in ruim water, giet ze tijdig af en stoomt ze droog. Het spreekt vanzelf, dat men deze bereiding alleen als noodmaatregel moet toepassen. Zo lang de aardappelen nog enigszins naar behoren zijn, koke men ze met zo wei nig water, dat er weinig of niets behoeft te worden afgegoten. Daarmee bespaart men immers niet alleen brandstof, maar ook voedingsstoffen, die anders met het afgietwater worden weggegooid! Sinds een jaar kan men in Parijs weer krijgen wat men hebben wil. Magazijnen en winkels puilen uit van goederen en levensmiddelen. Toch dient de Parisienne, die haar man en kinderen 's middags een maal aan wil bieden, er zelf op uit te gaan om hier en daar haar in kopen te doen. Dit is wel eens ver moeiend, vooral als je op een 6e of 7e étage woont en het huis geen lift bezit. Met een boodschappen tas en een melkemmertje gewapend kom je 's morgens je lotgenoten tegen. Je kent elkaar dikwijls al leen maar van gezicht; een vrien delijk knikje, één of andere ver zuchting over het te warme of te koude weer, het dure leven en we torsen weer opgewekt verder met onze 5 of 6 kilo levensmiddelen aan de hand. Nee, dat boodschappen doen in Parijs is nu niet wat je noemt comfortabel. Maar er is één ding MAAR weinigen is het gegeven na een lang leven te kunnen zeggen: ik ben practisch nooit ziek geweest. Vele worden eens of meer dere malen in hun bestaan bij hun kraag gepakt en voor een korte of lange tijd in bed gestopt, met een flinke kou misschien, een maag aandoening, een ongeluk jiogelijk, moeten na een operatie weer op krachten komen en zo voort en zo vo*rt. Hoe het ook zij,, een pretje is het nooit. Je voelt je zieK in her. ■begin zeker, hebt wellicht pijn, geen trek in eten, erge dorst. Ben je ge nezende, dan is juist het feit, dat je niet meer „.van harte" zieke bent een reden om humeurig te zijn: je wilt opstaan, maar mag niet, wilt alles eten maar staat er niet by stil, dat de gevolgen erg zouden zijn en zo meer. U mag dan van geluk sprekèn als zorgzame han den, die geen moeite te veel vinden in de weer zijn het IJ zo aange naam mogelgk te maken. Het valt heus niet mee een goed „verpleegster" te zijn, die allerlei kleine wensen al lang voorziet, hin derlijke dingen vlug weet op te rui. men en dat alles zonder te óver drijven, zonder bij de zieke ook maar een ogenblik de indruk te wekken met iedér onnozel iets las tig te worden gevallen. De verzorging van de maaltijden neemt een belangrijke plaats in en wy willen U wat dat aangaat dan ook met enkele tips terzijde staan. U moet U natuurlijk op de eerste plaats laten leiden door het advies van de arts zo deze uitdrukkelijke voorschriften geeft. Doet hij dit niet dan is het meestal toch wel goed, dat U weet of de patiënt al leen lichtverteerhaar voedsel als aardappelpuree, pap, melk, geklopt eitje mag gebruiken; gebakken ge rechten, peulvruchten, koolsoorten, vet vlees e.d. dus achterwege moe ten blijven, of de zieke extra veel moet drinken, weinig of haast niets, ook al vraagt hij er naar, welke groenten de voorkeur verdienen en of vruchten geschikt zijn. Denk er steeds aan, dat zieken, precies als gezonde mensen alle voe dingsstoffen moeten opnemen. Wij moeten dus zorgen voor veel afwis, selixxg. Deze is trouwens ook goed, omdat een zieke maar al te dikwijls weinig of geen eetlust heeft. Vanzelfsprekend kiest U vers voedsel en voedsel van een goeds kwaliteit. Zouden wij als gezonde mensen het niet zo erg vinden als de boontjes niet van een hele malse soort zijn of de kaas een beetje droog is, een zieke kan zoiets niet hebben. Daar dranken er meestal beter ingaan verdienen zij onze aan dacht, temeer ook omdat zij met b. v. een ei, room, boter e.d. voedza mer gemaakt kunnen worden. Moe. ten zij voornamelijk de dorst lessen, dan kunnen zij het beste fris zuur zijn: allerlei vruchtensappen en ook thee hoewel niet bepaald echt zuur is zeer dorstlessend en opwekkend. Koffie is meestal niet te verkiezen, daar hij meestal „zwaar" wordt ge vonden en ook de patiënt zijn slaap- lust kan ontnemen. Heel vette ge rechten en kwalijk riekende voe dingsmiddelen als haring, ui, kool soorten e.d. late men van het menu: het „machtige" voedsel heeft hij niet nodig, hij verricht geen licha. melijke arbeid practisch en het sterk ruikende voedsel voedsel zal hij onaangenaam vinden in bed. Het voedsel voor een zieke moet zeker met de grootste zorg worden bereid. Hij is nu eenmaal kieskeuri ger dan een gezond mens. Maak het niet te scherp met zout, krui den en specergen. Werk zo hygi ënisch mogelijk. Houd zo veel als kan het materiaal voor het bereiden van de ziekenkostjes apart. Zorg, dat hèt voedsel niet te vroeg wordt bereid; het behoeft dan. niet opge warmd of warmgehouden te wor- dat onze harten met vreugde ver vult en veel bezwaren opvangt. De laatste tijd verrijzen overal de automatische wasserijen als padde stoelen uit de grónd. Dit is wel iets bijzonders voor Parijs, en bovendien een voorname besparing, want 5 kilo wasgoed kost ongeveer een rijksdaalder. Er wordt dan ook veel gebruik van gemaakt, vooral ook omdat de was binnen een uur klaar is. Alleen vraag ik mij af, hoe die vroegere wassergen nu aan de kost moeten komen. Iedere straat bezit minstens één zo'n ouderwetse inrichting. Arme sloofjes staan daar voor een heet fornuis hun strijkijzers te warmen. Hun winkel ligt bezaaid met wasgoed, en dan gaan ze ieder stuk strijken, poken af en toe het fornuis op en als een blouse erg fraai gelukt is wordt deze als reclame-object in de éta lage gehangen. Een paar dagen geleden werd in mijn quartier de mooiste straat hond bekroond. Rashonden moch ten absoluut niet meedoen. Weg met de stamboom was het devies, want de plechtigheid was uitslui tend gewijd aan de vrije viervoeter van duistere afkomst. De belangstelling was niet ge ring. De candidaten waren in twee leeftijdsgroepen verdeeld: a. van 1 tot 8 jaar en b. de veteranen. De leden van de Jury zaten op een café-terras en beraadslaagden met den. Hierdoor verliest 't vitaminen en boet in aan smakelijkheid. Laat de zieke niets bemerken van de be. reiding, geen kookluohtjes dus tot zijn vertrek kunnen doordringen. Dit werkt bij hem doorgaans juist belemmerend op zijn eetlust. Dien alles met veel zorg op. Neem aar dige kleine schaaltjes en geef klei ne porties.'Niets is zo af te keuren dan wanneer de patiënt het idee krijgt zich door een „rijstebrij-berg" te moeten heenwerken. Garneer al les aardig, plaats het op een dien blaadje met een vaasje bloemen en een kleurig kleedje. Laat de zieke zelf eten, alleen als hij absoluut te zwak is mag U hem „voeren". U moet dan opletten of de zieke in een gemakkkelijke houding zit. Dien fruit op van schillen en pitten ont. daan en in kleine partjes of stukjes verdeeld. Geef ér een vorkje of le peltje bij. Dit alles als de zieke dit zelf niet zou kunnen. Speciale drinkschuitjes met een tuitje zijn gemakkelijk voor zieken, die niet rechtop kunnen zitten. Ove rigens is het het verstandigst alles zo gauw mogelgk „normaal" te la ten gebeuren. Door al deze zorgjes maakt U niet alleen dat de zieke goed ge voed wordt, maar U maakt de etenstijden ook tot heerlijke aflei dende ogenblikken in de toch al zo saaie eentonige dag van de patiënt. Verlokkelijke vruchten met hun glimmende, oranjerode velle tjes! Zij sieren tegenwoordig meni ge etalage én menige fruitschaal en daarover kunnen wij ons verheu gen. Want tomaten zijn een gezond voedsel, rijk aan vitamines (vooral vitamine C) en aan voedingszouten. Daarbij zijn ze licht verteerbaar en dus (zonder schilletje en pitten) ge schikt voor baby's en kleuters. Bovendien kan men tomaten op zo veel manieren gebruiken: bijv. om de dorst te lessen, wanneer men er des zomers op uit trekt; als boterham- belegging; als voorgerecht of groen te bij warme maaltijd; als hartig hapje aan de koffietafel; voor soep. jam. purée, saus, ja, waarvoor al niet? En daarbij zijn ze gedurende de zomer en de herfst overal in ons land meestal in overvloed verkrijgbaar. Niet-rijpe tomaten kan men enige tijd bewaren in droog zand of zaag sel op een koele plaats. Ook kan men de tomaten of het sap in flessen in maken, zodat men er ook in andere jaargetijden van genieten kan. Hieronder vindt U recepten voor de meest uiteenlopende tomatenge- recliten. Zij zijn bestemd voor vier personen. KOUDE GEVULDE TOMATEN (MET VLEES, VIS OF GARNALEN) 4 tomaten van gelijke grootte, 50 g of meer vlees- of visresten of garna len, 4 gekookte aardappelen, flink wat peterselie of prei, wat slablade ren, mayonnaise of slasaus of azijn, olie, peper, zout en aroma. De tomaten ivassen, door midden snijden, uithollen, en van binnen be strooien met peper en zout. De aardappelen in blokjes snijden en de tomatenresten fijnmaken. De garna len wassen en goed laten uitlekken, of de vlees- en visresten fijnsnijden. De aardappelen, de tomatenresten en de garnalen, de vis of het vlees ver mengen met mayonnaise. Inplaats van mayonnaise kan slasaus of een mengsel van azijn, olie, peper, zout en aroma gebruikt worden. De to maten met dit mengsel vullen, met fijngehakte peterselie bestrooien en opdoen op een met wat slabladeren bedekte schotel KOUDE GEVULDE TOMATEN (MET GROENTEN) 4 tomaten van gelijke grootte, komkommer, loorteltjes, stukjes bloemkool, sla- of snijbonen of an dere groenten, peper, zout, olie, azijn of een slasausje, wat slablade ren. De groenten schoonmaken. De worteltjes en de bonen in stukjes snijden. De groenten, behalve de komkommer, in weinig ivater en zout niet helemaal gaar kokenZe laten uitlekken, koud laten worden en met azijn, (olie), peper en zout een poos je laten staan of ze vermengen met een slasausje. De doormidden gesne den, uitgeholde en met peper en zout bestrooide tomaten met de groenten vullen en opdoen op een met wat slabladeren bedekte schaal. Het vruchtvlees van de tomaten tot soep verwerken. ernstige gezichten, onderling zich moed indrinkend met een stevig glas wijn. De meest onwaarschijnlijke hon den paradeerden langs het trottoir, geaccompagneex-d door hun manne lijke of vrouwelijke eigenaars, waarvan er velen met vertedering naar hun fikje keken. Er ging iedere keer een hoera'tje op als een fraai huisbeest voorbij kwam. De één tot acht-jarigen wilden zo in 't voorbijgaan nog wel eens uit de band springen, maar de veteranen sjokten moe en oud langs de jury. Tenslotte werd een beest bekroond dat wel een opmerkelijke mengel moes van stijlen vertegenwoordig de. Hij kreeg een mooie halsband en een médaille. Maar een kluif of 'n worst kregen ze allemaal als be loning voor hun keurige gedrag." pschudding in de Haute Cou ture. Enige grote Parijse cou turiers, zoals Fath, Dior, Piguet- Carven en Paquin, hebben beslo ten hun talenten in dienst te stellen van de doorsnee Parisienne, die net zoals U en ik maar een gewoon budget tot hun beschikking hebben en worstelen met het dure leven. Iedere couturier zal zeven modellen creëren twee jurken twee mantels twee tailleurs en een regenjas. Vooral die regenjas schijnt iets bijzonders te worden, en volkomen af te wijken van het model dat wij ons tot nu toe om de schouders hingen. De droom van iedere vrouw wordt dus binnenkort ver wezenlijktelegant gekleed voor weinig geld. Parijs, 14 Juni 1950. ève. Ii et is warm geworden, heerlijk warm, maar met de vèrande- ring ir de temperatuur zijn ook onze behoeften anders. Wij passen ons aan: wij lopen in luchtige zo merjurkjes en open schoenen, uw man trekt een dun zomerpakje aan, laat zelfs zijn jasje uit, wij lopen niet onnodig hard, fietsen op ons gemak, hebben behoefte aan eeix koüde douche en een avondwande ling in de afgekoelde atmosfeer. Maar ook ten aanzien van de voe ding hebben wij andere wensen. Niemand zal bij een temperatuur van om en de bij 30° met smaak een bord stevige erwtensoep verwerken en bepaald erge trek hebben in een dikke plak gebakken spek. Als van zelf zoeken wij naar verfrissende en niet te voedzame gerechten en het is mogelijk, dat Uw keus gevallen is op yoghurt of karnemelk. Nu, als dat het geval is, hebt U goed gekozen, want deze twee le vensmiddelen zijn bij uitstek ge schikt voor warme dagen. Al willen wij geenszins hun waarde op de koudere dagen veronachtzamen! Be halve dat zij fris zijn, zijn zij ook nog heel gezond. Yoghurt wordt ge maakt van volle melk, door er een kleine hoeveelheid vloeistof met be paalde zuurvormende bacteriën aan toe te voegen en het geheel enige tijd bij een lauwwarme tempera tuur te laten staan. Hij is dan dik en zuur geworden. Eigenlijk is de naam „yoghui-t" voor dit aldus ver kregen product niet goed, maar moet zijn „melkyoghurt". Dat zult U trou wens ook op het dopje van ieder flesje kunnen lezen, vroeger kende men ook het product „yoghurt" in de handel, maar de Warenwet geeft heel nauwkeurig aan, dat dit melk- px-oduct gemaakt moet zijn van melk, die eerst tot 2/3 deel is ingedampt. In yoghurt komen alle voedingsstof fen voox\ die ook in melk aanwezig zijn, alleen uit iets melksuiker is zuur gevormd.. Wat zijn al die voe dingsstoffen dan wel? Eiwitten, voor de opbouw en instandhouding van de cellen van het lichaam, vetten voor de levering van warmte en ar beidsvermogen, vitaminen en zouten, stoffen, die ons tegen allerlei ziek ten en ongerechtigheden" bescher men. Behalve deze grote verschei denheid aan voedingsstoffen, die een levensmiddel altijd waardevol maken schijnen in vele gevallen die melk zuurbacteriën een gunstige invloed uit te oefenen^ op de darmen en zó een goede spijsvertering te bevor deren. Karnemelk is een product, dat men overhoudt van de boterberei- ding. De zuurgeworden room wordt zó door elkaar geschud (gekarnd), dat het vet gaat samenpakken. Wat men overhoud is de karnemelk. Be halve het vet bevat karnemelk dus dezelfde voedingsstoffen als melk in ongeveer dezelfde verhouding. Hij is iets scherper zuur en niet zo dik. Nu weet U wat eigenlijk yoghurt en kaxhemelk is, maar hoe is het nu te gebruiken? O, op allerlei wij- zen en tot allerlei gerechten Ver werkt! Yoghurt als ontbij'tgerecht b.v. in dc plaats van pap en dan liefst met bruine of witte basterd suiker, als nagerecht met beschuit kruimels en suiker of met vruchten. Laat U de yoghurt door een zeef of doek lopen, dan houdt U een hele dikke massa over, die apetijtelijk op te dienen is in coupes met vruchten, zowel aan de maaltijd als b.v. op een warme zomeravond als feestelijke tractatie, wanneer U met huisgeno ten of gasten gezellig buiten zit. Karnemelk is natuui'lijk omdat het dunner is, beter als drank te gebiuiiken alleen met suiker, met vruchten of met limonadesiroop. U kunt er karnemelk-vla van maken en kaïmenxelkpudding. U ziet, legio zijn de mogelijkhe den. Tot slot echter nog één ding! Ga niet in Uw enorm enthousiasme om vooral maar goed van deze zure melkproducten te profiteren, al te onbesuisd te werk. Het koude en zure is voor sommige darmkanalen te sterk prikkelend en zo zou het dus kunnen gebeuxren, dat deze ge zonde voedingsmiddelen toch nog onaangename gevolgen op hun naam zouden krijgen! Ervaring van een echtgenoot: Toen ik twee nieuwe kopjes in de gootsteen aan gruzelemen ten had laten vallen, werd ik met geweld uit de keuken ver dreven en sindsdien heb ik nooit meer de vaat hoeven te wassen. De zekerste manier om de vriendschap van een andere vrouw te verliezen, is critiek uit oefenen op de wijze, waarop ze haar bloemen schikt. M en nieuw soort byoux: „de wol- 'kenkrabbertjes", die zoals hun naam al aanduidt kllmneigingen vertonen De edelstenen van de rin gen rusten zeker 3 c.m. boven de vinger op een vlechtwerk van goud. Je vraagt je af of je bij een derge lijke constructie ook speciale hand schoenen nodig hebt! A Is je boven de veertig bent Z~1 kun je niet alles mèec dra gen. Je moet een beetje aan je waardigheid gaan denken en aan de eerste grijze harenKort om, je moet met oude gewoontes breken en een nieuwe stijl op bouwen. En dan blijkt, dat et meer mogelijkheden zijn, dan je ooit had kunnen vermoeden, toen je nog een piepkuiken was Andere hoeden, andere jurken, andere sieraden. Maar het plei- zier in je uiterlijk blijft en ook de lichte roes bij het kopen. Het model dat we hierbij af beelden biedt vele voordelen Het is rustig van dessin eh wel overwogen van lijn. Het maakt gevulde vrouwen slank en slan ke vrouwen rijzig. En het is zo neutraal, dat het nergens uit de toon valtEen grote zwarte hoed en lange handschoenen accen tueren de charme van dit ele gante toiletje. ARLETTE, Je hebt tegenwoordig allerleukste speelgoeddingen. Zo is het kind Lilibeth in het bezit van een snoezig draaimolentje van plastic met vier stoeltjes Dat staat boven op de plank van haar opklapbed en altijd "oor het slapen gaan laat zij vier miniatuurpoppetjes, niet groter dan haar pink, -ven rondtollen tot ze duizelen. Vervolgens komt de-kip- die-eieren-kan-leggen aan de beurt. Dat is een interessant beest. Ze legt er op commando vijf na elkaar en klapt daarbij wild met haar vleugels. En als je de eieren weer in haar buik stopt legt zij ze bij elke druk op haar ruggetje opnieuw. Dat is zo een wondertje der hedendaagse techniek. Zou dat nu instructief speelgoed heten? Dezer dagen kwamen de groot ouders terug van een reis naar het Zuiden van Frankrijk. Ze brachten voor hun oudste kleindochter een schattig poppetje in klederdracht mee. Heeft het slaapogen?" vroeg het kind Lilibeth zakelijk en ietwat teleurgesteld. „Nee", moest het groot- ouderlijk paar bedeesd bekennen. En daarop verhuisde het misplaatste cadeautje naar de verlangende handjes van zusje-van-twee en stapte het grote kind vergenoegd weg met het strooien schoudertasje dat Oma met veel zorg voor de jongste, haar naamgenootje, had uit gezocht. Beide partijen leken tevre den met de ruil. Maar toen 's avonds het verrukte zusje haar kleine „poppa" naast zich op het hoofdkussen vlijde werd het de oudste toch even te machtig. „Ik zou ook best zo'n popje willen, Mam", zuchtte ze sip. „Maar dat kan niet, hè? Want die zijn niet hier te koop". Berustend greep ze naar haar gele wonderkip en terwijl de vleu gels klapten zei ze tergend in de richting van het andere bed: „Mijn kip kan lekker eitjes leggen en jouw popje niet". En na die tvoorden kroop ze voldaan onder de wol. Vrouwenpagina van Zaterdag 17 Juni 1950 64ste Jaargang No. 19577

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 9