c 3 Regeringsstandpunt inzake Nieuw-Cuinea Sport in het kort Radio geeft Donderdag SBrttSSte® Xv oensdag 21 Juni 1950 EERSTE KAMER Minister Van Maarseveen verklaart dat de Nederlandse soavereiniteit gehandhaafd moet blijven Van onze 'parlementaire redacteur) Minister Van Maarseveen heeft gisteren met zijn in de Eerste Kamer afgelegde ver klaring, dat volgens het Nederlandse rege ringsstandpunt Nieuw Guinea ook na 1 Ja nuari 1951 onder onze souvereiniteit be hoort te blijven, vele voorstandei's van zulk een gang van zaken een aangenaam ogen blik bezorgd. Uit wat hij zeide omtrent de goede be doelingen van de Indonesische regeling „maar goede wil alleen is niet voldoende" viel duidelijk op te maken, dat het ge sprokene in het bijzonder ten doel had in Djakarta (en bijvoorbeeld ook in India door Nehroe) te worden gehoord, na het geen er ginds, vooral in de jongste tijd, omtrent Nieuw-Guinea in het midden was gebracht. Vermeld zij nog, dat de minister zich voor zijn standpunt beriep zowel op de belangen als de tot dusverre tot uiting gekomen wensen van de bevolking van Nieuw Guinea. Gelegenheid tot de ministeriële verkla ring bood het wetsontwerp ter bekrachti ging van de indertijd, nog voor de souve- reiniteitsoverdracht, in Indonesië gemaakte ordonnantie tot verlaging van het alge meen uitvoerrecht van 20 tot 8 procent. Sedert 27 December 1949 heeft de rege ring dat wetsvoorstel dusdanig gewijzigd, dat het alleen op Nieuw-Guinea betrek king heeft. Mr. Jonkman (Arbeid) kon een der gelijke methode van wetgeving niet be wonderen. Daarom wilde hij het voorstel doen aanhouden totdat nog andere, soort gelijke ontwerpen destijds op geheel Indonesië, nu alleen op Nieuw-Guinea van toepassing gemaakt in onze senaat aan de orde zullen komen. Minister G t z e n, die betoogde dat volgens het formele recht de regering de gevolgde weg mocht be wandelen en dat door aanhouding van het bekrachtigingsontwerp de verlaging van het uitvoerrecht voorlopig niet zou door gaan, verklaarde zich tenslotte accoord met het denkbeeld van prof. Molenaar (WD), de gouverneur van Nieuw Guinea tot die verlaging te doen besluiten, hetgeen thans ingevolge de regeling bewindvoering over dat gebied mogelijk is. Nadat minister Van Maarseveen had opgemerkt, dat dan intrekking van het aan de orde zijnde ADVERTENTIE Wilt U er jeugdiger uitzien? Doe clan wat tegen die schadelijke dikte... Begin mee WEX. Geen dieet, geen vermoeiende gymnastische oefeningen alleen maar WEX - sma kelijk en verfrissend; een volkomen natuurlijke drank. WEX is de vijand van over tollig vet. Het zorgt ervoor, dat die ongezonde dikte en el dat overbodige gewicht geleidelijk aan verdwijnen. Hart en longen gaan vrijer werken. Geen kortademigheid meer, Uw bloed wordt rijker aan zuurstof, Uw gehele gestel fleurt op. Dat alles 1 openbaart zich in Uw uiterlijk, c Uw figuur wordt slanker, Uw h tred veerkrachtiger, Uw teint stralender. WEX maakt U jarenr; jonger en aantrekkelijker. fl.65 p. flacon. Imp.: N.Y. Rownlree Amsterdam Verkrijgbaar bij Apotheker* en Drogliten HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano. 14.00 Cantate. 14.35 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.30 Vocaal kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.50 Bege- ringsuitzending. 18.00 Mandolinemuziek. 18.25 Land- en tuinbouwpraatje. 18.40 Platen. 18.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 19.00 Nieuws. 19.15 Voor postzegelverzame laars. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.45 Internationale samenwerking door de vakbeweging. 21.00 Platen, 21.15 Gevarieerd programma. 21.45 Reportage. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Piano. 23.40 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening, 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Musette-orkest. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Platen. 11.45 Over Noor wegen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 In het spionnetje. 12.38 Cow boy-liedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Ka mermuziek. 15.00 Voor zieken. 16.00 Geva rieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 13.15 Sportpraatje, 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Theaterorkest. 19.30 Radio-volksmuziekschool. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Pbilharmonisch Orkest en soliste. 20.50 „Langs de weg", klankbeeld. 21.23 Phiïharmonisch Orkest en solist. 22.05 ,JDe stenen spreken". 22.25 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.20 Zuid-Amerikaanse muziek. BRUSSEL, 324 M. - 12.03 Filmmuziek. 12.15 Lichte muziek. .2.30 Weerberichten. 12.33 Voor landbouwers. 52.40 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten. 14.00 Voor de jeugd. 15.00 Engelse les. 15.13 en 15.45 Platen. 16.00 Orkest en solist. 37.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kin- tieren. 18.15 Syndicale kroniek. 18.25 Platen. 13.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Zang :n piano. 19.50 Politieke causerie. 20.00 Ver- zoekprogramma. 21.00 Klankbeeld. 21.30 Platen. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Strijkkwartet. 23.00 Niéuws. 23.05 Jazz muziek. 23.30 Platen. wetsvoorstel noodzakelijk zou zijn, nam de Kamer met 237 (alleen een aantal K,V.P.-leden stemden tegen) het aanhou- dingsvoorstel-Jonkman aan. Onderwijs. Bij het debat over de begroting van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen hield dr. Van Velthoven (K.V.P.) -onder meer een pleidooi voor een tweede Tech nische Hogeschool in het Zuiden, waarna mr. Wendelaar (V.V.D.), een lans brak voor beter Nederlands op de scholen en het betreurde dat het openbaar onder wijs zijns inziens bij het bijzonder onder wijs ten achter wordt gesteld. De avondvergadering was aan de kunst gewijd. Het wetsontwerp inzake het schen ken van een Hobbema aan het Canadese volk werd na een korte gedachtenwisseling zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Alleen de communisten waren tegen. Mr. Kropman (K.V.P.) luchtte zijn kunstlievend hart bij de voortzetting van de gedachtenwisseling over de begroting van minister Rutten, die advies kreeg meer stuwkracht te ontwikkelen ten behoeve van een goede coördinatie op toneelgebied tussen de verschillende plaatselijke gezel schappen. Een pleidooi voor oude kunste naars, voor het op kunstgebied misdeelde Zuiden en Oosten des lands, behoorde tot de verschillende door de woordvoerder v<jn de K.V.P.-fractie aangeroerde onderwer pen. Nadat de Kamer enige kleine wetsont werpen had goedgekeurd, waaronder dat tot instelling van een Preventiefonds, werd de vergadering verdaagd. Vandaag worden de beraadslagingen over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voortgezet. Bovenverdieping van hötel in Muiderberg uitgebrand Dinsdagmiddag ontdekte een dame, die op het terras van hotel „Je Maintiendrai" te Muiderberg zat, dat uit de bovenverdie ping van het hotel rookwolken opstegen. Zij waarschuwde de echtgenote van de hotelhouder, die naar boven snelde, doch halverwege moest terugkeren omdat de vlammen haar reeds tegemoet 'sloegen. De brandweer van Muiderberg was spoe dig ter plaatse, doch kon niet veel uitrich ten. De brandweer van Bussum wier assistentie was gevraagd, nam het blus- singswei'k onmiddellijk ter hand en heeft het vuur met drie stralen geblust. Dank zij de hulp van omwonenden kon veel van de inboedel van de benedenver dieping worden gered. Van de bovenver dieping is vrijwel alles -verloren gegaan, onder andere de bezittingen van twee gas- tèn. waaronder een bedrag van 550. De eigenaar van het hötel die drie jaar geleden de zaak overnam, was verzekerd. Consternatie op Urk door vrachtauto met brandend hooi In een nauw straatje op Urk stond voor een pakhuis waarin duizenden kilo's hooi waren opgeslagen, een vrachtauto beladen met hooi. Door onbekende oorzaak vatte het hooi op de auto vlam en in een oog wenk stond de vracht in lichterlaaie. De chauffeur sprong in de cabine en reed de wagen het smalle straatje uit. Hier en daar vielen plukken brandend hooi van de auto waardoor enkele tuinhekjes en een woning in brand raakten. De chauffeur wist de zwart geblakerde auto buiten het dorp te rijden. Inwoners van Urk en de brandweer hadden intussen de brandjes in de straten geblust. Straffen van 10 en 8 jaar geëist tegen daders van roofoverval In de nacht van 17 op 18 December drongen twee gemaskerde mannen de slaapkamer binnen van het echtpaar L., wonende aan de Fannius Scholtenstraat te 's Gravenhage. De een was gewapend met een dolkmes, de ander met een revolver. Mevrouw L.. die door het gerucht dat de indringers maakten wakker werd, ging een der mannen te lijf. De heer L. werd aangevallen door de andere gemas kerde man, die hem met de kolf van het pistool op het hoofd sloeg. De aanvaller van mevrouw L. nam de vlucht. Een surveillerende agent kon de tweede man, die zich nog in het huis be vond, arresteren. De gevluchte aanvaller kon korte tijd later achterhaald worden. De aangehoudenen bleken oude bekenden van de politie te zijn. Zowel H. J. K. als H. R. had reeds ettelijke veroordelingen achter de rug. Beiden stonden Dinsdag voor de rechtbank in Den Haag terecht. De beide verdachten bekenden. Nadat zij in het benedenhuis aan de Fannius Schol tenstraat sieraden hadden gestolen, waren ze naar boven gegaan. Het was hun plan de bewoners in de slaap te overvallen en dan op zoek te gaan naar geld. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat de verdachten zich als beesten hebben gedragen. Hij requireerde tegen K. een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek en tegen R. acht jaren met af trek. Op 30 Juni zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTENTIE Wapens naar Europa In de loop van de komende dertig dagen zal meer dan honderdduizend ton aan Amerikaanse wapens naar West-Europa worden verzonden om de militaire verdedi ging van de landen van het Noord-Atlan tische gebied te versterken. EXAMENS EINDEXAMEN STEDELIJK CYMNASIUM Voor het eindexamen van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem zijn geslaagd voor diploma A: de dames S. J. van Acker; L. M. Dopheide; H. M. van Gelderen; M. Kapteyn; A. J. C. G. v. Oosterom; de heren P. K. Blumenstock; H. R. W. Gokkel; A. W. Ingen- Housz. Geslaagd voor diploma B: de dames M. L. Anholt; M. Marsman; E. Van Oldenborgh; de heren J. E. Dijkstra; J. S. M. Dijt; A. H. Haitsma; O. Kamerling; J. G. Kuiper. KLEUTERONDERWIJS Voor de gemengde commissie voor examens Voorbereidend Onderwijs (Kleuteronderwijs) akte A te Rotterdam slaagden de dames G. van Egmond, M. van Geelen, C. Kroon en J. van Paasschen, allen leerlingen van de Stichting tot het opleiden van Leerkrachten bij het Openbaar Voorbereidend Lager On derwijs te Haarlem. ADVERTENTIE SCHEREN ZONDER SCHRIJNEN DOOR VERZACHTENDE LANOLINE Nieuwe Scheer Luxe voor U! Williams Luxury Shaving Cream door millioenen mannen over heel de wereld uilverkoren is nu ook hier verkrijgbaar. Goed nieuws voot hen die zich dagelijks scheren want hel rijke zachte Williams schuim betekent ook voor de ge voeligste huid een nooit gekend 1 scheergemak. Williams vormt een beschermend laagje op Uw huid, laat het mesje over Uw gelaat glijden zonder tere weelsels te kwetsen. Williams verzacht terwijl U zich scheert omdat er Lanoline In zit. HET GEHEIM t LANOLINE De Lanoline In Williams overtreft elk ander Ingrediënt voor het veraecKten van een 'geïrriteerde huid. Zij helpl schraalheid generen er, voorkomen. Koop nog vandaag Uw tube Williams. Éénmaal proberen en U zult nimmer meer andere seheercrême gebruiken. LUXURY SHAVING CREAM LID VAN KOLONNE HENNEICKE TOT 18 JAAR VEROORDEELD De Bijzondere Strafkamer van de Haag se rechtbank veroordeelde gisteren de Am sterdamse musicus B. M. C. van E. tot een gevangenisstraf van 18 jaar met aftrek. De eis was levenslang. Van E. heeft als lid van de Kolonne Henneicke meegewerkt aan het arresteren van Joodse landgenoten. In Amsterdam is hij destijds tot de doodstraf veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie verwees deze zaak terug naar Den Haag. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Aantal gevallen van t.b.c. is nog zeer hoog Sterftecijfer daalt. Uit het jaarverslag over 1949 van de Nederlandse Centrale Vereniging tot Be strijding der Tuberculose blijkt dat hef sterftecijfer voor de t.b.c. dat jaar 24,4 per 100.000 van de gemiddelde bevolking be droeg. De cijfers over 1945, 1946, 1947 en 1948 waren respectievelijk 85,9, 46,9, 37,3 en 28,3. Het aantal sterfgevallen aan t.b.c. bedroeg in 1949 2436. De sterfte aan long- tuberculose beweegt zich nog steeds in dalende lijn doch het aantal ziektegevallen is nog zeer hoog. In 1949 werden bij de districtsconsultatiebureaux 17.461 (in 1948 17.947) nieuwe lijders aan actieve tuber culose ingeschreven. Berekend op 100.000 van de gemiddelde bevolking geeft dat Ijet getal 176.9 (in 1948 184,7). In het verslag wordt gezegd dat vele patiënten die be smettelijk voor hun omgeving zijn, dikwijls lang moeten wachten voordat zij in een sanatorium kunnen worden opgenomen. De woningnood is mede van ongunstige in vloed op het aantal patiënten. FAILLISSEMENTEN De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: Willem de Graaf, meubelfabrikant, wo nende te Haarlem, Kleverparkweg 35. Rechtercommissaris: mr. C. W. de Visser. Curator: mr. J. H. A. M. van Son, advocaat en procureur te Haarlem. J. Voogt, aannemer, wonende te Sant poort, gemeente Velsen, Narcissenstraat 27. Rechter-commissaris: mr. C. W. de Visser. Curator: mr. W. G. J. Veenhoven, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van: W. F. Griek, weduwe van G. Philips, wonende te Heemstede, Alb. Thijmlaan 59 en zaakdrijvende te Amsterdam aan de Oude Zijds Voorburgwal 93 onder de naam „agentuur- en commissiehandel Philesto". Nu Leeuwarden niet meer is ingeschakeld in het binnenlands luchtnet heeft de K.L.M. besloten het daar op het vliegveld werkzame K.L.M.-personeel naar elders over te plaat sen. Ook het personeel van de Rijkslucht vaartdienst gaat de Friese hoofdstad verlaten. Prins Bernhard zal zilveren anjers uitreiken Inzameling voor Anjerdag wordt gereorganiseerd In een vraaggesprek ter gelegenheid van de tiende Anjerdag heeft Prins Bernhard 'Dinsdagavond voor de radio medegedeeld, dat de inzameling op de komende Anjer dag waarschijnlijk de laatste zal zijn, die door het Prins Bernhard Fonds op deze wijze wordt georganiseerd. Er is namelijk een plan voor een nationale fondsvorming ontworpen, dat beoogt voldoende geldmid delen voor de vrije arbeid van ons volk bijeen te brengén. Onder vrije arbeid wordt hierbij verstaan die van de sociale zorg met inbegrip "van de völksgezond-r. heid en de culturele arbeid. Voor de uit voering van dit plan hebbeh het Prins. Bernhard Fonds en het Koningin Juliana Fonds, dat in 1948 gesticht is voor de sociale arbeid, besloten samen te werken. De Prins légde er de nadruk op, dat de traditie van de Anjerdag niet verloren dient te gaan. Besloten is daarom, dat elk jaar omstreeks denver jaardag van de Prins Z.K.H. een zilveren anjer'zal uitreiken aan diegenen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor de Nederlandse cul tuur. De eerste zilveren anjers zullen reeds op Dinsdag 27 Juni worden uitgereikt. Dit jaar zullen behalve de anjerspeldjes ook foto's van het Koninklijk Gezin op Anjerdag worden verkocht. Prins Bernhard zeide te vertrouwen, dat velen hun offer zullen willen brengen voor onze vrije Nederlandse cultuur en zullen tonen, dat hun de geestelijke vrijheid ook nu nog wat waard is. GEEN KUNSTIJSBAAN MEER IN DE APOLLOHAL De directie van het sportpark en ten toonstellingsgebouw „Apollo" te Amster dam deelt mede, dat zij wegens de ongun stige financiële resultaten besloten heeft de kunstijsbaan in de Apollohal niet meer te exploiteren. MARSHALL-HULP AAN SURINAME? Volgens de bladen „De West" en „Suri name" heeft de E.C.A. gunstig geadviseerd met betrekking tot steunverlening aan Suriname. „De West" schrijft, dat te ver wachten is, dat Suriname voor een bedrag van 5,5 millioen gulden aan zware Ameri- landbouwmachines zal krijgen. PANDA EN DE MEESTER EDELMAN 16. Doordat Graaf Isen Grim Panda zijn taxi-vergunning had afgenomen, had hij hem helemaal in zijn macht gekregen, en nu was hij helemaal niet vriendelijk meer! Hij stapte naast Panda voorin, en zei: „Rijden!" „Waarheen?" vroeg Panda be drukt. terwijl hij gas gaf. „Wij gaan naar het Koninklijk Hof!" antwoordde Graaf Isen Grim. „Je moet weten, dat het land onveilig wordt gemaakt door een bandiet die men de Gemaskerde noemt, omdat hij een masker draagt. Nu wil de koning een beloning uitloven voor diegene, die deze Gemaskerde vangt, en ik, als edelmanbe hoor natuurlijk tot de eersten die mag pro beren die beloning te verdienen. En dat ga ik nu doen! Ik ga de koning mijn dien sten aanbieden." „Goed dan gaan we naar het Koninklijk Hof!" zei Panda, ter wijl hij zijn auto met flinke snelheid de weg op stuurde, „Ik hoop maardat u die beloning zult verdienen, want dan kunt umij straks ook betalen." „Natuurlijk ver dien ik die beloning!" sprak de Graaf. „En het zal me een waar genoegen zijn, want ik houd van beloningen, en ik heb een hekel aan bandieten.in het bijzonder aan taxi-chauffeurs. Dus pas maar goed op en maak me niet kwaad!" Neegeen prettige man om mee te doen te hebben, die Graaf Isen Grim! Voorzichtigheid geboden met huizen van emigranten Vaak een kwestie van verkapt sleutelgeld „Wegens emigratie huuroverneming met inventaris aangeboden". Dergelijke offertes worden tegenwoordig tamelijk dikwijls gedaan en vrijwel altijd met succes.... voor de aanbieders. Voor de gegadigden, mensen die vaak even duur als klein behuisd zijn, loopt het als regel op een bittere ontgoocheling uit. Want velen die met adspirant-emigran- ten in zee gaan althans wat hun aanbod betreft kennen het Huisvestingsbureau niet in zulke transacties en trekken zonder vergunning en zonder de eigenaar om een bereidverklaring te hebben verzocht in de vrijkomende woning. Vroeg of laat komt het Huisvestingsbureau natuurlijk toch achter zo'n geval en in de regel vroeg, want het bureau weet op een prik wie er gaat emigreren en dan zijn de betrok kenen niet alleen hun huis, mar ook nog hun kapitaaltje kwijt, dat zij hebben neer geteld voor de inventaris. Die inboedel is als regel njet veel waard soms wordt hij zelfs speciaal voor dit soort transacties bij opkopers aangeschaft, omdat de emigrant op deze wijze zijn overtocht denkt te kunnen financieren maar brengt door de koppeling met de huuroverdracht gauw een vier, vijf mille op. De bereidheid van de huurders om dergelijke sommen voor een tafel, vier stoe len en een penantkastje neer te tellen vindt dikwijls haar oorzaak in de omstan digheid, dat zij voor twee gemeubileerde kamers honderd tot honderd vijf tig gulden in de maand moeten betalen, zodat een een voudige berekening hen leert, dat het saldo van hun spaarbankboekje binnen enkele jaren nihil zal zijn. Dan besluiten zij maar liever alles op de kaart van het vrije huis te zetten, zonder rekening te houden met het recht van de eigenaar om zelf een candidaat aan te wijzen, voorzover deze als een urgent geval kan worden be schouwd. Huiseigenaren klagen Het zijn dan ook dikwijls de huiseige naren, die zich over de gang van zaken bij het Huisvestingsbureau komen bekla gen, waarop er niet veel anders opzit dan dat de clandestiene bewoners op straat worden gezet. Dat is onlangs het geval ge weest in Amsterdam met een populaire -liedjeszanger. Natuurlijk zijn er ook bona fide aan biedingen bij, waarbij ook de huiseige naar accoord gaat met de voorgestelde transactie, doch de directeur van het Haar lemse Huisvestingsbureau, dieons ver zocht de aandacht van de. woningzoeken den op de aangeduide migstand te vestigen, had de laatste tijd ervarén, dat in zulke gevallen teveel clandestiene paden wor den bewandeld. Dat geschiedt onder meer door de indruk te vestigen, dat de aan staande emigrant voorlopig elders verblijft en. dat de nieuwe bewoners als inwonenden zijn te beschouwen! Op die manier tracht men dan een onrechtmatige situatie voort te zetten.. Het Huisvestingsbureau blijkt dan echter onvermurwbaar en dat moet het ook zijn, omdat een rechtvaardige ver deling van de woonruimte nu een keer alleen door een strikte handhaving der be palingen en normen mogelijk is. De laatste, tijd ontstaat er gelukkig bij het. publiek meer begrip en' zelfs waar dering voor het werk van het Huisvestings- b'üféau, hetgeen mede te danken is aan de activiteit van de heer Hazevoet, die „de boer op gaat" bij kantoren en fabrieken om voor het personeel een uiteenzetting te geven van de grote lijn, die zijn dienst volgt. Al kan hij zijn gehoor dan niet met het uit delen van huizen gelukkig maken, hij laat hen toch in zekere zin getroost achter met de gedachte, dat er aan de Zijlstraat niet zo'n beetje Sint Nicolaas wordt gespeeld naar het uitkomt, maar dat er oprecht wordt gestreefd naar de juiste oplossing voor iedere woningzoekende. Waterpolo Grote zege voor Haarlem De dames van Haarlem hebben gister avond in de waterpolowedstrijd tegen Waterlelie de derde overwinning behaald voor de derde klasse B. Waterlelie was niet volledig zodat Haarlem numeriek in de meerderheid was. De rust ging in met 50 voor Haarlem; direct na de hervatting maak te Waterlelie het énige tegenpunt waarna Haarlem de voorsprong opvoerde tot 81. De stand is thans: Haarlem Oosterbad Waterlelie Meerkoeten DWR 2 - 3 - 18— 6 10— 3 4—13 0—16 3—11 Dè wedstrijd HaarlemNereus was weinig aantrekkelijk daar Nereus een te zwakke tegenstander was. De enkele aanvallen der gasten bleven nog zonder succes terwijl Haarlem gemiddeld per minuut een doelpunt maakte. De rust ging in met 110 en het kwam mét 190. De reserves van. Haarlem bleken niet op gewassen tegen het beter spelende HZPC 2 in de reserve eerste klasse A. In de eerste helft behaalden de Hagenaars een voor sprong van 4—0. Na de rust werd het ge leidelijk aan 90, Een halve minuut voor het einde redde Haarlem de eer (19). HPC heeft de derde overwinning geboekt in de tweede klasse A; van Dolfijn werd met 60 gewonnen. In de réserve tweede klasse A werd ge speeld de wedstrijd de Futen 2DWR 2; de rust ging in mét 0—3 en de eindstand werd 0—5 in het voordeel van DWR 2. In de tweede klasse A (dames) competitie Koninklijke Nederlandse Zwembond is de stand: Opstand. Vijf jonEe Po hebben na eon m weeshuis tl I'uid. Nadat de kw»?1 de dienst had pm boP Van t> existentialisten een ï?den' den de wezen aaTi?10^00^ en de heilige Anion,3 bi^op r3 als hun werktuiSl^^niS gelovigen, die hln feS1'» t«, PAmour. De Franco „i, JI Wilden haar echtgenoot Jic^'KwS! ken. Lucienne heeft v,!! ls brief laten schrijnt"' verzocht haar aanklacht te Hij heeft mij geslaff'ff *95 pun gedaan en hij i? T vu aldus Lucienne 8 ADZ 3 3 DWR 2 1 ZIAN 2 1 Nereus 2 1 HPC 3 - De stand in de tweede luidt: DWT 1 3 2 HVGB 1 2 1 Robben 2 2 1 HDZ2 1 - ADZ 2 x) 2 3 0 klasse C 21— 4 10— 9 6— 6 6— 5 1—20 dames 15— 5 4— 3 7— 5 0— 6 1— x) 2 verliespunten wegens niet opkomen. In de reserve derde klasse F, heren, luidt de stand: VZV 2 DWT 2 HZPC 3 De Zijl 3 ZIAN 4 x) 13— 9 11— 9 10—10 K) 2 verliespunten wegens niet opkomen.- Wilhelm Pieck, heS'ff"®*!#! het aanbod van een 5| koopman uit Lübeck 5: &i< oog wilde afstaan om 6pn a «4 log blind geworden Duiffït'»:- Russische strijder voor 1°' helpen, verklaard: Danff» T* Sovjet-Russische otóïM®»» zijn onze medici in staat van ogen. die voor dei-?Piiiir aO0rnv% van doden werden genomen ken. In tegenstelling*S2* mensen zich dikwijls Ja? hun ogen te SMflpi met meer de ogen van BC te gebruiken". De heer p?,' blijkbaar nog nooit ,',7? bank" in de V.S. gehoord Eenzame. Awald Bucholz nt die m 1907 even uitging om te kopen en niet meer kwam was gisteren voor het eerst L ?3ijInnni66t'T°enhij veri«"w 23. In plaats van een brood voT? moeder te kopen reed hij met deren trein weg om „werk jZ de graanstreek". „Ik vodje 1 zaam de laatste dagen en daaro maar eens te kijken hoe ze maakten", zei hij. Bucholz is i vrijgezel. Boom. Wantrouwige Carabinieri Italië zagen dezer dagen een ten beladen kerseboom staan,Si zij zeker wisten, dat bh „ff? dag nog niet was, zo meldt radio.5 Zij vonden onder de boom eer destiene opslagplaats van wapej. E „kwekers" zijn gearresteerd, Kannibalisme. De politie h Turkije stelt een onderzoek in naar j al of met-gegrondheid der beweri van een longen van tien jaar, ji f gezien te hebben dat vier miff vlees van twee kinderen, een joni een meisje, hebben gegeten, Hij vet. klaarde niet te weten waar de beende ren van het gedode jongetje waren be- graven, doch hij wist dit wel van gebeente van het meisje. De thans op de door de jongen aangegi plaats een onderzoek instellen. Verwarring. Radio Moskou meldt,» maarschalk Stalin in een in deijr. da" verschenen artikel van lijft woorden critiek uitbrengt op de /z, geloofjijke verwarring bij de Husasdsi filologen en taalkundigen". Hij hekelt in scherpe bewoordingen houding der volgelingen van het m leden academielid prof. Marr, die s kleine groep hebben gevormd en afe laken die het wagen critiek te oeiear. op de stellingen- van Marr. „Elke poging om de oude taal te ver nietigen en een nieuw tot stand ft brengen, veroorzaakt onvermijdelijk anarchie en dreigt de maatschappij'ft doen uiteenvallen", zegt Stalin. Tumult. In het Australische Huis van Al gevaardigden is een hevig tumult uit gebroken bij de strijd om de aanvaar ding van het anti-communistische wetsontwerp. Boven het rumoer uit hoorde men pre mier Menzies de Labour-partij er van beschuldigen, dat zij het wetsontwerp waardeloos wenst te maken. Het tumult bereikte zijn hoogtepunt, toen de regering weigerde het door de Labour-meerderheid in de Senaat goed gekeurde amendement te aanvaarden, volgens hetwelk de bewijslast aan de kroon zou komen en niet aan de per soon, die volgens het wetsontwerp communist wordt genoemd. Discipline. In Polen zijn de eerste proces sen begonnen ter bevordering van „de socialistische discipline der arbeiders", zo meldt de Times. Vele arbeiders, die van arbeidsverzuim beschuldigd wor den, moeten voor plaatselijke rechters verschijnen, waar zij gewoonlijk wor den bestraft met 10 tot 25 percent loonsverlaging. De directeur van een staatsabattorr werd met 50.000 zlotys (ongeveer d gulden) beboet, omdat hij arbeid® niet wegens arbeidsverzuim had o«* straft. k Alle prominente amateurs starten 2 Juli in Zandvoorf Meer dan duizend amateurs warenj^' schreven voor de provinciale Kampw; schappen op de weg die tevens Sol°e selectiewedstrijden voor het nationaal s, kampioenschap op Zondag 2 Juli te Z» voort. Op grond van de geleverde P™81 en tevens rekening houdend met ond den pech of het wegens geldige, redenenjie deelnemen aan deze selectieweds ij heeft de NWU ongeveer 150 rennersw gewezen voor de finale. Hierbij zj prominenten. kampioenschappen van Londen op t banen van de Queens Club voortg loor J. Lenck in de Mlsrs herenenkelspel met 86, b—SwjÉ. (India) en Van Meegeren van Frank g man (Australië) met 6-4 V|B damesenkelspel verloor Nei Har Doris Hart met 6—2ff>—3. OTnERLANI) PAKISTAN WIL TEGEN NEDEKW SPELEN. Bij de KNHB is een ]jn. van Pakistan binnengekomen voo ns denwedstrijd tegen Nederland te JP afloop van het internationaal toum van 28 October tot 8 November te wordt gehouden en waai aan deelnemen. Het bestuur van m a ietwat huiverig tegenover du --r '^tij de maand November niet s"" is voor een Janden-koclceyww**

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2