Gymnasium en visserijschool worden verbouwd, 4 millioen voor montagehuizen Met de AR-fractie tegen werd een goedkoper verbouwingsplan voor Velserbeek aangenomen Onzekerheid over ,,Rooswijk C Kort en Bondig Burgemeester Rijkens in Velsens raad herdacht Het kostbare deposito Woensdag 21 Juni 1950 Velsens raad bijeen T ^"ELSENS GEMEENTERAAD heeft zich Dinsdagavond geruime tij'd bezig gehouden met een der meest „spraakverwekkende" onderwerpen van zij'n na-oorlogse historie: het gymnasium „Velserbeek". De verbouwing van de school aan de Ver Loren van Themaatlaan is goedgekeurd, zij het in een eenvoudiger vorm dan aan vankelijk gedacht was, als gevolg van een recente ministeriële beschikking. Ook de zo noodzakelijke restauratie van de IJmuidense visserij-school gaat een feit worden en naast deze twee positieve punten voor de gemeentelijke groei stond helaas een minder aangename kwestie: die der sportvelden in Velsen-Noord, waar de uit breidingen van de Hoogovens roet in het eten zijn komen gooien. De vergadering werd begonnen met een korte herdenking van de onlangs overleden oud-burge meester van Velsen, de heer R. G. Rijkens. De heer VanEyken (comm.) had om een interpellatie verzocht naar aanleiding van 't wetsontwerp tot huishuurverhoging, welke interpellatie volgens B. en W. als niet tot de competentie van de raad behorend, moest worden geweigerd. De interpellant probeerde niettemin toch zijn zin te krijgen maar zag deze poging met 16 stemmen tegen stranden. Meer succes had de even eens communistische heer K r u i s m an met een vraag over de plotselinge stopzet ting van de aanleg der sportvelden in Velsen-Noord; wethouder De Boer (Ar beid, sport) deelde hem en de raad mee, dat over deze ongelukkige wijziging van de situatie geen eerdere inlichtingen aan de raad zijn verstrekt omdat de zaak nog niet volkomen duidelijk is: een suppletoire be groting heeft indertijd voorzien in de aan leg van sportterreinen aan de Nieuwe Weg maar het planbureau verschoof de pro jecten naar „Rooswijk". De afgraving was daar al gereed en ook de Plantsoendienst had zijn plannen klaar toen de uitbreiding van de Hoogovens de droom van de ge meente wreed verstoorde: het planbureau bleek dientengevolge weer andere ideeën te koesteren en om niet voor onaangename consequenties te komen moest het gemeen tebestuur de hele aanleg voorlopig stop zetten, omdat anders over ongeveer een jaar toch tot ontruiming zou moeten wor den overgegaan. Nog steeds h%ngt de kwestie min of meer in de lucht maar het is volgens wethouder De Boer wel „hoogst waarschijnlijk" dat er industrie komt waar de gemeente sport- terreinen had uitgestippeld. Misschien zijn echter de Hoogwens bereid, voorlopig de terreinen aan te leggen bij wijze van over bruggingsmaatregel maar, zo zei de heer De Boer, dan moeten zij dat natuurlijk op eigen risico doen en er zal rekening ge houden moeten worden met de thans zwaar gedupeerde verenigingen. Ook van gemeentewege worden pogingen 'in het werk gesteld deze verenigingen uit de nood te helpen. De heer Kruisman vond het erg vervelend dat de pers over deze kwestie gepubliceerd heeft voor de raad er in gekend is en hij verweet B. en W. de dagbladen inlichtingen te hebben verstrekt wat wethouder De Boer met klem ontleende: deze publicaties zijn buiten de gemeente om geschied. Opcenten nu niet voor de raad Bij de formele verlenging van een aantal verordeningen uit de bezettingstijd strui kelde de heer Van Eyken over de hef fing van 125 opcenten op de personele belasting en hij bouwde een berekeninge- tje op, waaruit moest blijken dat de fiscus bij de komende herziening der personele belasting een flinke extra-hap uit de bur ger portemonnaie zou nemen, zonder dat er een conmpensatie tegenover staat. De voorzitter, burgemeester mr. M. M. Kwint, terloops constaterend dat ook deze zaak geen kwestie voor de raad is, antwoordde vriendelijk, dat de verlaging der loonbelasting zeer zeker als zodanig aangemerkt kan worden maar de heer Van Eyken was niet te overreden en hij stelde voor de verlenging der „bezettingsverorde ningen" nog even terug te nemen en de ge wraakte 125 opcenten opnieuw te bezien. Bovendien vond hij het onbillijk dat ook dit stamt uit de oorlogsjaren degene die een besmettelijke ziekte in huis krijgt, de ontsmettingskosten van zijn meubilair zelf moet betalen. Het feit tenslotte, dat de CPN geen gebruik mag maken van de ge meentelijke schoollokalen gaf hem een voorstel in de mond dat hier een eind aan moest maken, een idee overigens dat door de voorzitter met klem werd terug oude Velsense zede toch stemming over gewezen en toen de communisten er naar verlangden, moesten zij zich met de drie eigen stemmen voor en de rest tegen, te vreden stellen. De opcenten-kwestie werd door wet houder Aschoff (financiën CH) kordaat afgewimpeld door deze als thans niet ter zake doende te betitelen en haar bij de begrotingsbehandeling een wellicht lang duriger leven te voorspellen. Ruim 300 nieuwe huizen Op een paar hamerpunten volgde het voorgestelde millioenen-crediet voor de bouw ruim 300 montagewoningen in de Heerenduinen. De enige die hierover het woord vroeg was de heer Verbaan (Ar beid); hij had gemerkt dat honderd van deze huizen overgedragen worden aan de Christelijke woningstichting „Eigen Haard" en vond het niet juist dat deze organisatie nog steeds in haar reglement als voor waarde stelt, dat slechts leden van het CNV recht op een huis kunnen doen gelden. Dat was wethouder Visser (O.W., Ar beid) volledig met hem eens, evenals zijn collega de heer Strijbosch (Katholiek, sociale zaken) en de eerste knoopte er prompt een veroordeling van de schotjes geest aan vast, daarbij duidelijk makend dat het betrokken bouwvolume aan „Eigen Haard" is toegezegd zodat deze belofte ge stand gedaan moet worden. Hij nam echter met wethouder Strijbosch aan, dat het bestuur van de woningbouwvereniging vol doende doordrongen is van de eis, dat alleen de urgentie bepalend is voor het toewijzen van woonruimte en dat slechts het college in dat opzicht beslist. Gymnasium te goedkoop? Met een trommelvuur van vragen opende de heer- Lips (AR) een financieel offensief tegen de verbouwingsplannen van het gymnasium. Hoeveel leerlingen er waren en of die 30,— per kubieke meter, waarop de verbouwingskosten gebaseerd zijn niet wat gevaarlijk laag geraamd zijn, of de daaruit voortvloeiende bezuiniging van een halve ton dus straks niet achter haald werd door een noodzakelijke sup pletoire begroting en of de verschillende details van de door B. en W. verstrekte kostenberekening niet over de hele linie aan de lage kant lagen. Deze afgevaardigde trok het zich bijzonder aan, dat over de eveneens te verbouwen visserij-school wel een minutieuze uitwerking van de kosten is gegeven maar dat dit voor het gymnasium niet het geval is geweest. Hij kreeg in eerste instantie de wind van voren van de heer Van Leusen (Ar beid), die de argumenten wel wat twijfel achtig vond: de raad vaart liever op het kompas der deskundige gemeentediensten dan op dat van des heren Lips voorlichters en even daarna kreeg hij van de voor zitter nogmaals de volle laag. De heer Van Leusen bevroedde echter de kern van deze nieuwe voordracht tot verbouwing van het gymnasium elders: er is thans sprake van een bezuiniging, die onder meer zijn fractie al sinds jaar en dag heeft voorgestaan maar die toen nooit werd aanvaard, maar thans door de lan delijke overheid bindend wordt opgelegd: burgemeester Kwint heeft vroeger ver klaard dat een duur gymnasium een „levenseis" is voor dat instituut, maar hij moet nu in zijn voordracht erkennen dat het ook goedkoper kan, zij het dan dat hij moest refereren aan een ministeriële be schikking ten aanzien van de bouw van HBS'en en gymnasia. Op zichzelf was de heer Van Leusen het echter volmaakt met deze voordracht eens al vond hij het vreemd, dat er voor „Velserbeek" wel een „overblijflokaal" ge bouwd mag worden en voor de IJmuidense visserij-school niet. Tussen de beide polen Lips en Van Leusen slingerde de heer TenBroeke (CH), die de bedragen wel wat laag vond, maar niet graag zou willen beweren dat de begroting te laag is. Hij drong ter preci sering aan op mededeling van de bouwsom voor de gunning van de verbouwing plaats heeft. De heer Maas (Katholiek) schaarde zich direct achter de heer Van Leusen en merkte spits op, dat niemand over de ƒ4.000.000 voor de montagewoningen valt en dus in dat geval blijkbaar wel op het Velsense ambtenarencorps rekent maar dat de verbouwingskosten voor het gymnasium plotseling niet juist berekend zouden zijn. „Maar u draagt de verantwoording", in terrumpeerde de heer Lips. „Als we dat niet in vol vertrouwen durven, kunnen we wel nooit meer een besluit nemen", was de repliek van de heer Maas. Toch muziek door een achterdeur De heer Van Weesel (WD) bracht nog als nieuw gezichtspunt de uitbouw aan de gymnastiekzaal van het „gym" te berde en kreeg te horen dat deze berekend is op de bouw van een podium voor een kleine muziek- of toneeluitvoering, waarop de heer Van Leusen later reageerde met de mededeling dat hij zich als onver moeid tegenstander van het muziekonder wijs aan deze der kinderschoenen nauwe lijks ontwassen school nu dan maar bij dat handig binnengesmokkelde muziek onderwijs zou neerleggen. Burgemeester Kwint greep de ge legenheid aan om „Velserbeek" nog eens met vuur te vei'dedigen: de richtlijnen van de minister van onderwijs zijn van het be gin af gevolgd en dat er van „levenseis" gesproken is kon heel goed worden uit gelegd als een aansluiting op die ministe riële richtlijnen: „als de minister thans in ziet dat er bezuinigd moet worden, gaat het college graag mee". Hij schatte de bevol king van de school per September op on geveer 14 leerlingen voor de eerste klas (drie van buiten de gemeente en er komt nog een toelatingsexamen), 20 kinderen voor de tweede klas (vier „van buiten") en vier leerlingen voor de derde klas, die bijwijze van proef in werking komt. Werkelijk boos werd hij op de heer Lips, die aan de cijfers in de verbouwings begroting had getwijfeld: de lagere scholen worden de laatste tijd zelfs nog goedkoper gebouwd. De opgegeven cijfers zijn vol komen juist en als er een aanvullende be groting nodig mocht zyn wordt het basis plan geheel opnieuw in de raad gebracht, zodat de raad te allen tijde in de zaak ge kend blijft. De tekeningen of de bouwkos ten kunnen B. en W. zich echter rechtens voorbehouden: het college werkt de plan nen verder uit. De heer Lips had zich echter niet laten overtuigen en bleef de begroting te laag vinden: met de heer J. Visser en het derde lid der A.R.-fractie kreeg hij dan ook de aantekening van de tegenstemmer toen de raad het gewijzigde verbouwings plan tenslotte goedkeurde. Vreugde over de visserijschool De verbouwing van de visserijschool die rond 200.000 zal kosten, werd door de heer Verbaan met gejuich ontvangen, vooral omdat het nieuwe „visbehandelings- lokaal" zo precies in de lijn van het streven naar kwaliteitsverbetering in de Neder landse visserij valt. Jammer vond hij het dat het „overblijflokaal" geschrapt moest worden en op dit punt zou hij desnoods een voorstel willen indienen om het er alsnog door te krijgen, een plan dat de heer Den Hollander (comm.) gaarne zei te steu nen. Deze steun liep echter uit op een kleine ontsporing naar een algemene be schouwing over de visserij moeilijkheden die de Voorzitter met een interruptie stoote. Nadat de heer Lips nog ondeugend had opgemerkt dat die verbouwing van de visserijschool wel heel gauw mag ge beuren omdat er anders misschien finan ciële veranderingen in zouden kunnen komen en wethouder De Boer een even tueel voorstel om een „overblijflokaal" als nog te bevorderen had ontraden, omdat daarmee het hele plan wel eens omver ge worpen zou kunnen worden, zorgde de heer Den Hollander voor een verrassend idee. Hij wierp namelijk het idee op om in het belang van de Nederlandse visserij een demonstratie op touw te zetten met de voorzitter aan het hoofd, welke gedachte aan mr. Kwint een glimlach en aan wet houder De Boer een verwijzing naar nor maler paden ontlokte. Tot slot van de vergadering nam burge meester Kwint met enkele woorden af scheid van de heer D. Verbaan, die binnen kort naar Haarlem vertrekt en in zijn functie van raadslid wordt opgevolgd door de heer Disselköter. ROOZENBURG GAAT OP HET HOOGOVENBEDRIJF SIMULTANEREN Donderdag zal de werelddamkampioen P. Roozenburg voor personeel van het Hoogovenbedrijf een dam-simultaanseance geven. Als beambte is Roozenburg aan het bedrijf werkzaam. BINNENLAND De directie van het Doelenhotel te Amsterdam zal wegens onvoldoende aanbod geen gebruik maken van de mogelijkheid tot aankoop van aandelen N.V. Amstelhötel- maatschappij a 141 pet., nu een voldoend aantal aandelen van deze maatschappij ten verkoop is aangeboden aan Hope en Co., die de aangeboden aandelen tegen 145 pet. heb ben aanvaard. De gouden Kamerlingh Onnes-medaille, die eenmaal in de vijf jaren wordt uit gereikt wegens buitengewone verdiensten voor de ontwikkeling of de toepassing van de koeltechniek is toegekend aan prof. dr. F. E. Simon te Oxford. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse Eerste Hulpvereniging „Snelverband" houdt Donderdagavond een grote oefening op de spoordijk aan de Bal juwslaan bij het postkantoor. Het is niet mogelijk gebleken deze demonstratie aan de Oudeweg te houden, zoals aanvankelijk het plan was. MEISJESPADVINDSTERS SCHROKKEN VAN EEN „LIJK" Meisjespadvindsters hebben Dinsdag avond in de Herenduinen tijdens het spoor zoeken een manspersoon gevonden, die er ,eng" uitzag, dat de arme kinderen hem voor dood hielden. Zij waarschuwden ijlings dr. v. d. Toorn, die constateerde, dat het slechts een beschonken Noorse zeeman betrof, die zijn roes in de duinen uitsliep. WAAROM IN DE BOND VOOR OUDEN VAN DAGEN?" Donderdagmiddag wordt in het vergader lokaal aan de Abelenstraat door de Neder landse Bond van Ouden van Dagen een propagandabijeenkomst belegd met de heer W. v. Beek uit Den Haag als spreker. Hij zal de vraag „Waarom in de bond voor ouden van dagen?" trachten te beantwoor den en na afloop van de causerie zal een nadere gedachtenwisseling mogelijk zijn. D.S.S. gaat reizen Het contact dat de leden van de buurt en speeltuinvereniging DSS gedurende de wintermaanden onderling hebben verste vigd door middel van culturele avonden, wordt in het zomersemester bestendigd. Woensdag 28 Juni gaan ruim veertig reislustigen een Veluwereis maken. De weg gaat over Schiphol langs de Vecht en kasteel Nijenrode naar Utrecht, via de Westerbouwing, Velp, Dieren en Eerbeek, komt men in Apeldoorn. De terugreis gaat via Arnhem. Een twaalftal leden gaat die dag per speciale touringcar een bezoek aan Brussel brengen. Zonder.- twijfel zal men ook op deze reis van de schoonheid van het land schap kunnen genieten. In een drukbezochte, geanimeerde jaar vergadering, die gisteravond in het Oud- Katholieke verenigingsgebouw werd ge houden, werden de aftredende bestuurs leden bij acclamatie herkozen. Het finan ciële resultaat over het afgelopen jaar bleek bevredigend te zijn en tenslotte werd bekend gemaakt, dat de jeugdige DSS'ers een reis in petto hebben op 2 Augustus, de bestemming blijft voorlopig geheim. Weer in IJmuia'en ferug De familie Goedhart vertrok in April uit IJmuiden naar Zuid-Afrika. Het doel van de heer D. Goedhart was om als vis- rolcer de mogelijkheden te onderzoeken om zich aldaar te vestigen. Deze. week is hij met vrouw en vier kinderen weer in IJmuiden terug gekeerd omdat de mogelijkheden de vis „bruin' aan de consument te leveren niet aanwe zig waren. ADVERTENTIE Een bron van glans Burgemeester mr. M. M. Kwint van Vel sen heeft in de gemeenteraad Dinsdag avond zijn tweede ambtsvoorganger de heer R. G. Rijkens herdacht. Hij zei onder meer: Op de leeftijd der sterken nam hij af scheid uit zijn ambt; op de leeftijd der zeer sterken, maar nog steeds een belangstel lend actief en levenslustig man, is ook hij - 88 jaar oud overleden. Amersfoort werd een der drie gemeen ten, aan welke wijlen de heer Rijkens be langrijke diensten heeft bewezen; na een 9-jarig wethouderschap aldaar werd hij in 1916 benoemd tot burgemeester van de gemeente Veendam om reeds 3% jaar later in Velsen als voorzitter van de raad en als eerste burger der gemeente te worden be groet. Ruim 12 jaar lang heeft de thans overledene zijn beste krachten gegeven ten dienste onze gemeente; in deze periode is Velsen snel gegroeid, werden belangrijke openbare werken tot stand gebracht, ont wikkelden zich onze groot-industrieën en werd ook 's werelds grootste sluis ge bouwd. Maar wel zeer bijzonder richtte mijn tweede ambtsvoorganger zijn belangstel ling op de sanering der gemeentelijke fi nanciën en wij zijn hem grote dank ver schuldigd -■ en dit niet alleen wij, maar ook de generaties, die na ons zullen komen voor zijn voortreffelijk initiatief tot aan koop van de landgoederen „Velserbeek" ,Spaarnberg", aan welk laatste zijn haam steeds verbonden zal blijven. In deze eerste vergadering van uw raad na zijn overlijden past het ons de regent, die op zjjn wijze en naar de gaven hem Zodra Rick en Bunkie aan land waren, gingen ze meteen aan. 't werk om alles in orde te maken voor de reis. Ze zochten allerlei eetwaren bij elkaar en dekensen zorgden ook voor een tonnetje drinkwater. Dat alles brachten ze naar de boot en borgen het in de kajuit onder het luik. Alles, wat ze nodig dachten te hebben, haalden ze bij elkaar. „Wat jijn, hè?" zei Bunkie. „Ik krijg toch zo'n zin in die reis, jij ook?" „Nou, en of!" zei Rick. „Je zult eens zien, wat 'n plezier we zullen hebben, en wie weet, roat voor avonturen we onderweg nog beleven zullen!" Eindelijk waren ze klaar met sjouwen. Alles, wat ze nodig konden hebben, lag netjes in de kajuit bijeen. Ook de dekens, want ze zouden aan boord moeten slapen. Tevreden keken ze rond, toen het zover was. „Nou, Bunkie, zei Rick opgewekt. Morgenochtend, als de zon opgaat, stappen we aan boord en vertrekken we!" toebedeeld voor Velsen het beste heeft gezocht eerbiediglijk en met dank te her denken. Namens de raad heeft de nestor der raadsleden, de heer A. ten Broeke in enige piëteitvolle woorden eveneens het verschei den van oud-burgemeester Rijkens geme moreerd. Welkom thuis Met het troepenschip „Goya", dat ver moedelijk 29 Juni in Amsterdam zal aan komen, varen de volgende militairen uit onze omgeving thuis: Familie P. v. d. Mey, Galgenweg 1, Be verwijk; Th. Modderman, Groenlaan 9, Beverwijk; A. Sanders, Van Dalenlaan 41, Santpoort; J. de Gier, Jac. Catsstraat 2, Castricum; J. Luit, Alex Bellstraat 19, IJmuiden. Met de „General Harry Tailor", die ver moedelijk 2 Juli in Amsterdam arriveert, varen thuis: W. Hoedeman, dr. Lenaerstraat 25, Cas tricum; P. Snijders,- P. C. Hooftlaan 46, Driehuis; B. Fenenga, Vondellaan no. 7, Beverwijk. Met de „Kota In ten" die 5 Juli in Rot terdam verwacht wordt komen naar huis: J. Peeters, Kennemerlaan 104, IJmui den; H. Gruteke, Deken Waarestraat 60, Beverwijk; M. van der Heinst, Braken burgstraat 20, Castricum. Met de „Empire Brent" tenslotte die 30 Juni in Rotterdam aankomt, varen thuis: F. Dolleman, Wüstelaan 59, Santpoort; M. Poel, Bloemendaalsestraatweg 150, Sant poort. MARKTBERICHTEN 20 Juni 1950 Prijzen Heilbot 2,20—1,70; gr. tong 1,77—1,73; gr.m tong 1,70—1,67; kl.m. tong 1,43—1,27; kl. tong I f 0,94—0,78; kl. tong II 0,72—0,58; tarbot I 1,481,21; zalm 4,90, per kg. Tarbot II 72; tarbot III 46; tarbot IV 25—19; gr. griet 43; tongschar 4852; gr. schol 67—65; gr.m. schol 71; kl.m. schol 61—55; kl. schol I 41—20,50; kl. schol II 25—8; schar 16,508,50; bot 8; v. haring 3126; makreel gr. schelvis 3530,50; gr.m. schelvis 3532; kl.m, schelvis 3632; kl. schelvis I 32,5027; kl. schelvis II 2320; wijting 19—17.50; gr. gul 32—21; midd. gul 22—18; kl. gul 21,50—16,50; kl. haai 16,50; kl,m. heek 45—36; kl. heek I 27; kl. wolf 47—35; kl. koolvis zw. 21, per 50 k. Gr. kabeljauw 12867; gr. koolvis zw. 52; gr. heek 154; gr. wolf 8270,50, per 125 kg. Aanvoer 175 kisten tong en tarbot; 10 kisten tong schar en schartong; 70 kisten schol, 10 kisten schar, 5 kisten bot, 25 kisten haring, 5 kisten makreel, 230 kisten schelvis, 60 kisten wij ting, 140 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten haai, 10 kisten heek, 10 kisten wolf, 30 kisten poon, 10 kisten koolvis, 5 kisten heilbot, 10 kisten diversen. Totaal 810 kisten. Besommingen IJM 6 Norma 5240. SCH 7 6250; KW 122 2710; HD 79 4500; HD 87 4730. Stevige markt. On7~T^ Dinsdagmarkt behoorlijk! ?s too, de prijzen tamelijk stevi.. ,oer. blL zoals de kleine de zelfs 23. De fltaviT!ai01 Hot» ondanks de juist bepak?1*801 laag genoteerd: l 70 f™* ««(iftt1 tot 0,65 voor de ife jïïfc De aanvoeren zijn gering 2S vissern weinig lonend is 0dat ««5 Kabeljauw blijft goed betaald. Grove iS van Slot,"dê"Heldê'ATai(fc» wederom mooie uitkomsten t,0.**» respectievelijk ƒ4400 en 1L? bt*i®: tiendaagse reis. De trawW «t wasontinder fortuinlijk met 500°kisVtendara de*' tei' Dinsdagavond nog niet binnen W!li' eveneens verwacht. Veri„ s "«1 veel schuitjes aan de afslag 1 Garnalen. Het mooie u, garnalenvissers naar buiten- H. zowel als de prijzen kunnen ftjf* lijk worden genoemd. Een 'f1- aanvoer van ongeveer 2000 vf7™** middeld 90 cent per kiloeram brengst der schuiten op de Dim? Heel wat beter dus dan een geleden. wat W» Naar zee. De Noor N.A Is, Dinsdag weer het ruime sop et.!', „Bloemendaal" welke tevens Z gelde lading meenam die opdracK" ambtenaren van de accijnzen en i rechten op zee overboord moest Weer ter visserij. De K Wj welke meer dan S maanden op heel. legen en sindsdien van eigenaar vetSl de ging Dinsdagmiddag weer Wi Daar de kotter lang stil lag, heeft „ij per Van der Plas (eigenaar) reeds tevoren ijs geladen om de droge mi»"! wat op temperatuur te brengen Noorse makreel. De Noorse Mm die Dinsdagochtend in de afslag stond w aanvankelijk voor 7 per 20 kiloa, werd opgehouden, werd later weer' kocht voor 8 per kistje. Dinsdags,,,u kwam binnen de Noor R. 56 H 1 J, 1100 kisten makreel van 20 kilo vom-s Woensdagmarkt. Visite. Het visserij onderzoekinis. vaartuig „Antoni v. Leeuwenhoek" bim te IJmuiden binnen om enig materiaal aan boord te nemen. Repareren. De Katwijk 147 vertrok Dinsdag naar Maassluis voor revisie en een grote schoonmaakbeurt. Haringloggers. De haringloggers Kat- wijk 157, 163, 173 en 33 gingen weer naar zee. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 20 Juni kwamen de haven va. IJmuiden binnen: Dotterel van Liverpool. Strabo van La Palice. Njord van Jacobslai Ebbing VIII van Antwerpen. Kloumore van Swansea. Hilda Thorden van Gent, Zeester van Goole. Dagmar van Frederiksham, Ara van Otterbacken. Hellenic Prince van Indo nesië. American Lawyer van Rotterdam. Vertrokken zijn: Gezina Hendrika naar Rouaan. Vollen naar Herea, Helle Danica naar Bremen. Medee naar Le Havre. Seaham naar Goole. Munkfors naar Skoghal, F land naar Huil. Grebbestroom naar Lel, Gouwe naar Helmina. Roquaine naar D zijl. Sally naar Jacobstad. Clio naar Rotter dam. Berkelstroom naar Hull. Falcon naar Londen. Pollux naar Rotterdam. Ariadne n, Rotterdam. Fortuna naar Kopenhagen, Ar thur Stowe naar Duinkerken. Suite naar Londen. Amstelstroom naar Londen Bodo naar Emden. Dagmar Bratt naar Gothen burg. Ringas naar Brewich. TOURNOOI-COMMISSIE ZELF ACHTER HET LEDER Nu het einde nadert van het Hoogoven- voetbaltournooi heeft de commissie, die de organisatie heeft verzorgd, 1 hedenavond zelf ook eens een i te spelen. Want na Vrijdagavond, als de eindstrijden worden gehouden, zal het Hoogoven-voetbal voorlopig weer voor een jaar worden opgeschort. Reeds nu bestaan plannen om dit tour- nooi dan nog grootser op te zetten, De voetbaltournooi-commissie heeft van avond 7 uur aan de Koningsweg een elftal van de loonadministratie als tegenstander. Agenda voor Velsen WOENSDAG 21 JUNI: Thalia, 8 uur: „Oom Willie wint derby". Rex, 8 uur: „Spionnage op Martinique DONDERDAG 22 JUNI: Raadhuis, 9—12 uur: Spreekuur wethou- der Sociale Zaken. Geen bioscoopvoorstellingen. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 19) „U moet bovendien niet vergeten", viel Harrison in, „dat zelfs een buitenstaan der, die er zich mee gaat bemoeien, auto matisch medeplichtige aan de misdaad wordt. Er zijn wel eens gelegenheden ge weest, dat het voor ons een betere politiek was om maar eens de andere kant op te kijken, als er een grote beloning werd aan geboden en het van zeer groot belang was om zekere eigendommen weer in handen van de rechtmatige eigenaars te krijgen. In uw geval ec-hter is door die twee moor den een dergelijke politiek uitgesloten. Het enige, wat ik u beloven kan, is dat wij ons best zullen doen,, maar ik zeg u tegelijk ronduit, dat ik vrees, dat uw papieren voor ëoea verawenen zijn. Het is een schrale troost, vrees ik, maar zo is het nu een maalbesloot hij, de jongeman de hand toestekend. Inspecteur Bridigeman ging niet de ver trekkende bezoeker de trap af. Hij was een indrukwekkende figuur, zes voet lang met zwart haar, dat hier èn daar reeds begon te grijzen en een ietwat langzame manier van handelen. Maar desalniettemin een man, die de indruk maakte van te be schikken over een enorme reserve van kracht en intelligentie. „U moet nu niet denken", zei hij, „dat het geval blijft rusten. Wij hebben op het ogenblik verschillende mensen onder sur veillance ongelukkigerwijze verwach ten wij er niet veel van, maar men kan nooit weten. Ik hoop, dat u een woord van advies zult willen aanvaarden", ging hij een ogenblik van aarzeling voort. „Zie ik er uit, als iemand, die dom ge noeg is om dat niet te willen?" vroeg Dut- ley opgewekt. „U bent tot op zekere hoogte te beschou wen als ontdekkingsreiziger, nietwaar?" „Ik heb inderdaad een beetje gereisd," gaf Dutley toe. „Ik was dan ook in Abes- sinië, toen dit plaats vond." „Precies. Wel, wat ik had willen zeggen, is dit, een van de zeldzame gevallen is, dat een beetje amateurswerk wel eens goede resultaten zou kunnen opleveren. Zorg, dat u zelf ook een vinger in de pap houdt. Laat Abessinië maar eens even voor wat het is en gaat u eens een beetje dich ter bij huis op avontuur." De twee mannen stonden naast elkaar in de grote deuropening van het politie bureau de inspecteur groot, zwaar en gewichtig, maar toch een zekere indruk van vriendelijkheid gevend; Dutley, rus tig, aangenaam van uiterlijk en veel ern stiger dan gewoonlijk. „Eigenaardig, dat u dit zegt, inspecteur," merkte hij op. „Dat was nu net, waartoe ik bij mezelf al vrijwel besloten had." Bridgeman knikte goedkeurend. „Kijk eens hier," zei hij, „zoals het er nu voor staat, staan we van uw standpunt gezien, schaakmat. Wij zoeken niet naar die formule. Wij zoeken naar de misdadi gers. Zij houden zich koest en wij houden ons koest en als ze zenuwachtig worden, is het mogelijk, dat uw formule in de kachel gaat. Hoe kostbaar die ook mag zijn, toch is er niemand, die bereid is er voor te hangen. En dat is de reden, dat ik u zeg: Neem de zaak zelf eens ter hand. U zult ons daarmee niet schaden en voor zover ik zien kan, kunnen wij voor het ogenblik voor u niets doen." „Ik vind dit werkelijk buitengewoon vriendelijk van u, inspecteur," zei Dutley hem de hand drukkend. „En dan wilde ik u dit nog zeggen. Er is een mannetje, waarmee wij af en toe wel eens in connectie staan," merkte de inspecteur op. „Edward Wolf heet hij gewoonlijk Teddy Wolf genaamd. Ik ge loof, dat die u wel van nut kon zijn. U zult het misschien vreemd vinden, dat iemand van Scotland Yard een amateur-detective aanbeveelt, maar ik ben nu eenmaal ie mand, die niet bevooroordeeld is en soms kunnen die luitjes wel eens hun nut heb ben. Zij kunneh bijvoorbeeld in een geval als het uwe, in sommige fasen van de zaak optreden op een manier, zoals wij niet zouden kunnen doen. Als ik u was, zou ik Teddy Wolf eens laten komen. Hier heeft u zijn adres. Als er werkjes op te knappen zijn, zoals volgen, navraag doen en dergelijke, kunt u gerust van zijn dien sten gebruik maken. Hij is betrouwbaar en zeer handig." „Dat zal ik zeker," antwoordde Dutley. „Er is heel wat navraag te doen, die ik misschien liever niet zelf ter hand zou nemen. Het lijkt me, dat dit mannetje mij zeer wel van nut kon zijn." „U zult er wel niet op tegen hebben, dat mijn naam in dezen niet genoemd wordt," verzocht de inspecteur. „Het is niet hele maal in overeenstemming met de officiële opvattingen, wat ik nu doe, maar ik heb nu eenmaal heel wat eigenaardige gevallen op een ongewone manier zien oplossen en dit kon er ook wel weer eens zo eentje zijn. Ik zal u in het oog houden," voegde hij er aan toe, „en denk er om, u wilt de formule hebben, maar wij de misdadiger." Dutley glimlachte, terwijl hij in zijn auto stapte. „Die zult u hebben," beloofde hij, „zodra de formule veilig en wel weer in onze brandkast in Marlingthorpe ligt." En na zijn vertrek, vroeg de inspecteur zich meermalen af, of de glimlach van zijn vertrekkende bezoeker die was geweest van een onschuldig kind, of van een zeer schrander man. HOOFDSTUK IX. „De persoon, die u verwachtte, mijnheer," kondigde Burdett die avond even voor zeven uur aan. Dutley wierp de krant, die hij had zitten lezen op de grond en keek naar de deur. De heer Edward Wolf was reeds bezig met zijn omgeving nieuwsgierig in zich op te nemen. Hij liet met enige aarzeling zijn hoed los en legde die op de vloer naast zijn stoel. Hij bleef op het uiterste puntje van de stoel zitten, die Dutley hem met een hoffelijk gebaar aangewezen had en zat daar met een in zijn voorkomen een zeker komisch mengsel van bravour en onderdanigheid. Hij was een klein manne tje, gekleed in onopvallende kleren, een beetje grauw van tint en met sproeten op zijn gezicht en voorhoofd. Hij had de scherpe ogen van een fret; ogen, die nooit tot rust kwamen. Dutley had het idee, dat hij reeds een kruisverhoor over de inhoud van de kamer met goed gevolg zou kunnen doorstaan. „Zeer vriendelijk van u, om zo spoedig te komen, meneer Wolf", zei hij. „Ik heb mij afgevraagd, of u mij ook zoudt kun nen helpen in enkele nasporingen, waar ik mee bezig ben." „Dank u, mijnheer, dat kan ik niet", was het onverwachte antwoord. „Ik wens niets met uw inbraak te maken te Dutley staarde zijn bezoeker in °P rechte verbazing aan. Het duurde seconden voor hij het natuurlijk woord kon formuleren. „Dat zal ik u vertellen, als u dat veten wilt. Ik zal er niet naai- vragen, wie geadviseerd hebben om mij te la men, maar zij hadden zich de moeit kunnen sparen. Ik ben een uitstekende tussenpersoon, als het gaat om wone diefstal laten we zeggen, date dame haar verlovingsring kwijt is en alles voor over heeft om hem t krijgen en als de politie zich er bemoeien, dan moeten zij die pikken. Dat is het soort geval, waar* goed in ben. Er is geen dief ffa! in Londen, die ik niet ken. Ik zij af te geven hebben en ik w zij er waarschijnlijk mee heen z maar uw geval ligt niet op myn weg. „Maar vertelt u mij dan, waar hield Dutley aan. ant- „Ik zal u zeggen wanrom n woordde het mannetje, terwijl h« wat pen bevochtigde. „Er zulten v zijn, die u zullen vertellen even zelfs wel de politie dat ik handig in ben om een misdaad uu sen, als de beste

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6