a Een mooie tas doet heel veel! Onderwijs aan „moeilijke" kinderen Plastic Aardbeien kondigen de zomer aan Eens truinu truitje Het psychologisch paedogogisch instituut te Amsterdam Dit jaar van bescheiden formaat Geestige détails H 'off in ooff Zj„, flat ik ook maar één nblik de bedoeling heb Xleefd te worden, zou ik !5n!n «eaaen. dat ik wel aan ji%ng kan blijven. Na nujn antwoord van verleden week rrk„°«rneorL£!ZB!!: uitermate belangrijke onder- werp. Twee tegenpolen op. nieuw, die met allerlei nieu- we argumenten komen aan dragen. Aan beide inzenders in ieder geval mijn dank. ook cl zal ik vandaag beslist niet van voren af aan beginnen. Die dienstmeisjes, gediensti- aen, hulpjes in de huishouding, ol hoe U ze wilt noemen, heb- j,en wat ontketend. Er zal zich wel weer eens een gelegen heid voordoen de zaak te „heropenen".. Nu niet. Nee, waarachtig niet. e hebben al een aantal prach- lige zomerse dagen gehad en we zijn midden in de periode, waarin de ene helft van Ne- derland de andere examen af neemt. Je kunt voor een exa- men slagen of stralen. Dat weet je tevoren niet. Wel kan je op je vingers aftellen, dat na al die, met meer of min der succes geplengde zweet druppeltjes de tijd komt, die voor luieren is bestemd. alen we beginnen vast te stellen, dat alle eindexamen- candidaten, afgezien van het behaalde resultaat, hun vacan- tie hebben verdiend. Het komt niet zo heel vaak voor, dat het zakken voor een examen helemaal eigen schuld is. e zouden bijna willen zeggen, dat degene, die zijn best heeft gedaan en niettemin het ver- lanqde papiertje niet bemach tigde, eigenlijk méér vacantie nodig heeft dan de geslaagde. De gezakte heeft een géeste- lijke tik gekregen, die niet ge makkelijk te dragen is. Hij of zij zal in de voor ons liggende maanden nieuwe fut moeten opdoen om in de zomer van het volgende jaar zich weder om gewillig ter slachtbank te laten leiden. De geslaagde ziet alle mogelijke nieuwe ervarin gen tegemoet. Deze gelukki gen staan met één been in het vrije leven, waarvan ze iets zullen moeten maken. aar ook de jongsten onder onze geliefden; zelfs zij, die nog niet eens de kleuter schoolschoenen zijn ontwassen hebben vacantie nodig. Die kleine hoofdjes moeten eens aan wat anders denken dan aan vlechtmatjes en teken papiertjes. at vraagt opoffering van de ouders. Er is geen twijfel aan* Het ongeluk wil, dat die ouders in de zomermaanden ook al zo'n onbedwingbare lus! krijgen de voordeur voor een dag of wat achter zich dicht te trekken. En het is werkelijk niet altijd even leuk op het__vacantieadres ook al als .wrijfpaal!je voor kinder- nukjes Je dienen. an zullen we moeten beden ken, dat onze geestelijke con stitutie een stuk sterker is, aan die van ons nakroost. Neemt daarom Uw kinderen met mee op verre buitenland se reizen, indien Uw midde len zulk een tocht veroorloven- Het kind heeft veel meer ple- «er, als het niet van het Mslje naar de muur wordt gesleept en geen indrukken Krijgt opgedrongen, die het nog met kan verwerken. a naar buiten, naar bos, .hei, zee of naar het meer- Dat behoeft niet veel te kosten en Ge kunt het zelfs zo doen, dat Ge in uw eigen huis als het Ware kampeert's Morgens vroeg weg, 's avonds voor het donker binnen 'n als Ge er dan in slaagt een War korte daagjes helemaal voor U Zelf te snoepen, dan gaan we allen fris en monter op naar de maanden ,,met een H m de naam". oor die vacantie sparen we ons beBte humeur, onze zon- ti 6 glimlach en ons ruim- Terwille van onze .en n'et minder van as zelf. Van ergernissen krijg oud""1 "mPe^s mak®n J- C »m.wLh' miin dmlt voor Onderhoud met Mej. Bladergroen HET was in 1941, dat mei. dra. W. J. Bladergroen zich in een flat aan de Amstelkade als psychologisch adviseuze vestigde. En weldra kwamen er ouders met moeilijke kinderen, met kleuters, die met wilden gaan praten, met jon gens en meisjes, die op school niet mee konden komen. Wilhelmina Bladergroen testte de kinderen niet eenzijdig op hun intellect. Zij obser veerde de kinderen enkele dagen en zij vond het zelfs nodig jongens en meisjes weken in haar huis op te nemen. Daar bestudeerde zij hen en met verschillende testmethoden probeerde zij de geestelijke defec ten af te grenzen. Zo ontstond een klasje, dat door mej. Bladergroen clandestien (wegens de bezetting) met behulp van een onderwijzeres werd geleid. Het aantal .leerlingen" w;as in 't begin 8, maar in 1943 was dit al tot veertig gestegen. Het huis werd te klein en de psychologe vestigde zich in de Van 'Eeghen- straat 179, waar nu nog haar Psv- chologisch Paedagogisch Instituut „Amsterdam" is ondergebracht. In de hongerwinter verschafte mej. Bladergroen door omstandigheden gedwongen aan twintig leerlingen onderdak, wat haar financieel duur kwam te staan. Het geldelijk te kort is zij nog niet te boven geko men en de school want daartoe is het klasje uitgegroeid breidt zich steeds uit. Gelukkig krijgt het Instituut nu een rijkssubsidie. Bij haar onderzoekingen is het mej Bladergroen gebleken, dat het intelligentie-niveau van de kinderen niet steeds gelijk blijft. Dit kan, al naar de omstandigheden waarin het kind verkeert, stijgen of dalen. Het kind kan n.l. in bepaalde ontwikke lingen vertraagd zijn: het kan b.v. rekenmoeilijkheden hebben, waar mee weer in verband staat, dat het het inzicht mist in de ruimtelijke verhoudingen. Het kan dan moeilijk -links en rechts, groot en klein on derscheiden en het heeft ten gevol ge daarvan moeilijkheden met de elementaire rekenbegrippen. De retardaties, die dus het intel ligentie-quotiënt tijdelijk kunnen verlagen, kunnen ook veroorzaakt worden door leesblindheid, woord- of klank-) doofheid, door affectie-" ve verwaarlozing, ziekte of door emotionele storing'en. „Het is daar om zaak", aldus zeide mej. Blader groen tijdens een interview, dat wij met haar hadden, „om te onderzoe ken of het deféct het geyolg is van de biologische rijping of van in vloeden van buitenaf." Niet alleen de intelligentietests in hun verschei denheid moet de kinder psycholoog kunnen hanteren, ook de persoon lijkheidstests, de speldiagnostiek, 't duiden van de kinderlijke expressie vormen als tekenen, boetseren, het Een Amerikaanse modemede werkster denkt, dat de blote schouders in avondjurken en cocktailtoiletten nog wel een tijdje en vogue zullen blijven. Want „zij komen tegemoet aan het verlangen van de vrouw om de aandacht te trekken." R Ij winderig weer, als de regen schuin neervalt en iedereen zijn paraplu voor zijn gezicht houdt, zijn botsingen haast niet te vermijden. In New York is de paraplu van plastic gelanceerd, die doorzichtig is als glas. Het idee is natuurlijk erg aardig, maardie paraplu, met haar naakt karkasje, is allesbehalve aardig om te zien. En het oog wil toch ook wat Zandgebakjes met aardbeien, 8 stuks. 200 gr. bloem, 150 gr. boter of mar garine, 125 gr. suiker, 1 ei,, zout; voor vulling: 500 gr. aardbeien, poeder suiker. De aardbeien wassen, de kroontjes verwijderen en de aardbeien met poedersuiker bestrooid wegzetten. De boter of de margarine „door de bloem snijden". Alle bestanddelen goed kneden tot een samenhangende bal en op een met bloem bestoven tafel of aanrecht uitrollen tot een deeglap van y2 cm. dikte. Kleine taartvormpjes met boter besmeren en van binnen voeren met een onge veer od maat gesneden lapje deeg. De bakjes in een matig warme oven gaar bakken, uit de vormpjes nemen en laten afkoelen. De bakjes vullen met de vruchten en desge wenst afspuiten met crème au beurré. A. V. D. werken met en het gebruik van kleuren, e.d. Eerst langs de weg van volledig onderzoek valt uit te ma ken, hoe intellectsfuncties en emo- tieve factoren met elkaar in onder ling functioneel verband staan. Bo vendien is nauw contact tussen de kinderpsycholoog, de psychiater, de medicus en de speciale behandelaars als logopaediste, heilgymnaste, etc. noodzakelijk. Wanneer de defecten zijn opge spoord, door observatie in het psy- cho-diagnosticum van het Instituut dan wordt er voor het kind een on derwijsprogramma opgesteld, of in dien het kind spraakvertraging e.d. heeft, wordt het in de kleuterklas opgenomen. Het kind blijft dus on der regelmatige controle van mej. Bladergroen en haar staf specialis ten. Zyn de omstandigheden van die aard, dat het beter is, dat het kind niet naar huis gaat, dan is er het aan de school verbonden internaat. Men zij er wel van doordrongen, dat deze leerlingen, die op grond van de onbekendheid met de retar daties als debiel of zwakbegaafd werden gekwalificeerd slechts pseu- do-debiel, pseudo-zwakbegaafd of partieel ten achter zijn. Zij zijn in potentie dus normaal. En het indi viduele onderwijs, dat zij aan het Instituut ontvangen, is er op ge richt de vertragingen op te heffen en het kind in evenwicht te bren gen, zodat het weer het gewone on derwijs zal kunnen volgen aan lagere school, ambachtsschool, H. B.S. e.d. Enkele voorbeelden zullen het werk van mej. Bladergroen en haar medewerkqfrs illustreren. Er was een klein meisje van drie jaar, dat niet wilde eten. Zij leed aan ingewandsstoringen, sprak niet trok zich de haren uit het hoofd, krabde zich het gezicht open, gilde, en sloeg borden stuk. Het kind werd voor idioot versleten. Men begon in het Instituut het kind te observe- ÏÏÏ'JEJ kwam Weering in het e? na ^.ee was het intelligentie-quotient (IQ) 90 De ingewandsstoringen ziin ver dwenen. Binnenkort, als het kind zes jaar is, gaat het naar de lage re school. 6 Een ander meisje, van dertien jaar had een lichamelijke storing- Het «droeg: zich achterlijk en had een IQ van 65. Het meisje leed aan een rekenstoring, die gepaard ging met een gebrek aan ruimtebesef. f>!3 kon niet tekenen en was traag m alles. Zij is nu vijftien en gaat binnenkort weg, veel levendiger en met een IQ van 89. Een jongen van veertien werd voor debiel versleten en hij had een IQ van 78, toen hij aan het Insti tuut kwam. Hij was veel ziek ge weest. Nu ligt zijn IQ boven de 100. De jongen blinkt uit in tekenen en declameren. En tenslotte: een jongen, die niet mee kon op school, omdat hij door woordblindheid moeilijkheden had bp rekenen en taal. Dit tekort aan visueel voorstellingsvermogen is nu verbeterd en de jongen heeft een IQ van 130. Een man ovec vrouwen: Het vervelende van jul lie vrouwen is dat jullie willen dal wé met je trouwen en dat we je ook nog het hof maken. Wanneer een man de bus ge haald heeft, willen jullie, dat hij er constant uitstapt om er opnieuw achter aan te ren- J~j ET is een moeilijke en verant- woordelijke taak, dié mej. Bladergroen sinds 1949 lector aan de Groningse Universiteit op zich heeft genomen, maar zij zeide het zelf brj haar ambtsaanvaarding: „Ons de kinderpsychologen is een zeer bijzondere "taak opgelegd, immers het kind van nu, is ae mens van de toekomst. Elke fout in het heden begaan, wreekt zich op de mens van morgen In een volgend artikel zal ik trachten een beeld te geven van de inrichting van de school van mej. Bladergroen. DAPHNE Wel niet officieel, want zij zijn er al vóór 21 Juni, voordat de zomer dus eigenlijk begint, maar toch wèl officieus. Als er immers over aardbeien wordt gesproken, denken wij aan warme zonnige da gen met wandelingen en fietstoch ten in de buitenlucht en aan scho teltjes aardbeien, die ons na zo'n tocht heerlijk opfrissen. Of aan een zachte zomeravond buiten, waar wij genieten van een koele drank van aardbeien; aan boterhammen met aardbeien, die natuurlijk gretig af trek vinden, of aan de pudding met aardbeien die ons morgen te wach ten staat! En terwijl wij dit neerschrijven, bedenken wij, wat een gelukkige speling van de natuur het is, dat aardbeien zo verrukkelijk zijn, want.zij zijn ook zo gezond. Zij geven ons belangrijke voedingsstof fen: vitaminen en zouten, die ons wel niet dat gevoel van verzadiging geven zoals aardappelen en brood dat doen, maar daarom zeker niet onbelangrijker zijn. Het gaat er im mers in onze voeding niet alleen om een „een verzadigd gevoel" te krij gen; wij hebben ook stoffen nodig, die onze weerstand verhogen tegen allerlei infecties. Zie eens wat er een gerechten to bereiden zijn met aardbeien! En wij deden slechts een greep uit de ver scheidenheid. Een aardbeiendrank, een eenvoudig nagerecht: beschuit jes met aardbeien en vanillesaus, een feestelijk dessert: schuimige room- pudding met aardbeien, aardbeien- bavarois, een feest-drank: aardbeien bowl en voor de „bakexperts" ónder de keukenprinsessen: zandgebakjes met aardbeien! Wij Nederlanders zijn r nog niet zo mee vertrouwd aan het: ontbijt reeds,yruchten te gebruiken. Toch is het zeer gezond en Uw collega's in Amerika zouden U kunnen vertellen, hoe zij. er eenmaal aan gewend, het heerlijk vinden. Zij gebruiken ook veel vruchtensappen aan het ontbijt. Dames, die angstvallig naar hun (niet slanke) „lijn" turen, is dit niets voor U? Maar dan niet zo dom doen als die lieve dikke Tante van ons die ook een „vermageringskuur" ging „doen" en naast alles wat zij ge wend was aan het ontbijt te gebrui ken, óók nog vruchtensap ging drin ken! Met een meewarig gezicht zei zij toen: Och. dat helpt aan mij toch niet. Hoe is het mogelijk? Beschuitjes met aardbeien en vanillevla. 4 grotebeschuiten, 500 gr.aard beien, suiker naar smaak. Voor de vla: \2 1. melk, 25 gr. cus- tardpoeder, 20 gr. suiker, iets zout. De aardbeien wassen, de kroontjes verwijderen en iets fijngemaakt even wegzetten met suiker. Op dessert bordjes of glazen schoteltjes wat aardbeienpuree doen, de beschuiten er op leggen en daarop weer aard beienpuree. De beschuiten laten We willen beslist niet bewe ren dat een mooie tas er alles toe doet, maar zonder kun je nu eenmaal ook niet. En dan hoort toch in principe bij een blauwe mantel een blauwe tas, bij een zwarte mantel een zwarte en bij een zomerjurk een witte. En dan kunnen we toch eigen lijk ook niet buiten een grijze voor bij onze grijze schoenen en, o ja, rode sandaaltjes hebben we ons deze week nog aange schaft in een lichtzinnige bui. Zodat we toch nauwelijks met minder dan vijf tassen toe kun nen, wil niet juist de tas het smaakvolle effect van het geheel bederven. En hiermee is het be lang van de tas dan wel bewe zen. De tassen zijn dit jaar be scheiden van formaat, groot ge noeg om het nodige in te bergen, maar meer ook niet. Parijs biedt onnoemelijk veel modellen en vaak geestige détails. Gelukkig blijft het practische royale hand vat in de mode, dat wijd genoeg is om de arm door te laten, maar ook het enveloppe-type van alle mogelijke materialen vervaardigd is in de étalages rijkelijk vertegenwoordigd. Heel stijlvol vonden wij een recht hoekige enveloppetas, met als sluiting op de klep een recht hoekige gesp van zilverdie doet denken aan de gespen, die in het begin van deze eeuw de schoentjes sierden. Dit seizoen blijkt een ovaal dikbuikig model met een afgeronde sluiting en een groot handvat erg in trek. Een agressief buitenbeentje is het namaak-revolvertasje, dat, naar wij mogen aannemen, toch wel een onschuldige inhoud heeft Naast de tassen van kalfsleer, hagedis, antilope en om met een climax te eindigen kro kodil, zijn er ontzaglijk veel mo dellen van zomermateriaalzoals stro, raffia, teen en gevlochten rotan. En niet te vergeten van het zo populaire pied-de-poule, dat meestal met lakleer gecombi neerd wordt. Plastic is in Parijs al evenzeer gemeengoed gewor den als hier. Dat dé Parisienne haar precieuze neusje niet op trekt voor dit materiaal, is toe te schrijven aan de lage prijzen en aan het feit dat plastic in de dof fe uitvoering uit de verte bijna niet te onderscheiden is van echt leer. En het gaat per slot bij tas sen minder om kwaliteit dan om effectARLET.TE. Toen Jaques Fath, na een trip van zes weken door de Ver enigde Staten, in zijn land terug keerde, verklaarde hij, dat de Amerikaanse vrouw een zeer ontwikkeld gevoel voor élégance heeft. Ze legt het er alleen wel eens wat te dik op. Vrouwen die weinig denken vinden haar eigen ideeën altijd prachtig. ^at zou men een mensen \v gelukkig kunnen maken met het geluk dat verspild wordt in deze wereld. De boeiendste vrouwen zijn zij, die alledaagse gebeurte nissen uit Ons bestaan weten te verheffen tot iets bijzonders. weken. Voor de vla op de gewone wijze te werk gaan en de vla in de pan enigszins laten afkoelen onder af en toe roeren om te voorkomen, dat er een vel op komt. Over de be schuitjes gieten en een aardbei als garnering er op leggen. Men kan de beschuitjes ook op een grote schotel leggen. Aardbetendrarik. 750 gr; aardbeien, 75 gr. basterd suiker, 3 dl. water, zo mógelijk en kele druppels citroensap. De aardbeien wassen en van de kroontjes en steeltjes ontdoen. Do vruchten door een zeef wrijven ol door een vruehtenmolen draaien. Water, basterd suiker en citroensap toevoegen en de drank op een koele plaats laten staan, totdat ze in limo nadeglazen wordt opgediend. Aardbeien-bavarois. 400 gr. aardbeien 325 gr. voor de puree, 75 gr. voor garnering), sap van y2 citroen; 65 gr. suiker, 10 gr. gelatine, 114 dl, room, 2 eiwitten. De aai'dbeien wassen, de kroontjes verwijderen en even laten uitlekken Ze door een zeef wrijven (enkele aardbeien achterhouden voor de gar nering). De geweekte gelatine en de suiker in het water oplossen. Als de gelatine-oplossing niet te heet meer is deze in een dun straaltje bij de aardbeienpuree gieten. Ook het ci troensap toevoegen. De stijfgeklopte room en de stijfgeklopte eiwitten luchtig door de vruchtenmassa schep pen. Een puddingvorm met wat olie vet maken en als de puddingmassa niet meer uitzakt in de vorm over doen. De pudding keren en garneren met de gesuikerde vruchten en stijf geslagen room. Aardbeienbowl. 400 gr. aardbeien, 3 dl. (bijna fles) witte wijn, 1 dl. water of spuit water, 100 gr. basterdsuiker, zo mo gelijk enkele druppels citroensap. De aardbeien wassen, plukken en met suiker bestrooid, enige uren in een „bowl" of kom laten staan. De wijn, het water en wat citroensap toevoegen en alles goed afgesloten nog enige urén laten staan. Indien men spuitwater gebruikt moet men dit echter pas vlak vóór het opdie nen toevoegen. Het veroveren van woonruim te is tegenwoordig zoiets als een stoelendans, maar dan zon der de muziek! Tn de winter verbeelden we ons, dat de zomer zoiets van vier maal dertig zonnedagen heeft. In de zomer weten we wel beter. Dan bedenken we dat rissen luchtige japonnetjes toch eigenlijk een overbodige luxe zijn en dat we er best met een stuk of drie komen kunnen. En ons hart gaat uit naar gezellige behaaglijke truitjes. Wij zijn in het bezit van een lich telijk vergeelde dictionnaire en daar in staat de trui geboekstaafd, als een lach niet.' gebreide ouerborst- rok. Het zou eigenlijk wel interes sant zijn om de evolutie van trui naar truitje op de voet te volgen. De sa mensteller van het verklarend hand woordenboek heeft kennelijk niet voorzien dat zijn overborstrokje in gesublimeerde vorm nog eens op avondfeesten zouden schitteren. Met lovertjes en al. Overigens een mode gril, die we meer excentriek dan ge slaagd kunnen noemen. Nee, truitjes horen overal thuis behalve in de balzaal. Een jaar of tien geleden waren ze alleen nog maar geschikt voor huis-tuin-en keu kengebruik. Maar toen waren ze ook nog anders. Truiïger, zouden we haast zeggen. Nxl zijn het meer „modelletjes". Kijkt U maar eens naar het plaatje. Twee ontwerpen van 't fameuse huis „Liberty" in Re gent Street. Het brede boord is te genwoordig jè van hét. Het minus cule mouwtje ook. Het éne jumpertje heeft, een soort boothals, het andere een bertheachtige kraag. Van over- borstrokjes gesproken.... ARLETTE bent. et gaat er niet om hoe oud .je bent, maar hoe je oud Het kind Lilibeth liefhebbert wel eens zo'n beetje in de huishou ding. Ze helpt kopjes wassen bij het aanrecht, ze vouwt het tafellaken met mij op en als ze zin heeft sproeit ze de tuin met haar eigen gietertje. Een enkele maal zet ze haar zusje op het potje, maar voor de rest heeft ze toch eigenlijk wel een le ventje als een prinses. Zelf is ze dat niet met me eens, want toen ik haar gisteren vriende lijk verzocht of ze de radio wat zachter wilde zetten antwoordde ze gedecideerd: „Nee, ik doet het niet. Ik heb geen zin om de hele dag voor jou te sloven!" Wat beslist wel een verdraaiing van de feiten te noemen is. Vanavond na tafel mocht het twee tal nog even in de tuin, in de zand bak. Maar dat gebeurt. nooit weer. Je kunt evengoed een olifant in een por seleinkast laten rondwandelen. Want de jongste rukte een polletje ver- geet-mij-nietjes uit de grond en de oudste liep met een groot bouquet gele bloemen, waarvan we de naam niet kennen. En ze beijverden zich allebei om de tuin nog meer te plun deren. Zodat ik er meteen een eind aan maakte. Het kind Lilibeth droop teleurge steld af. Toen ik even later de kamer binnenkwam vond ik haar druk be zig haar bloemen te schikken in een tandenpoetsglas. Een krant had ze netjes op de tafel uitgespreid en ze sneed minstens een decimeter van de stengels af. „Toe kind", zei ik gram storig, „het is al laat, ruim nu eerst je speelgoedrommel op". Maar zij, verontwaardigd, zonder op te kij ken: „Laat mij nu toch. Je ziet toch, dat ik voor jullie aan het zwoegen benDie bloemen heb ik speciaal voor jullie geplukt, omdat ik jullie zo lief vind". Nu ja, wees dan maar eens niét vertederd! Vroutvenpagina van- Zaterdag 24 Juni 1950 68ste Jaargang No. 19583

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 9