10c, 0^ miDuim ft KNTV hield „vurig pleidooi voor Nederlandse toonkunst" De radio geeft Dinsdag Beslissing van „Bloembollencultuur" heeft een principiële strekking PANDA EN DE MEESTER - EDELMAN föawaSSsSS Maandag 26 Juni 1950 Holland Festival Het lag voor de hand dat het feestcon- cert in het Concertgebouw te Amsterdam, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Koninklijke Nederlandse Toon kunstenaarsvereniging, een integraal Ne derlands programma zou brengen; immers het bevorderen van de nationale toonkunst is één der doelstellingen die door de stichters der N.T.V. in de statuten vast gelegd zijn. Wagenaar, Van Gilse en Voor molen waren vóór de pauze de componis ten, die een publiek in feeststemming niet voor te zware problemen plaatsten. In de tweede helft van de avond mochten de feestgangers zich even inspannen ten einde een gecompliceerde compositie van Hans Henkemans te verwerken, om daarna met de jubelklanken van de „Hymne op Am sterdam" van Rudolf Mengelberg beloond te worden. Eduard van Beinum dirigeerde het Con certgebouw-Orkest, dat in het eerste nummer, de ouverture „De getemde Feeks" van Wagenaar, liet merken dat routine het tekort aan voorbereiding moest dek ken. Zulks zou deze avond nog wel eens meer opvallen; alleen bij de Passacaglia en Gigue voor piano en orkest van Hans Henkemans, uitgevoerd met de auteur als solist, was een stevige voorbereiding merkbaar; daar had men blijkbaar de nodige tijd en zorg aan kunnen besteden. Deze compositie werd het artistieke hoog tepunt van de avond. Henkemans is er in geslaagd een zeer ingewikkelde opgave zo boeiend op te lossen, dat men het probleem er bij kan vergeten, om alleen te luisteren naar een geïnspireerde muziek, 't Was anders voor de componist geen kleinigheid zich te binden aan een Passacaglia-vorm en daarin nog een stuk bij wijze van sonate te ontwikkelen. Maar het gebeurde en het resultaat was nog iets anders dan alleen maar technisch knap: het was mu ziek van voornaam gehalte. Het publiek heeft de solist-componist hartelijk gehul digd en niet ten onrechte werd ook Van Beinum (en met deze het orkest) bij dit succes betrokken. Een onbedaarlijk applaus volgde op de virtuoze vertolking der beide Stotijns van bet concert voor twee hobo's van Alexan der Voormolen, waarin geen middelen ge spaard zijn om de technische knapheid van de executanten alle denkbare, ja zelfs on vermoede kansen te geven. Dit alleen be paalt de betekenis van het werk. De sopraan Dora van Doorn-Lindeman, in de plaats getreden van Jo Vincent, ver blijdde het publiek met een gevoelige voordracht van drie Tagore-liederen van Jan van Gilse, met begeleiding van klein orkest: laat-romantische muziek in Hum- perdinck-stijl. Ten slotte daverde, met behulp van het uitgelezen Toonkunst-Koor van Amster dam, de jubel van Rudolf Mengeibergs hymne „Op Amsterdam", welke voor deze gelegenheid een passend pompeus stuk mocht heten. JOS. DE KLERK EXAMENS ningin tot officier in de Orde van Oranje Nassau bekend maakte. De commissaris der Koningin voor de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, sprekende als voorzitter van de Toonkunstenaarsraad, deed mededeling van een gift van het Anjerfonds voor de K.N.T.V. en mr. A. de I Roos, de Amsterdamse wethouder voor Kunstzaken, bracht de gelukwensen van het gemeentebestuur over. Mr. J. W. de Jong Schouwenburg, vice- voorzitter van de raad van bestuur van het Concertgebouw, noemde het uitgevoerde programma „een vurig pleidooi voor de Nederlandse toonkunst". Voorts werd nog het woord gevoerd door de directeur van het Amsterdams Conservatorium, Willem Andriessen, die de K.N.T.V. een „jonger nichtje" noemde. DA COSTAKWEEKSCHOOL BLOEMENDAAL Geslaagd voor de aantekening Handen arbeid de dames: G. E. Dros, C. J. de Korte, T M van Til, G. Hartman, P. Klaarhamer, B. Seholten, I. J. C. de Jong, C. Dijk, H. C. Koster. T. A. Wesselius en de heren P. Bruinsma, J. J. van den Heuvel, D. Koren, E. van der Zaag. ORGELBESPELING In de Grote of St. Bavokerk te Haarlem wordt Dinsdag 27 Juni. des avonds van 8—9 uur door George Robert een orgelbespeling gegeven. Het volgende Bachprogramma zal ten ge hore worden gebracht: 1. Preludium en fuga A gr. t. 2. a. Fufhetta super: Christum wir sollen loben schon; b. Christum wir sollen loben schon (Canto fermo in Alto); c. In dich hab'ich gehoffet. 3. Concert G gr. t. Allegro, Ad; gio, Allegro (Vivaldi-Bach). 4. a. Fuga Sopra: Durch Adam's Fall; b. Ich ruf zu dlr, Herr Jesu Christ; c. Fughetta Sopra: Lob sei dem Allmachtigen Gott. 5. Trio. 6. Preludium en fuga D gr. t. DE „FLORA III" advertentie l .VU ftftvrR/I STtSKf f SLAAT ^:tt^rplKMU*T± per rol de beste! Na afloop van het concert, dat onder meer werd bijgewoond door de Hoge Com missaris van Indonesië in ons land, dr. Moh. Roem, werd een druk bezochte receptie gehouden. Na een begroetings woord door de voorzitter van de afdeling Amsterdam, de heer Willem Gehrels, sprak de secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en' Wetenschap pen, mr. H. J. Reinink, die aan de alge- meen-voorzitter prof. dr. Ph. Bernet Kern- pers zijn benoeming door H. M. de Ko- Prof. mr. J. A. van Hamel sprak over het begrip souvereiniteit jaarvergadering van de Ned. Ver. voor Internationaal Recht Onder voorzitterschap van prof. mr. J. A. van Hamel is te Rotterdam de algegaene vergadering gehouden van de Nederlandse Vereniging voor Internationaal Recht. Prof. Van Hamel hield een rede over het begrip souvereiniteit. Kleine staten heb ben in de laatste jaren zeer duidelijk erva ren, hoe weinig men tegenwoordig aan souvereiniteit hecht. Wat het Marshall-plan betreft kan men zeggen, dat in kleine lan den een commissie buiten de regeringen om werkzaam is, die macht uitoefent, die niet naar buiten treedt. Achter het IJzeren Gor dijn ziet men meer en meer de ontwikke ling van het instituut van de satellietstaat, die een inbreuk aanvaardt op zijn souve- reine rechten. Ook bij het plan-Stikker verliest iedere mogendheid een flink deel van zijn souvereiniteit. In Nederland vol trekken zich veranderingen in denkbeel den, waarvoor Johan van Oldenbarnevelt vroeger op het schavot het hoofd moest verliezen. Zelfs in Groot Brittannië vol trekt zich een evolutie en het is volgens prof. Van Hamel niet zeker, dat daar de eeuwenoude traditie gehandhaafd zal kun nen blijven. De status der republiek Zuid-Molukken. ADVERTENTIE Hoeie 't doet "et Ma- et" HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Radio-philharmonisch Orkest en solist. 11,50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30. Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Lunchconcert. 13.40 Zang en piano. 14.00 „Ja zo was 'tklankbeeld. 15.00 Koper kwartet. 15.15 Kamerorkest. 16.00 Voor zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Amusementsorkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven", causerie. 19.50 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Orkest en solist. (In de pauze: actualiteiten). 21.25 Strijkkwartet en viool. 22.15 Orgel. 22.40 Godsdienstige cau serie. 23.00 Nieuws. 23.15 Concert. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Semi-klassieke muziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Cowboyliedjes. 13.00 Nieuws. 13.15 Financieel overzicht. 13.25 Metropoleorkest. 14.00 Cau serie over Groningen. 14.15 Pianoduo. 14.45 Platen. 16.30 Voor kinderen. 17.30 Piano. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Reportage. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Dansmuziek. 19.30 „Paris vous parle". 19.35 Mezzo-sopraan en piano. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Promenade-orkest en soliste. 20.45 „Tien kleine negertjes", hoor spel. 21.45 Platen. 22.15 Buitenlands over zicht. 22.30 Kamerkoor en -orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Operamuziek. 15.00 Kamermuziek. 15.30, 16.00 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.55 Duivensportberichten. 18.00 Tenor en piano. 18.25 Boekbespreking. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen en voordracht. 20.00 Hoorspel. 21.15 Orkest. 21.45 Actualiteiten. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Piano. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. Dr. J. P. Nikijuluw, vertegenwoordiger der republiek Zuid-Molukken. had de ver eniging verzocht haar oordeel te willen kenbaar maken betreffende de rechtstoe stand dezer op 24 April 1950 uitgeroepen onafhankelijke republiek. Het bestuur had over deze vraag het praeaüvies ingewonnen vah eén commis sie, bestaande uit de heren prof. dr. J. K. W. Veriijl, K. van Rijckevorsel, W. F. A. van Haersolte en J. J. de Lint, 'Het .oordeel van deze commissie luidde, dat de republiek Zuid-Molukken het recht had de onafhan kelijkheid uit te roepee en gerechtigd is die onafhankelijkheid tegenover iedereen te handhaven, teneinde haar bevoegdheid krachtens artikel 2 der overgangsovereen komst te verwerkelijken, om met de Ver enigde Staten van Indonesië en het Ko ninkrijk der Nederlanden te onderhande len omtrent een speciale verhouding tot die beide staten. Hierna kwamen in behandeling de rap porten over het Rijnvaartregime van mrs. C. J. M. Schaepman en A. C. W. Beerman. Hagelschade van ongeveer drie ton in Ossendrecht Het noodweer van vorige week Woens dag heeft aan land- en tuinbouwgewassen in Ossendrecht zeer zware schade toege bracht. Het nieuwe vruchtenhout is geheel vernield, zodat ook voor het volgende jaar geen of slechts zeer geringe opbrengst kan worden verwacht. De schade wordt op 250 a 300.000 gulden geschat. Daar men vrijwel niet tegen ha gelschade is verzekerd betekent dit voor de betrokkenen een grote ramp. De meeste schade is toegebracht aan bieten, mais, aardappelen, tarwe, rogge, gerst, haver, koolzaad, blauw maanzaad, bonen, erwten, papaver, uien, tuinbouwgewassen en aan boomgaarden. Ongeveer 30 land- en tuinbouwers uit Ossendrecht zijn ernstig gedupeerd. Het Tilburgse politiemuziekcorps heeft Zaterdag een rondgang met muziek door Tilburg gemaakt en daarbij gecollecteerd voor het door de windhoos getroffen stadje Willemstad. De collecte bracht bijna 1100 op. (Van onze correspondent in de Bollenstreek) Het besluit van de Algemene vereni ging voor Bloembollencultuur, de Interna tionale Bloemententoonstelling 1953, de Flora III, in Heemstede te houden, doet de vraag rijzen: wat zullen de organisato ren van de Nationale Bloemententoonstel ling „Keukenhof" in Lisase in 1953 doen? Zoals wij Zaterdag reeds meldden, heeft de Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur bij monde van haar hoofdbe stuur uitgesproken, dat de Flora III in 1953 te Heemstede zal worden gehouden. Daarmee is dus definitief de mógelijk heid, dat deze tentoonstelling op de ter reinen van „Keukenhof" te Lisse zal wor den gehouden, van de baan. Voor de Algemene Vereniging is dit be sluit, ook krachtens z'n principiële strek king, van grote betekenis. In feite toch vecht hier de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur voor haar recht, op te treden als de enige officiële vertegenwoor digster van het Bloembollenvak, en voor haar bevoegdheid, regelend en coördine rend op te treden waar het vaktentoon stellingen betreft. De reglementen der vereniging verbie den weliswaar, dat een afdeling een ten toonstelling organiseert gelijktijdig met een zodanige demonstratie uitgaande van de Algemene Vereniging, doch de tentoon stelling op Keukenhof is niet door een of meer afdelingen, maar door een groep par ticulieren opgezet, waarop bovenbedoelde reglementaire bepalingen dus niet van toepassing zijn. De Algemene Vereniging ziet thans haar activiteit, voortvloeiend uit haar statutaire rechten en verplichtingen, doorkruist. Het gaat om haar prestige, ja zelfs om haar bestaansrecht. Want allen die als organi satoren of inzenders bij de Keukenhof tentoonstelling betrokken zijn, zijn ook leden der Algemene Vereniging en als zo danig verplicht aan een Flora III hun vol- ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT. 103 HAARLEM TEL. 11485 ADVERTENTIE Rühl tot 18, Viermann tot 7 jaar veroordeeld I De zaak tegen Viebahn is teruggewezen De Bijzondere Raad van Cassatie deed hedenmorgen uitspraak in de zaak tegen de twee „Kriminalsekretare" Rühl en Vie bahn, die door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek zijn veroordeeld. Aan beiden waren het plegen van „Sil- bertanne"-moorden, het mishandelen van Nederlandse gevangenen, en het zonder vorm van proces executeren van Neder landers ten laste gelegd. De raad veroordeelde Rühl tot 18 jaar met aftrek. De zaak tegen Viebahn werd verwezen naar de Bijzondere Kamer van de Amster damse rechtbank. De Bijzondere Raad van Cassatie ver wierp het beroep van de voormalige „Kri- minalsekretar" Viermann die zich geduren de de bezetting schuldig zou hebben ge maakt aan verschillende misdrijven tegen de menselijkheid. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde hem tot 7 jaar gevangenisstraf met aftrek. Wegverbetering om en in Spaarndam Plannen voor de toekomst Ged. Staten van Noordholland schrijven aan de Provinciale Staten: k De weg van hét pontveer te Buitenhui zen langs Zijkanaal C is destijds als weg Voor doorgaand verkeer ingericht, tot op een punt op pl.m. 400 m. benoorden de Spaarn- dammerdijk, zulks in verband met de be doeling de weg later beoosten Spaarndam om door te trekken naar de Rijksweg Haarlem-Amsterdam. Omdat bij het opma ken van het streekplan andere tracés voor de zogenaamde „weg beoosten Haarlem" naar voren zijn gekomen, terwijl nog geen zekerheid is verkregen welk project ten slotte tot uitvoering zal komen en boven dien in de tegenwoordige omstandigheden zuinigheid betracht moet worden, zal de weg door Spaarndam nog wel geruime tijd voor het doorgaande verkeer dienst moeten doen. Het is in verband daarmede wenselijk de weg langs Zijkanaal C als weg voor doorgaand verkeer met een afzonderlijk rij wielpad door te trekken tot de Spaarndam- merdijk onmiddellijk beoosten de Grote Sluis van Rijnland. De weg is tot de Zuidelijke Ringweg van de Houtrakpolder reeds sinds 1934 in pro vinciaal beheer. In verband met de uitvoe ring van het bovengenoemde werk, is het nodig, dat de provincie het pl.m. 65 m. lange wegvak tussen de Zuidelijke Ringweg en de Spaarndammerdijk van de Houtrakpolder overneemt. De onderhoudskosten hier op f 800 per km. stelllende, zal de Houtrakpolder vol gens de wetsbepaling jaarlijks een bedrag van f 50 hebben te betalen, welk bedrag afkoopbaar is. Het polderbestuur is van oordeel, dat met een bedrag van f 35 kan worden volstaan.. Ged. Staten stelllen aan de Prov. Staten voor het bedrag op f 50 te handhaven. JAPAN GEEFT TWEE NEDERLANDSE SCHEPEN TERUG De Japanse regering zal binnenkort twee schepen aan de Nederlandse regering te ruggeven. Het zijn de „Sumire Maru" en de „Taiwan Maru", respectievelijk 5,500 en 1.729 ton. Tandheelkundige verzorging van aangeslotenen bij ziekenfondsen Op t1uU,.komt er een nieuwe regeling Wegens de financiële toest'aiid van de ziekenfondsverzekering, heeft de Zieken fondsraad enigë besluiten genomen betref fende de bijbetalingen- van vrijwillig en verplicht verzekerden voor bepaalde soor ten tandheelkundige hulp. De nieuwe regelingen treden op 1 Juli in werking. De kosten van de tandheelkundige ver zorging van verplicht- en vrijwillig-verze- kerden hebben in het jaar 1948 voor de algemene ziekenfondsen bedragen 11,2 mil- lioen gulden, dit is 24 percent meer dan in het jaar 1947. De besparing voor de fond sen als gevolg van de op 1 Juli in te voeren maatregelen wordt op ruim 2'/2 millioen gulden geraamd, voor beide groepen ver zekerden tezamen. Een erfenis Mr. A. Grünebaum te Amsterdam, over leden in het concentratiekamp Bergen- Belsen, heeft het provinciaal ziekenhuis te Santpoort, in combinatie met enkele Jood se instellingen, tot zijn erfgenaam aange wezen. Ged. Staten van Noordholland stel len aan de Provinciale Staten voor deze erfenis te aanvaarden onder het voorrecht van boedelbeschrijving. Het college deelt mede dat het zich laat aanzien dat de erfe nis een vrij bescheiden bedrag zal zijn. ledige medewerking te verschaffen. Zal het straks wellicht zover komen, dat een deel dier leden niet slechts medewerking weigert, maar steun verleent aan een con currerende onderneming, hetgeen Keuken hof, nu dit besluit eenmaal gevallen is en de onderhandelingen op niets zijn uitge lopen, waarschijnlijk in 1953 worden zal? Doorzetten? In Lisse gaan stemmen op om ten koste van alles door te zetten en een plaatselijk blad gaf zelfs het advies „de Algemene Vereniging maar te laten tobben tot ze, door schade wijs geworden, tot de conclu sie zou komen dat het centrum van de Bloembollenstreek reeds lang niet meer te Haarlem is gevestigd". Dit blad acht zelfs de Flora-activiteit van het hoofdbestuur „schadelijk" voor het Bloembollenvak. Vast staat echter wel, dat de Keukenhof organisatoren doorgaan en voor de ten toonstelling in 1951 reeds uitbreidings plannen op stapel hebben staan. Maar 1953 is nog ver en van groot belang zal 'zijn, hoe de exploitatie-resultaten der vol gende tentoonstellingen zullen zijn. In 1950 heeft men te kampen gehad met bui tengewoon slecht weer. dat zowel de bloei als het bezoek ongunstig beïnvloedde. Een felle pennestrijd in de vakpers toon de voorts duidelijk aan, dat hier allerlei persoonlijke en plaatselijk-chauvinistische elementen nog een te grote rol spelen. Algemeen (met uitzondering wellicht van enkele felle partijgangers) hoopt men echter in vakkringen, dat het niet zal ko men tot een openlijk conflict tussen Flora III en Keukenhof, waarmee het aanzien van het vak niet gediend is en dat aanlei ding zal geven tot versnippering en ver spilling van krachten en kapitaal; wel licht zal juist het feit, dat het hoofdbe stuur thans definitief zijn standpunt be paald heeft, uiteindelijk tot een oplos sing in gunstige zin medewerken. Directeu rsvacaf u re Provinciaal Ziekenhuis Dokter P. van der Esch voorgedragen - Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben, in overeenstemming met de Com missie van bestuur der provinciale zieken huizen de heer P. van der Esch aanbevolen als eerste geneesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort ter voorziening in de vacature van dr. G. Kraus. Wereld n'e*v, Complot. gemaakt, 'dafgL'f le complot tot onfftft Wft stonden Zaterdag ft 4-'- Zij zouden een bnm ssa> sident h^u?n D°m'" ADVERTENTIE Aa'S DE. «AND VÖÖR UW FIETS PHOENIX,RUWIELENFA BR IEK. LEEUWARDEN 20. „Dat wordt te gekl" brieste Graaf Isen Grim, toen hij hoorde dat de Gemas kerde zelfs de wegwijzers had gestolen. „Wat een schurk, die Gemaskerde! Wat een bandiet.' Doorrijden!" Pgpda reed dus maar door, hoewel hij vrwtnde geluiden in de motor hoorde, en InHtssen zat de graaf nog steeds boos na te^^ficen. „Vre selijk! Wat een schurk!" monrpelde hij. „Maar daar is één voordeel aan verbonden; hoe groter schurk hij is, hoe groter ook de beloning wordt die ik kan verdienen door hem te vangen. Haha! Maarmaar chauffeur! Waarom stop je?" Je moet na melijk toeten, dat de taxi nu werkelijk geen druppeltje benzine meer had; hij maakte nog wat vermoeide geluiden, en toen bleef hij helemaal staan. „Je mag niet stoppen!" schreeuwde Graaf Isen jGrim woedend, „Ik moet zo snel mogelijk naar het Koninklijk Hof! Doorrijden. Rijd door, of ik sla je tot mosterdpoeder!" „Dat zou u weinig helpen, mijnheer dé graaf," antwoordde Panda kalm, „of ti zou een manier moeten weten om uit mosterdpoeder benzine te vervaar digen. We hebben geen druppel meer...". Daar stondeii ze dus op de eenzame weg, en nu was goede raad duur. De heer'Van der Esch was de enige sol licitant voor deze functie. De aanbevolen candidaat werd op 4 Mei 1902 in Amster dam geboren. Hij verliet in 1921 het stede lijk gymnasium van Haarlem, waarna hij aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam medicijnen studeerde. In De cember 1930 slaagde hij voor het artsexa men. Vervolgens diende hij vier jaren bij de Koninklijke Marine als Officier van Ge zondheid, onder meer in Curagao. Na die periode werd hij in 1935 verbon den als assistent-geneeskundige aan het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, waar hij drie jaar later afdelingsgeneesheer werd. In 1939 werd de heer Van der Esch ge mobiliseerd en in het bijzonder belast met de zorg voor de psychiatrische afdeling in het marine-hospitaal in Den Helder. Deze dienst, waaraan tot dat moment nog wei nig aandacht was geschonken, werd door de heer Van der Esch opgezet. In 1940 kwam hij weer terug in Sant poort. Drie jaar later evacueerde hij met vijfhonderd patiënten naar de Willem Arntszhoeve in Den Dolder. Kort daarop werd dokter Van der Esch gearresteerd, daar uitkwam dat zich onder deze lijders een groot aantal Joodse Nederlanders-be vond, die niet of nauwelijks voor verple ging in aanmerking kwamen. Nadat hij uit het Oranje-hötel was ontslagen poogden de Duitsers een tweede arrestatie, doch deze keer wist dokter Van der Esch hun te ontsnappen: hij werd naar Eindhoven overgeplaatst. Na de bevrijding van het Zuiden vertrok de voorgedragene naar Engeland, waar hij weer de zorg voor de psychiatrische dienst van de marine op zich nam en die onder zijn leiding aanzienlijk werd uitgebreid. Voor zijn verdiensten werd hij als ridder in de Orde van Oranje Nassau, met de zwaarden, opgenomen. In 1946 hervatte hij weer zijn werk zaamheden bij het Provinciaal Ziekenhuis, wat niet wegnam dat de marine nog vele malen een beroep op zijn kennis en erva ring deed en doet. De heer Van der Esch onderschrijft de beginselen van' dr. G. Kraus ten aanzien van de verpleging en genezing van geestes zieken ten volle, zodat door een eventuële benoeming het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort met dezelfde methoden zal door werken. Het Provinciaal Personeel Het hoofdbestuur van de Bond van Ne derlands Overheidspersoneel vraagt aan de Prov. 'Staten van Noord-Holland een serie verbeteringen in de loonvoorwaarden van het provinciaal personeel in te voeren, o.a. 10, inplaats van 5 procent loonsver hoging. Ged. Staten menen dat dit verzoek niet kan worden ingewilligd, aangezien het in strijd zou zijn met de ook door het Pro vinciaal bestuur loyaal gevolgde loon- en prijspolitiek. sident hebben logswapens" in ft" ft ft Onder de zeven hpenk zakenlieden, een een industrieel boekhouder. -"ft loopgraven meegebrIft'Kr H zelfs hun tenten S®1 Zij k, OP, de enkele opgesteld, zodat w ''"'ht stremd werd. I, vS hel»aW'' den het gehele verzamelden dch'ta Se he kan zien". t!€ volksrepubhfk'hXtt80 Poolse en Tsje ehoïowjft ,a»5 notas gezonden, waarin. verklaart, dat Ameftft1 coloradokevers over ft hebben uitgeworpen, ft* kers van het Amerift' ft ben zodoende de Hftfc seherpt. Bewust van dftïïf> hun eigen positie, hebben «ft1*'e uit vrees voor de groei 5 vende krachten», aldus .ft Paraat. De Amerika»,.. f°1 defensie, Johnson, heeft zïï"? rede te Norfolk {7(7,91 Amorilren^l.. _i.Y, Ver Amerikaanse stafchefs c ontworpen voor de vei v.b, die door president Tmm.Jf goedgekeurd. De miutal« was thans zo ver gevorderd s!! neer het ergste zou onverwijld zouden kunnen «ft Inspiratie. De Franse eommuStfiÏÏ heeft in haar orgaan, de een beroep gedaan c- —'1H* socialistische en KathotoTS om zich te verenigen en gftSS handelen. Het blad lett de noodzaak van „een nieuwe ïg? een politiek van vrede en nation!, afhankelijkheid, een politiek eeiiK reerd door het jongste congres y--' communistische partij". 4 Uit het hart. Te Los Angeles hebben een windbukskogeltje uit het haft een jongen verwijderd. Zijn vrta had de buks voor de grap oo h»-- geschoten. Onveilig sein. Vierduizend wisselwié* in Chicago zijn in staking iY waardoor het treinverkeer van CM* naar de kust van de Stille Ocewnl mogelijk gemaakt wordt. De wis» wachters willen een 40-urige to, week met loon voor 48 uur. ADVERTENTIE Heringa Wuthnè HA» ELEGTRISCHE INSTALLA1UI LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Aspirant-gangsters in Heemstede aan hel werk Een auto gestolen en eeuw. dacht bezoek aan een beet Bij de politie van Heemstede kwiae Zaterdagmorgen verschillende nsUk lingen binnen. Om kwart voor tien we een auto gestolen op de Bronsteeweg, ;«|t- lijkertijd hadden twee jongemenwnte bezoek aan de Boerenleenbank gebrté: dat nog al vreemd aandeed en de beiocta waren snel per auto verdwenen en vccci had er een auto bij de Twentse Bank ri gestaan, welke geleek op de gestolen as- Toen deze gegevens verzameld tare kwam de politie tot de conclusie, dat dei berichten verband met elkaar hielden e dat drie jongelui zich in Heemstede hadden opgehouden met vreemde prak tijken. De politie vermoedt dat zij een over val op een bank in de zin hadden. Op de Bronsteeweg bij de Lanckhors- laan stond een Ford van 1947 vatt de heer G. Rijk stil; het contactsleuteltje was niet uit gehaald. Naar aangenomen word! zijn drie jongemannen in de auto geslap! en in Zuidelijke richting vertrokken, Het eerst hebben zij vermoedelijk gestop, bij het kantoor van de Twentse Bank iu de Binnenweg 3, Men heeft tenminste auto met drie mensen er in omstreeü kwart voor tien gezien. In de bank wuw echter op dat ogenblik druk en voorfa sen, die met minder goede bedoelingc naar binnen wilden gaan, was hetgeen?* schikt ogenblik om daar poolshoogte a nemen. Waarschijnlijk zijn zij doorgereden Ma de Boerenleenbank, eveneens geveW* de Binnenweg en wel in perceel 67. jonge mannen, nogal slordig gekleed,,gkf» naar binnen. Aan het leket vroeg een w. ner een inlichting over deviezen. De sier koesterde argwaan en dacht te m® hebben met jonge mensen, die mes zaken kwamen. Voor de zekerheid s het loket en had het plan met de beroep verder in de hal te spreken. Dezeri zeker niets meer weten en v®r(*w® De kassier begaf zich naar bu t de jonge mannen in een en dat een derde aan he stum at «I noteerde de twee laatste cijfersi v en die kwamen, zoals later bleek, met die van de gestolen auto. Aangenomen wordt dat de jong onmiddellijk doorgereden zijn Wagnerkade. Daar is ftmsteomtwe^ des middags de auto tan.»»---U(t, onderzoek in beslag genoino - hebben verklaard, de auto daas ongeveer tien uur te tebfceng|'mieaiil» Signalement eerste persoon: oud 8 jj- 25 jaar, lang 1.80 meter, wart J»' droeg groen Egyptisch regenh {0, Signalement tweede pers<». 25 jaar, breed van bruin «f blond haar, droeg alpinomuts en h» fel costuum. nnbekeni- Signalement derde Mte5tu

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2