IJmuider Courant Haarlems Dagblad ^Stootkracht der aanvallers demoraliseert Zuid - Koreanen Britse regering houdt voet bij stuk in Schuman-debat Zweeds Vikingschip „Ormen Friske" bij Sleeswijk-Holstein vergaan •rgaïig No- 19585 fjtJurg' merlaan 154- Telef. Adm. 543T. MWS KK°„89 na 5 uur: 8061 (K 2560), Haarlem: Gr. Houtstr. 93, en alle afdelingen 15295 p aanvr. brj de Admm. Adv-'»rievcn Hoofdredacteur: Robert Peereboom Editie voor Velsen, IJmuiden, Santpoort en Omstreken van m ©prcttjte Daarlnrattic €ourant Stmo Dinsdag 27 Juni 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.- Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ^enomSeoel II (jjj de hoofdstad bracht een tegenaanval Noordelijken tot staan or en UP)-Het gaat de Zuid-Koreanen slecht in hun strijd tegen de (Reut^ m0ed, hun vechtlust en zelfs hun „zelfmoord-brigades" die vrille C,? ^-oor(j.Koreaanse tanks buiten gevecht stelden, kunnen niet op tegen jjsltrW 'ff33 Qg^apening van hun tegenstanders. Noord-Koreaanse pantsereenheden n.l.nirll iroa«n door «jaagde»er JfZoJ' idelijke» Oejongboe-corridor, de traditionele invalspoort, op naar Seoel en in de stad binnen te komen. Volgens de laatste berichten hebben weliswaar een tegenaanval ingezet die de communistische troepen 18 yijmeltf terugdreef en waarbij Oejongboe heroverd werd, maar de algemene situatie o rooskleurig. Er waren al berichten binnengekomen volgens welke de j ;|Iesbehalve^r^r ii00(^_j100fcjsta<3 Soewon had hegeven, maar na de geslaagde ffjering gemeld dat zij zich nog steeds in Seoel bevindt. Inmiddels hebben paaanval wei het geiieie schiereiland Ongdjin veroverd evenals de stad yo°rd'KOrXoord- Koreaanse troepen bevinden zich voorts vlak bij het vliegveld [doen?10' 1 ^merikaanse Mustang, die evacuatie-vliegtuigen escorteerde, giste- &nP°' Yak-j3ger neerschoot. ia ffn attaqueevden Mustangs de Noord-Koreaanse jagers die boven neer. Nochtans is de situatie bij Kimpo zo, dat n-t vanochtend vloeen en schoten er drie van aantal vluchten naar dit vliegveld hebben afgelast. Het is dan naar Zuid-Korea nog doeltreffend georganiseerd Kimpo Amerikanen een aam*» v.uw. ,ae of de wapenverzendmg 1 tfit mag worden. En het is juist dat gebrek aan wapens dat het moreel van de Zuid- Ssreaanse troepen een fikse knauw heeft gegeven. Tot in Seoel Belgische socialisten gaan de Prins-regent huldigen C.V.P. mag niet meedoen Volgens „De Nieuwe Gids" zouden de Belgische socialisten voornemens zijn op Zaterdag 3 Juli te Brussel in optocht hulde te brengen aan de Prins-regent. Óok de liberale partij zou haar medewerking hebben toegezegd aan deze volksoptocht door de straten van Brussel, die zal eindi gen voor het koninklijk paleis. Op het plein voor het paleis zouden toespraken worden gehouden tot de Prins-regent, door Paul Henri Spaak, de liberale oud-minister Devèze en anderen. De socialisten en liberalen zouden deel neming van de (katholieke) Christelijke Volkspartij aan het huldebetoon weigeren „wegens de aanvallen die van katholieke zijde steeds op de Prins-regent zouden zijn gedaan". Perzische kabinet afgetreden TEHERAN, 26 Juni. (Reuter). Het Perzische kabinet van Ali Mansoer is heden afgetreden. De Sjah, Mohammad Reza, heeft aan Ali Razmsra, de chef staf van Ihet leger, verzocht een nieuw kabinet te vormen. Amerika zendt experts Amerika zal drie economische experts naar Perzië zenden, mogelijk aan het ein de van deze week, „teneinde te onderzoe ken welke maatregelen getroffen moeten worden om Perzië als een strategisch land in het Midden Oosten te versterken". De experts zullen met de Amerikaanse ambassadeur te Teheran samenwerken. n» Noordelijken zetten hun aanval op Jd infflet tenminste vijf divisies die L „rd werden door vrij zware artrlle- Vnfgeharde troepen van de Noorde- die hun ervaring opdeden op de ft cbevelden, baanden zich gemak- [rfeen weg door de ongeroutineerde «landers, die toen zij de stootkracht Jfte vijand gevoeld hadden, gedemora- ri7 terugtrokken. De communisten ilgden hen tot in Seoel en toen de 2 ierwagens de stad binnenreden, ff ook meteen de telefoonverbinding 3de stad verbroken. Blijkbaar zijn de Siiken er echter in geslaagd hun 5 te hergroeperen en vanochtend tegen-offensief ,n te zetten. Vvwrd-Koreaanse regering heeft ïn- jui per radio de overgave van het STffeeist De president van Zuid- Sdr Syngman Rhee, heeft hierop 'direct antwoord gegeven. Tevens tan de Noord-Koreaanse autoriteiten Silking in het Zuiden opgeroepen tot ^■sabotage en massa-opstand en zij iedereen, die weerstand biedt, ge- ti dat hij als verrader behandeld zal '.Z, Een onroep tot de bevolking om „au blijven heeft weinig succes ge kant'eindeloze massa's vluchtélin- slïkken met hun kindéren en hun éale bezitting in de regen over dé uüeriee wegen Zuidwaarts, voor de tawnistische troepen uit. ^UNO-cómmissie voor Korea lieeft uit Sïd aan de UNO gerapporteerd dat de aca „staakt het vuren" academisch is en v Noord-Koreaanse vorderingen een sarlijke toestand hebber, geschapen, Use! verslechteren kan. De commissie Esekt de Veiligheidsraad om accoord te pa met de benoeming van een neutrale ÏSiiddelaar. Zij spreekt als haar mening sit dat de kritieke operaties die thans Ess.de zijn, binnen enkele dagen geëin digd zullen zijn. Zij wijst, er tenslotte op üi al haar pogingen om in de afgelopen asttiai maanden met het Noorden in con- ••a ie komen zonder resultaat zijn geble- ra, Resumerende zegt zij dat de invasie p voorbereid en groot opgezet is. Steun voor het Zuiden President Truman heeft gisteren ver end dat de V.S. de pogingen van de Veiligheidsraad om een einde te maken jee het conflict krachtig zullen steunen. „Degenen die verantwoordelijk zhc voor deze aggressie moeten beseffen 6 ernstig de regering van de V.S. der gelijke bedreigingen van de wereldvrede ?vit Irygve Lie, de secretaris-generaal van X UNO heeft in een radio-interview ge- 2jd dat de Koreaanse kwestie een cri- '.ae zaak voor de UNO is, omdat het pstige van de organisatie op het spel sist. Hij zei dat liet besluit van de Vei- sgseidsraad ondanks de afwezigheid van bovjet-Unie volkomen geldig is en ver aarde voorts dat wanneer de UNO een -*a-tö' baai- beschikking had, zij volko- pn gerechtvaardigd zou zijn'dit te ge- taken, In een commentaar op de Koreaanse kwestie zegt het Sovjet,-Russische pers bureau Tass dat liet besluit van de Vei- /Easraad niet geldig is, omdat niet alle permanente leden aanwezig waren. Waar- Kners in Moskou menen volgens United m dat Rusland een „neutrale non-in- wventie.p°iitiek" zal voeren, omdat de «iet-Unie de strijd als een volkomen ---nr.enlandse" aangelegenheid van Korea necnouwt. Belgische regering Woensdag voor parlement Koning Leopolds terugkeer nadert Morgen zal de Belgische regering voor het parlement verschijnen en zal eerste mi nister Duvieusart voorlezing doen van een regeringsverklaring, die een regeringspro gramma omvat voor de grondwettelijke periode van vier jaar. Hoewel de nieuwe regering als eerste punt op haar programma de terugkeer van Koning Leopold naar België heeft staan, zouden in deze regeringsverklaring de financiële en sociale vraagstukken om standig worden behandeld en zou ook een deel ervan gewijd zijn aan de Europese betalingsunie en de Benelux. Aangezien de CVP in de Kamer over vier zetels en in de Senaat over zeven zetels meer dan de gezamenlijke andere partijen beschikt, is de CVP-regering er reeds thans zeker van het vertrouwen van de Kamer en de Senaat te krijgen. De volgende stap van de regering zal dan zijn, Kamer en Senaat in verenigde zitting bijeen te roepen om de wet op het regentschap op te heffen en de Koning in zijn prerogatieven te herstellen. Door de meerderheid van 11 zetels is de CVP- regering zeker van haar overwinning en zal de opheffing van de wet op het regent schap uiteindelijk worden goedgekeurd. De Koning wordt hierdoor automatisch in zijn rechten hersteld en zal naar België kunnen terugkeren. Of de vorst zich naar het paleis te Laken dan wel naar dat te Brussel zal begeven, is niet bekend. Waarschijnlijk zal hij bege leid worden door een escorte. Gezien de bedreigingen die herhaalde lijk van linkse zijde geuit zijn en het feit, dat de vorst terugkeert naar een stad, waarvan meer dan de helft zich tijdens de Hef woord is aan Mme. de Staël: Alles begrijpen maakt zeer toege vend. Gewoonlijk geciteerd als: Alles iveten is alles vergeven, (Uit: „Corinne"). Prins Bernhard die Donderdag zijn 39ste verjaardag hoopt te vieren. volksraadpleging tegen hem heeft uitge sproken, acht men het in Brussel onwaar schijnlijk, dat de terugkeer van de Koning met veel openbaar vertoon gepaard zal gaan. In sommige kranten is de laatste tijd ook de vraag opgeworpen, of de Koning zijn troonrede voor het parlement zal houden dan wel voor de radio. Van socialistische zijde heeft men namelijk bekend gemaakt, dat men de vorst, indien hij zijn troonrede voor het parlement wil houden, het spre ken onmogelijk zal maken. Eden opende de aanval van conservatieven en liberalen LONDEN (Reuter) In de schaduw van de gebeurtenissen in Korea heeft de Britse regering zich Maandagavond verdedigd tegen de gezamenlijke aanval van de con servatieve en liberale oppositie op haar beleid inzake het plan-Schuman. Sir Staf ford Cripps, de minister van Financiën, zei in antwoord op de rede van de plaatsver vangende conservatieve fractieleider Eden, die het tweedaagse debat opende, dat de regering niet geneigd is van haar koers te wijken. Eden, die verreikende gevolgen voor de West-Europese verdediging tegen het com munisme voorzag, had er bij de regering in een liberaal-conservatieve motie op aange drongen haar houding te herzien, alsnog aan de conferentie over het plan-Schuman deel te nemen, en zich slechts terug te trek ken als het plan onuitvoerbaar zou blijken. Cripps antwoordde, dat Engeland de re- ftsmn Rhee de president van Zuid-Korea, Op een door alle Amerikaanse republi keinse senatoren bijgewoonde vergadering is besloten dat de V.S. militaire en andere hulp aan Zuid-Korea moeten verlenen. De senatoren waren echter van mening, dat het incident de V.S. niet in een oorlog mee mag slepen. Zij oefenden voorts kri tiek uit op de geheime dienst die niet voor een invasie gewaarschuwd zou heb ben. Deze laatste bewering wordt echter gelogenstraft door het hoofd van de Ame rikaanse inlichtingendienst, Roscoe Hillen- koetter, die zegt de Amerikaanse regering reeds op 9 Juni te hebben gewaarschuwd voor Noord-Koreaanse troepen-concentra ties aan de grens en die tevens meedeelde dat de invasie al een jaar lang verwacht werd. Britse bezorgdheid In het Britse Lagerhuis heeft Clement Attlee op een vraag van Winston Chur chill verklaard, dat de Britse regering zeer bezorgd is over deze vredebreuk en dat zij de maatregelen van de Veiligheids raad krachtig zal steunen. Luide uitroepen van afkeuring weerklonken toen het con servatieve lid Peter Roberts de premier vroeg of hij zijn vertegenwoordiger in de V.S. opdracht zou willen geven om te vragen de atoombom te gebruiken tegen de hoofdstad van Noord-Korea wanneer dat land de resolutie van de Veiligheids raad niet zou nakomen. Australische Skymaster met 27 personen brandend neergestort Een Skymaster van de „Australian Na tional Airways" met 27 inzittenden is Maandagavond in Australië verongelukt. Het toestel vloog in brand en stortte neer in bosachtig gebied, dertig minuten nadat het van het vliegveld van Guildford was opgestegen. Men heeft weinig hoop dat er overlevenden zijn. Naar later gemeld werd is er een over levende gevonden. De 26 overige inzitten den van het toestel kwamen om het leven. In het vliegtuig bevonden zich 22 passa giers en een bemanning van vijf koppen. Telegraaftarieven worden verhoogd Een telegram van tien woorden, dat tot dusverre 40 cent kostte, zal na 1 Juli 60 cent kosten. Het recht van telegram adressen, dat in 1936 op ƒ12 werd gesteld, wordt eveneens met vijftig procent ver meerderd tot 18 per jaar. Ook het tarief voor telex-installaties en voor toestellenaangesloten op telegraaf - huur- en uurlijnen zal omhoog gaan. Uitgestelde telegrammen komen te ver vallen. Het minimum aantal woorden voor brieftelegrammen wordt van 25 op 22 woorden verlaagd. Tot dusverre werd jaarlijks op de Ne derlandse telegraafdienst 2,9 millioen verloren. Door het invoeren der verho gingen hoopt men dit verlies tot een half millioen gulden per jaar terug te brengen. P.T.T. denkt op het ogenblik niet aan verhoging van posttarieven, hoewel zulks, vooral met het oog op de pakketpost, be- drijfstechnisch gesproken wenselijk zou zijn.' De bemanning - veertien jongens - waarschijnlijk verdronken Wrakstukken van het Zweedse Viking schip „Ormen Friske" zijn Zondag op het Noord-Duitse eiland Pellworm bij de kust van Sieeswijk-Holstein aangespoeld. Zon dagavond brachten Duitse vissers uit Pellworm nog meer wrakhout, dat zij tussen de eilanden Norderoog en Sueder- oog hadden opgevist, aan wal, en gisteren meldde Elbc-Weser-radio dat toen ook het wrak van de „Ormen Friske" door een vissersboot naar het eiland Pellworm is ge sleept, en dat twee lijken zijn aangespoeld. Men neemt aan dat het schip in een storm onklaar geraakt en stukgeslagen is. Er is weinig hoop dat er overlevenden zijn. Het schip had een bemanning van veertien koppen aan boord. De „Ormen Friske" („Gezonde Draak"), een getrouwe nabootsing van de Viking schepen, die tien eeuwen geleden gebruikt werden door de „Noormannen" was op kosten van het Vrije Volk op reis naar Rotterdam met bestemming voor de haven tentoonstelling Ahoy. Het schip werd, als er weinig wind was, door de bemanning geroeid en was ook van een zeil voorzien. Aan boord had men zes kristallen vazen, die bedoeld warep als vriendschaps geschenk aan Nederland en Frankrijk. Ook een verslaggever van bovengenoemd blad, de heer Giel Bakker, bevond zich aanvankelijk aan boord doch in Kiel heeft hij het schip verlaten omdat de tocht langer duurde dan verwacht was. Het laatst ont vangen bericht van het schip was, dat het de 21ste Juni uit Kiel was vertrokken. De „Ormen Friske" begon zijn tocht op 4 Juni uit Birka, een klein plaatsje bij Stockholm. Op 13 Juni was het schip in Ystad, op 15 Juni in Trelleborg, op 20 Juni arriveerde het te Kiel. Het schip zou na het bezoek aan Rotter dam naar Antwerpen gaan en daarna naar Parijs om dam- op de Franse nationale feestdag, de veertiende Juli. aanwezig te zijn. Men had geen enkele Zweedse verzeke ringsmaatschappij bereid gevonden het schip of zijn bemanning te verzekeren. De Zweedse vereniging voor openluchtsport, door welker leden het schip was gebouwd, oordeelde de reis ook te riskant en Wei gerde er steun aan te geven of het. schip de verenigingsvlag te laten voeren. Het A.N.P. heeft na het bekend worden van de ramp een onderhoud gehad met de Rotterdamse journalist Giel Bakker, waar in deze vertelde dat de „Ormen Friske" 'n open houten schip was. Het was 6 meter breed, ruim 20 meter lang en volkomen zeewaardig. De leider van het gezelschap was een ervaren zeiler en er waren er nog wel meer onder de veertien ax-beidersjongens aan boord, die niet bepaald als leek beschouwd behoefden te worden. Tijdens mijn verblijf aan boord, zo zei de heer Bakker vertoonde niemand dan ook enige angst, al hadden we tussen Zuid- Zweden en Oland met een flinke harde wind te kampen. Ook op de Oostzee ging het niet vlot: eerst weinig wind en toen tegenwind. Daarom ging ik ook in Kiel van boord. De reis duurde te lang en stuurde mijn plannen in de war, wat ach teraf beschouwd mijn geluk is geweest. Het leven aan boord was volgens de heer Bakker vrij hard. Allen sliepen op slaap zakken op de grond. Veel lekker eten was er niet en wat er was, was vegetarisch. Ondanks al die ontberingen vonden zij het prachtig. Van de jongste, die 17 telde, tot de oudste toe. De meesten waren tus sen de 20 en 25 en slechts twee hunner waren gehuwd. „Ik verheugde mij er op allen in Neder land weer te zien, maar zo besloot de heer Bakker het heeft niet mogen zijn". Onderhandelingen van kerk en staat in Hongarije BOEDAPEST 26 Juni (AFP). Volgens een bericht uit Boedapest zou de Hongaarse regering het voorstel van het Hongaarse R.K. episcopaat om de besprekingen over een mogelijke overeenkomst tussen kerk en staat te hervatten, aanvaard hebben. De regeringsdelegatie zou onder meer be staan uit premier Debi, de plaatsvervan gende prerhier Rakosi en de minister van openbaar onderwijs en erediensten, Darvas. In Vaticaankringen wordt gemgld dat de Hongaarse politie in de nacht van 9 Juni in geheel Hongarije invallen heeft gedaan in kloosters en 922 geestelijken en klooster zusters naar afgelegen kloosters heeft over gebracht, die als concentratiekampen zijn ingericht. Zeshonderd kloosterzusters en 322 priesters en monniken zouden mee gevoerd zijn. Zonder voorafgaande waar schuwing was de politie door de.ramen naar binnen gekomen, had deuren inge trapt en muren beklommen, aldus deze be richten. Post voor militairen op de „General C. H. Muir" Post bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van het troe penschip „Genei-al C. H. Muir" welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uitei-lijk op 29 Juni in Nederland worden gepost. sultaten van de conferentie moest afwach ten alvorens enig initiatief te nemen. De regering diende een tegen-motie in, waarin het initiatief van de Franse rege ring wordt verwelkomd, doch waarin te vens wordt duidelijk gemaakt, dat Enge land niet kan deelnemen aan de bespre kingen, indien het zich bij voorbaat moet verplichten tot aanvaarding van een boven nationaal gezagsorgaan voor het beheer van de geïntegreerde Europese steenkool- en staalindustrie. Cripps zeide goed te kun nen begrijpen, dat de Franse regering niet geneigd was te onderhandelen over de be ginselen, die reeds door haar en de Duitse regering waren aanvaard. Als Engeland op de conferentie nog de aanvaardbaarheid van deze beginselen in het geding zou moe ten brengen, zou dit mogelijk vernietigen de gevolgen kunnen hebben'voor de ge wichtige Frans-Duitse overeenkomst. Nederlands voorbeeld Door Eden herinnerd aan het voorbehoud dat de Nederlandse regering ten opzichte van deze beginselen had gemaakt, ver klaarde Cripps, dat het absoluut niet ze ker was, dat de Franse regering met een dergelijk voorbehoud van GrootrBrittan- nië genoegen had genomen. Cripps zeide tevens te kunnen begrijpen dat de Nederlandse regering enig risico had durven nemen gezien het kleine deel van de Nederlandse economie, waarop het plan- Schuman betrekking heeft. De Britse rege ring zou echter de grondslag van haar ge hele economie op het spel zetten. Tenslotte besprak Cripps het manifest van de Labourparty, dat zoveel stof had doen opwaaien. Hij zeide het weinig op zienbarend te achten, dat de partij van mening was, dat integratie van de Euro pese staatshuishouding slechts op socialis tische basis kon geschieden. Doch dit kan men niet koppelen aan de houding van de regering, die, als altijd, met de feitelijke toestand rekening heeft te houden. En het is een feit, dat de verschillende Europese regeringen niet hetzelfde economische standpunt delen, zo zeide Cripps. De leider van de liberale fractie, Davies, verklaarde het belang van het plan-Schu man vooral te zien in de betekenis ervan voor de vrede. Het maakt volgens Davies oorlog onmogelijk en is het waard, dat er een grote prijs voor betaald wordt. De Franse crisis Informateur" Queuiiie streeft naar oude driehoeks-coalitie De grote vraag: Willen de socialisten meedoen? Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Gisteren, de derde dag van de Franse kabinetscrisis heeft de zittende radicale ministervan Binnenlandse Zaken, Henri Queuille het verzoek aanvaard, de moge lijkheden van een nieuw kabinet onder zijn leiding te onderzoeken. In het parlementaire jargon heet dat een informatieve opdracht. Gisteravond laat was men in de wandel gangen van het Palais de Bourbon niet zeer optimistisch gestemd nopens Queuilles kansen. Niettemin was de algemene indruk, dat onder alle bekende politici de bezadigde, ervaren en soepele Queuille, die gelijk bekend onder de reeds tamelijk indruk wekkende reeks premiers van de vierde republiek het lange duur-record op zijn naam heeft staan, verreweg de beste kan sen maakt. De twee voornaamste problemen die de premier heeft op te lossen alvorens hij met een eventueel kabinet voor het parlement kan verschijnen zijn de kieswethervor ming en de medewerking van de socia listen. Het eerste punt is gisteren al naar het tweede plan gedrongen, aangezien de radi calen, de sterkste voorstanders van een onmiddellijke hervorming, de datum voor een desbetreffend besluit naar October hebben verschoven. Rest dus de houding van de socialisten. Hun actieve deelneming aan het nieuwe kabinet acht men en in het bijzonder Queuille een gebiedende voorwaarde voor succes. In de S.F.I.O. (Franse socialistische partij) zelf is echter onmiskenbaar een grote meerderheid tegen deelneming aan de regering gekant en tot een wijziging van de houding kan slechts door gen par tijcongres worden beslist. In elk geval zou daarmee dus nog al wat tijd zijn gemoeid. Die omstandigheid in aanmerking ge nomen, kan men als volgt het vermoede lijk scenario van deze crisis beschrijven: Eerste bedrijf: Queuille dingt naar de medewerking van radicalen, katholieken en socialisten en loopt een blauwtje bij de laatsten. Tweede bedrijf: Een andere figuur, waarschijnlijk Pleven of Mayer, waagt een nieuwe kans, die evenmin met succes wordt bekroond. Derder bedrijf: Queuille treedt opnieuw naar voren en stelt de nog steeds weerspannige socialis ten voor de keus:- medewerking of Kamer ontbinding. Eventueel zal onder de dwang van dat alternatief het SFIO-partijcongres, dat dan inmiddels wel in bijzondere zitting bijeen is gekomen, dan tot hernieuwde samen werking bereid gevonden kunnen worden en de politieke driehoeksverhouding in de Franse binnenlandse staatkunde in ere worden hersteld. Doch voor het ogenblik is dit nog maar een visioen en zitten wij midden in een crisis, die van lange adem belooft te worden. Inbreker sloeg nachtportier van Haags theater neer En ging met 2500.aan juwelen aan de haal In het Metropole-theater in Den Haag heeft een inbreker in de afgelopen nacht eeri tweetal vitrines opengebroken en de daarin geëtaleerde juwelen ter waarde van ongeveer 2.500,gestolen. De politie neemt aan. dat de man zich gisteravond heeft, laten insluiten. Hij ging de nachtportier te lijf en sloeg hem zo hard op het hoofd, dat de portier buiten gevecht werd gesteld. De inbreker- wist daarna via de buitendeur te ont snappen. Hij is over de muur van het Vredespaleis geklommen en via de tuin van het gebouw verdwenen. HET WEER AFGEBEELD In de algemene luchtdrukverdeling kwam sinds gisteren maar weinig ver andering. Op de Oceaan ligt een lang gerekt lage drukgebied, dal zich van ie Oostkust van de Verenigde Staten lot deWestkust van Noorwegen uitstrekt. Het hoge drukgebied bij de Azoren reikt thans tot in Midden-Frankrijk. Tussen deze twee druksystemen stroomt warme en vochtige lucht naar West Europa, Het front, boven de Britse Eilanden, dat •Ach in dete stroming langzaam naar het Dosten beweegtheeft weinig te bete kenen. In het algemene weertype zal ian ook hier te lande weinig of geen verandering komen. Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10.uur: Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noordwesten van het land plaatselijk wat mot regen. Meest matige Zuid-Weste- lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 28 Juni: Zon op 4.22 uur. onder 21.04 uur Maan op 20.36 uur, onder 2.11 uur Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 27 Juni: Hoog water: 0.48 en 13.23 uur. Laag water: 8.42 en 21.22 uur. Woensdag 28 Juni: Hoog water: 1.48 en 14.20 uur. Laag water: 9.42 en 22.22 uur.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 1