^erikaanse strijdkrachten gelijkheid voor negers bren9en Jonge Hillegommer legde een eeuw geleden grondslag voor bollenexport naar Amerika Hoe een Bretons herderinnetje een der rijkste vrouwen van Europa werd h„28Jlini 1950 Hoog Gerechtshof tikt Zuidelijke staten op de vingers arrest" ,„ient Washington) van <1= afSeKy6" zlt' c, Merikaanse „Suprem. i' Gerechtshof) dne op- '^Ssfoklsboma all, «S— - %0- Sersiteit van Oklahoma 'Sunie™1™?™ra had moeten de "staat Texas S^Ënnan M=rion 5,weattw? ceeer »eI™ jteit van Texas. Het .'ï»:J;t™0Uthem Railways de wet est 5 aoor in de eet-wagon SfifSereaaan de neger Elmer isünWp Henderson. unaniem in deze t Sêrp" obleem in de I^Jmls over het algemeen be- j!racuut dan men m het bui- voor te stellen. Slechts in ^KfsStei waar de negers &VJFS het van daadwerke- én terwijl J'm Crow ^'ïï'de Amerikaanse neger in het >'««a»rwero van rassen-dis- ■Z® 7 slachtoffer van lynch- 5 StWdaUe, is sinds enige jaren r?®,*rzijn sociale opkomst on- «"5 bSnder. De genoemde arres- o-.1" drie betrekking hebben op Üfiaiï'i> Zuidelijke staten, z.jnh.er- «TSTcte"positie van de neger in Il!liïrl. staten gebaseerd op een iZ rascn het 14de amendement •film a om arrest van het P -v apeft negers volledig Ameri - eatsbtkgerschap en „gelijke be- o® »r de wetten". Het arrest van llaart dat het principe „afge- 9 "ErJU» op negers kan wor- „doch gelijk" OP hogers kan wor- "lïïronder bovengenoemd amen- Schenden. Op deze grond zijn in mi de achtenveertig Amerikaan- 'jeeegers „afgescheiden" van de d. meeste openbare scholen, ^SSan, hospitalen, bibliotheken, 2»wtiurants. Dit principe van af- fa heeft in de drie genoemde Üahet Supreme Court van 1950 1 rSiveelste maal hl de laatste jaren %U* t* gekregen. Naar gelijkheid Het baanbrekende werk is verricht door de marine. Tot 1942 was het geheel on mogelijk voor een neger om in algemene dienst te treden van de vloot. Onder pressie van president Roosevelt werd in dat jaar deze regel overboord gegooid. Negers kon den dienst nemen, maar kwamen slechts in aanmerking voor baantjes aan de wal en werden van de schepen geweerd. De marine vond echter spoedig uit, dat zij door deze politiek verstoken bleef van de diensten van honderden hoogst bekwame neger-technici. Als proef werd een aantal van dezen geplaatst op vijfentwintig hulp vaartuigen. Toen hieruit geen enkele moei lijkheid voortkwam, werden vooreerst alle hulp-vaartuigen en werd in 1946 de ganse vloot voor „gemengde" bemanningen open gesteld. Jim Crow of ,wat er van die scheldnaam is overgebleven vaart nu op ieder type schip in de grootste vloot ter wereld, en in meer dan een geval in een positie van autoriteit over blanke man schappen. Goed figuur President Truman schiep, in de voetstap pen van ,zijn grote voorganger, in Juli 1948 een commissie met de opdracht om gelijk heid van mogelijkheden en behandeling te bevorderen voor ieder ras in alle strijd krachten van de U.S.A. De inmiddels ge vormde aparte luchtmacht kwam terstond met een plan dat ver ging in de gewenste richting. In Juni 1949 werd het plan in werking gesteld. Thans, een jaar later, is het aantal gemengde afdelingen gegroeid van 163 tot 1301, waarin de gelijkheid tot in ieder détail is doorgedreven. Negers ver richten alle diensten en maken deel uit van iedere technische school. Intellectueel slaan zij een bijzonder goed figuur, want terwijl het algehele neger-percentage in de lucht macht 7.2 procent bedraagt, vormen zij 6.5 procent van diegenen, die in aanmerking zijn gekomen voor specialisten-scholing. Menig neger is thans vlieg-instructeur op straal-vliegtuigen, en van de „hersen-holte- theorie" is bitter weinig overgebleven. waarachtige gelijkheid voor neger wordt echter elders Ksemerkt op nog veel sterkere r-tiind. Enkele maanden ge eden Ssaanwezig bij een maandelijkse '■Jj'ci» wrd afgenomen op de Keesier \T-»3sse in Mississippi. 15.000 man den officieren marcheerden daar, %e afdeling zag men enkele neger ij aan zij met hun blanke, wapen spelen van hen waren officieren deelden zij dezelfde school- ^"izelfde cantine, dezelfde slaap- ^tomvang van deze vernieuwing ten iï humeri beseffen, moet men een jVp-rn op de situatie, zoals die tot «tot bestond. In leger en vloot be- pjcomplete afscheiding, en wel op twee «èu Negers zouden niet zo intelligent ii$ blanken en kunnen daarom de 'jicae militaire taken niet vervullen, .fern blanken in één afdeling te doen Ujfeïn is een sociale onmogelijkheid. ïïïsire onthropologen en sociologen sis deze bewering naarstig met „be- 'ip a „theorieën'. In een militair ge sp;1; dat voor de laatste oorlog werd ge- rlk-d, werd gezegd: „De hersen-holte ra de neger is kleiner dan die van de is Zijn hersenen wegen minder dan ara de blanke". Tiiieze beweringen is thans, een tien- ^jarin later, niet veel overgebleven. UIICRSTELLING OVER VOORGESTELDE VERHOGING DER PENSIOENEN Hiretht vergaderden de gepensionn eerden j jèraaiseerd zijn in de Nederlandse L:;i;ae Bond van Vervoerspersoneel „St. tela", ter bespreking van de wetsontwer- t iske de verhoging van. de pensioenen 2 a bijzondere toeslag en de kinderbij- i'i voor gepensionneerden. In een motie iröaöe gepensionneerden hun teleur&tel- d uit over de materiële inihoud van het itóweip. Zij protesteerden tegen het niet van verdere terugwerkende kracht stiaslag van f 40— en tegen het stel- ira een limiet van 10 pet. in het wets- -"nra voorts tegen de bepaling dat het P'® en de bijzondere toeslag als een ~:id worden beschouwd. Aonkoop van „Eikenrode" Ie Heemstede van Amsterdam hebben de ge- Kisraad voorgesteld aan de Leidse £iing voor tbc-bestrijding in af- van een door haar te sluiten aliening voor de bouw en inrichting van - sanatorium voor tuberculoselijders op «tam van het landgoad „Eikenrode' ^snsteóe een geldlening te ver- «ïai van 193.500,tegen 3 pet. Weerlingen van Gymnasium •menafscheid van dr. C. Spoelder Jjhet einde van de cursus zullen oud- -sen van het Gymnasium in de gele ld*ajn afscheid te nemen van dr. C. h'rvi..aie,^e§ens het bereiken van de leeftijd het onderwijs Htl- 8 Juli wordt een rïiiitpi u 'n het gymnasium, echter k in YQ0^,oud-leerlin.gen en des avonds Sehoudei'8 ^°UWl3Ur° een hijeen- uit;sluitend voor oud-leer- '•SriS» e?d hhjf- dr. Spoelder tot ?,it sch°°l verbonden. Als voor in ^an het afscheid is bepaald 22 Pionier had geen tijd om veel gebruik van de slaapmuts te maken Dezer dagen heeft de Nederlandse Aardolie Maatschappij na een ingespannen arbeid van ongeveer zeven maanden bij haar diepboring in Gramsbergen het stadium van de productieproef bereikt. Op de diepte van ongeveer 2750 meter moet zich volgens de gesteenteproeven gas bevinden met een druk van 300 atmosfeer. Zeer binnenkort verwacht men definitieve resultaten. Hoog steekt de horentoren te Gramsbergen uit boven de twee meettanks. Gemeentesecretaris van Geldrop geschorst De gemeenteraad van Geldrop heeft zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W., om ie op 13 Juni gearres teerde gemeentesecretaris A. C. B., han gende het gerechtelijk onderzoek, te schor sen, aangenomen. Als secretaris-penning meester van het Burgerlijk Armbestuur heeft hij, naar zijn eigen bekentenis, sinds 1934 gefraudeerd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat hij begonnen is met valse boekingen bij hy pothecaire transacties en aankopen van onroerende goederen voor het Burgerlijk Armbestuur. Daarna pleegde B. onregel matigheden met nota's van het Geldropse ziekenhuis. Het totaal verduisterde bedrag bedraagt ƒ37.000. Door de malversaties is uitsluitend de gemeente Geldrop gedupeerd EEN MODERN SPROOKJE "s.uua voor woensdag 28 juni hi! »Di™>antstad". feta. "?ezworen vijanden". ir«<Me»,jsUr: Spreekuur wethou- DONDERDAG 29 JUNI Spreekuur wethou- Van onze correspondent te Parijs) Er was eens Inderdaad, ditmaal willen wij u een sprookje vertellen, maar een sprookje dat echt is gebeurd. Er was dan eens, zo omstreeks 1880, in een klein dorpje in het Franse Bretagne, een herder die tien kinderen had. Een er van een meisje, Marie, was een droom stertje. Wanneer ze aan de zoom van de weg, de koeien en de schapen hoedde en dan de prachtige rijtuigen zag passeren met rijke dames en heren die bij de prins van Faucïgny op bezoek waren geweest, dan zei ze tot haar broertje dat naast haar in het gras lag: als ik groot ben, dan wil ik even rijk en gelukkig zijn als zij En die wens zou althans wat haar 'welvaart betreft volledig in vervulling gaan. Marie, die onlangs gestorven is heeft bezittingen nagelaten, zo kostbaar, dat aUe antiquairs, juweliers, schilderijenverko pers en verzamelaars uit Frankrijk en ver daar buiten zich binnenkort naar Bretagne zullen begeven om bij de publieke ver koping van Marie's nalatenschap tegen woordig te zijn. Het wordt een historische dag in de annalen van de Franse kunst veiling; er worden de schoonste Oosterse en andere tapijten te koop aangeboden, prachtige 17e en 18e eeuwse meubels, verscheidene oude meesters (waaronder een authentieke Rubens), die de museurn- directeuren uit de gehele wereld elkaar bestrijden zullen, en verder massa's kost baar zilverwerk, oud porcelein, gobelins en wat dies meer zij; alles uit het bezit van het voormalige herderinnetje Marie Manach. Zoals de hoofdfiguur van elk sprookje was ook Marie vroeger een verblindend mooi meisje. Er kwam zelfs een prins aan te pas, maar de verlossing uit de eenzaamheid van het Bretonse dorpje, waar de mensen haar niet „begrepen", dankte Marie toch aan haar eigen initia tief. Toen ze ongeveer twintig was, was Marie naar Parijs getrokken om daar man nequin in een vermaard modehuis te wor den. Hier leerde ze een rijke Engelsman kennen Simons geheten die werd dan haar prins; de eerste althansAls mevrouw Simons trok Marie met haar man naar Londen, waar zij door de adellij ke kringen gevierd werd wegens haar schoonheid,vhaar geest en haar originali teit. Toen haar man na korte tijd gestor ven was, trok Marie terug naar Parijs, waar ze, als „vrolijk en schatrijk weeuw- tje, een dartel leven leidde. Ze ging veel uit, dronk een stevig glas wijn soms ook wel meer dan een gedroeg zich niet altijd gelijk een dame van haar nieuw verworven stand eigenlijk wel' betaamde, maar amuseerde zich overigens best. Zij werd een bekende figuur in het Parijse uitgaande leven. Eens gings ze een wed- densohap aan dat zij in een uiteraard zeer luchtig badcostuum langs de Parijse bou levards zou gaan wandelen. Ze won en behalve de inzet van de weddenschap ook de sympathie van prins nr. 2, die haar had gadegeslagen en misschien nog machtiger was dan wijlen de heer Simons, die Marie op een vorige étappe van haar levensweg had vergezeld. De nieuwe echtgenoot heette Lord Mond, een nikkelmagnaat die zo rijk was, dat hij naar men zeide, de omvang van zijn fortuin slechts bij bena dering kende. Marie beloofde Zijne Lord schap nooit meer een weddenschap aan te gaan en stak toen met hem opnieuw het Kanaal over. Voor lady Mond openden zich in Londen nog meer deuren dan eerst voor mrs. Simons, met inbegrip van die van het Engelse hof. Desondanks duurde het niet lang of de lokstem van het Franse vaderland begon opnieuw te spreken Marie was in haar hart maar een eenvou dig herderirmtje gebleven waarop zij zich, nu tezamen met Lord Mond, weer voor Le Havre inscheepte. Het echtpaar vestigde zich in een vol gens eigen ontwerp gebouwd kasteel, dat even buiten de kom van Maries geboorte plaats gelegen was Een hele hofhouding stond hun terzijde, maar erkend dient te worden, dat de Monds ook vele anderen van hun rijkdommen lieten meeprofiteren. Geleerden en kunstenaars steunden zij» hospitalen werden op hun kosten gebouwd en hun woonplaats werd met een gemeen tehuis begiftigd dat vele flinke provincie steden jaloers kon maken. Als tegenpres tatie werd een van Marie's broers door de bevolking tot burgemeester gekozen. Maar opnieuw werd Marie door het noodlot geslagen: ook haar tweede prins verwisselde het tijdelijke met het eeuwige. En in 1948 leed de familie nog een verlies: Marie's zwager, Herbert Georges Brackley, generaal bij de R.A.F., overleed enhet droevige nieuws werd het voormalig her derinnetje door niemand minder dan de Engelse luchtvaartminister persoonlijk meegedeeld. Een goed jaar later zou Marie hen allen zelf volgen. Kinderen had zij niet en onder haar vele familieleden allen simpele handwerks lieden of boerenarbeiders was er njet één die Marie's kasteel wildé betrekken. Derhalve besloot men, de zaak maar van de hand te doen en dat besluit zal dan nu leiden tot een der grootste en belangrijk ste kunst- en antiekveilingen die sedert jaren in Frankrijk hebben plaats gehad. P.T.T. verlost de Biesbosch uit zijn isolement De Biesbosch heeft gisteren een telefoon verbinding gekregen met het Brabantse vasteland. Tijdens een Brabantse koffie tafel in een der thans aan het telefoonnet aangesloten boerderijen, hield de heer L. Neher, directeur-generaal der P.T.T. een rede, waarin hij zeide: „Het is overbekend, hoevelen uwer tijdens de oorlog hebben medegewerkt aan de verbindingen tussen het wel en het niet bezette gedeelte van Nederland. Daarvoor is Nederland u dank verschuldigd. Bij de aanleg van deze tele foonverbinding is niet gelet op onmiddel lijk economisch rendement. In deze verbin ding moet u zien een bewijs, dat wij als Nederlanders allen samenhoren: U hebt zich gegeven voor het welzijn van Neder land in een zware tijd thans kunt gij met het overige deel van Nederland in directe relatie treden en de rest van de P.T.T.- dienst, post, radio-telegrafie, dekken te zamen het verlies, dat op de exploitatie van dit netgedeelte voorlopig wordt ge leden. Het verheugt mij, dat dit alles is tot stand gekomen zonder Amerikaanse hulp". Namens de bewoners van het gebied bracht de heer P. W. Brooymans hulde aan P.T.T. en bood de heer Neher een herinne ringsbord van Delfts blauw aan. Volksbond tegen Drank misbruik bestaat 75 jaar De Volksbond tegen Drankmisbruik, die dit jaar 75 jaar bestaat, heeft in Dordrecht zijn algemene vergadering gehouden. De voorzitter, dr. C. van den Berg, hield een toespraak, waarin hij een overzicht gaf van de geschiedenis van de Volksbond, die vooral door sociale maatregelen het drank misbruik wil tegen gaan. De heer A. G.W. Severijnen, hoofdinspecteur voor de volks gezondheid van het ministerie van Sociale Zaken en de heer G. Hol, hoofdvertegen woordiger van „Sobriëtas" hielden toe spraken, waarin zij hun warme waardering voor het werk van de Volksbond uitten. Dr. Joh. van der Spek, geneesheer' directeur van de psychiatrische inrichting „Maasoord", besprak nieuwe methodes, die de geneeskunde op het ogenblik heeft om drankzuchtigen te genezen. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen mr. S. J. van der Hoeven inplaats van dr. F. F. Hazelhoff en de heer J. van Marken inplaats van de heer J. Vuyk. Sterftecijfers te Haarlem Sterke schommelingen De Haarlemse sterftecijfers over de laat ste jaren schommelen sterk. Zij zijn namelijk: 19471349 1948 1256 1949: 1403. Over 1948 was, vergeleken bij 1947, het sterftecijfer dus laag. In 1949 is het vrij sterk opgelopen, zelfs weer boven dat van 1947. Het ziet er naar uit dat het sterftecijfer over 1950 weer onder de 1300 zal blijven, want over de eerste 3 maanden was het niet hoger dan 319 en in het eerste kwar taal zijn als regel de sterftecijfers het hoogst. De grilligheid valt nog sterker op als wij de verdeling naar de leeftijd in aanmer king nemen. In 1949, dus een jaar met een hoog sterftecijfer, overleden er in Haar lem slechts 61 kinderen beneden het jaar. In 1948, met een veel lager totaal aantal sterfgevallen, waren het er daarentegen 101! Interessant is een statistiek te maken van het aantal bejaarden dat overleed. Dit lijstje ziet er als volgt uit: STERFTECIJFERS totaal 60-79 j. 80 j. en ouder 1947 1349 1948 1256 1949 1403 3 m. 1950 319 638 618 724 164 237 217 274 72 In 1949 waren dus onder de 1403 over ledenen er niet minder dan 998 van 60 jaar en ouder; in 1948 835 van de 1256 en in 1947 875 van de 1349. Vergelijken wij de cijfers van de eerste 3 maanden van 1950 met hetzelfde tijdvak van de jaren 19481949 dan zien wij: Tot. overl. 60-79 j. 80 j. en ouder In Maart 1849 ging de 23-jarige J. B. van der Schoot uit Hillegom scheep naar de Verenigde Staten. Hij was de eerste „bloemist", die rechtstreeks contact zocht met de afnemers daarginds, en kan be schouwd worden als een der pioniers van de handel op Amerika, waarheen men in het afgelopen jaar voor 21 millioen aan bloembollen verzond. Het is al veel langer dan honderd jaar, dat de bloemisten uit Haarlem en de Bloembollenstreek (waarheen zich langza merhand de bloembollenteelt verplaatste) zaken doen met de kwekers en de liefheb bers in de Verenigde Staten. Maar toen op een grauwe Maartmorgen in het jaar 1849 de jonge Van der Schoot het zeegat uit ging, om zes weken op de ongewisse baren te dobberen, in voortdu rend conflict met Neptunus, ging hij als verkenner het leger van honderden reizi gers vooruit dat thans ieder jaar, per vlieg tuig of per schip, de grote haringvijver oversteekt om een deel van de negen en een half millioen kilo bloembollen die thans jaarlijks naar Amerika verzonden worden, te verkopen. Van der Schoot hield nauwkeurig boek van zijn ervaringen, van zijn uitgaven en van zijn inventaris. Tot de laatste behoor de ook een slaapmuts, waarvan hij echter, gezien de resultaten van zijn reis, niet al te veel gebruik schijnt te hebben gemaakt. Die jonge Hillegommer, die het waagstuk van een reis naar Amerika ondernam, heeft z'n ogen goed opengehad, en al spoe dig bemerkten de veilig thuisgeblevenen, dat hij niet had stilgezeten. Resultaten In zijn standaardwerk „Drie Eeuwen Bloembollenexport" haalt dr. E. H. Kre- lage een brief aan van een bekende Ame rikaanse kweker, die een Haarlemse rela tie schreef, bezoek te hebben gehad van „een zoon van Van der Schoot", die sterk aandrong op het geven van een bestelling. De Amerikaan weigerde, omdat hij geen zin had van leverancier te veranderen en te kopen van iemand „waarvan hij niets wist", maar vertelde en passant dat Van der Schoot in New York tal van kwekers en bezitters van mooie tuinen had bezocht. En een jaar later deelt een andere Ame rikaan mede, dat de markt wordt over stroomd met bloembollen tegen lage prij zen, „de meeste afkomstig van Van der Schoot". Dat de reis van de jeugdige bloemist voor alles een zakenreis was, blijkt wel uit dit dagboek. Want wie er uit wil leren, hoe het Amerika van die dagen er uitzag in de ogen van een jonge Hollandse zaken man, wordt teleurgesteld. De bijzonder heden die hij vermeldt zijn weinige, en vindt men ook in Baedeker. Zelfs van zijn bezoek aan de overweldigende Niagara- watervallen heeft hij geen letter opgete kend. Misschien bewaarde hij al die in drukken om ze thuis te vertellen. Trou wens, ook omtrent de zeereis wordt men niet veel wijzer. Over de heenreis ont breekt iedere bijzonderheid, wellicht om dat de reiziger te zeer zeeziek was om de pen te hanteren. Maar de aantekeningen omtrent de terugreis gewagen slechts van storm, mist, huizenhoge golven die over het dek sloegen en, vlak voor de Hollandse kust, windstilte. schillende grote exportfirma's wier omzet vrijwel uitsluitend op verkoop aan deze instellingen is gebaseerd. lekw. 1948 1949 1950 324 449 319 160 253 164 75 .85 72 KLEUTERONDERWIJS Voor het diploma A voor kleuteronder wijzeres slaagden de volgende dames: N. Breen, A. de Haan, F. Hilgeman, R. Klaas- sen, T. v. Leverink, J. Oldersom, J. Tijssen, L. de Vries, T. Wories en R. Zieren. Voor doploma B: D. Roest, D. Spies, A. Vellekoop, G. de Wilde en C. Wissel. Allen zijn leerlingen van de Christelijke Opleidingsschool voor onderwijzeressen bij het kleuteronderwijs te Haarlem. Zijn de overige 9 maanden van 1950 ge lijk aan het le kwartaal dan belooft 1950 dus een gunstig jaar te worden. Waar moet ik voetballen? Een pleidooi voor meer vrije speelweiden in Haarlem Een moeder schrijft ons: Mijn levenslustige, zoon had van zijn grootvader op zijn verjaardag een bal ge kregen. Natuurlijk wilde hij daarmee voet ballen. Maar op straat is dat verboden en bovendien ook gevaarlijk. Daarom ging ik mét hem naar de speelweide in het Noor der Sportpark. Doch mis. Daar staat een bord „Voetballen verboden". Hoe kan dat nu? Ballen mogen in de speelgoedwinkels verkocht worden, maar als mijn zoontje er een trap tegen geeft, volgt een bekeu ring. Zelis op een speelweide! Zou het nu maar niet het beste zijn een verkoopver bod voor ballen uit te vaardigen. Nu heb ben de moeders er slechts narigheid van. In verschillende andere gemeenten heeft de jeugd vrije speelweiden. Daar kunnen de jongens hun hart ophalen en alle dingen doen waar ze zin in hebben. De ervaring met zulke speelgelegenheden zijn heel gun stig. Jongens willen zich nu eenmaal eens uitleven en als ze daarvoor de gelegenheid krijgen is er kans dat de baldadigheid op straat en in de plantsoenen vermindert. Wij hebben bij de politie geïnformeerd. Daarbij bleek dat nog niet geconstateerd kan worden dat, nu sinds enige maanden een krachtige actie gevoerd wordt om liefde onder de jeugd te wekken voor alles wat groeit en bloeit, de baldadigheid ver minderd is. Natuurlijk wordt gehoopt dat dit middel op de lange duur zal helpen. Wat het voetbalverbod op de speelweide in het Noordersportpark aangaat is mede te delen dat de bewuste moeder haar zoon tje daar best met zijn bal had mogen laten spelen. Als kinderen eens tegen een bal trappen zien de verstandige agenten plantsoen wachters daarin geen voetballen. Iets anders is het, als opgeschoten jongens zich in twee partijen verdelen en een „match" gaan spelen. Dan wordt het een gevaar voor de kleinere kinderen die op de speelweide vertoeven en wordt ook de rust der moeders van deze kinderen in ge vaar gebracht. Voor zulke partijen voetbal moet de jeugd naar het Kalfje bij het Prinsenbol- werk trekken. Daar mogen zij naar harte lust genieten. Het zou ongetwijfeld aanbeveling ver dienen als er meer van zulke vrije speel weiden in onze gemeente gevestigd konden worden, maar de beschikbare terreinen zijn zeer beperkt. Een bewoner van de Lange Molenstraat schrijft ons nog: Waar moet de jeugd die in de omgeving van het Station te Haarlem woont spelen. Nu er per uur 75 autobussen op het Sta tionsplein arriveren is de omgeving voor de spelende jeugd gevaarlijk geworden. Een kinderspeeltuin is in de nabijheid niet te vinden. Toch is die noodzakelijk. Het leger dat volgde Het zou nog dertig jaar duren eer andere bloemisten, uit Haarlem, Hillegom en Sas- senheim, zijn voorbeeld volgden. De reis- accomodatie was toen aanzienlijk verbe terd, de reisduur bekort. Thans gaan ze ieder jaar bij honderden en de overtocht is wel het minste waar over ze zich bekommeren. Verder dan een telefoontje naar een passagebureau strek ken die voorzorgen zich niet uit! Niet alleen de reizigers uit Holland zorgen voor de verkoop in de Verenigde Staten. Hun aandeel bedraagt circa 45 evenveel als dat van de „jobbers", de tussenpersonen die tqgen een vergoeding van 15 de bollen in de Verenigde Sta ten aan de man brengen. Dan zijn er nog de grote warenhuizen voor de verkoop aan particulieren en de .zaadhuizen" die samen totaal 10 van de omzet voor hun rekening nemen. Al is dit percentage gering, toch zijn er ver- Nieuwe principes voor het internationale recht De internationale juridische commissie van de UNO maakte onlangs bekend dat zij de laatste hancl had gelegd aan de formu lering van de principes van het internatio naal recht, zoals dat is vervat in het vonnis van het Neurenbergse proces tegen de Duitse oorlogsmisdadigers. De commissie kreeg opdracht van de UNO deze principes vast te leggen als eer ste stap naar codificatie. Tijdens de vol gende zitting van de algemene vergadering van de UNO zal het ontwerp ter tafel bracht worden. Over de volgende principes werd de commissie het eens: Iedereen die een misdaad begaat die in strijd is met het internationaal recht is daarvoor verantwoordelijk en stelt zich bloot aan strafvervolging. Het feit dat cle nationale wetten een daad niet straffen die volgens het internationale recht wel strafbaar is, stelt de persoon die de misdaad bedreef niet vrij van de ver antwoordelijkheid voor zijn daden. Het feit dat een persoon die een daad bedreven heeft die in strijd is met het in ternationaal recht, deze daad bedreven heeft als staatshoofd of als verantwoorde lijk regeringspersoon, stelt hem niet vrij van de verantwoordelijkheid tegenover het internationaal recht. Het feit dat een persoon handelde in op dracht van zijn regering of van een meer dere, stelt hem niet vrij van de verant woordelijkheid voor die daad, voorop gesteld dat een morele keuze hem mogelijk was. Dit kan echter aanleiding zijn tot ver zachting van de straf, wanneer de recht vaardigheid zulks eist. Iedere persoon die beschuldigd wordt van een misdaad volgens internationale juridi sche principes heeft recht op een recht vaardig proces. Rusland heeft reeds te kennen gegeven dat het geen van de principes die door de commissie werden aangenomen zal aan vaarden omdat de beslissingen werden ge nomen in aanwezigheid van de nationalisti sche Chinese gedelegeerde. Tulpen aan de kop De grootste vraag is naar tulpen. Daar van verkocht men in het afgelopen seizoen voor ruim 3,5 millioen dolar. Direct daar op volgen de hyacinten met 1,3 millioen dollar. De narcissen halen het millioen nog net niet, Dit laatste is niet te verwonderen wan neer men rekening houdt met de gewel dige slag aan de narcissen-export toege bracht door het invoerverbod, gegrond op de bestrijding van de narcisvlieg. Deze ramp had plaats in het „topjaar" 1925 toen men 10.4 millioen kg bloembollen naar de V.S. exporteerde, een cijfer dat nadien nog nimmer werd bereikt. Het samenval len van deze record-uitvoer en het invoer verbod is, zoals men wellicht begrijpen zal, niet aan louter toeval toe te schrijven. Vele Hollandse kwekers vestigden zich vóór de fatale datum in Amerika, en wer den concurrenten. De herinnering aan deze ramp (het heeft vele jaren geduurd voor het verbod werd opgeheven, en de bekende Henry A. Wal lace, toen minister van landbouw der V.S., zorgde daarvoor) heeft de bloembollen- exporteurs voorzichtig gemaakt. Thans is het niet zozeer de narcisvlieg als wel het aardappelaaltje dat moeilijkheden kan op leveren en niet voor niets is er zo veel haast gemaakt met het wetsontwerp op de aardappelmoeheidsbestrijding. Door een nuchtere, voorzichtige handelspolitiek en door het leveren van een goed gezond, goed verpakt product probeert men geleidelijk de export te doen toenemen. De activiteit van het New Yorkse Bureau van het Cen traal Bloembollencomité onder leiding van Margaret Herbst draagt daar niet weinig toe bij. Van der Schoot, de pionier van de Ame rikaanse export, had een vérziende blik, maar dat zijn reis zulke gevolgen zou heb ben, zal hij nimmer hebben gedroomd! Haarlemmer bleef het oneens met Ambtenarengerecht Voor deCentraleRaad van Beroep inUtrecht diende een ingewikkelde zaak van de 48- jarige Haarlemmer A. J. G. P. M. J„ die uitgemaakt wenste te zien, of hij inderdaad in 1945 tot reserve-kapitein van de Ne derlandse Strijdkrachten is benoemd, of, het ministerie van Oorlog aanvoerde, dat zulks niet het geval was. Als eerste voerde de Haarlemse advocaat mr. P. J. Prinsen Geerligs het woord. In een langdurig pleidooi betoogde mr. Prin sen Geerligs, dat J. indertijd, kort na de bevrijding van Nederland, zijn diensten heeft aangeboden aan het leger. Na enkele malen van het kastje naar de muur ge zonden te zijn, kwam hij terecht bij de chef-staf van Prins Bernhard, die toenter tijd bevelhebber van de Nederlandse Strijdkrachten was. Deze, de kolonel Door man, heeft toen besloten van de diensten van de heer J. gebruik te maken en hem doorgestuurd naar Eindhoven. Vandaar uit werd hij ingedeeld bij de Divisie Apel doorn en gedetacheerd als reserve-kapitein bij het Engelse leger. Zulks duurde tot be gin Augustus van het bevrijdingsjaar, toen J. door de P.O.D. werd gearresteerd in ver band met zijn houding gedurende de oor logsjaren. Zo was, aldus mr. Prinsen Geerligs, de gang van zaken. Verscheidene grieven uit die periode duiden er op, dat J. daarna door het leger is gedemilitariseerd. En is er meer bewijs nodig, zo concludeerde deze pleiter, voor het feit, dat men militair is geweest? Een burger kan immers niet ge demilitariseerd worden? Er is J. een iden titeitsbewijs en een zogenaamd pay-book uitgereikt en gedurende de maanden van zijn dienstdoen is hij ook uitbetaald. Het ministerie van Oorlog wil nu restitutie van déze betalingen hebben. Mr. Prinsen Geerligs constateerde, dat het betreffende ministerie had aangevoerd, dat nimmer acte Van de tijdelijke benoe ming van J. tot kapitein is opgemaakt. Doch, aldus deze pleiter, kan men de kolo nel Doorman in zijn functie van chef-staf zo weinig verantwoordelijkheid toeschrij ven, dat een schriftelijke bevestiging van J.'s benoeming van de hand van deze auto riteit geen waarde zou hebben. „Bovendien blijkt uit het Ambtenarenreglement geens zins, dat men pas na het opmaken van de acte van benoeming werkelijk ambtenaar zou zijn. Men is dat al na een schriftelijke bevestiging van zijn benoeming". De heer A. B. Muiderman, die ter zitting het ministerie van Oorlog vertegenwoor digde, merkte allereerst op, dat het geval v.an J. niet alleen staat. Er zijn veel meer mensen geweest, die zich na de oorlog een rang meenden te hebben verworven in het leger. Doch de meesten daarvan hebben zich bij de beslissingen van het ministerie neergelegd. Niet aldus de heer J., die het ministerie en de regering heeft overstroomd met verzoekschriften. De heer Mqiderman gaf overigens het volgende commentaar op de in twijfel getrokken benoeming van J.: In de verwarring, die kort na de be vrijding nog heerste, was de organisatie van het ministerie van Oorlog, dat ten dele in Londen zat, en ten dele ook in Brussel en Eindhoven, nog geenszins ideaal. Er werkte een aantal veldofficieren, dat niet altijd even goed op de hoogte was met de werkzaamheden ten departemente. De be tekenis van de brief van kolonel Doorman voor de minister van Oorlog is te verwaar lozen, zo zeide de heer Muiderman. Zij wordt te niet gedaan door het feit, dat geen acte van de benoeming is gemaakt. Natuurlijk ware het anders geweest indien de Prins zelve de betreffende brief had geschreven. Mr. Prinsen Geerligs vroeg verwerping van het vonnis van het Ambtenarengerecht, dat had geconcludeerd, dat J. geen aan spraak kon maken op die veel besproken militaire rang. Over veertien dagen zal de Raad vonnis wijzen in deze zaak. P.T.T. deelt mede, dat het telegraafver- keer met Korea aan ernstige vertraging onderhevig is. Aanneming van telegrammen geschiedt uitsluitend voor risico van de afzender. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen economie de heer J. Boersma tp Haarlem. Op Schiphol arriveerde een missie van de Thailandse luchtmacht. De drie leden maken een studiereis door West-Europa, ten einde zich op de hoogte te stellen van de ontwikkelingen op luchtvaartgebied in dit werelddeel.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 3