Schoolboeken bij van Dorp Bezettingsmaatregelen blijven ook in Beverwijk van kracht COSTUUNS NAAE. MAAT Het kostbare deposito Woensdag 28 Juni 1950 In de bezettingstijd zijn door de burge meester, ter waarneming van de taak van de gemeenteraad, twee besluiten vastge steld tot wijziging van de instructie van de gemeente-ontvanger. Ingevolge de wet tot wijziging van het besluit „Bezettingsmaat regelen", zullen deze besluiten op 1 Decem ber 1950 vervallen. De voorzieningen, door bedoelde beslui ten getroffen, zijn nog steeds van belang, waarom opnieuw in deze materie zal moe ten worden voorzien. Tegelijkertijd kun nen enkele wijzigingen van ondergeschikt belang, waarvan de practijk de wenselijk heid heeft aangetoond of in verband met wettelijke voorzieningen, welke inmiddels zijn getroffen, worden aangebracht. Na ingewonnen advies van de commis sie van bijnstand in het beheer van de ge- meente-financiën stellen B. en W. de raad voor, de instructie vast te stellen. De opcenten blijven Ingevolge het ter waarneming van de taak van de gemeenteraad tijdens de be zetting genomen besluit van de burgemees ter worden in deze gemeente geheven 190, resp. 110 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde en onge bouwde eigendommen, zijnde de bij de wet toegestane maxima. Ingevolge de wet van 27 Mei 1948 zal genoemde verordening, als zijnde in de bezettingstijd vastgesteld, op 1 December vervallen. Teneinde in deze aangelegenheid opnieuw te voorzien, stel len B. en W. de raad voor, een nieuwe ver ordening vast te stellen, waarvan de in houd gelijk is aan de thans nog geldende. Ingevolge de bepalingen van de ge meentewet is aan het college van B. en W. opgedragen het opnemen of doen opnemen van boeken en kas van de ontvanger der gemeente. De raad kan, met goedkeuring van Gedeputeerde Staten, aan burgemees ter en wethouders de bevoegdheid geven het opnemen van de boeken en de kas aan een lid van hun college of een daartoe aan gewezen deskundige op te dragen. Burge meester en wethouders en het lid van hun college zijn bevoegd zich hierbij door een deskundige te doen bijstaan. De bedoelde opnemingen kunnen ook betreffen de af zonderlijke kassen, welke niet onder be heer staan van de ontvanger. Van de jaar rekeningen van de afzonderlijke takken van dienst behoren de cijfers door een bui ten de tak van dienst staande boekhoud kundige, door de raad aan te wijzen, deug delijk te zijn verklaard. De bovenstaande bepalingen van de ge meentewet zijn in bezettingstijd doorkruist door een verordening van de bezettende macht, waarbij de burgemeester verplicht werd, onder goedkeuring van de commissa ris der provincie, regelen vast te stellen met betrekking tot de controle op het geldelijk beheer en de boekhouding van de ont vanger en de andere rekenplichtige amb tenaren der gemeente. Ingevolge de wet van 27 Mei 1948 zullen deze door de burgemeester vastgestelde re gelen op 1 December vervallen. Alsdan zul len de in de eerste alinea aangehaalde be palingen van de Gemeentewet weder de basis vormen waarop deze materie plaat selijk kan worden geregeld. Het is duide lijk, dat deze wettelijke bepalingen zonder meer niet kunnen worden toegepast. De controlerende taak immers wordt daarin op de eerste plaats opgedragen aan ons college en het is zonder meer duidelijk dat dit bij de omvang, welke de administraties in onze gemeente hebben verkregen, niet uitvoerbaar is. Van de geboden gelegenheid tot delegatie zal dus gebruik moeten wor den gemaakt. Aangezien de genoemde verordening van de burgemeester d.d. 2 December 1941 een regeling van deze materie inhoudt, welke in de practijk bevredigend heeft gewerkt en zich ook met de thans weer vigerende wettelijke bepalingen verdraagt, kan deze verordening, met enkele kleine wijzigingen van ondergeschikt belang, naar de mening van het college door de raad opnieuw wor den vastgesteld. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 27 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Breda van Antwerpen. Engano van Esbjerg. Texelstroom van Liver pool. Ceres van Kotka. Cornelia B van Ha- mina. Nordmark van Vestervik. Erma van Warnemünde. Port of Trojex van Havre. Eemstroom van Londen. Bolbe van Antwerpen. Bounty van Delfzijl. Yasaborg van Zweden. Vertrokken zijn: Circe naar Rotterdam. Termyn naar Swansea. Ardea naar Hamburg. Freude naar Immingham. Helvetia naar Delfzijl. Eagle naar Antwerpen. Campbell naar Antwerpen. Hellevoetsluis naar Rotter dam. Normandia naar Rotterdam. Nijenburgh naar Rotterdam. Lena naar Gent. Cameo n. Rotterdam. Oud-Beijerland naar Abö. Presi dent Roosevelt naar Rotterdam. Dagmar n. Gdynia. Patria naar Delfzijl. Wilda naar Rot terdam. Aralizz naar Nawcastle. Wilpo naar Stettin. Jacob Oorburg naar Rotterdam. Fal con naar Londen. Echo naar Rotterdam. Amarapoera naar Glasgow. Amstelveen Antwerpen. Merak naar Kopenhagen. ADVERTENTIE In samenwerking met de RAF hebben Britse parachutisten in Leeds een luchtvaartdag gehouden tijdeyis welke verschillende „droppings" werden uitgevoerd. Voor de vrolijke noot zorgde een officier die, hangend aan een „druiventros" van 80 weerballonseen nummertje heggèspringenten beste gaf. Hij bereikte daarbij een hoogte van 25 meter en maakte soms sprongen over ee%c afstand van meer dan 30 meter. Aardbeienprijzen iets lager Export-veiling een succes De Dinsdag in Beverwijk gehouden ex portveiling van aardbeien mag als ge slaagd worden beschouwd; de aanvoer van eerste kwaliteit aardbeien bracht gemid deld van 200-230 cent per mand op. De vruchten gingen met vrachtauto's naar West-Duitsland. Des avonds werden wederom voor de zelfde prijzen aardbeien gekocht voor de export. Het binnenland betaalde minder; hier kwam de prijs niet hoger dan 200 cent. De aardbeien zonder dop daarentegen wa ren duur en noteerden van 180-260 cent per mand. ORGELCONCERT MET HOBOSOLIST Dinsdag 11 Juli heeft het tweede orgel concert door de heer G. J. Moed in de Ne derlands Hervormde Kerk plaats. Solist is Hans Coolsma, hobo. ADVERTENTIE Agenda voor Beverwijk WOENSDAG 28 JUNI Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De in specteur-generaal". Kennemer Theater: „Mijn moeder was actrtce". DONDERDAG 29 JUNI Bioscopen: geen voorstellingen. Orgelconcert door G. J. Moed Met het voor vele belangstellenden ge geven concert in de oude Nederlands Her vormde kerk hervatte de organist G. J. Moed zijn traditionele zomeravond-uitvoe ringen in dit seizoen. De forse Fantasie in C-dur van Bach was daartoe een zeer ge schikte introductie: een echt gestyleerd Bach-werk, dat de solist voornaam uit voerde. Zijn spel is in de loop der laatste jaren rijper geworden en deze bezonken heid gaf aan musiceren een eigen cachet, dat door het voortreffelijk geconditionneer- de Müller-orgel nog geaccentueerd werd. Ook een fuga op een thema van Corelli van dezelfde cantor vormde een dankbare ge legenheid om te tonen waartoe instrument zowel als bespeler in staat waren. De Partita „Jesu, meine Freude" van Walther en uit Schumanns ingenieuze sextet één der fuga's overziend. B.A.C.H. heb ik in de versie van de organist wel kunnen waarderen. De tempi-verschillen waren wellicht contrastrijker dan we dat normaliter in de geijkte, aan strakkere lij nen gebonden uitvoering horen, maar dit bewijst de frisse kijk die een jong kunste naar op de klassieken kan hebben, waarbij hij overigens niet alleen staat. Kon de Partitaj die voor elke solist een respecta bele taak genoemd mag worden, mij qua techniek nog niet voor ten volle bevredi gen, Schumanns weloverwogen geregi streerd werk kwam uitmuntend tot zijn •echt onder de handen van de heer Moed. „Marche Triomphale" en koraal „Nun danket" van Karg-Elert vormden een klankrijk besluit, waarbij we van vaardig heid van de bespeler van het prachtige in strument hebben kunnen genieten. De sopraansoliste Emmy Muller-van Eugen beschikt over een welluidende stem, die naar het mezzo neigt en in dit grote kerkgebouw uitstekend droeg. Haar zang kenmerkte zich door grote rust, goede toonvorming en beschaafde voordracht. In het bijzonder trof mij haar „Sei nur still" van J. W. Franck, dat als het ware „ge streken" werd en verreweg het meest ge slaagde nummer uit haar répertoire geacht mocht worden. A. J. VAN DER WEIJDEN Zevenhonderd oudjes op stap Vrijdagmorgen zullen zevenhonderd ouden van dagen om 9 uur uit Beverwijk van de Pijpkade per boot vertrekken om via de Zaan naar Alkmaar te varen. De Be verwij kse Harmoniekapel is aanwezig om de stemming er zo nodig" by de feest gangers in te houden en de pianist Adri Roemer gaat eveneens mee. Voor hulp bij eventuele ongevallen heeft de Rode Kruis Transportcolonne zich beschikbaar gesteld. „DE ZON" WAS GOED OP STOOT In café „De Zon" te Heemskerk werd gisteravond een biljartwedstrijd gehouden tussen de biljartvereniging „De Zon" en de biljartclub „Excelsior" uit Beverwijk. Met 8-4 wist de biljartvereniging „De Zon" deze wedstrijd te winnen. Velsen-Noord Chr. Jeugdkoor „De Zangvogels" krijgt een feestavond Voor het Christelijk Jeugdkoor „De Zangvogels", dirigent de heer H. Slings, wordt Zaterdag in gebouw „Concordia" een feestavond georganiseerd, waarvan het programma door de kinderen zelf wordt verzorgd. Het koor zal zich in dit programma twee maal doen horen en overigens zullen een blomenspel en lentedans de- avond van voordrachten en samenspraken aanvullen. Examens kleuteronderwijs Bij de Maandag te Rotterdam gehouden examens behaalde mej. G. Blok te Velsen- Noord de aete A.V.O. Mej. Blok is verbonden aan de Maria Cornelia Fröbelschool aan de EendracM- straat. GRONDSTOFFEN AANGEVOERD, VOORMASTTOP GEBROKEN Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Dinsdagmorgen vroeg aangekomen het Finse s.s. „Ceres", dat van de Finse haven Kémi een lading van 1000 ton cellulose aanvoerde. Tijdens de lossing van dit schip brak Dinsdagmorgen de top van de voormast, zonder dat daardoor echter persoonlijke ongelukken voorvielen. Prachtig kamgaren in moderne dessins Prima kameelhaar bewerking 2 dig f 169.50, f 155.50, f 140.50, f 152.50 DUS HEREN U SLAAGT BIJ: TELEFOON 5154 BISCHOFF OOSTERDUINWEG 21 IJMUIDEN IJmuiden Duiven uit Würzburg naar Kennemerland Zondag hebben de duiven van „De Lucht post" en andere Kennemer verenigingen ge vlogen uit Würzburg in Duitsland, een af stand van gemiddeld 480 kilometer. Door het slechte weer liepen de tijden var thuiskomst der ,,Luchtpost"-duiven (Sant poort) nog al uiteen. Van de 55 vogels die voor dit concours waren uitgezonden, was de eerste om 3.43 uur op zijn hok en de laat ste, die voor een prijs in aanmerking kwam, vloog om 5.24 uur binnen. De gedetailleerde resultaten werden: Joh. Struys 1, 3, 8. J. Handgraaf 2. J. Bremer kamp 4, 6. P. Bersee 5, 11. G. Beerman 7. J Beerman 9 en C. Deen 10. Ook uit andere plaatsen in Kennemerland werden duiven voor dit concours meegege ven. De uitslagen voor de Beverwijkse „Reis duif" wax-en: D. Philippi 1, 28, 30. J. Luntz 2, 18, 33, 40. G. v. d. Winden 3, 27, 39. Gebr. Vos 4, 15, 25, 26, 34, 35. D. Stiemer 5, 13. B. Schoo 6. J. Aardenburg 7. H. J. Timmer 8, 9. 11, 17. 32. A. Minneboo 10, W. Fernée 12. M. Duiker 14. A. van Son 16. P. van Vuuren 19. R. Hendriks 20. J. van Roon 21. C. de Vries 22. J. C. Amels 23, 44. P. Luit 24. M. Remeijn 29. P. H. van Minnen 31. R. du Crocq 36, 43. T. Gravemaker 37. Th. Kuijer 38. A. C. Schelvis 41. W. van Wijk 42. Om 3.59 uur kwam de eerste duif bij D. Philippi aan. De laatste vloog om 6.21 uur het hok binnen. Oranjevereniging Edisonstraat De onlangs opgerichte „Oranjevereniging Edisonstraat", welke zich onder meer ten doel stelt op verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis de Edisonstraat te ver sieren en voor kinderen en volwassenen feesten te organiseren, heeft thans een ken nisgeving van de oprichting der vereni ging gezonden aan het Velsense college van Burgemeester en wethouders. Het bestuur samengesteld uit de heren J. A. H. Dedecker, voorzitter, P. J. van Breugel, vice-voorzitter, J. Meyboom, secretaris, D. Cornet, penningmeester, M. G. Kuipers, commissaris en de dames mevrouw N. PruisDekker en mevrouw H. Visser Bos. Bovendien is een jongeren-comité samen gesteld, waarin een viertal dames en een viertal heren hebben zitting genomen. MARKTBERICHTEN Pryzen Heilbot 2,25—1,85; gr.m. tong 2,36—2,30; kl.m. tong 1,92—1,78; kl. tong I 1,32—1,08; kl. tong II 1,20—0,98; tarbot I 1,44—1.20, per kg. Tongschar 46—43; schartong 19; kl. schol I 37—30; kl. schol II 20,50—15,50; schar 9,50; bot 149,50; v. haring 2712; makreel 26,50 18,50: gr. schelvis 32,5028; gr.m. schelvis 3528,50; kl.m, schelvis 3429,50; kl. schel vis I 29,5028; kl. schelvis II 2321; wijting 21—19,50; gr. gyl 32—31; midd. gul, 2-4,50—24; kl. gul 21,5018; kl. haai 22; ham 49; kl. heek I 23; kl. heek II 27; kl. wolf 30 poon tjes 8; ky. koolvis zw. 18,14, per 50 kg. Gr. Kabeljauw 164; gr. koolvis zw. 48—39; gr. leng 6563, per 125 kg. Aanvoer 40 kisten tong en tarbot, 10 kisten tong schar en schartong, 60 kisten schol, 5 kisten schar, 25 kisten bot, 610 kisten haring, 35 kisten makreel, 130 kisten schelvis, 15 kisten wijting, 90 kisten kabeljauw en gul, 15 kisten leng, 10 kisten heek, 10 kisten wolf, 10 kisten poon,'150 kisten koolvis, 10 kisten diversen. Totaal 1225 kisten. Het was een lange reis. Urenlang voeren ze voort over het meer. En ze .verveelden zich geen ogenblikwant er was telkens wat anders te zien. De tijd leek wel te vliegenVóór ze er erg in hadden begon de zon alweer in het westen te dalen. „Tjonge" zei Bunkie. „Is het al zo laat?" Jazeker zei Rick. Wij zijn al een hele dag onderweg! Het wórdt nou langzamerhand tijd om naar kooi te gaanmorgen komt er weer een dag!" „Maar moeten we dan niet eerst nadr de kant varen?" vroeg Bunkie. „Welnee.we laten de zeilen zakken en we blijven rustig drijven tot morgen- ochtend! Help maar eens even!" Ze maakten de lijnen van het grote zeil los en lieten het zakken. Ook het kleine voorzeil werd opgerold. „Ziezo," zei Rick. „Zo blijft de boot wel drijven en we kunnen naar beneden gaan om te slapen!" Tuinfeest van I.V.H. Zaterdag 8 Juli worden de reeds eerder aangekondigde festiviteiten van de IJmui- dense speeltuinvereniging „In Veilige Ha ven" ingeluid met een optocht. Om half twee wordt in de Schouten straat verzamelen geblazen. Alle kinderen voeren dan een ballon mee naar het ter rein van de speeltuin. Daar worden de ballonnen gelijktijdig de lucht ingezonden en voor de gelukkigen, wier ballonnen de verste reis maken, zijn prijzen beschikbaar gesteld. De route die de optocht neemt luidt als volgt: Trompstraat, Zoutmanstraat, Kalverstraat, Strengholtstraat, Sieraadstraat, Van Nieuw koopstraat, Kalverstraat, Velserduinplein en Velserduinweg. In de speeltuin wordt een groots tuin feest georganiseerd, waaraan alle kinderen van 6 tot en met 13 jaar meedoen. De kleintjes van 3 tot en met 5 jaar hebben 's morgens van half tien tot elf uur feest. Zaterdag 15 Juli wordt in het clubgebouw van 3 tot 5 uur een receptie gehouden, waarop het bestuur van de jubilerende vereniging kan worden gecomplimenteerd. SCHEEPVAART Aalsum, 26 v. Madras n. Chittagong. Aldebaran 26 te Lulea v. Emden. Aagtedijk. 25 v. Galveston te Mobile. Alhena, 23 v. Baliia. Alnati, 27 v. Montevideo. Alphard, 27 pass. St. Vincent. Amarapoora, 26 te A'dam v. Djakarta. Aalsdijk, 26 260 m. W. Scilly. Alamak, 26 100 m. W. Kreta. Alblasserdijk, 26 360 m. N.t.W. Flares. Alderamin, 26 600 m. NO. Ceylon. Aletta (t), 27 verw. Telok Anson. Algorab, 26 115 m. NO. St, Vincent. Alkaid. 26 100 m. N. St. Paulsrocks. Amstelkerk, 27 verw. Takoradi v. Lagos. Andijk, 26 480 m. N.NO. Flores. Arendsdijk, 26 dwars Guadaloupe. Armilla (t), 26 v. Pladju te Singapore. Arnedijk, 26 360 m. N.t.W. Flores. Axeldijk, 26 775 m. O. Kp. Race. Averdijk, 27 v. Antwerpen. Bengkalis, 26 v. Belawan n. Penang. Bennekom. 26 v. Manta n. Balboa. Beverwijk, pass. 26 Ouessant. Blommersdijk, 26 te Londen v. New York. Boissevain, 27 te Santos. Boskoop. 27 te Laguaira v. Curasao. Breda, 27 te A'dam v. Curasao. Bloemfontein, 26 150 m. W. Kp. St. Vincent. Boschfontein, 26 rede Zanzibar. Beverwijk. 30 verw. Hamburg v. Bona. Ceronia (t), 26 v St. Vincent n. Curasao. Cistula (t), 26 te Port Said v. Port de Bouc. Caltex Pernis (t), 27 v. Port Said. Caltex The Hague, 27 te Suez. Clavella <t)„ 26 120 m. O. Malta. Cottica, 26 160 m. N.NO. Finisterre. Dorsetshire, 26 70 m. ZW. Ouessant. Drente, 26 v. Madras n. Colombo. Dolfshaven, 27 dwars Lissabon. Empire Brent, pass 26 Pantellaria. Esso Den Haag (t). pass. 26 Gibraltar. Esso Amsterdam (t), 26 te Aruba v. R'dam. Enggano, 27 v. Esbjerg te A'dam. Edam, 26 325 m. ZO. Kp. Race. Etrema (t), 26 150 m. O.NO. Kp. St. Home. Fairsea (t), 26 bij Pantellaria. Friesland, 26 v. Port Said. Farmsum, 27 te Casablanca V. Savona. Felipes t)26 v. Pladju n. Port Dickson. Garoet, 23 te Belawan v. Port Swettenham. Gen. W. C. Langfitt (tr.), 26 500 m. ZO. Socotra Goya (tr.), 26 100 m. O. Kp. Bougaroni. Gooiland, 26 300 m. Z. Baliia. Gastori 27 te Cap Haitien. Gaasterkerk, 28 te Antwerpen verw. Gemma (t), 27 v. Londen n. R'dam. Heemskerk, 25 te Beira v. Lorenzo Marques. Hercules, 26 v. Istanboel n. Bourgas. Helena, 26 900 m. NO. Barbados. Hestia, 27 v. Puerto Plata n. San Juan. Iris, 26 v. Oran n Algiers. Indrapoera, 26 v. Soerabaja n. Semarang'. Joost v. d. Vondel, 27 verw. Narvik v. R'dam. Kertosono, pass. 26 Finisterre n. Marseille. Kota Inten en Sibajalc (tr.), 26 v. Port Said. Klipfontein, 24 v. Port Elisabeth n. Kaapstad. Kasimbar. 26 v. Penang n. Makassar. Laagkerk, 26 tot 30 te Khorramshar. Larenberg, pass. 26 Finisterre. Lindekerk, 26 te Dubai. Lissekerk, 26 pass. Casquets. Loenerkerk, 26 v. Bombay n. Karachi. Lombok, pass. 26 pass. Ceylon. Lawak, 23 v. Seattle. Langkoeas, 26 v, Philadelphia n. New York. Leuvekerk, 27 v. Basrah n. Abadan. Luna, 26 v. Tunis n. Beyrouth. Lucita (t), 26 v. Mersey n. Heysham. Malea (t), pass. 26 Thursdayeil. Mariekerk, 26 in Str. Malakka. Marken, pass. 26 Kp. St. Vincent. Metula ft), 27 te Singapore v. Tarakan. Mitra tf), 26 pass. Str. Lombok. Modjokerto, pass. 26 Finisterre. Madoera. 24 v. Fremanttle te Melbourne. Maas, 26 bij Westpunt Cuba. Maashaven, 26 130 m. N.NW. Kp. Blanco. Maasland, 26 300 m, W. Kp. Blanco. Malvina (t), 26 550 m. Z. Hongkong. Marisa (t), 26 130 m. W. Colombo. Marpessa (t), 26 750 m. ZO. Chagos eil. Meerkerk, 26 dwars Lissabon. Myonia (t), 26 150 m. ZW. Ouessant. Nieuw Amsterdam, 26 350 m. Z.ZW. Kp. Race. Noordam. 26 300 m. W. Scilly. Omala (t). 26 te R'dam v Liverpool. Oranje, 26 160 m. ZW Ouessant. Ondina (t), 27 te Curagao v. A'dam Oranjestad, 27 v. Laguaira n. Trinidad. Odysseus. 26 v. Catania n. Riposto. Oranje Fontein, 26 v. Durban te Lorenzo Mar ques. Phrontis, 26 v. Aden n. Port Soedan. Polyphemus, pass. 26 Kp. Finisterre. Prins Joh. W. Friso, 26 in Cabotstraat. Poelau Laut, 27 v. R'dam. Prins Willem III, 25 te Cleveland. Polyclorus, 26 v. Soerabaja n. Semarang. Prins Alexander. 26 520 m. W.NW. Scilly. Prins Maurits, 27 325 m. W. Kebriden. Prins Willem IV, 26 500 m. NO. Kp. Race. tsserij.varia Brand op de KW 97 T de logger KW 97 ls brand het moedelijk doordat een v? brandend peukje heeft laL ^n netten liepen s'cha^ al£«e..^ vissershavon kon het vuur J,« uit Niet klagen. waren aanwezig een IrawWTTWb met 1000 kisten waarvan varia (koolvis etc.) plus .T., MS» goede kwaliteit-haring vomvLÏ"""1 Bl er kon 22 tot 24 wfj '"«ka Grove kabeljauw noteerde kilogram; de koolvis deed 49 Per 125 de schelvis ruim 30. 0t -f 16 g, De kotters kregen 'een 20 a hun kleine scholletjes waarvlPr? f 25 werd betaald en «SS» '8 kt grote tong noteerden ƒ2,03 taSfflJh kilogram. 1 2,10 Naar huis. Van de harin„i thuis gaan stomen de Kw S°ggers^ hedenmorgen is thuis AL',2j»a KW 73. gaan u Meer netten. Met inga™ kunnen de vleetvissers desnrtóf J'-- volle vleet vissen daar het aS vrijgegeven Verscheidene logged s uitgaan zullen voor de seheA„ hun ploeg behoren, de nor Li 10 netten meenemen (meest een van twintig netten per schip) nTalta« Trawlen. De Katwijk lio binnen om klaar te maken voor trawlvissery en een revisie Weer strijdvaardig. De KW 169 enige weken voor revisie inKatwiitt Dinsdag weer te IJmuiden bmneJa™ Na het kompasstellen is deze log™ daag naar de trawlvisserij verbot".. De R.O. 15 AM ie» heeft SnSte kompas by laten stellen. s CJA Naar Vlaardir.gen. De KW dl U.pu nog deelnam aan de trawlvisserij kff dag voor revisie naar Vlaardingen veto? ken. Daarna gaat het schip om 7.Z haring. 154 Garnalen. De garnalenvissers Dinsdagmiddag met ruim 1000 kilo m afslag waren, kregen 90 tot 96 cents „i kilo. De gemiddelde dagaanvoeren vsriï,, gemiddeld tot ongeveer 150 kilogram Z schip. Weer naar zee. De volgende trawlen gingen Dinsdag weer naar zee; de motor trawler IJm. 34 „Allan Water", de stoom trawler IJm. 39 „Schoor!' (na een lan".' oplegperiode) en de motor trawler IJm. M Verwachte schepen. Nog voor he- weekeinde kunnen worden verwacht óf Dirkje (naar zee 16-6), de Bloemendal (naar zee 20-6), Katwijk 76 (naar zeè 21-6)). Van de loggers kunnen worden vet. wacht (Noordloggers) Katwijk 9 (naar zw 19-6), Katwijk 124 (naar zee 19-6) Kat- wijk 37 (naar zee 19-6), Katwijk 65'(naar zee 19-6). Zeer waarschijnlijk zullen deze echter eerst tegen het weekend Vrijdag of Zaterdag binnen komen. Poseidon, 27 te Aruba v. New York. Riouw, 24 te Djakarta. Roepat, 23 v. Aden. Raki, 26 v. San Francisco n. Manilla. Ridderkerk, pass. 26 Kp. Verde. Rempang, 26 bij Djakarta v. Makassar. Saparoea, 26 v. Dakar n. Freetown. Sibajak, zie Kota Inten. Stad Breda, 27 te Port Soedan. Stad Dordrecht, pass. 26 Kp. de Gata, Stad Maassluis, 27 v. Narvik n. Emden, Salawati, 28 verw. Aden. Salland, 26 100 m. ZO. Porto Praya, Samarinda, 26 pass. Natuna eil, Soestdijk, 26 anker mond Musi. Sunetta (t.), 29 verw. Tel Aviv v. R'dam, Tabinta, 27 te Belawan, Theseus, 26 te R'dam v. Gibraltar, Tjikampek, 26 v. Singapore n. Hongkong, Tawali, 22 te Madras. Tjibadak. 23 te Tamatave, Tosari. 27 1,14 u. v. Port Said. Titus, 26 v. Izmir n. Calamata. Tamo, 27 verw. Bahia. Tankhaven III (t), 26 v. Tj. Uban n. Sungelge- rong. Tarakan, 26 v. Soerabaja n, Semarang. Telamon, 26v. Guanta te Cumana verw. Ternate, 26 dwars Port Soedan. Tjissadane, 26 pass. Str. Banka. Triton, 26 v. Paramaribo n. Georgetown. Veendam, 27 13 u. verw. voorgaat H, v. Holland Volendam, 26 v. Quebec n. R'dam, Vulcanus, 26 v, Tanger n. A'dam, Van Riebeeck, 27 v. Singapore te Belawan. Van Riemsdijk, 26 v, Semarang n. Soerabaja, Willem Ruys,, pass. 26 Kp. Bougaroni, Willemstad, 26 pass. Kp. Finisterre. Woensdrecht (t), pass. 26 Lissabon. Waterman. 26 17 u. pass. Gibraltar. Winterswijk. 22 v Itajay te San Francisco do Sul. Westland. 27 te Montevideo. Zuiderkruis, 26 in Str. Banka n. Tj. Uban. Zeeland L., 26 v. Semarang n. Soerabaja. KLEINE VAART Birmingham, 26 v. Leith n. Goole. Blue Boy. 26 te R'dam. Bree Helle. 26 v. A'dam n. Goole. Carpo, 26 te Drogheda. Constant, 26 v. Grimsby n. Dieppe. Evertsen, 26 v. Abo n. Adam of Zaandam, Gaastei'land, 25 te Goole. Hoogland, 26 v. Hamburg n. de Thames. Lacre pass. 27 Kiel n. A'dam. Leny. 26 v. La Pallice n. Emden. Mulan. 26 v. Vesteras n. Hudiksval. Rose Marie, 26 te Cardiff. Seaham, 26 v. Goole n. R'dam. Tyro. 26 v. R'dam te Dublin. Viking, 26 te Aarhus. SLEEPVAAE1 Blankenburgh, met 2 vaartuigen 26 37' 35" X. 6' 13" O. Ebro, met zuiger 26 34' 18" N. 20' 38 0. Hudson, met zuiger 25 5' 12" N. 11.17 w. Humber. met 2 hoppers en bak 2o lo Jl 45' 23" O. Maas, 26 te Rotterdam. Noordzee, met bak en sleepboot 25 v. Thursday eil. n. Melbourne. Poolzee, met bok 26 37' 17" N. 17 Rode Zee, met baggermolen en bak 2o t. iuis day eil. n. Melbourne. Tyne, met zuiger 24 te Tunis. Witte Zee. met tankschip Sovac 24 m de Atian tische oceaan op weg naar Gibraltar. Zwarte Zee, 27 v. R'dam n. Glasgow. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 25) „Moet je beslist vanavond terug, Char les?" vroeg zij. „Zou je niet liever blijven eten en het met Paps uitpraten? Ik zal jouw partij opnemen. Tenslotte zie ik niet in, waarom jou niet alles verteld zou wor den, wat er te vertellen valt." Hij schuldde zijn hoofd. „Dat kan ik niet doen, Grace," zei hij spijtig, „en denk er om, dat je geen woord van wat we besproken hebben, tegen je vader herhaalt. Hij houdt zeer zeker iets achter, maar ongetwijfeld om zeer goede redenen. Oefen geen druk op hem uit. Waarom kom je niet een beetje naar de stad?" Zij schudde het hoofd. „Ik geloof, dat het beter is, dat ik hier maar in de buurt blijf," besloot zij een beetje verdrietig. „Vader doet nooit over iets zijn mond tegen mij open, maar toch heb ik zo'n gevoel, dat ik hier moet blij ven." Het was een lawaaierige rommelige kleine gelegenheid. De groepjes mannen, die hier en daar verspreid zaten, waren al len met de een of andere handelstransactie bezig geweest. De meerderheid scheen te vreden te zijn, maar een paar mensen hier en daar keken niet al te opgewekt. De twee jongelui bekeken hen met critische blikken. „Je bent hier uit de sfeer, Grace," zei haar metgezel. „Alsof ik dat niet wist!" gaf het rraisje bitter ten antwoord. „Wat heb ik te rtflken met die op koopjes jagende, geld graaiende menigte? Als die ellendige kwestie op de fabriek maar voorbij was, dan zou ik vader vragen, om mij een tijd in de stad op ka mers te iaten wonen." „Kom bij Lucille logeren," stelde hij voor. „Zij zal je graag bij zich hebben. Tenminste, als zij mij vergeven heeft." „Heb je je zo slecht gedragen?" „Ik veronderstel van wel tenminste naar onze hedendaagse maatstaven te re kenen," bekende hij. „Je weet, hoe we in sommige opvattingen zitten vastgeroest. Een man behandelt je onaangenaam in tegenwoordigheid van een vrouw en dan moet je een grimmig gezicht zetten en hem toesissen: „Wacht maar tot ik je alleen te pakken krijg!" Welnu, die knaap ver veelde me in tegenwoordigheid van Lucille en ik wachtte niet. En ik weet nog niet eens, hoever ik uit de gratie ben." Een conducteur kwam binnen en liep op Dutley af. „De trein is gesignaleerd, mijnheer," zei hij. „Ik heb uw plaats gereserveerd." „Ik heb zo'n idee," lachte Grace, terwijl zij met hem het perron opliep, „dat ik beter zal doen met het resultaat af te wachten, voor ik er over praat, om mijzelf bij Lucille te parkeren." Daarbuiten viel een druilerige regen en de meeste passagiers stonden te schuilen. Met een gillend gefluit op het moment, dat hij over de wissels ging, kwam de Schotse trein het station binnen. De conducteur en de kruier draaiden om hen heen. Plotseling greep Grace hem bij de arm. „Zeg, Charles," riep zij, „is dat vader niet?" Matthew Parkinson, lang en indrukwek kend in zijn jas, verscheen plotseling in het licht van een der lampen. Naast hem, druk pratend en bij iedere zin gesticulerend, liep een lange, gladgeschoren jongeman. „Dat is die man, die ik neergeslagen heb," riep Dutley uit en stapte terug in de schaduw. De bediende uit de restauratiewagen duwde de deur van Dutley's compartiment open, zodra de trein Sheffield verlaten had. „Diner, meneer?", vroeg hij met het menu wuivend. Dutley wenkte hem om 'binnen te komen. „Vertel mij eens," vroeg hij, „is er een lange, glad geschoren jongeman met zeer glad gestreken zwart haar en die er als een vreemdeling uitziet, op het ogenblik in de restauratiewagen?" De bediende glimlachte opgewekt. „Hij was de eerste heer, die binnenkwam, meneer, gaf hij ten antwoord." Hij zit nu aan een tafel dicht bij de deur. Hij was in gezelschap van mijnheer Parkinson op het perron in Leeds. Ik zag hen by elkaar staan, zodra de trein stilstond." „Prachtig," mompelde Dutley, een geld stuk te voorschijn halend. „Als ik kom eten, denk je dan, dat je me zgn. toe vallig bij die heer aan tafel zou kunnen plaatsen?" „Zeker, meneer," was het prompte ant woord. „Het is vanavond nogal druk in de trein en niemand zal een tafel voor zich allefèn kunnen hebben". Het geldstuk verwisselde van eigenaar. Dutley volgde de bediende en ging in de restauratiewagen op de aangeduide plaats zitten. Zijn korte uitroep, toen hij bevond, dat hij tegenover De Brest zat, was zeer goed gesimuleerd. Hij stond half op. De jongeman keek hem verontschuldigend aan. „Het is niet nodig, dat u de tafel weer verlaat, mijnheer Dutley," zei hij. „Ik ben bereid om voor mijn gedrag op die avond mijn verontschuldigingen aan te bieden." Dutley ging _,weer zitten. „Ben er helemaal niet zeker van, dat het maken van verontschuldigingen eigenlijk niet op mijn weg ligt," zei hij. De Brest schoof het idee met een enkel gebaar terzijde. „Ik was te vasthoudend," bekende hij. „Mijn bewondering voor juffrouw Bessiter was natuurlijk voor u onaangenaam. Ik maak u mijn excuses." „In orde," gaf Dutley toe. „We zullen er niet meer over praten. Zullen we bij ons diner een fles delen?" „Het zal me zeer aangenaam zijn," zei de jongeman. „Waar bent u vandaan gekomen?" vroeg Dutley. „Ik heb u in Leeds niet zien in stappen." De Brest aarzelde. Hij kwam echter tot de conclusie, dat Dutley de waarheid sprak, hetgeen ook inderdaad het geval was. „Ik ben uit Glasgow gekomen," zei hij. Dutley voelde een kleine trilling door zich heen gaan, ofschoon daarvan op zijn gezicht niets te bespeuren vie! De Brest loog. Waarom? Met welk doel? Wat zat er voor geheimzinnigs aan zijn bezoek aan Matthew Parkinson? „Ik heb het niet op Glasgow begrepen," mompelde hij vaag. „Ober, geef eens even de wijnkaart." „Desalniettemin is er een effectenbeurs en zijn er verschillende zeer goed bekend staande bankiershuizen. Mijn bezoek duur de slechts een paar uur." „Kent u Leeds?" „Slechts zeer oppervlakkig," gaf de baros toe. „Uw Engelse steden buiten ton»» interesseren mij alleen, als er wat diend kan worden. Ik heb geen conne in Leeds. In Glasgow heb ik relaties een bank en met verschillende redenj „Er is anders in Leeds heel wat (el te verdienen," zei Dutley. „Dat hoort u in ieder geval te weten, mijnheer Dutley. Toen ik u aan iai moette, had ik er geen idee van, dat de zoon bent van de stichter van royd. Men kan u gelukwensen; het is prachtige onderneming." „Ik heb er, naar ik vrees, met veel me- te maken," zei Dutley met een zekae HU» van spijt in zijn stem. „We hebben Raad van Commissarissen, waan an iks acht word de voorzitter te zijn,_ma de dood van mijn vader h^eft J Parkinson feitelijk het gehele bedriji g leid. Kent u hem soms?" ,ja3„iler „Ik ken hem oppervlakkig, gaf na een korte aarzeling toe. „Hij j( twijfeld een eerste klas za^n!^a". j.-n „De meeste zakenlui uit Yfljttjj «g zeer schrander," merkte Dut:ley P_ geloof, dat Parkinson nogal een gr - tatie heeft als financier. ik daar nooit iets voor gevoeld. sens zijn daar niet op ingericht. Wordt vervolgdl

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6