Hij is de man D Nederlandse stri jdkrachten krijgen een vierledige taak CENTRALE VERWARMING DAlCO 1 FILM I daverende foto's De radio geeft Vrijdag Een toeristenhótel met ontspanningscentrum in Zandvoort KLEIN MAAR DAPPER KVP-amendement inzake verhoging der huren met 20 pet. ingetrokken GROEN Co. Stm«rgnbelan»^i; Q Wereldnieuw Donderdag 29 Juni 1950 Lichting van 27.000 dienstplichtigen per jaar Kosten voor 195 1 op f 850 millioen geraamd De nota inzake het defensiebeleid van de minister van Oorlog en Marine is thans verschenen. Hierin wordt gezegd, dat thans het Nederlandse defensiebeleid, de doel stelling en samenstelling van de Neder landse krijgsmacht, niet meer worden be paald door overwegingen van zuiver Ne derlandse aard, doch bezien moeten wor den in het licht der groeiende internatio nale samenwerking, in casu de West-Euro pese en Noord-Atlantische Unie. De Nederlandse bijdrage aan de West- Europese verdediging houdt in de eerste plaats in het paraat, beschikbaar of binnen enkele dagen mobiliseerbaar hebben van die strijdkrachten, welke nodig zijn om een aanval te keren. Nederland zal geen bijdrage leveren aan dé strategische luchtstrijdkrachten. Financiële omstandigheden maken het onmogelijk in verhouding tot de omvang van onze koopvaardij- en tankervloot deel te nemen aan de verdediging en beveili ging van de grote zeeroutes. Deze taak, aldus de nota, moet derhalve toevallen aan de mogendheden die over de grote oor logsvloten beschikken. Tot de taken van de Nederlandse krijgs macht in West-Europees verband zal het in hoger geallieerd verband tegenhouden van vijandelijke landstrijdkrachten beho ren, ook als zij door de lucht komen. Hier voor zijn eigen land- en daarmee samen werkende tactische luchtstrijdkrachten en eventueel zeestrijdkrachten nodig. Voor het bestrijden van vijandelijke luchtstrijdkrachten zijn eigen luchtstrijd krachten en luchtdoelartillerie met bijbe horende waarschuwings- en directie-orga nen nodig. Een derde taak is het openhouden en be schermen van onze havens en zeeverbin dingen, met inbegrip van het bestrijden van vijandelijke zeestrijdkrachten voor zover daarvoor noodzakelijk en nodig zijn eigen zeestrijdkrachten met inbegrip van de marineluchtvaartdienst en luchtstrijd krachten. Ten vierde moet gezorgd worden, dat het eigen achterland rustig blijft, waarvoor landstrijdkrachten nodig zijn. Met eigen middelen. De minister verklaart in zijn nota, dat de samengestelde taak in hoofdzaak alleen met eigen middelen moet worden vervuld. De geallieerde steun zal slechts een aan vullend karakter hebben en bestaan uit financiële en materiële steun bij het op bouwen der eigen middelen. Er zal een civiel apparaat nodig zijn, dat voorbereid is ten behoeve van de rampen bestrijding en de burgerlijke verdediging. In de nota wordt niet verheeld, dat dit alles offers zal vergen. Tot elke-prijs, aldus de nota, moeten aan militair beroepsperso-" neel, reserve- en dienstplichtig personeel de primaire vaardigheden worden bijge bracht, noodzakelijk voor het vervullen van hun militaire taak. Voorts moet de organisatorische kracht op militair en civiel terrein worden ver hoogd om in tijden van nood door de gehele natie afweer te laten bieden. De regering wenst het militiestelsel te handhaven. In verschillende gevallen zal een training van relatief lange tijdsduur noodzakelijk zijn. Voor de landmacht zal de oefentijd twaalf maanden en langer moeten worden gehandhaafd. Hierdoor ontstane persoonlijke lasten zullen voors hands, in het algemeen niet verlicht kun nen worden. Om technische en financiële redenen zal het accent bij luchtstrijdkrach ten en marine sterk op het beroepsperso- neel worden gelegd. De nota zegt voorts, dat bedreiging van het grondgebied in Europa zeker het be langrijkste gevaar betekent. Dit mag ech ter niet leiden tot veronachtzaming van de defensie der overzeese rijksdelen en be langen buiten Nederland. Sterkte der zeemacht in 1955. De sterkte van onze zeemacht zal in 1955 ongeveer als volgt zijn: 1 vliegkampschip, 2 kruisers, 12 jagers, 6 andere escorteurs, 4 onderzeeboten, 48 mijnenvegers en onge veer 100 vliegtuigen. Daarenboven zal de bewapening van de koopvaardijvloot voor een niet onbelang rijk gedeelte zijn gevorderd. De beveiliging van aanvoeren naar België langs'de zee weg zal grotendeels op Nederlandse schou ders moeten rusten, aangezien dit nabuur land niet beschikt over zëestrijdkrachten van enig formaat. Landmacht. In de nota wordt vastgehouden aan een dienstplichtleger met een kern van be roepskader. De minister meent, dat de stel ling als zou volstaan kunnen worden met legers van zeer beperkte mankracht, voor zien van de allermodernste bewapening en grote gevechtskracht, nog niet bewezen is. De gedachten gaan uit naar lichtingen van 27.000 man per jaar die gedurende zes jaar tot de troepen te velde zullen behoren en nadien naar de territoriale-troepen zul len overgaan. Gestreefd zal worden naar een verdeling van thans geoefende man schappen over beide categoriën van de landmacht. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Fluit en piano. 11.30 Blaas- kwintet en piano. 11.55 Platen. 12.30 Weer bericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel én soliste. 14.00 Koor, orkest en solis ten. 14.40 Voordracht. 15.00 Amusements muziek. 15.40 Voordracht. 16.00 Kamermu ziek. 16.45 Platen. 17.00 Wetenswaardig aller lei. 17.30 Friese causerie. 17.45 Strijkorkest. 18.15 Evangelie in Esperanto. 18.30 Koor. 18.45 De kinderbijslag. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Utrechts Ste delijk Orkest. 20.55 Pianoduo. 21.10 Causerie over kerkzegels. 21.25 Kamerkoor 21.40 Ka merorkest en solist 22.25 Koor, orkest en solisten. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 AL 7-00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Platen. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Zang en piano. 11.00 Feuilleton. 11.15 Orgel en tenor. 11.45 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Platen. 13.00 Orgel en trio. 13.40 Voor de vrouw. 14.00 Platen. 15.00 Boekbespreking. 15.20 Causerie over muziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.20 Muizekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicita ties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Orgel en zang. 19.30 „Op bezoek bij anderen", causerie. 19.45 Reportage. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.10 Fluit en clavesimbel. 20.35 „De redding der menselijkheid in de crisis der huidige cultuur", causerie. 21.00 Verzoek programma. 21.35 „Rotterdam Ahoy", klank beeld. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Verzoekprogramma. 22.40 „Vandaag", cause rie 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. BRUSSEL, 324 AL 12.00 Orkest en solisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 14.00 Franse les. 14.20 Koor. 14.45 Piano. 15.00 Lichte muziek. 15.30 Bal letmuziek. 15.45 Romantische kamermuziek. 16.10 Casinomuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Ge varieerde muziek. 18.10 Voordracht. 18.20 Zang. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Solistenconcert. 19.50 Feuilleton. 20.00 Film muziek. 20.15 Filmrevue. 20.30 Symphonie- orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogram ma. 23.00 Nieuws. 23.05 Lichte muziek. Met behulp van uit Indonesië terugko mend materiaal, uit Engeland en va.n eigen industrie te verwachten materiaal en met materiaal van Amerikaans origine zullen, mobilisatie-uitrustingen voor een zo groot mogelijk aantal oorlogsonderdelen.gémaakt worden. Gestreefd zal worden* naar-mobi lisabel maken van alle beschikbare ge oefende militairen, voor wat de'dienst plichtigen betreft van 1945. af. Tot organisatievorm van oorlpgsonder- delen uit jonge lichtingen is de in Amerika gebruikelijke gekozen, aangezien deze het' grootste rendement oplevert. Oorlogsóhder- delen uit thans reeds geoefende mankracht zullen in beginsel de Britse organisatie- vorm hebben' vanwège de tot dusVer ge volgde wijze van dienen en oefenen. De vredesorganisatie der -troepen te velde zal zodanig worden gewijzigd,dat uit infanterie- en artillérier'onderdelen"ge vechtsgroepen zullen worden gevormd. Groepscommandanten zullen de plaatsen gaan innemen van de tegenwoordige bevel hebbers in militaire gewesten. De voornaamste taak der territoriale troepen zal het optreden tegen luchtlan dingstroepen zijm In 1951 zal een regiment infanterie-wielrijders worden opgericht. Overwogen wordt de opleiding voor de regimenten lichte luchtdoelartillerie aan zienlijk te brengen beneden de maximale wettelijke duur, die voor middelbare lucht doelartillerie en zoeklichten echter niet. Personeel der nationale reserve zal voor een deel de lichte luchtdoelartillerie be dienen, voor een deel ook zorgen voor her stel en handhaven van inwendige orde en rust. Ten aanzien van de bouw van perma nente werken zal naar uiterste beperking gestreefd worden. Luchtverdediging. Het plan van de luchtverdediging van Nederland als onderdeel van de -West- Europese verdediging omvat de opbouw van een aantal eskaders dagjagers en nachtjagers, een alarmeringsapparaat met radarstations, een luchtwachtdienst en telefoonverbindingen. Voor bewaking en verdediging van vlieg velden zullen bataljons luchtvaarttroepen worden gevormd. Voorts zullen luchteen- heden voor transport, artillerie-verken ning en fotografie worden gevormd. Verbetering van gebouwen, startbanen en inrichtingen voor oorlogsgebruik zijn op vliegvelden noodzakelijk. Verwacht kan worden, dat de Neder landse vliegtuigindustrie op nog groter schaal dan thans bij de productie van ge vechtsvliegtuigen zal worden ingeschakeld. De vredessterkte der luchtmacht van 9000 man zal moeten toenemen bij het vor deren der plannen. De opleiding van vlie gers heeft niet voldoende capaciteit, waar in is voorzien door buitenlandse oplei dingen. Kosten voor 1951 850 millioen; Over de kosten zegt de- nota. dat de regering zich voor 1951 een cijfer van 850 millioen gulden voor ogen stelt. Daar bij is niet. alleen rekening gehouden met de monetaire gevolgen, verbonden aan een te sterke verhoging der uitgaven voor lands verdediging, doéh tevens nauwkeurig over wogen, in welke mate het economisch en sociaal evenwicht zou worden aangetast bij vergroting der defensie-uitgaven. Het belang van een ongestoorde voort zetting van het nationaal herstel wettigt het standpunt, dat de militaire-voorzie ningen daarmede zeer ernstig rekening zullen moeten houden. Daartegenover is het zaak, de militaire opbouw niet ten ge volge van financiële en economische mo tieven zodanig aan te tasten, dat hét de vraag wordt, of op een zodanig ingekrom pen basis de opbouw verantwoord is. De minister acht het ogenblik nog niet geko men om met zekerheid vast te stellen of een jaarlijks uitgavenbedrag van 850 mil lioen aanvaardbaar is. Het is te voorzien, dat het cijfer van de marinebegroting wegens het geleidelijk gereedkomen van de aanbouw in 1954 reeds enigszins en in 1955 in belangrijke mate zal gaan dalen. De oorlogsbegroting zal, wat het mate riaal betreft, geen neiging tot daling ver tonen. Van 1952 af zal in het bijzonder in dit opzicht een stijging te verwachten zijn. Een zeer omvangrijke Amerikaanse steun zal deze moeilijkheden moeten opvangen, wanneer voortgang gemaakt moet worden met het mobilisabel maken van de na 1 Ja nuari 1952 op te leiden troepen. Voorbehoud. Deze opmerkingen over het beeld, dat de begrotingen van 1951 en daarna volgende jaren zullen .vertonen, worden onder voor behoud van onvoorziene omstandigheden gegeven, zo zegt de minister tenslotte. Po litieke, industriële ontwikkelingen, nieuwe vindingen, versnelling of vertraging in het tempo der hulp van bondgenoten, gunstige of ongunstige; verschuivingen op financiëel- economisch of sociaal terrein (hetzij natio naal, hetzij internationaal) zijn alle facto ren, die opmerkelijke veranderingen kun- nen teweegbrengen. Lang niet al die fac toren heeft de Nederlandse regering in de hand. Dit neemt niet weg, dat, zij tracht volgens plannen te werk te gaan, die aan de hand van het bondgenootschappelijk overleg en het nationaal inzicht zijn en zullen worden opgesteld, aldus 'dé no.ta. De E.C.A.-missie wil de helft der kosten (die 4 millioen gulden zullen bedragen) fourneren Het fs geen geheim meer zo zei ons mr. H. M. Fenema, burgemeester van Zandvoort dat in de loop der jaren enige wijziging gekomen is in de oorspron kelijke plannen die aangeduid werden als het Butlincamp. Mijn gedachten gaan thans, maar dat heeft toch ook in de oor spronkelijke opzet gezeten, om in Zand voort een groot toeristenhótel te stichten met daaraan verbonden een groots opgezet ontspanningscentrum. De bedoeling is de gasten die in het hotel komen tevens een aantrekkelijke gelegenheid te bieden om hun vacantie aangenaam door te brengen. Niet alleen met sport, maar ook met toneel, film en concerten. De financiële basis, die daarvoor gezocht zal worden, zal een geheel andere zijn dan die wij ons aanvankelijk hadden gedacht bij het Butlincamp. Het is waar dat wij nog altijd een toezegging van Butlin heb ben voor een financiële deelneming van een half millioen gulden, maar het is be kend geworden dat de ondernemingen waarbij Butlin in het buitenland geïnteres seerd is minder gunstige resultaten hebben op die toezegging niet met volledige zeker heid te rekenen. Daar ik evenwel overtuigd ben dat zo'n onderneming te Zandvoort rendabel zal zijn heb ik zo vervolgde mr. Van Fene ma voor de financiering van het pro ject contact gezocht met de Herstelbank en de E.C.A.-missie. De Amerikanen willen helpen. Zij zijn bereid van de oprichtings kosten, die op 4 millioen gulden geraamd worden, de helft te fourneren, mits de andere helft van Nederlandse zijde wordt toegezegd. Een inderdaad belangrijke toezegging. Maar om ons nu te verzekeren van de overige 2 millioen is het nodig de levens vatbaarheid van de ónderneming aan te tonen. Daartoe zal contact gezocht worden met een accountant die in deze zaak als deskundige is te beschouwen. Luidt zijn rapport gunstig dan gaan wij aldus de burgemeester voort. Dan moet er een klein syndicaat komen dat geld op tafel wil brengen om de kosten te dekken om tot de definitieve oprichting te_ komen. Verwacht wordt dat dan de twee millioen opgeleverd dan verwacht was. Daarom is bij elkaar zullen komen. Er zal daarvoor ADVERTENTIE voorheen ANEGANG 10 die heel Haarlem en omstreken ver. steld zal laten staan!!! Leest vooral morgenavond in dit blad onze grote aankondiging van een unieke verkoop gedurende de maand Juli! VOORHEEN ANEGANG 10, thans hoek GEN. BOTHASTRAAT 130 bij de Gen. CronjéstraaS HAARLEM-NOORD, TELEFOON 12447 ZEGT HET VOORT! TWEEDE KAMER In het najaar zal worden nagegaan of een dergelijk percentage mogelijk is (Van onze parlementaire redacteur) .1^3 Bij het" begifi van "de vergadering va,rt Woensdag deeldq -voorzitter Kortenhorst mede, dat Donderdag het verslag van de vaste commissie voor handelspolitiek over de jongste Deviezennota zal worden'uitge bracht, zodat kan worden vastgesteld of, !en zo ja, wanneer daarover een Kamer debat zal worden, gehouden. De heer De Groot (comm.) kreeg te horen dat de.voor zitter niets was gebleken van een voor nemen van de regering op dit ogenblik een mededeling ten aanzien van Korea t;e doen. Nadat minister In 't Veld Dinsdagavond het amendement-Van Vliet om de voorge stelde huurverhoging van 15 op .20 procent te brengen onaannemelijk had genoemd zou het een meerderheid krijgen dan zou de minister schorsing der verdere beraad slagingen vragen ging men gisteren repliceren. Tevoren hadden de leden onge veer een uur lang binnenskamers aan dé verschillende amendementen gedokterd, De heer Van Vliet (K.V.P.) drong er in' een motie op aan, dat de minister tijdig vóór 1 Januari met de Kamer van gedach ten zal wisselen over de compensatie der huurverhoging* speciaal dan ten behqeve van dié huurders die niet of in geringe mate onder de te verlagen Loon- of In komstenbelasting vallen. Uit overweging van „de samenhang aller, dingen" was voorzitter Kortenhorst bereid een motie-Gortzak (comm.) ten behoeve van verdere loonsverhoging met 5 procent terstond te doen behandelen. ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 p. Vo.órts1wenïitevde.he,er'Gortzat:,door. mid del' van een, -tweede motie de beraadsla- gingen te doen.schorsen tot de voorstellen inzake belastingherziening behandelid zui len zijn. De Kamer kon zich zonder hoofdelijke stemming met de motie-Van Vliet vereni gen.' De'beide. door de heer Gortzak ge wénste uitspraken kregen alleen de com munistische stemmen, 'zodat zij werden verworpen. Belangwekkend was de strijd die zich ontwikkelde naar aanleiding van het door de heer Van Vliet en o.a. ook door zijn fractieleider prof. Romme mede onderte kende amendement om de huurverho ging op 20 procent te stellen. Na de afwij zing door de minister, achtte de aanvoer der van de K.V.P.-fractie, prof. Romme, het gewenst zelf het strijdperk te betre den. Hij 'verweet de bewindsman de Ka mer onvoldoende duidelijk gemaakt te hebben, waarom 20 procent niet mogelijk was. Nu bleef slechts de keuze over tussen aanneming van het amendement, hetgeen tot intrekking van wetsvoorstel zou leiden, hetgeen prof. Romme niet voor zijn reke ning wilde noch kon nemen, óf het aan houden van de beslissing over het percen tage tot het debat over het vraagstuk der compensaties alsmede dat van lonen en prijzen. Maar dit zou vermoedelijk pas tegen het eind van het jaar kunnen ge schieden. Als men het wetsontwerp zo lang zou laten liggen dan zou er tijdnood ont staan, in dien zin dat de huurverhoging niet meer met 1 Januari 1951 zou kunnen in gaan. De Kamer zag zich dus opnieuw in een dwangpositie geplaatst, zei prof Rom me, die zij het noodgedwongen, bereid bleek het amendement in te trekken, mits de minister wilde toezeggen, dat over de vraag van verhoging der huren tot 20 pet. tegelijk met het te houden debat over de compensaties en over lonen en prijzen, ernstig zou kunnen worden gesproken en beslist. Volgens prof. Romme viel uit de door de regering verschafte cijfers op te PANDA EN DE MEESTER EDELMAN maken, dat de meeste gezinnen een verho ging der huren met 20 pet. wel zouden kunnen dragen. Minister I n 't V e 1 d gaf toe een later door de fractieleider van de K.V.P. ge waardeerde ruiterlijke erkenning dat hij inderdaad in gebreke was gebleven de Kamer voldoende duidelijk te maken waar om thans 20 pet. niet kon. Dit, zo voegde hij er aan toe, is echter niet een gevolg van. onwil, maar van onmacht. Want op dit ogenblik beschikt de regering niet over voldoende inzicht in de verdere ontwikke ling van lonen en prijzen en van de mone taire toestand. Vermoedelijk omstreeks begin December zal men daarover met meer kennis van de verhoudingen kunpen debatteren., „Dan z'èl er ook geen, bezwaar bqstaan, eyeheens 'd'è kwestie van nog.5 meer huurverhoging te bespreken. De minister erkendé, dat hij 20% niet onredelijk vond. Thans was dat echter niet mogelijk. Hij achtte echter de waarschijnlijkheid niet groot dat in Decem ber de 20% wel mogelijk zöu :zijn. Hier mede had hij voldoende toegezegd om het amendement-Van Vliet van de baan te kunnen werken. Vandaag gaat de Kamer nog voort met de behandeling val. het ohtwerp-Huurwet.' De motie-Van Vliet De motie, welke de heer Van Vliet (K. V. P.) Woensdagmiddag heeft ingediend, luidde: 1 De Kamer, van oordeel, dat de gelde lijke gevolgen der in behandeling zijnde huurverhoging niet alleen behoren te worden opgevangen voor die groepen van economisch-zwakkere huurders, voor wie dit kan geschieden langs de weg van ver mindering der Loon- en Inkomstenbelas ting, maar ook voor de bij de evenbedoelde achterstaande groepen van huurders, voor wie deze weg geen uitkomst ter zake kan breden, omdat zij niet of voor een naar verhouding te gering bedrag in die belas ting vallen. Gelet op het standpunt der regering, dat de beslissing over de wijze, waarop voor de laatstbedoelden compensatie kan wor den gevonden, beter tot een later tijdstip voor de in werking treding van het aan hangige ontwerp-huurwet kan worden ver schoven, nodigt de regering uit, over het vraagstuk der compensatie tijdig voor 1 Januari 1951 met haar in nader ovèrleg te treden. De motie was mede ondertekend door leden van de Partij van de Arbeid en van de V.V.D. Provinciale Wet honderd jaar 23. Met de gestolen benzine kon de taxi weer een heel eind rijden, maar toch had Panda het niet erg naar zijn zin. Hij. vond Graaf Isen Grim maar een' vervélende en gevaarlijke passagier; bovendien wist hij niet eens zeker of hij wel op dé goede weg was, en dan moet je nog bedenken dat het al laat begon te worden. Panda had geen zin, om in het donker over een onbekende weg te rijden, maar dat had, gelukkig, Graaf Isen Grim ook niet. En na enige tijd sprak de Graaf: „Aha!" Nu zie ik tenminste, dat we op de goede iveg zijn! Dat kasteel daarginds is namelijk Bruneborg, het slot van mijn goede vriend Hertog Bruno! Mis schien doen we er goed aan, om daar maar te blijven overnachten, toant vandaag be reiken we hét Koninklijk Hóf toch niet meer!" Toen zij het oude, bouwvallige' kasteel bereikten, bracht Panda zijn taxi dus tot stilstandmaar het slot zag er zonderling uit! Er was geen levende ziel te bekennen, en er zat een lelijk punthek voor de poort, terwijl de valbrug was op gehaald. „Vreemd," mompelde Graaf Isen Grim, terwijl hij, gevolgd door Panda, uit stapte. - „Het ziet er uit alsof het klaar is voor een belegering! Ik begrijp het niet! HertogBruno is- anders toch een gastvrij persoon!" Op dat moment werd hij in de rede gevallen door een donderende stem, die uit een van de schietgaten van het slot bulderde: „Pak je weg, of ik schiet je in snippers!" En uit datzelfde schietgat werd dreigend een kanonloop gestoken! Panda en de Graaf schrokken vreselijk, zoals wel te begrijpen isen Panda stotterde: „Een gastvrij.... persoon, zei u toch?" Radiotoespraak van de Koningin tot de Staten Op 16 Juli zal het 100 jaar geleden zijn, dat koning Willem III de Provinciale Wet ondertekende. Naar aanleiding hiervan zal de Koningin op Dinsdag 4 Juli over beide radiozenders alle Provinciale Staten, die dan krachtens de Provinciale Wet voor het eerst in nieuwe samenstelling vergaderd zijn, toespreken. Aansluitend op deze toe spraak zal een kort woord volgen van de Commissaris der Koningin in de provincie Drente, zijnde de oudste der commissaris sen." Deze uitzending zal 's avonds om 20.05 uur over beide zenders worden herhaald. Ter gelegenheid van deze herdenking zal een gedenkboek „De Provinciale Wet 100 jaar" verschijnen van de hand van mr. F. A. Helmstrijd, griffier der Provinciale Sta ten van Zuid-Holland en mr. N. H. Muller, griffier der Provinciale Staten van Fries land, in samenwerking met mr. S. J. R. de Monchy, oud-griffier der Provinciale Sta ten van Zuid-Holland en oud-burgemeester van Arnhem en 's Gravenhage. Dit gedenkboek zal de Koningin met een persoonlijk woord inleiden. Verder bevat het boek bijdragen van de minister van Binnenlandse Zaken, de elf Commissaris sen der Koningin, de voorzitter der vereni ging van Nederlandse Gemeenten en van dr. M. J. Prinsen, voorzitter van de com missie tot herziening van dé Provinciale Wet. NEDERLANDSE GEZANT IN HONGARIJE De heer W. C.. Posthumus Meyjes is be noemd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij de Hongaarse volks republiek. IN UWici,?^ L' znlt beslissing "PW al van het toeristenhótel plannen ts gerekend 1 os «Pte'J 750 bedden, maar het "l aanbeveling verdient £2"*% itV aantal te beginne,. Bjm« ter, ie.'_ volvoeren, want het to de slaapgelegenheden ot ÜfiL paviljoens onder te JL "«MeS natuurlijk ook Set van °Kn' iï of vastgehouden aal 1?"'»!, om bij het hotel metem 1 115 te zetten voor het ae™„ l'KSt? sehouwburgvoorstelUng"/m in eerste instantie zal er toch zeker gpiono beziet de H.O.V. in afiSfïfftï certeren. In het hotel kL \Uttl grote eetzaal ook een rS! gebruiken is voor dansen m 11,1 gen, enz. Bovendien zou concerten in de openlucht W0V- zoals nu ook wel gedaan Mai Openluchttheater. Op to 0!* i H.A zal daarvoor o^wteET'5*» Plek te vinden zijn. 11 <0 iaj Het TuideiM De plannen voor een liggen klaar. Er is evenwd J over de rijksbijdrage Aan». J®**» gemeend dat de gemeente slS? zou kunnen maken op een ton Sk?5* oorlogsschade, maar nu is 2* Mocht het belangrijk lager wort?, .115 herontwerp vereend? «ssffasttassBs jonnen kan worden, opdat Zuiderbad in het volgende seizen S"^' bruik genomen kan worden, Een In het plan-Friedhoff is gmtai de bouw van drie flatgebouwen worpen zijn ten Noorden van heK tot flat verbouwde Oranjehótel. ai. zal ruimte bieden voor ongeveer 50 nen, die er permanent zullen wonen Er zijn thans onderhandelingen »k over de bouw van een flat. Gehoopt wordt dat in het najasm,., de bouw kan worden aangevangti Sterk. Georg Dertinger, 'de Oost-tot» minister van Buitenlandse Zaken, kg in de volkskamer verklaard; „li) m thans sterk genoeg om elke mogelijti aanval van de Westelijke imperialist» af te slaan". Hij herinnerde aan (i woorden van president Wilhelm Pied! „Ingeval van een aanval van het Weite zullen de massa's van het Duitse jé aan de zijde van de Sovjet-Unie enii volksdemocratie strijden1' Staking. Het personeel van de Italiaan» radio is 24 uur in staking gegaan, Enkele diensten, zoals de nieuwsberichte, worden wel gehandhaafd. Proces. Te Boekarest is gisteren een pro- ces begonnen tegen zeven personen die beschuldigd worden van het bedrijven van „velé daden van hoogverraad". Da voornaamste verdachte is Vasüa Ciobanu, een gewezen piloot over ra drie jaar geleden veel te doen is ge weest toen twee passagiers hem onder bedreiging met een revolver dwongen it Turkije te landen. Volgens de aanklacht keerde hij naar Roemenië terug metra opdracht van de Turkse geheime dlfflit om inlichtingen te verschaffen over kwaliteit en typen van Russische vlieg* j tuigen in Roemenië. Herstel. Door president Trumans verkil- ring, dat de Amerikaanse strijdkrachten daadwerkelijke steun zullen vertee aan Zuid-Korea, keerde het vertrouw in de wereldmarkten terug. Afgezte van een nieuwe scherpe prijsstijging cj de goudmarkt te Hongkong, Parijs e in andere centra, deed zich gistere geen herhaling voor van de koorts achtige reactie, die de markten eer gisteren vertoonden. De Europese «fier- tenmarkten waren gisteren bijna aft vast. In Wallstreet zette het herstel, dit gisteren later op de dag was begowsc, zich heden krachtig voort. Weer practijb. Dr. Herman Sander, c' Amerikaanse arts, die in Maartis tri- gesproken van een beschuldiging.» hij een aan kanker leidende patiënt u'. medelijden had gedood, heeft woaj* dag opnieuw het recht gekregen c.- medische pracktijk uit te oefenen. Toch naar Straatsburg. De West-Dui^ sociaaldemocraten hebben woen.3 met een overweldigende meerden^ besloten deel te nemen aan de West- Duitse delegatie naar de consultatieve vergadering van de Raad van Eu. F- In een zijzondere bijeenkomst van parlementsfractie der partij sWM<J 131 leden voor deelneming, 12 tesen 4 onthielden zich van stemming. De sociaaldemocraten stemden m parlement unaniem tegen toetreotog West-Duitsland tot de Raad van Europt Protest. Ruim honderd vrouwetijke com munisten betoogden gisteren V gebouw van het Amerikaanse in Milaan tegen de AmentoaM op Korea. De Milaan» dig ter plaatse maar beh0^ grijpen omdat de V^ffm rustig verliep. De consul we.g deputatie van de vrouwen te Eén der leidsters van de pot digde daarop de Verenigd het aanzetten tot oorlog Jü# beweerde dat ten gevolg s(erven liaan'se soldaten zullen m jk nse mil« in het belang van de Amerika lionnairs.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2