Wereldkroniek Jet falen van de Amerikaanse bezettingspolitiek op Korea Blijspel van Oliver Goldsmith genoot leuke opvoering Heftig duel tussen Slijkhuis en Harting ZW1TSAL ,29JUM i 1950 Samenwerking met impopulaire ballingen en collaborateurs der Japanners up' inJfl» correspondentie) oorlog is het besef van et* "JgooUtieke gebeurtenissen «nienhang dir P ook mog!n roor- Jisr,er Pn geworden. Een conflict als S*®!1m is niet maar een ge- V'S achterhoek van Me, "mot fact01 in bet politieke -ar Seiner vlak dan de gehele i, W f" Strijkt. Het gaat er nu O» ieie" "„e de vorm eruit ziet, die Angst is een slechte besef "T „beurtenissen in onze "loeten Zeker voor West- d i"ane geestkracht dient te mobi- rin eigen plaats te vinden en '„re" "en de krachtmetingen van Sand, wat ral er voor ons -.riki en K®in Korea? Om een 'stpsyehose koel het hoofd Hed'en" is het goed de aehter- het conflict in Korea even LtaTook van dit onderdeel ^flSeSsomplek dat Azië is ge. ss.ftamstig van profi "f 1 Aroerika's Azic-kenner bij uit- •.ttimore .„„„otHntr van znri otfien f het Stinenoe kunnen T.et ProD^stig van professor Owen "iê-kenner bii uit- ,diAziatisch vraagstuk, die hij rappntp wprk UlU»"!,S"'ïle samenvatting van zijn Aziatisch vraagstuk, die hij Sur in zijn meest recente werk eöden jaar verschillende aspec- profetisch gebleken. Het waard om, nu de kracht- s" 1 Rusland en Amerika zich in '*l«aarlijk toespitst, ook op dit punt fint te boren. Geen toeval .i huidige conflict juist in Korea "Hkm is niet toevallig. Korea is i'^ Tvaar sinds 1945 de onderlinge ij tassen Amerika en Husland het ;?5t gewoed. Toen Japan capituleer- 1 Set Koreaans vrijheidsverlangen «n hoogtepunt gestegen. Het is éen t weinige landen in Azie, dat geen 1 talenvraagstukken kent. Er be- f Ids de Japanners verdwenen zijn, id geen niet-Koreaans bevolkings- £5 Sri heeft 36 jaar lang gezucht «Ir de Japanse overheersing, die ruw S gekenmerkt werd door een brutaal m* bestuur. Zelfs was de Koreaanse taal ?'l 193' verboden op de scholen. Si2 procent van de rijkdommen des 2 waren overgegaan in Japanse han- Al wat de Koreanen verlangden na deen periode was: bevrijding, en een i om hun eigen regeringsstelsel op te kregen was anders. Ze kregen •a de Bussen een streng militair bestuur het Noorden. En in het Zuiden van de teertonen eveneens een militair be- öcr, dat weliswaar menselijker en min- iSieng was, maar evenzeer er op inge- tómde greep op de macht niet te ver- U: Allengs gaven de Amerikanen in Jdiien de macht over aan de Koreanen evenwel volgens de regel: geen -jtim Koreanen, die eventueel met de zouden kunnen samenwerken. Deze j-ctaang, die ze zichzelf hadden gesteld, jeukte de Amerikanen om samen te jsen met twee soorten van Koreanen: at teruggekeerde politieke ballingen, en rel Koreanen die gecollaboreerd hadden at de Japanners. Verkeerde leiding De populariteit, die de teruggekeerde ■■Jagen onder het volk zelf genoten, was as gering. Ofschoon hun namen bekend K gerespecteerd waren, waren hun bin- imp in organisatorisch opzicht onder het volk Ie zwak. Voor zover er een onder - grondse organisatie tijdens het Japanse bevjjd had bestaan, bleek die van links nin gekomen. De collaborateurs werden p-cht door de Koreanen, maar in Ameri- toanse ogen hadden deze lieden enige waarde, omdat ze door hun samenwerking met de Japanners op de hoogte waren van te methodes om het volk onder controle te houden. Men mag gerust aannemen, dat hunner- de Russen ook geleid werden in het .Voorden door de stelregel, dat geen macht au Koreanen moest worden overgedragen, ttnzij de zekerheid bestond dat deze Ko reanen niet zouden samenwerken met Acerika. Dat betekende, dat de Russen pgen steunen op de fabrieksarbeiders en ie noodlijdende boerenmassa. De beslissende factor was de verdeling P het door de Japanners beheerde bezit. Als 80 procent van de rijkdommen van ra land (niet alleen bestaande uit de hbneken, maar ook het bouwland) in de ^aien van gehate veroveraars is, en deze rroveraars worden plotseling wegge- jagd, dan worden de mensen die hun had kunnen leggen op het voormalig be at der veroveraar automatisch tot een wrsende klasse. En zo ging het inderdaad a Korea na '45. Het grootste deel van de ccustrie in Korea bevindt zich in het xraen, en dit gaf de Russen zoiets als p proletariaat waar ze mee konden wer- •Korea is overwegend landbouw- de problemen voor de ADVERTENTIE knegende Reumatische pijnen in a! Uw leden R«et ge in de oorzaak aantasten. JjWMfc is als regel onzuiver bloed. Begin f m een Kruschen-kuur. Wonderlijk «•I ?°rv™e wei"king der zes minerale -3fl'e Kruschen bevat en die bloedzui- v.' or°anen na dag op toeren hou- jgi®1Baarm®de hun natuurlijke krachtige ven' ^'s lever, nieren en ingewan- rchtpn i.0p e toeren hun functies ver- Khnu n ^zuiverheden in het bloed oo™a7eer vastzelten en daarmee is dan OKrd, van Uw pijnen in de kiem ge- En Oiven Lattimore9 s voorspellingen Wij publiceren hierbij een artikel over de achtergrond van het conflict, in Korea. Deze beschouwingen baseren zich op de tlieoriën van de Ameri kaanse professor Owen Lattimore, de adviseur van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, die de feilen van de Amerikaanse Azië-politiek allerminst wenst te verbloemen. Prof. Lattimore is inmiddels tot de groep invloedrijke Amerikanen gaan behoren, I die door senator MacCarthy van com- munistisclic sympathieën wordt beschul- digd. Uit de hier gepubliceerde artike- I len blijkt van dergelijke neigingen wel bitter iveinig. Overigens is de profeli- sclie waarde van Lattimore's opvallin- I gen door de huidige ontwikkeling wel bewezen. Amerikanen nog groter maakte, want het militaire bestuur der Amerikanen had niet de flauwste notie van het soort van animo siteit, die in Azië wordt gewekt door de worsteling aldaar tussen landheren en boeren. Landhervorming Een landhervorming werd beproefd door de Amerikanen, maar liep uit op niets. De boeren hadden geen kapitaal. De Koreanen die met de Japanners hadden gecollabo reerd, en 'de Koreanen die gediend hadden in de Japanse politiekorpsen, wisten wel wat hen te doen stond zodra er land werd verdeeld. Ze kenden ook alle trucs om de arme boeren land af te nemen. Vroeg of laat moest het leeuwendeel van het land wel in hun bezit overgaan, met als gevolg voor de boeren: opnieuw de oude toestand van onderhorigheid. Ze wisten dat, en de boeren wisten het ook. Alleen de Amerika nen wisten het niet. ADVERTENTIE Aankomst van schepen uit Indonesië Uit Tandjong Priok zijn dezer dagen weer enkele troepenschepen naar Neder land vertrokken, waarop zich echter vrij wel geen gesloten onderdelen bevinden. Op 11 Juni vertrok de „Atlantis" met aan boord in hoofdzaak militairen van het K.N.I.L. Op 19 Juni begon de „Gene ral W. C. Langfitt" de reis naar Neder land met behalve individuele militairen ruim 200 man L.S.K. en de 41ste zelfstan dige brigade verbindingsafdeling. Op 22 Juni is de „General Muir" uit Priok naar Nederland vertrokken. Drie schepen naderen thans de vader landse kust. De ..General Harry Taylor" wordt tegen het eind van deze week in Amsterdam, de „Goya" omstreeks 3 Juli eveneens te Amsterdam verwacht. Op Zaterdag 1 Juli, 's morgens 8 uur begint te Rotterdam de ontscheping van de „Willem Ruys", die ruim 900 Neder landse passagiers, onder wie 222 kinderen beneden 12 jaar en 25 passagiers boven 70 jaar naar Nederland brengt. Op Zondag 2 Juli wordt de „Fairsea" met bijna 1300 burger-passagiers, 500 kin deren te Rotterdam verwacht. De volgen de dag, Maandag 3 Juli, zal de „Empire Brent" aldaar aan de Lloydkade meren. De „Empire Brent" vervoert. 1000 passa giers, onder wie 496 kinderen. Op Woensdag 5 Juli verwacht de Kon. Rotterdamse Lloyd, behalve het gecom bineerde vracht-passagiersschip „Fries land", ook de „Sibajak" weer thuis. Dit hulp-passagiersschip brengt ruim 1250 burger passagiers, met inbegrip van 521 kinderen, uit Indonesië naar Rotterdam. De passagiers aan boord van de schepen „Fairsea" en „Empire Brent" bestaan voor ongeveer 75 uit K.N.I.L.-gezinnen. De „Sibajak" heeft een vrij groot aantal ge zinnen van leden der Kon. Marine en van mariniers aan boord. De „Kota Inten" wordt met 925 militai ren op Donderdag 6 Juli te Rotterdam verwacht. Holland Festival De naar gebleken is terecht vermaarde „Old Vic" uit Londen heeft gisteravond de bezoekers van de Amsterdamse Stads schouwburg verrast met een buitengewoon vermakelijke opvoering van het goed- moedig-satirieke blijspel „She stoops to conquer" door Oliver Goldsmith, daterend uit de tweede helft van de achttiende eeuw en bedoeld als reactie op de onwaarachtig- gevooisde, overdreven sentimentele litte ratuur uit die dagen. Al zijn er duidelijk zeer sterke Franse invloeden in dit werk te herkennen, toch is het zo door en door Engels als alleen een Ier het had kunnen schrijven, zoals Michael Redgrave geestig opmerkte in de toespraak waarmee hij dankte voor de aandacht en het applaus van het publiek. voor Haarlem wTDFBDAG 29 JütiI 14 i- 2-30. 1 ,,t Gebeurde op een Arudp k 7 en 9-15 uur- Rem- 18 j., 2, 4.15, 7 en ,UUr- Luxor: „De man op «fik» j- 2. 1 en 9.15 uur. City: '«!.15uï duivelseiland', 14 j„ 2.15, .5*Cij5!J?AG 39 JGNI 5 uu' J^*e')ouw" Zomerconcert H. O. Stellingen open: ^ddag- en avond- Diana Churchill als Kate Hardcaslle en Michael Redgrave als de jonge Mar low in de opvoering van „She stoops to conquer" door de Old Vic. Merkwaardig genoeg kostte het de groot ste moeite om het destijds voor het eerst veftoond te krijgen, want de door gekun stelde pathetiek bedorven acteurs koester den terstond een hartgrondige hekel aan het bijna alledaagse taalgebruik. Zoveel te gevoeliger echter was het publiek voor de levensechte humor. Het succes was dan ook niet minder dan sensationeel en werd slechts door dat van Sheridans comedies overtroffen. Honderd jaar later, kort na de oprichting van het onlangs gejubileerd hebbende Toneelverbond verscheen er bij A. C. Kruseman te Haarlem in de reeks „Meesterstukken van het buitenlandse to neel" een vertaling van door dl'. Mark Prager Lindo, onder de eigenaardige titel „Wie niet sterk is moet slim zijn of: een avond vol vergissingen". Hieruit blijkt in ieder geval duidelijk de aard van het stuk: een verhaal vol ver warring en toevalligheden, berustend op een geval van misleiding voor de aardig heid (dat Goldsmith zelf eens overkomen schijnt ie zijn) van een jonge huwelijks- candidaat, die daardoor een provinciaal herenhuis voor een herberg en zijn toe komstige schoonvader voor de waard aan ziet. Voor de moderne toeschouwers spelen de hierboven aangehaalde overwegingen nauwelijks 'n rol doordat de verhoudingen, die de mogelijkheid tot het aanvankelijke succes openlieten, allang niet meer gel den. Het is dan ook heel goed te begrijpen dat regisseur Michael Benthall het behan delde als een ouderwetse klucht met een historische achtergrond. Mede dank zij de zo goed als onverbeterlijke décors van Alan Barlow (afgekeken van de aquarellen van Thomas Rowlandson, een navolger van Hogarth) is hij er grotendeels in geslaagd het beeld van een verleden tijd in schert sende trant te doen herleven. Een koste lijke vondst, ter versterking van deze in druk, was het laten openen van ieder tafe reel op de manier van een tableau vivant, dat na enkele seconden als bij toverslag in beweging kwam. Hierdoor werd tevens het spelkarakter onverbloemd toegegeven, hetgeen een gelegenheid te meer bood tot waardering van de grap. De gehele voorstelling zat trouwens vol met geestige, vaak zelfs brillante trouvail les. Zelden zag men van een in vele op zichten verouderd stuk zo'n levendige in terpretatie zonder dat de gepaste sierlijk heid daarbij in het gedrang kwam. Maar toch gebeurde het n-iet zelden dat de lach wekkende uitwerking (bij het herhaaldelijk optreden van de gillende keukenmeiden bijvoorbeeld) kennelijk alleen voortkwam uit het spitsvondige brein van de regisseur en niet uit de situatie, hetgeen men als een bezwaar zou kunnen aanvoeren; Men be leefde nu in hoofdzaak plezier om wat er van buiten af is ingebracht, in plaats van om de humor die er is uitgehaald. Maar dit blijft per slot van rekening een kwestie van nuance. Het. zou echter misschien ook mogelijk zijn geweest om een belangrijkere functie toe te kennen dan nu geschiedde aan de romantische stemming, die veel van de gebeurtenissen werkelijk had kun nen bezielen en die vèel verwantschap vertoont met die welke men in sommige blijspelen van Shakespeare vindt. Want de frisse kracht van de gezonde dialogen, waarin het intellect zich harmonisch ver enigt met het gevoel, is waarlijk niet ge- ring. Michael Redgrave gaf een uitstekende vertolking van de jonge Marlow, bedeesd hakkelend in gezelschap van gedistingeer de vrouwen, maar zeer bedreven in het voortvarend minnespel met het dienstper soneel. Gevat tegenspel ontving hij in dezë dubbele functie van de kwistig van haar talent gebruik makende Diana Churchill en vooral van Miles Malleson als de niets van de merkwaardige gang van zaken be grijpende heer des huizes. Ook de bijrollen waren over het algemeen uitstekend bezet. Speciaal moeten daarbij de knechten wor den genoemd, die ook door de schrijver naar het voorbeeld van Shakespeare (men denke aan Rugby en Simple uit „De vro lijke vrouwtjes van Windsor") zijn geco- pieerd. Maar de ster van de opvoering vond ik toch de schitterende komiek George Benson als Tony Lumpkin, een ruwe mSar goedhai'tige landjonker zonder educatie, wel dwaas maar lang niet gek en gezegend met een gevaarlijke dosis fantasie. Men heeft deze figuur wel eens vergeleken met de eerste Falstaff en naar mij dunkt te recht. Ook in de werken van Calderon vindt men trouwens veel van dergelijke typen. George Benson maakte er een ka rakter van en dat is meer dan ik ooit heb zien doen. Een paar korte notities over de schrijver tot slot. Oliver Goldsmith werd geboren in 1728 (op welke dag weet men niet pre cies) als zoon van een Ierse predikant. Hij verdiende, verminkt door de gevolgen van kinderpokken, aanvankelijk de kost als dichterzanger van populaire ballades, stu deerde later in de medische wetenschappen in Edinburgh en Leiden, trok als fluitspe ler door Frankrijk en Italië, nauwelijks genoeg geld ophalend om niet totaal uit te hongeren en keerde in 1756 berooid en haveloos naar Londen terug, waar hij zich op alle. zelfs de meest bedenkelijke vormen van litteratuur stortte en voornamelijk vertoefde in onmaatschappelijk gezelschap. Zijn dank zij de zorgen van Samuel John son uitgegeven roman „The Vicar of Wake field" werd met „Robinson Crusoë" van Daniel Defoe het meest gelezen boek in Engeland. In 1774, een jaar na de première van „She stoops to conquer" overleed hij. Van zijn graf is geen spoor meer te vin den. Het was een goede daad van de Old Vic om het genoemde stuk op te diepen uit het vergeetboek, waarin het niet thuis hoort. DAVID KONING. KLEUTERONDERWIJS Gisteren slaagden te Rotterdam voor de Gemengde Commissie voor Examens Voor bereidend Onderwijs (Kleuteronderwijs) Akte A. de dames T. Lammers te Overveen, J. Notterman te Zandvoort, A. Roeper te IJmui- den. M. Verhagen en G. Wouterlood te Sant poort, allen leerlingen van de Stichting tot het opleiden van Leerkrachten bij het Open baar Voorbereidend Lager Onderwijs te Haarlem. UITSPRAKEN RECHTBANK De overval te Driehuis De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen de acht en twintigjarige Haarlemmer J. S„ verdacht van diefstal vergezeld van geweld met het oogmerk de diefstal ge makkelijk te maken, tot een gevangenis straf van zes jaar veroordeeld. In September van het vorig jaar heeft S. een bezoek gebracht aan het postagent schap te Driehuis, waar alleen mejuffrouw M. C. Aris, die moeilijk kan lopen, aan wezig was. S. heeft uit een geldkist een bedrag van ongeveer 338 gestolen. De kantoorhoudster heeft getracht de diefstal te beletten, doch daarbij kreeg zij enkele stompen in haar gezicht. Ook werd S. er van verdacht diefstal met geweldpleging in Meppel en Hengelo gepleegd te hebben. Veertien dagen geleden heeft de officier van justitie een gevangenisstraf van zes jaar geëist. Onrechtmatig het beheer van zijn zaak opgenomen De garagehouder E. S. te Zaandam, een politiek delinquent, was in 1947 door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot een gevangenisstraf wegens 2ijn gedrag in de bezettingstijd en boven dien werd hem verboden gedurende tien jaar een leidende functie in een autobe drijf te vervullen. S. heeft voor de Haar lemse rechtbank tërecht gestaan, verdacht een recht uitgeoefend te hebben, wetende dat hij daartoe bij rechterlijke uitspraak was ontzet. Hij had namelijk weer het be heer over zijn garage in handen genomen. De rechtbank veroordeelde hem toteen gevangenisstraf van twee maanden. Athletiek in de Sportweek Ruim 6000 toeschouwers hebben gister avond tijdens de jubileumwedstrijden van de H.A.V. „Haarlem", op het „Haarlem"- terrein genoten van een zeer spannend duel tussen Wim Slijkhuis en Hans Har ting, een duel dat door Wim Slijkhuis werd gewonnen, maar het dient toch ge zegd, dat het de Amsterdammer is ge weest, die de strijd op dit nummer ge maakt heeft. Tien van de bijna elf ronden heeft hij aan de kop gezeten, steeds op de voet gevolgd door Slijkhuis die niets ris keerde en geen enkele maal ook maar een poging deed de leiding over te nemen. 150 m. voor de finish kwam dan eindelijk de lang verwachte aanval van de „Trek vogel" en ondanks heftig verweer van Harting werd deze gepasseerd en Slijkhuis ging als eerste in de uitstekende tijd van 8 min. 37 sec. Harting noteerde 8 min. 38.4 sec. De Friese kampioen Huizinga, die bij deze titanenstrijd eigenlijk slechts een on dergeschikte rol speelde, werd derde in 9 min. 5.4 sec. Uit de aard der zaak ging er ook veel belangstelling uit naar het lopen van Foekje Dillema op de 100 meter. Welnu, ook de Haarlemmers hebben kunnen zien, dat ze niet mooi maar wel erg hard lo pen kan, al kwam het dan ditmaal niet zo zeer in haar tijd tot uiting. Zij won de finale 100 m. in 12.5 sec., een tijd die echter zeer beïnvloed werd door de hin derlijke wind. Dat zij niettemin nog 0.9 sec. voor bleef op Gré de Jong (Sagitta) bewees wederom overduidelijk haar grote Een prachtige prestatie leverde Naakt geboren (D.F.C.) bij het verspringen, die met 7.09 m. zegevierde. Op de 800 m. had de Necferlandse kampioen Anton Kist te weinig tegenstand om tot een buitenge- Op de 3000 meter voerden Harting en Slijkhuis een felle strijd. Op de derde plaats loopt de HaafïemmerW. van Deursen wone prestatie te komen, voor zover men deze op een vrij kleine grasbaan mag ver wachten. Hij won in 2 min. 0.6 sec. De 100 m. heren toonde eveneens aan, dat de wind speciaal voor de sprinters hinderlijk was. Jo Zwaan van A.A.C. won in 11.4 sec. voor Saat (V. en L.), die 11.6 sec. noteerde. Normaal zijn deze lopers altijd goed voor tijden van 11 sec. en beter, v. d. Hoeven (Lycurgus) won speciaal door zijn grotere snelheid de 110 m. hor den in 15.9 sec., terwijl Aad de Bruyn (V. en L.) zowel het kogelstoten als het dis cuswerpen voor zijn rekening nam met resp. 13.92 m. en 46.76 m. Bij de juniorennummers kon men op de 300 m. genieten van een prachtige race van Brijs (Haarlem), die onverwacht zijn clubgenoot Van Gorsel de baas bleef in 37.8 sec. Bij de slotnummers kon men tijdens de 4x100 m. estafette dames nogmaals Foekje Dillema in actie zien, maar zij kon nu toch niet de achterstand, die de drie eerste loopsters van Vitesse tegen Sagitta hadden opgelopen, goed maken. Sagitta won dit nummer in de goede tijd van 50.6 sec. Vi tesse noteerde 52 sec. en de ploeg van Gita, die derde werd 53.5 sec. De 3x1000 m. leverde dank zij Van Gog-Wullems en Geusebroek een verdiende overwinning op voor de „Haarlem"-ploeg, waarbij Van Gog als eerste loper de grondslag legde, tijd 8 min. 2 sec. „Hellas" uit Utrecht werd tweede in 8 min. 20.4 sec. ADVERTENTIE Morgen weer een hoogst interessant nieuw nummer van de 0 Het ware verhaal van den Hertog van Windsor en Mrs. Simpson. 0 De nuchtere waarheid over Indonesië. Reorganisatie van de gasvoorziening Rapport van commissie Van Iterson is gereed In October 1945 heeft de toenmalige mi nister van Verkeer en Waterstaat een com missie ingesteld onder voorzitterschap van prof. dr. ir. F. K. Th. van Iterson, welke tot taak had; de centralisatie der gasvoor ziening in Nederland te bestuderen De commissie heeft thans rapport uit gebracht aan de minister van Economische Zaken, onder wie de gasvoorziening thans ressorteert. Zij komt tot de conclusie, dat een ingrijpende wijziging van de openbare gasvoorziening, zowel wat de productie als wat de distributie betreft, noodzakelijk is. Op beide gebieden zal naar een aanzien lijke concentratie moeten worden gestreefd, zowel in het belang van de industriële ont wikkeling als van een zo efficiënt gebruik van brandstoffen. De organisatie der productie kan volgens de commissie worden verwezenlijkt door uitbreiding van de bestaande en stichting van nieuwe kolenveredelingsbedrijven, on der andere ter vervanging van bestaande gasfabrieken; exploitatie van aardgas, gas sen van olieraffinaderijen en bij chemische en biologische processen ontstane gassen en eventuele aanvoer van gas uit het bui tenland; uitbreiding van bestaande en aan leg van nieuwe hoge druknetten voor het transport van gas naar de distributie centra en grootafnemers. Onder andere beveelt de commissie aan de stichting van 'n kolenveredelingsbedrïjf aan het Noordzeekanaal, concentratie dei- productie in enkele gasfabrieken in het Noorden en Oosten des lands, oprichting van maatschappijen voor de aanleg en het beheer van de hogedruk-gastransport- netten. Ook de distributie van het gas aan de verbruiker zal door concentratie op een economische basis moeten worden gesteld. Uit bedrijfseconomisch oogpunt bezien, zouden de gasdistributiebedrijven niet te klein mogen zijn en wel zou het minimum aantal gasaansluitingen in het algemeen tussen «30.000 en 60.000 per bedrijf moeten zijn gelegen. Dit betekent dat .voor het ge hele land met een 20 a 30-tal gasdistri butiebedrijven zal kunnen worden vol staan. De helft van de leden der commissie is van oordeel, dat de gasdistributie in han den van de grote gemeenten, respectieve lijk van combinaties van een aantal tot eenzelfde streek behorende minder grote gemeenten moet worden gelegd. De andere helft daarentegen is voor alles voorstand ster van de vorming van energiebedrijven en beveelt daartoe onder meer aan om de provinciale eleclriciteitsbedrijven met medewerking der gemeenten in provinciale energie-bedrijven te wijzigen en deze laatste bedrijven tevens met de distributie van gas te belasten. Eerste Kamer Begroting van Onderwijs goedgekeurd Mr. Wendelaar ontstemd over toekenning Jacob Maris-prijs Na afdoening van enige hamerstuk ken zette de Eerst Kamer gisteren de be handeling voort, van de begroting van Or derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mi nister Rutten deed enige mededelingen over de onderwijsbesprekingen met de Indonesische autoriteiten. De anderhalf millioeii .gulden, door Nederland bij te dragen voor de hulp aan de minder ont wikkelde landen, zal worden gebruikt om buitenlandse studenten hier te laten stu deren. De kwestie van een subsidie voor het Twents Philharmonisch Orkest wordt on derzocht. De heer Wendelaar (V.V.D.) protesteerde bij de replieken tegen het toekennen van de Jacob Marisprijs aan de tekening „Vader en Zoon" van P. Ouborg. Hij noemde dit werk een bewijs van decadentie en hoopte, dat hiertegen iets zou worden gedaan. Over de tweede technische hogeschool, waarover de minister in eerste instantie had gezwegen, merkte hij bij de replieken op, dat hij-dit een zaak van nationaal be lang acht. Het kabinet wacht met zijn be slissing hierover op het rapport der com missie over de reorganisatie van het hoger onderwijs. De begroting werd tenslotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. DERDE GENERATOR VOOR DE CENTRALE HEMWEG De gemeenteraad van Amsterdam heeft een crediet van 18.5 millioen toegestaan voor het aanschaffen en opstellen van een derde turbogenerator van 50.000 kw. in de electrische centrale Hemweg. Deze centrale zal in 1955 geheel gereed zijn. De totale kosten zullen ongeveer 115 millioen be dragen. Koningin-moeder Elisabeth van België zal Zaterdagmiddag de uitvoering van Bachs Hohe Messe in de Grote Kerk te Naarden bijwonen. ADVERTENTIE jgM ZALF ZETPILLEN c&ambei Geen bokswedstrijden gedurende een maand Het hoofdbestuur van de Nederlandse Boksbond deelt mee. dat het na het tragisch ongeval overkomen aan de bokser Jan Remie onmiddellijk een nauwgezet onderzoek heeft ingesteld. Het is gebleken, dat aan elke be paling van het wedstrijdreglement is vol daan, zodat het na het oordeel van de ring- arts volstrekt onwaarschijnlijk is, dat het ongeval te wijten zou zijn aan het boksen van Remie op deze dag. Het onderzoek in deze door de bevoegde instanties is nog niet ten einde. Ten teken van rouw heeft het bestuur gemeend het wedstrijdwezen tot en met 28 Juli stil te leggen. Honkbalwedstrijd Twee Haarlemse honkbal negentallen speelden een proef wedstrijd voor de 22 Juli te spelen wedstrijd Amsterdam Haarlem. Het A-team was samengesteld uit spe lers van S.C. Haarlem, E.D.D., Schoten en H.C.L. en het B-team werd gevormd uit het eerste negental van H.H.C., aangevuld met een H.C.L.- en een Schotenspeler. Lange tijd bleef de stand 11, doch in de negende innings maakte het A-team 41, dank zij o.a. door een fout van Hoogenbos .waartussen een enkele honk- slag viel. In de gelijkmakende tiende innings (men wilde het publiek, dat tot en met de negende innings nog maar wei nig goed slagwerk te zien had gekregen, zeker toch nog waar voor zijn geld ge ven!) gaven Duinker, Groen en Smid fraaie honkslagen, waardoor de eindstand na tien innings 44 werd. Er werden fraaie staaltjes veldwerk vertoond in deze wedstrijd, doch het slaan was niet best. Er werd af en toe „gemaaid" naar pitches, die met geen mogelijkheid te raken wa ren. Een gunstige uitzondering maakte Hoogenbosch met een slaggemiddelde van 0.75. Propaganda-zwemfeest De Haarlemse Reddingsbrigade en de Haarlemse Watervrienden verzorgden in het Sportfondsenbad een zeer gevarieerd zwemprogramma. Nadat de heer G. Voogd, als voorzitter van de sub-commissie zwemmen van de Sportweek, een propa gandistisch woord had gesproken, werd het programma geopend met een opmars van al de deelnemers(sters), waarna een wedstrijd 66 2/3 meter schoolslag werd gezwommen. De Haarlemse Reddingsbri gade liet zien hoe men, indien men in het water door een drenkeling wordt vastge grepen, zich hiervan moet bevrijden. Tandem-slepen en onder water zwemmen waren de volgende nummers van het pro gramma en hierna gingen de dames van de Watervrienden te water voor figuur- drijven onder leiding van mevrouw J. Woning-Brinkhuis, waarmede zeer veel succes werd geoogst. Het geblinddoekt zoeken naar een drenkeling werd door de H.R.B. gedemonstreerd. Twee zwem- estafetle-nummers werden afgewisseld door een demonstratie bordjesduiken, waarna velen aan een zwemafvalrace deelnamen. Tot besluit van het program ma werd een pantomime opgevoerd waar bij de komische noot niet ontbrak. Het was een goed geslaagd propaganda zwem feest dat door een talrijk publiek werd bijgewoond. Haagse badmintonspelers wonnen In het gebouw aan de Kleine Houtweg is een badminton wedstrijd gespeeld tussen G. de Bijl en L. Verhoef, die Haarlem vertegenwoordigden en J. Wolterman en dr. P. O. Koek uit Den Haag. De Hage naars behaalden een zege van 21. De Bijl won het enkelspel van J. Wol terman. De andere partijen eindigden in Haagse overwinningen. Kraak en Ciavan spelen Zaterdag mee Op de sluitingsavonc! zal een voetbal- wedstrijd gespeeld worden tussen het Haarlemse en het Haagse voetbalelftal. De internationals Kraak van Stormvogels en Ciavan van Ado zullen van de partij zijn. Tennis Kampioenschappen van Wimbledon Het Nederlandse paar mej. Hermsen en Linck ondervond vooral in de tweede set taaie tegenstand van de Amerikaans-Neder landse combinatie mej. Morrison en Van Swol. Het klopte echter beter tussen mej. Hermsen en Linck en mede door een betere controle van lengte bracht dit de overwin ning (64, 108). Een sluitende combinatie ook vormden me vrouw Halford en Rinkel. Zonder enige moeite werd het Engels-Belgische paar me vrouw MartinDavies en Geelliand ver slagen (63. 62). Hoewel in de partij tussen .mevrouw SchmierWilton en het Britse paar me vrouw David en Lloyd een derde set nodig was, verkeerde de uiteindelijke Nederlandse zege eigenlijk geen ogenblik in gevaar. Het was een partij lussen een goed op elkaar ingespeeld dubbel en twee enkelspelers, die een gelegenheids-combinatie vormden. Indi vidueel was er weinig krachtsverschil, maar de eenheid in het Nederlandse dubbel was van doorslaggevende betekenis (61. 46, 6—2). Na de eerste twee sets leek de overwin ning voor Linck en de Australiër Molloy tegen Coen en Grandet voor het grijpen, maar ten slotte moest nog hard gevochten worden voor de zege na vier sets een feit was. Het Nederlands-Australische paar was beduidend sterker in het volleren (62, 6—3, 9—11, 9—7), Rinkel en Van Swol versloegen Spychala en Tloczynski (Polen) met 6—0, 62, 62. Wereldkampioenschappen voetbal Voor het wereldkampioenschap voetbal zijn Woensdag de volgende wedstrijden ge speeld: Brazilië—Zwitserland 2—2; Zuid- Slavië—Mexico 4—1.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5