e Velsens raad besloot tot oprichting van een Dienst voor Volkshuisvesting Wethouder De Boer zorgde voor verrassing TOURINGCARS DRY CLEANING Met de bouw van de Insingerschool wordt binnenkort begonnen Oud IJmuidens bedrijf begint aan de Staalhaven een nieuw leven I .Clowntje Rick Visserij, t V-varia Het kostbare deposito 0 Woensdag 12 Juli 1950 Bij de tien agendapunten, die Velsens raad gisteravond te verwerken had, waren er drie die zich in een zeer grote belang stelling mochten verheugen. De instelling van een gemeentelijke dienst voor de Volkshuisvesting deed aller eerst de heer H. J. Lips (A.R.) van zijn zetel opstaan. De heer Lips stelde het college voor de vraag of bij de overwegingen die geleid hadden tot de mogelijke instelling van deze dienst, de mening was gevraagd van de directeur van Openbare Werken. In de tweede plaats wilde hij weten of er over dit onderwerp een vergadering was geweest met de commissie van Open bare Werken. Zijn partijgenoot J. Visser vroeg of Openbare Werken al dit werk niet meer aan kon en of het noodzakelijk was, dat in een tijd van versobering nog een nieuwe dienst moest worden ingesteld. De heer A. ten Broeke (C.H.) nam het Gemeenteblad 135 artikelsgewijs onder de loupe en zei onder meer dat een derge lijke dienst onmisbaar is in deze gemeente. Met het oog op de toekomst moet men zeker regelend gaan optreden. Spreker uitte de wens dat de woningbouwvereni gingen hierdoor echter niet te veel zouden „gehandicapt" worden. Tevens was de heer Ten Broeke bevreesd, diat het initiatief van, de betrokken directeur te ver zou gaan en hij achtte het derhalve noodzakelijk een artikel op te nemen, waardoor dit gevaar bezworen zou worden. Vervolgens be pleitte spreker de noodzakelijkheid van een nauw overleg tussen de hoofden van Volles- huisvesting en Openbare Werken. Wethouder Visser (P.v.d.A.) ant woordde, dat het college het advies van de directeur niet nodig acht, omdat dit een beleidskwestie van het college is. De volkswoningbouw zal in de komende jaren voor een belangrijk deel blijven drukken op de overheid en daarom is de instelling van deze nieuwe dienst nodig, aldus de wethouder. Met het bouwen heeft Openbare Werken zich nooit bemoeid, dit is een kwestie van Bouw- en Woningtoezicht. Hei is echter nodig een dienst in het leven te roepen, die zich met èlle problemen bezig houdt, vervolgde spreker. Wethouder Visser was van mening, dat elke directeur van een bedrijf het recht moet hebben voorstellen aan het college te doen, wanneer dit in het belang van de clienst is. En eveneens in dat belang zal hij uit zichzelf overleg plegen met zijn collega. In tweede instantie verlangde 'de heer Lips (A.R.) het woord en wijdde ditmaal breed uit over de „woningkartotheek". De overige sprekers maakten eveneens gebruik van hun recht van dupliek en na veel „voor- en tegenpraat" de wethouder persisteerde bij zijn uitgesproken mening ging dit punt er zonder stemming door. Subsidieverhoging aan verenigingen Een ander punt van discussie vormde de verhoging van de post voor het culturele werk in de gemeente. De heer M. van Dongen (CJH.) had uit het gemeenteblad geconcludeerd dat er vele verenigingen in Velsen zijn, die als „haaien op de kust" %an de 5000.sub sidie eten, weshalve dit bedrag verhoogd diende te worden. De zangverenigingen komen er echter wel heel sober af, meen de spreker. Dit werd voor de heer R. Verbeek (P.v.d.A.) aanleiding tot de puntige op merking: De zingende haaien dus. Een op merking die een gulle lach verwekte. De heer Van Dongen zag graag de subsidie voor deze culturele verenigingen omhoog gaan. De heer Lips (A.R.) had grote bezwa ren tegen tussentijdse verhogingen en wenste de vastgestelde posten gehandhaafd te zien en pas bij vaststelling van de nieuwe begroting de nieuwe aanvragen onder het oog te zien. De heer Verbeek (P.v.d.A.) zeide, dat het hier niet ging om nieuwe aanvragen, maar dat het een kwestie was van een eerdere toezegging van B. en W. De heer J. van Leeuwen (K.V.P.) bracht het college dank voor zijn sympa thieke geste en meende dat men zich niet in de vraag moest verdiepen of deze rege ling al dan niet ideaal is. Wethouder H. de Boer gaf een gefun deerd _en uitgebreid overzicht van de situa tie. Hij hoopte dat in de toekomst de rege ling van de subsidiëring op geheel andere basis zou worden opgezet. Al zou de be groting nog zo snel worden behandeld, dan zou het op zijn vroegst Februari '51 wor den eer er bescheid zou kunnen worden gegeven. „Willen wij de verenigingen in het komende winterseizoen voldoende steun geven en de ontbinding van dit cul turele werk tegenhouden, dan zullen wij deze 4000.verhoging moeten toestaan", aldus de wethouder. „De schamele beurzen van leden en do nateurs kunnen nu eenmaal niet meer op brengen, dus zal de gemeente moeten hel pen. Uit de aanstelling van een cultureel ambtenaar heeft men reeds kunnen consta teren dat het culturele werk in deze ge meente belangrijk zal worden uitgebreid en hiervoor zullen grotere bedragen moe ten worden gevoteerd." Gemeentegarantie voor herbouwers Het derde punt dat aanleiding gaf tot gedachtenwisseling was de garantiever klaring ten aanzien van hypothecaire in schrijvingen bij de herbouw van verwoeste en door oorlogsgeweld afgebroken huizen. De heer J.H.A.K. Gualtheriev. Wee- z e l(V.V.D.)was van mening,dat de garantie stelling voor herbouwers met hypotheek schuld niet juist was. Volgens spreker ging het hier om twee zaken. Ten eerste de her vestiging en in de tweede plaats de garan tie van de hypothecaire inschrijvingen. Het eerste achtte spreker zuiver een ge- meentekwestie, het laatste een rijkszaak. Spreker zette dit juridisch uiteen e vroeg derhalve deze garantieverklaring af te wentelen op het Rijk. De heer Ten Broeke (C.H.) was het niet eens met de vorige spreker en de heei Verbeek (P.v.d.A.) zei dat de kern lag in de vraag of de toewijzing van de grond wettelijk zowel als practisch mogelijk was. Hier was wethouder Visser het mee eens; duidelijk zette hij uiteen dat grond pas dan kan worden overgedragen, als er reeds met de bouw is begonnen. In het belang van de oorlogsslachtoffers moet de gemeente het risico nemen, dit is de vlugste weg om de kleine herbouwplichti- gen te helpen, aldus de wethouder. Benoemingen Hierna werd na stemming de heer F. H. Lieuwen uit Amsterdam benoemd als tekenleraar aan het gymnasium en werd de heer J. P. van der Does als leerkracht in de Nederlandse taal aan de Visserijschool toegevoegd. Een reizende muziektent De officiële agenda was hiermede ten einde, maar wethouder De Boer had nog een verrassing in petto. Er komen uit ver schillende delen van de gemeente aanvra gen om muziektenten te mogen bouwen. Om het euvel van een mogelijk tenten- surplus te ondervangen, wil men proeven gaan nemen met een verplaatsbare muziek tent. Dinsdag 18 Juli zal een demonstratie met zó'n „reizende muziektempel" worden gegeven in de nabijheid van het Monu ment aan de Zeeweg, op het Plein 1945. Om zeven uur zullen de raadsleden daar te zamen komen om zich de bouw en de vele voordelen te doen uitleggen, om acht uur wordt'het publiek in staat gesteld daar een concert te beluisteren. Afscheid D. Verbaan Na dit alles werd de heer D. Verbaan (P.v.d.A.) gelegenheid geboden wporden van afscheid tot de raad te richten. Staan de achter een bouquet rode anjers, die als tastbare groet van de mede-leden het ver trekkende raadslid was aangeboden, heeft de heer Verbaan onder meer gezegd blij te zijn dat hij op bescheiden wijze gedurende vier jaren aan de vooruitgang van de ge meente heeft mogen medewerken. De heer Verbaan uitte de wens, dat het de gemeente gegeven moge worden het einddoel van de opbouw in vrijheid te mogen bereiken. Spreker dankte zijn mede-raadsleden voor de vriendschap en collegialiteit die hij mocht ondervinden. Burgemeester mr.- M. M. Kwint bracht de heer Verbaan namens de raad dank voor wat hij in het belang van de gemeente heeft verricht. ADVERTENTIE GARAGE STORMVOGELS KAL VERSTRAAT Aanbesteding nieuwe boerderij Gisteren werd de bouw van de door de architect D. C. Bonnet uit Blaricum ont worpen nieuwe boerdederij voor de wed. H. Zwanenburg en Zn. aan de Hofgeesterweg te Velsen aanbesteed. De uitslag luidde: Holle man en Zn Santpoort, ƒ52.840; P. en G. Buur, Haarlem, ƒ43.100; G. v. Heyst en Zn., Velsen, ƒ54.100; V. de Vries, Haarlem, ƒ53.040; G. Bakker, Hilversum, ƒ51.580; P. en A. Heidoorn, Beverwijk ƒ42.488; J. F. Koks. Beverwijk, ƒ41.515; F. Hes. St. Pan- eras, ƒ45.580; D. Langendijs. Heilo. ƒ43.800; C. v. Diepen, Santpoort, 47.400; P. Buys, Oudorp, 45.800; Ch. Slieker, Heemstede, ƒ63.219; Th. Spijker, Heemskerk, ƒ42.600; W. v. Heyst. Driehuis, 54.600; Ant. P. Win- nubst, Haarlem, 46.878. De gunning is aangehouden. „Alex Bell" viert feest De buurtvereniging „Alex Bell" zal haar eerste lustrum feestelijk vieren. Zaterdag avond treedt in „Flora" het cabaretgezel schap van André Carell op, met het non stop programma „Een beetje zonneschijn". „The Rythm Stars" zullen de balmuziek verzorgen. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 11 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Texelstroom van Liver pool; Ponto - Röndvik; Maywood - Swansea; British Baron - Abadan; General W. C. Langfitt - Indonesië; Prinses Marijke - Rot terdam; Cornelia B. - Vesteras; Seaham - Gooie; Barnby -?; Britt Marie - Geffle. Vertrokken zijn: Hadrimute naar Rotter dam; Solhavn - Immïngham; Karin - Immïng- ham; Ahus - Antwerpen; Hoogland - New castle: Falcon - Londen; Renovati - Emden; Freden - Gent; Waria - Roterdam; Surte - Londen; Rijnstroom - Londen; Baltic - Bre men; Tyro - Rotterdam; Echo - Rotterdam; Berkelstroom - Huil. ADVERTENTIE voldoet een ieder. OLD CLOTHES NEW Chem. reiniging KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Verkiezingen Gereformeerde kerk Zondag zullen in de Gereformeerde Kerk aan de Koningsweg verkiezingen worden gehouden van leden van de kerkeraad en voor het Evangelisatiewerk. Tot candidaten in de plaats van de af tredende ouderlingen T. W. N. de Jong en N. Slings werden aangewezen de heren A. v. Horst, P. J. Wories, H. Zuidervaart en F. Fijtsma. De heren R. van Dijk en J. Wakker wer den candidaat gesteld voor het Evangeli satie-werk onder de schippers en de heren W. J. Willems en J. L. de Geus werden ge- candideerd voor de aftredende diaken P. IJzerman. MARKTBERICHTEN Prijzen: per 1 kg: heilbot 2.352; gr. tong 2.602.55; Grm. tong 2.552.50; kim. tong 2.05; kl. tong I 1.361.27; kl. tong II 0.95— 0.93; tarbot I 2.301.60; per 50 kg: tongschar 58; kl. schol I 28; kl. schol II 2214; v. ha ring 2717.50; makreel 3227; kl schelvis H 24.50—22.50; wijting 19.50—18.50; gr. gul 3130; mid. gul 2725; kl. gul 2219; ham 47—43; per 125 kg gr. kabeljauw 156—80; gr. koolvïs 4745; gr. leng 60, Aanvoer: 10 kisten tong en tarbot; 20 k. schol; 645 k. haring; 20 k. Makreel; 15 k. schelvis; 30 k, wijting; 55 k. kabeljauw en gul; 10 k. leng; 20 k. diversen; tbtaal 825. Besommingen: IJm. 230 ƒ1110; 1 Vem- trawler besomde ƒ16.700. ADVERTENTIE ©©©©©©©©©©©©©©©©ee©©a©©©©©©©©©©©©©©«eee< Op veelvuldig verzoek zetten wij onze 8 week voort 'verk0°p "«aéi: siKiANTEE»*,«.[1)# IIJMUIDER KLEDINGMAGA7H OOSTERDUINWEG 33, IJMUIDEN (O.), TEL. 1074 (Wh Brinio«t Dus ook deze weck geldt ons devies: Bij ELK besteed bedrag geven wij een cadeau. Augustus een uitstapje naar „Groenendaal" bij Heemstede te ondernemen. Voor een groep kinderen die daarvoor heeft gespaard, wordt een autobustocht naar Rotterdam gehouden. Deze zullen op Woensdag 9 Augustus een bezoek brengen aan de havens en de tunnel van de Maas stad. In de vacantiemaand Augustus staat ook een viswedstrijd op het programma. Zater dag 19 Augustus wordt deze gehouden aan het Noordzeekanaal nabij „De Plaatwelle- rij". De inschrijving is geopend voor de jeugd van 8 tot 15 jaar en voor ouderen. Voor deze wedstrijd heeft het bestuur prij zen beschikbaar gesteld. Einde van tienjarige zwerftocht in zicht Zeer binnenkort zal in het verlengde van de Grahamstraat, tussen de Kennemerlaan en de Hofstedestraat, begonnen worden met de bouw van een semi-permanente school met zeven klassen voor bijzonder lager onderwijs: de Insingerschool. Ver wacht mag worden dat het nieuwe school gebouw, dat slechts enkele honderden me ters van de plaats, waar eens de oude Insingerschool stond zal verrijzen, reeds in Januari in gebruik kan worden genomen. De Insingerschool heeft een veelbewo gen geschiedenis achter de rug. In Mei 1940, onmiddellijk na de capitulatie van het Nederlandse leger, werd het gebouw gevorderd door de Nederlandse militairen, die waren ondergebracht in de zogenaam de Opbouwdienst. Later misbruikten de De machinefabriek en constructie werkplaats van de firma P. Eriks Jr., welk bedrijf reeds sinds 1892 aan de Stationsweg in IJmuiden-Oost floreer de heeft zich geschaard in de rij der Velsense industrieën aan de Staalha ven. Morgen zal namelijk de nieuwe fabriek van deze firma onder de rook van de Hoogovens officieel worden ge opend. Hiermee zijn de uitbreidings plannen die men reeds lang koesterde, verwezenlijkt. De werkruimte aan de Stationsweg was reeds geruime tijd te klein, doch van een uitbreiding kon, als gevolg van de oorlogs omstandigheden niets komen. De plannen die men in 1940 koesterde om naast het bestaande bedrijf in IJmuiden-Oost in Velsen-Noord een „filiaal" op te richten, konden dan ook niet ten uitvoer worden gebracht. Nadat echter de IJmuidense werkplaats in het raam van het Velsens wederopbouw- plan plaats moest maken voor de-woning- Voor de kinderen Als Rick en Bunkie weer terug zijn bij de landingsplaats schrikken zé zich 'n hoedje. De boot is verdwenen! Wat zullen ze nou hebben? Ze hebben toch de boot goed vastgelegd! Dat is ook wat moois!" zegt Rick verschrikt. „Ikik begrijp er niks van!" stamelt Bunkie. „Ik weet tóch zekerdat ik het touw goed heb vastgemaakt!" Maar ja.daar is nu niets aan te doen. Waarschijnlijk is het touw van de takken gegleden. In ieder geval is de boot losgeraakt. En kijk.daarginds drijft ie op het water, ver buiten hun bereik. „Hoe moeten we hier nou weer vandaan komen?" jammert Bunkie. Ja, dat is een vraag, waar ze zo gauw geen antwoord op weten. Ze staren naar het weggedreven bootje bouw, werd in November 1949 begonnen met de bouw van een nieuwe fabriek aan de Staalhaven. Reeds voor Januari stond het complex onder de kap en begin April werd het werk in IJmuiden neergelegd en in Velsen-Noord gedeeltelijk ter hand ge nomen. De verhuizing en de revisie der machines heeft wel even stagnerend ge werkt, maar spoedig klonk toch in de nieuwe, goed geoutilleerde werkplaats aan de Staalhaven het lied van de arbeid. Op het ogenblik zijn er 25 vaklieden-monteurs, draaiers en boorders druk in de weer. Men legt zich in deze machinefabriek voornamelijk toe op het verrichten van reparatiewerkzaamheden, doch daarnaast worden er ook transportwerktuigen, zoals kranen en transportbanden vervaardigd. Dicht hii de bron Niet voor niets werd Velsen-Noord als nieuwe standplaats der fabriek gekozen: door de aanwezigheid van tal van indus trieën in deze omgeving zit men technisch en economisch zeer gunstig. Als de heer P. Eriks jr. Donderdag de nieuwe hall officieel in gebruik heeft ge steld, zal de Staalhaven daarmee een gezond bedrijf in haar rijen hebben opgenomen. Schoolreisjes Insingerschool De schoolreisjes zijn weer achter de rug. Ze hebben ook de kinderen van de Insin gerschool veel ontspanning gebracht. De eerste en tweede klas maakten een uit stapje naar Bergen en Sehoori, waar de kleuters volop genoten van speeltuin en duinen. De derde en vierde klassers zochten het wat verder en bezochten onder meer de Pyramide van Austerlitz. Begunstigd door goed weer hadden ook deze kinderen een fijne dag. De vijfde klas paarde het nuttige aan het aangename en bezocht de Veluwe, die van Oost naar West en van Zuid naar Noord werd doorkruist. Op deze manier is ge tracht de leerlingen liefde voor de natuur bij te brengen. De hóógste klasse wisselde dit jaar niet uit met een school in Zuid-Limburg, zoals verleden jaar het geval was, doch kam peerde een week in Maarsbergen bij Utrecht waar onderdak gevonden werd in een schuur. De tocht werd per fiets ge maakt, de bagage werd met een vrachtauto vervoerd. De bedoeling van dit kamperen was de leerlingen saamhorigheid en kame raadschap bij te brengen. Het uitstapje heeft de onderlinge band zeer verstevigd. Duitsers de school als kazerne en vervol gens werd zij gedegradeerd tot cement- opslagplaats. In de winter van 1944 ten slotte werd de school door de Duitsers gesloopt omdat zij zogenaamd in een schootsveld lag. Zwerftocht der scholieren De leerlingen begonnen in 1940 een zwerversleventje: aanvankelijk werd les gegeven in zaaltjes van de' Jeugdkerk, ressorterende onder de Nederlands Her vormde Gemeente in IJmuiden-West, doch daar de accomodatie daar niet best was, werd al spoedig naar een betere oplos sing gezocht. En die werd gevonden. Ge ruime tijd werden de lessen in de open bare lagere school aan de Hatleystraat gegeven. Toen zich ook in dit gebouw moeilijkheden voordeden verhuisde men naar de Emmaschool om daarna in de Marnixschool verzeild te raken. Van 1946 af zijn de Insinger-scholieren in de school aan de Kerkstraat ondergebracht. Wan neer de voortekenen echter niet bedrie gen zal aan de zwerftochten van de heer P. J. de Korte en zijn pupillen in Januari een einde komen, want dan zal de nieuwe Insingerschool vermoedelijk geopend kun nen worden. De school wordt gebouwd door de' heer J. Winnubst te Driehuis. Wedstrijdvluchten van „De Atoom' De Postduivenvereniging „De Atoom" heeft het weekeinde gebruikt om de dieren van haar leden twee vluchten te doen af leggen. Zaterdag werden de dieren te Limoges in Frankrijk om 5.45 uur opgelaten bij Zuid westen wind. De eerste duif van G. H. Ter- steeg kwam na het afleggen van de afstand van ruim 780 km 's avonds te 19.21 uur bin nen. De, tweede duif van A. Kat arriveerde te 20.30 uur. Zondag was er een wedvlucht voor jonge duiven van Geldermalsen af over een af stand van 70 km. De dieren werden om 8 uur losgelaten met Zuidwesten wind en de eerste duif kwam om 9.02 uur binnen, 17 minuten later gevolgd door de laatste prijsduif. De uitslag was: 1, 2, 11. 14, 26, 33 D. v. d. Linden; 3, 4, 27 P. v. Bellen; 5, 9, 28 N. G. de Graaff; 6, 13, 19, 34 G. H. Tersteeg; 7, 17, 31 W. A. Schouten; 8, 24, A. Jongbloed, 10, 37 H. J. Exalto; 12, 15, 16. 18. 23 A. Kat; 20, 29, 30 M. van 't Hof; 21 B. Tegeler; 22. 35 G. v. Berkum; 25 R. v. d. Bos; 32 J. Vink en 36 A. de Heer. Zondag wordt een wedvlucht gemaakt van Eindhoven af, afstand 130 km. Ferry Barendse en Eddy Christiani voor de H.B.S.-vereniging Het bestuur van de Velser HBS-vereni- ging diende met de balavond in gebouw „Concordia" een tweeledig doel: In de eer ste plaats voor velen een waardig afscheid van de RHBS, ten tweede het verschaffen van wat groter mogelijkheden aan de Ned. Vereniging tot bestrijding der tbc, afdeling Velsen. Welnu, in beide opzichten is deze avond geslaagd, want er was voor dit slotfeest van het HBS-seizoen een grote belangstel ling. De heer H. Wylfers, voorzitter, merkte op, dat dit de laatste seizoenavond was, en dankte de aanwezigen voor de verleende steun aan het huidige bestuur, dat getracht heeft iets te presteren. Alleen ging de voorzitter de scha mele financiële toestand, der vereniging aan het hart en hij hoopte, dat het nieuwe bestuur daarmede minder zou hebben te kampen. Door de* eind- en overgangs examens kon in deze bijeenkomst geen toneelwerk worden uitgevoerd en daarom was men er toe overgegaan een exclusieve dansavond te houden. Dit exclusieve be stond uit de medewerking van de gerenom- OOSTEKDÜIKWEU 33, iJMUIUEIN (U->, XJSJL. -1074 (Wh BrinioJ"N ÜQaOOQQQQQQQQQQQQQQQQPQOÜQQOQQaQQftnnnn^H^^W Buurtvereniging „Schulpen" De buurtvereniging „Schulpen" heeft besloten om voor de kinderen der leden vijf tot vijftien jaar op Vrijdag 11 Vis-boten. tw de komende weken (L"?1'0" la, vis) schraal zal m b,jna alle loegers rael haringvisserij zij„ trawlers bleven de ™i Va de vis: Antje daal, Zwarte Zee en r - Vlos. voorziene omstamHA™..™» -■ voor de Zaterda™ Ine06 VaDgSt «0 lirat"?®'"*. «,.400 kleine kisten - Uo - Noorwegen^ **1 Harlngtrawlvissery. ]je Ka. welke enige tijd binnenlagvoorfe ;'-: maken voor de haringtrawi,K et als de Orion Katwijk 22 SS,**6- naar zee vertrokken. Woen^ag Terug van Katwijk Dp Naei Katwijk 37 die enige weken?^'' lag voor revisie en schooi» daag binnengekomen van Katfe ook „op de haring" gaan 4 Binnengekomen. De volgende loggers kwamen binnen: KrtJJk ring, ten vis. Bloemendaal WwoSSr™?!' H Huiswaarts. De ging weer naar 443 kantjes van 6 schepenKaSS-' 214 kantjes van 2 schepen- met 174 kantles van 4 schept e„ schepen; Katwijj';, 67 met 612 kantjes van'lS'Jk^f^ Afsnijden. De Sch. 101 Sn„ welke Maandag aan de afslag Sf? daag naar Sohevingen gegaL™^ snijden. 131 Aanvoer en prijzen. De H*», welke Dinsdag marktte kreeg als enig voerder goede prijzen betaald, zowe' -4 haring als voor rondvis. Enkele grote'k:«- haring waren iets minder van hwj en noteerden wat minder. In doo-sr£ werd f 17 tot f 20 betaald voor grotTS ten. Kleine kistjes haring noteerden Dl tot f 12 per 20 kilo, kabeljauw not«4 ruim f 80 per 125 kilo. Er was veel vraat Voor de Woensdagmavkt. Voor dt Woensdagmarkt hebben zich gemeld li Haarlem met 700 kisten, waarvan 380 m kisten haring, 400 kleine kisten haring 160 gul etc. en de Dirkje met 350 kiste Mooie aanvoer. De Dirkje, w Woensdag aan de afslag is heeft beht- 240 k. vis een aanvoer van 110 kisten hi welke gezien de zeer schaarse aanvoer k mooie prijs op zullen brengen. Ontslag. Aan het walpersoneel, schipper en de verdere opvarenden van de trawlm der Rederij „De Daad'" is ontslag aangê- zegd. Dit betekent dat de vijf travilei dezer rederij: Jacoba, Klaas Wijk EnAvant en Maria niet meer in de fait komen. De Jacoba (schipper Jan Blok)i; Klaas Wijker (schipper v. d. Bos) htüs slechts één Noordzee reis gemaakt vai jaar. Gespijbeld. Dinsdagavond juis«s zes uur vertrok de Antje RO 1 weertm zee. Het oponthoud was ontstaan dooris wegblijven van één der matrozen. Een fe leden van het walpersoneel der rederij „Piscator" heeft de bemanning compleet gemaakt. Zuivering. De Johannes Éólderma moet ongeveer een week binnen blijvs voor zuivering der olie-sproeiers. Doorii: deze verstopt waren moest vorige week li reis ontijdig worden onderbroken. Schippe Krab van de „Johannes Polderman" gat met de Maria v. Hattum (IJm. 10) vait Cor Aland wordt schipper op de Jotei Polderman. Politiek. De politieke situatie heeft dit jaar ongetwijfeld haar invloed op het aanvragen van Hollandse vissers voor de Poolse trawlervloot. Dit seizoen zijn tot nog toe slechts vijftien opvarenden op de Poolse trawlervloot geplaatst. Op de Pooh loggervloot varen een dertig Hollandse zee lieden met de drijfnet-visserij. meerde Amsterdamse band „The Blue rots" onder leiding van W. Kroon, oie voorts nog de bekende radio-artistenTen? Barendse, trompet en Eddy Christiani, zang, voorstelde. Reeds direct heerste er een uitstekende stemming, waarbij de virtuoze trompettist en Christiani niet weinig bijdroeger aller bewondering hadden. De heer D. Heemskerk toonde zien voortreffelijk balleider en het was ver s middernacht aleer de vermoeide voew weer rust kregen. Ageodlai voor Velsen Woensdag 12 Juli, Thalia - 8 uur: „Bastogne". Rex - 8 uur: „Verbannen". Donderdag 13 Juli. Geen bioscoopvoorstellingen. Raadhuis - 9—12 uur: Spreekuur Wethouder van Sociale zaken. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 37) „Ik zal zelf de deur openmaken," zei Dutley. „Jij kunt mij van terzijde dekken." En toen was Burdett voor een ogenblik in staat te vergeten, dat hij de bediende was. „Niets daarvan," zei hij, zich voorbij zijn werkgever in de gang dringend. „Nie mand heeft iets tegen mij. U bent het, die zij hebben moeten, als ze tenminste iemand moeten hebben. U verschaft de dekking, en ik doe de deur open." Dutley had geen tijd om te argumente ren en zelfs maar nauwelijks tijd om zich naar het raam te begeven. Hij kon nog juist een blik werpen op een sjofel uit ziend individu, dat bijna het huis binnen rolde en hij stak zijn revolver weer weg. Een ogenblik later strompelde de in een regenjas gehulde gestalte van Huneybell de kamer binnen, op de voet gevolgd door Burdett. „Te benauwd, om te spreken," kondigde de laatste verachtelijk aan. „Schijnt zelfs niet te weten, wie hij hebben moet." Huneybell had zich blijkbaar sneller hersteld, dan men verwachten zou, of zijn toestand was minder ernstig geweest dan Burdett veronderstelde. Ongeacht de ver plichtingen, die als gast op hem rustten, legde hij zijn druipende parapluie op het vloerkleed. Zijn hoed werd daar eveneens gedeponeerd. Het is waar, dat zijn stem een beetje trilde, maar toen hij eenmaal begon te spreken, kwamen zijn woorden er vlot genoeg uit. „Wie zijn jullie eigenlijk?" vroeg hij. „En waarom houden jullie The Towers voortdurend in het oog? Zitten jullie ach ter iemand aan, die daar verblijf houdt?" „Nu, nu, dat zijn heel wat vragen tege lijk," merkte Dutley op. „En wat kan ik er mee winnen met ze te beantwoorden?" „Waarschijnlijk uw leven," antwoordde Huneybell snel. „Heeft u misschien", en hij keek verlangend de kamer rond, „een drup pel brandy, of whisky of zo iets bij de hand?" „Whisky voor onze bezoeker," beval Dutley. „Waarom zoudt u uw regenjas niet uittrekken? Ik weet nog niet, of ik uw vragen zal beantwoorden, maar we kunnen er even goed ons gemak van nemen." Huneybell antwoordde niet direct. Hij keek strak naar Burdett, die zijn dronk klaar maakte. Bijna nog voor het spuit water in het glas was, griste hij het weg en dronk het half leeg. Toen zette hij het met een zucht van verlichting neer en trok zijn regenjas uit. Zijn lange magere vingers gingen door zijn dikke zwarte haar, zonder de ordelijkheid daarvan bepaald te verhogen. Hij keek naar het straaltje water, dat van zijn parapluie op de vloer droop. „Ik vrees, dat ik uw. kamer in wanorde breng," verontschuldigde hij zich. „Het spijt me, maar ik ben bang." „U bent de tweede bevreesde man, die we hier vanavond gehad hebben," merkte Dutley met een glimlach op. „We zullen wel voor u zorgen, meneer. Hoe-u-dan- ook-heet." Huneybell bood geen aangenaam schouw spel. Hij was gedurende de laatste weken sterk afgevallen en de een of andere huid ziekte had hier en daar rode vlekken op zijn gezicht getekend. De ongezonde trans piratie, voortkomend uit vrees, stond hem op het voorhoofd. Burdett vulde zijn glas nog eens en hij zonk in zijn stoel terug. Het geluid van voorbij gaande voetstappen deed hem met een lichte angstkreet weer opvliegen. „Kijk eens hier, m'n waarde," merkte Dutley op. „U bent hier veilig voor alles, waar u wellicht daarbuiten bang voor bent. Mijn vriend en ik zijn beiden gewapend en er ligt nog een revolver in die lade, als u daarop gesteld zoudt zijn." Huneybell toonde zich ietwat gerustge steld. „U bent dus detectives?", vroeg hij be gerig. „Niet precies. We zijn met een persoon lijke aangelegenheid bezig, die niets met de politie te maken heeft." „U houdt The Towers in het oog?" „Kom, kom!" protesteerde Dutley. „U bent de bezoeker. U bent bij ons gekomen, nietwaar? Ik veronderstel, dat u daarvoor een reden had. Dus u praat eerst." De whisky begon haar uitwerking te doen gevoelen. Huneybell werd kalmer. „Als u in mijn plaats waart.zei hij, „al die tijd bewaakt door die duivel dan zoudt u ook zenuwachtig zijn." „Die duivel is, naar ik aanneem, Thomas Ryde?" Huneyball boog zich voorover in zijn stoel. Hij zette zijn bril af en vertoonde een paar onverwacht schitterende ogen. „Is het Thomas Ryde, waar u achteraan zit?" hijgde hij. „U bent blijkbaar vastgesloten om ons eerst te laten praten," beklaagde Dutley zich gemoedelijk. „Nou, vooruit dan maar. Ik geloof ook niet, dat het me veel schelen kan. Hij is inderdaad het vrolijke manne tje, waar we enige belangstelling voor heb ben." Huneybell rilde. „Ik word er koud van, als ik iemand zo over hem hoor praten," bekende hij. „U zegt, dat u allebei gewapend bent. Mis schien bent u gewend, om met wapens om te gaan en misschien ook niet, maar ik zal u dit vertellen: Ik zou er een lief ding om willen verwedden, dat als hij wist, dat we- hier op deze manier bij elkaar zaten te praten, hij ons alle drie zou'neerleggen." „Hij schijnt een wanhopig mens te zijn," merkte Dutley op. „Wie u ook mag zijn, meneer," ging Huneybell ernstig voort, „praat niet over hem en denk niet aan hem, alsof hij een gewoon mens is, want dat is hij niet. Ik heb de geschiedenis gelezen van de meeste grote misdadigers en er was altijd iets in hun leven, dat hen op een gegeven ogen blik wat zachter maakte; een kleinigheid in hun karakters, die voorkwam, dat zij alleen maar keiharde moordenaars waren. Thomas Ryyde heeft die kleinigheid echter niet. Ik weet het, omdat ik gedurende de laatste vier of vijf jaar voor hem gewerkt heb." Er kwam een plotselinge glans in Dut- ley's ogen en zijn wijsvinger schoot uit. „U bent zijn stadsreiziger, Huneybell," riep hij uit. „U bent een van het vijftal. U waart betrokken bij de inbraak in Mar- lingthorpe." Huneybell scheen niet zo ontsteld, als men zou mogen verwachten. „Ik veronderstel,, dat ik het u toch vroe ger of later verteld zou hebben," zei hij. „Maar laat ik u nu dit vertellen en het is de waarheid. Ik heb vanavond uw beidt: leven gered. U was het," voegde hij er zich tot Burdett wendend, „die onfler u bomen op wacht stond. Ik zag u en kende u ook. Ik was het, Q'e hetzoek1'^ in de toren bediende. Laat ik u 28 dat het gelukkig voor u was, 1dat was, die u zag en niet hy. zoeklicht snel af, zodra ik ze*®r zaak was. Hij is een duivel. Er was 8» rende een half uur niemand in geweest - geen schijn vani MB*" verdacht leek alles was klaar voor vrienden en toén kwam bij t01„Andrew", zei hij, op het r^m,wS' dat op de laan uitkijkt, »dat 1 an slaan, waar een verstandig man zou g die ons hek in het oog zou wi je speciaal op een avond als d jf3a; zoeklicht op hem. Als er iemand i». stamp dan driemaal op de vioe „Hiermee ging .hij heen. 0_ u stond er. Ik siampte dus de vloer en de paarse 1'araP stoken. Niemand is het kuis Toen kwam hij weer koven ju m». .,mii>n nf hpm iets interesseer nooit weten, of hem iets inler^p]4ildru!<- Er ligt op zijn gezicht net veel ui king als op een s|ene":eLt cn dat deed één ding, dat hij af en toe do hijtoen ookizijn met de punt van zijn tong.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6