c 3 „Middeleeuwse" vorm van ijsdistributie door moderne methode vervangen Bijdrage tot verlaging der visprijzen M. Douwma en Zoon De radio geeft Vrijdag Bon 465 voor 125 gram koffie PANDA EN DE MEESTER EDELMAN Donderdag 13 Juli 1950 Ei van Columbus aan de Trawlerkade „En hoeveel gaat de prijs van het ijs nu naar beneden?" Het was dc secretaris van de IJmuidense Redersvereniging, de heer W. G. Meijboom, die deze vraag gister" middag stelde toen de IJsverkooporgani- satie IJmuiden, waarin de drie ijsfabrieken Frigo, Shamrock en IJsvries samenwerken, een nieuwe methode om ijs in de schepen te laden demonstreerde. Die vraag toont beter dan veel woorden hoeveel waarde de reders hechten aan alles wat maar enigszins kan bijdragen tot een verlaging van hun kosten. En toen de directeur van de Frigo, de heer Vermeer, dan ook opmerkte: „Nu ja, kan een daling van de ijsprijs dan alleen de reders redden?" werd er aan de andere kant direct geantwoord: „Dat niet, maar wij zouden het op prijs stellen indien ook de bedrijven, die hun bestaansrecht voor. een groot deel aan de visserij ontlenen, een gebaar maak ten, waaruit wij kunnen afleiden, dat men ook aan die kant bereid is tot het brengen van offers om onze ondernemingen in stand te houden". Want zo is de toestand op het ogenblik in IJmuiden: het is een kwestie van te zijn of niet te zijn, een noodtoestand die zijn weerga in de geschiedenis van de plaats nog niet kent, zoals iedere bankier, die reders onder zijn relaties telt, u kan ver zekeren. Een trawler neemt gemiddeld acht honderd ton ijs mee per jaar: dat is bij de huidige prijzen een uitgave van veertien duizend gulden. Insiders schatten het aan deel „ijs" in de kostprijs van de vis op 5 En de prijs van het ijs wordt bepaald door de afzet, door de kapitaalsinveste ringen de bedragen die daarbij te pas komen worden zelden met minder dan zeven cijfers geschreven door arbeids lonen vooral. En van die arbeidslonen wa ren er tot nu toe heel wat nodig om de distributie van het ijs over de schepen en in de vishal mogelijk te maken. De Nederlandse ijsprijs lag daardoor aanmerkelijk hoger dan bijvoorbeeld de Engelse. Een voor Engelse verhoudingen betrekkelijk kleine onderneming als „Fleetwood" heeft altijd nog een omzet die 50 hoger ligt dan die van de vier IJmui dense ijsfabrieken samen, die maximaal 450 ton per etmaal kunnen produceren. Maar bovendien moeten de IJmuidense fa brikanten een service leveren die vele malen kostbaarder is dan die van hun Engelse coUega's, die zeggen: „Kom maar met je schip voor m'n deur, dan spuiten wij het wel vol!" Door de korte ligtijden van de IJmuidense trawlers moeten de ADVERTENTIE Egyptisch katoenen dames- en herenregenjassen Trenchcoat model f 52.50 Zware Poplin f 55. Gabardine weefsel f 60.— Zeer mooie fijne poplin f 67.50 Zuiver wollen gabardine v.af 97-50 GEN. CRONJéSTRAAT 42-44 - TEL. 15438 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Cello en piano. 11.10 Feuilleton. 11.25 Orgelspel en zang. 12.00 Theater-orkest. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Ka merorkest en soliste. 15.10 Voordracht. 15.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Zang en piano. 17.20 Causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.40 Clarinet en cello. 19.00 „Denk om de bocht". 19.15 Platen. 19.22 Re portage. 19.30 „Op bezoek bij anderen". 19.45 Klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.10 Sopraan en piano. 20.30 Causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 Voordracht. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Koor, orkest en solisten. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Sympho- nie-orkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 „Een woord voor de dag". 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Strijkorkest. 9.15 Voor zieken. 9.30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Piano. 11.30 Amusementsmuziek. 12.00 Platen. 12.33 Koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Sextet. 13.50 Platen. 14.00 Strijkkwartet. 14.40 Voor dracht. 15.00 Bariton en piano. 15.40 Voor dracht 16.00 Vocaal ensemble. 1615 Platen. 17.00 Wetenswaardig allerlei. 17.30 Friese causerie. 17.45 „Het werk van de Christe lijke vacantiescholen". 18.00 Koorzang. 18.15 „Overheid - werkgever - werknemer". 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Rege- ringsuitzending. 19.35 Platen. 19.40 Radio- krant. 20.00 Nieuws. 20.05 Schaakpraatje, 20.15 Omroeporkest. 21.15 „Onze tijdreke ning". 21.35 Militaire kapel. 22.10 Piano. 22.30 Oratorium en Philharmonisch orkest. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Pla ten. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 14.00 Casinoconcert. 15.00 Cabaretmu- ziek 15.40 Tenor en piano. 16.05 Operette muziek. Tussen 16.00 en 17.30 Reportage Ronde van Frankrijk. 16.50 Pianospel. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang. 17.30 Platen 18.00 Bal letmuziek. 18.10 Voordracht. 18.20 Piano. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Dansmuziek. 19.50 Feuilleton. 20.00 Filmmu ziek. 20.30 Piano. 20.45 Kunstkaleidoscoop. 21.00 Symphonie-orkest. 22.05 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Licht opera-concert. ijsfabrikanten naar de schepen gaan en juist dat is een dure geschiedenis. Omslachtig en duur Want hoe ging dat tot nu toe? In de laadruimte van de fabriek werd het ijs in zakjes gestort. Die zakjes moesten op een vrachtauto worden geladen. Die vracht auto reed naar het schip, waar het ook lag. Daar werden de zakjes afgeladen, leeggestort en dan was er nog een man nodig om het ijs in het ruim te stuwen. Een omslachtige, maar vooral een dure ge schiedenis. De methode die gisteren werd gede monstreerd, is mogelijk geworden door het aan de markt komen van een Neder landse auto-kiepkar, die tot drie-en-een- halve meter kan worden opgevijzeld en dus gesteld kan worden naar de waterstand. Het volspuiten van de laadbak met twee- en-een-halve ton ijs is een kwestie van minuten in plaats vari kwartieren geworden en het leegstorten via een speciaal gecon strueerde, gemakkelijk verplaatsbare en verstelbare goot een glinsterende, gladde, blanke rutschbaan naar het ruim even eens. Een bijkomend en toch niet te verwaar lozen voordeel is voorts, dat er geen afval en vezels van de zakken in het ijs raken. Het volgens dit systeem gestorte ijs blijft een hele reis lang schoon, hetgeen de ver koopbaarheid van de vis in de hand werkt. Niet alleen dat er ten minste drie man minder voor dat karwei nodig zijn dan tot dusver: degenen die overblijven zijn vlug ger klaar en krijgen het heel wat gemak kelijker. Schaduw Dat heeft natuurlijk een belangrijke schaduwzijde voor de groep die daarmee haar brood verdient: bij de Frigo heeft men de overbodig geworden arbeiders elders in het bedrijf te werk kunnen stellen, doch de V.E.M. heeft een ontslagvergunning voor tien man aangevraagd. Van de zijdie van de IJsverkooporgani- satie heeft men natuurlijk, in antwoord op de gretige redersvraag naar de daling van de ijsprijzen, erop gewezen dat deze nieuwigheid intussen een lang niet onbe langrijke kapitaalsinvestering heeft ge vergd. Voor de oude methode waren tien vrachtauto's nodig, bij de gisteren getoonde zes. Twee daarvan zijn reeds gereed, de overige volgen nog deze maand. Maar die moeten dan ook voorzien worden van een kiep-installatie van acht mille per stuk. Met alle bijkomende kosten heeft de IJ.V.O.IJ. zo'n slordige zestig mille moeten uitgeven voor de verbetering van haar distributie. Bovendien heeft men tevoren nog geëxperimenteerd met een transport band, die door zijn omvang ongeschikt bleek: op de drukke trawlerkade, waar in het seizoen iedereen elkaar in de weg loopt en rjjdt, kon men met dat logge gevaarte moeilijk uit de voeten. Kistjesmisère Was het afleveren van het ijs in de schepen al een ingewikkelde geschiedenis, het vervoer naar de handelaren in de vis hal was het nog veel meer. Daartoe moest het ijs in kistjes per vrachtauto naar de markt worden gebracht, waar de kistjes moesten worden overgeladen op steek karretjes, waarmee het koelmateriaal naar de handelaren werxl gebracht. De lege kisten behoorden later op dezelfde wijze dan de terugweg te maken. Maar een kind kan begrijpen, dat het met die kistjes niet allemaal zo precies gaat en zo kan het ge makkelijk gebeuren dat zo'n IJ.V.O.IJ.- kist van vijf gulden per stuk dient ter ver zending van een hoeveelheid haring of schol en dan in Oldenzaal of Helmond te recht komt. De verkooporganisatie is dan duur verpakkingsmateriaal kwijt en moet dat verlies in haar prijzen verdisconteren. Een der oorzaken dat het ijs in de vishal verreweg het duurst is. Maar ook dat kan veranderen. Want de IJ.V.O.IJ. heeft bij wijze van proef een ijssilo vervaardigd, die in de vishal kan worden opgesteld en voortdurend volge stort. Het gesleep met de kistjes kan dan tot het verleden behoren: de handelaren komen met hun eigen kistjes bij de silo en worden daar bediend: een administrateur kan het verbruik gemakkelijk staffelen, vooral omdat bij het stortgat een meter aangebracht zal worden. Wanneer de directeur van het Staats- vissershavenbedrijf daartoe zijn toestem ming geeft de heer Van Eerden was niet voor niets gisteren bij de belangstellenden zullen er drie van dergelijke silo's die op wielen zijn geplaatst, worden opgesteld. Diepvries Door al deze nieuwigheden die voor de toekomst prijsverlagingen inhouden trachten de samenwerkende ijsfabrieken het hunne te doen om de crisis in: het vis serijbedrijf op te lossen. De „middel eeuwse" distributie, zoals de heer Vermeer de oude werkwijze noemde, behoort nu tot het verleden. Daarvoor in de plaats is een vinding gekomen, die geheel op de hoogte staat van de overige outillage der IJmui dense ijsbedrijven die tot de modernste in Europa gerekend mogen worden. Een laatste bewijs daarvoor vormt de nieuwe diepvries-installatie, die door de Frigo en de V.E.M. gezamenlijk werd aangeschaft, waardoor per uur 1500 kilo vis ingevroren kan worden, hetgeen in tijden van grote aanvoer en lage prijzen van belang kan zijn. Alweer een voorbeeld van de kapi taalintensiteit van dit soort bedrijven: nieuw kost deze installatie vier ton. Slechts doordat de Unilever in Oss geen- emplooi meer had voor deze machinerie konden de twee ondernemingen er voor de helft van de prijs aankomen. Post voor de „Evertsen" Post, bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen", welk schip op weg is naar de Koreaanse wateren, moet als volgt worden geadresseerd: rang of kwaliteit, naam, stamboeknummer, aan boord Hr. Ms. „Evertsen" p.a. Amsterdam- Schiphol-Marine. Tijdens een plotseling opkomend on weer is de Volendamse visser K. over boord geslagen van de botter, waarmede hij op het IJselmeer viste. K. is verdronken. In Barneveld neemt de hoenderpest af Er zijn ongeveer 35000 kippen vernietigd In Barneveld neemt de pseudo-vogelpest de laatste weken af. In de gemeente Barneveld zijn sinds 30 Mei 51 bedrijven besmet, waarvan een groot gedeelte weer ontsmet is. In totaal werden 35.000 kippen vernie tigd. Men rekent, dat voor deze kippen gemiddeld een schadevergoeding van 4, tot 5,per kip betaald zal worden, in het geheel dus een bedrag tussen de 140.000,en 175.000,in. Tot nog toe werd er geen enkele maal tegen de offi ciële taxatie geprotesteerd. Men heeft verder uitgerekend, dat een pluimveehouder per kip 6,tot 7, per paar verdient, dat wil zeggen: dit is zijn arbeidsloon. Wanneer alle vernietigde kippen goede legkippen zouden zijn ge weest, zou er in totaal dus ondanks de schadevergoeding nog een schade van 210.000,tot 245.000,geleden zijn. Bij de vernietigde kippen was echter een aantal slachtkippen, dat op 10.000 wordt geschat. Het afnenjen van de ziekte wordt toe geschreven aan het beter opvolgen van de voorschriften, waarvan de afzondering van de pluimveestapels uitermate belang rijk is. Men zorgt er tevens voor dat slechts ontsmette personen bij de pluim veestapel komen en ook dan nog alleen als het beslist niet anders kan. Voorts schrijft men de afneming toe aan het natte weer. Bij droog weer kan be smette mest verstuiven en andere bedrij ven besmetten. Te Barneveld is vastge steld, dat de ziekte zich uitbreidde m. de richting van de wind. De verwachting, dat veel pluimveehou ders tot inenting van hun pluimveestapel zouden overgaan, is niet bewaarheid. Het aantal pluimveestapels, dat voor inenting is opgegeven, is gering. Men schat, dat de gehele Barneveldse pluimveestapel anderhalf millioen kippen telt. Hieronder zijn ongeveer 60.000 hanen, die geslacht moeien worden en 30.000 oude hennen. De centrale pluimveeslachtplaats slacht op het ogenblik ongeveer 2500 hanen per dag. Dank zij de actie van de heer Jean Bart, bekend Haags antiquairzal het 17de eeuwse „Huys te Hoorn" te Rijswijk, eigendom van de gemeente, gerestaureerd en voor het nageslacht behouden kunnen worden. De gemeenteraad besloot onlangs het bouwwerk te doen slopen, omdat restauratie te veel geld zou kosten. Volgens het oordeel van de heer Bart was restauratie echter zeer goed mogelijk en hij wist de heren van Monumentenzorg, die reeds met het voorstel van B. en W. hadden ingestemd, van zijn zienswijze te overtuigen. Daarna wendde hij zich tot de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en het resultaat van deze besprekingen geeft hoop dat „Huys te Hoorn" niet gesloopt zal worden. Als er 50.000 gulden beschikbaar worden gesteld, wil het Rijk ook een halve ton bijdragen. Men zal dan over voldoende middelen beschikken voor een eenvoudige restauratie. Het 17de. eeuwse „Huys te Hoorn" te Rijswijk in zijn huidige staat. EXAMENS GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR HANDELSONDERWIJS Geslaagd voor het einddiploma van de 5-jarige cursus: Hoofdvakken Handelswetenschappen: de dames E. C. Hetem, P. A. Molenkamp en S. Slenters, en de heren J. Aardema, A. C. Gieles, P. Havenaar, J. Kniep, E. Koster, W. van Lienden, A. de Maaker en H. G. Trap. Hoofdvakken Nederlands en Engels: de dames G. Spiering en G. Zettels, en de heren J. G. van Berkum, T. Kamsma en N. Stoute. ADVERTENTIE Bruxelles Kermesse 125 gram 29 ets. Gedurende deze maand bij elk pakje een filmboekje voor de kinderen Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 465 Algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 14 Juli worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de détaillist tot en met 29 Juli 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De volgende bonaanwijzing voor koffie zal op 24 Augustus geschieden. M.T.S.-cursus voor gedemobiliseerden De Vereniging van Middelbare Techni sche Scholen in Nederland heeft voor alle gedemobiliseerde militairen, dus zowel voor hen, die in Indonesië of de West, als voor hen, die uitsluitend in Nederland hebben gediend, de mogelijkheid openge steld, een speciale MTS-cursus werktuig bouwkunde te volgen. Deze opleiding be gint 5 September aan de MTS te Rotter dam. De duur van de opleiding, die als volledige dagcursus zal worden gegeven, is bepaald op twee jaar, met inbegrip van 6 v/eken practisch werk in de vacantie- periode tussen de beide cursusjaren. Het tweede jaar kan in de normale klasse van het vierde studiejaar van elke MTS de afdeling werktuigbouwkunde worden ge volgd. Zij die slagen voor het eindexamen, krijgen een tijdelijk MTS-diploma. Na een jaar practisch werken wordt een normaal MTS-diploma verleend. Frits Schuurman ondervindt veel waardering in Zuid-Afrika Frits Schuurman, de oud-dirigent van de H.O.V. en van het Residentie-Orkest, die thans belast is met de leiding van het stedelijk orkest in Johannesburg, heeft in Zuid-Afrika een drukke werkkring ge vonden. In het afgelopen seizoen werden onder meer „La Bohème" en „Butterfly" ten tonele gebracht. Deze opera's werden in het Italiaans gezongen, waarbij de uit Italië overgekomen sopranen Luisa Mala- grida en Elena Danese haar medewerking verleenden. De belangstelling voor de opera is zeer groot in Zuid-Afrika en bij de uit voering in Pretoria was het 3000 plaatsen bevattende theater geheel uitverkocht. Wat de symphonie-concerten betreft, dirigeerde Schuurman onder meer Beethovens Ne gende' Symphonie. De grote waardering, die Zuid-Afrika voor onze vroegere stadgenoot aan de dag legt, betreft eveneens zijn echtgenote, de violiste Maria Neuss. Deze gaf in het begin van deze maand een recital ten bate van het orkest in Tel Aviv, tezamen met Jehudi Menuhin. Schuurman is thans bezig het ko mende seizoen voor te bereiden. De dirigent bewoont in Johannesburg een mooi huis aan de Tuhope Avenue. Zijn liefhebberij om kippen te houden zoals hij dat hier te lande deed heeft hij moeten opgeven, omdat dit in de wijk waar hij gedomicilieerd is, niet wordt toege staan. De regering' van India heeft met een opzeggingstermijn van een jaar de lucht vaartovereenkomst met Nederland opgezegd en onderhandelingen over een nieuwe over eenkomst voorgesteld. De overeenkomst was op 30 Juni 1947 gesloten. Nief liften? Nu half Nederland de andere helft weer zo ongeveer geëxamineerd heeft en de schooldeuren op slot gaan, zullen 's Heren wegen weer wekenlang gestoffeerd zijn met vrolijke jonge vacantiegangers, jongens en meisjes die in bonte slierten zingend en fluitend door bos en veld trekken, genie tend van hun vrijheid na een jaar van vossen en blokken. Velen van hen de tijden zijn duur zullen het op een koopje moeten doen en er op de fiets of te voet op uittrekken, hopend dat de een of andere vriendelijke automobilist hun een „lift" zal geven. Geruime tijd geleden in de vorige zomervacantie hebben wij een pleidooi gehouden voor - deze jeugdige lifters die ondanks hun smalle vacantiebeurs toch ook graag zoveel mogelijk zien en zo ver mogelijk komen. Wij hebben daarbij onder meer betoogd dat zij met hun gezellig ge babbel hun „liftgevers" veelal eerder een prettige afleiding dan last bezorgen en dat men hoe dan ook, als automobilist altijd nog beter vrolijke jongelui vervoeren kan dan lege zitplaatsen. „Stoppen en liften laten" luidde derhalve onze aanbeveling, welke wij thans, aan het begin van een nieuv/e zomervacantie vol liftgrage duimen, gaarne herhalen. Maar nu heeft commissaris J. W. Kallen- bach van de Rijkspolitie in een interview met Elseviers Weekblad onder meer ver klaard: „Ontstellend is het gemak, waai*- mee zelfs zeer behoorlijke familie? haar kinderen toestemming geven om maar even naar Parijs, Brussel of andere steden in het buitenland te liften. Zij komen al liftende in auto's te zitten van volkomen onbekende mëhsen met alle gevaren daaraan -verbon den. Vooral voor meisjes acht ik zulks in het buitenland hoogst gevaarlijk". „Niet liften", zei Elsevier met een grote „kop" boven het genoemde interview, maar. uit de rest van 's commissarissen onthullin gen blijkt, dat hij de beweerde gevaren vooral aanwezig acht voor onevenwichtige kinderen en jongelui met wegloop-com plexen of andere min of meer geremde of gestoorde individuen. Het is echter duidelijk dat zulke kindéx-en heus niet speciaal via een kwaad willende automobilist op het „slechte pad" behoeven te raken, want voor hen loert de verleiding overal en altijd. Normale, gees telijke gezonde „rijpere jeugd" kan men echter, naar wij geloven, vrijwel even rus tig op een lifttoer sturen als om een bood schap in de Grote Houtstraat, want de morele gevaren die hen daarbij bedreigen zijn in de grond van de zaak in beide ge vallen precies dezelfde en het is in de eerste plaats de instelling van het meisje of de jQngen zelf, die de grootte van deze ge varen bepaalt. Toestemming van de ouders is ongetwij feld noodzakelijke voorwaarde en zeker niet op te jeugdige leeftijd zal die worden gegeven. Bejaarde ontheemden naar Nederland Er zullen in Nederland ouden van dagen uit de vluchtelingenkampen worden opge nomen. De kerkgenootschappen garan deren het levensonderhoud dezer ontheem den en verschaffen huisvesting in tehuizen van de kerkelijke organisaties. Het kan zelfs mogelijk zijn 200 dezer ouden van dagen in ons land op te nemen, want zowel van de zijde der katholieke organisaties als van de protestantse wil men 100 vluchtelingen opnemen. De regering heeft in principe toestem ming verleend tot het opnemen van een 100-tal ouden van dagen. Gehoopt wordt, dat nu de kerkgenootschappen zo gunstig hebben gereageerd dit aantal tot 200 zal worden verhoogd. 35. Ach ja daar stond onze Panda nu! Moederziel alleen en zonder zijn geliefde taxi! Zó was hij het slachtoffer geworden van de schurkachtige Isen Grim en de karakterloze Bruno! „Wat kan ik doen? Wat moet ik nu beginnen?" vroeg hij zich af, toen hij in zoverre over de schrik heen was dat hij zich weer dingen af kon vra gen. „Wat kan ik alleen beginnen tegen twee edellieden? Niemand zal me geloven!" Zo staarde hij een tijdje treurig voor zich uit, maar tenslotte hief hij het hoofd weer op. „Ik laat het er niet bij zitten!" besloot hij. „Ik ga naar het Koninklijk Hof, om me bij de koning te beklagen! Bij de Koning zal ik toch wel gerechtigheid vinden!" En met dit besluit sloeg hij de weg in naar het Koninklijk Hof, en begon aan de lange, lange wandelingHet was een héél eind. En ver voor hem uit joeg de taxi met Isen Grim en Bruno, die in woeste vaart door een dicht woud joegen. ,Jn het vol gende dorp ruilen we die oude wagen voor kostbare costuums!" beloofde Isen Grim grimmig. „Ja," knikte de domme Bruno, „en dan gaan we naar de Koning om ge rechtigheid te zoeken!" Aan Panda, die óók gerechtigheid zocht, dachten zij zelfs al niet meeren het kwam niet in hun hoofden op, dat ze nog wel eens tegenslag zouden kunnen ondervinden Bezet. Radio-Pekina «landen in S"«U.... op S Juli door van het conununjuh^ te-?* zijp Oosten van Sjaal.,1 van het eiland TS ELf roep heeftbekS0^^ Slowakije en de tische repubhek;. hebben ondertekend®"'8» Geteisterd land Va1„ Hongkong zijn in wLSSta e van China, waar tee hongersnood heersten w een pestepidemie t deze berichten vee aangetast d„„ CL"»*» ten, die over een grootS®1 te zün. Het uitbrekel® gedurende de zomer kt S6* ongewoon verschijnsel L® zich volgens de berichte?? 18 veel ernstiger aanzien, l=t .rel aan geneesmiddelen u iï4 TsiMh«lowaataL ternationale Rode Kruis middelen „om een ebde de Amerikaanse bombarden»? burgers in Korea" °™®<J Antwoord De Oekrainse manster tenlandse Zaken, DimXthr" heeft in een telegra^fe gezegd, dat de resoluties van® heidsraad ten opzichte van Kol benoeming door de V,S. van»*? velhebber „schendingen 1®» bezitten" imidisch' I Beheer De Tsjechoslowaakse star te. een honderdtal kastelen ,anhi?S waarde onder zijn beheer gen® kastelen zullen tot musea en instellingen worden herschar® Projectiel. Het eerste in AmehiaeV pen en gebouwde van de grond leide projectiel met een grote* heid dan het geluid, de „Ordcit* x naamd, is bij een proefneming te Wi l' sands (Nieuw Mexico, VS) 80 meter hoog de lucht in geschoten Onweer. Een onweer heeft in Noord-itrt aanzienlijke schade aangericht aanwis en gebouwen. Telefoon- en electrX teitsdraden werden afgerukt en«ön huizen stortten in. Vier persona ti men om het leven. Uit de maat. De Britse ronfectie-bfc, heeft te kampen met de moeilijk dat de vrouwen in Engeland dikker» de mannen magerder worden. De ojj standaardmaten voor confectiektó zijn nagenoeg niet meer te gebrek en men zal door van duizenden ma. nen, vrouwen en kinderen de nualï nemen een nieuw matenboekje menstellen. Zuivel. Zegslieden van de Amerika regering deelden gisteren mede&i overtóllige voorraden aan zófcj. aucten nu ongeveer l8O.OOO.M7ti boter, 74.000.000 pond kaas en V pond melkpoeder bedragen. Zij ajp dat hoewel deze voorraden gestadigvx- nemen, slechts een fractie ervan éx; liefdadigheidsinstellingen naar ante landen wordt gezonden. Tot nu toe i;: ongeveer 250.000 pond boter en eve- zoveel kaas door deze organisaties it- stemd voor verscheping naar Duitse en Israël en men venvacht dat be kort nog 3.500.000 pond boter 2.500.000 pond kaas naar dem landen zullen worden gestuurd. ADVERTENTIE Proefvaart van de motorspits „Themar" Op het Noordzeekanaal is een zeer Cr slaagde proeftocht gehouden met de c.J de N.V. Holland-Nautic te Haarlem1 v# rekening van de heer M. van den Ouder 1 Rotterdam gebouwde motorspits „Thema. Het schip heeft een voor een motors^ tamelijk scherpe, speciaal door de Hollan.- Nautic ontworpen vorm. Ondanks 0 scherpe vorm en de zware constructie het schip, dat de volgende afmeüg heeft, lengte over alles 38,50 meter, b over alles 5,06 meter en holte in 4e w 2.30 meter, op 1,80 meter diepgang terwijl het op de grootste toegelaten i» gang 317 ton laadt. De motor gaf het schip todeffl»W vaart bij een vermogen van 82 pkeea heid van 15 kilometer, hetgeen de <0 wachtingen met 1 kilometer per u De betimmering van het schip isi dern uitgevoerd. Ruime ramef hjD te- daglicht volop toe. Op het acMers(J P vindt zich een zeer ruime roef,^ deeld is in twee slaapkamers,^;voor^ personen, een salon van V over de volle roef breedte, de portaal en het toilet. De stuurh 2,50 meter groot en biedt deP gelegenheid na gedane arbeid het zien makkelijk te maken. neïn5 Op het voorschip bevindt zich eve een roef, ingericht als wo daaronder twee slaapkamers sonen totaal. Van Beinumisove^erkl^ Eduard van Beinum, de ovU. van het Concertgebouw-Orkes:. werkt en zal op last van delende geneesheer gerujn moeten houden. Hem is poie boden. Tengevolge hienan vy. concert in de Apollohal P J()r(jans moedelijk onder le^^g. ft heer V«n komen te staan. Ook heeft Beinum zijn verbintenis, aan een dirigenten-cursus moeten afzeggen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 2