De wind draaide naar Noord-Oost maar het leefnet kwam stampvol ruimt op!! I Deukmans en de Friezen zaten ernaast C Kort en Bondig WONINGINRICHTING Vrijdag 14 Juli 1950 Wanneer wij tot nog toe onze mond stijf dicht hebben gehouden over onze beleve nissen, dan is dat niet omdat wij er nog niet op uitgetrokken waren, maar alleen omdat wij er nog niets uitgetrokken had den, dat moeite van de zetter waard was. Nu is dat allemaal anders geworden en de wereld ziet er ondanks al zijn troebelen weer wat lichter uit. Het waren nochtans wel de eerste twee mislukte dagen van het seizoen die niet meer dan wat onder voede baars mitsgaarders een zonnesteek en een longontsteking opbrachten die enige aarzeling in ons op deden wellen, toen het nieuwe lid van ons selecte college, dat in de tabak zijn brood verdient, ons een dagje op de Afsluitdijk voorstelde. Wij zochten zwakjes naai- verontschuldigingen, zeiden dat het nog te vroeg in het seizoen was, maakten onze bezwaren kenbaar tegen de verre tocht, voorspelden een ongunstige wind-verandering, meldden het falen van andere broeders in Petrus, concludeerden dat het volslagen waanzin was om te vier uur in de morgen voor een kansloze visdag het bed te verlaten en startten dus de vol gende dag voor de lange rit naar de grote dijk. Neef ging echter niet mee. Neef die sterker van karakter is dan wij iets waar hij al meer spijt van heeft gehad hield op grond van de opgemelde bezwaren het been stijf en lag, terwijl onze wegluis al over de Noordhollandse wegen probeerde te snellen nog hoog en breed in bed met het plan om te gaan pick-nicken met vrouw en kroost. Al zou hij dan wel een hengeltje meenemen, zei hij. Het optimisme van de tabakker, die paars van de kou uit Amsterdam was komen hakkepoffen, bleek door niets te dempen en hij strooide kwistig met de Lucky Strikes, die hem uit hoofde van zijn baan brekend werk voor de sigaretten-positie van Nederland in het algemeen en die van hemzelf in het bijzonder, deelachtig wor den. Hij deed allerlei op niets gebaseerde voorspellingen omtrent de catastrofale vermindering van de visstand in het IJsel- meer, die hij teweeg dacht te brengen en wij keken inmiddels naar de lucht, waar langzaam voorttrekkende wolken aanduid den, dat de wind van West naar Noord- Oost ruimde. „Op pagina 73 van ons hand boek staat", zo zeiden wij, „dat wanneer de wind in het Noord-Oosten zit, dat on gunstig is, wanneer de wind naar het Noord-Oosten draait, kan men beter gaan pannekoeken eten, muizen fokken of andere bezigheden verrichten, die U om een of andere reden gewenst voorkomen". Aan de dijk Zo arriveerden wij dan tegen een uur of half acht bij Den Oever en stoomden de dijk op aan welks voet reeds een aantal hengelaars zat te snoekbaarzen met de spiering. Zij zagen er uit alsof zij er reeds laing zaten en alsof zij er lang tevergeefs zaten. Op onze vraag „Gaat het nogal?", antwoordde er dan ook één met een blik, die duidelijk zei dat op onze vriendelijk heden geen prijs werd gesteld. Wij reden dies door naar ons favoriete plekje en maakten daar onze trouwe Fishkill ge reed. Wij deden -er- een- fraai Frans spin- nertje aan, dat naar nationale aard luchtig door het water pleegt te dwarrelen en wierpen het te water in de hoop dat er zojuist een ontslagdag had plaats gehad van het tehuis voor zwakzinnige baarzen. Sceptisch begonnen we in te draaien en jawel hoor in een minimum van tijd zaten j we muurvast aan één van de grote stenen, die het water voor de dijk op een opslag plaats van de „N.V. tot sloping der Egyp tische pyramides" doet gelijken. Wij gaven wat x-ukjes aan de lijn en wensten in ge dachten de achtenveertig centjes een goede dag, toen plotseling de steen zich begon te bewegen. Nu is dat voor een steen een merkwaardige manier van doen en daarom sloegen wij niet zonder welwillende ver bazing dit zonderling natuurverschijnsel gade. Pas toen de steen een paar nikken aan het ranke split-came-topje gaf, die de Fishkill zowat uit onze handen trokken, daalde op ons het besef neer dat er wel eens een snoekbaars aan de andere kant van de lijn de mededeling aan het door seinen kon zijn, dat hij niet zonder meer tot capitulatie bereid was. Hij deelde een paar stompen uit die het nylon deden zingen als een vioolsnaar en toen vijf mi nuten later de vijandelijkheden ten einde waren, schepten wij de glasoog, die zeker een pond of drie woog uit het schuim tussen de stenen. „Zie je wel", zei de tabakker. „Bloot toeval", zeiden wij en wierpen hoopvol in. Inmiddels was deze vangst niet onopgemerkt gebleven door een vijftal tanige heren, die men het „Fryslan Boppe" zo van het innemend-terughoudende ge zicht af kon lezen. Zij schreden waardig de dijk af en vielen toen zowat over eikaars voeten om op ons plaatsje hun Friese spiering te water te laten. Wij wandelden royaal vijftien meter verder en zaten nog geen tien minuten later weer aan zo'n be wegende steen vast. Deze voelde overigens meer aan als het complete Rotsgebergte, want de rukken die hij aan het product van de heer Dupont weggaf hadden veel weg van de jaarlijkse partij touwtrekken op het congres van „De Vereniging van mannen boven de tweehonderd pond". Het duurde wel tien minuten voordat de toe gesnelde tabaks-industrie het schepnet onder hem kon brengen. „Vijfeneenhalf pond", zeiden wij met nerveuze kalmte. „Tsjonge", zeiden de Friezen en gingen onmiddellijk op ons plaatsje zitten. „Bloot toeval", zei de tabakker, die nog niks gevangen had. Het valt mee Wij aten een eitje, dronken een glaasje ijs(elmeer) gekoeld bier, lieten het zonne tje onze wangen koesteren en het heer lijke Noord-Oostertje door onze haren waaien en dachten met grote vrolijkheid aan Neef, die nu waarschijnlijk net zijn grote teen onder de dekens uitstak om te voelen wat voor weer het was. „Het is heel moeilijk om de diep azende snoekbaars aan de lepel te vangen, zeggen de experts", zo beleerden wij de tabakker, die met ve nijnige ijver aan het werpen was geslagen. „Het valt mee", zei hij waardig en ving binnen drie kwartier vier snoekbaarzen, die al waren ze gelukkig wat kleiner dan de onze toch ruim aan de maat waren. De Friezen vingen niets en vertrokken na een uur in de richting van Leeuwarden. „Veel succes", riepen wij hen vriendelijk na „Stiksjtermaarin", mompelden zij of zo iets. Zij waren nauwelijks vertrokken of er arriveerde een gezelschap Amsterdam mers dat bestond uit een vriendelijke dok ter. zijn allercharmantste ega en een man netje met een ingedeukt voorhoofd, dat er net uitzag alsof het met een zware en hard rijdende truck in aanraking was geko men. Deukmans had kennelijk de leiding en deelde orders uit, alsof het papieren ser vetjes waren. Hij had allerlei eigen me thodes bedacht en de meest in het oog lopende daarvan was wel, dat hij met zijn molen naar boven draaide. Dat hield in, dat zowel hij als de dokter en zijn vrouw na iedere worp hun hengel moesten over pakken en dan allerlei heel lelijke woorden zeiden wanneer hun nylon in een pruik sprong. Hadden ze die ontknoopt dan lag hun spinner steevast tussen de stenen. Och, och wat konden die mensen dan hard aan hun dure split-cane trekken, voordat de lijn stuk was. Het dunkte ons dat hun hengelsport-leverancier veel plezier aan dit drietal moest beleven. Wanneer toe vallig hun spinner niet aan de grond bleef zitten, draaiden zij met een formidabele snelheid in, alsof zij vreesden dat een vis in hun lepeltje zou bijten. Die vrees bleek geheel ongegrond. Zenuwen-oorlog Nadat wij nog een paar labberdoedassen van baarzen omstreeks de anderhalf a twee pond voor hun voeten weggehaald hadden, weird Deukmans nijdig. Hij begon zo hard te werpen dat wij iedere keer vreesden, dat hij langgestrekt achter zijn hengel aan zou vliegen en haalde bij de overhead- worp met zijn arm uit, alsof hij Joe Louis moest vloeren. Het enige dat hij niet deed, was zijn spinner te laten zinken en hem dan heel langzaam met kleine rukjes vlak boven de stenen dansend in te draaien. Dat vonden de baarzen, die inmiddels de snoek baars waren opgevolgd nu juist zo lekker. Nadat Deukmans nog van hengel verwis seld had, hetgeen ook niets opleverde oe- gon hij een zenuwen-oorlog. Hij kwam naast ons staan en ze: „Jullie gooien niet erg ver". „Ach nee", zeiden wij en ver legden ons volle leefnet een eindje, „nee we gooien net waar de vis zit". Toen gingen wij naast hèm zitten en wierpen met de pols achteloos op de knie gesteund heel soepeitjes twee maal zo ver als hij. Deuk mans ging daarop eten. Nochtans kreeg even later de dokter, die al die tijd verlangend had gekeken naar ons leefnet en de manier waarop dat zo vol was geworden, er bij vergissing een snoekbaars van zeker zeven pond op. Hij probeerde al het mogelijke om de vis te verspelen en slaagde daar dan ook eindelijk in. „Wat ontzettend jammer zeg", zei Deukmans verheugd, want hij zag zijn reputatie al gaan. Wat ons verwonderde, was dat de twee maal zo grote dokter er toen nog niet een paar deuken bij maakte. Wij dwalen echter af en voordat het ver haal uit is, willen wij nog vertellen dat de verder op de dag gevangen baarzen het totaalgewicht op 35 pond brachten en dat de tabakker nog een brasem van vier pond in zijn rugvin haakte. Natuurlijk hebben we volgens de voorschriften die brasem weer in het water gedaan, maar niet dan nadat we er ons van overtuigd hadden, dat dit water door ons leefnet begrensd werd. Daarna zijn we om drie uur naar huis ge gaan. Naar het huis van Neef wel te ver staan. .Dag Neef", zeiden wij daar, „kijk es' SPINNER Foekje Dillema mocht niet mee naar Frankrijk Geneeskundig onderzoek geeft K.N.A.U. stof tot ver gaderen De Nederlandse dames-athletiekploeg is gistermiddag zonder Foekje Dillema naar Frankrijk vertrokken om daar in het ko mende week-end in Carcassonne de Franse athletiekploeg te bestrijden. In plaats van de Friese loopster is de Haagse athlete Puck Brouwer meegegaan. Een en ander moet een gevolg zijn van een geneeskundig onderzoek waaraan mej. Dillema zich Zaterdag te Den Haag moest onderwerpen. De Kon. Ned. Athletiek Unie zal volgende week in bestuursvergadering bijeen komen teneinde zich over deze aan gelegenheid te beraden. Momenteel konden de officials geen inlichtingen verstrekken. Het is niet denkbeeldig dat het gevolg van deze ontwikkeling zal zijn dat Foekje Dille ma niet zal kunnen deelnemen aan de Euro pese athletiekkampioenschappen te Brussel in Augustus a.s. Brits-Russische besprekingen over Korea duren voort Is China de sleutel van de kwestie? LONDEN, (United Press). Volgens welingelichte kringen in Londen zal de Engelse gezant in Moskou, sir David Kelly, waarschijnlijk binnen enkele dagen weel een bespreking hebben met Andrei Gro- myko, de Russische waarnemende minister van Buitenlandse Zaken over het Kore aanse conflict. Kelly was dezer dagen ook bij Gromyko. De zegslieden verklaarden dat de be sprekingen te Moskou voortgezet zouden worden en dat men de V.S. en de landen van het gemenebest voortdurend van de Britse stappen op de hoogte zou houden. Men veronderstelt dat het Britse stand punt overeenkomt met de eis van de Vei ligheidsraad, te weten het terugtrekken van de Noord-Koreaanse troepen achter de 38ste breedtegi-aad en meent dat' Rusland ten zeei-ste verrast is geweest over de snelle reactie van de democratische mogend heden op de Noord-Koreaanse aggressie en dat het eerst de krachtsverhoudingen, die ontstaan zijn door de nieuwe toestand, wil bestuderen alvorens een besluit te nemen. Het Britse ministei-ie van Buitenlandse Zaken hult zich in stilzwijgen over de be sprekingen, die in Moskou tussen Gromyko en Kelly worden gevoerd. Niet alleen de Verenigde Staten maar- ook alle andere belanghebbende landen worden op de hoogte gehouden van de Britse stappen, die op een bemiddeling in het Koreaanse con flict gericht zijn. Tot die geïnteresseerde landen behoort India, dat het communistische China heeft erkend en de toelating van dit land tot de UNO bepleit heeft. India heeft eveneens de mogelijkheid van bemiddeling aan de orde gesteld ten opzichte van de Koreaanse oorlog. Diplomatieke kringen in Londen gaven te kennen, dat het besluit van de V.S. om de positie van de Chinese nationalisten op Formosa te bevestigen, het communistische China ongetwijfeld voor een onprettige situatie heeft gesteld. Naar men zegt vormt de positie van Engeland in de kwestie-For- mosa het onderwerp van een voortdurende gedachtenwisseling tussen Londen en Washington. Britse diplomaten zeiden dat wanneer de ambassadeur van India de Chinese com munisten ervan kan overtuigen dat Enge land zich afzijdig van de kwestie Formosa wil houden en pogingen wil blijven doen om Peking tot de UNO toegelaten te krij gen, de Chinese communisten met de zegen van het Kremlin bereid zouden zijn tot actieve bemiddeling in het Koreaanse con flict. Nederlandse militairen op Onrust veroordeeld „Na een uitvoerig yooi-onderzoek betref fende de onder Nederlands bevel staande militairen, die ervan vei-dacht werden be trokken te zijn geweest bij de ongeregeld heden, welke zich onder leiding van kapi tein Westerling in Bandoeng op 23 Ja nuari hebben voorgedaan, heeft de krijgs raad te velde voor de onder Nederlands bevel staande troepen gedurende vier da gen deze zaken op het eiland Onrust in openbare zittingen behandeld. Alle betrok kenen werden schuldig bevonden en ver oordeeld tot gevangenisstraffen, welke va riëren van 10 maanden tot 1 jaar", aldus een mededeling van de dienst legercontac- ten. In het communiqqué wordt niet mee gedeeld, hoeveel militairen er zijn veroor deeld. De inhoud der overwegingen werd evenmin meegedeeld. De zittingen waren openbaar, doch de journalisten kregen geen verlof zich naar het eiland Onrust te begeven. Nederlandse geleerde lid van Oost-Duitse academie Een aantal geleerden uit de Westelijke landen is gisteren benoemd tot coi-respon- derende leden van de Oost-Duitse academie van wetenschappen. De leden van de com munistische regering waren aanwezig bij de plechtige bekendmaking, die plaats had in de Staats-opera te Berlijn. Als enige Nederlandse geleerde werd benoemd prof. J. Boeke uit Utrecht. BINNENLAND Met ingang van Maandag 17 Juli wordt het maximum gewicht voor luchtpostpakket ten naar Indonesië, dat tot dusver op 1 kg was gesteld, gebracht op 5 kg. De Koningin heeft heden ten paleize Soestdijk de heer Fin Lund ontvangen ter overhandiging van zijn geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Denemarken. De kinderpolitie te Utrecht verzoekt de opsporing van de 15-jarïge Petrus Riep en de 16-jarige Alex van der Wulp, die sinds 25 Juni worden vermist. Donderdag was het vijf jaar geleden, dat het bataljon Margriet (1-2 R.I.) werd ge vormd. Tijdens een reünie te Zwolle zijn de 31 gesneuvelden, onder wie de commandant, luitenant-kolonel Broers, herdacht. Zaterdagochtend om 10 uur zullen te Amsterdam aan de Javalcade meren de Britse torpedobootjager „St. Kitts" en het Britse fregat „Loch Alvie", die tot 20 Juli een niet-officieel bezoek aan de hoofdstad brengen. - HAARLEM EN OMSTR. Te Haarlem is opgericht een voetbal elftal bestaande uit beroepsmusici en artis- ten, onder de naam S.V.V. „De Snabbelaars". Het voorlopig bestuur is als volgt samen gesteld: M. M. Hameetman, voorzitter; D. Vrolijk, secretaris-penningmeester, v. d. Hulststraat 9. „Herwonnen Levenskracht" houdt Za terdag 29 Juli ten bate der tuberculosebe strijding haar jaarlijkse collecte in Haarlem. Collectanten kunnen zich reeds opgeven bij B. Reijnders, Zomervaart 134. Geslaagd voor het propadeutisch exa men aan de Delftse Hogeschool, de heer H. Feirabend te Aerdenhout. Naar aanleiding van het feit, dat het ontwerp van een saneringsplan Overveen (kruispunt Bloemendaalseweg en Julianalaan en omgeving) ter inzage heeft gelegen, is bij de gemeenteraad van Bloemendaal een aantal bezwaren ingekomen. B. en W. stel len de gemeenteraad voor de bezwaren on gegrond te verklaren en het saneringsplan definitief vast te stellen. De per 15 Juli aftredende waarnemend algemeen secretaris van het Koninklijk Huis, mr. dr. I. G. van Maasdijk, is door de Koningin benoemd tot kamerheer in buiten gewone dienst. Het K.N.I.L. wordt op 26 Juli opgeheven Instelling van een afwikkelingscommando Het KNIL en de organen van de Neder landse legerleiding in Indonesië worden op 26 Juli opgeheven. Opgericht wordt een afwikkelingcommando, dat onder toezicht van de Nederlandse Hoge Commissaris tot taak zal hebben de administratie van de afwikkeling te verzorgen, daaronder be grepen het vervoer naar de bestemmings plaatsen van militairen van het voormalige KNIL en repatriëring van nog in Indonesië verblijvende troepen van de Koninklijke Landmacht. Dit is medegedeeld in een gezamenlijk communiqué van de Indonesische regering en dl*. H. M. Hirschfeld. Het afwikkelings commando heeft generlei operationele taak. Alle onder het afwikkelingscommando ressortei*ende oud-leden van het KNIL krijgen met ingang van 26 Juli de status van militairen van de Koninklijke Land macht. Ten aanzien van de Indonesiërs on der hen geschiedt dit met toestemming van de regering der RIS, teneinde de Neder landse regering in staat te stellen haar ver plichtingen tegenover hen te vervullen. Het verlenen van deze status heeft tot doel een ordelijke afwikkeling mogelijk te maken. De Nederlandse regering is ten aanzien van hen verantwoordelijk tot aan het ogen blik van afvloeiing. Er zal een gemeen schappelijke commissie worden ingesteld om de financiële consequenties van deze overeenkomst uit te werken. De troepen, ressorterend onder het afwikkelingscom mando, zullen in een beperkt aantal plaat sen geconcentreerd worden en krijgen ver- bindings-officieren van de RIS. Alle mate riaal van het KNIL wordt voor 26 Juli overgedragen. De RIS zal materiaal voor afwikkelingswerkzaamheden in bruikleen afstaan, aldus het communiqué. Luitenant-generaal Buurman van Vree den en generaal-majoor Van Lange zullen op 25 Juli naar Nederland vertrekken met het vaandel van de KNIL. „Lachende roker" geen Hals In ons blad van gisteren maakten wij melding van het onderzoek dat het schei kundig .politie-laboratorium van het de partement van Justitie te 's-Gravenhage onder leiding van di*. W. Froentjes heeft ingesteld naar de echtheid van het zich in het Groninger museum bevindende schilderij „De lachende roker", dat aan Frans Hals werd toegeschreven. Naar wij thans vernemen heeft het onderzoek inder daad uitgewezen dat het onderhavige doek niet van de Haarlemse meester is. KOOPJES ALS NOOIT TE VOREN 2.PERSOONS VERENDE BEDSTELLEN van 183.50 ENG. WOONKAMER geheel compleet, zware stoelen, prima dressoir en uitschuiftafel nu voor 455. GOTHIEKE HUISKAMER Een unieke aanbieding zeldzaam mooi nu voor <48.50 nu 152.50 nu 142.50 nu 128.50 COMPLETE SLAAPKAMERS in noten, mahonie, old finish, Gothiek en blank eiken 795.—, 595.—, 495.—, 465.—, 325 288— KOOPJES KOOPJES voor Uw Een divanbed leven 26.25 Opklapbeé, 15 jaar gar. nu 54.85 2 pers. gezondh. matras, 15 jaar garantie nu 28.25 KARPETTEN zeer voordelig 155.—, 127.50, 118.50, 85— BOUCLé LOPERS voor trap en gang 7.95, <.25, 4.55 SALON 4 clubs 183.50,158.50 BANKSTEL 2 clubs en 3 zits bank 595—, 525— WAAR 'T VOORDELIG KOPEN IS WIJKERSTRAATWEG 275 VELSEN-NOORD POPELINE voor OVERHEMD, zeer fijne kwal. gestreept Gebloemde LINGERIE- ZIJDE, zalm, bleu ol rose 2 25 Gebieemde LAVABLE, zeer speciale aan- 7fi bieding Vs WITTE WAFELHAND. DOEK, extra groot 60 z 110 cm 1" BLAUWE BLOKDOEK, 1 stevige kwaliteit, frisse kleur 135 JONGENS-ZAKDOEK 3 m. wasechte, door- f geweven rand 42r LINGERIE-KATOEN 80 cm breed, in zalm en bleu rA GRASLINNEN LAKENS Extra groot 180x240 cm w,-**vS8'»*" 975 WIT KATOEN, 80 cm br., prima 4S Twentse kwaliteit 1 LINGERIE-FLANEL effen, rose of bleu I 5000 m WIT KATOEN, 100 cm breed, 7g speciale prijs I SCHORTEN- CRETONNE, 80 cm breed, in diverse kleuren 1 Onze bekende grote witte HERENZAKDOEK 49cj 'ZUIVER LINNEN THEEDOEK, een zeer bijzondere aan- bieding J MASSALE VERKOOP BADDOEKEN Zware geruite baddoek Grote dikke witte baddoek «j Prachtige jacquard doeken 60x100 cm 225 50 z 90 em^l 1' 12.000 BADSTOF WASHANDJES, In alle kleuren I Effen 39 c, gebloemd 29 el. Grote geruite THEEDOEK, prima Twents fabrikaat WAFEL-VAATDOEK, zeer sterk en 00 Jl practisch «5Vc/ TETRA LUIERS, zacht en stevig, 70 x 70 cm 98c SHADOW-CRETONNE, 120 cm breed, voor het eerst na T(_ yde oorlog! 3 WITTE BLOKHANDDOEK, halflinnen, lijn en an sterk180. WITTE BLOKHANDDOEK, stevige, goed dro- gende doek 1 Gebloemde BRETEL- SCHORT, extra I wijd. div. dessins v /I FLANELLEN HERENPYAMA, .i gestreept, alle maten ll rRibtricot kinder DIRECTOIRS^yj j| Idem CAMISOLES, ,55 j vanaf

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6