c J c OPRUIMEN DAT KAN KAN ALLEEN S. KAN .Clowntje Riek j^^ervacantie vermoedelijk een over de kwestie Nieuw Guinea Wjgiuve wet op de Kamers van Koophandel zal tot 1959 van kracht zijn g!ng.m.eE- UtHaliMek isöM De 9 Muzen Nederlandse Kamermuziek uit de achttiende eeuw Het kostbare deposito en 66,1 ,:;M14JbU 1950 Januari aan de K.L.M. 3 redacteur) nciële steun priemt" g kon de openbare ^ver- vomer pas om iwee T-Ve^-t niet eerder het hier- iom fvan 51 Kamerleden «Slechte beurt van de te «™en WC,'den rT ./nt«7.l2C"> iron bij wijze van welver- '«és- .M van de voorzitter be- °Sfe vacantie voor de Kamer ■'"s Jr le doen eindigen om dan .SS^-L, Oorlog en van Marine het Landbouwegalisatie- rf,e var' - - men er mee 1 Augustus te J Hit tiet omstreek 00* i!PSj mét het vraagstuk "•■rlea heeft bezig gehouden, m G"®.e Kamercommissie voor Unie- r'Tien Ssteld. .Deze Kamer- zo spoedig mogelijk aan Ko ienhorst mededelen wanneer [31 er een gedachtewisseling KeSVn Kamers - ook aan de K-mèr was dit beloofd - over 88 nfnH zal kunnen plaats vinden. 0 ïliiik volgens die beloite, moe- SS*'het begin der onder- 1 v ün nipt de regering van de R.I.S. Ï^ieem-Nieuw Guinea. Nu heeft SSn, verzocht, de besprekingen ,,je leden van de Nederlands- a-tie lom te doen beginnen. Daar- ÏÏT minister Van Maarseveen een rr®aden aan de Kamervoorzitter •te brief gistermiddag voorlas) met 'S wanneer president Kortenhorst «bedoeld debat met de regering - daarna de Unie-conferentie over 'guinea zal kunnen worden gehou- ïaver is gisteren geen uitsluitsel ge- h De mogelijkheid bestaat, dat men jlelsom zal komen, dat omstreeks w£m de W* rijp is voor een ont- «Scgttissen regering en parlement voor H hier vermelde doel. V parlementaire kringon acht men het, iratMIier, dat de gedachtenwisselmg 12 September gehouden zal kunnen dm Intussen blijft denkbaar, dat de pi-: 0p bet eerder houden van het tair debat zou aandringen. jbüh kwam hei wetsontwerp over de van Kooohandel weer aan de orde. «•jj-.Verkerk.(A.R.), als de heren •iilihuis (Ai-beid) eri Korthals P), wensten, zeker voorshands, geen ptsamenkoppeling der Kamers met ,de. jjfechlelijke Bedrijfsorganisatie. De gSSÜls wenste dat ook werknemers "jjlaas van Koophandel zullen wor- jhqpnen. &3«etaris mr. Van der Grin- nt& vefcrop, dat het aanhangige -cTrp beoogt rechtsherstel aan de lars te geven, ter vervanging van de siiiisndhaven bezettingsregeling, waar- •èr meer het on-Nederlandse leiders- gjud voorkomt. nu beslaande kiesstelsel voor de üss van Koophandel is, naar onder mr. Schmal en de heren Schilt- e Korthals hebben erkend, slechts in .democratisch. Daarom is de nu voor dewijziging te verkiezen, waardoor Kamers zichzelf zullen aanvullen. Met die zich tegen het leggen van een ADVERTENTIE Than» It dit voortreffelijke mid- oei legen griep, verkoudheid, •i.-umalielc en hoofdpijn weer ovtfil verkrijgbaar In dé reeds 50 jaar bekendev erpakking; Let op oranjeband., en Bayerkriris. V-i; '«t 20 tabletten,want Aspirin^» verband op korte termijn met de Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie hadden ver klaard, vond de staatssecretaris dat niet raadzaam. Wanneer men nog eens duidelijk wil onderstrepen dat op het ogenblik de Kamers van Koophandel een andere struc tuur hebben dan de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, kon mr. Van der Grin ten dat toejuichen. Ket is niet de bedoeling deze Kamers een gereserveerd gebied voor ondernemers te doen zijn. Derhalve was de staatssecretaris gaarne 'bereid te bevorde ren dat ook werknemers zitting in die lichamen zullen krijgen. Voorshands had hij aanzienlijke bezwaren tegen waarbor gen voor een bepaalde vertegenwoordiging van het werknemerselement. Men diende te bedenken, dat de taak van de Kamers veel meer betrekking heeft op aangelegen heden van de ondernemers. Ongeveer 36 van de leden van de Kamers van Koophandel behoorde vóór de oorlog' tot de middenstand. Wil men echter dat een derde van het aantal leden tot de middenstandsbedrijven, een derde uit de kringen van het kleinbedrijf moeten voortkomen, dan koesterde mr. Van der Grinten daartegen geen bezwaar. Tenslotte verzekerde hij dat de ontworpen regeling als een tijdelijke gedacht is; men zal eerst eens dg ontwikkeling in de praktijk van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie moe ten afwachten. Met de heer Korthals hoopte de staatssecretaris, dat de Kamers van Koophandel zich aldus zullen ont plooien, dat zij een „gonzende bijenkorf" zullen worden. De staatssecretaris was bereid de amen dementen van de commissie van voorbe reiding over te nemen, die ten doel hadden ook in de woordenkeus van de wet duide lijk te doen uitkomen dat het karakter dei- Kamers van Koophandel verschilt van dat der Publiekrechtelijke Bedrijfsorganen. Ook tegen het wijzigingsvoorstel van de commissie van voorbereiding om de gelijk heid tussen de middenstandsondernemingen en de rest aldus te bandhaven, dat aan beide een minimum van een-derde der zetels wordt gewaarborgd, had hij geen bezwaar. De heer Schilthuis wilde bovendien laten vastleggendat tenminste een-vierde van het aantal leden der Kamers van Koophandel uit werknemers moet bestaan. Maar hiervoor ontbrak verdere bijval, zo dat het tót intrekking van dit sub-amen dement kwam. Amendementen, waardoor de Kamers van Koophandel al vast op en kele punten met de Sociaal-Economische Raad in contact werden gebracht zonder dat de Kamers in dat opzicht „horig" zullen woi-den, gelijk mr. Schmal (C.H.) had gevreesd gingen er zonder hoofdelijke stemming door met aantekening "van het tegen van mr. Schmal en de heer Hoogcarspel (Comm.). Het voorstel-Bachg (K.V.P.), waardoor de Sociaal-Economi sche- Raad, inplaats van de minister, een «zeker toezicht op het financieel beheer van de Kamers van Koophandel zou kunnen krijgen, ontmoette onder meer ook bij de heer Korthals (V.V.D.) verzet. Vrijdag zal over dit amendement gestemd worden. Opneming van een bepaling waardoor de wet op 1 Januari 1959 zal komen te vér- vallen, zodat de nieuwe Kamers van Koop handel niet langer dan twee zittingsperio den van elk vier jaar door'de nu aangeno men regeling zullen worden beheerst, kreeg eveneens een plaats in het ontwerp. Tegemoetkoming aan de K.L.M. Laat op de middag begon men nog met het wetsontwerp, dat tegemoetkoming van 's Rijkswege aan de K.L.M. met het oog op geleden verliezen beoogt en tevens met het voorstel inzake nadere regeling van de verhouding tussen het rijk en de K.L.M. De heer Lucas (K.V.P.) gaf te kennen, dat de ontwerpen hem een gevoel van on behagen hadden gegeven. Hij sprak zijn leedwezen uit over het streven naar een monopolistische positie door de leiding der K.L.M., dat blijkbaar bij de regering steun vindt. Aan het verantwoordelijkheidsgevoel der leiding ontbreekt z.i. iets. Er is geen saneringsplan vastgesteld. Hij bepleitte herziening der bedragen en vroeg of er hier geen taak ligt voor de Algemene Rekenkamer. De heer Al g er a (A.R.) was van oordeel, dat voorzichtigheid moet wor den betracht bij het oefenen van critiek. Zijns inziens kan de K.L.M., nu Indonesië is losgelaten, wellicht een grootheid zijn, die onze energie een nieuw arbeidsveld kan geven. De minister is naar zijn mening niet duidelijk genoeg geweest over de mo gelijkheid de exploitatierekening te doen sluiten. Hij vroeg of de belangen ten aan zien van de binnenlandse lijnen zo groot zijn, dat het gerechtvaardigd is hierop een verlies van een half millioen per jaar te nemen. De heer Algera was bereid mede te wer ken aan de tegemoetkoming jegens de K.L.M., maar ten aanzien van het wets ontwerp in zake verdere investeringen vond hij nadere gegevens noodzakelijk. Hij ADVERTENTIE MAANDAGMIDDAG 2 UUR BEGINT ONZE GROTE OCCASIONVERKOOP in JUWEEL - GOUD - ZILVER - PLEET - DOUBLé Zie onze grote annonce in het Maandagavondblad TSILVER-STOEPKE GROTE HOUTSTRAAT 49 Ondanks de toenemende internationale spanning wordt door de autoriteiten in Moskou dagelijks één geheim prijsgegeven, namelijk het weerbericht. Op de foto zien we de telegrafist van het centraal bureau van de Britse meteorologische dienst te Dunstable de uit Moskou per radio uitgezonden weerberichten in morse ontvangen. had er bezwaar tegen dat geld wordt ge stoken in de Garuda Indonesian Airways. De heer Wel ter (K.N.P.) zeide sym pathiek te staan tegenover het ontwerp. Het is redelijk de schade, door andere staten veroorzaakt, te vergoeden. «Maar moet die schade niet verhaald worden? vroeg hij. De Kamer moet worden ingelicht waarom van het eisen van schadevergoe ding wordt afgezien. Een zeer belangrijke financiële hulp is hier geoorloofd en zelfs geboden. De heer Weiter hoopte op herstel van de lijnen naar het Noorden en het Zui den des lands. Om zeven uur is de ver gadering verdaagd tot Vrijdagmiddag. „General C. H. Muir" morgen in Rotterdam Het troepenschip „General C. H. Muir" wordt in de komende nacht in de haven van Rotterdam verwacht. De ontscheping van de opvarenden begint Zaterdagmor gen óm negen uur. Como contra Capri. De gemeenteraad van Como heeft een internationale prijsvraag uitgeschreven voor een danslied dat „de romantische sfeer en de onovertrefbare schoonheid" van het Como-meer prijst. Men is op dit idee gekomen, omdat duizenden toeristen naar het concurrerende Capri trekken tengevolge van de vele romantische liederen over dit eiland. Weck-eindc voor- zangers. Op 15 en 16 Juli zal op het landgoed „Drakenburgh" te Baarn het tweede weekeinde van het Ko ninklijk Nederlands Zangersverbond worden gehouden. Op de eerste dag spreekt onder anderen Oscar van Hemel uit Hilversum over: „De dirigent, het mannenkoor en de componist" en op de tweede dag houdt de hegr Jos. de Klerk, toonkunstenaar te Haar lem, een referaat „Het mannenkoorwezen uit artistiek-cultureel en maatschappelijk oog punt". ADVERTENTIE Goedkoper Welfare-rantsoenen voor militairen in Indonesië De Legervoorlichtingsdienst deelt mede dat als gevolg van de sterk gestegen prijzen in Indonesië ook de zogenaamde Welfare rantsoenen, die maandelijks aan de mili tairen aldaar worden verstrekt, zo duur zijn geworden dat zij voor de gewone sol daat bijna niet meer te betalen zijn. Er is daarom een nieuwe regeling gemaakt waar door de prijs van het rantsoen belangrijk lager wordt en zeer binnenkort zelfs tot beneden de oude prijs zal dalen. De verzor ging zal in bet vervolg geheel door Neder land geschieden in de vorm van maande lijkse pakketten waarin zich onder andere 300 goede sigaretten bevinden. Er zal ech ter geen bier meer worden verstrekt. Bedrijfsschade als gevolg van hoenderpest wordt niet vergoed Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Borst (C.P.N.) betreffende de ver goeding aan pluimveehouders van de schade, geleden tengevolge van de pseudo- vogelpest. heeft de minister van Land bouw, "Visserij en Voedselvoorziening ge antwoord, dat door deskundigen de waar de van de te vernietigen pluimveestapel wordt getaxeerd en dit bedrag ten volle aan de gedupeerden wordt uitbetaald. De vergoeding wordt alleen gegeven voor nog levende dieren. De bedrijfsschade, die door het optreden van pseudo-vogelpest en de daaropvolgen de vernietiging van de pluimveestapel is ontstaan, is een bedrijfsrisico, waarvoor geen vergoeding kan worden gegeven. De kosteloze beschikbaarstelling van entstof is naar het oordeel van de mi nister al een belangrijke, tegemoetkoming voor de pluimveehouders. Voor een ver dere vergoeding zijn naar zijn mening geen termen aanwezig. BEVORDERING VAN INTERNATIONAAL BEGRIP IN LEERBOEKEN De U.N.E.S.C.O. heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verzocht zijn medewerking te willen ver lenen tot een onderzoek van hier te lande in gebruik zijnde leerboeken met het oog op het nut, dat deze boeken kunnen heb ben voor het verkrijgen van een beter in ternationaal begrip. De minister heeft deze medewerking toegezegd en de hulp van hoofden, direc teuren en rectoren van alle inrichtingen van onderwijs in Nederland ingeroepen. HOLLAND FESTIVAL ADVERTENTIE A.s. ZATERDAG begint onze VERBLUFFENDE opruiming b.v. HERENPOLSHORLOGES van 20 voor DAMESPOLSHORLOGES van 25 voor 10.75 15.50 Juwelier - Horloger BARTELJORISSTRAAT 2, TELEFOON 13004, HAARLEM Minister In 't Veld verdedigt premieregeling voor woningbouw De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft geantwoord op de op merkingen der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake de premieregeling voor de woningbouw. De minister zegt onder meer, dat de financiële verplichtingen, die voor de staat ontstaan door de bevordering van de wo ningbouw, niet eindeloos kunnen worden uitgebreid. Dit is dan ook de voornaamste reden, dat de minister tot het ontwerpen van de premiergeling is overgegaan. Als doel heeft hem daarbij voor ogen gestaan het bevorderen van het rationele bouwen, het bieden van zoveel mogelijk woongerief in een zo beknopt mogelijke ruimte, ten einde met beperkte middelen het grootste Jiut te bereiken. De minister meent, dat de bezwaren, welke in de jaren na de eerste wereldoor log bij de toepassing van een premierege ling werden ondervonden, zich thans niet zullen behoeven voor te doen. Voor de De vorm van de hut begint al hard op te schieten. De takken zetten ze stevig vast, en ze maken ze onderling ook nog vast met dwarstakken. En dan gaan ze grote bladeren plukken, stevige bladeren die geschikt zijn voor bedekking van het geraamte. Die leggen ze dwars over het staketsel heen, laag over laag. Dat is 'n goede bedekking voor het geval, dat het zou gaan regenen; en dat houdt ook de koude nachtwind weg. Eindelijk zijn ze met het werk gereed. Ze kijken er vol trots naar.en eigenlijk vinden ze dat toch 1oei leukzo'n zelfgebouwde hut op dit eiland! De zon is al bijna ondergegaan. Nu gaan ze eerst nog eens kijken naar de boot. Die dobbert nog altijd stilletjes voort op de golfjes en is nog even onbereikbaar. De vraag of het bedrag, dat men in de vorm van een premie zal ontvangen, lager is dan de som, die men na afloop van de 10-jarige periode zou ontvangen bij toe passing van de financieringsregeling Wo ningbouw 1948, is thans niet te beantwoor den. Zulks is afhankelijk van de vraag in welke mate ten gevolge van huurverhoging of andere omstandigheden de jaarlijkse bijdrage in dé toekomst verlaging zal on dergaan en op welk bedrag de uitkering ineens dientengevolge zal worden gesteld. Eeher, ook indien uiteindelijk mocht blij ken, dat de premie minder is dan het be drag, dat men krachtens de Financierings regeling Woningbouw 1948 zou hebben ont vangen, dan kan- de minister niet inzien, dat de premiergeling daarom minder gun stig is. Tegenover het feit', dat men iets minder ontvangt, staat dan immers, dat men het bedrag ineens en terstond ont vangt. Dit schept voor de woning-eigenaar een grote mate van zekerheid in vergelij king met de toestand onder de bestaande regeling, waarbij hij niet weet, welke ver mindering de jaarlijkse bijdrage zal onder gaan en hoe groot de uitkering ineens ten slotte zal zijn. Bij de -nieuwe regeling zal het in de eerste jaren wellicht iets moei lijker zijn om een sluitende exploitatie te verkrijgen dan voorheen, hoewel dit we gens de omstandigheid, dat de woningen in die jaren weinig onderhoud behoeven, wel zal meevallen. Maar in de toekomst kan de exploitatie-uitkomst bij eventuele huurstijging gunstiger worden. Bij de be staande regeling blijft de exploitatieuit komst gedurende de tienjarige periode vrij wel gelijk, doordat een verhoging van de huur aanleiding geeft tot een evenredige vermindering van de bijdrage. Bij de pre mieregeling komen de uit deze huurver hoging voortvloeiende baten volledig aan de exploitatie ten goede. Nog twee weken Damstadt Het zal nog veertien dagen duren alvo rens Damstadt wordt afgebroken. Dit heeft de hoofdstedelijke Kalverstraatcommissie besloten. Er zijn sinds de .opening van Damstadt bijna 300.000 bezoekers geweest. Het programma zal in de komende we ken een ander karakter hebben dan in de afgelopen maand het geval is geweest. Er werd in het Holland-Festival nog een tweede avond gewijd aan de Nederlandse Kamermuziek uit de achttiende eeuw. Dit concert had Donderdagavond plaats in de aula van het Haagse Gemeentemuseum, aldus ter plaatse waar zo vele vergeten composities, liefderijk verzameld door wij len dr. Scheurleer, bewaard worden. Heeft deze hoogst verdienstelijke collectionneur kunnen vermoeden dat deze museumstuk ken nog eens levendig bezit van de ge meenschap zouden worden? In ieder geval is het zijn vurige wens geweest. De be heerder van zijn nagelaten verzameling, de heer Dirk Balfoort, heeft die wens met energieke propaganda gediend en een jon gere generatie (laat ik vooral de namen noemen van de violist Wim Noske en van de cembalist-componist Hans Schouwman) maakt nu de droom van Scheurleer tot een klinkende realiteit, die oorzaak is dat de vroegere inzichten over het muziekleven in het Holland der achttiende eeuw een opmerkelijke correctie krijgen. Want wat er zoal voor de dag komt, blijkt levens krachtig genoeg te zijn, op naast het werk van de bekende grootheden uit deze pe riode gehoord te worden door het publiek van onze tijd. Ook uit andere verzamelin gen dan die van Scheurleer kon worden geput, onder meer uit de rijke collectie van de bekende Antwerpse bibliophiel Stell- feld. Hieraan dankten wij deze avond de kennismaking met een reeks zeer mooie Engelse liederen, Italiaanse canzonetti en een aria van Willem de Fesch, ten gehore gebracht door de bibliothecaresse van de heer Stellfeld, mevrouw Marguerite Rei- ners. Deze zong ook een drietal liederen uit een bundel van Jacob Nozeman op teksten van de Haarlemse dichter Pieter Merkman, waarvan een enig exemplaar een fraai specimen van Hollandse muziek druk uit het begin der 18de eeuw in onze Haarlemse bibliotheek berust. Zo klonken deze avond onder meer de zan gerige melodieën van Nozemans „Haarlems Tempe'.' en „Meyzang", die wij op het Bloemenfeest van drie jaar geleden reeds over onze Grote Markt lieten klinken en die voorts (in een speciale bewerking voor mannenkoor) in het vorige winterseizoen door „Caecilia" gezongen werden: gracieuze muziek die de stad aan het Spaarne cn haar omstreken met smaak bezingt en een mooie plaats in onze Nederlandse liederen schat waard Maar precies als op de eerste séance, aan deze oude Nederlandse Kamermuziek gewijd, bleek ook nu weer dat Willem de Fesch de belangrijkste Hollandse meester dezer periode was. Hij was andermaal met verschillende genres vertegenwoordigd: Engelse en Italiaanse zangmuziek (som mige stukken met fluit- en viool-obligaat), sonates voor cello en viool, respectievelijk vertolkt door Piet Lentz, Carel van Leeu wen Boomkamp en Willem Noske. Al zijn composities verraden een sterke muzikale potentie, die haar na deze wederopstan ding, bij behoorlijke propaganda, een lang leven verzekert. Ook een vioolsonate van Albertus Groneman bracht een verrassend effect teweeg en met een sonate voor twee fluiten (gespeeld door Ellen Mac Gillavry en Johan Féltkamp) kon men hem best voor een dubbelganger van Telemann ver slijten. Ook Bronnemuller schreef aardige fluitmuziek en Jacobus Klein Jr. leverde onderhoudende muziek voor twee celli. Hans Schouwman liet menig staaltje van clavecimbel-muziek horen van Lustig, Hurlebusch en Quirinus- van Blankenburg, die alle van voorname kunstgeest ge tuigden. Willem Noske bewaarde voor het slot van de avond nog een merkwaardige viool sonate van Pieter Hellendaal. Er was voor deze manifestatie van vergeten Nederland se kunst een verblijdend grote belangstel ling. Het werk van de pioniers begint vruchten te dragen. JOS. DE KLERK. Agenda voor Haarlem Vrijdag 14 Juli. Waalse Kerk: Orgelconcert door Dolf Hen- drikse, 8 uur. Palace: „Paniek in warenhuis" alle leeftijden, 2. 4.15, 7 en 9,15 uur. Luxor: „Het alibi van dr. Gerrow", 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. City: „Berucht", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De engel en ae ban diet", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kapitein van Castilië", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dwaasheid des har ten", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 15 Juli. Krelagehuis. Jeugd Vredes Comité, open bare vr edesbij een-komst, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. FEUILLETON d°w E. Phillips Oppenheim Kï é;5'J)'-! bij de inbraak w En,'f,ey- »Wat was de Jongeman?" ?,geloot een Belg". ■SiTehSu,""6- Éentoul 2e, i u nJet te vragen, zou ik natuurlijk -S?? JlUend' ..Thomas ';i geschoten II de nachtwaker Ik hèb u -i0fn nu ben aan i^'knikmift! ,meer te vertellen. ps?" ljn zestienhonderd pond &ffih«rhSe"middag''- aei Dut- ^'P een kLrt f3 ln Curz°n Street öeel va^ w bbelend' »En u het re?u meebrengen. ifflk iair-> afstand ;iran het; geld zou doen, als ik dat niet deed, is het wel? Ja, ik zal het zeer zeker meebrengen. Naar wie moet ik op dit adres vragen?" „Vraag maar naar de heer Burdett", zei Dutley. „Hij zal daar op u wachten". Huneybell stond op. Hij trok het gordijn een paar centimeter opzij en keek naar de donkere omtrekken van The Towers. Er lag een uitdrukking van dodelijke angst op zijn gezicht en in zijn starende ogen. „In ieder geval heb ik met Highgats afgedaan", mompelde hij. HOOFDSTUK XIX. Het ogenblik was gekomen het ogen blik, waarop Huneybell de gehele morgen al angstig gewacht had. Hij duwde de klapdeur van het magazijn open en met zijn tas in de hand begaf hij zich naar het kantoor. Thomas Ryde zat daar met een grootboek voor zich. Toen zijn reiziger binnenkwam, keek hij op. „Kom binnen", zei hij, achterover in zijn stoel leunend. „Het was hier een zeer stille ochtend. Heb jij enig geluk gehad?" „Ik vrees van niet", was het spijtige antwoord. „Grayson was uit. Ik dacht, dat hij die twee laatste kisten van de fabriek wel gekocht zou hebben. Niemand scheen in enige stemming om te kopen!" „En mijn speciale offerte aan Ames Brothers?" „Daar wilden ze zelfs niet over praten, meneer. Ze hadden verleden week voor meer dan duizend pond afval van het vas teland gekocht". Ryde leunde nog wat verder achterover in zijn stoel. „Dat is jammer", zei hij zachtjes. „We moeten weer eens wat verkopen, Huney bell. Ik kreeg vanmorgen een telefoontje uit Leeds. Ze zeggen, dat er een hele partij onderweg is. Dat doet me nog wat te bin nen schieten. Ze wilden een rapport heb ben over die twee kisten, die gistermiddag gekomen zijn. Waar zijn die?" „In het magazijn, meneer". Ryde stond op. „Stel nooit uit tot morgen, en....", zei hij. „We zullen die kisten even samen bekijken, Huneybell. Laat ik eens even zien: ik geloof, dat je vanmiddag naar je tandarts wilde gaan, zoals je zei. Je hebt toch voor vanmiddag vrij gevraagd?" Huneybell keek als een wanhopige naar de klok. Zijn verhaal over zijn bezoeken van die morgen was volkomen fictief ge weest. Hij had de laatste twee uur in een bar op nog geen halve kilometer afstand gezeten, trachtend zich moed in te drin ken voor deze enkele ogenblikken. Plotseling schoot hem de gedachte door het hoofd, dat het toch eigenlijk dwaas van hem geweest was om terug te komen. Het zou toch net zo gemakkelijk zijn geweest om weg te glippen en ergens in het West End te wachten. Hét was niet anders dan routine, die hem weer hier teruggebracht had. "f „Ik vraag me af, meneer", zei hij, ter wijl Ryde, methodisch als altijd zijn keu rige zwarte jas verwisselde voor een stof jas, „of.u dat bekijken van die kisten tot morgenochtend zou willen laten wachten. Ik geloof niet, dat zij open zijn. Ik zou graag nog iets willen eten voor ik naar de tandarts ga". „Het zal ons nauwelijks vijf minuten kosten", gaf zijn patroon ten antwoord", om even te zien, wat zij ons eigenlijk ge stuurd hebben! Langer zal ik je niet op houden. Als je bemerkt, dat je te laat bent, kun je voor rekening van de kleine kas een taxi nemen". Huneybell zette zijn tas neer, gooide zijn jas en hoed op een toonbank, liep naast zijn chef het eerste magazijn door en ging het tweede binnen. Hier bleef hij plotseling staan. „Ik zie de kisten niet, meneer", zij hij rondkijkend. „Ik ook niet", stemde Ryde toe. „Dat is wel erg vervelend". „Ik kan misschien beter aan Willem vragen, waar hij ze gezet heeft", stelde Huneybell voor, een beetje opzij schuivend. „Oh, wacht eens even! Dat had ik helemaal vergeten. Voor hij ging eten .en hij ging heen even voor jij binnenkwam heeft hij mij gezegd, dat de kisten in de kelder stonden. Ga mee". Een soort angstig voorgevoel begon zich van Huneybell's geest meester te maken. Hij bewoog zich niet. „Maar het kantoor, meneer", zei hij, „en het eerste magazijn moeten we alles zo maar openlaten, als Willem uit is?" „Ons werk zal ons niet meer dan vijf minuten kosten", antwoordde Ryde. „Er valt niets te stelen en we zullen de bel wel horen, als ze de voordeur openmaken. Ik moet je oordeel over de inhoud van die kisten hebben voor je vanmiddag weg gaat". Huneybell keek verlangend naar de ge metselde boog, waar zij juist onderdoor gegaan waren. Er was daar daglicht en veiligheid, maar tussen dat licht en die veiligheid en hem stond Thomas Ryde met de factuur in de hand. Plotseling voelde hij de hand van de laatste op zijn schou der en werd hij zachtjes voorwaarts ge duwd. Hij hoorde die stem met zijn eeuwige gelijkmatige klank, met dat eeuwige gebrek aan enige modulatie of variatie in zijn oren klinken. „Huneybell," zei die stem, „ik vind het niet prettig, je daarvan te moeten beschul digen, maar ik vrees, dat je aan het drin ken bent gegaan. Het is onplezierig het te moeten zeggen, maar ik merk het meer malen, als je van je ochtendronde op kan toor terug komt. Ik merk het nu weer. Het is een dwaze gewoonte. Denk er aan, dat je binnenkort een zeer rijk man zult zijn. Wil je je geluk laten bederven door een slechte gezondheid? Dat zou dwaasheid zijn. Matig drinken is goed voor de spijs vertering, maar overmatig drinken bederft deze volkomen. Ah, daar staan de kisten! Ik zie tot mijn genoegen, dat de deksels er al af zijn. We zullen dus alleen maar even hun inhoud hebben na te kijken. Ga jij eerst Huneybell. De trap is glibberig. Men zou daar gemakkelijk een lelijke smak kunnen maken." Al die tijd, onweerstaanbaar als de hand van het Noodlot hadden de vingers van Thomas Ryde zijn metgezel zachtjes naar de uiterste rand van dat zwarte vierkante gat geduwd, waarvan het valluik reeds openstond het gat, dat naar de kelders leidde. Aan hun voeten bevond zich de bijna rechtstandige ijzeren trap en op de bodem was een stenen vloer. Mijnheer Ryde!" hijgde Huneybell. „U heeft gelijk. Ik heb gedronken. Ik ben duizelig. Ik kan daar niet naar beneden gaan. Ik ben ziek. Ga mee terug naar het kantoor. Ikik heb u iets te vertellen." Thomas Ryde's ogen glinterden een mo ment achter zijn brilleglazen. Huneybell voelde een hand als een ijzeren haak in zijn kraag grijpen, terwijl het leek of de hand van het Noodlot hem in de ribben duwde. ,Zie je, Huneybell," zei Thomas Ryde en zelfs toen verhief noch dempte hij zijn stem en evenmin klonk daarin enig spoor van vijandigheid, „de verrader krijgt al tijd zijn verdiende loon." (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 7