Velsense ophaal- en storingsdienst werkt 25 jaar voor de bevolking Jlex Jheatef PHILIPS RADIO pr 2C° FA. PRUIS Moerbergschool wint eerste sportfeest Nog slechts enkele dagen 0/"^ ELKE KLANT*™^ Vierhonderd tekeningen in ir.L. P. Krijgerschool Zomer- opruiming Ph. de Koning BAKKERIJ MANTEN IJmuidense Machinefabriek begon aan de Staalhaven een nieuw leven Velsen is 30 gediplomeerde huisvrouwen rij Velsen-Nooii Vrijdag 14 Juli 1950 Vijf en twintig: jaar werkt in dè gemeente Velsen de Ophaal- en Stortingsdienst tot zegen van de vele inwoners, die aangesloten zijn. De bevolking wordt een service verleend, doordat er wekelijks een incasseerder aan huis komt om bedragen te innen en de betrokkenen kunnen er van verzekerd zijn, dat hun vaste maandelijkse of weke lijkse lasten betaald worden. Men komt er niet zo gemakkelijk toe om zelf een bedrag weg te leggen. Bovendien behoeft men niet vele malen open tc doen voor incasseerders of naar allerlei kantoren te gaan, om gelden te storten. In een gesprek, dat wij met de heer A. van Zadel, sedert 1940 ontvanger der ge meente en het hoofd van de Ophaal- en Stortingsdienst, hadden vertelde deze een en ander uit de geschiedenis van de jubi lerende dienst. Op 25 Mei 1925 besloot de gemeenteraad tot instelling er van en zes weken later begonnen de werkzaamheden voor ongeveer vijf-en-veertig bewoners. Spoedig breidde het aantal leden zich uit en aan het einde van 1925 hadden reeds 1460 bewoners zich aangesloten, welk aan tal met de dag toenam. Tussen de jaren 1926 en 1932 waren er gemiddeld 2600 deelnemers. Ongeveer vijf-en-twintig jaar geleden had een deel der Velsense bevol king het met de financiën niet gemakkelijk. Geld voor de belastingen e.d. werd niet weggelegd en het gevolg was, dat dwang bevelen rondgezonden werden en de ge meente geen stroom of water leverde aan wanbetalers. Na het instellen van de Ophaal- en Stortingsdienst is de deurwaarder niet zo vaak opgetreken, loonbeslagen kwamen minder voor en toevoerleidingen behoef den niet te worden afgesneden. In de loop der jaren werd het de deel nemers aan de dienst gemakkelijker ge maakt. De werkingssfeer breidde zich sterk uit. Beperkte de dienst zich oorspronkelijk nagenoeg uitsluitend tot de betaling van belastingen en watergelden, thans verleent hij ook zijn bemiddeling bij de betaling voor de deelnemers van: gasgelden, ver- zekeringspremiën, alimentatie-verplichtin gen, rente van en aflossing op hypotheek schulden, kerkelijke bijdragen, lesgelden, abonnementsgelden, huishuren, contribu- tiën, polderlasten, telefoonkosten en aflos sing op credieten, verstrekt door de Volks- credietbank voor Haarlem en omliggende gemeenten. Na 1932 liep het aantal deelnemers iets terug, omdat er een kleine bijdrage ge vraagd werd en in de bezetting bedankten natuurlijk velen, omdat zij verplicht waren te evacuëren. Na hun terugkeer sloten zij zich echter weer aan en het resultaat is, dat thans een getal is bereikt, dat nog nooit zo hoog is geweest. Op het ogenblik bedraagt het aantal deelnemers 2650; dagelijk ko men nieuwe aanmeldingen binnen. Ver wacht wordt, dat binnen afzienbare4 tijd de dienst drieduizend inwoners tot zijn deel nemers kan rekenen. De lasten voor de inwoners drukken op het ogenblik zwaarder dan vroeger en daarom is de dienst voor velen een uit komst. In 1926 betaalden 2661 deelnemers f 248.631 en in 1949 2456 deelnemers f 543.122. De dienst kan zich moeilijk zonder steun staande houden. Toch is het tekort in het afgelopen jaar slechts f 1900 geweest. In feite is dit saldo lager geweest, omdat door het functionneren van de dienst het aantal oninbare posten kleiner wordt. Dit voor deel voor het rijk, de provincie en de ge meente is moeilijk in cijfers uit te drukken. Inkomsten krijgt de dienst op drie ma nieren. De gelden worden gestort bij de gemeente-ontvanger. Daardoor behoeft de gemeente geen geld te lenen van de bank. De rente van de gestorte bedragen komt ten goede van de dienst. Het rijk, de pro vincie en de gemeente, die het nut van de dienst inzien en er veel voordeel van ge nieten, omdat zij op tijd de bedragen ont vangen, verlenen een bijdrage die, af hangt van het geïnde bedrag of van het aantal inleggers. Dan moeten de deelne mers een contributie betalen. De uitgaven zijn bestemd voor de werkzaamheden van administratief personeel en voor drie in casseerders. De uitgaven zijn iets hoger dan de inkomsten, doch het verschil wil de gemeente graag bijdragen, want de dienst heeft een sociaal karakter en werkt nuttig voor de inwoners. ADVERTENTIE „Rex draagt de kroon voor beeld en toon" Vanaf heden tot en met Woensdag a.s. openen William BENDIX en Max BAEE in TAXI, MIJNHEER? met- een breed gebaar de portieren van de lach. Kleuters waren een dag uit De kleintjes van de Hervormde kleuter school aan de Banjaertstraat, hoofd mejuf frouw J. C. Markerink, hebben Donderdag hun jaarlijks buitenfeestje weer gehad al vorens de grote vacantie in te gaan. Ook dit keer werd een bezoek gebracht aan het park „Velserbeek" dat voor de kleuters uiteraard eén werkelijke uitgaans dag is geworden, temeer waar natuurlijk de vernsnaperingen niet achterwege zijn gebleven. Naar hartelust is gespeeld op de „speel weide" van het fraaie park, de zwanen en eendjes werden gevoederd en de kinder boerderij was natuurlijk al evenzeer aan trekkelijk. ADVERTENTIE f 225.— Radio's v.a. f 105.—. Radiotafels vanaf f 34.50. Tevens hebben wij: Hoover Wasmachines 330.Stof zuigers vanaf 94.—; Electr. strijkbouten 12. Electr. kachels v.a. 14.75; Electr. scheerapparaten 39.Verder alle verlichtings- en electra- artikelen. Wij ontvingen een pracht sortering HUISKAMERLAMPEN tegen zeer billijke WILLEM BARENDSZSTRAAT 21 - TELEFOON 5726 - IJMUIDEN Meer gemeentelijke steun voor schoolsport Medische verzorging tijdens het weekeinde IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse vereniging tot bevordering van de geneeskunst zijn in spoedgevallen van Zaterdagmiddag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandagmor gen te raadplegen de artsen: J. Mac Daniël, De Genestetlaan 4, telefoon 4203 en P. J. W. van der Toorn, Frans Naereboutstraat 70, telefoon 4084. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts: W. van Haselen,-Leeuweriklaan 52, telefoon 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door: Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, telefoon 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men van Za terdagmiddag 6 uur tot Zondagavond 11 uur: mejuffrouw G. P. Zwart, Meeuwen laan 63, telefoon 5173. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 2 uur tot Zondagavond 11 uur heeft de arts W. J. Rooyaards, Dr. Schuitstraat 12, tele foon 36§6. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort. Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Geelvinckstraat 112 telefoon 3883, behalve van Zaterdagavond 18 uur tot Maandagmorgen 8 uur. Tijdens het weekeinde neemt waar: Apotheek H. van der Kol, Zeestraat 27, teleefoon 3820. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts M. de Groot, Wijn. Daniëlslaan 14, telefoon 8410, te raadplegen. Apotheken De Bloemendaalse Apotheek, Bloemen- daalseweg 85, telefoon 22181. ADVERTENTIE Tijdens onze SEIZOENOPRUhvhNg morgen begint, worden alle artikelen"61156 met korting verkocht, terwijl U bovend? bedrag een cadeau ontvangt. eQ "J bta^ Egypt, kat. jassen f 25.-. IJzersterke f 5.50. Waterdichte regenkleding f g" tuums f 69.50. Sportcostuums, Werkbroeken f 11. i°nS«as colberts "garen Pantalon Komt, ziet en overtuigt u bij het IJMUIDER KLEDINGMAGA 1STERDUINWEG 22 n»,>, OOSTERDUINWEG (v/h Briniostraat en Driehuis) umcimn (0., ;;®1N TEL SCHEEPVAART IJMUIDEN Donderdag 13 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Martessa van Bona; Belfry Montreal; Marvik, Odense; Klipfontein, Southampton; Manfred, Haugesund; Arch- grove, M'bro; Michael Swinden, Sundsvall; Odysseus, Gibraltar; Munkfors, Stockholm; Grin, Yxpilla; Lekhaven, Bona; Libelle, Bremen; Lena, Geffle, Alkö, Helsingfors; Halse. Ronslcar; Skagen, Stockholm; Oud- Beyerland, Kopula; Amstelstroom, Londen; Hirondelle, Londen; Spaarnestroom, Hull; Nordlicht, Cuxhafen; Rugin, Cuxhafen; Ba- tala, Hamburg; Asta, Tapilla. Vertrokken zijn: Airisto naar Rotterdam; Linge, Rotterdam; Hogeland, Gothenburg; American Defender, Antwerpen; Stad Alk maar, Lulea; Okko Bosker, Emden; Svens- hire, Rotterdam; Bomma, Oslo; Parma, Bre men; Texelstroom, Liverpool. ADVERTENTIE ZATERDAGMORGEN 9 uur BEGINT ONZE GROTE In GEWEVEN OVERHEMDEN en ZELFBINDERS, een zeer grote sortering, tegen sterk verlaagde prijzen. Voorts Tweedjassen, Jongens broeken, Khaki-Hemden, Slip overs, Sweaters, enz. enz. HERENMODES KENNEMERLAAN no. 24 MARKTBERICHTEN Prijzen: per 1 kg: heilbot 2.40—1.85; gr. tong 2.852.65; grm. tong 2.75—2.45; kim. tong 2.35—2.15; kl. tong I 1.381.06; kl. tong II Ó.980.90; Tarbot I 2.201.40; per 50 kg: tarbot III 46; tarbot IV 33—32; tongschar 5149; schartong 26; gr. schol 5346: grm. schol 55—46; kim schol 5042; kl. schol I 37—34; kl. schol II 32—7.10; schar 21,50—13; bot 118.50; v. haring 23.5015.50; makreel 30.50—25.50: grm. schelvis 49; kim. schelvis 4948; kl. schelvis I 4941; kl. schelvis II 31—9.70; wijting 17.50—13.50; gr. gul 48—29; mid. gul 3424; kl. gul 2518; kl. haai 19; ham 43; poontjes 8.70—8; kl. koolvis zw. 31; muilen 16; per 125 kg: gr. kabeljauw 168—88; gr. koolvis zw. 4538; gr, leng 6563; gr, halce 79. Aanvoer: 75 kisten tong en tarbot; 5 k. heilbot; 15 k, tongschar en schartong; 700 k. schol; 20 k. schar; 25 k. bot; 970 k. haring; 100 k. makreel; 270 k. schelvis; 175 k. wij ting; 130 k. kabeljauw en gul; 10 k. leng; 10 k. ham; 10 k. wolf; 20 k. poon; 50 k. kool- wis; 20 k. diversen. Totaal 2605 kisten. Besommingen: IJm. 99 Batavia ƒ13.440; IJm 116 Eveline ƒ12.585; Ro. 46 Claesje ƒ9950; HD 87 ƒ6950; IJm 52 ƒ350; Kw 189 ƒ255; IJm 228 329; IJm 230 208. ADVERTENTIE VACANTIE! Gevulde koeken en cano's 10 en 12 cent DRIEHUIZERKERKWEG 70 - TEL. 4128 Agenda voor Velsen Vrijdag 14 Juli Thalia - 8 uur: „Kapitein Blood". Rex - 8 uur: ..Taxi. mijnheer?" Zaterdag 15 Juli Thalia - 7 en 9.15 uur: als Vrijdag. Rex - 8 uur: als Vrijdag. De schapen, die het sportterrein van de Rijks-H.B.S. afgrazen, zijn gisteren voor een dag gedegradeerd tot arme schapen. De dieren hadden geen rust meer. Stelt u zich maar eens voor dat 350 schoolkinderen uw eetkamer binnenvallen en daar een dag lang allerlei sport en spelen beoefenen! Maar de schapen zijn waarschijnijlk de enigen, die een onpleizierige herinnering hebben aan de tweede en laatste dag van het sportfeest voor de Velsense lagere-schooljeugd. Orga nisatie: prima (het programma was voor de vastgestelde tijd afgewerkt;. Weer: uitste kend (niet te warm en toch mooi zonnig). Medewerking der deelnemers: enthousiast (geen enkel incident met .jeugdige bezitters van harde hoofden; een sportieve sfeer). Als alles zo goed is gegaan, dan blijft er maar één wens over: dat alle lagere scho len elk jaar zullen deelnemen en eén goede oefengelegenheid daartoe krijgen. Beloften cn verwachtingen. Niet alleen het mooie weer beloofde gis terochtend iets goeds. Ook de rede van wet houder De Boer. waarmëë de dag wefd ge opend, bevatte een zeer prettige belofte. Nu het lang gekoesterde plan van een school sportdag door het initiatief van de heer G. C. Bussink, consulent voor de lichamelijke opvoeding bij de inspecties Ho.orn en Zaan dam, en door de goede samenwerking van gemeentebestuur en onderwijzerséorps wer kelijkheid is geworden, wil de gemeente nog verder gaan. Zij zal het' grote tekort aan speel- en sportterreinen voor de jeugd trach ten op te heffen. Dit jaar namen tien scho len deel, maar de volgende 'keer. kómen er zeker nog enige bij, die ditmaal een school reisje hadden.of die de korte tijd van voor bereiding twee weken niet voldoende vonden. En een vooruitstrevende figuur als de heer Bussink (wellicht is hij zelfs niet de enige) ziet in het verschiet de deelneming van alle scholen met alle klassen, wat een unieke monster-krachtmeting zou zijn. Principe: iedereen doet mee Behalve aan het slagbal, waarvoor een ploeg van zes jongens en zes meisjes ver eist is, namen alle lichamelijk gezonde kin deren aan elk nummer deel. Niet de toppres tatie, maar het gemiddelde bepaalde de rangschikking der ploegen, zodat de eind stand een maat is voor de resultaten van de lichamelijke opvoeding aan de verschillende scholen. Uitslag een verrassing. Hoewel er eergisteren iets was uitgelekt over de rangorde bijde wandeltocht, bleef iedereen tot het laatste ogenblik over de totale uitslag in het ongewisse. 350 Kinde ren zaten in grote spanning aan het einde van de middag te wachten op de prijsuitrei king, namens het gemeentebestuur verricht door de heer Dijkstra. Elke medaille voor de winnaar van een onderdeel en de wissel beker voor de Moerbergschool lokte luid gejuich bij de winnaars en een sportieve reactie van de rivalen uit. Speciaal de laagst geplaatsten toonden zich goede verliezers en hechtten meer waarde aan de prettige dagen dan aan de teleurstellende resultaten. Wij geven tot slot de rangschikking van de scholen, met daarachter vijf getallen, t.w. het aantal matchpunten behaald met le. wandelen, 2e. slagbal, 3e. grens-werpbal, 4e. vierkamp (balwerpen, verspringen, esta fette en behendigheidsoefening) en 5e totaal aantal punten. 1. Moerbergschool, 6, 6. 10, 10, 32. 2. Van Ossendorpschool, 3, 10, 8. 9. 30. 3. Jan Campertschool, 8, 9, 6!s, 3, 2614. 4. Comitéschool, 2, 5, 9, 714, 23Vi 5—6. Adolf v. Nassausch. 9. 3, 6'i, 4. 22',4. Insingerschool, 10, 4, 214. 6, 221-1'. P. Vermeulenschool, 7, 7. 211, 2, 1814. Julianaschool, 4, 8, 4, 1, 17. Marnïxschool, 1, 1, 5, 711, 1411. Gr. v. Prinstererschool, 5, 2, 1. 5, 13. 7. 10. De Oudercommissie van de openbare lagere ir. L. P. Krijgerschool heeft enkele maanden geleden het initiatief genomen om bij wijze van experiment onder de leerlingen een tekenwedstrijd te houden. Dit initiatief heeft geleid tot een ten toonstelling van de ingezonden tekeningen die Donderdagmiddag in het schoolgebouw zeer veel belangstelling van de zijde der ouders trok. De opdracht bestond voor iedere leerling in het maken van e'en verplichte tekening en een tekening naar eigen fantasie of vrije keuze. Het resultaat was dat ruim 400 teke ningen werden verzameld om door een deskundige jury te worden beoordeeld. De kinderen van de eerste klasse hadden tot opdracht een gedrukte tekening van kleuren te voorzien. De animo voor deze teken wedstrijd is onder de leerlingen groot ge- Monteurs toerden rond het IJselmeer Personeel van de mechanische werkplaats van Van Gelder Zonen N.V. Papierfabriek heeft per autobus een rit rond het IJsel meer gemaakt. Van Velsen-Noord werd 's morgens om zeven uur gestart en vla de Afsluitdijk met bezoek aan het monument ging het door het polder- en merenlandschap over Bolsward en Sneek op Heerenveen aan. Na een verfrissingspauze ging het over Steen- wijk naar Giethoorn. In dit „Venetië" werd kennis gemaakt met de „punters" en toen trok men verder langs afwisselend land- schapschoon via Meppel naar Zwolle. Ook hier werd aangelegd, waarna de Veluwe werd genomen om Amsterdam te bereiken, waar een diner wachtte en tot besluit van de lange „buszit" vonden de reizigers een plaatsje in het Centraal Theater te Amster dam. De revue „Zomerparade 1950" heeft danig op de lachspieren van de monteurs gewerkt. Voldaan over de reis en de vele variaties van „onderweg" keerde het ge zelschap 's nachts om één uur in Velsen- Noord terug. GESLAAGD De dames A. Kloes en M. Nelissen slaag den beiden voor de akte N.A. (Nijverheids- akte). De geslaagden zijn docenten aan de ge meentelijke huishoudschool aan de Casem- brootstraat. Van primitieve smederij tot kerngezonde fabriek De Staalhaven in Velsen-Noord zag er Donderdagmiddag feestelijk uit: van de vele fabrieken die er onder de rook van de Hoogovens gevestigd zijn. wapperde de Nederlandse driekleur, als welkomsgroet voor het nieuwe be drijf dat deze middag officieel -in ge bruik zou worden genomen. De ma chinefabriek en constructiewerkplaats* der firma P. Eriks Jr. opende er onder grote belangstelling haar poorten, na eerst ruim 58 jaar in IJmuiden-Oost gevestigd geweest te zijn. Temidden van de moderne zaag- eh boormachines, de draai- en schaafbanken en werktuigen van diverse makelij en afmeting stond een schat van bloemen en groen opgesteld welke van de belangstel ling van zakenrelaties en vrienden blijk gaven. Onder de velen die bij de officiële opening van dit nieuwe bedrijf aanwezig waren merkten wij onder meer op de he ren F. Strijbosch, wethouder van Sociale Zaken en J. Veenstra, gemeentesecretaris als vertegenwoordigden van het Velsense gemeentebestuur, de heer A. H. Ingen Housz, president-directeur van de Hoog ovens en tal van bekende figuren uit het bedrijfsleven. Met zijn tienjarig zusje als helpstertje begon de vader van de huidige directeur, de heer P. Eriks Jr., 58 jaar geleden een eigen zaak. Met materiaal, opgekocht van een oud- ijzerhandelaar, nam men de reparaties van pannen, fornuizen en wagens ter hand en allengs groeide uit dit werk een zelfstan dige smidse. De energie en het doorzet tingsvermogen van ?de toenmalige baas overwonnen de talrijke moeilijkheden die men vooral in het begin ondervond en zo werd uit een bedrijf met vele dubieuze posten een kerngezonde industrie geboren. De heer P. Eriks Jr., die in zijn openings woord deze herinneringen ophaalde, be sloot met een woord van dank aan zijn vader en voorganger voor het vertrouwen en de vele wijze lessen die hem gegeven waren en verklaarde hierna de nieuwe hal geopend. Als buurman wenste de heer A. H. Ingen Housz, president-directeur van de Hoog ovens, de heer Eriks met de opening van zijn nieuwe bedrijf geluk. „Wij verheugen ons er in dat deze dag voor u een feestdag 'is en wensen u veel succes". Een familielid van dé directeur memo reerde in een geestige speech de schuchtere schreden die bijna 60 jaar geleden op het pad der zelfstandigheid waren gezet en roemde het doorzettingsvermogen en de wilskracht van de oprichter van het bedrijf. De „nieuwe tijd" Namens het Velsense gemeentebestuur bood de heer F. Slrij.bosch, wethouder van Sociale Zaken, gelukwensen aan en de heer J. Bart, die als aannemer aan de tot standkoming vaii de nieuwe werkplaats heeft meegewerkt, dankte voor de prettige samenwerking en het genoten vertrouwen. „Moge dit bedrijf de resultaten opleveren welke u er van verwacht", zo besloot hij zijn toespraak. De heer G. de Leeuw vertolkte namens het personeel de gevoelens van blijdschap en medeleven en bood namens zijn collega's een electrische klok aan, omdat „bij een nieuw gebouw een nieuwe tijd hoort". De heer Eriks dankte tenslotte voor de vele bewijzen van belangstelling, waarna de gasten nog enige tijd gezellig bijeen bleven en het nieuwe bedrijf bezichtigden. Garnalenaanvoer. Donderdag was er door het betere visweer enige garnalen- aanvoer. Deze export garnalen bracht aan vankelijk 98 cents per kilogram op en no teerden later zelfs 1.23 per kilogram. weest, want er waren werkelijk heel goed geslaagde exemplaren onder. Uiteraard heeft de jury geen gemakke lijke taak gehad om voor elke klasse drie prijswinnaars aan te wijzen en de leden van het St. Lucasgilde, de kunstschilder J. C. Heeck uit Balckum, de heer A. F. Blok en mejuffrouw G. Blok hebben dan ook veel moeite gehad om na ampel overleg de prijzen die uit gebruiksvoorwerpen beston den, te kunnen uitreiken. Alvorens de heer M. J. Marcus, voor zitter der Oudercommissie, de prijzen uit reikte, kregen de kinderen versnaperingen. De prijswinnaars van dit uitstekend ge slaagde experiment waren: le klasse. Verplichte tekening: Kees Fre- nay, eerste prijs; vrije tekening: Ansje v. Munster, eerste prijs en Anna van Zon, troostprijs. 2e klasse. Verplichte tekening: Ansje Schouten, eerste prijs en Elly Veenstra, troostprijs; vrije tekening: Meindert de Bak, e'erste prijs. 3e klasse. Verplichte tekening: Nelly Pereboom, eerste prijs; Joopie Wenneke, troostprijs; vrije tekening: Joop Klooster, eerste prijs. 4e klasse. Verplichte tekening: Peter Hollander, eerste prijs en Simon Grooten- dorst, troostprijs; vtjje tekening: Dick As jes, eerste pfïjs: -"3 5e klasse. Verplichte tekening: Ernst Hollander, eerste prijs; vrije tekening: Ernst Hollander, eerste prijs en Peter Hou- ting, troostprijs. 6e klasse. Verplichte tekening: Gerda Ruysenaars, eerste prijs; vrije tékening: Bep Bavinkhoven, eerste prijs en Jaap Jans, troostprijs. 7e klasse. Verplichte tekening: Gerard v. d. Klok, eerste prijs; vrije tekening^Bob Nieuwenhof, eerste prijs en Dickie Klein, troostprijs. Aanvoerprijzen. Vier w de goede Prijsstemmrag H dagmarkt niet drukken n Qe standvastig en voor de h2K?l!"> een behoorlijke stUei„. wle>i Goede kwaliteiten welke ha noteerden, brachten lat nanv'ang j Rondvis blee"S" Tongen^- prijzen bleven vriiwel n«»J en schol welke ietI SernSli5 noteerde 1 14, terwijl klri!. ?Wli bracht van (i7loU 19 nest«nj Opbrengsten, De oih». trawlers zijn in verhouding 4 kisten welke werden afeeW. vredigend te noemen. ft De Batavia 200 k.L kisten De Eveline evenzo met 45n or kleine kisten en li dagen f ffe! de Claesje het niet slecht maakt, t 10.000 in de 12 dagen Nog niets bekend. Donde-A» waser nog geen aanvoer voorWj^ Noorse makreel. De Noor® „.w., boot welke Woensdag binnenkwaal een ladang makreel, nl. 1000 kisjj; kilo en welke werd gecharterd2! Wijnschenk, loste direct 6S0 kift.'in door genoemde tirma en mede k-ï: werden behouden, gezien de 55 vraag naar makreel. De overige SüS werden hedenmorgen in de afslag Voor morgen is binnen de Esphota l\v eveneens met 1000 kisten makreel Z van er ongeveer 650 in de afslag kón»' Weer naar zee. De volgende tan. gingen Donderdag naar zee: de Clatsfr paen (welke enige tijd oplag). De Hm en de Robert William. Van de hariniS gers gmg weer naar zee: de Jan Kiliü'! en de IJM 74 ditmaal ter haringlnf visserij. s. VV. 3. 104 korab. De Poolse 1c?;» S. W. 1. 104 korab is met lading naar Pi len vertrokken. Proefstomen. De stoomtrawler Ifl 38 Zeelandia heeft Donderdaftii proef gestoomd, zodat aangenomi a worden dat ook deze trawler een gen ter visserij zal vertrekken. Walvisjager. Dondefdjgavri r.:;; in de vissershaven een walvirw: -j. Rotterdam verwacht. Voor de Zaterdagmarkt wordt va- wacht de Vios met ongeveer 500'grcte e: 400 kleine kistjes haring en ongevc-êrlK kisten bijvis. Ringen. De Maria van Hattum isnui Rotterdam vertrokken om te demajrfr seren. Binnengekomen. Binnen kwarr.c 4 haringlogger Kotwijk 56 met 446 kir; van 5 schepen. Diploma-uitreiking in de „Mevrouw dr. J. van den Bergh-van Pysinga-sM" De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Canada, de heer A. H. S. Lovink, is dezer dagen met zijn familie in de Canadese hoofdstad aangekomen. Van rechts naar links: de 12-jarige Marianne Lovink; mevrouw Lovink met de 3-jarige Anton; de ambassa deur met de iyz-jarige Jan en mejuffrouw van Oven, gouvernante der kinderen, na de aankomst aan het Union Station te- Ottawa. De aanstaande Velser huisvrouwen blij ken hun vak,goed te verstaan. Na ingewijd te zijn in alle mogelijke voorkomende „kneepjes" en huishoudelijke perikelen, heeft een aantal meisjes proeven van bekwaamheid afgelegd en zo gebeurde het, dat dertig van hen in de „Mevrouw dr. J. van den Bergh van Eysinga-school" aan de Casembrootstraat gisteren een diploma in ontvangst mochten nemen. Deze bekroning van verscheidene jaren ijverige studie werd bijgewoond door leden van de commissie van toezicht, leraressen, leraar en ouders. Mejuffrouw M. Bregman heette als direc trice de genodigden hartelijk welkom en zeide vervolgens: Twee jaren zijn er ver streken met werken aan een taak, die zo wel huishoudelijk werk als naaldvakken omvatte. Sommige meisjes blijven een ver volgcursus bezoeken, anderen zoeken een betrekking, maar ik hoop dat jullie allen je verder zult blijven bekwamen in het vak dat je gekozen hebt. Mevrouw van den Bergh van Eysinga nam hierna het woord. Het is voor velen van jullie de laatste schooldag, zo sprak zij. Dit is hierom zo belangrijk om dat je nu het werkelijke leven ingaat. Straks zal je beseffen welk een voorrecht het geweest is een goede opleiding gehad te hebben en zal je bemerken hoeveel levenswijsheid je hier hebt opgedaan. Wat je geleerd hebt komt echter slechts dan tot zijn recht, als je met inspanning van alle krachten en met volle toewijding er gebruik van weet te maken. Spreekster spoorde de meisjes aan een vervolg- en zo mogelijk een avond cursus te gaan volgen en reikte met enige toepasselijke woorden de diploma's en ge tuigschriften uit. Sommige leerlingen werden in het bezit gesteld van een diploma voor huishoudelijk werk, zowel als voor naaldvakken, anderen kregen maar een „half diploma" en een aantal volleerden ging met een diploma na 4-jarige opleiding strijken. Nadat de directrice de meisjes in een voudige, maar zeer hartelijke bewoordin gen had toegesproken, werden de resul- Meer kabeljauw in Noorwegen OSLO, 12 Juli (IEP). De Noorse kabeljauwvisserij heeft dit jaar 128.983 ton opgeleverd tegen 112.995 ton in 1949. Van de huidige productie is 47.960 ton gedroogd (het vorige jaar 22.516 ton), 65.242 ton in gezouten (het vorige jaar 44.198 ton) en 15.781 ton bevroren (het vorige jaar 46.281 ton). Er werd 75.963 hl levertraan geproduceerd tegen 58.447 hl in 1949. taten, aangeduid door rapportcijfers rato; ling besproken en bleef men nog enige tij', gezellig bijeen. De namen van de geslaagden zijn: As; Admiraal, Adri Gravemaker, Betsy Koper Corrie Kruis, Betsy Kooyker, Nelly Mv boom, Conny Meijboom, Dientje Nies;- weg, Fenny van Orsel, Betsy van Os Annie Lutke Schipholt, Jopie Schccs Cobie Tijl, Betsy v. d. Vaart, JannyL't Willy de Gelder, Connie Hiemstra, Ia Hillecamp, Atie Ketting, Ria Masclé, Gerie Menzel, Trijme MeijbM.- Treina v. d. Oever, Dina v. d. Plas, Gr® van Reenen, Nelly Zwaan, Jitske Kok, nfc Kok en Netty Wijker. Achttallendag van „WatervlW De korfbalvereniging „Watervliet aan voortdurende training te danken n - dat het seizoen kon worden afgeslotens drie kampioenstwaalftallen, wl*°e to. ningen fiog meer intensiveren. kan mogelijk voor het nieuwe seizoen mooier resultaat worden bereikt en da- - met deze oefeningen onder het - aantal van de leden ernst is, bewg het bezoek aan het sportpark „Waten Ter inleiding zal „Watervliet Zonó=i voor haar leden een aclntallend g om daardoor de grondslag tej un leggen voor de indeling van de twaalf voor het seizoen 3950—Wa:l'w vlief de Op Donderdag 20 Juli is «W gast van de zwemclub ,AVale^'ntrekke^ het Velserbad, dit belooft een a zwemfeest te worden. naarfc „Die Haghe" kont 11, Watervliet-serie korfbalwedstrj Noorwegen bestelde traW er in Kiel OSLO, 12 Juli (IEP). - merkbare verandering waal de ontwikkeling van de Nook Er is namelijk een nieu opgericht in KrI=(™s „iiers me! ling van tien moderne tram» (DlBls. motoren heeft geplaak jt, l0 land). Deze schepen ndtatJ£t a meten; de lengte bednnria zullen van een moderne z- voorzien. Daaronder _beh .„„jj b stallatie voor de 'eknc^11, «onia visolie. Verder zullen aj van koelrüimten.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 8