De Nederlandse Roeikampioenschappen Brigades uit alle windstreken demonstreerd de nieuwste reddingsmethodes m Wijk 1 Luisterrijk feest van tienjarig viscollege „De ijzeren voorn' Het kostbare deposito Maandag 17 Juli 1950 Mooie wedstrijddag Drie haanrecords verbeterd Schitterende race van Njord's Varsity-vier Vijf overwinningen voor Willem III Goede ploegen van ISereus en Triton Het Spaarne wint opnieuw kampioenschap dames-vier De Nederlandse roeikampioenschappen op de Bosbaan begonnen Zondag in regen, die niet lang duurde maar veel publiek heeft thuis gehouden. Het heeft een der mooiste wedstrijddagen gemist in de histo rie van onze roeisport» Het was ook een bemoedigende dag, want het bleek dat wij nu in verscheidene nummers meer dan één ploeg van hoog gehalte hebben. Er werden weer twaalf kampioenschappen beslist: zeven van de heren, op de 2000 M. en vijf van de dames, op de 1000 M. Het weer was niet ideaal voor record-verbetering maar bood er kans op: matige wind mee blies wat scheef over de baan. Het eerste nummer was brillant. Het bracht ae tweede ontmoeting van Njord en Triton in de vier met stuurman. Na de Varsity, waarin Njord op het laatste ogen blik in een voortreffelijke eindspurt won, was Triton zich op de oude vier blijven toeleggen en had Njord zioh (met het oog op Henley) in de acht gespecialiseerd. Velen verwachtten daarom dat Triton nu revanche zou nemen. De Njord-vier zat pas sinds enkele dagen in haar oude samen stelling bijeen. De ploeg bleek evenwel onmiddellijk haar Varsity-vorm terug te hebben gevonden. Het verloop was overeenkomstig aan dat van de race te Jutfaas. Toen, op de 3000 M., trachtte Triton „van de kop af" te winnen, na in een zeer hoge start de leiding te heb ben genomen. De Utrechtse studenten poogden dit op de 2000 M. eveneens en het mislukte weer, ofschoon zij -op de eerste helft der baan ditmaal verder (namelijk tot 1% lengte voorsprong) uitliepen. Zij sloegen steeds twee a drie slagen per mi nuut hoger dan Njord en verbruikten daarmee meer kracht-reserve dan de Lei- denaars. Dat bleek dan ook op de laatste 250 M., waarop Dutry opnieuw zijn ge weldige eindspurt inzette (opgevoerd tot 40) en de Lei denaars in prachtige eenheid een Utrechtse ploeg voorbij stormden, die zichtbaar niets meer over had en „in het midden rammelde". Njord won nu met een meter of vier in 6.48: nieuw baanrecord. Het oude (6.51 5/10) stond op naam van Nereus en was in 1938 gemaakt. De Triton- ploeg bleef met 6.49 1/5 ook onder de tijd van het oude record. Een heel mooie race. Als Triton's coach gemeend heeft op 2000 M. beter kans te hebben met de voor- sprong-in-het-begin lijkt ons dat een ver gissing: de 2000 M.-baan is en blijft de zwaarste. De twee zonder stuurman werd door Willem III gewonnen in 7.33, waarmee het oude baanrecord (7.33 2/5 van De Laak in 1948) eveneens verbeterd werd, maar op het nippertje. Tweede was Njord in 7.37 1/5, een lengte achter. Ook dit was een een goede, felle race in hetgeen nog immer het moeilijkste aller boottypen is. De skiff genoot bijzondere belangstelling, omdat een week geleden de jonge Van Mesdag (nu roeiend voor Cornelis Tromp, Hilversum), in de demi-finale van de Dia mond Sculls Neumeier van Willem III had geslagen. Hij kreeg ditmaal geen kans, ook al niet omdat een derde deelnemer, Van den Berg van D.D.S., zich spoedig in de strijd mengde on zelfs de leiding nam. Dit schakelde Van Mesdag uit. Van den Berg had het bijna gehaald; pas in de laatste 50 M. kreeg Neumeier hem met een nieuwe spurt te pakken en bleek de Delftenaar uitgeput. Wellicht zal hy onze volgende skiff-kampioen zijn. Nu won Neumeier in 7.34 met maar één lengte voorsprong. Tweede was v. d. Berg in 7.37 1/5, derde Van Mesdag in 7.49 1/5. Het is ons niet duidelijk geworden waarom Het Spaarne een jonge sculler liet meeroeien, die niet van deze klasse is en dan ook ver achter bleef. Zijn tijd was 8.10 3/5, bijna 37 secon den langer dan die van Neumeier, die overigens het baanrecord (7.26 2/5) niet benaderde. De twee met stuurman werd door een jonge twee van Njord verdienstelijk in 8.18 1/5 gewonnen tegen jonge ploegen van De Laak (8.19) en Nereus (8.314/5). Geen kampioenstijden in dit nummer, dat men met oude roeiers behoorde te bezetten. Wij zouden er dan een kans in maken op de Europese kampioenschappen. In de vier zonder stuurman won Triton (dezelfde ploeg die de vier-met geroeid had) in 6.514/5 van een Njord-ploeg (6.58 2/5), waarvan de slagen ook al een race achter de rug hadden. Dit verklaart het zonderlinge feit, dat de vier zonder stuurman meer tijd nodig had dan de vier- met. In double sculls sloeg Willem III in 7.09 1/5 op overtuigepde wijze een combi natie Triton-Viking (7.22) en De Hoop. Als laatste der heren-nummers werd de acht geroeid, die een prachtige race tussen Nereus, Njord en Laga opleverde. Enige roei-matheid na Henley had zich bij de oefeningen in de Njord-ploeg doen gelden. Misschien zetten de Leidenaars hun eind spurt ditmaal ook iets te laat in. In elk geval hield de zeer goed roeiende Amster damse ploeg met de grootste inspanning de kop en won met minder dan een seconde verschil (tijden 6.112/5 en 6.121/5). Ook Nadat Njord de finish reeds gepasseerd was sloeg de boot van de twee met stuur man om. Zwemmend namen de kampioenen de ovaties van het publiek in ontvangst. Laga, minder dan een lengte achter Njord, had voortreffelijk partij gegeven in een race van het beste gehalte. Van de vijf dames-nummers won Willem III er twee, zodat deze Amsterdamse bur ger-vereniging in totaal vijf kampioen schappen op haar naam bracht: een uitste kende prestatie. In dubbel twee verbeterde Willem III bovendien het baanrecord en bracht het op 3.50 4/5. De skiff was op nieuw voor de Maas; ofschoon deze skiffeuse met flinke voorsprong won was zij kennelijk uitgeroeid en zat na de race nogal lang in haar boot te. wankelen. Men ziet dat niet graag na damesnummers. Is de skiff, die zeer veel vergt, eigenlijk wel een geschikt boottype voor races door dames? Het Spaarne won met zijn goede vier, die onlangs ook te Parijs een overwinning be haalde, evenals in 1949 het kampioenschap damesvier. De Haarlemse ploeg klopte Nautilus in 3.51 2/5, met slechts 3/5 secon de verschil; zij was niet in haar beste vorm; maar beter dan de tegenpartij. In de damesacht onderscheidde zich .ook een jonge acht van Het Spaarne. De Hoop won met maar vijf centimeters voorsprong; Het Spaarne en De Laak waren dead-heat voor de tweede plaats en de Vliet volgde als vierde op een lengte. Een zeldzaam voorbeeld van een „close finish" van drie ploegen. De foto van de finish moest hier de beslissing brengen. Deze jonge Spaarne- acht moet nog spurten leren en zal, als de ploeg bijeen blijft, dan volgend jaar wel licht nummer één zijn. Het zit er in. Beverwijk Eeri fiets is nergens veilig Bij de politie werd door een jongen aan gifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel- lantaarn en van twee fietstassen, die twee regenjassen bevatten. De fiets was geborgen in het K. S. A.- gebouw aan de Peperstraat. Welke auto rijdt zonder nummerbord? Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 15 en 17 uur en des Zaterdags tussen 13 en 15 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: een nummerbord, hoofddoek, zilveren broche, vulpen, herenrijwiel, col bertjasje, zwembroek, haarstrik, zonnebril, actetas met inhoud, armband, bril in étui, bril met hoornen montuur, dameshand schoen, boodschappentas, wieldop van auto, muntbiljet, jongensjasje, ceintuur, vulpot lood, zeiltje van kinderwagen, sleutel, Indi sche speld, Frans leerboekje, kinderfiets. Verder aangegeven: een hond en een kat. Castricum Weer vele geslaagden in Castricum Dezer dagen werden er aan verschillen de Castricummers weer diploma's of ge tuigschriften uitgereikt. Zo behaalde mejuffrouw Afra Duin te Alkmaar het diploma machineschrijven, verkreeg mejuffrouw O. Kalkema het di ploma Gezinsverzorgster en slaagden voor de examens van de Huishoud- en Industrie school de meisjes A. Bruinsma, A. Kuyl, F. Mulder, F. Oosterman, A. Overes en J. Verhulst. Nieuw harmonium voor Gereformeerde kerk Enige tijd geleden werd de Gereformeer de Kerk te Castricum verblijd met een harmonium met liefst 22 registers van het fabrikaat „Storyt Clark" Dezer dagen nu werd het harmonium voor het eerst in de Castricumse Gerefor meerde kerk bespeeld door de heer Jaap Zwart Jzn., die hierop enige psalmen van zijn vader Jan Zwart ten gehore bracht. De kerk was zeer druk bezet, toen ds. A. G. Kornet de korte dienst opende, waarin deze plechtigh^ plaats had. Castricumse inzendingen voor „Van de Wadden tot het IJ" Naar wij vernemen zal de Alkmaarse tentoonstelling „Van de Wadden tot het IJ", die 20 Juli haar poorten opent, ook een tweetal Castricumse inzendingen bevatten, namelijk van het PWN en van de WV. Voor het eerste bedrijf schilderde de heer J. Reynders een diorama, waarop flora en fauna van het Castricumse duingebied staan uitgebeeld, terwijl de VW deelneemt aan een stand, die betrekking heeft op het vermaak in de Kennemer badplaatsen. Handbalwedstrijd Vitesse—A.V.S. 0—10 De Sitiardse handbalsters (ASV) zijn Zondagmiddag om halfeen in hótel Amme- raal aangekomen en op aardbeien met slagroom getracteerd. Wegens het slechte weer trokken de AVS-sters vergezeld van hun Castricumse sportzusters zonder muziek naai- het ge meentehuis, waar zij door de loco-burge meester, wethouder P. de Vries, wethouder G. Meyer, gemeente-secretaris N. van Lu- nen werden ontvangen. Wethouder De Vries sprak er zijn vreugde over uit, dat de Cas tricumse meisjes een rol vervullep in de strijd om het kampioenschap van Neder land. Nadat de heren Van Engelen en Van Brakelen, respectievelijk voorzitter van AVS en van Vitesse woorden van dank hadden gesproken, 'toog men naar het Vitesseterrein. Voor de rust ontstonden drie doelpunten voor de gasten. Na de hervatting doelpuntten de AVS- meisjes zeven maal, waarvan R. v. d. Eyk er niet minder dan zes maakte (0-10). Na afloop werden de AVS-speelsters ge huldigd ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap der RKNHB, dat dit jaar voor het eerst werd verspeeld. Bogeheimer Kermis Het was Zondagmiddag druk in de om geving van het troephuis van de Bogehei- mers, de Castricumse neutrale padvinders- groep. De welpen en voortrekkers organi seerden namelijk een „kermis", waar hun bezigheden aan ouders en belangstellenden werden getoond. In het troepenhuis was een expositie in gericht, waar stukjes huisvlijt, door de pad vinders vervaardigd, tentoongesteld waren. Ook de boeken, waaraan de padvinderij zijn namen ontleent en het gehele spel op gebouwd is, lagen ter inzage, terwyl vele foto's en een duidelijk overzicht van alles wat een padvinder behoort te leren en te kennen, de tentoonstelling completeerden. Op het omliggende terrein was een ker mis georganiseerd, waar men heel wat geld kwijt kon raken met balgooien, paalslaan en raden naar het aantal erwten in een pot. Een showtent, een griezeltent en een steeds doorlopende verloting completeerden het lunapark. De stemming onder bezoekers en „standhouders" was prima te noemen. Hop man Glass hield op het geheel een wakend oogje. SCHOOLREISJES Voor het eerst in de annalen der R.K. scholen te Castricum werden dit jaar schoolreisjes gemaakt. De R.K. meisjes school maakte een uitstapje naar Volendam en Marken, welk goede voorbeeld door de St. Cuneraschool werd gevolgd met een uitstapje naar de tentoonstelling Rotter- dam-Ahoy. Beide reisjes hadden een vlot verloop en de kinderen keerden opgetogen weer in Castricum terug. Ook de kinderen in Rheden hebben het buitengewoon naar de zin, terwijl de Rhe- dense kinderen zich aan het strand best vermaakten en genoten van hun uitstapje naar Volendam op Vrijdag. CONCERT VAN D.I.U. Profiterend van een lange droge periode op de nogal regenachtige Zondag heeft het Castricumse fanfarecorps „D.I.U." op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis Duin en Bos" een concert gegeven dat door de aanwezigen zeer op prijs werd ge steld. Hoewel dit ensemble verjonging nodig heeft, werd toch nog zo fit gemusi ceerd, dat het corps wel bewees nog steeds in de ere-afdeling thuis te horen. DE LUCHTPOSTDUIVEN De niet-officiële uitslag van de wedvlucht van Pont Saint Maxence luidt: 1. N. de Wildt 9.39.00; 2. J. Bruno 9.42.56; 3. B. Bu- ter 9.45.11; 4. J. Zendveld 9.50.00; 5. J. Lust 9.56.03; 6. P. Deen 10.11.39; 7. B. Boddeke 10.14.48; 8. C. Peperkamp 10.17.06; 9. F. Tromp 10.18.43; 10. N. W. Portegies 10.20.48; 11. Chr. Pieterse 10.25.48; 12. G. Tromp 10.32.12; 13. G. Borst 10.31.05; 14. P. Konijn 10.33.24; 15. H. Boddeke 10.38.03. Duiven los om 6 uur. De niet-officiële uitslag van de T.B.C.- vlucht uit Eindhoven was: 1. J. Zendvelt 9.11.31; 2. P. Konijn 9.11.33; 3. B. Boddeke 9.13.54; 4. J. Bruno 9.14.01; 5. G. Borst 9.15.22; G. F. Tromp 9.15.25; 7. H. Boddeke 9.17.01; 8. N. W. Portegies 9.20.19; 9. G. Tromp 9.20.48; 10. J. Lust 9.20.49; 11. J. Bakker 9.22.41: 12. P. Deen 9.23.55; 13. C. Peperkamp 9.28.55; 14. N. de Wildt 9.25.08; 15. B. Buter 9.29.27; 16. Chr. Pieterse 9.33.51. De duiven waren los om 8 uur. Zondag wordt gevlogen van Bordeaux, 942 kilometer. Voor jonge duiven staat een vlucht op het programma van Venlo over een afstand van 167 kilometer. SéttlZfu van drenkelingen, i„ op onze verraderlijke km. """aww Meer dan 1000 mei* houd te danken aan 7 H P M I T-,- Qe manna, Neen hoorde boot kan hen niet helpen; die is veel te ver weggedreven. „Niks aan te doen" zegt Rick. Laten we nou maar in de hut gaan slapen, want het begint al donker te worden!" Ze zoeken de hut weer op en kruipen door de opening naar binnen. „Toch leuk zitten we hier, hè?" lacht Bunkie. „Ja," antwoordt Rick. „Dat hebben we toch maar eventjes knap gemaakt. We zullen best slapen, denk ik!" Ze zoeken allebei 'n gemakkelijk plaatsje om te liggen. Het is hier knus en warm en ze hebben geen last van de wind. „Nou, slaap ze, Bunkie!" zegt Rick. „Welterusten, Rick!" zegt Bunkie. Dan duurt het niet erg lang meer, of ze zijn allebei in slaap gevallen. Buiten is het nu helemaal donker geworden. Het is stil op het eilandje. Alleen het windje ruist in de takken der struiken. Redt allen mee' 4 fa Bondsstranddag N.B.R.D. Zeer vele belangstellenden waren Zater dagavond naar het strand van Wijk aan Zee gekomen voor de demonstraties van de Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaal- schappij, de Maatschappij tot Redding van Drenkelingen die werkzaam is van Ter Heide tot Rottemeroog. Op het strand lag de Zeeleeuw, de trac tor van de N.Z.H.R.M., die uit Egmond aan Zee was gekomen, evenals de motorstrand- reddingboot, de President Steyn. Wie het weer niet zo best vonden, dat waren de organisatoren en schipper Ten Brugge- cate van de President Steyn. Ze vonden het gewoonweg veel te mooi, te windstil, en de Noordzee te vriendelijk bruisend. Het wachten was op het uitvaren van de Neeltje Jacoba, uit het N.Z.H.R.M. station IJmuiden. In de tussentijd verkortte schipper Ten Bruggecate het wachten door alle vragen te beantwoorden die de nieuwsgierige landrotten hem stelden over zijn boot. „Nee, de President Steyn is niet zelf- richtend, maar toch heel best. Zelfrichtend zijn maar twee boten van de maatschappij en och, als zo'n boot is omgeslagen en weer overeind komt na een minuut of wat, dan moet je maar afwachten wie er nog over zijn", merkte hij laconiek op, alsof het redden van drenkelingen een plezierreisje is. „Ach ja, gevaarlijk is het wel eens, maar een vrijwillige brandweer gaat ook een brandend huis binnen." En toen kwam daar in de verte de Neeltje Jacoba aanstomen, terwijl de reddingboot van Wijk aan Zee door paarden het strand op werd gesleept. Zo had het publiek alles bij elkaar: net oude type, de roeireddingboot van Wijk aan Zee, de grote zelfrichtende motor reddingboot Neeltje Jacoba van station IJmuiden en tenslotte de boot voor red dingen dicht onder de kust, de motor- strandreddingboot uit Egmond aan Zee. Een wolk kinderballonnetjes van het V.V.V.-feest in Wijk aan Zee dreef West waarts en toen begon de eigenlijke demon stratie. De Zeeleeuw duwde de President Steyn in zee, de paarden trokken de roei reddingboot het zilte-sop in en de Neeltje Jacoba stoomde voor de kust op en neer. Intussen werd het publiek op de hoogte gebracht van de werking van het wipper toestel dat bij reddingen dienst doet als zelfs de reddingboten geen dienst kunnen doen. Met het kanon wordt dan eerst ge tracht een lijn te schieten naar het schip in nood. Met behulp van die lijn wordt dus de verbinding met de wal gemaakt, waarmee een tros wordt overgebracht met een soort broek eraan. Velen hebben daaraan hun leven te danken. Dat klinkt heel eenvoudig en het werd allemaal op het strand ge demonstreerd, maar aan het zwiepen van de lijn was wel te merken dat het bij stormweer een levensgevaarlijk werk is. Het toestel is dan ook het laatste red middel. Vol belangstelling volgde het publiek het overnemen van drenkelingen op zee, het flitsen van schijnwerpers en het commen taar dat de N.Z.H.R.M. op haar werk gaf. Het was een eenvoudige voorstelling van het uiterst gevaarlijke werk, het redden N.Z.H.R.M.! nïatïgg 5* geredden zijn hun evenS!S*I a Daarom deed de Noord- Redding Maatschappij tenslntï Hsll"ï op het publiek, allen 2 lid te worden tegen een 1?S Ms"-^*855858 Drenkelingen Bondsstranddag waarvan 1?" aaneen van de kusthriga^g De stranddag beoogt enerzlia. men, die aan het strand ruit imen zoeken te wijzen on alk ""il de zee en op het Sl Jfe™ Reddingsbrigades, die om bij ongevallen onmiddellaffl tl optreden. Tevens is zij een ÏÏE5«"S leden der brigades waarbij ES",* van ervaringen op het gebied methoden en -middelen een ïï1* onderdeel vormt. Zelfs de M ir<' Reddings Brigade waf meU? wezig. mlr' EC. Met uitzondering van de jaren a-v ting wordt de Bondsstranddag &S geregeld gehouden. In de jaren Si9 met 1049 kregen 1 brigades mn ,tla velijk Den Haag, Noordwijk Btom??1 en Egmond de organSSTfi wezen. Dit jaar berustte de lcldw S Wijk aan Zeeër brigade, ter gelefiiïi haar 25-jarig bestaan. DeoprlSfi voort uit de gedachte dat na onder cS Egmond en Bloemendaal ook BlikS? ter beveiliging van baders en een eigen brigade diende te hebben™?, laatste oorlog verloor de W.R.B, haar materiaal. Mede door het wtC aandeel van de oprichter en huldig» «2 tans, de heer Joh. Gertenbach, beïS thans weer een vlet. Het was Zaterdagmiddag juist half* toen op een afgezet gedeelte van he' aan Zeeërstrand tijdens het Wilhet! onze driekleur en de vlag van de NBRÏ) tezamen met die van de jubilerende twaalf andere brigades werden gehesen Voordien had de Velsense -W p fi ïD, liOI Ti jC Het Hoogoven-Staten viscollege „De IJzeren Voorn" herdenkt heden de dag, waarop het 10 jaar geleden is opgericht. Daarom had de^e vereniging Zaterdagmid dag in het Statenhuis aan de Velserweg een officiële receptie belegd, waarbij ver schillende sprekers de gelukwensen van hun verenigingen en organisaties over brachten. De eerste spreker die in het fees telijk versierde Statenhuis, waarin diverse fraaie bloemenmanden stonden opgesteld, het woord voerde was de voorzitter van Hoogoven-Staten dr. H. Voorzanger die constateerde dat er bij vissen meer komt kijken dan een hengel en een nylon draad je, Vervolgens wees spreker op de goede verstandhouding tussen Hoogoven-Staten en de afdeling D. IJ. V. De voorzitter van de Algemene Hengelaarsbond, de heer K. Schoen, bracht namens deze bond zijn gelukwensen over en hoopte dat D.IJ.V. nog vele jaren een zo goed Hd van de Hengelaarsbond mocht blijven. Dat de zustervereniging „Ons Belang" uit Zutphen, waartegen D.IJ.V. Zondag een wedstrijd vist, de vriendschapsbanden op hoge prijs stelt, bleek uit de woorden van de heer J. Ramerman, die namens de Zut- phense vrienden een herinnerings-beker met inscriptie aanbood. Ook het „Karper- tje" uit Beverwijk was vertegenwoordigd bij monde van de heer H. Hoebe, die de onderlinge verstandhouding tussen beide verenigingen prees en zijn gelukwensen met een fraai bouquet bloemen accentueer de. Namens de jeugdafdeling („De Voorn tjes") sprak Freddie van Tongeren het be stuur toe en feliciteerde het met dit twee de lustrum. De laatste spreker was de heer P. Boerkoel, afgevaardigde van de leden van D. IJ. V. die in het bijzonder de drie bestuursleden de heren G. Steenbergen, W. van Waveren en C. Ooievaar, die reeds 10 jaar bestuurslid zijn, toesprak. Spreker bracht hun dank namens de leden en be dacht hen met een „rokertje'. Vervolgens bood hij de voorzitter een fraai schilder stuk aan, dat in 't Statenhuis waarschijnlijk wel een plaatsje zal krijgen. De voorzitter de heer F. v. Galen dankte de verschil lende sprekers voor de getoonde belangstel ling en hoopte dat het met D. IJ. V. steeds crescendo zal blijven gaan. De feestavond 's Avonds kwamen de jubilerende vissers in het feestelijk versierde Kennemer Thea ter bijeen, waar het gezelschap van Tonny van Zwol de aanwezigen een avond vol daverende humor heeft geschonken. Reeds direct bij de kennismaking bleek de conférencier Tonny van Zwol er slag van te hebben de goede toon te treffen, waardoor de juiste stemming direct aan wezig was. Cor van Veen ontlokte aan zijn accordeon opera- en operette-melodieën waarbij door de aanwezigen spontaan werd meegezongen. Van de schetsen oogstte „Geitenbreyer gaat filmen" veel succes. The tree Chico's konden hun optreden met Zuid-Amerikaanse- en Cowboyliedjes niet besluiten alvorens verschillende „toegift jes" gegeven te hebben. Ook de dames Wibbel en Knibbel deelden in het alge mene succes. Verder traden Betty Viséro en de twee Corty's op. Vooraf sprak de voorzitter, de heer F. van Galen, het openingswoord. De geslaag de avond werd besloten met een gezellig bal onder leiding van de heer A. Dors. :r. "-'«mac uummrafli van politie, tevens voorzitter van h N.B.R.D., de heer J. P. Weijburg, het om. ningswoord gesproken. Uit het vo'uS aanwezig zijn van het gemeentebesturra Beverwijk concludeerde de heer Weijbai dat B. en W. zich volkomen achter het weri der reddingsbrigade scharen en hi] dacfci hen voor de medewerking. Spreker besloet met een driewerf hoera voor H,JU Koningin en de beschermheer van Bond, Z.K.H. Prins Bernhard. Onder stralend weer en met een ra deze demonstraties uitermate gunstige g werd vervolgens het programma in buitengewoon vlot tempo door de ha. brigades van Egmond, IJmuiden, Bloes» daal, Noordwijk en 's Gravenhoge éi. werkt, Gedemonstreerd werden reddingen af vlottuigjes, haspellijn en kettinjpgi Verder het afzoeken van een zwzar een daarin liggende pop (een werkïti door burgers met succes kan worde», richt), en een demonstratie met de fkx, de zogenaamde Tom. Deze heeft ae je wicht van 300 kilogram en kan een al- heid van 7 kilometer per uur halen. De IJmuidense Reddingsbrigade gaf w een demonstratie van een Ameriksaa reddingssysteem met een soort holle boe ten vliegtuigvleugel, waarmee mass drenkeling uit het water kan „oplichts'. De Bloemendalers demonstreerden K het dit jaar in gebruik genomen seiibai om het contact van de wal met de in ra verblijvende flotteur te kunnen onder houden. Tot besluit van deze middag werd es prestatietocht over 400 meter gezwommen waaraan een 200 brigadeleden deelname. Als herinnering hieraan werd een diplca uitgereikt. Sport in 't kort KLUYSKENS KAMPIOEN VAN NEDEE- LAND 50 KM. SNELWANDELEN.-Op K2 parcours van ongeveer 16 kin lengte in Haarlemmermeer is het kampioenschap vis Nederland 50 km. snelwandelen gehovcc. Winnaar werd Kluyskens in een tijd va: uur 57 min. P. PETERS START IN BELGIê. - Op li 22 en 23 Juli wordt in België, met Brm als startplaats een drie etappenwedstrjjd jf- houden voor amateurs. Van Nederlacw zijde zullen deelnemen: Van Breenen (Am sterdam), Witteveen (Amsterdam), Snijden (Halfweg). Dekkers (Eindhoven), Brinkmu (Rotterdam) en Piet Peters (Haarlem), voor Be verwijt MAANDAG 17 JULI: Kennemer Theater, 7 en 9 uur: „Ter reur". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: making gezocht". W. B. Theater, 8 uur: „De g in donker Afrika" (2e episode). DINSDAG 18 JULI: Kennemer Theater, 7 en 9 uur: „W reur". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „w making gezocht". FEUILLETON door E, Phillips Oppenheim „Ik kan je verzekeren, dat ik het druk genoeg gehad heb," protesteerde hij, ter wijl hij zich naast haar op de sofa liet zakken. „Ik ben ongeveer naar het andere einde van de wereld geweest. En je vader?" „Hij is de dag, nadat ik je het laatst ge zien heb, voor de dag gekomen," vertelde Grace. „De reden, waarom hij niet naar zijn gewone hotel gegaan was, was ten slotte eenvoudig genoeg. De laatste keer, dat hij daar was, was hij zó lastig gevallen door bezoekers en met boodschappen, dat hij besloot ergens heen te gaan, waar hij onbekend was." „Neem het hem maar niet kwalijk," merkte Dutley op. „Dat was één van de redenen, waarom ik er tussenuit trok. Ze wilden mij zelfs niet met rust laten." „Die arme Charles! Niet, dat ik in het minst ook maar medelijden met je heb!" „En waar is je vader op het ogenblik?" „Hij kwam vanmiddag uit Leeds om de heren Waterspoon en Stephenson te ont moeten. Ze zullen een directievergadering houden en de een of andere verklaring voor het publiek opstellen. Je moet niet weer weg gaan, voor je die getekend hebt, Charles." „Ik vrees, dat mijn handtekening ner gens veel gewicht in de schaal zal leggen," zuchtte hij. Zij schudde verdrietig het hoofd. „Ik heb er een hekel aan om je dat te horen zeggen, Charles. Dit is werkelijk een zware crisis in jouw aangelegenheden in ons aller aangelegenheden. Ik ge loof, dat je die 'een beetje serieuser moest opnemen." „M'n beste," vroeg Dutley, „zie ik er uit, of ik voorbestemd was om een serieus mens te zijn?" „Dat is nu allemaal goed en wel," pro testeerde zij, „maar je moet toch een zeker soort hersens hebben, of je zoudt er niet in slagen die expedities te organi seren en tot een goed einde te brengen. De Thorolds vroegen mij gisteren ten eten en er is heel wat over je gesproken. Mijn heer Thorold vertelde me, dat bij een of tweegelegenheden toen er moeilijkheden waren met sommige van de West-Afrikaan se stammen, het gouvernement je speciale volmachten had gegeven en dat jü er in geslaagd was, de zaak in orde te krijgen, waar het de officiële ambtenaren niet ge lukt was. Als je dat soort dingen kunt doen en er nooit over praten, waarom kun je dan niet een beetje meer van je tijd en gedachten er aan besteden om jezelf en ons hier te helpen?" Dutley keek peinzend in haar zachte aantrekkelijke ogen en zijn hand bleef een ogenblik op de hare rusten. Grace trok haar hand snel terug. „Zeg eens, Charles, dit is geen flirt partij," berispte zij hem. „Heb je Lucille al gezien, sedert je ditmaal terug gekomen bent?" .Lucille?" herhaalde hij. „Oh, heb ik je dat nog niet verteld? Lucille heeft me de bons gegeven." „Lucille heeft wat?" „Me de bons gegeven. Gaat niet met mij trouwen. Ik denk, dat zij bang is, dat zij mij zal moeten onderhouden. Heel verstan dig van haar ook, speciaal, waar zij een jonge millionnair op sleeptouw heeft, of althans denkt, die te hebben. Heb je dan nog niet begrepen, dat ik hier kwam om troost en niet voor standjes?" „Troost zul je gemakkelijk genoeg vin den," verzekerde zij hem, „en ik denk, dat je me dit over Lucille vertelt om me af te brengen van hetgeen ik juist wilde zeggen." „Nou, kom er eens mee voor de dag en laten we het maar eens uitvechten," daag de hij haar uit. „Wat vind je, dat ik doen moet? Je weet, of je behoort te weten, wat voor geschiktheid ik bezit voor zaken doen. Wat zou ik kunnen doen, dat je va der niet beter zou kunnen doen?" .Vader is te oud voor avonturen. Je zoudt in ieder geval een poging kunnen doen om die gestolen formule terug te krijgen." Hij tikte met een sigaret op de tafel en zat er in gedachten naar te kijken. „Dat is in ieder geval een idee", gaf hij toe. „Wat zal ik er aan doen? Een adver tentie in de bladen zetten, waarbij ik een beloning aanbied?" „Doe nu niet dwaas", verzocht zij. „Je weet heel goed, dat dat niet geven zou. Je zou het heel wat subtieler moeten aan pakken". „Ik veronderstel van wel", zei hij na denkend. „Ik zal een hele bibliotheek van detective-verhalen laten komen en zien, of ik het instinct van die heren te pakken kan krijgen". „Zelfs dat zou nog beter zijn dan een andere expeditie", verklaarde zij. Het is dit absolute niets doen, dat mij zo ver schrikkelijk lijkt. Je hebt ten slotte een zekere verantwoordelijkheid, weet je. Het is in feite jouw zaak, die naar de maan gaat. Het zijn jouw werklui, die ontslagen worden. Zelfs de bladen beginnen er op te wijzen, dat het tijd wordt, dat men eens iets van jou hoort. Die avonturen in vreemde landen en het schieten van grof wild, zijn allemaal goed en best, maar het grootste avontuur, dat je ooit in je leven zou kunnen hebben, zou het terugvinden van de formule zijn en het weer op z'n poten zetten van de zaak. Wat zouden ze je in Marlinigthorpe een held vinden!" Dutley stond op, liep naar het raam en kwam weer terug. Hij was in een ruste loze stemming. De gewone vage uitdruk king was weer in zijn ogen terug ge komen. Grace zuchtte, toen zij hem gadesloeg. Toen hij zo juist binnenkwam, was het net geweest, of hij er anders uitzag. Het scheen, of de hoop haar weer ontglipte. „Grace", hielp hij haar herinnren, „dit stoffige hol, waarin we op het ogen blik leven, is ten slotte een hotel en van wat ik mij van de bediening herinner, is het mogelijk, dat een druk op die bel de prompte attentie van een uitstekende kelner produceert. Mag ik?" „Neem mij niet kwalijk", verontschul digde zij zich, terwijl hij zich voorover boog en op de bel drukte. „Ik vrees, dat ik erg ongastvrij ben, maar gewoonlijk neem jij niets, behalve vlak voor het eten, is het wel?" „Deze avond", legde hij uit, „is een uit zondering op alle regels. Je hebt een idee in mijn hoofd geplant. Ik voel, dat ik iets drinken moet". Er kwam een kelner binnen en zij gaf de order. „Heb je je vader nog gez: vandaag hierheen kwam?" Zij schudde het hoofd. „Hij heeft juist opgebeld. Hij vergadering, waarbij ook Baron üe aanwezig is. Wat heb ik een hekel jongeman!" w „Jouw haat is nog niets vergeld® mijn afschuw", zei Dutley. ,,Hjl k die mij bij Lucille verdrongen Mg geloof, dat zij werkelijk deott hem en al zijn miluoeiien zal n „Ja", merkte Grace op, ,,A dat hij er hersens op na houai „Schei alsjeblieft uit.over-4e verzocht Dutley, voor zijn doen een geïrriteerd. „Ik geloof, dat je op ik een volslagen idioot oen,1 een goede dag nog eens v«rM«M staan, jongedame". lachte lil- „Als je de formule vindtwel w, „Daar is vader. Ik zou zij herkennen". j. hoe Matthew Parkinson WJ» M jj. binnen en begroette Dutley roep van verrassing. tr:etu! „Ik begon te denken, van de kaart verdwenen wM J( hij. „Ik heb je berhaaldetal wt[j: opgebeld en kreeg het ge „Afwezig zonder nader aa (Wcrü Mt»#'

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6