c Feestelijkheden van het gouden HVGB Sanders (10-16) te voor Rood en Wit s .Clowntje Rick Hef kostbare deposito digte2ïn- Maandag 24 Juli 1950 Ontvangst buitenlandse gasten; aanbieding van een gouden medaille door de Zwembond; internationale zwem- en waterpolowedstrijden i. t l: - Met een receptie, goed geslaagde ternationale zwem- en waterpolowedstrij den en een maaltijd heeft de Haarlemse Zwem- en Poloclub HVGB Zaterdag ei Zondag de feestelijkheden van het vijftig jarig bestaan gevierd. Op de receptie heeft de burgemeester van Haarlem zijn waar dering uitgesproken voor het werk der club en de heer Jan de Vries heeft de gouden medaille van de Koninklijke Nederlandse Zwembond aangeboden. Burgemeester ontving buitenlandse gasten Zaterdagmiddag heeft burgemeester mr. P. O'. F. M. Cremers de zwemmers en wa- terpolospelers van de Racing Club de France en van de Joegoslavische club JUG in de oude raadzaal van het Haarlemse stadhuis ontvangen. Hij sprak de gasten in het Frans en in het Duits toe en zeide, dat de beoefening van sport grote waarden heeft in het leven. Bezoeken van buiten landse sportbeoefenaars bevorderen de vriendschapsbanden en daarom verheugde het hem, dat Fransen en Joegoslaven naar Haarlem zijn gekomen. Namens de gasten werden woorden van dank gesproken. Receptie in Brinkmann In restaurant Brinkmann hebben het gemeentebestuur, de zwembond, verschei dene verenigingen en oud-bestuursleden en andere leden van hun belangstelling tijdens een receptie van het bestuur blijk gegeven. Het gemeentebestuur was verte genwoordigd door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en wethouder D. J. A. Geluk. Eerstgenoemde voerde het woord en bracht in herinnering, dat HVGB in de loop der jaren een belangrijke plaats heeft ingenomen. In het bijzonder heeft zij wa terpolo gespeeld en daarmee bijgedragen aan de bevordering van de volksgezond heid en het beoefenen van sport in het algemeen. Spreker hoopte, dat de club op dezelfde weg zal verder gaan. De heer J. de Vries, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwembond was met de secretaris-penningmeester de heer B. J. Molenaar aanwezig. Hij zeide, dat er bjj HVGB drie punten op de voorgrond treden, namelijk een centrale figuur, een centraal doel en een centrale gemeenschap. De centrale figuur was dr. W. E. Merens, die zoveel voor de zwemsport en voor HVGB heeft gedaan. Anderen hebben hem geholpen en zijn werk voortgezet, omdat zij een gemeenschappelijk doel zagen. De centrale gemeenschap komt tot uiting in de wijze van werken door de opeenvolgende besturen. Dezelfde prettige geest is altijd waar te nemen. Als blijk van waardering bood de heer De Vries een gouden me daille aan. De heer G. van Hoofwerff deelde in zijn toespraak mee, dat hij lid was van het zevental van DJK, dat de eerste tegen stander HVGB was. Namens de sportcommissie van de zwem bond en de bij de kring aangesloten ver enigingen bood de heer G. Voogd de geluk wensen aan en voorts voerden het woord afgevaardigden van de besturen van de Haarlemse clubs en van enkele uit Am sterdam en Den Haag. De heer A. van dei- Aart sprak namens de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond eg het Sportweekcomité en mevrouw E. Oostwald-Bauer haalde herinneringen op uit de tijd dat de dameszwemclub „ZIG- NEA" samenwerkte met de jubilerende club. De heer Jac. Hogeland Sr. beantwoordde als voorzitter de toespraken. JJi.G. won waterpolotournooi JUG, de kampioensploeg van Joegoslavië heeft zich in het waterpolotournooi onbe twist de sterkste getoond. Zaterdagavond was het zevental door een overwinning van 86 op de Racing Paris reeds vrijwel zeker van de eerste prijs, maar de buiten landse bezoekers stelden er prijs op onge slagen uit dit tournooi te komen. Dat aan deze plannen niet viel te tomen moest HVGB in de laatste partij tegen JUG on dervinden. De Haarlemmers hebben zich in deze wedstrijd op prachtige wijze ge weerd. Na een 10 voorsprong, door Anthoni uit een strafworp verkregen, nam JUG door twee doelpunten van Göszl met 21 de leiding. Eerst in de laatste minuten van deze uitermate spannende en fanatieke wedstrijd viel de beslissing toen Göszl voor de derde maal scoorde. Haarlem won de tweede prijs in dit tour nooi, door een 43 overwinning op HVGB en een 65 zege op de Fransen. (Parijs), waarbij de HPC-man met 1.1.8 niet zijn allerbeste tijd maakte, maar 3/10 sec. sneller bleek dan zijn rivaal. Bollen ging met 1.2.2 uitstekend als derde door de finish. In de estafette 4 x 100 werd een heftige strijd tussen zes ploegen geleverd. Het ging in hoofdzaak tussen Parijs, JUG en Haarlem, een strijd die in de laatste baan werd beslist, toen de Fransen in hun eindspurt niet meer waren te houden. De tijd was: 4.16.2. JUG werd tweede in 4.20.1 en Haarlem derde in 4.24.8. Ook in de 7 x 50 meter vrije slag estafette voor water- poloploegen ging de zege naar de gasten. 1. JUG 3.24.9; 2 RCF 3-30.2; 3 Haarlem 3.30.4; 4 HVGB 3.42.2. De 200 meter schoolslag leverde voor de Nederlanders een teleurstelling op. Bob Bonte was geheel uit conditie en liet de overwinning aan de Joegoslaaf Barbieri, die met 2.48.9 een middelmatige prestatie leverde, maar te sterk was voor Bonte, die met 2.53.5 zelfs de Hagenaar Buyze (2.52.3) niet meester kon blijven. Ook bij de damesnummers kon niet be paald van goede resultaten worden ge sproken. De 100 meter rugslag leverde een zege op voor Greetje Gaillard, die in haar serie zonder enige tegenstand zwom en met 1.18.2 een flink eind beneden de tijd bleef van Annie Veldhuyzen, die in de andere serie overwon in 1.21.4. Ilannie Termeulen had het op de 100 meter vrije slag niet moeilijk tegen Ans de Jong en Margot Marsman, die er niet aan te pas kwamen. De tijden waren: H. Termeulen 1.8.6; 2 Ans de Jong 1.14.2; 3 Marsman 1.14.4. Op de 200 meter schoolslag won het Arn hemse meisje B. Hendrikse in 3.7.2, na een gelijkopgaande strijd met Annie de Groot te hebben gevoerd (3.7.6). De estafette voor dames werd gewonnen door ADZ in 4.6.6; 2 Robben 4.13.7; 3 DWR 4.18.8. EERSTE KLAS CRICKET Ook A.C.C.'s score mager Zaterdagmiddag werden te Zandvoort grote reddingdemonstraties door de N.Z.H.R.M. gehouden, onder meer met het zogenaamde wippertoestel. Op de foto ziet men hoe de motorreddingboot „Dudok de Wit" in zee wordt gebracht om assistentie te verlenen bij een denkbeeldige ramp. Een ouderwetse, door zes paarden getrokken sloep uit Noordwijk, de „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden en een tweemotorig toestel van de Marine-luchtvaartdienst verleenden verder hun medewerking aan dit nuttige schouwspel, dat zeer veel belangsetelling trok. Jeugdige vissers aan de kant Ondanks een stevige wind en dreigende regenbuien is de W. A. van Keulen-wedstrijd van de Haarlemse Hengelaarsbond toch prettig verlopen. De opkomst was matig (25 deelnemers) en de vangst goed n.l. 242 stuks. Door het grote aantal prijzen en prijsjes (alle door het erelid van de heer W. A. van Keulen beschikbaar gesteld) kon den alle deelnemers met een prijs huiswaarts gaan. Zaterdagmiddag 12 Augustus wordt een gecombineerde wedstrijd tegen de Vlaar- dingse jeugdige hengelaars gehouden in de Ringvaart onder Vijfhuizen. ADVERTENTIE per rol De grootste en de beste! Zwemwedstrijden Ook in de zwemwedstrijden leverden de gasten hei bewijs, dat men met sterke te genstanders had te doen. Op de 100 meter rugslag moest de recordhouder Kievit zijn meerdere erkennen in de Fransman Zins, die na felle race als eerste aantikte in 1.10.2 met Kievit als tweede in 1.11.4. De 100 meter vrije slag leverde een Ne derlandse overwinning op. Ook hier veel spanning tussen Tjebbes en Graveline Om de Nationale athletiekkampioenschappen Drie records werden verbeterd Hoewel de weersomstandigheden Zondag op de Nenyto-sintelbaan te Rotterdam dooi de soms tot storm aanwakkerende wind verre van ideaal waren, zijn er toch twee Nederlandse records gesneuveld, waarmede het totaal aantal recordverbeteringen tot drie werd opgevoerd, want Zaterdagavond had Buys van Tempo uit Bussum reeds kans gezien het elf jaar oude record van Jan Brasser op de 400 meter horden te verbeteren en te brengen op 55,3, waar mede hij 0,2 sec. van het oude record af haalde. En zo werd deze Buys de verrassing van de kampioênschappen, temeer daar hij ook op Zondag uitstekend werk deed op de 400 meter, waar hij de kampioen 1949 De Kroon (A.A.C.) dwong zich tot het uiter ste te geven om met zeer miniem verschil te zegevieren. De Kroon noteerde een tijd van 51,2 sec. en Buys 51,3 sec. Nu Wim Slijkhuis alleen startte op de 5000 meter en de 1500 meter liet schieten, had Hans Har- ting (A.A.C.) weinig moeite om dit laatste nummer te winnen in 3 min. 56,4 sec. Al even gemakkelijk had Lataster het op de 10.000 meter, die hij zonder, enige strijd won in 33 min. 45,6 sec. Bij de sprintnummers werden de tijc&n zeer gunstig beïnvloed door de krachtige wind, die de lopers in de rug hadden en zo kon het gebeuren, dat Jan Lammers (A.V. '45) de 100 meter won in 10,5 sec., een tijd, die de laatste jaren niet meer door een Nederlandse sprinter is genoteerd. Overigens bleek Lammers wel in een uit stekende vorm te verkeren, want hij haalde het stoute stukje uit om ook de 200 meter voor zijn rekening te nemen in 21,8 sec. De 800 meter had bijna een grote verras sing opgeleverd, want tot vijf meter voor de eindstreep had een outsider, van Kreu ningen, (de Trekvogels) de leiding. Toen wist één van de favorieten voor de titel op dit nummer Wolsink (Parthenon) pas naast hem te komen en hem op de streep te kloppen. De twee noteerden dezelfde tijd 2 min. 0,4 sec. De 5000 meter liet zien dat er tussen Slijkhuis en Lataster toch nog altijd een groot verschil in klasse bestaat, ook al zal men hier rekening moeten hou den met het feit, dat Lataster nog een zware 10.000 meter race van Zaterdag in de benen had zitten. Na zeven ronden ging Slykhuis van Lataster weg zoals hij wilde en won in de voor hem matige tijd van 15 min. 37,8 sec. Lataster werd tweede in 16 min. 4,6 sec. De 110 meter horden was voor de kampioen van het vorig jaar v. d. Hoe ven (Lycurgus) in de uitstekende tijd van 14,9 sec. Niettemin moest hij tegen de Broeken (Kunst en Kracht) meer strijd leveren dan verwacht was. Broeken no teerde, 15,2 sec. Eindelijk nieuw record vèrspringen Het vèrspringen bracht wellicht de pret tigste verrassing van deze kampioenschap pen. Twee en twintig jaar lang heeft Han nes de Boer het Nederlandse record op dit nummer op zijn naam gehad. Vele record pogingen zijn reeds in al die jaren onder nomen. Nimmer met resultaat. Maar gis terenmiddag wist dan eindelijk de in Brus sel woonachtige Nedei'lander Wessels, die lid is van A.V. '23, dit trotse record zij het dan slechts met 1 centimeter te ver beteren en te brengen op 7.38 meter. De overige veldnummers zonken bij deze fraaie prestatie in het niet, al was de pres tatie van Cor Lamoree bij het polsstok hoogspringen, dat hij met een sprong van 3,80 meter won bij een dergelijke storm achtige wind nog altijd zeer fraai. Zijn clubgenoot Mart Swart bezette met 3,50 meter de tweede plaats. De Marathonloop werd gewonnen door Moons (P.S.V.) in 2 uur 58 min. 3 sec. voor Van Rijn (de Trekvogels), die 3 uur 2 min. 2 sec. voor de 42 kilometer nodig had. Fanny Blankers verbetert het record op de 200 meter Fanny Blankers-Koen verkeerde Zondag middag weer in een prima conditie en dit kwam wel het best tot uiting op de 200 meter die zij onbedreigd won in 23,8 sec. hetgeen betekende, dat zij het Nederlands record op dit nummer met 0,4 sec. ver beterd had. Nu zal het ongetwijfeld de vraag zijn of dit record erkend kan wor den, nu het grootste deel van de 200 meter met de krachtige wind in de rug gelopen werd, de wijze, waarop zij won, was echter weer indrukwekkend. En dit was eigenlijk eveneens het geval bij het hoogspringen, dat zij met een schitterende sprong van'1.60 meter won, waarna de 80 meter horden weer een demonstratie werd van haar prachtige stijl. Zij won in 11.2 sec. Haar clubgenoot Gré de Jongh won na een span nende finish met Xenia Stadt-de Jong de 100 meter in 11,9 sec. Wat de Haarlemse deelnemers betreft, behalve Lamoree en Swart kwamen ze niet tot grootse prestaties. Geuzebroek werd vijf op de 1500 meter in 4 min. 9,8 sec., Ruseier werd in de series 110 meter horden uitgeschakeld en kwam bij het vèrspringen slechts tot 6,54 meter. Kluft werd bij het kogelstoten vier met 13.24 meter en Van Deursen negen op de 5000 meier in 16 min. 58,2 sec. Het gemis van een sintelbaan doet zich in Haarlem ook in de prestaties steeds meer voelen. DE VROET EN STEENBERGEN NAAR LE HAVRE. Naar uit Parijs wordt gemeld heb ben de spelers van Feijenoord en oud-inter nationals Arie de Vroet en Piet Steenber gen een contract met de Franse profclub Le Havre getekend. Voetbal Competitie-schema van lagere klassen Zaterdagavond werd in Utrecht een ver gadering gehouden tussen de districtsbe- sturen en het bestuur van de K.N.V.B. over de indeling van de lagere klassen. Besloten werd de derde klassen zoveel mo gelijk in elk district te brengen op vier afdelingen van twaalf clubs. Dit is nog niet zo eenvoudig want bij voorbeeld in West 1 en West 2 heeft men dit kunnen bereiken door twee clubs van West 1 naar West 2 over te brengen, welke clubs dit zullen zijn zal nog nader moeten worden vastgesteld, omdat alle voor- en nadelen voor de diverse clubs nog moeten worden bekeken. De tweede klassen zullen in de komende competitie bestaan uit: in West 1 twee klassen van elk tien clubs, in West 2 even eens twee klassen van elk tien clubs. Schoten en Stormvogels worden in dis trict I ingedeeld en H.F.C. in district II. De definitieve indeling is nog niet bekend. Ook is met de indeling voor de compe titie van de KNVB van de vierde klasse reeds zoveel mogelijk gestreefd naar het opnemen in het pyramidestelsel. Op de vergadering is ook nog gesproken over de indeling van de eerste klassers, die zoveel stpf heeft doen opwaaien. Het staat echter vast, dat in deze indeling geen wij ziging meer zal komen. IEV DEGRADEERT. Door de beslis singswedstrijd tegen NAS met 32 te verlie zen degradeert IEV naar de eerste klasse van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. NAS blijft vierde lclassér. Waterpolo Wijziging in het programma Maandagavond wordt in Stoops Bad ge speeld de hoofdklasse competitie waterpolo- wedstrijd HVGBZIAN; de dameswaterpolo- wedstrijd HVGBADZ 2 wordt uitgesteld tot Vrijdagavond. Voor de eerste klasse B is ingelast de wedstrijd Haarlem 2UZSC 2 en deze wedstrijd wordt Woensdagavond ge speeld. De wedstrijd van de bovenste tegen de onderste van de eerste klasse A van de NCB, A.C.C. tegen Rood en Wit, die on danks zes onderbrekingen door regen tot een beslissing kon worden uitgespeeld, was de glorie-wedstrijd van de Amsterdamse bowler P. Sanders Jr. Alle Haarlemse wickets vielen door toedoen van deze snelle bowler zeven er van clean bowled en drie gevangen. En zijn cijfers op een Rood en Wit-totaal van 62 waren: 19 overs, 7 maidens, 10 wickets voor 16 runs. Een prestatie, die in de geschiedenis van het Nederlandse cricket tot de uitzonderin gen behoort en die zeker de bowler zelf een Nederlands Elftal-speler, die dit seizoen nog weinig succes had ook veel voldoe ning zal hebben geschonken. Vooral omdat hij het met werkelijk subliem bowlen vol komen had verdiend. De enige Rood en Witter, die er in slaagde in het magere totaal dubbele cijfers te be halen, was G. Menalda van Schouwen burg (14). Het kostte de kampioenen van het vorig jaar daarna nog vrij veel moeite de over winning te verkrijgen. Op 16 waren al drie wickets neer en alleen aan W. van Weelde (28) hadden de Amsterdammers het te danken, dat zij tot 65 voor 6 konden komen juist voordat een nieuwe zware regenbui over het veld losbarstte. H. J. van Weelde had nog 13 not out gemaakt. Voor Rood en Wit had E. Peereboom 425 gebowld en D. Bijleveld 223. De slechte batting-resultaten van beide partijen moeten helaas wel voor een deel worden toegeschreven aan de „ongescho ren" en ook anderszins onverzorgde con ditie van het A.C.C.-veld. Volgende Zondag komt Rood en Wit op eigen veld uit tegen Hermes-D.V.S. Regen bedierf de kansen van Haarlem De regen is gisteren voor Haarlem wel spelbreker geweest, want de Haarlemmers, die hun vorm weer hervonden hadden, hadden de beste kansen in de wedstrijd tegen HCC II. In de ochtenduren trok Haarlem naar de wickets, en bij een stand van 3 voor 16 zag het er niet zo goed uit. Hub. Boeree hield echter stand; hij was niet ongelukkig, daar de Hagenaars nogal eens een kans lieten glippen, doch hij liet bijzonder fraaie slagen zien en speelde het spel dat de situatie vereiste. Langduriger steun kreeg hij evenwel pas toen bij een stand van 5 voor 61 Grupping in kwam, die eveneens beheerst ging batten. In een stand van 51 runs voerden zij de score op tot 112, op welk totaal Boeree voor 76 gebowld werd. Met steun van Voogd (13) en Kleefstra speelde Grupping rustig verder en toen hij naNsen uitstekende innings voor 44 runs verdween was het totaal zo opgelopen dat eerst op 177 voor Haarlem het einde kwam. Kleefstra scoorde 9 runs en kwam er zodoende net één tekort voor zijn 5000 runs. Deze gebeurtenis zal dus op 13 Augustus aan de Donkerelaan verwacht worden, als Haarlem tegen Rood en Wit speelt. Bowlingcijfers HCC: Laboyrie 3-48, v. d. Luur 3-41, A. Schuur 0-11, Planten 0-33, de Villeneuve 1-19 en Heimei 1-20. Het was vooral Paul Maas die in de aan val van Haarlem in topvorm was; met twee prachtige off-spinners nam hij spoedig de wickets van Schuur (10) en de Villeneuve; met Planten (13) was het alleen v. d. Vlugt (21) die tot scoren kwam, en met een Voor de kinderen „Ziezo," lachte Rick, terwijl hij 't roer weer greep en achterom keek naar de fuik. „Daar zijn we netjes uitgekomen! Wat zaten we daar opeens in de val!" „Ja," gaf Bunkie toe. „Eigenlijk kunnen we de boot niet op zichzelf laten passen, zie je wel?" Maar dit lichte ongeval was alweer achter de rug en de boot voer rustig verder. Het zonnetje scheen lekker over het water, het werd weer een mooie dag. Maar Bunkie, die even stil had zitten denken, kwam opeens met iets voor de dag. „Zeg Rick, we raken door het eten heenHet grootste deel is al op!" „Zouden we niet langzamerhand eens aan terugkeren moeten denken?" Daar praatten ze nog wat over. En ze besloten, nu maar weer terug te gaan. Ze waren al zo'n tijd op reis! „Goed," besloot Rick. „Dan varen we maar weer huiswaarts. Eerlijk gezegd vind ik 't wel leuk, weer eens ons huis op te zoeken!" En dat vond Bunkie ook stand van 68 voor 5 Hagenaars weinig rooskt, ht werd onderbroken doS weinig gebruikelijk voo£"«<3 maakten de omgeving ml dat v. d. Luur tegeluet S?s a welk appeal werd toegeiS'1 daarna viel er zoveel e„ werd de strijd te staken VKf-> dus een draw, een naded dat nog 2 uur had om dï 1 B«"e batsmen uit te krijgen i™.J Istcsu, runs. 'ïoort"igRï-^ Bowlingcijfers Haarlem-M.. Paul Maas 3-18 in 1-26 en Hub. Boeree 0-1 Pê&s Cricketuitslagen SpartaExcelsior. p. Sparta met 12 runs en rmd ?nrie5 c«- handen. Excelsior 96 en SDarJitoCkets's HCC I-HDVS. - SS !03v«:>~ HDVS scoorde 169 runsenwfc^ (tijd verstreken). Q HCC 1U8 v£, Excelsior—HBS. Gewnn« met 66 runs. HBS 148 en 5&door SpartaVRA. - r" ^cfklor 82.^ Sparta 181 en VRA 83 vooriL®,? gestopt). 'wegens r?:;. doorgegam0 omdat het vW*vra Tv/6 water stond. 11 vv* ojj Haarlem II—CVHW pM een draw. Èood'en'wit"™mri en Haarlem II 29 runs voor Ski e na de wedstrijd wegens regeJ&g Haarlemse Cricketbond Rood en Wit 4—Haarlem =1 r door Rood en Wit 4 met 31 'TZ, Wit 4 105 runs voor 9 wicekts f Ü003.5 17, J. de Breuk 13, H. WhEï/i ï0 B. A. Boer 26: E. ter Haar 3 voor M f v 1 voor 15 en G, Jansen 1 voor 15 -S:' Haarlem 5 scoorde 74 runs w'==«,. Strik 32, Kapteyn den BóStSSi 1-19. H. Offerman 7-17, H SR Tvoror2hC- p°^erbach 1 voor 12 CVHW 2Rood en Wit 5 n™, door CVHW 2 met 44 runs. CVHW fp runs, waarvan J .D. Leyer jr. 36 T \W sang 23, Wolters 13 en G. van Laiii-A M. Kruyff bowlde 2 voor 31; K CreuaS 5 voor 14 en C. Poederbach 1 voor?1 Rood en Wit 5 sccorde 58 rur.< wam» W. van Liemt 11. M. Kruyff 16 K ffi berg 15 J, D. Leyer jr. 2—17, G. van u gelaar 3 voor 35 en T. Vogelsang t voort Courses te Duindigt De uitslagen van de op 2 draverijen op Duindigt luiden: Antigoneprys, afstand 2120 m. (prijia draverij voor 3-jarige paarden), i. 0r.de:::> ker (W. H. Geersen) tijd 3.18.4; km. d 1.30.2; 2. Oscar Major (J. Wagenaar); 3.1 Lapize II (H. C. ten Hagen). Totalisator: winnend f 1,40, plaats lUi f 1,10, covercall f2, gekoppeld f2. Aradneprijs, afstand 2120 m, (prijzendn- verij voor paarden van vier jaar en ouder, welke nog geen f 1000 hebben gewonnen). 1. Nevada (R. W. Laarman) tijd 3.17.2; 'a tijd 1.31.3; 2. New Allegheny (L. Ensb5i; 3. Meerkol II (J. M. v. d. Berg); 4. Xéte (E. Kruithof). Totalisator: winnend f7,80, plaats fliO f 1,30, f 1,60, gekoppeld f 10,10; covercaUitD. Arenaprijs, afstand 2500 m. (prijzeni'r verij voor paarden, welke f 3000 doch K? geen f 3000 hebben gewonnen. 1. Miss Zeics (E. G. in 't Veen) tijd 3.49.8; km. tijd 1.31.9; 2 Nobilissimus (F. A. Bosveld) tijd 3.50; kn. tijd 1.30.6; 3. Nap de lu Maire B. (Th. Poe sen) tijd 3.50.6; km. tijd 1,30.8. Totalisator winnend f5,60. plaats ib- f 4, covercall f 4.40, gekoppeld f28,40. Ascot-prijs, afstand 2040 m. (prijzenia- verij internationaal voor paarden weut f2000 of meer hebben gewonnen, 1. Uo-J (J. Wagenaar) tijd 2.55.7; km. tijd 127: i King Spencer (F. A. Bosveld); 3-,Kruger (fl. C. ten Hagen) tijd 2,56,4; km. tijd h26;3- Totalisator: winnend f5,10, plaats f2,12,«, covercall f 3,80, gekoppeld f 9, De uitslagen van de rennen luiden: Amazoneprijs, afstand 1800 m. (renW* dicap b— voor paarden van 4 jaar en oiijs*-. 1 Great Girl (A. W. van Dijk) tijd ïfl,- Missive (H. Pije); 3. Taxiol (J.1ran Totalisator: winnend f2,70 (stal) plaatste f 2,20, covercall f 5,40. gekoppeld i11.M Generaal G. J. A. A. baron van Hem beker-prijs, afstand 3000lm. den van 3 jaar en ouder). 1. Noordwester L van Yperen) tijd 3.25.8; 2. Saquilah Frowein) 3. Ariene (J. C.PeXJ- Totalisator: winnend f 2,10 (stal f 1,90, f 1,70. covercall f o. fe^°$eId De totale omzet bedroeg FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 47) „Een boodschap van twee van de jon gens afzonderlijk", kondigde de man aan. „De boodschappen kwamen over de tele foon in de keuken en zo snel achter elkaar, dat ik geen gelegenheid had om er tussen in hierheen te komen. Hisedale verliet zijn laboratorium een half uur gejeden. Hij liet een taxi komen en ver trok in de richting van St. Pancras. De baron kreeg een telefonische boodschap en liet zijn gezelschap in de steek. Hij zond zijn wagen weg en nam een taxi. De jongen zegt, dat het hem een flinke fooi kostte, om het adres van de portier los te krijgen. Het is in Endale Street. Dat is dicht bij St. Pancras". Weer hoorde men de telefoonbei over gaan. Burdett ging haastig heen en Wolf knikte goedkeurend. „Die spionnen van u zijn niet slecht," ver klaarde hij. „Hij heeft inderdaad het juiste adres gekregen. Ik had mij de moeite kun nen besparen om hierheen te komen." Burdett kwam weer binnen en zei: „Hartley Wright heeft juist Bloomsbury verlaten. Hij stond op het punt om naar bed te gaan, toen hij aan de telefoon ge roepen werd. Hij gaat naar Endale Street". „Wat is dat?" riep Wolf, plotseling in eenkrimpend. De kamer aan de overkant leek wel in brand te staan een hel rood licht. Dutley kroop naar het raam. „Het rode licht!", riep hij uit. „Dat be tekent, dat alles veilig is. Dus komen ze hierheen!" Achter in de kamer grinnikte Wolf sar castisch. „Ik zal u eens wat vertellen," zei hij. „Ik wil er een nieuwe hoed onder verwed den en die heb ik dringend nodig dat die lamp alleen maar camouflage is. Wie die ook aangestoken heeft, Ryde was het niet. Ik heb hem geen uur geleden met mijn eigen ogen op Shaftesbury Ave nue uit een taxi zien stappen. Als ik een van uw handige jongens geweest was, zou ik misschien de moed hebben gevonden hem te volgen en zou er misschien aan gegaan zijn. Maar ik ging er vandoor. U kunt zelf beoordelen, of ik de waarheid gesproken heb. Ik zou hier niet tussen deze vier muren zitten, als Thomas Ryde aan de overkant was. Zodra ik wist. dat het hier safe was, ben ik naar een telefoon gerend en heb u een boodschap gestuurd om hierheen te komen." „En wat wil je, nu ik hier ben? Wat heb je me te vertellen?" „Degene, waar u achteraan zit en de anderen, hebben een bijeenkomst in Endale Street. En wel om 11.30. Dat hebben uw spionnen u ook al verteld, maar er is nog meer. Er is er een van hen tegen wie niets gezegd is. Ze willen hem er niet bij hebben. Ik kon zijn naam niet verstaan, maar het klonk als Parkinson of zoiets." „Hoe ben je daar allemaal achter geko men?" vroeg Dutley nieuwsgierig. „Er is niemand ter wereld," zei hij, „die de geheimen van zijn vak bekend maakt. Wat is dat?" Aan de overkant had een grote auto stil gehouden, Dutley trok voorzichtig de gor dijnen opzij en keek naar buiten. In het licht van een dichtbij staande lantaarn zag hij een welbekende gestalte uit de auto stappen en op The Towers aanbellen. Hij belde een, twee, driemaal. Ten slotte ver scheen er iemand. Er werd een kort ge sprek gevoerd en de deur ging weer dicht. Parkinson stapte weer in zijn wagen en reed weg. Bijna op hetzelfde ogenblik ging het rode licht uit. Dutley liep de kamer door, nam de telefoon op en vroeg naar het nummer van het hötel, waar Parkinson logeerde. „Kunt u mij ook zeggen, of mynheer Parkinson in het hötel is?" vroeg hij. „Niet? Wilt u dan even een boodschap aannemen? Zegt u hem, dat zijn vriend hem graag zou ontvangen. Endale Street, nummer X en wel vanavond om 11.30. Het betreft een belangrijke bespreking. Heeft u 't? Dank u. Dutley legde de hoorn neer en nam zijn jas en hoed op. „Jij blijft hier, Burdett," beval hij. „Ik ga naar Endale Street." „Moet ik niet meegaan, meneer?", vroeg de man een beetje aarzelend. Dutley schudd^ het hoofd. „Als er van avond iets te doen is," zei hij, „geloof ik, dat het meer een eenmanskarweitje zal zijn." HOOFDSTUK XXI. Er woei een koude wind door de brede lanen, die van St. Pancras en Euston naar het Westen lopen een koude wind en een druilerige regen. De raampjes van de taxi stroomden van de regen en waren alle stijf gesloten. Voorbijgangers schuilden weg onder hun parapluies. De regen glinsterde op de capes van de politieagenten en bleef als een mistig gordijn om de electrische straatlantaarns hangen. Dwars over de voorruit van het sjofele restaurant in Endale Street het restaurant, dat niet veel meer was dan winkel met een achter kamer was een strook papier geplakt, dat aankondigde, dat men er warme scha penvleespasteitjes kon krijgen. De geur er van vulde de kleine zaak, zodat zelfs de eenzame kellner Luigi, aan de deur een luchtje ging scheppen, evenals hij een paar maanden geleden gedaan had, om eens even. aan de hitte en de vliegen te ontsnap pen. Hy keek met doffe ogen naar dezelfde straat, waar verschillende kleine winkel zaken steeds op de rand van een bankroet schenen te zijn en naar de zich voorbij haastende stroom van mensen, die, naar hun houding te oordelen slechts één doel hadden: zich in de desolate met rook be smeurde huizen zo spoedig mogelijk in vei ligheid te stellen voor het weer. Een man met een overall aan en een koksmuts op riep van achter de toonbank: „Zijn de heren er nog niet?" Luigi schudde het hoofd. „Heren nog niet gekomen. Niemand in de zaak." De kok overwoog dit droeve feit. Toen keerde hij zich om en zei: „Als ze komen, vertel je ze maar, dat de pasteitjes klaar zijn, hoor!" Luigi keek hem met een nijdige blik na, toen hij verdween en hervatte zijn be schouwing van de straat. Aan de overkant had een taxi een passagier afgezet een lange magere man met een bril op, die zodra hij de chauffeur betaald had, de straat over stak. Luigi ging opzij, om hem te laten passeren, „Alles is klaar," verzekerde Luigi J® glimlachend. „U bent de eers vermouth?" Meine Hisedale knikte en liep door d achterkamer met haar drie m((ea tafeltjes, bedekt met grof g. waarop een uitstalling eet.wi, geschilferd porcelem 51 s,. greep een deurkruk, cie zie kerhand bevond en ging êtenslucU nevenvertrek binnen, was jaa alleen nog maar ietsi "hjgf je teake dit vertrek zich vlak bow bevond. Hij zette zijn eg j,.,;: en opende het raam. De regen sio® Bj in het gezicht en ^droop ogen zette die af, en de hand bwen »a houdend, keek hij naar in orde. De achteruitgang was ten hekje stond aan en de d pereraffi. ken van een taxi en een g j,ier je wagen waren op de plaat ogffl. zien. Hij keerde zich om, jvus J WrjgiI blik, dat Thomas Ryde en Ha binnen kwamen. Loroigeo de zware zwarte tas bij ach- siui(ing deur achter zich en onderzoent daarvan. Toen zette hij w van de kamer en zichj w ilf«- gend, tuurde hij oos naairj(I :r tingen tussen het drietal scnea

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6