£r is thans alleen sprake van een Frankrijk-België-wedstrijd ta£3!,i?' 2™ sesperid: 4» 1-0 Vaagna£.Êebroken' Muzerle-M0n- SeS!ldi!n,erTlk B"Wh-Va„ Donk IVOROL maakt Uw Gehele mond Gezond „Verantwoordelijk voor de cultuur zijn in de eerste plaats de burgers", zegt minister Rutten Woensdag was het de dag der blaren Drs. L. de Jong over de Koreaanse crisis De kleine wereld a„ 27 Juli 1950 mnFrankryk Bartali won zijn laatste rit, welke door de Pyreneeën leidde. strekking tot het opgeven van de b.J* r<jt nog gemeld dat het incident «wo afSpeelde zonder dat er Irtjm de w Wi!!'en' Fet sc.hijnt 'l, j (l itaan dat Bartali geslagen is en iS» besluit zich uit de wed- Swe te trekken ook 'begrijpelijk ge- Szicn hij naar ieder weet een %JfS van geweld. Ondanks het "S-Se® aandringen van de ploeg- S3i en van enkele Italiaanse jour- SibieM Bartali voet bij stuk. Zijn be rin''bracht het opgeven van al zijn land- mee Sommigen hunner, onder wie 1 jLioni en Magni, wliden de strijd Siten omdat zij hoopten dat het beroep Spubliek, een kalme en waardige iZ'un te nemen wel gehoor zou v.n- K Italiaanse officials meenden echter, r.m tod zonder'Bartali niet sterk ge- L"5n»eenvroordigd zou zijn en daarom Sr "liet voorstel van de organisatoren. Statie ploegen met Leoni en Magm als "v-s te hergroeperen, van de hand. mFranse pers uitte haar verontwaardi- m het wangedrag van het Franse Sell tijdens de elide étappe van de tour Ribic richtte zich in een der bladen tot het p'iiekmet de woorden: „bezoedel de sport frialikwam in 1'Equipe, een Frans sport- vw ook aan het woord: „Ik ben overtuigd ace sportiviteit van het Franse publiek ealrijke malen ben ik in Frankrijk op de hartelijkste wijze ontvangen, maar ik pré dat een idioot in staat is een cata- pihe te veroorzaken en het is die ene 'act waar ik juist bang voor ben. Ik heb tieren, een gezin. Ik mag ook zeggen dat ïin goede doen ben. Waarom zou ik dan aeni? risico nemen?" v, dagblad „Combat" publiceerde even- Sgn verklaring van Bartali: „Om deel ten san de ronde heb ik een groot aan- isneten moeten afslaan. Waarom ver bis ons het toepassen van de zoge- .02 Italiaanse methode, terwijl deze al zo lang wordt gebruikt?". Bespreking in de Italiaanse senaat. Do incidenten zijn in de Italiaanse senaat Is sprake gekomen. De Christelijk-demo- Ekhe senator Giardina heeft de eerste teister en de minister van buitenlandse en gevraagd wat zij voornemens zijn te l naar aanleiding van de incidenten die lt Italiaanse deelnemers hebben genoopt cditerug te trekken, ten einde te vermijden ci'.denaam van Italië en de Italiaanse kleuren besmeurd zouden worden op de haiise wegen tijdens de internationale wed strijd, die er toe diende bij te dragen de beide Latijnse volken nader tot elkaar te riffen, in stede van ze te verdelen. Nu de Italianen zich hebben teruggetrok- hs hebber, de organisatoren besloten de Toulon—San Remo en San Remo -Nice te laten vervallen. Een van de commis- anssen is vertrokken om besprekingen te joeren met de gemeentebesturen van Nice, Menton en Monaco. Na het vertrek van de Italianen is de eigenlijk nog slechts een Frankrijk Bflsie wedstrijd, De Zwitser Kubler die tot tu toe van de onderlinge rivaliteit der drie pe'.e .andsploegen kon profiteren, zal thans K aanvallen van de Fransen en de Belgen aceten doorstaan. Het is zeer de vraag of tra dit zal lukken, want zijn eigen ploeg «haat nog slechts uit vijf man en daar zijn onpaar zwakke broeders onder. 'n de etappe St. GaudensPer- pijnan leek in sommige opzichten veel op (lie in een van de ritten voor de Pyreneeën wen de jonge Fransman Marcel Dussault, net slentergangetje van het peloton moede, in zijn eentje van door ging en tijdens het pookte gedeelte van die étappe alleen reed. 'ic-asdag werd deze krachttoer herhaald Schaken Schaakkampioenschap Wn Nederland zh,e,ui,Slase" 'ier uegende ronde van het hE' ka">Pi»ensehap van V'~'A- ConnerSpan- V. ;ï,tnn!-0'b>" 10. Stumpers ■3s«tlnga 0-1. CortleverKramer «-S, Binndregt-v. d Bera »tai'!dt,tllTv Euue 8 p-2' Van Bfrs ierier s>/' Kramer en Van den 1 Ra, 5' Cortlever 5 u. 6. Donner siieS?® t P' 9- Spanjaard HtoSf \5' !0' Mühring en gf™ 3 I2- Orbaan p. Ml h.n ?06.?e™ kampioen. Hij heeft "■StfS {g&r** kam- öe "Waal ftje l J'n" 1—0. Jacobson— breken pnn ^aerebout—v. d. Tol afge- CtaK0'® 0-1. Kapsenberg— Gori^Memae„"dl™rMUUrIing Zomerttournooi „Het Oude Slot" W: i, jjw* jji ,v''0wl het zomertournooi -lublokaal De Halt Oude Slot" in het Deresultaten ,alte,V001,tgezet. Verleur1 ?6 V'erde avond luiden: Rothert c'"~rnr-,,Snoeck Henke- 11 A- w5iei a^s X-X- ^"-Westra dlTSe~Brandt °~l- Kokkel- Ald. It o. vi Afi inpftn!?en Jf Quintes 10. 2ïéi Sr. Menr?e Reus °-l- Brouwer «en i, mevr- Onvlee—Van Won en wel met een volledig succes door de Belg Blomme, de man die de vorige dag wegens allerlei pech na de sluiting van de controle te St. Gaudens arriveerde, doch vergunning kreeg de wedstrijd voort te zetten. Hij heeft ongeveer 213 kilometer alleen gezwoegd, ondanks de tropische hitte welke hem kort voor de finish noodlottig dreigde te worden. Hij kon nog over de eindstreep komen en de vruchten van zijn geweldige inspanning plukken. De Belg was bij zijn aankomst voor de eretribune zo uitgeput dat hij zich, een don kere streep op de baan ziende, van zijn fiets liet glijden, in de mening dat het de aan- komstlijn was. Maar het was slechts de schaduw van een paal en de algemeen secre taris van de tour Jean Garnault, moest hem in het zadel helpen opdat hij de laatste meters van het parcours conform het wed strijdreglement zou kunnen rijden. De uitslag luidt: 1. Blomme 6 uur 29 min. 13 sec.; 2. Baldassari 6.36.22; 3. Forlini 6.42.42; 4. Bauvin 6.44.36; 5. Zaaf 6.45.15; 6. Dos Reis 6.45.53; 7. Menier z. t. Onze landgenoot De Ruyter is samen met een grote groep renners te Perpignan gearriveerd. Dit peloton werd ex aequo 8 tot 59 geklasseerd met een tijd van 6.45.53. Vos werd 60e in 6.49.12. Bij de sluiting der controle waren Sforacchi en Canavese nog niet binnen. De Luxembur ger Keilen heeft opgegeven. Het algemeen klassement ziet er thans als volgt uit: 1. Kubler 80.11.35: 2. Bobet 80.12.04; 3. Geminiani 80.12.29; 4 Ockers 80.12.41; 5. Piot 80.12.29; 6. Kircheri 80.14.18; 7. Redolfi 80.17.11; 8. en 9. Brambilla en Goldschmidt 80.18.26; 10. Gauthier 80.18.53; 46. De Ruyter 81.04.00; 66. Vos 82.01.32. ADVERTENTIE Regering geeft subsidie voor nieuwe films Minister noemt journaal een unicum in de wereld Uit de antwoorden van minister Rutten op hem door de Vaste Commissie voor het Onderwijs uit de Tweede Kamer gestelde vragen blijkt, dat voor 1950 is besloten subsidie te verlenen aan Farkas-Smith voor het vervaardigen van een film voor de Nationale Coöperatieve Raad in de studio te Duivendrecht. Over het vervaardigen van een film over de Nederlandse beeld houwkunst in de middeleeuwen door Bert Haanstra en Hans Sibbelee, evenals over het verlenen van subsidie voor een film over de Rotterdamse haven wordt nog inter-departementaal overleg gepleegd. Het Nederlands Nieuws van Polygoon- Profilti (waarmee het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen zich sedert de bevrijding eveneens bemoeit) is een unicum in de wereld. Ondanks ons kleine taalgebied bedruipt het zichzelf. Het rouleert, wekelijks in ruim honderd copieën en maakt een vast onderdeel uit van het voorprogramma in meer dan vierhonderd bioscooptheaters in ons land. Dank zij de snelle-K.L.M.-verbinding is reeds acht en veertig uur na de eerste vertoningen in Nederland dit journaal in Indonesië en de gebiedsdelen in de West te zien. Het wereldnieuws wordt samengesteld uit materiaal van correspondenten, die over de gehele wereld zijn verspreid. In ruil worden de belangrijkste opnamen uit Ne derland gezonden, welke op die manier een plaats krijgen in buitenlandse film journaals. De overige in Nederland ver toonde journaals zijn geheel van buiten landse oorsprong. Ook tot verbetering hier van zijn pogingen in het werk gesteld. Zo is onlangs bereikt, dat het Fox-Movietone- journaal, dat in Parijs van Nederlands commentaar werd voorzien door een land genoot, die sinds dertig jaar Frankrijk niet heeft verlaten, een betere commen tator heeft gekregen. De voorlopige Raad voor de Kunst heeft aangedrongen op een coördinerend orgaan ten behoeve van de Nederlandse filmpro ductie. Het is nog niet mogelijk hier thans reeds een oordeel over te geven, aangezien de inter-departementale commissie ter be studering van de mogelijkheden der Ne derlandse filmproductie zich eerst moet hebben kunnen uitspreken over de cultu rele, sociale, financiële mogelijkheden daarvan. en economische Examens Voor het MULO-examen op 26 Juli te Haarlem slaagden: F. L. Wismeijer, Haar lem; J. M. Zeldenrijk, Haarlem; R. Willen- broek. Santpoort. E. D. Roos, Haarlem, K. J. Wildeboer, Velsen, S. Doves, Zandvoort, H. Gansner. Zandvoort, W. G. Gébe, Zand voort, M. J. B. Stoelman, Haarlem, C. E. Toeset, Haarlem, D. Verkalk, Haarlem, C. Verschie, Aerdenhout, E. K. v. d. Putten,, Haarlem, E. Touw, Haarlem, H. J. v. Eslcert, Haarlem, G. M. Hof, IJmuiden, S. A. A. Piek, Haarlem, H. J. v. d. Horst, Haarlem, J. Dit- marsch, Haarlem, W. H. de Bie, Wijk aan Zee. De minister van O. K. en W. heeft schrif telijk een aantal vragen beantwoord van de Vaste Commissie voor het Onderwijs be treffende het regeringsbeleid ten aanzien van kunst en cultuur. Over de algemene beginselen, die zijn beleid bepalen, maakte de minister onder meer de volgende op merkingen: „De staat moet het algemeen welzijn be hartigen. Daartoe behoort ook het culturele leven. Ongetwijfeld moet de overheid daarom voorwaarden scheppen, die gun stig zijn voor het behoud en de ontwikke ling van de cultuur. De geschiedenis, ook die van ons land, heeft echter geleerd dat de schone kunsten tot bloei kunnen komen zonder een stuwende kracht van de over heid. Verantwoordelijk voor de cultuur zijn in de eerste plaats de burgers persoonlijk en gezamenlijk. Aan het particulier initia tief moet de voorrang worden gelaten. Schieten zij te kort, dan moet de overheid de helpende hand bieden. Dit is geen uit zonderlijk geval, omdat men groepsgewijze werkende het geheel niet overziet en om dat de maatschappelijke krachten en de geldelijke middelen van de particulieren ontoereikend zijn. Maar wanneer de overheid helpt, dan moet zij steeds rekening houden met het feit, dat de cultuur nader bepaald wordt door de levensbeschouwing. Deze moet zij eerbiedigen. Ket gevaar is niet denkbeeldig dat de vrijheid van de kunstenaar men denke aan de dictatoriaal geregeerde lan den bedreigd wordt, als de overheid door een bepaalde cultuurpolitiek haar op vattingen als voor iedereen bindend gaat opleggen. De overheid moet zich dus wach ten voor partijdige beslissingen. In een confessioneel verdeeld land als het onze moet zij dat zeer in het bijzonder voor ogen houden. Het kan ook niet haar taak zijn uit te maken, welke prestaties in het bijzonder tot het aesthetisch cultureel wel zijn van enze samenleving bijdragen en welke dat in mindere mate doen." Geen „actieve politiek" De minister heeft bezwaar tegen het ge bruik van de term „actieve cultuurpoli tiek". Volgens Huizinga immers kan nie mand volhouden dat ooit de groei van een kunst heeft afgehangen van een organisatie van overheidswege. Onder de huidige om standigheden, aldus de minister, strekken de bemoeiingen van de overheid zich uit tot de volgende aangelegenheden: Het in goede staat bewaren, verzorgen en naar vermogen vermeerderen van het Nederlands kunstbezit in de musea, het be vorderen dat bedoeld bezit en onze cultuur prestaties onder de aandacht worden ge bracht van ruime kringen van de bevol king, alsmede het bevorderen van moge lijkheden tot kunstprestaties en tot het ge nieten van kunst, bij voorbeeld door het £en "overzicht van de maatregelen waarmee de regering het particulier initiatief steun verleent verlenen van subsidies. Andere maatrege len kunnen zijn het bevorderen van initia tieven, het bieden van hulp en het geven van opdrachten aan kunstenaars, het be schikbaar stellen van prijzen voor uitzon derlijke prestaties enzovoorts. Verder door Nederlandse kunstprestaties ook in andere landen te brengen en er aan mede te wer ken om de afstand te verkleinen tussen de strenge kunst enerzijds en het schoonheids gevoel van het volk anderzijds. Tenslotte acht de minister het een taak van de over heid mede te werken aan het tot stand brengen van grote cultuurwerken, op welk gebied dan ook, die zonder deze steun niet ter hand kunnen worden genomen. De minister zou zonder reserve een nau wer contact met de Staten-Generaal toe juichen, maar het initiatief hiertoe moet van de Kamers uitgaan. Ook is de minister bereid te laten nagaan op welke wijze de Staten-Generaal dichter met het kunst leven in aanraking kunnen worden ge bracht. Decentralisatie Van 1 tot 10 Augustus wordt te Ommen ter gelegenheid van het veertigjarig jubileuv: der Padvindersbeweging een groot natio naal kamp gehouden, waar behalve 7000 leden van „De Nederlandse Padvinders" en de „Katholieke Verkenners", ook pad vinders uit Frankrijk, Engeland, Schotland, Denemarken en Duitsland aanwezig zullen zijn. Reeds enige weken zijn ruim 200 voortrekkers hard bezig om het kamp op 1 Augustus in orde te hebben. Er is een openluchttheater met 8000 zitplaatsen gebouwd, een tentoonstelling wordt er ingericht en ook voor een hospita,al met 30 bëdden is gezorgd. Links op deze foto zijn voortrekkers bezig met de bouw van de kampingang. In het midden werkt een padvinder met krachtsinspanning aan de grote totempaal, die midden in het kamp zal worden opgesteld. Rechts een voortrekker, die één der borden schildert, met een tekst waarvan de betekenis voor buitenstaanders enigszins duister is, maar die door de padvinders heel goed wordt begrepen en gewaardeerd. Vierdaagse te Nijmegen (Van onze speciale verslaggever) „Vier dagen lang, vier dagen lang, al op de blaren, al op de blaren", zongen blijmoedige politieagenten, en een wandelend zangkoor jubelde: „een blaar is niks, twee blaren is wat, we hebben blaren als lorren gehad". Deze mannen tartten het gevaar van de dag. want de tweede étappe door de vruchtbare bouwlanden en weiden van het land van Maas en Waal is voor de „blarenteelt" bij zonder gunstig geweest. Het lag niet aan deze interessante streek. De rechte klinkerweg naar Druten was zelfs ideaal te noemen en de grintwegen naar Wychen lieten ook niets te wensen over nu er niet zoveel stof werd opgejaagd. Slechts de asfaltweg naar Nij*- megen gaf wat gemopper. 4eMARSDAG28 JULI Aan de wegen lag het hoge blarencijfer niet. De vochtige atmosfeer, die tegen de middag zelfs broeierig werd, was weer funest voor de voeten. Daardoor hadden de posten met de Rode Kruisvlaggen het druk. „Soms is het onbegrijpelijk, hoe de wandelaars met slecht onderhouden voeten nog zo lang ach ter elkaar kunnen lopen", zei een sergeant tussen het knippen en plakken door. We hebben hier en daar eens gekeken en griezelige voorbeelden gezien van voeten zoals ze niet moeten zijn op grote wandel marsen. Gelukkig zijn dit slechts uitzonde ringen, zo verzekerde men. Dat er deze keer ook langs de weg een achttal leden van het Nederlands genootschap ter bevordering der Voetverzorging meehelpen met de behande ling der voeteuvels mag geen overbodige lüxe heten. Dr. Avenarius. chef van de ge neeskundige dienst, heeft het aanbod tot medewerking van deze deskundigen gaarne aanvaard. Het was de dag van de blaren, maar we hebben van zware gevallen niet gehoord. We vermoeden dat het aantal uitvallers niet bijzonder groot zal zijn, maar dat een groter aantal voor de derde dag geen moed meer kan vergaren. De buitenlanders hebben zich tot dusverre uitstekend gehouden. De Zwitserse deelne men jodelde het hoogste lied en de Zweed loopt alsof hij een record snelwandelen moet verbeteren. Maar hij neemt klaarblijkelijk lange rusttijden, zodat hij toch nooit bij de eersten is, die de finish bereiken. De R.A.F. valt op door het pittige tempo en door de volkomen uit de toon vallende marsliederen, die hier en daar al worden overgenomen, want achter de groep loopt steeds een sliert burgers en voornamelijk burgeressen achter de Engelsen aan. Ook de Franse Alpenjagers worden gaarne gekozen als gangmakers en onze Belgische en Luxem burgse vrienden zijn eveneens geziene wan delmakkers, die overal met speciale applaus- jes worden begroet. Het is jammer dat de Bel gische kapel met onderluitenant Morel, die vorig jaar zulke gewaardeerde medewerking gaf, thans niet van de partij is. Deze dag is ondanks de broeierigheid tot het einde droog gebleven en de ontvangst te Nijmegen was nu volkomen conform de eisen van de onvervalste vierdaagse sfeer. Het bericht dat de Koningin de Vierdaagse zou bezoeken deed om drie uur velen samenstromen op het terras van de ..De Vereniging", maar zij kwam niet. Toch was het bericht niet geheel onjuist want de Koningin is omstreeks die tijd op weg naar Roermond door Nijmegen gereden en heeft op de Mookse baan nog een belangrijk stuk van de Vierdaagse kunnen zien. Waterpolo D.W.R.- -Neptunus 1—6 8 6 0 2 12 41 22 7 5 0 2 10 24 16 8 4 0 4 8 31 21 7 3 0 4 6 13 20 G 0 0 6 2* 7 37 In de zweminrichting aan de Houtvaart werd gisteravond voor de eerste klasse A gespeeld DWRNeptunus. Met invallers voor Jan Kollerie en Coen Rademaker ging DWR tegen de sterke Arnhemse ploeg te water. De Haarlemse doelverdediger Nico Kollerie kreeg spoedig enige schoten te verwerken, hetgeen hem goed afging. Na een hoekworp namen de gasten de leiding. Direct na de uitgooi maakte Pieters gelijk. Bij een snelle aanval van de Arnhemmers werd Kollerie gepasseerd (12). In de tweede helft waren de gasten in de meerderheid, waarbij de doelverdediger van Neptunus ook nog geluk had en kwam het einde met een 61 neder laag voor DWR. De wedstrijd Robben 2DWT, tweede klas se C dames, werd gisteravond in Hilversum gespeeld. De thuisclub won met 32. De reserves van DWR wonnen in de reser ve tweede klasse A met 10—1 van Futen 2. De stand is DWR 2 Nereus 2 Dolfijn 2 HVGB 3 De Futen 2 Twee punten in mindering In de reserve eerste klasse B won Haar lem 2 met 51 van UZSC 2 en de wedstrijd HPC 2SVH in de reserve hoofdklasse ein digde in 33. In de tweede klasse C dames heeft HPC het onderspit moeten delven in de wedstrijd tegen ZIAN, dat met 5—1 won. Voor de derde klasse C dames is DWT 2 in Zaandijk bij Nercus 2 op bezoek geweest en heeft met 9—0 gewonnen. VZV 2 won in Amsterdam van Meeuwen 2 met 31. In de kringcompetitie zijn gespeeld: heren: DWT 3—VZV 3 3—1; jongens: Haarlem— DWR 0—3. Wielrennen H.S.V. „De Kampioen" Woensdagavond hield H.S.V. „De Kam pioen" een rit over 40 km. De uitslag was: 1. C. Kroezen, tijd 57 min. 45 sec. 2. A. van 't Hol. 3. H. Hollander. 4. P. de Vries. 5. D. Bes. 6. NV. Stoker. 7. M. Storkhart. 8. C. Hop penbrouwer. Heden. Donderdagavond wordt een club ontmoeting gereden op het circuit van Zand voort tussen H.S.C. „De Bataaf", A.S.C. „Olympia" en H.S.V. „De Kampioen". Naar aanleiding van een desbetreffende vraag merkt de minister op, dat hij zoveel mogelijk decentraliserend te werk zal gaan om te kunnen voldoen aan billijke verlan gens inzake de spreiding van de cultuur over het gehele land. Met de gemeente besturen wordt dienaangaande veel over leg gepleegd. De minister is echter van mening dat een stelselmatige decentrali satie van overheidsbemoeiing met de kunst via de provinciale besturen eerder zal lei den tót vertraging dan tot een vlottere behandeling van deze materie. Als antwoord op het verzoek om bij de aanbesteding van nieuwe openbare gebou wen een bepaald percentage van de aan nemingssom te bestemmen voor decoratieve en monumentale kunst, deelt de minister mede dat meestal de financiële middelen besnoeiing van dergelijke plannen nood zakelijk maken. De bevordering van aesthetische vorming van jonge mensen geschiedt door het ver lenen van subsidies aan wat het lofwaardig particulier initiatief in deze richting heeft ondernomen. De overheid subsidieert thans elf orkes ten, vier grote en twee kleine toneelgezel schappen, bewegingen die volksdans en amateurtoneel trachten te verheffen, het Scapino-ballet, de Nederlandse Opera, diverse tentoonstellingen, volksconcerten en volksvoorstellingen. Bovendien verleent de overheid geldelijke steun (door middel van een jaargeld) aan bepaalde behoeftige kun stenaars, wier verdiensten vrijwel alge meen erkend worden, uit dankbaarheid voor hun bijdragen aan het culturele wel zijn. De minister acht het wenselijk bij de beoordeling van de vraag of een nood lijdend kunstenaar voor steun in aanmer king komt van zekere minimum-leeftijds grenzen uit te gaan. Tenslotte deelt de minister mede dat de positie van het Centraal Coördinatiebureau voor het Toneel versterkt moet worden en dat het rapport van de commissie ter be studering van de mogelijkheden van een Nederlandse filmproductie hem voor even tueel op dit gebied te nemen maatregelen als leiddraad zal dienen. Voor de Haarlemse Bestuurdersbond gaf de bekende radio-journalist, directeur van het Rijksbureau voor Oorlogsdocumen tatie, drs. L. de Jong, gisteravond een uit eenzetting van zijn zienswijze betreffende de internationale verwikkelingen rond Korea, waarvoor ruime belangstelling bleek te bestaan. Drs. de Jong behandelde op rustige en heldere wijze de ontwikkeling van de om standigheden op internationaal-politiek terrein, die leidden tot de oorlog in Korea en tekende in scherpe contouren het ge vaar van het internationale communisme, dat achter het mom van vredes-idealen de volken, die zich onder zijn bereik bevin den, psychologisch en materieel voorbe reidt op de derde wereldoorlog, die door het communisme onvermijdelijk wordt geacht. Citaten uit de „Prawda" laten daaromtrent niets te gissen over. Drs. de Jong gaf als zijn opvatting om trent het wezen der democratie de over tuiging dat er rechten zijn, die de volken op zich zelf bevochten hebben en spel regels, die aanvaard en gerespecteerd wor den in het gemeenschapsleven, zowel nationaal als internationaal, dienende het algemeen y/elzijn, de veiligheid vrijheid. Een wezenlijke overeenkomst tussen het Hitler-regiem en het staatscommunisme die overigens in belangrijke mate ver schillen zag de spreker in het feit dat beide systemen de macht in handen leg gen van een kleine groep fanatici. De Rus sische historie heeft een andere achter grond dan die van NVest-Europa en het Russische volk verdraagt deze machts concentratie wellicht beter, doch voor ons is het onmiskenbare streven van het Russische communisme om geheel Europa voor zijn leer te veroveren te enen male onaanvaardbaar. Drs. de Jong zag de aggressie tegen Zuid-Korea, kennelijk geïnspireerd ondersteund door de Sovjet-Unie, als een uitvloeisel van het streven der Moskouse fanatici tot wereldoverheersing. Hij be toogde echter dat ook deze fanatici zich vergissen kunnen en blunders kunnen maken: Korea is de druppel geweest die de emmer van verbittering in Amerika en West-Europa heeft doen overlopen en de Koreaanse oorlog heeft in Amerika de onverzettelijke wil doen geboren worden om met de wapenen weerstand te bieden aan de penetratiepogingen van het com munisme. De spreker toonde met feiten aan dat Zuid-Korea en de Amerikaanse bezetting volkomen onvoorbereid waren op de Noord-Koreaanse invasie, waarmede ge makkelijk de Russische beschuldigingen te weerleggen zijn die spreken van aggres- sievoornemens. Hij critiseerde het regiem van Syngman Rhee die na een verloren vrije verkiezing met terroristische midde len aan de macht bleef in Zuid-Korea, doch voegde daaraan toe dat juist de laatste tijd tekenen van verbetering in dit regiem te Vraag en aanbod De lawaaierige markt in de open lucht is een erfenis uit eenvoudige tijden. Zij ver telt nog van de beginselen der economie, die door de eeuwen heen omwonden is met duizelingwekkende ingewikkeldheden, zo dat wij er niet meer uit kunnen wijs worden. Zij toont in haar simpelheid van biedende kopers en schreeuwende hande laren nog duidelijk waar het om gaat: Hier koopt de mens wat hij nodig heeft aan de kramen waar de kooplui hun hebben en houen op uitspreiden in de ochtend. Die kooplui staan niet allemaal achter een kraam met een zeildoeken dak en een geriefelijke planken tafel. Daar zijn er die genoeg hebben aan de stenen van de straat en het dak van de hemel. Zij zijn gelijk hun collega's in Tunis of Perzië, die in de morgen op een vierkante meter schaduw de inventaris van hun draagbare winkel tentoonstellen voor wie er wat van nodig heeft. Wat is dat voor een inventaris, ge kunt het soms aanzien voor een hoop afval die door dc reinigingsmannen vergeten is. Maar een snuffelaar pikt er wat uit dat hij gebruiken kan, een verroest slot dat met wat olie wel weer werken zal, een kromme schroevendraaier die recht te slaan is. Er staat een koopman met oude schoe nen. dat is een aardig geval. Die schoenen hebben nog het karakter van hun dragers in hun rimpels en vormen bewaard. Zij staan daar als de portretten van mensen die ge niet kent. Hun neuzen zijn soms in de wind geheven alsof zij zich in slecht ge zelschap weten, dat zijn de schoenen van goeden huize die aan lager wal geraakt zijn. Er is niet veel meer bij dat het kopen en dragen waard zal zijn, de koopman kan niet zeggen dat zijn waren zichzelve aan prijzen. Hij zegt dat ook niet, hij zegt niets en zit temidden van zijn kudde schoenen naar het verlier rondom hem te zien. Daar komt een klant, hij schuifelt langs de schoenen, die braaf op rijen slaan, als een hond die eten ruikt. Het zijn niet zozeer de schoenen die hem interesseren, maar hij heeft daar als doorgewinterde markter iets bijzonders ontdekt. Tussen de gerimpelde ouden van dagen met hun geschonden leren wangen staan een paar schone klompen te pronken. Het zijn oude, plezierige klompen van glanzend hout, waarop een nijvere hand kunstige figuren gesneden heeft. Het kunnen klompen zijn van een rustende heerboer, die in zijn fluwelen vest achter een glimmende kachel bedachtzaam aan zijn stenen pijpje tuttert. Het kunnen klom pen zijn waar ge u vredig en gerust in kunt voelen na de werktijd, als ge de groei van uw bloemen in het achtertuintje beziet. De klompen staan daar zo zwierig en achteloos tussen de nette schoenen als een paar vrolijke oude zwabberaars tussen de kwezels. Zij staan niet keurig en recht naast elkaar, zij trekken zich van die fat soenlijke orde niets aan. Maar de diepe glans van hun bruine hout is een glimlach temidden van armoedige en stijve deftig heid. De klant draait rond de koopman als een vlieg rond de lamp, hij kan zijn ogen niet van die klompen losmaken. Hij ziet er zich zelf in de zomeravond mee getooid, hij voelt reeds hun koele stevigheid rond zijn vermoeide en verknepen schoenenvoeten. Ik zou wel die klompen gehad willen hebben, zegt hij voorzichtig, als ge er niet te duur mee zijt. De koopman stijgt op uit zjjn gedachten en zijn ogen gaan langzaam naar de lachende klompen. Zo zo, zegt hij spijtig, zoudt ge die klom pen gehad willen hebben. Ja ja, ge zoudt ze hebben kunnen krijgen als ze te koop waren. Maar ze zijn niet te koop. De klant zegt dat hij het wel begrijpt, daar moet ge voor op de markt thuis wezen, niet te koop wil zeggen dat het op loven en bieden aankomt. Hij biedt met slimme oogjes aan de lage kant, die koopman zal hem niet in de luren leggen. Maar de koopman schudt neen, gedurig en star, zonder slimheid, met iets van droefenis. Ze zijn niet te koop, zegt hij met wrevel. Ge kunt schoenen van mij kopen zoveel ge wilt, maar die klompen, kijk, dat gaat niet. Hij staat op van het appelenkistje waar op hij midden in zijn schoenensantekraam gezeten is en zegt erbij: Want zie, die heb ik aan. En de schone klompen stappen weg uit het kwezelige schoenengezelschap naar de apartheid waar zij horen, zij zitten vast onder de broekspijpen van de koopman. Daar hebben die nette brave schoenen nog wat rimpels van bijgekregen uit pure ergernis. En de klompen glanzen als in een speelse spotlach. J. L. bespeuren waren, die door de oorlog wer den doorkruist. Thans, nu het communisme voor het eerst sinds 1945 met de wapenen zijn aggressie tracht te dekken, is de situatie voor West-Europa onzeker en dreigend geworden. Het heeft weinig strijdkrachten, en de enige factor die de Russen ervan weerhoudt, de wandeling naar de Noord zee te beginnen aldus de spreker is de bedreiging van de Amerikaanse atoom bom. Een eerste eis voor het Westen is een drastische uitbreiding der Westelijke defensie met tegelijkertijd een handhaving van het welvaartspeil, door de rechtvaar dige verdeling van de lasten der militaire kosten over de bevolking naar draagkracht. Een andere mogelijkheid, aldus drs. ds Jong, zie ik, na het uitbreken van de Koreaanse crisis, niet meer. Hij wekte de leiders in de vakbeweging op deze nood zakelijkheid in hun kring duidelijk te maken, een opwekking die door de voor zitter, de heer D. Verbaan, in een kernach tig slotwoord werd onderstreept, nadat een geanimeerde discussie het bewijs van in tense belangstelling voor het onderwerp had geleverd. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 27 JULI Luxor: Moord in de Tour de France", 14 j., 2, 7 en 8.15 uur. City: „Captain Blood", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; „De Woudlopers", alle leeft., 11 uur. Spaarne: „Diamantstad", 14 j.f 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Secre taresse na kantoortijd", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De klokkenluider van de Notre Dame", 14 jaar, 10.30 uur; Soldaat Boem", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De drie caballeros", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 28 JULI Grote Kerk: Christelijke Oratoriumvereni ging „Hohe Messe", 8 uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 5