Minister Van den Brink legde eerste steen van Breedband c BATAVUS Nieuwe uitbreiding van staalproductie Productie: 135.000 ton plaat en 75.000 ton blik per jaar Viervoudige werking van Chefarine „4". Chefarin©/! .Clowntje Riek RIJWIELEN Tweede concoursdag in Concordia-tuin jubileumfeesten van harmonie „De Eendracht s-StoSr.asr Het kostbare deposito Zaterdag 29 Jiili 1950 Nadat de minister van Economische Zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink Vrijdag morgen de symbolische eerste steenlegging verrichtte van de Breedband N.V., werd op het terrein waar straks de blok- en breedbandwalserij en de blikfabrieken zullen verrijzen de Nederlandse driekleur gehesen ten teken dat de bouw begonnen is. De graafmachines begonnen ratelend hun wérk en de bunker uit de Duitse tijd, die er lelijk in de weg staat, werd opgeblazen. Met een extra-trein waren 's morgens vele regeringsvertegenwoordigers en geno digden naar het Breedband-terrein gekomen om er de eerste steenlegging bij te wonen. Als commissaris van de Hoogovens was Prins Bernhard aanwezig. Voorts waren er dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, commissaris van de Koningin in Noordholland, mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen, mr. H. J. J. Scholtens, burgemeester van Beverwijk, een veertigtal leden van de beide Kamers der Staten- Generaal, leden van de commissie Den Hollander, directie en commissarissen van de Hoogovens en Breedband en tal van vooraanstaande persoonlijkheden. Tn een voor deze gelegenheid opgerichte tent richtte ir. A. H. Ingen Housz, voorzit ter van de directie van Breedband het woord tot de aanwezigen: „Na de spoedbehandelmg, die de Staten- Generaal aan het betreffende wetsontwerp heeft willen geven, na de snelle totstand koming van de wet en de snelle oprichting der N.V., hebben wij van onze kant er prijs op gesteld om u te tonen, dat ook wij geen ogenblik verloren laten gaan en dat wij met de grootste spoed zijn begonnen om onze grote taak uit te voeren. Een taak, die door overtuigde samenwerking tussen de N.V. Hoogovens en de Staat der Nederlan den is aangevat en die zowel door de alge mene stemmen van de Raad van Commis sarissen als door de overwegende stemmen- meerdei"heid van de Staten Generaal een bezegeling van eensgerichte wil heeft ge vonden. De tijd, die voor de internationale èn nationale behandeling van het ontwerp nodig is geweest, hebben wij hier benut om de plannen zover mogelijk vooruit uit te werken, zodat wij ogenblikkelijk, na het totstandkomen der Breedband N.V., op grond van gereed gemaakte plannen, kon den beginnen met het plaatsen van bestel lingen en terstond met de voorbereidingen voor de bouw konden aanvangen. Thans is de voorbereiding zover gevor derd, dat de eerste steen kan worden ge legd." Spreker voegde hier onder meer aan toe: „Wij hebben van u allen, die hier tegen woordig zijt, een sterke steun ondervon den. Ook de gebruikelijke defaitistische critiek, ten dele gegoten in de bekende vragend suggererende vorm, is ons niet gespaard. Wij hopen echter le kunnen be wijzen, dat ook deze tak van het IJmuider bedrijf haar bestaan zal kunnen verdienen en dat deze eens met voldoening zal wor den aanschouwd, zoals in de laatste jaren ook Hoogovens meer en meer de instem mende sympathie en de economische er kenning van het Nederlandse volk heeft ontvangen." De minister spreekt Vervolgens werd het woord gevoerd door de minister van Economische Zaken. prof. dT. J. R. M. van den Brink. „Deze eerste steenlegging symboliseert, dat de jaren van voorbereiding zijn afge sloten en met de uitvoering kan worden begonnen. Wanneer men de voorbereidende werk zaamheden vergelijkt met die, welke aan de stichting van de hoogovens voorafgingen, dan, blijkt een belangrijk verschil te be staan. Wat toen een zuiver nationale kwes tie was is nu een zaak van internationaal overleg. Op zichzelf is dat als een teken van grote vooruitgang te beschouwen. De E.C.A.-autoriteiten hebben hun in stemming betuigd met het Nederlandse project, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat de dollarmiddelen, benodigd voor de aankoop der apparatuur, ter beschikking ADVERTENTIE Wanneer zware hoofdpijn, hevige periodieke* of andere pijnen niet ie verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk iablei bevat vier wereldberoemde geneesmid* delen. Eén ervan Chefarox zorgt dat zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakt. werden gesteld en de guldensbedragen, ver eist voor de financiering van de deelneming door het rijk, uit de zogenaamde local cur rency fondsen werden verkregen. Deze be steding van een deel der Marshall-hulp zal in lengte van jaren op tastbare wijze getuigen van de grote betekenis dezer hulp verlening voor het economische herstel van ons land. Een woord van grote erkentelijk heid past aan al degenen wier steun en medewerking het mogelijk maakten, dat thans met de bouw der fabriek een begin kan worden gemaakt. Meer nog dan weleer zullen Hoogovens in de combinatie Hoogovens-Breedband een nationaal bedrijf vormen, dat van groot belang zal blijken te zijn voor de verdere industrialisatie van ons land. Projecten zullen werkgelegenheid ver schaffen aan circa 2000 personen. De indirecte werkgelegenheid is te stellen op een veelvoud van dit aantal. Nederland zal beschikken over een modern geoutilleerd bedrijf, dat er in overwegende mate toe bijdraagt, dat ons land voor ongeveer de helft in de eigen behoeften aan ijzer en staal zal kunnen voorzien. Door deze uit breiding der staalindustrie zal een devie- zenbesparing mogelijk worden van circa 78 mülioen gulden. Het plan-Schuman De Europese ijzer- en staalindustrie staat in deze dagen in het middelpunt der be langstelling door het plan-Schuman. Neder land juicht de doelstellingen, die in dit Franse plan zijn neergelegd, toe. De regering ziet in het gemeenschappe lijk beheer van de zware industrie een weg om de Europese economische integratie op blijvende wijze tot verwerkelijking te brengen. Deze integratie is naar het oor deel van de Nederlandse regering een levensvoorwaarde voor de toekomst van Europa. Een gemeenschappelijk beheer der zware industrie zal de historische politieke tegenstellingen helpen overbruggen. Een terugkeer van de vooroorlogse situ atie op het gebied van de voorziening met producten der zware industrie zou een groot gevaar vormen voor een harmonische uit bouw van de Nederlandse industrie en voor de handhaving van bevredigende sociale omstandigheden in de kolenmijn- bouw en de staalindustrie. Voor de landen die aan het plan-Schu man deelnemen is een gemeenschappelijk of nagenoeg uniform tarief tegenover de niet-deelnemende landen vereist. Naar de mening van de Nederlandse re gering zal dit gemeenschappelijk tarief een niet-protectionistisch karakter moeten dragen. In een zo vrij mogelijke invoer uit de niet-deelnemende landen ziet de Ne derlandse regering een van de belangrijkste waarborgen voor een juist beleid van het bovennationale bestuursorgaan, dat in het Franse voorstel is voorzien". „Ik tors de vrucht" Nadat ir. Ingen Housz de minister dank had gezegd voor zijn woorden, begaf het gezelschap zich naar het met vlaggen afge zette fabrieksterrein, waar prof. Van den Brink de symbolische eerste steenlegging verrichtte. Met assistentie van de heer W. Posthuma uit IJmuiden metselde de minis ter de 2300 kilo zware steen op het voet stuk. Op de steen was een door de chef van de sociale afdeling der Hoogovens, de heer L. S. K. Blaauw, vervaardigd ge dichtje aangebracht: „Ik lig en tors de vrucht van samen- streven en vernuft en sta.ge vlijt. Brengt gij elk d'ander toegewijd, o mens, het al tot vruchtbaar leven". Onmïdellijk hierna zette de Hoogoven harmonie het Wilhelmus in en werd de Nederlandse driekleur gehesen ten teken dat met de bouw van Breedband begonnen is. Het gezelschap bezichtigde vervolgens de terreinen, met geprojecteerde fabrieks hallen, v/aar inmiddels de arbeiders aan het werk waren getogen. In een wolk van stof en rook ging een bunker welke nog herin neringen uit de bezettingstijd oproept in de lucht, de graafmachines begonnen op volle toeren te draaien, kortom: men werkte. Plaat en blik Tot besluit van het bezoek aan de jonge fareedbahd werd een tentoonstelling be zichtigd van artikelen welke van producten van de breedbandwalserij vervaardigd kunnen worden. En dat zijn er vele. Naast bonbondozen, koek- en beschuitblikjes, treft men er vaten, melkkannen, scheppen, kruiwagens, gasfornuizen, haarden en pijpen aan. De blikvervaardiging is geheel nieuw voor Nederland; wèl kent men in ons land reeds een moderne blikverwerkende indu strie. Het voor-oorlogsc blikverbruik be droeg ongeveer 65.000 ton per jaar en een groot deel daarvan is voor export bestemd. Het toekomstige verbruik wordt mede door de bevolkingstoename geschat op 90.000 ton per jaar, waarvan Breedband 75.000 ton voor haar rekening zal nemen. De uitbreiding van de ijzer- en staal industrie in IJmuiden beweegt zich geheel op het terrein der „platte producten", na melijk dikke plaat, dunne plaat en vertind blik, waardoor bijvoorbeeld de bestaande productie van dikke plaat bij de Hoogovens opgevoerd zal kunnen worden van 150.000 tot 205.000 ton per jaar. De Breedband N.V. neemt de productie van 75.000 ton koud- gewalste, 60.000 ton warm gewalste dunne plaat en 75.000 ton vertind blik voor haar rekening. Bezichtiging De middaguren werden besteed aan de bezichtiging van verscheidene fabrieks- afdelingen van de Hoogovens: de buiten haven en erts-opslagplaatsen, de kooks- fabriek, de hoogovens, de gietmachine, de staalfabriek, de walserij voor dikke- en de walserij voor dunne platen. Voordat de genodigden werden rondgeleid, gaf ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der directie der Hoogovens, een beeld van wat in de ruim dertig jaar van haar bestaan bij de Hoog ovens is opgebouwd. Allereerst zette snre- ker uiteen dat de Hoogovens het karakter hebben van een particuliere N.V., daar de meerderheid der aandelen in particuliere handen is. Bij de aanvang van het bedrijf had men de beschikking over twee hoogovens, waarvan één half afgebouwd en een kooksovenbat- terij; thans staan hier drie hoogovens, vier kooksovenbatterijen, een buizengieterij, een staalfabriek met vijf Martin-ovens, een walserij voor dikke platen en een walserij voor dunne platen, terwijl door combinatie met andere deelnemers en onder .beperkte kapitaal-deelname van Hoogoven-zijde, ook zijn verrezen de 6tikstoffabriek en de cementfabriek. Ir. Ingen Housz merkte op dat de inrich ting van de fabriek er op gebaseerd is dat relatief lage vrachten kan daarom door gedrongen worden tot in België, Frankrijk en Zwitserland. Amerikaanse techniek Spreker vervolgde: Van de eerste bouw van de fabriek af is er voor zorg gedragen, dat zij werd ingericht telkens naar de op dat ogenblik modernste inzichten der tech niek, hetgeen betekent, dat de Amerikaanse techniek hier overheerst, evenals zij bij Breedband zal overheersen, maar dan steeds de Amerikaanse techniek aangepast aan Europese verhoudingen, een aan passing die op zichzelf al een wereld van vraagstukken betekent. Daardoor zijn wij in staat geweest om onze producten te ontwikkelen tot een hoge standaard van kwaliteit en om onze be- drijfscijfers te doen concurreren met de beste elders. Toen wij 26 jaar geleden nieuw in ons vak op de wereldmarkt verschenen, moes ten wij van het begin af onze plaats daarin veroveren. Onze prachtige ligging gaf ons daarvoor de goede grondslag. Een zo vol ledig mogelijke verwerking van onze bij producten, waartoe wij de ontwikkeling onzer nevenbedrijven ter hand namen en uitbouwden, bracht onze kostprijs zover omlaag, dat wij met ons ruwijzer alle markten ter wereld hebben kunnen berei ken en dat wij, zoals de grafieken u aan tonen, zelfs in de slechtste crisisjaren onze export hebben kunnen volhouden, ja, tot de grootste ruwijzer-exporteur van Europa zijn geworden. Zo hebben wij ook voor onze buizen, voor onze dunne en dikke platen onze markten ontwikkeld; voor deze artikelen vooral in het binnenland omdat de vraag daarnaar zo groot is. Maar oo'k met deze producten hefrben wij reeds verschillende exportmarkten bediend en kunnen wij de concurrentie aan, wanneer wij althans mo gen uitgaan van open, natuurlijke verhou dingen en niét daarin worden gehandicapt door kunstmatigheden, die op verschillende plaatsen ter wereld nog steeds plaats vin den, waardoor de concurrentieverhoudin gen onnatuurlijk worden beïnvloed en die dus geen blijvende maatstaf van onze con currentiekracht geven. Het is daarom dat wij gaarne medewerken aan de totstand koming van het Plan Schuman, in welks ..marché unique" alle kunstmatigheden zul len zijn verboden en in welks werking wij het volle vertrouwen hebben, omdat dan tot volle uiting zal kunnen komen onze natuurlijke concurrentiekracht, die geba seerd is op onze uitstekende ligging, onze overal verspreide en sterke relaties, en onze prima technische inrichtingen, waarbij wij dan verder het vertrouwen koesteren, dat door alle rangen heen ons personeel zijn volle inspanning meer en meer zal geven, meer en meer naar mate het leven ons iedere dag duidelijker maakt, dat het ons niet in de schoot wordt geworpen, doch dat alleen in toegewijde, doeltreffende, ge meenschappelijke inspanning de plaats vooraan en de relatief hoge levensstan daard van ons volk kan worden behouden. Om een beeld te geven van wat er in het bedrijf omgezet wordt, noemde de heer Ingen Housz enige globale jaarcijfers van grondstoffen en producten, De ontwikkeling van de productie en de afzet der Hoogovens blijken wel sterk uit het feit dat gedurende de eerste twaalf jaren van haar bestaan een omzet van 10 millioen gulden per jaar werd bereikt, ter wijl thans de omzet meer dan 10 millioen gulden per maand beloopt. Ook aan de nevenbedrijven, Mekog en Cemy wijdde spreker belangstelling. Zo zei hij onder meer: „Beide genoemde bedrijven bestaan hier de grondstoffen in hoofdzaak over zee wor- sedert 20 jaar en de verhoudingen met de den aangevoerd en gedeeltelijk over zee ook weer worden afgevoerd, zodat een eigen haven, rechtstreeks met de IJmuider buitenhaven verbonden, toegang geeft voor zeèschepen tot 10.000 ton en voor kolen- aken. Een drietal binnenhavens verbindt het fabrieken complex binnen de sluizen met het Noordzeekanaal en daardoor met de binnenwateren van Europa, de Rijn en de Maas met hun vertakkingen. Tegen wederzijdse deelhebbers is een zeer innige geworden en een dié op volledig vertrou wen is gebaseerd. Hét verheugt ons bijzon der, dat deze historische ontwikkeling ons in staat heeft gesteld de verhouding met Breedband op ons te nemen, waarbij even eens de eenheid van bedrijfsvoering in de gemeenschappelijke directie zal worden belichaamd. Wij gevoelen het als een ere- taak om ook hier met onze nieuwe deel- Voor de kinderen Ja, daar was hun eigen huishet poppenhuis in de speelkamer! Bunkie juichte, toen hij het zag. Ze maakten het deurtje open en stapten naar binnen. Daar stond alles nog net eender, als ze t verlaten hadden „Fijn, dat we weer thuis zijn!" zei Bunlcie verheugd. „Zie je, ik vond die tocht met de boot wel heerlijk.maar je wilt toch ook wel weer eens in je eigen huis zijn!" „Ja," zei Rick. „Oost West.thuis best!" Ze gingen in de gemakkelijke stoeltjes zitten en keken tevreden de kamer rond. „Het lijkt hier nou veel groter!" merkte Bunkie op. „Dat komt, omdat we zo lang in die kleine kajuit zijn geweest," zei Rick. „Weet je wat, we moesten nog maar 'n lekker kopje thee drinken, en dan gaan we naar bed. Onze reis is afgelopen!" „Best," zei Bunkie. „Ik ga water opzetten ADVERTENTIE k ^Üerendeuid door Mpf iran liavmnniplfanpl ctriirl ,'n Tr Het muziekfestival van de harmoniekapel „De Eendracht", dat Donderdag 20 Juli werd ingezet en waarvoor overigens met een enkele uitzondering en wellicht als gevolg van de koude avonden slechts een matige publieke belangstelling bestond, zal deze Zondag zijn hoogtepunt en sluiting bereiken met de tweede concoursdag in de fraaie tuin van gebouw „Concordia". Na de officiële ontvangst van de acht op deze dag deelnemende muziekgezelschap pen, volgt in de Corverslaan het optreden van het fanfarecorps „Klein maar Dapper" uit Den Haag. Dit komt voor de marswed strijd uit in de afdeling Uitmuntendheid en voor de tamboerwedstrijid in de Eerste afdeling. De concertwedstrijd (het concours) be gint om 2 uur met de Derde afdeling fan fare. Hierin komt uit „Andante" uit Oost huizen, directeur A. Heij, met 20 werkende ledien. Het verplichte nummer is „Floralia" van S. P. v. Leeuwen. In de Tweede afdeling fanfare met het verplichte werk „Hephaistos" van G. H. Boedijn dingen mee „Klein maar Dapper" uit Den Haag, directeur L. Vleeschouwer met 65 werkende leden; „Crescendo" uit Oude Biltzijl (Friesland), directeur T. Wouda met 33 werkende leden en „Knol- lendammer Kapel", uit Oost-Knollendam, directeur C. M. Bruin met 26 werkende leden. „Niedorps Fanfare" uit Oude Niedorp, directeur Jac. den Das met 25 werkende leden heeft in de Eerste afdeling fanfare als verplicht werk „Folkloristische Para phrase" van G. H. Boedijn en als keuze nummer „Les Vikings", ouverture van Henry Vilette. In de Ere-afdeling fanfare neemt deel „Door Inspanning Uitspanning" uit Bak- kurn, directeur A. de Vries, met 34 werken de leden. Het verplichte nummer is de ouverture „Yelva" van K. G. Reissiger en het werk naar keuze „Capriccio Fantaïsie" van Paul Gilson. „Zaandijks Fanfarecorps" uit Zaandijk, directeur A. de Vries, met 48 werkende leden, sluit de fanfarewed- hebber, de Staat der Nederlanden, als grootste aandeelhouder van Breedband, een samenwerking te doen ontplooien, die voor beide bedrijven, Hoogovens en Breedband, van vruchtdragende betekenis moge zijn. Wij geloven dat wij dit kunnen doen, als wij steeds in het oog mogen houden het belang van de gehele IJmuider bedrijven groep, van alle medewerkers daaraan en dat dan gezien in het licht van onze plaats in het totale beeld van het Nederlandse bedrijfsleven, waarin we ons van onze eenlingpositie op ons gebied ten volle be wust zijn en van de verplichtingen die dat meebrengt. Wij zijn uitermate erkentelijk voor de bereidheid die er is geweest om ons dit vertrouwen te schenken en wij hopen het ons waardig te maken." Namens de aanwezige leden der Staten Generaal getuigde prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter der Eerste Kamer, van de warme bewondering voor hetgeen bij de Hoog ovens wordt verzet. Tevens wenste hij de directie van Breedband succes met het nieuwe project. IJmuidenctar vond flikkerlicht voor motorfiets uit In de courant van 20 Juli werd een foto gepubliceerd van een motorrijwiel met ver lichte richtingaanwijzers. Deze uitvinding zou op naam staan van een technicus uit Würzburg. Het blijkt dat men niet zo ver behoeft te gaan om uitvinders op té zoeken. De heer L. Duiker, employé van de Rijks centrale op het Sluiseiland heeft gedurende de gehele winter geëxperimenteerd om het „nachtgevaar", dat een motorrijder be dreigt. te ondervangen. Hand uitsteken is misschien in de ver lichte straten van een grote stad doelmatig, in een plaats als Velsen heeft het geen zin en zeker in donker IJmuiden niet. Door middel van een automaatje, dat gteeds de stroom onderbreekt, een zoge naamde thermostaat, heeft de heer Duiker zijn motorfiets voorzien van vier flikker lichten. Twee tei weerszijden van de grote koplamp, twee ter zijde van de bagagedra gers aan de achterzijde. De schakelaar op het stuur is voorzien van een ingebouwd contrölelampje, zodat de rijder voortdurend zijn achterlichten kan inspecteren. Reeds ruim een half jaar profiteert de heer Duiker van deze zeer vernuftige eigen vinding, waarvoor hem reeds menig com pliment werd gemaakt. Ook bij de onlangs gehouden races in Assen was er grote belangstelling voor dit nieuwe hulpmiddel. van André Wormser. Er'ulil moniecorps en we] „co™? fe'a. zand, dat onder leidi™ u Steinroth in de Tweede - met het verplichte werk Alb. Thiry. rk „Zaandijks Fanfarecorps» lu.,, een concert aan. Onder meer mi1 voerd „Fmiandia" van „Fantaisie Espagnole» van F a? Süiti „Les SaKimbanques" van c.n isp. Het jubilennrfees, van wordt dan met een openlift^ Ter opluistering van hetfaSt,-4^ harmoniekapel „De Eendrad? 2 teerde het fanfarecorps27,5 tE*' aan Zee in het parkTco^S»1"» Directeur J. G. H Damp* u I met de „Ouverture Romantique'' met veel animo vertolkte. De tem» aan de voorzichtige kant. Het wi? musiceerde verdienstelijk e„ jSg een alleszins acceptabele klank De embouchure van vele blazers et rm^ni-iidov- c4n„l, s K, alleszins acceptabele klank e embouchure van vele blaz niet bijzonder sterk ontJSSï! zwakke plekken en critieke o?Pn'v:v':' het goede in het spel'tonwS'^ vaar brachten. De bij het aanhoren van het m„ mer gerezen vraag werd door de,ï! van uitvoeren der volgende werker antwoord: er wordt door „Arion" k„ï lijk veel te weinig thuis gestudeerd kan warempel wel een behoor® muziek maken als de flair aanmZVS flair krijgt men pas wanneer men iVj „in de vingers" heeft. En dat laatste?: helaas niet altijd het geval, De directeur, die het zo graag «4, wilde, voerde zijn mannen, waaronder ti' jongeren, op muzikale wijze aan. De verschillende solisten in de Rok* wals en een andere ouverture !evr"-- prestaties, d;e ons hoop geven voorde;* komst van dit vijftig jaar oude corp-'l> stemming bleef een labiel kenmerk dit optreden. Er is bij „Arion" nog het een en ander in orde te maken vor men een verantwoord concert kan =ér~ A. J. VAN DER WEUDZX „Watervliet" houdt wedstrijden om clubkampioenschappen De korfbalvereniging „Watervliet" h«è Zondag clubkampioenschappen 1J50 het sportpark „Watervliet". De den, die reeds 's morgens beginne, li- staan uit 100 meter hardlopen, kive werpen, sneldoelen, strafworpen, fltgj, doelen, hoogspringen en 100 m, met keerpunt. De kampioenen van 1949, en de heer B. de Heer zullen rt rt. moeten verdedigen. „Watervliet" heeft voor Zonóu 5 Augustus in het gelijknamige sppaft seriewedstrijden uitgeschreven, Er wordt in drie afdelingen gespeelt De eerste afdeling betreft tweede klas- clubs K.N.K.B. en wel Roda (Westaal Oosterkwartier (Haarlem), Die Hép (Den Haag), Groen Geel (Worraerves, en Watervliet. Voor de tweede afdeling der m klasse Erkende Bonden dingen ras. Groen Geel (Wormerveer), S KV (Sche- merhorn), Roda (Westzaan), Ons Hé (Rotterdam), KVH (Den Helder), Os- terkwartier (Haarlem), Die iïaghe (ik Haag) en Watervliet. In de derdeafdelki van de derde klasse Erkende Bonden to men uit de twaalftallen van Roda, Gros Geel, KVH, Ons Huis, Oosterkwartk Die Haghe, Watervliet en Fortuna (As- sterdaih). Boksen Joe Louis terug in de ring De thans zes en dertigjarige Joe to1 heeft meegedeeld, dat hij terug zalAere- de ring om te trachten de wereldtitel in* zwaargewicht, waarvan hij twee jaar geiea% afstand deed, andermaal op zijn D2aH - brengen. Schaken Kampioenschap voor domes De eindstand van het tmirnooi m x persoonlijk kampioenschap van Nede.l (dames) luidt: 1, en 2. mevrouw C. zant— Glimmeveen en mevF°u" j kerk ieder S',4 pnt.; 3. en 4. lueïMBM Hammer—Paltsma en mevrouw U* Aalst—Van Duvnen Montyn ieder 3 t» 5. mevrouw A. v. d. Veen—Baas 3 pal, mevrouw L. B. Peening-Kunnicke- 7. mevrouw A. van Praag 2 pnt.; 0. me)-0- A. M. van Schaik punt. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 52) „Ik hoop, dat ik u niet ophoud. Mijn trein was twee uur te laat en ik heb hon ger. Ik zou graag een van uw schapen vleespasteitjes hebben en een fles bier en het avondblad." „Wie wacht er op mij?" riep Parkinson, terwijl hij rechtop in zijn bed ging zitten. „Baron de Brest vraagt, of hij u een ogenblik zou kunnen spreken, meneer." Parkinson zwaaide zijn benen op de vloer. „Wat een brutaliteit!" mompelde hy. „Ja, meneer. Zal ik de baron zeggen, dat hij in de salon moet wachten?" „Nou ja, vooruit dan maar. Laat mijn bad even vollopen." De man gehoorzaamde en een kwartier later kwam Parkinson, die door zijn bad belangrijk opgefrist was, nog in zijn badjas en pantoffels, de salon binnen. De Brest wierp zijn sigaret weg en stond op om hem te begroeten. „Ik moet zeggen, dat je er een goede dosis brutaliteit op na houdt, jongeman," gromde Parkinson. „Waarover wilde je me spreken?" „Ik wil in de eerste plaats mijn veront schuldigingen aanbieden voor gisteravond en u de nodige uitleg geven." Parkinson ging in een gemakkelijke stoel zitten. „Ik wens je verontschuldigingen niet te accepteren en van je uitleggingen zal ik net zoveel geloven, als my gelegen komt," was het zure antwoord. „Bent u er al achter, wie die telefoni sche boodschap gezonden heeft?" vroeg De Brest koortsachtig. „Moet één van jullie geweest zijn!" „Maar ik zeg u, dat dit niet zo is!" riep De Brest. „Ik zal volkomen openhartig tegen u zijn. U was de laatste, die wij daar hebben wilden. Wij waren niet van plan om ons met u in verbinding te stellen voor de dag, dat de formule opgehaald moest worden." „Ik geef toe," bromde Parkinson, „dat ik niet bepaald welkom scheen te zijn, maar er moet toch één van jullie zijn, die een spelletje voor eigen rekening speelt. Wie buiten jullie bende zou kunnen weten, dat jullie gisteravond in dat eethuisje bij elkaar zouden komen?" De Brest beefde. „Als een van ons een spelletje voor eigen rekening speelt, zoals u het noemt," pro testeerde hy, „wat had hij er dan' bij te winnen door u daarheen te slepen? Ziet u dat zelf niet?" „Het is in ieder geval goed om te weten, hoe ik tegenover jullie allemaal sta," gaf Parkinson na een kleine pauze toe. „Een bende moordenaars!" „Neen, neen," verzocht De Brest, „krijgt u nu niet dat idee. Wat wij gisteravond opvoerden, was ten slotte bluf." „Bluf?" herhaalde Parkinson ongelovig. „Het was niets meer of minder dan dat," verklaarde de jongeman. „Hartley Wright's revolver was niet geladen en ik ben er heel zeker van, dat die van Thomas Ryde het evenmin was. Hij heeft daar genoeg van. De naald van Hisedale zou u misschien een paar seconden buiten westen hebben ge bracht, maar dat was ook het ergste, wat u zou kunnen gebeuren. Wij zijn geen troep gekken, mijnheer Parkinson. Met het uit zicht op tweehonderdduizend pond elk en terwijl het gevaar van die andere affaire nog niet voorbij is, kunt u niet geloven, dat wij zo stom zouden zijn om nog een mis drijf te begaan, dat zeer zeker ontdekt zou worden. Denk eens aan de telefonische boodschap. Ik wilde, dat ik die maar ver geten kon. Iemand wist, waar u was iemand zou ik zeggen, die meer uw vriend dan uw vijand is." „Jullie zouden mijn portefeuille gehad hebben," mompelde Parkinson, „als die klant niet het restaurant binnen gekomen was." De Brest aarzelde. Protesten hadden nu geen zin meer. „Ja," gaf hij toe, „zij wilden onder alle omstandigheden dat papier hebben." „Zij?" snauwde Parkinson. „Wij!" schreeuwde De Brest bijna. „Wij willen u geen kwaad doen. Niemand wenst u kwaad te doen ik allerminst. Wij zijn vrienden geweest en om er rond voor uit te komen, u bent mij nog geld schuldig. Ik wens u geen kwaad toe, maar ik ben het eens met de anderen uw koppigheid in deze aangelegenheid is een ellendig voor oordeel en zelfzucht. Het is niet redelijk, dat vier andere mensen, die hun leven en vrijheid gewaagd hebben, de dupe zouden worden van uw dwaasheid. Hier heeft u onze eerlijke mening. Ik zou er aan mee gedaan hebben om u te bex-oven. Ik zou er in toegestemd hebben, dat dat papier gestolen werd, maar ik zou er ook op toe gezien hebben, dat u later uw aandeel in de buit kreeg." „Wat je nu zegt, klinkt een beetje meer waarschijnlijk, jongeman," gaf Parkinson toe. „Desalniettemin zal ik altijd blijven geloven, dat het voor mij gelukkig was, dat die jongeman daar in het restaurant zo'n trek kreeg in pasteitjes. En wat betreft het feit dat ik jou geld schuldig ben, daar moeten we eens over praten." „Praten heeft geen zin," zei De Brest, „ik zou graag eens wat van mijn geld zien." „Je hebt anders genoeg uit je maatschap pijen gehaald, hè?" vroeg Parkinson bitter. „We zijn samen onfortuinlijk geweest," bekende De Brest. „Dat gebeurt soms in financiële transacties. Ik heb u de keus gegeven uit verschillende van mijn inte ressen. U heeft er enige uitgekozen, die niet zo goed zijn gebleken als de anderen." „Ik koos degeen, die jij adviseerde." „Niet in alle gevallen," verklaarde De Brest. „Ik heb u bijvoorbeeld verteld, dat ik de Dulkopf Ijzerwerken financierde, maar ik heb er nauwelijks op gezinspeeld, dat u daar geld in zou steken." Parkinson boog zich in zijn stoel voor over. „Kijk eens hier," zei hij, „met jou heb ik in ieder geval afgedaan, als het leven nog ooit weer zijn normale loop herneemt en dus zal ik je eens precies vertellen, wat ik van jou en de Dulkopf Ijzerwerken denk. Wij spraken over investeringen het was toen ik je nog niet lang kende, zodat ik dus nog wat bezat. Wat je zoëven zei, was inderdaad juist. Je hebt me niet aangeraden om Dulkopf te kopen. Je scheen er zelfs op gesteld om het mij af te raden en ik vroeg me af, waarom. We zaten die morgen op je zitkamer in je hotel en in de kamer daarnaast ging de telefoon. Je excuseerde jezelf en liet mij alleen. Je brievenmap lag open op tafel. Bovenop lag een brief m$t een gedrukt hoofd: DUL- KOPF. Had je die brie! daar «i®*? laten liggen, opdat ik hem 'eze2 7 j, „Als die brief in mijn brieves»» 'j.. antwoordde De Brest, „kunt u onderstellen, dat dit mijn to* Zou ik mijn map open hebben 1aten lilB als ik gedacht had, dat u het»? was om de inhoud na te „Ja, ik geloof wel, dat je dat«g» en ik geloof, dat je het 2pr,. woordde Parkinson. „We spr - -- der omwegen. In ieder geval f eb brief gelezen, ofschoon er „prM J> Van de hoofdingenieur van de f je vragend om alsjeblieft g co2(rac;é:. meer te verkopen?Omdat d binnen stroomden. Een nie P-^ 3Q p... bij het smelten een hespanng cent zou geven. Een «vjBJöWJt ach; van honderdduizend pond en maanden. Ja, ik heb die- ik geloof, dat dit o°kje njet i!33r. Neen, wacht even! Ik bennog En dat telefoongesprek- J opzettelij:<. °?eenI;!"-:.5a.UnSdanditW^ op een Kier J hè? Ik kon niet anders dan afluisteren, al had i.c 00 worden W'; ik hoorde je al bozer en b°»rdelsn iemand, die je om enjge, „„je vaa vroeg. Ik hoorde zalft 'm gesprek. (Wordt

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6