c 10 Beverwijk en Omstreken) Jubileumconcours van „De Eendracht" schonk de muziekliefhebbers veel voldoening -Clowntje Riek Het kostbare deposito Maandag 31 Juli 1950 De eerste concoursdag van de gouden Harmonie-kapel der Koninklijke Papier fabrieken „De Eendracht" is Zaterdag middag onder flinke belangstelling ingezet met een officiële ontvangst in de feestelijk ingerichte leeszaal van het gebouw „Con cordia". De heer Joh. Hommes begroette de aan wezigen, onder wie de heren H. Smidt van Gelder en N. F. Allan namens de hoofd directie en verder enkele bestuursleden van de Federatie, de heren J. P. Harmsen uit Brummen, G. Vingerhoed uit Enkhui zen en H. Schots uit Krommenie. De voor zitter gewaagde van het vele werk, dat door de leden van de jubilerende vereni ging met vreugde is verricht voor de orga nisatie van het concours. Getracht moet worden de jeugd in het, muzikale leven te trekken. Het verheugde de voorzitter bij zonder, dat „Sempre Crescendo" uit Mid- delharnis, de lange reis naar Velsen heeft willen maken. Spreker betreurde het ech ter, dat verschillende Noordhollandse mu ziekcorpsen verstek hadden laten gaan. Het aantal deelnemers was niet groot en zelfs moest worden medegedeeld, dat het Leids Politie Muziekgezelschap zich op het laatste ogenblik had teruggetrokken, zodat ook de marswedstrijd van het program ma moest worden afgevoerd. Nadat ir. G. Schoonkind namens het ere- comité zijn beste wensen voor het welsla gen van het concours had uitgesproken, bracht de heer G. Vingerhoed hulde aan de directie van de papierfabriek voor het prachtige werk, dat in enkele weken in de Concordia-tuin tot stand kwam. Daarom had het spreker teleurgesteld, dat er van de 36 bij de Federatie aangesloten corpsen in Noordholland zo weinig, deelnemers aan dit concours waren. Alles zal echter wor den gedaan om hierin in de toekomst ver andering te brengen. Wonderlijke noot Doordat de Leidse politie-muziek verstek had laten gaan, werd onmiddellijk met de concertwedstrijd begonnen. De jury be stond uit de heren Gerard H. Boedïjn, Piet van Mever en D. A. Bandel. Aalsmeers fanfarecorps, dirigent B. D. Peters, begon met het verplichte werk voor de hoogste afdeling fanfare, de Fan- taïsie Espagnole van Gevaert. een echt stuk maakwerk en zeker niet zwaar ge noeg. Door zijn formidabele bezetting, waarin vooral het kleine koper en de so praan-saxen opvielen, maakte „Aalsmeer" qua klank een goede indruk. De uitvoering van het verplichte en van het vrije werk (Wormsers „Les Lupercales") was echter öocds en vrijwel zonder nuancering. „Sempre Crescendo" uit Middelharnis speelde dezelfde nummers als zijn voor ganger in kleine bezetting, maar met tinte lende muzikaliteit. Het corps, dat voor het merendeel uit jongeren bestaat, maakte een voortreffelijke indruk. De plastisch lei dende dirigent W. Vernooys kende de partituur uit het hoofd en gaf daarmee een voorbeeld aan vele oude rotten onder zijn collega's. De artistieke effecten, die hij met het spel wist te bereiken, misten him uitwerking niet, evenmin als de su perieure crescendi, decrescendi en rubato's. De uitslag stond echter van te voren vast: Aalsmeer kreeg een eerste prijs met 106 punten en Middelharnis een eerste prijs met 103 punten. Met deze wonderlijke noot begon de eerste concoursdag! Avondconcert De prijswinnaar „Aalsmeer" concer teerde 's avonds met de beide concours nummers, benevens Griegs ode Sigurd Jorsalfar, een Tannhauserfantasie, de be kende Symphonia van Chr. Em. Bach, broederlijk gevolgd door een potpourri uit „Het vrolijke weeuwtje" en de Keizerwals. Een soort muzikale hutspot. De geproduceerde klank was zeer fraai. De muzikanten bliezen hun partijen vrij wel foutloos in correct samenspel. Er ging, helaas, niet de minste warmte van dit corps uit, dat ongetwijfeld veel muzikale geneug ten in zijn mars heeft, maar momenteel niemand bezit om ze te voorschijn te tove ren. De vele luisteraars echter hebben deze avond kunnen horen welke bekoring er van de dikwijls laatdunkend beoordeelde fan faremuziek kan uitgaan. Zondagmiddag Aan de concertwedstrijd ging Zondag middag de mars- en tamboerswedstrijd vooraf. Het stram marcherende „Klein maar dapper" uit Den Haag trok veler be langstelling. Terecht, want het was een kostelijk gezicht deze 65 meisjes en jongens te zien en te horen. Dit was een belofte voor de toekomst. Zij kregen een royale eerste prijs met 36 punten. Het eigenlijke concours werd voortgezet met de tweede afdeling fanfare. „Klein maar Dapper" uit Den Haag, dirigent L. Vleescihouwer, speelde het verplichte werk, Boedijns concert-ouverture Hephaïs- tos, verdienstelijk en ontwikkelde een ac ceptable klank. De afwerking kon beter. „Crescendo" uit Oudebiltzijl, dirigent T. Wouda, was niet geheel zeker van zijn zaak. De frasering was onmuzikaal, de stemming labiel. De Knollendammer Ka pel onder leiding van C. M. Bruin, voerde het mooie werk in romantisch-muzikale stijl uit, jammer dat de stemming niet ideaal was. Allen kregen een tweede prijs niet respectievelijk 46, 43 en 41 punten. In de tweede afdeling Harmonie bracht „Concordia" uit Breezand (dirigent H. Steiroth) de concertouverture „Stavia" van Alb. Thiry mat en gespeend van mu zikale voordracht ten gehore. Een tweede prijs met 41 punten was een zeer royale beloning. „Niedorps fanfare" onder Jac. den Das, kwam in de eerste afdeling fanfare uit. De dirigent deed z'n best, maar het spel bleef ook qua klank zeer slap. Met 95 punten een tweede prijs. Bakkums fanfarecorps „Door inspan ning uitspanning" (ere-afdeling fanfare) onder Toon de Vries heeft bekwame mu zikanten, zoals uitstekende basblazers en fraai klinkend licht koper. De beide uitge voerde werken misten echter nog de fij nere afwerking. Klank en opvatting waren in orde. Op het kantje af een eerste prijs met 100 punten. In de Vaandelafdeling kwam ten slotte nog uit „Zaandijks fanfarecorps" dirigent Toon de Vries, dat dank zij geroutineerde blazers en een slagvaardige dirigent goed voor de dag kwam. Men las vlot en rea geerde ad rem, het samenspel was stevig er- de klank alleszins bevredigend. Met 104 punten en de eerste prijs mocht men niet ontevreden zijn.. De gasten uit Zaandijk verzorgden ook het druk bezochte slotconceri. Ook des Zondagsmorgens waren de gasten in gebouw Concordia begroet, thans in tegenwoordigheid van wethouder H. de Boer, als vertegenwoordiger van het ge meentebestuur. Voorzitter Hommes herin nerde nogmaals aan de vele moeilijkheden bij de organisatie en onthulde dat men er vaak aan getwijfeld heeft of men het con cours wel moest laten doorgaan. Ir. Schoon kind merkte op dat Velsen niet alleen bezig is aan zijn materiële, maar ook aan zijn culturele wederopbouw. Wedstrijden als deze dragen er toe bij dat Velsen niet lan ger als een soort uithoek van het land wordt beschouwd en daarom bracht spreker hulde aan het actieve bestuur van de jubi lerende kapel. De heer Vingerhoed, hoofd bestuurslid van de Federatie, sloot zich hierbij aan. Natuurlijk was dit „waagstuk" alleen mogelijk dank zij de steun van de N.V. Van Gelder Zonen. Het publiek heeft voor dit gouden feest van „De Eendracht" een ruime belangstel ling getoond en de muziekliefhebbers heb bers hebben zeker veel stof tot waardering gevonden. Het concours droeg er niet wei nig toe bij om de vele facetten van de fanfaremuziek helder en afwisselend te laten uitkomen. Twee nieuwe kampioenen bij „Watervliet" De korfbalvereniging „Watervliet" heeft Zondag onder begunstiging van prachtig weer in 't gelijknamige sportpark „Water vliet" haar jaarlijkse clubkampioenschap pen voor de dames en heren leden gehou den, van wie een flink aantal voor deze wedstrijden belangstelling had. De verwachting, dat het bij deze wed strijden zou spannen, is volledig uitge komen, doch het was niet te voorzien, dat er twee nieuwe kampioenen kwamen. De benjamin bij de dames, Jenny Kluft, kon haar titel niet prolongeren, wat reeds vrij spoedig vaststond. Thans waren Tiny Waagmeester en Diet Schelling de grootste rivalen. De wedstrijden bestonden uit 100 meter hardlopen (dames 80 m), zuiver werpen, snel doelen, strafworpen, streepdoelen, hoogspringen en 100 m met keerpunt. Tot de 80 m bezette D. Schelling met 399Yz punt de eerste plaats voor T. Waag meester met 386>/2 punt. De laatste ver zamelde op dit nummer aanzienlijk meer punten en tenslotte won zij met totaal 446V2 punten en 34 punten voorsprong op haar concurrente. De spanning bij de groep heren was nog groter. Het laatste nummer moest voor vier candidaten de beslissing brengen. Voor de bekerhouder B. de Heer was het jammer, dat hij bij 1 minuut sneldoelen voldoende concentratie miste, want buiten wedstrijd verband had hij kans gezien om in één minuut 28 doelpunten te maken. Dit zou hem 100 punten voorsprong en de titel hebben bezorgd. Nu bleef hij met 9 doel punten beneden zyn kunnen en werd tweede met 17 punten verschil na W. Berg huis met totaal 433 punten. Met gering ver schil volgde T. Heistra als derde. De totale uitslag was: Dames: 1. (kam pioene) T. Waagmeester 446V-2 p.: 2. D. Schelling 412VÓ p.: 3. T. Gieze 401 p.; 4. S. Sanders 383 p.; 5. J. Kluft 331Vs P- Heren: 1. (kampioen) W. Berghuis 433 p. 2. B. de Heer 416 p. 3. Tj. Heistra 409 p. 4. Jacq. Sleyser 394 p. 5. F. Vos 373Vè P- ct De grootste en de bestel Agenda voor Beverwijk MAANDAG 31 JULI Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De held op sokken. Luxor-Theater, 6.45 uur: Pinocchio; 9 u.: Het wonder der klokken. W. B.-Theater, 8 u.: Een huis vol herrie. DINSDAG 1 AUGUSTUS Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De held op sokken. Luxor-Theater, 6.45 uur: Pinocchio; 9 u.: Het wonder der klokken. Zomeravond op „Scheybeeck" Uitgesteld VVV-programma thans zonder regen afge werkt De Muze die vorige week van Schey beeck werd verjaagd door de regen, had daar afgelopen Zondagavond weer onderdak kunnen krijgen, zodat het uitgestelde pi-ogramma nu doorgang kon vinden. De heer P. H. Schmit van de V.V.V. Be verwijk heette de talrijke aanwezigen op deze windstille avond hartelijk welkom en hij dankte speciaal degenen die hun me dewerking verleenden ook al was het een week later geworden. De Beverwijkse „Stem des Volks" en de Beverwijkse Accordeonvereniging konden daardoor ech ter niet op volle sterkte uitkomen. Allereerst trad dan op het gemengd koor van de Stem des Volks, afdeling Bever wijk onder leiding van Ben Nuyen. Een zestal liederen van uiteenlopend karakter werd ten gehore gebracht en vooral met de volkswijsjes Trineke van B. Diamant en het Haeske van A. Krelage oogstten diri gent en koor een verdiende bijval. Nadat het publiek zich in het verlichte Scheybeeck had vertreden gedurende de pauze, stelde een jeugdige schare leden van de Beverwijkse Accordeonvereniging zich op het podium op, waarna gestart werd met een uitgebreid programma dat werd uitgevoerd onder leiding van de heer Brou wer. Naast enkele potpourri's door de diri gent gearrangeerd, klonken goede beken den als Les trois cloches, de Koekoekwals, Sleepy Lagoon en niet te vergeten het Harry Lime-thema. Zo werd het publiek reeds in een stem ming gebracht, die het velen moeilijk maakte hun benen stil te houden en toen dan ook om tien uur de accordeonisten met een laatste Anchors Away hun programma hadden beëindigd, was dit het sein voor de toehoorders, zich naar de dansvloer te be geven, waar onder leiding van de heer Heemskerk deze openluchtvoorstelling nog feestelijk werd voortgezet. Aanstaande Zondag zal als een der hoog tepunten van de V.V.V.-zomerfeesten de operette Rose Marie, in concertvorm, wor den uitgevoerd en zullen de bekende melo dieën van dit Amerikaanse werk weer velen naar Scheybeeck trekken. Deze uitvoering wordt verzorgd door solisten, orkest en het gemengd koor Door Zang tot Vriendschap van Hoogovenstaten, het geheel onder leiding van Leo Pielage. TWEE „LEGERS" OP PAD Van politiezijde wordt de aandacht er op gevestigd, dat in Beverwijk nu en dan wordt gecolporteerd door het dusgenaamde „Nederlandse Leger des Heils". Aangezien het voorkomt, dat het publiek meent met het bekende „Leger des Heils" (stichter William Booth) te doen te heb ben, wordt belanghebbenden aangeraden zich ter voorkoming van verwarring steeds er van te vergewissen, met welk van beide men te doen heeft. Wie mist zijn bijters? Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Zaterdags tussen 13 en 17 uur en des Maandags tussen 17 en 19 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: twee muntbiljetten, onderge bit, bruin kinderschoentje, autoped. Jaarvergadering Sportvereniging „Beverwijk" In café „De Vriendschap" heeft de sport vereniging „Beverwijk" Vrijdagavond haar jaarvergadering gehouden, die werd ge opend door de voorzitter de heer A. F. Rjjkeboer. Allereerst richtte spreker een woord van welkom tot de uit Indonesië gerepatrieerde leden. Vervolgens liet hij het wel en wee van de diverse sportafde- lingen de revue passeren, waarbij hij wees op het goede spel van de spelers van het eerste elftal in de degradatiewedstrijden. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer C. van Veen bleek dat de vereniging een moeilijk jaar achter de rug had, doch dat door goede clubgeest veel moeilijkhe den overwonnen konden worden. Ook het bouwfonds heeft in het afgelopen jaar veel goeds voor de vereniging gedaan. Met een oproep om de training, welke door de heer J. Maenhout verzorgd wordt, trouw te bezoeken besloot de secretaris zijn jaarverslag. Uit het financiële jaarverslag van de penningmeester bleek dat het financiële beeld der vereniging gunstig was. De aftredende bestuursleden waaronder de voorzitter de heer A. F. Rijkeboer wer den bij acclamatie herkozen. Nadat de voorzitter het vierde elftal dat in het af gelopen seizoen op het kampioenschap be slag gelegd heeft in het zonnetje had gezet, sloot hij deze vergadering met een op wekking aan allen, om hun beste krachten te geven, zodat het met „Beverwijk" steeds crescendo zal gaan. Castricum De Castricumse Tippelaars ingehaald Het was druk op de Stationsstraat te Castricum, toen daar Zaterdagmiddag om 5 uur de deelnemers aan de Vierdaagse, die lid zijn van de O.V.A. per bus arri veerden. Even voor vijf uur waren alle groepen van de ontspanningsafdeling, van het Provinciaal Ziekenhuis (O.V.A.), voor afgegaan door trommelslagers van „St. Aloysius" voor het station gearriveerd en met een luid hoera van de verpleegden en verplegend personeel der psychiatri sche inrichting en vele burgers werd de bus met de 19 tippelaars verwelkomd. Onder de aanwezigen waren onder meer de geneesheer-directeur van de inrichting, dr. P. E. M. Teenstra, die de wandelaars met enige hartelijke woorden welkom heette. Het verheugde hem zeer, dat het ook de groep van Duin en Bos was, die zonder uitvallers de eindstreep had ge haald. Vervolgens maakten de wandelaars een rondgang dóór het dorp, waarbij ook nog voor burgemeester en wethouders werd gedefileerd. Burgemeester C. F. Smeets wenste de groep van harte geluk met het behaalde succes. Hij memoreerde, hoe in 1945 enkele Castricumse meisjes het be sluit namen mee te lopen, die nu de Vier daagse al voor de derde maal hebben uit gelopen. Maar deze O.V.A. heeft met een ploeg, voor het merendeel bestaande uit verpleegden dit jaar voor het eerst mee gelopen, en direct al zonder uitvallers. Hij uitte de wens, dat O.V.A.'s voorbeeld aan stekelijk zou werken op andere verenigin gen en dat het volgende jaar nog meer Castricumse groepen mee zouden lopen. Met de wens, dat de wandelaars hun in de Voor de kinderen •i ---■ ,nA Jrj ?53 u' J|f II 234- Op een mooie zomerse dag was Clowntje Rick de tuin in gegaan met een boek. Hij zocht een goed plekje op, tegen de muur van de villa, en ging wat lezen. In het rond kwinkeleerden de vogels, het zachte windje ritselde door de bladeren der struiken. Rick was al gauw verdiept in de geschiedenis van z'n boek. Heerlijk rustig zat hij daar. Telkens sloeg hij een blad om en las weer verder Maar de lucht was warm en het zonnetje broeide. Rick had er zelf nog geen erg in, dat z'n ogen gingen knipperen en dat hij eigenlijk nog maar half z'n gedachten kon houden bij wat hij lasHij werd slaperig. Dat kwam natuurlijk door de stilte, het zoemen van de bijtjes en het warme weer Het boek gleed ongemerkt van z'n knieën op de grond; Ricks hoofd zonk achterover tegen de muur. Hij was in slaap gesukkeld. Burgemeester C. F. Smeets verwelkomt de Castricumse deelnemers aan de Vierdaagse allen patiënten en verplegend personeel van de psychiatrische inrichting „Duin en Bosch", die de mars zonder uitvallers uit liepen. Foto: de deelnemers luisteren naar de burgemeester, die omringd wordt door zijn college. vierdaagse geleerde saamhorigheidsgevoel in de maatschappij zouden toepassen, be sloot de burgemeester zijn rede. Dr. Teenstra dankte voor deze vriende lijke woorden en hij hoopte, dat de O.V.A. volgend jaar met een nog grotere groep deel zou nemen. Maar dan even goed ge traind als ditmaal, want er is eerst 650 km. gelopen alvorens men het aandurfde aan de vierdaagse deel te nemen. Nadat de toeschouwers een driewerf hoera op de wandelaars hadden uitge bracht, zette men koers naar Duin en Bos, waar de enige weken geleden opgevoerde C.S.V.-revue nog maar eens op de planken gezet werd, maar thans voor de verpleeg den in de toneelzaal. SUCCESSEN VOOR DIRIGENT A. VAN DER WOLFF. Het Castricumse fanfarecorps D. I. U. behaalde Zondag in het concours, uitge schreven door de Papierfabriek Van Gel der en Zn. te Velsen in de ereafdeling fanfare een eerste prijs, door met Yelva en Capriccio resp. 48 en 52 punten bijeen te blazen. De dirigent, A. v. d. Wolff had op dit concours wel erg veel succes, want ook de Zaanlandse fanfare, die de andere eerste prijs behaalde stond onder leiding van deze Castricumse dirigent. HEILO'S FIETSVIERDAAGSE PASSEERDE CASTRICUM. Het wais een vrolijk gezicht toen Zater dag een 600 fietsers, alle voorzien van een rood-witte wimpel op de fiets, Baklcum en Castricum passeerden om via de Bever- wijkerstraatweg Castricum weer te ver laten. Aardig was, dat, op het moment waarop deze vierdaagse het station N.S. passeerde, de Castricumse Vierdaagse-tip- pelaars juist arriveerden en hun hulde in ontvangst mochten nemen. SCHEEPVAART Alderamin, pass. 28 Kp. St. Vincent. Alnati, pass. 23 St. Paulsrocks. Alcinous, 27 v. Makassar n. Balikpapan. Alphacca, 6 te Victoria. Amarapoora (tr.), 26 Aug. v. Djakarta, 24 Sept. verw. R'dam. Alhena, 29 v. R'dam n. Buenos Aires. Almdijk, 27 v. Tampico te New Orleans. Amstelveen, 28 te Trinidad v. San Juan. Andijk, 27 te Galveston. Ardea, 28 v. Alexandrië n. Beyrouth. Ariadne, 27 te Genua v. Izmir. Averdijk, 28 v. Galveston te Mobile. Aalsdijk, 29 17 u. verw. te R'dam v. New York. Alblasserdijk, 28 525 m. W. Flores. Aldabi, 28 300 m. N. St. Paulsrocks. Alwaki, 28 600 m. N. Recife n. Trinidad. Amstelkerk, 29 te Hamburg verw. v. A'dam. Armilla (t), 28 te Pladju. Arendskerk, 28 dwars Monte Cristo. Boissevain, 28 v. Mauritius n. Singapore. Baarn, 28 te Trinidad. Blommersdijk, 28 v. Baltimore te Norfolk. Boschfontein, 28 440 m. Z. Kp, Palmas. Bali, 29 verw. Hartha Point. Caltex Utrecht, 28 pass. Muscat. Ceronia, pass. 28 Gibraltar. Congostroom, 6 v. Winneba te Accra. Chama (t), 27 v. Balikpapan n. Singapore. Castor, 28 Port au Prince n. St. Marc. Drente. 28 v. Bombay n Karachi. Delfshaven, 28 100 m. NW. eil. Palma. Danea, 28 v. Gibraltar n. Tunis. Elimina, 29 verw. Grandbassan. Edam, 28 v. Bremen n. R'dam. Esso Den Haag (t,). 28 250 m, W. Flores. Esso Rotterdam (t), 28 300 m. N.t.W. Flores. Eemdijk, 28 v. Hamburg te Bremen. Gaasterkerk. 28 pass. Dakar. Groote Beer. (tr.), 28 650 m. ZO. Ceylon. Grootekerk, 28 nog baai Beira. Garoet. 29 v. Bremerhaven. Gemme (t), 29 v. Avonmouth te Heysham. Helena, pass. 28 Trinidad. Hercules, 28 te Lissabon. Hersilia, 29 600 m. NO. Barbados. Hestia, 28 v. Bremen te Antwerpen. Indrapoera, pass. 28 Gibraltar. Japara (L), 28 v. R'dam n. Djakarta. Jagersfontein, 27 te Port EllsnW. Kt v?S!' v" S S' fr* Kamerltogh Onnes, 28 v. Dia'k.rt,Vm"1 Kota In ten, 28 te Port Said *i>st Kedoe, 28 570 m. Z.ZO. Guardafui Kertosono. 28 250 m. W. Colombo Lekhaven, pass. 28 Casquets Lemsterkerk, pass. 28 Finisterre Lawak, 26 te Seattle. Leerdam. 28 360 m. O. Kp Race Mirza (t), 28 v. Mirl n, Yokohama Modjokerto, 28 rede Panarukan Macuba (t), 27 te Tarakan v, Sydnev Melampus, 26 te New York v, Houston Maashaven, pass. 28 Kp. Palos Maaskerk 28 225 m. O.NO. Finisterre Malea (t), 29 te Balikpapan. Mapia, 28 120 m. W. Kp. St. Vincent Mitra (t) 28 v Pladju n. SlngalSm. Marken. 28 v. Hamburg n. R'dam, Nestor, 29 v. Istanboel te Caiamata. Nelly (tr.), 29 23 u. verw. H. v. Holland. Nieuw Amsterdam. 28 375 m. 0.Z0 KoPw Noordam, 28 220 m. Z. Kp. Race, Ondina, 28 v. Berre n. Dakar, Oranje Fontein, 29 te A'dam v, Bcira Orion, 28 v. R'dam n. Lissabon. Ossendrecht, 28 te Vlaardingen v. Mlddla's- Ovula (t), 28 rede Singapore. Orestes, 29 verw. Antofagasta. Poelau Laut. 28 v. Belawan n. Penanr Polyphemus, 27 te Djakarta. Prins Alexander, 28 330 m. NO, Belle Et Prins Willem v. Oranje, 29 470 m, W. Vifcl Rempang, pass. 28 Almerla, Riouw, 20 v. Sorong n. Hollandla. Rijnland, 29 te Rio de Janeiro. Ranchi, 27 te Fremantle. Radja, 28 50 m. O.NO. Tristan da CubJu. Reael, 28 v. Soerabaja n. Penang. Sibajak, 28 te Port Said. Sumatra, 28 pass. Guardafui. Samarinda, 25 te San Francisco. Somersetshire, 26 v. Colombo. Stad Schiedam, 24 v. Libreville te Douala. Stad Alkmaar, 28 v. Embden n. Narvik, Stad Arnhem, 29 13 u. verw. H. v, HoM Saparoea, 29 verw. te Matadl, Stanvac Djirak (t), 28 v. Singaporr a flrf Swettenham. Stad Maassluis pass. 29 Stad Larf. Schiedijk, 29 12 u. verw. R'dam V, Essa Sunetta (t).31 verw. te Pladju. Tabian, 28 v. Soerabaja n. R'dam, Talisse, 28 v. Djakarta n. Belawan. Tarakan, 27 v. Kamaran n. Djeddah. Taria (t), 28 v. Kaapstad n, Curacao. Tabinta (tr.), 28 1100 m. ZO. Guardalul. Tosari, 27 te Port Swettenham. Tankhaven III (t), 28 v. Sungeigerong t Uban. Tjibodas, 29 te Tj. Pandan verw. v. Ciöx. Tjitjalengka, 27 v. Djakarta te Makassar. Triton, 29 v. Laguaira te Puerto CabeHo. Utrecht, 27 te East London. Venus, 28 V- Dardanellen n. Izmir. Van Riebeeck, 28 v. Surabaja n. Panaiulaa Van Riemsdijk, 29 v. Belawan te Singapore. Volendam, 28 210 m. O. Kp. Race, Waterman, 28 te Manokwarl v. Sorong. Willem Ruys, pass. 28 Point de Galle. Waterland, 29 verw. Las Palmas. Westerdam. 28 550 m. W. Sellly. Wickenburgh. 28 v. R'dam n. Casablar.ci Winsum. 28 570 m. W.t.Z. Ouessant IJsel, 28 v. Punta Cardon n. Havanna. Zeeland (L), 27 v. Pladju te Djakarta. KLEINE VAAM Blue Boy, 28 v. Maassluis n. Boston, Bree Helle, 29 v. R'dam n. Kingslynn, Brinda, 29 v. Londen n. Parijs. Barendsz, 28 v. Ronnebyhman te Abo. Claes Compaen, 29 te La Pallice vervf. Crescendo, 29 v. Newcastle n. K dam. Constant, 28 v. Diëppe te Grimsby. Duiveland, 28 v. Grangemouth n. Roam. Erdstaal, 23 v. Alexandrië n. Istanboel Elisabeth, 28 v. Le Treport te Duinkersen. Frejo, 28 v. St. Brieuc n. Loriënt, FlAndria, 29 v. Rouaan te •R'dam. Frisia, 29 v. Gonfreville te Vlaardingen. Hast I, 28 v. Newcasttle n. Assens, Hast IV, 28 v. Rouaan n. Londen. Hartel, 29 v. Antwerpen n. Hamburg. Hebe Nobel. 29 v. Londen n. Lorlent. Hagno. '29 v. Dublin te A'dam. Java, 23 v. Londen n. R'dam. Kortenaer, 28 v. Stralsund te Sornaes. Lies. 29 v. Munksund te Cherborg. Matar, 28 v. Gdynia n. R'dam. Mirfak, 28 v. Casablanca n. Port Lyautey, Merel. 28 v. Londen n, Middlesbro, Mulan, 28 v, Hudiksval n. s Hertogenbosffl, Maris Stella, 28 v. Middlesbro n. Emden, Marcello, 29 v. Gonfreville n. Haam. Monica. 28 v, Oslo te Vlaardingen. Nelly, 28 v Fedala te Casablanca *erw. Noord. 28 v. R'dam n. Bergen. Oranje. 29 v. R'dam Bremen «rw. Okker Bosker, 27 v. Kiel n. Middlesbro. Palma. 28 v. Petitcouronne te Bordeaux. Prima. 28 v. Antwerpen te Bilbao. Rema, 29 v. Kopenhagen n. Helsinki. Servus, 20 v. Antwerpen n. Garston. Strijpe, 29 v. Huil n. R'dam. Texel, 29 v. Hamburg n. R dam. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 53) „Het geeft niets, meneer Hirsch," zei je toen, „u heeft het nieuws blijkbaar ge hoord, maar ik zou u geen Dulkopf-aan- delen kunnen verkopen, al zoudt u mij tienduizend pond cadeau willen geven. Ik heb er niet zoveel meer over en die zijn toegezegd aan een vriend, die met mij in een of twee dingen heeft gezeten, dié niet zo best uitgepakt hebben." „Erg prettig erg oprecht de hele zaak! En toen kwam je weer terug met een woord van veront schuldiging, dat je zo lang weggebleven was. Je had gesproken met Hirsch, de grote ijzerfabrikant. Je hebt toen Dulkopf niet meer genoemd, maar toen ik heenging, had je mijn chéque voor tachtigduizend pond. Je huilde bijna, dat je de aandelen moest afstaan, maar je deed het." Onder zijn kennissen ging De Brest door voor een knap man. Op dat ogenblik was hij het frappante voorbeeld van de bewe ring die zegt, dat knapheid meer een uit drukking is van de ziel dan een physiek attribuut. In zijn eigenaardig gekleurde ogen lag een bijna giftig licht. Zijn slappe mond ontleende de weinige kracht, die er in lag aan de ingetrokken, kwaadaardige buiging van zijn bovenlip. Het was het ge zicht van een nijdige sater. „Luister," snauwde hij, „u heeft uw geld verloren, u klaagt en u bent nog dom ook. Ik zal u geen verklaringen meer voorleg gen. Ik heb u geholpen om uw marge in de Dulkopf-aandelen te dekken en als u niet wist, wat de opzet van de maatschappij was en wat uw verplichtingen waren, dan moet u een zeer slecht zakenman zijn. U zult de rest van uw verplichtingen dit jaar moeten betalen en dat is de reden, waarom u, als u geen dwaas bent, zult zorgen, dat u die tweehonderdduizend pond te pakken krijgt. Verder heb ik u niets meer te zeg gen. U bent te koppig. Een ander moet maar eens met u praten!" De Brest haalde zijn sigarenkoker voor de dag, stak een sigaar op en stond lang zaam op. Ook Parkinson was opgestaan. „Ga je weg?" vroeg hij. „Het is nutteloos om verder met u te argumenteren," verklaarde De Brest. Parkinson greep hem bij de arm. „Luister eens," zei hij. „Er is ergens een jongeman, die ik ken en waar ik weinig respect voor heb en die nogal een slappe ling is, maar waar ik meer mee op heb j gehad sedert het ogenblik, dat ik gehoord heb, dat hij je een paar weken geleden tegen de grond geslagen had." „Als u het over Dutley heeft," zei De Brest, zijn sigaar uit zijn mond nemend, „die heeft mij toen bij verrassing neerge slagen. Ik was....". „Welnu, ik doe niets bij verrassing," viel Parkinson hem in de rede, „ik ga je de deur uitschoppen, De Brest en ik hoop, dat ik je gezicht nooit weer zal zien, tenzij we naast elkaar in de beklaagdenbank staan. Hoor je dat? En nuer uit!" De worsteling, die hierop volgde, was niet de moeite waard. De Brest was zo slap, als een man maar zijn kan, die zware sigaren rookt, de gehele dag drinkt, zich aan allerlei uitspattingen te buiten gaat, de gehele nacht doorboemelt en nooit enige lichaamsbeweging neemt. Kreunend lag hij ten slotte in de gang, waar hij door twee niet al te vriendelijke bedienden overeind geholpen werd. Achter zijn gesloten deur stak Parkinson zijn eerste sigaret op, gooi de het raam wijd open en belde om zijn ontbijt. Een crisis is af en toe vermoeiend en af en toe stimulerend. Parkinson bevond, dat de huidige crisis juist naar zijn smaak was. „In ieder geval ben ik nu van hem af!" mompelde hij bij zichzelf, terwijl hij een krant openvouwde. De noteringen van de effectenbeurs ver baasden hem. Er werden voortdurend aan delen van Boothroyd gekocht, die ondanks de slechte geruchten tot 58 opgelopen wa ren. Na beurstijd werden ze voor 56 aan geboden. Maar toch die voortdurende aankopen! Parkinson gooide de krant op de grond en begon zijn pijp te stoppen. Er werd op de deur van zfjn kamer geklopt. „Binnen!", riep hij. De deur werd opengeduwd. De Brest kwam aarzelend binnen. „Ben jij daar weer? Heb je nog niet ge noeg gehad?" riep Parkinson, uit. „Kan ik niet even vriendschappelijk met u praten, mijnheer Parkinson.?" „Ga weg met je vriendschappelijkheid! Wat wil je?" „Ik ben hier in uw belang," verzekerde De Brest hem ernstig. „Ik heb u een voor stel van groot belang voor te leggen. Wilt u vijf minuten naar mij luisteren?" „Dat zou misschien wel amusant zijn," was het schampere antwoord. „Kom bin nen en doe niet zo angstig. Ik heb van morgen mijn pleziertje gehad en ik weet nu alles van je af." De Brest sloot de deur en zorgvuldig de tafel tussen zichzelf en zijn gastheer hou dend, trok hij een stoel bij. „Mijnheer Parkinson," begon hij, „door omstandigheden, die wij beiden kennen, zijn de Boothroyd-aandelen reeds meer dan twintig punten gedaald en zullen in de eerstvolgende maanden waarschijnlijk heel weinig waard zijn." „Is dat jouw idee? Dan moet je de krant van hedenmorgen eens lezen, jongeman. „Voortdurende aankopen van Boothroyd." Wat denk je daarvan?" „Dit berichtje was misleidend. Er is gis teren nauwelijks iets in Boothroyd-aan delen omgegaan. Er is gerapporteerd, dat er een koper in de markt was, maar er zijn nauwelijks enige aandelen op de markt geweest." „Wat heeft dat te maken met jouw her verschijning hier?" vroeg Parkinson grof. „Ik dacht, dat ik je duidelijk genoeg te verstaan gegeven had dat je hier geen welkome bezoeker bent." „Spreekt u niet meer over dat ongeluk kige incident, als ik u verzoeken mag," zei De Brest met een poging tot een zeker ver toon van waardigheid. „U heeft uw geduld verloren en het is niet mijn gewoonte om een ouder man te slaan. Ik zei u, dat ik in uw belang hier kwam. Vertelt u mij eens, hoeveel aandelen Boothroyd u heeft verkocht?" „Wat heb je daar mee te maken?" „Windt u zich niet op. Het zou zeer in uw belang zijn, als u mijn vraag zoudt willen beantwoorden." „Ik zou van jou wel eens iets willen horen, dat in mijn voordeel is," gromde Parkinson. „Maar enfin, ik zal het probe ren. Ik heb nog 25.000 aandelen over en ik schaam mezelf, dat te moeten De jonge Dutley, die geen «WaBJJ verkocht heeft, is iemand met meer m da,?Hokor eens," zei De Brest, *Mj{ tafel buigend. „De prijs wasJ (Kj nabeurs en 58 op de beurs ze - u 62 voor uw 25.000 aamleien. kunt u ze binnen een uur teraW» uw winst opstrijken en u behoeft te z«n. dat ik zai uw aandelen te drukken, want lï voor het buitenland nodig. het ]acher. Parkinson brulde het uit van „Zo, zo," zei hü, „zit je nu leveren? En de afreken l Vrijdag, hè? Dus het IldejM jj fj^1eVrtnnkPoSwa.«P^ 'enik heb de aandelen die een bona fide una uus --- kalmte De Brest met een P°g'"2 {ransaciifl te bewaren, uit, „om fteb mo: te completeren, die liL^femseW» te bewaren, uit, „o te completeren, die:fce® enige chenten op de Am J££. Ik bied u een winst affl w £5- duizend pond, die u oVërc-ri^vf" dachten zult houden tegenop liezen, die wij samen Aiin njio naar ce Parkinson wees met zu« deur. (Wordt

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6