c Nieuwe methodes in Amerika op gebied der verloskunde Sport in het kort Het kostbare deposito Dinsdag 1 Augustus 1950 Door prof. dr. A. Remmelts Een paard loopt altijd naar zijn oude stal en zo is het begrijpelijk dat ik na 14 jaar in Holland en 16 jaar op Java verloskunde en gynaecologie te hebben uitgeoefend, nu ik Amerika bezocht, de gelegenheid dank baar aangreep op dit gebied het een en ander te zien. Ook op het gebied van verloskunde kan men in Amerika uitersten vinden, maar als men er slechts 96 dagen vertoeft, ziet men hoofdzakelijk de hoogte punten. In New York is het sterftecijfer der jonge moeders in de laatste jaren tot een ongekend laag getal gedaald. In Neder land bedraagt het sedert jaren ongeveer 3 per 1000 (het gunstigste jaar is geweest 2,4). In New York had men een jaar of 8 geleden nog 8 op 1000 en nu is dit ge daald tot 1 op 1000. De oorzaken die tot dit succes hebben medegewerkt zijn: betere zorg voor de geboorte, het inrichten van bloedtransfusiediensten en bloedbanken, bestrijding van infecties met nieuwe ge neesmiddelen als sulfo-preparaten en peni cilline, en voorts wordt in Amerika ook grote waarde gehecht aan commissies van toezicht op de uitoefening van verloskunde. Deze commissies van ervaren specialisten onderzoeken elk geval van dood in het kraambed nauwkeurig en bespreken het met de medicus. Hiervan gaat een sterk opvoedende kracht uit. Het is niet gemak kelijk uit te maken welke van deze factoren de meeste invloed heeft gehad. In New- York sloeg men over het algemeen de waarde van het commissiewerk zeer hoog aan. In Canada liet een zeer critische sta tisticus mij een curve zien van de kraam- vrouwsterfte in de laatste 50 jaar. Niet tegenstaande de zorg vóór de geboorte zich sterk ontwikkelde, liep de lijn 38 jaar lang horizontaal en begon daarna een regel matige daling. Hij schreef dit toe aan de geneesmiddelen tegen ontstekingen, die toen op de markt kwamen; ik denk dat de bloedtransfusie ook van betekenis is, maar vreemd blijft dat de prenatale zorg geen zichtbare invloed heeft gehad. De prachtige resultaten op verloskundig gebied in New York en Baltimore worden bereikt in de ziekenhuizen, waar 99 van het totaal der bevallingen plaats vindt. Dit is een heel andere toestand dan in ons land, waar dit economisch niet te bereiken zou zijn om niet te spreken van Indonesië. Toch moet men zich op deze wijze van verloskundige hulp niet blind staren, ook op andere wijze is veel te bereiken, maar ons systeem, waarbij vele normale bevallingen thuis worden gedaan, eist natuurlijk andere or ganisaties. Het is hier al weer zo, dat het er op aan komt dat een gekozen methode goed en zorgvuldig wordt uitgevoerd en dat dit belangrijker is dan het kiezen van de methode. De kindersterfte bij en na de geboorte wordt natuurlijk ook ernstig bestudeerd en bestreden. Speciale aandacht heeft de laat ste jaren de zorg voor te vroeggeborenen; deze onvoldragen kinderen zien hun levenskans belangrijk stijgen. Een commis sie, bestaande uit een vrouwenarts, kinder arts, kraamverpleegster, een diëtiste en een sociaal werkster, bezocht de 120 plaatsen in New York, waar pasgeborenen en ook vroeggeborenen werden verzorgd. Hierbij werd veel gevonden dat onvoldoende was, zodat bepaald werd, dat slechts enkele van deze ziekenhuizen, die voorzien zijn van speciale artsen, verpleegsters, en instru mentarium voor dit doel, in het vervolg deze kinderen zullen mogen opnemen. Een transport-dienst met verwarmde couveuses zorgt voor het vervoer van deze kinderen van de plaats waar ze geboren worden tot de speciale ziekenhuizen. Ons land is in dit opzicht zeker niet achter: reeds 25 jaar ge leden had de Geneeskundige Dienst in Amsterdam verwarmde couveuses in zie kenauto's, waarmede de te vroeggeborenen thuis werden afgehaald en vervoerd naar de couveuse-afdeling van de Vrouwen kliniek van het Wilhelmina Gasthuis. Hier is sedert 1919 een kinderarts aan verbon den. die deze couveuse-afdeling ontwik kelde tot één der beste ter wereld. Wat betreft de grote neiging tot opera tief ingrijpen bij de bevalling waarvan de Amerikanen altijd beschuldigd worden, is het niet gemakkelijk een juist oordeel te krijgen. Ik bezocht verschillende onder- wijs-klinieken, was enige dagen samen op een kleine plaats met 80 uitgelezen Ame rikaanse vrouwenartsen en sprak met meerderen over dit onderwerp. De bekend ste leermeesters in dit vak onderwijzen het sterk conservatief, d.w.z. afwachtend. Informeert men echter in de ziekenhuizen waar de particuliere patiënten geholpen worden, dan blijkt wel degelijk een veel- vuldïger ingrijpen dan bij ons te lande. Ook verder zijn er merkwaardige tegen stellingen, b.v, over het bereiken van een pijnloze of dragelijke verlossing. In New Haven bezocht ilc een kliniek, waar door de hoogleraar in de verloskunde „natuur lijke geboorte" zeer wordt gepropageerd. De vrouwen krijgen tijdens de zwanger schap een cursus, waar ze en dit is iets wat hier te lande ook wel aanbeveling zou verdienen hoorden, wat haar te wachten stond. Op deze wijze wordt veel van het schrikwekkende van allerlei verschijnselen weggenomen. Tevens kregen zij onderwijs in het ontspannen van de spieren, waar door de bevalling gemakkelijker zal ver lopen. Ik sprak de moeders na afloop van de verlossing en zij waren zeer tevreden. Hieraan kan worden toegevoegd dat men tevens een vadercursus geeft en bij de mannen nog meer belangstelling waar neemt dan bij de vrouwen. Zij gevoelen zich als ze ook van deze zaken op de hoog te zijn meer hoofd van het gezin, hetgeen een prettige gewaarwording schijnt te zijn. Enige dagen later bezocht ik in Boston een kliniek, waar men een geheel andere methode volgde. Bij het eerste onaan gename gevoel in het begin der baring, krijgen de patiënten een scopolamine- injectie, waardoor zij in slaap vallen; dit wordt enige malen herhaald en de patiënt ontwaakt niet voor dat het kind geboren is. Wanneer de moeder dan zover bij is dat zij het nummer op haar armbandje (corres ponderend met het nummer van het arm bandje van het kind) ontdekt, wordt zij naar haar kamer teruggebracht. Ook deze dames waren tevreden en zeiden nooit anders te willen. In ons land zijn wij altijd bevreesd geweest voor de gevaren die deze methode voor het kind zou kunnen hebben. De resultaten waren echter in Boston uitstekend. Het is natuurlijk niet gezegd, dat wanneer men nu deze methode ^ou gaan onderwijzen en aanbevelen er geen ongelukken zouden gebeuren. Het be wijst alleen weer dat als men een methode goed beheerst men er goede resultaten mee bereiken kan ook al is de methode niet de beste. In alle klinieken die ik bezocht waren de resultaten zo goed (één sterfgeval cp 4000 gevallen, een patiënt met een hart- gebrek) dat het emotionele van de verlos kunde bijna geheel wordt weggenomen. Prachtige klinieken Tenslotte wil ik nog gaarne iets mede delen over de mooiste verloskundige kli niek die ik bezocht. Het was in Ann Arbor (Michigan), waar de professor in verlos kunde en gynaecologie, Norman, L. Miller 17 jaar lang tijd had om te bedenken hoe hij een kliniek zou willen inrichten. Toen kwamen 50 oud-assistenten van hem met 1 millioen 750 duizend dollar voor de bouw van een nieuwe kliniek. Toen ik deze zag was hij drie maanden in gebruik. Er zijn behoorlijke wacht- en spreekkamers, de doktoren behoeven niet de familie te woord te staan op de hoek van een gang of zittend op een aanrecht of keukenstoel, maar dit geschiedt in kleine kamers met goede fau teuils, hetgeen de rust en de vertrouwelijk heid van een gesprek ten goede komt. Op de verloskundige polikliniek zijn kleine kamertjes waar gewicht en bloeddruk van de patiënt worden opgenomen. Tevens zijn er kamertjes waar jonge moeders, die nog eens voor onderzoek terugkomen, hun kind kunnen voeden. De onderzoekkamers heb ben elk 2 kleine kleedkamers en een eigen toilet In de nabijheid van de verloskamers was een goede verblijfplaats voor aan staande vaders, met interlocale telefoon zodat zij spoedig de gehele wereld op de hoogte kunnen brengen hoeveel kinderen zij rijk geworden zijn. Arbeid is duur, zodat onnodig lopen vermeden moet worden. Keukens, badkamers, laboratoria, verlos kamers, operatiekamers, zijn kleiner dan bij ons, terwijl alle werkvertrekken aan twee kanten deuren hebben zodat omlopen om er in te komen niet nodig is. Om de zelfde reden is het mogelijk gemaakt dat bedpatiënten die rechtop willen zitten dit bereiken kunnen zonder een zuster te laten komen. De patiënten drukken op een knopje en het boveneinde van het bed gaat zachtjes omhoog. Kranen vindt men in dit huis niet, een lichte voetbeweging doet het waterstromen; dit is ongetwijfeld een hygiënische maatregel van betekenis, want een kraan wordt aangeraakt door handen die gewassen moeten worden. De keuken van roestvrij staal was modern geïnstal- De IJmuidense Reddingsbrigade heeft zich na de oorlog onder beproefde leiding met energie op de opbouw van haar apparaat geworpen. Twee vletten zijn thans in dienst en deze haspelwagen, gebouwd door leerlingen van de Velsense Nijverheidsschool, geeft het zoveelste bewijs, dat het de IJ.R.B. ernst is met een afdoende bewaking van het lang niet ongevaarlijke IJmuidense strand. Zaterdagavond om half acht wordt als klap op de vuurpijl aan het Zuïderstrand het nieuwe tehuis van de IJ.R.B. geopend. Officieel en met een aantal demonstraties met het nieuwe materieel als besluit. leerd zodat wanneer en ik geloof dat de hoogleraar dit het mooiste vond van het hele huis men een stapel warme borden wegneemt, automatisch de stapel weer stijgt en men een volgende stapel er weer af kan nemen. Ziektegeschiedenissen wor den gecentraliseerd bewaard en kunnen telefonisch in elke hoek van het huis besteld worden. Ze worden in een koker in een buis geschoven en suizen het gehele ge bouw door. In een vleugel waren slaap kamers ingericht als eerste klas hotel kamers, waar geneesheren uit de praktijk een maand kunnen vertoeven om een cur sus in verloskunde, gynaecologie of endo crinologie te volgen en tevens het zieken- huisbedrijf van dichtbij mee te maken. (Nadruk verboden) WIELERSPORT? Ook de Belgen dreigen de Ronde van Frankrijk te verlaten Na de onverkwikkelijke geschiedenis met de Italianen is thans de plaatsing van Ockers als derde in de 16e étappe (MentonNice) oorzaak geworden van een conflict. Met een lengte achterstand op Kübler waren Ockers en Bobet naast elkaar over de eindstreep ge vlogen. Volgens de wedstrijdcommissarissen was Bobet tweede, maar de technische leider van de Belgen, Sylvère Maes, heeft tegen deze beslissing, die Bobet 30 seconden tijds- vergoeding bracht, geprotesteerd. Naar zijn mening was Ockers tweede. Het werd een gebekvecht van jewelste, dat ten slotte ein digde met het dreigement van Maes: „Wan neer men ons onrechtvaardig behandelt, ver dwijnen wij ook uit de Tour." Maar de wed strijdleiding heeft haar beslissing niet her roepen. Redders in het Maas-Waalkanaal In het Maas-Waalkanaal bij Nijmegen zijn de jaarlijkse prestatietochten van de Neder landse Bond tot het Redden van Drenke lingen gehouden. Aan elk der afstanden van 5 km., 3 km., 2 km. en 1 km. werd door ongeveer honderd zwemmers en zwemsters deelgenomen, waarvan er in totaal 27 niet in slaagden het diploma te behalen. De leiding van deze tochten, waarvoor inschrij vingen uit alle delen van het land waren binnengekomen, was in handen van de Nijmeegse Reddingsbrigade. Voor de kinderen - viA-rj 1 1 755 NEC— 75 236 Ja. Rick zat daar rustig te dutten, Z'n boek lag naast hem. De vogeltjes zongen, een brutale mus kwam tot vlak voor Ricks voeten getrippeld. Maar Rick merkte er niets van. Hij sliep. Totdat hij opeens wakker werdHij wreef z'n ogen uit en keek een beetje ver wonderd rond. „Wel, dat is ook wat.ik ben warempel in slaap gevallen!" lachte hij bij zichzelf. Hij stond op, geeuwde en rekte zich eens flink uit. „Ik zal maar eens gauw kijken, waar Bunkie zit!" dacht hij. „Wat 'n lekker weer is het; we konden best samen een eindje gaan wandelen!" Het boek liet hij zolang liggen in 't gras. Hij liep de tuin door én begaf zich naar huis. Schorsing bestuur R.C.H. gehandhaafd De commissie van beroep van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft het beroep van het bestuur der Racing Club Haarlem verworpen. Het betreft hier een schorsing wegens overtreding van de ama teursbepalingen. Het bestuur van deze ver eniging blijft dus tot 10 October a.s. ge schorst. zo meldt de Sportkroniek. Voetbalcompetitie 1950-'51 De Sportkroniek van deze week vermeldt de competitie-indeling voor het komende voetbalseizoen van de clubs uit de tweede en lagere klassen. Wij geven hierbij een over zicht van de plaatsing der clubs uit Kenne- merland. DISTRICT I. Tweede klas A: HVC, OSV, Schoten, Stormvogels, De Spartaan, TOG, UVV, Velox. WA, Vriendenschaar. Tweede klas B: AFC, Alcmaria Victrix, Elinckwijk. Hercules. HRC, Volendam, Wa tergraafsmeer, West-Frisia, Zeeburgia, ZFC. Derde klas A: Hollandia Velsen, CSV, Wijk aan Zee (v.h. WE), GVO, DTS, Kin- heim, Alkftaarse Boys, QSC, ZVV, IW, DEM. Derde klas B: Vitesse '22, Helder, Zaan dijk. Terrasvogels, Always Forward. Bever wijk, DEC, Rivalen, RKWA, ZSGO, De Meer, Zilvermeeuwen. Derde klas C: OVVO, APGS, Rapiditas, De Meteoor, Halfweg, DCG, Kennemers, JOS, SDW, WFC, KW, Allen Weerbaar. Vierde klas D: Ahrends, DJK, DRC, EVC, Meervogels, Nautilus. De Pionier. RCZ. WB, WZ. TTW, Wilhelmina Vooruit-HEDW. Vierde klas F: Bloemendaal. BPC, DCO, De Germaan, KBV, Ontwaakt. NAS, SLTO. Swift, SDZ. THB, Vliegende Vogels. Vierde klas G: ASV, DSS. EHS, JHK, LOC. Lijnden, Madjoe, OG, St. Pancratius, Ripperda, ZRC, Wilskracht. DISTRICT H. Tweede klas A: UVS. Excel sior. DFC. RFC, Fortuna, DHC, VUC, HW, Leerdam, HOV. Tweede klas B: Neptunus. Unitas, EBOH, Coal, CW, Scheveningen, Quick, Overmaas, Sliedrecht, HFC. Derde klas A: DIO, Zandvoortmeeuwen, HBC. TYBB, Hillinen, HPSV. Laakkwartier, VCS, VVP, Postduiven, LFC, Blauw-Zwart. Vierde klas A: SJC, ASC. Hillegom. Tey- lingen, Lisse. Rouwkoop, WSB, DOCOS. Lugdunum, Meerburg, Tonegido, Archipel. DOUCEURTJE. De Italiaanse wieler bond heelt besloten een schadeloosstelling van 2Vg millioen lire (ongeveer 15.000 gulden) uit te keren aan de Italiaanse renners die zich teruggetrokken hebben uit de Rónde van Frankrijk. ROBBEN. De Maandagavond te Amers foort gespeelde waterpolowedstrijd voor de zomercompetitie eerste klasse heren Neptu nusRobben eindigde in een 56 overwin ning voor de Robben. OOK EEN HAAGSE ZEGE. De even eens Maandagavond te Amsterdam gespeelde wedstrijd heren Het IJ ^1HZ en PC 1 ein digde in een 411 overwinning voor de Hagenaars. THUISBLIJVER. Cyril Washbrook, een van de spelers die door de MCC waren uit genodigd voor de crickettournée naar Australië en Nieuw-Zeeland, heeft meege deeld dat zijn nieuwe werkkring hij wordt directeur van een zaak in sportartikelen te Manchester hem niet toestaat de reis mee te maken. ALLEEN MCGREGOR VERLOOR EEN WEDSTRIJD. De uitslagen van de laatste twee enkelspelen in de finale van de Ameri- kaaase zóne voor de Davis Cup tussen Mexico en Australië luiden: Palafox (Mex.) si. McGregor (Austr.) 64, 64, 6—8, 3—6. 63; Sedgman (Austr.) sl. Vega (Mex.) 2—6. 64. 62, 46, 62. De eindstand luidt dus 41 voor Australië, dat nu, zoals wij reeds hebben gemeld, in de interzöne- finale tegen Zweden uitkomt. SCHEEPVAART Aalsdijk, 29 te R'dam v. New York. Aardijk, 30 te Londen. Agatha, 29 v. Pladju Alblasserdijk, 31 pass. Bermuda. Aldabi. 30 pass. Fernando Noronha. Arendskerk. 30 te Marseille. Axeldijk, 30 v. R'dam. Alcor, 29 v. Cabedelo. Alphacca, 30 v. Bahia. Aludra, 29 v. Rosario. Alwaki. 30 v. Recife. Abbedijk, 31 tc New York v. Norfolk. Alamak. 30 te Basrah. Amstelland, 30 te Cuxbaven. Armilla (t), 29 v. Pladju n. Singapore. Bali. 30 v. Hartha Point n. Bombay. Eantam. 29 v. Djakarta. Borneo. 30 pass. Kreta. Bennekom, 30 te A'dam v. Bremen. Boskoop, 31 te Cristobal. Britsum, 30 pass. Ouessant, Baud, 31 Sorong verw. v. Makassar. Bengkalis, 31 Djakarta verw. v. Macassar. Blitar, 30 te Djakarta verw. Blommersdijk, 29 v. Norfolk n. Albany. Breda. 31 verw. Curacao. Caltex Leiden. 30 pass. Perim. Caltex The Hague. 29 v. Rastanura n. Pernis. Caltex Utrecht. 30 ten anker Rastanura. Cistula, 30 pass. Malta. Clavella, 29 v. Rotterdam. Caltex Pernis, 29 pass. Kp. Muscal. Camphuys, 30 te Singapore v. Belawan verw. Castor. 30 v. Miragouane n. Port Prix. Delfland. 30 v. Las Palmas. Duivendijk, 3 te Pcistobal verw. v. Los Angeles Edam. 30 v. Bremen te R'dam. Eemdijk, 31 te R'dam. Elmina, 29 v. Grandbassam. Ena, 30 pass. Perim. Eemland, 30 v. Rio de Janeiro n. Santos. Erinna (t), 30 v. Pladju n. Singapore. Felipes, 29 v. Djakarta. Gooiland. 30 pass. Finisterre. Groote Beer (tr.30 pass. Anderhalfgraads- kanaal. Garoet. 31 5 u. pass. Gravesend n. Londen. Gemma (t). 31 v. He.vsham n. Purfleet. Grootekerk, 31 nog in Baai Beira. Hersliia, 30 te Barbados. Hoogkerk, 29 v. Aden te Mombassa. Hestia, 30 te Amsterdam. Haarlem, 31 verw. Laguaira. Hector, 30 te Haifa v. Famagusta, Helena. 30 te Paramaribo v. Curagao. Hydra. 31 te Petit Gouave v. Kingston. Hera. 31 te Barranquilla. Indrapoera. 1 7 u. v.m. H. v. Holland verw. Ittersum, 30 v. Mobille n. Charleston. Jagersfontein. 21 te Durban verw. Japara (L), 30 v. Southampton. Joh. v. Oldenbarnevelt, 30 600 m. ZO. Guardafui Joost v. d. Vondel. 29 v. Narvik te R'dam. Jaarstroom. 30 nog op rede Lome. Jupiter. 31 tet Malaga. Klipfontein, 31 te A'dam v. Hamburg. Kota Inten, 30 5.30 u. v. Suez. Keilehaven, 30 te Port GentiL Klipfonlein, 29 v. Hamburg n. Amsterdam. Kola Baroe, 29 nog te Taroena. Laagkerlc, 30 v. Port Said. Langkoeas, 31 te Penang. Laertes. 31 te Aden. Lawak, 30 v. Tacoma n. Manilla. Lekhaven, 30 pass. Finisterre. Lemsterkerk, 30 pass. Gibraltar. Lieve Vrouwekerk, 30 pass. Gibraltar. Lissekerk, 30 v. Port Damman te Ras el Mishab Loppersum, 30 te Threerivers. Leerdam. 30 240 m. ZO. Kp. Race. Leopoldskerlc, 31 te Huelva. Leuvekerk, 30 te Genua. Loenerkerk, 30 pass. Ouessant. Larenberg. 31 verw. Huelva v. Savona. Laurenskerk, 1 verw. Aden. Lekkerkerk. 29 v. Bombay. Lindekerk. 28 nog te Basrah. Langlee Scott, 30 v. Penang. Maaskerk, 29 pass. Finisterre. Manoeran, 30 v. Port Swettenliam n. Singapore. Mariekerlc, 30 te Otaru. Marken, 30 v. Hamburg te R'dam. Meerkerk. 29 v. R'dam. Myonia, 29 v. Abadan n. Auckland. Mentor, 30 v. Algiers. Mitra, 30 v. Moesi monding te Singapore. Modjokerto, 30 te Soerabaja. Maashaven, 30 te Savona v. R'dam. Mataram, 29 22 u. pass. Pantellaria. Meliskerk, 30 te Singapore. Molenkerlc, 30 te Colombo. Nelly (tr.), 30 aankomst R'dam v. Djakarta. Noordam, 31 v. R'dam te New York verw. Nederland, 30 tet Port Said. Nieuw Amsterdam, 2 Aug. te R'dam verw. Nestor. 30 v. Callamata n. Liazo. Noordwijk, 30 v.' St. John n. Newport News. Ondina, 30 pass. Gibraltar. Oranje, 30 pass. Finisterre. Ophir, 31 te Belawan. Oberon, 31 te Jacmel n. Maracaibo. Orestes, 30 v. Antofagasta n. Coquimbo. Parkhaven. 29 v. Nicoehea n. Duinkerken. Poelau Laut. 31 te Port Swettenham. Pygmalion, 29 v. Fort of Spain n. Paramaribo. Plancius, 29 v. Soerabaja. Prins Willem III. 29 5 m. W. Lands End. Prins Philips Willem, 30 te New Orleans. Radja, 29 pass. Tristan da Cunha. Riouw. 30 v. Sorong te Hollandia. Rijnkerk, 30 pass. Gibraltar. Rondo. 30 te Galveston v. IJmuiden. Rotti. 30 te Liverpool v. Amsterdam. Rufina, 31 te Curagao. Rempsng, 31 pass. Ouessant. Ridderkerk, 30 v. A'dam. Roepat, 29 nog te Balikpapan. Saroena, 30 te Muntolc. Scie, 30 te Georgetown. Schiedijk, 29 te R'dam v. Havanna. Sibajak, 30 pass. The Brothers. Skaugum (tr.), 30 780 m. ZO. Guardafui. Slamat. 30 pass. Gibraltar. Stad Breda. 31 v. Dar es Salaam te Lindi. Stad Maastricht, 30 pass. Burlings. Stad Schiedam. 31 te Lagos v. Douala. Stad Dordrecht, 31 v. Porto Empedocle te Les Falaises. Stad Haarlem. 29 v. Saffi. Streefkerk, 30 v. Aden. Salland, 30 v. A'dam n. Z. Amerika. Sloterdijk, 31 te New Orleans n. New York. Soestdijk, 31 te Colombo. Stad Arnhem. 29 te Vlaardïngen. Somersetshire, 30 600 m. O.ZO. Guardafui. Stentor. 29 te Amsterdam v. Lissabon. Salatiga, 30 v. Cebu n. Gazan. Sarpedon. 30 tet Turks Island. Stanvac Benakat, 1 verw, Sebarok. Sunetta (t), 31 verw. tet Pladju. Tabian, 29 v. Soerabaja te Semarang. Tabinta (tr.). 30 600 m. ZO. Guardafui. Tero, 29 v, Bahia Blanca te R'dam. Tjibesar, 29 pass. Okinawa. Tarakan, 30 v. Djeödah. Tiba. 29 v. Montevideo te Buenos Aires. Tiberius. 30 te Porto Cabello. Talisse. 29 pass. Straat Banka. Tankhaven II (t), 29 pass. Saja. Tankhaven III (t), 30 v. Tj. Uban n. Sungeige- rong. Tawali. 31 te Soerabaja. Utrecht, 30 v. East London te Durban. Volendam. 30 960 m. West Scilly's. Veendam. 31 14 u. v. R'dam. Van Riebeeck, 30 te Cheribon. Van 't Hoff, pass. 29 Straat Messina. Westerdam, 31 v. New York te R'dam. Willem Ruys. 31 te Belawan. Waterland, 29 v. Las Palmas. Waterman, 30 v. Biak te Hollandia. Weltevreden. 31 te Tandjong Priok. Westland. 30 te San Francisco. Winsum, 2 v. Man of Warcay te R'dam verw. Winterswijk, 1 Kaapstad verw. Zeeland. (L.). 30 te Singapore v. Djakarta. Zeeland (ssm.), 30 te R'dam v. Londen. KLEINE VAART Ary Scheffer, 29 v. A'dam te Gdynia. Maandagavond om kWart Den Haag een defect nrm. °T'r tin, i. leiding van de spoorwes ïan San lij? vakken Den Haag--Voorsl\ardoor Qc 2?" Scheveningen en Den Haag^fe Dcn h£ loos werden. Het verkeer u onderhouden. ls m?t aukbVf- Het plan bestaat om Jozua bij het station te ktU voor excursies voor vrecmde&<Ul» *5 De eigenaars willen de m!! gen k rriaW jaar buiten gebruik i<s al i.'„ plein m Den Haag geen HfcbrM aan een vrachtauto, werd Xï ."É'i op slag dood. werreèen. Hij Sedert de opening on r meer dan 750.000 personen J1 Jum hebbtn „Rotterdam Ahoy" bezocht nlw™5?j komende uit^de hBe]gUché'Ec 5abcthville" a Antwerpen, maar Sfetltt^ De 180 passagiers zijn met SS" g!!"t Antwerpen gebracht. De l??® goederen, zal waarschijnlijk 53,5 worden gelost. J ln Vier Franse patrouillevMH„i. van 3 tot 7 Augustus een n?M zoek brengen aan RotterdamnI» torpedobootjager „Arendal"™,] F®» Augustus a.s. een niet-officieri h?,° gen aan Rotterdam ezoek ore;. ^eriagsoptaSt^ binnenLYacMeir^S^Whl 1936 totwST?MïdtadïSSy» daar een Duitse vrouw trou\vhPw hij vergat zodra hij fa to was. De Duitse besloot na zeven ji1'? geheugen te gaan opfrissen, stapte in tv burg op de fiets, ging clandestfr. h. w over en kwam in Rotterdam tot de l"I! C F k.ng dat de man die zij zocht, al „S met een ander was getrouwd Bij de 'f was zij aan het verkeerde adres i-f }6 zette haar prompt over de grens Zesduizend k.Iogram serum tegen „.u en klauwzeer ts Maandagavond mJMt M.-Constellation „Edam" naar 1'K'f gezonden, naat HAARLEM EN OMGEVRs De hoofdassistent der invoerrecht» accijnzen H. IVieringh te Haarlem" (inspectie) met standplaats AmateSl vandaag 25 jaar m drenst van de belaZJ De heren A. Droogcr en C. Ja,,b brug op arbeidsovereenkomst wertrrZ het postkantoor Haarlem zijn beiSfS employe derde klasse in vaste dien? Het programma der orgelbespeling ind, Grote of St. Eavokerk op Donderdar i Augustus 1950 van 2-3 uur, door VcJ. Hens, Antwerpen luidt: 1. Fantasia on deb toon. PreferCornet: 2. a. Chanson „Lete S endort G. Dufay; b. Trio, J. Obrsthlt Rrcercar op „Regina Coelilaetare" 0 La sus; 3. a. Toccata in G, J. P. Swe'elincfch Fuga in C, A. Van Den Kerckhoven;c Choi raai „Nun komm, der heiden Heiland" n Buxtehude; 4. Preludium en Fuga in E Vin.' cent Lübeck; 5. Drie ChoraalvoorspeW Christe. aller Welt Trost; b. Allein Si der Höh Sei Ehr' (Mystieke Gloria); c t- glauben all' an einen Gott, J. S, Bach- i Preludium en Fuga in b (si), Ji S. Bad! Bermina, 30 te Gothenburg. Brinda, 30 pass. Rouaan n. Parijs. Birmingham, 29 v. Harlingen. Blue Boy, 30 te Boston. Brem, 31 te Rotterdam verw. Cornelia, pass. 30 Holtenau. Carpo. 30 v. R'dam te Belfast. Confid, 31 v. Harlingen. Constant, 29 v. Grimsby. Da Capo, 30 v, Fowey te Malta. Depa, 30 Holtenau. Dorinda, 31 v. Goole te Stege. Deni. 30 v. Middelharnis. De Ruyter, 29 v. Bordeaux. Ellewoufsdijk, 29 v. Berwick. Echo. 31 v. R'dam te Dublin. Elisabeth. 30 v. Duinkerken te R'dam. Express, 30 te Boston. Frederik, 29 v. Charleston. Frejo, 29 te Loriënt. Friesland, 30 v. Buvnteiland te Blyth. Gaasterland, 29 v. Harlingen. Glashaven. 30 v. Gdynia. Hoogeland, 29 v. Delfzijl. Hast III, 29 v. Rouen. Hast V, 31 Brunsbuttel. Heemskerk, 29 Rotterdam. Hellevoetsluis, 27 v. Liverpool Houtman, 29 v. Ornkolsvlk. Ibis, 30 te Rouen. June, 29 v. Bayonne te Londen. Kemphaan. 1 v. Gdynia n. Huli. Lacra, 30 v. Slite. Leny. 29 v. Esbjerg. Marietje Bohmer, 29 v. Oxelosund te Gsak karleby. Matar, pass. 30 Holtenau. Mirfak, 29 Port Lyautey. Marathon. 29 v. Marseille te Casablanca. Merak, 29 v. Bordeaux. Maris Stella, 30 v. Middlesbro tet Emden. Mizar, 30 v. R'dam te Oporto. Marcella, 30 v. Gronfrevllle te Vlaardingen. Marne, 30 v. Rouaan. Matthew. 30 v. Londen t.e Nantes. Mercurius. 30 v. R'dam te Thameshaven. Mies. 28 v. R'dam te Weslhartlepool Nelly, 29 v. Fedala te Casablanca. Njord, 30 v. Delfzijl te Solvesborg. Rema, 29 v. Kopenhagen. Remmert, 30 v. Antwerpen te Lissabon. Rika, 29 v. Stettin. Rapid. 30 v. Rouaan. Rose Marie. 30 pass. Brunsbuttel. Silvaplana, 30 te Kopenhagen. Spora, 29 v. Nantes. Sambre, 30 te Amsterdam. Sian, 29 pass. Sodertelje. Spurt, 29 v. Kingslynn. Sirius, 31 v. Londen te Parijs. Taurus, 31 v. Hamburg te R'dam. Tromp, 30 te Ronskar. Tyro, 30 v. Drogheda. Venus. 30 v. Stockholm te Kopenhagen. Vivo, 29 v. R'dam. Virgo. 29 v. Sundsval. Van Brakel, 29 te Helsinki. Van Gelder. 29 te Stockholm. Viking. 30 te Kaage v. Nakskov. Volkerak, 29 te Aberdeen v. Newcastle. FEUILLETON door E. Phillips Oppenheim 54) „Jongeman," zei hy, „ik ben blij, dat je teruggekomen bent. Ik heb genoten van je bezoek, maar als je een goede raad wilt aannemen, dan ga je nu, zolang je twee benen je nog dragen kunnen. Als je mijn antwoord wilt hebben, dan is het dit: Ik zou geen aandeel van je kopen of aan jou verkopen, al zat er een fortuin aan vast En je kunt er van op aan, dat ik meen, wat ik zeg. Ik ben een eenvoudig man uit Yorkshire, die een beetje geld heeft ver diend, waarvan jij het meeste voor hem verloren hebt, maar al kwam je hier met de bankbiljetten, waarvan je mij ontlast hebt, in je handen, dan zou ik je nog de deur uitgooien, zoals ik dat binnen tien seconden doen zal, als je niet maakt, dat je wegkomt." De Brest nam zijn hoed op. Hij was bij de deur voor hij het waagde te spreken. Van dat vrij veilige punt keek hij nog eens om. Welke bloemrijke toespraak hij ook geprepareerd had, toch achtte hij het beter die niet uit te spreken. Parkinson was n.l. opgestaan en kwam op hem af met de onverzettelijke gang van een sportman. De Brest maakte dat hy wegkwam. De sensatie van de met spanning ver wachte, maar informele vergadering van de commissarissen van de N.V. Boothi'oyd was ongetwijfeld het onverwachte ingrij pen van de president-commissaris. Men had hem altijd zozeer als figurant be schouwd, dat zelfs zijn tegenwoordigheid een verrassing was voor iedereen. De heer Wendell Cooke, oudste firmant van de procureursfirma Wendell Cooke, Matthew Gordon, die juist een voorlezing uit een bundel documenten geëindigd had, keek met klaarblijkelijke verbazing naar de overkant van de tafel. „Pardon, mynheer Dutley. Wat zei u?" „Ik merkte op," antwoordde Dutley, „dat ik het met die verklaring niet geheel eens ben." Wendell Cooke was niet de enige aan wezige, die zich verbaasd toonde. De heer Stephenson, die in zijn gehele leven nau welijks een half dozijn woorden tegen Dutley gesproken had en die hem eenvou dig beschouwde als de nominale presi dent-commissaris, keek verschrikt op, en de heer Woofington, die de alge mene opvatting geaccepteerd had, dat hij een hersenloze jonge ezel was, die tekende en zei, wat hem voorgekauwd werd, kreeg eveneens een kleine schok. Kolonel Armitage, een derde commissaris, die men er haastig by gehaald had en die aan een hoek van de tafel met Parkinson had zitten fluisteren, leunde in zijn stoel achterover en keek naar de jongeman, alsof hij er niet zeker van was, dat hij zijn oren geloven kon. „Het spijt me," ging Dutley voort, „maar als u het goed bekijkt, dan geeft dit de ge hele zaak bloot, is het niet? Veel te pessi mistisch. Lijkt er veel te veel op of we een pak slaag zonder meer accepteren. Heb zo'n idee, dat er een beetje meer ruggegraat in moet." De heer Wendell Cooke keek naar het getypte vel, dat hij in de hand hield. „Bij het opmaken hiervan," zei hij met waardigheid, „heb ik gemeend, dat het de plicht van de commissarissen was om het investerende publiek bekend te maken met de feiten, die betrekking hebben op de a.s. ineenstorting van ons bedrijf." „Ineenstorting, nou, nou," merkte Dutley op. „Binnen een jaar zijn we al deze moei lijkheden te boven." De procureur bleef sprakeloos zitten. De heer Stephenson, die toch al een hekel aan de gehele situatie had en speciaal om het feit, dat hij in het midden van Decem ber naar Engeland terug gehaald werd deed een beetje sarcastisch. „Is dat, als ik vragen mag, de uitdruk king van een natuurlijk optimisme, mijn heer Dutley, of heeft u er enige grond voor om te veronderstellen, dat we de gegevens weer ter beschikking zullen krijgen, die onze chemici verloren schijnen te hebben?" „Wat ik denk, is het volgende," legde Dutley uit. „Onze formule is gestolen en we hebben een hoop rommel gemaakt. We krimpen de productie nu in en aan het eind van het jaar zullen we precies weten, wat we verloren hebben. Ik heb er be zwaar tegen, dat in die verklaring de zaak zo hopeloos wordt voorgesteld. Men schijnt, het daarin als zeker te beschouwen, dat we het volgend jaar ook niet anders dan rommel zullen maken, evenals dit jaar. Ik geloof er niets van. Ik geloof, dat we, voor we vele weken of maanden verder zijn, hetzij door koop, hetzij door de politie, of door andere middelen, onze formule terug zullen hebben. Door dan overwerk te doen en alle krachten, die wij maar gebruiken kunnen aan het werk te zetten, zullen we onze oude positie weer terug krijgen en binnen twaalf maanden weer op de been zyn. Een ieder, die de verklaring van de heer Wendell Cooke leest, zou zeggen, dat Boothroyd failliet is. Niets daarvan! Ik zou zeggen, dat het een mistige dag is en dat u allemaal van de kook bent, als u er serieus over denkt om zo iets aan de bla den te zenden!" „Hebt u enige grond vow die tamelijk opfrissende mening van u, mijnheer Dut ley?", vroeg kolonel Armitrage. „Evenveel grond als de heer Wendell Cooke voor zijn ellendige pessimisme," antwoordde Dutley. „Ik concludeer, dat die formule nog altijd in de handen van de mensen is, die haar gestolen hebben en volgens mij wordt het voor hen buitenge woon moeilijk om er af te komen. U hebt nu allemaal wel aangenomen," ging Dut ley voort, „dat Scotland Yard de zaak totaal verknoeid heeft, maar daar ben ik nog niet zeker van. Het grootste bezwaar is voor ons geweest het feit van die twee moorden. Scotland Yard wil in de eerste plaats de man hebben, die de schoten af gevuurd heeft liever dan onze formule en dat is het punt, waarop wij achterop raken. Maar ik kan u dit vertellen. Zij houden iedere fabriek in Europa en Ame rika, waar onze formule ook maar het ge ringste nut kon hebben, scherp in het oog en bij de minste tekenen van uitbreiding of verandering van fabrikaat, komen zij in beweging. Wat ik beweer is, dat onze inbrekers een witte olifant te pakken heb ben. Het zou me helemaal niet verwonde ren als zij binnenkort zouden trachten die weer in de Zoölogische Tuin van Marling- thorpe terug te plaatsen." „Ik vind het vertrouwen van mijnheer Dutley in de macht van Scotland Yard werkelijk aandoenlijk," merkte Stephen son op. „Hoe zouden zij ooit kunnen in grijpen in de gang van zaken bijeen die van plan is haar producïie-me.nc*n te veranderen? We kennen allen het ge rucht, dat de ronde doet da. de Glenalton door haar nieuwe chemicus, Hisedale, wonderbaarlijke ontdetog heeft gedaan en dat zij van plani zich op grote schaal met de Pr°dJ kunstzijde te gaan bezighouden. Late nu eens aannemen, da: het was, die zij te pakken had.«dtWjUJJ zou Hisedale het origineel toch ™t 0 zich kunnen houden. En wie z dat, wat hij hun geeft, niet zyn eigen ia d'!prSes," zei Dutley lm®"». andere kant zou een dergelijk hoe zei u ook weer, dat biJ Hisedale dank u hem yard in het zoeklicht plaatsen. Sc zou zich onmiddellijk gaan an de met zijn bewegingen in de inbraak, zou nagaan wie zijn en nog een paar van ^g$Live.Verhalen den. Ik heb heel wat detective-^ gelezen en ik-vind die misdaden no^ interessant." njet te ver „Maar.... oh.«waten van de zaak in kwestie at. de Wendell Cooke. goedkeuring van mijnheer - wegdragen, zou hij zigde verklaring

IJmuider Courant | 1950 | | pagina 6